E f j. I REEDS 2000 JAAR WORDT HICHTUM BEWOOND KRIS KRAS door Nederland QoudoA FILMPJE Bolswards Nieuwsblad bestaat 50 jaar. Hedenavond start ons jubi- leumtournee in de „residentie” van de grootste gemeente, waarin ons blad lijforgaan van practisch iede re ingezetene is, n.l. met een gala-avond te Witmarsum. Doch. (\Q.t Vl.Q.h.oijd.UQ^StQ,h. Fan de Martinytoer a Opgraving bracht veel aan het licht en riep tal van vragen op Typhoon teisterde Japan Groots herdenkingsfeest Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen u STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 50e Jaargang Dinsdag 28 September 1954 No. 76 te f Zij behandeling worden gesteld. „TINKEN” of „SABEARE” i Tj. de 3. ‘I I r Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling^ Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Trouwens, dat het hier een belangrijk onderzoek geldt, is voor Wed. Wiersma, op wiens erf het een complete modder poel is geworden, al lang geen vraag meer. Niet alleen getroost zij zich gaar ne dit offer, met warme koffie en een flink stuk koek staat zij bovendien voor de bezoekers graag klaar. Prof. dr. A. E. van Giffen, onder wiens leiding de opgravingen geschieden, prees haar medewerking dan ook als bewon- derenswaardig. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Geslaagde excursie. Zelden zal op een moment de nestors en de bloem der archeologische weten schap in zo grote getale bijeen geweest zijn op het erf van Wed. Wiersma als Vrijdagmorgen, toen de Vereniging voor Terponderzoek een excursie naar de be doelde opgraving hield. De excursie werd geleid door Mr. P. O. J. A. Boelens, de bekende schrijver van het zo rijke werk: „Friesland tot de elfde eeuw”, die aan de explicator, oud- prof. dr. A. E. van Giffen, tal van vra gen stelde. In de stal werd aan de hand van foto- en vergelijkingsmateriaal een. overzicht gegeven van de verschillende vondsten. Hiervan noemen wij scherven met geometrische versiering 100 j. voor Chr. tot begin onzer jaartelling), streepband-aardewerk uit iets later tijd 15 j. n. Chr.) fragmenten uit Volks- verhuizingstijd 200-400 j. n. Chr.), aardewerkfragménten met „uitgetrok ken” oren 500 j. n. Chr.), geïmpor teerde Badorfaardewerk 800-900 j. n. Chr.) tot aan een middeleeuws Jaco- ba-kannetje toe (15e eeuw). Na deze tijd is de terp niet meer op gehoogd, zodat men in de grond niet anders dan toevallig cultuurresten uit de laatste eeuwen aantreft. Ook bij de terpafgraving te Hichtum bleek, dat men zich de laagsgewijze op bouw niet al te schematisch moet den ken, getuige bijv, het feit, dat men ook op grotere hoogte een scherf vond met geometrische versiering. Dit wijst er op, dat ook de omliggende grond is ge bruikt om de terp op te hogen. Hierdoor kan het dus voorkomen, dat cultuur resten van zeer oude datum worden ge vonden in de bovenste, d.i. de jongste lagen. In elk geval heeft deze opgraving een eigenaardig licht geworpen op de ge schiedenis van Hichtums ontstaan, al zijn natuurlijk niet alle vragen opge lost. ton tot Maart 1955. Naar het oordeel van de groothandel, want de producen ten schatten de extra-behoefte op 4000 ton. WERELD-TELEFOONBOEK Een Parijse firma heeft een wereld-tele- foonboek uitgegeven. Het is in het En gels, Frans, Duits en Spaans en geeft BIJEN HEBBEN GEEN VERGUNNING NODIG In een dorpje bij Frankfort liggen vijf tien ton zuurtjes op een hoop, die de eigenaar niet meer kon verkopen, om dat hij geen vergunning had. Millioenen bijen, die deze zomer weinig „te doen” hadden, zijn op de zuurtjes neergestreken. De dorpsbewoners blij ven wel een beetje uit de buurt. Men moat jin op 'e tiid forwarre, oars bite de hounen jin. DUITSLAND WIL MEER BOTER De West-Duitse groothandel dringt aan op een ruimere boterinvoer. Hoewel de Duitse productie is gestegen, is de vraag zo groot, dat daaraan niet kan worden voldaan zonder extra invoer van 10.000 DUITSE VEESTAPEL SPOEDIG T.B.C.VRIJ De Duitse rundveestapel zal binnen drie tot vijf jaren geheel vrij zijn van tbc, zo heeft dr Heinrich Luebke', de minis ter van Landbouw der bondsrepubliek in de Bondsdag verklaard. In enkele streken is men met de be strijding der ziekte reeds zo ver gevor derd, dat reeds in 1955 of 1956 alle melkvee onbesmet zal zijn. k t- Si' 'l'i Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad geweest. Men wordt toch wel even stil als men bijna drie meter onder de grond beenderen, vaatwerk en andere scha mele resten vindt van hen, die eens onze voorouders waren. Wat betekent de noodzaak tot het tel kens weer ophogen van de terp, een eindeloze strijd tegen het water. Wat zal er in de 20 eeuwen, dat deze plaats is bewoond geweest, veel liefs en leeds geleden zijn. SLACHTING BIJ DEENSE KUST Deense vissers zijn er na een jacht van zeven uur in geslaagd een grote school Noordkapers een klein, tamelijk zeld zaam soort walvissen in de Vejle Fjord (Jutland) op het strand te drij ven. Met messen, geweren en inderhaast ver vaardigde harpoenen ging men de die ren te lijf. Het werd een afschuwelijke slachting, waarvan duizenden mensen uit de omgeving getuige waren, van wie er tijdens de „jacht”, die ongeveer een uur duurde, verscheidene flauw vielen. Ten slotte waren 63 dieren gedood. De vissen zijn bij opbod verkocht, brachten slechts 6000 kronen op. de belangrijkste telefoonnummers van de meeste landen ter wereld, ook de communistische. Van Rusland staan er maar 21 nummers in, allemaal van offi ciële instanties. We kunnen het ons best voorstellen, dat heel wat lezers van ons blad het bedrag, dat als provinciaal- en rijkssubsidie is uitgetrok ken voor de opgravingen in Hichtum; weggegooid geld vinden en ook, dat men het onbegrijpelijk vindt, dat een gezelschap geleerden, academici en professoren, waaronder zelfs buitenlanders, zich ge durende een uur laten boeien door een verhaal rond wat potscher ven. En toch want dit gebeurde j.l. Vrijdagmorgen inderdaad is dit wel wat erg simplistisch. In werkelijkheid is het onderzoek te Hichtum immers van groot belang voor de geschiedenis, niet alleen van Hichtum, maar van geheel Westergo. Der binne wündere tsjinstridichheden yn it libben. Alleman is it er oer iens, dat de libbensbitingsten foar in hüshai- ding, dy’t de bem yn eare en deugd great bringe wol, yn in greate stêd tige slim binne. Der is alderearst in wente, dy’t oan in hüshalding plak jaen kin, de slieperij net to forjitten, romte en feilich sté to boartsjen, goede kammeraten foar de bem, buorlju en goekunden, hwer’t men op oan kin, in biskieden plak yn de tnienskip, en in bipaelde feilichheit yn it forkear, sawol foar it lichem as foar karakter en sielelibben. Dizze libbenseasken binne yn in greate stêd net maklik to finen en de feiten wize üt, dat godetsjinst en goede seden dêrre in tige hurde striid hawwe tsjin de mentaliteit, dy’t fan in greate stêd ütgiet. Wis der binne ek dêrre jit hiel hwat hüshaldings, dy’t har libbensidea- len heech hélde, mar ik haw noch nea oars fan harren heard, dan dat It hast boppeminsklik is, hwat dit oan opfie- ding en tasicht fan de alden freget. Nou kin men fuort tajaen, dat dit pro bleem nearne maklik is, dat rounom ek op it lytste doarp, dizze opjefte hiel hwat ynha.ldt. Dat de bettere tastannen op godstsjinstich en moreel terrein op it plattelfm ek net altyd tafalle, dat der in bulte sleur en gewoante de lju yn goede banen haldt of soms allinnich yn skyn en foar de eagen fan it doarp, wy sille it net üntkenne. Mar as men bei de forgeliket, dan wize de feiten üt, dat dizze striid yn de greate stêd foar de measten folie swierder is./ Der is gjin greate stêd to neamen, dy’t bistean kin as der net aloan nije platte- lansminsken de rigen oanfolje, dy’t der sneuvelje. It tal hüshaldingen mei gjin bern of mei ien of twa is der tige great. De massificaesje is der net to kearen en de sosiale ünrêst leit om it hoekje fan de doar. Gjin sosiolooch of hy wit üs to fortellen, dat dizze urbanisaesje foar folken en Jannen in great gefaer bitsjut en allegearre sizze hja dat it plattelan en de lytsere mienskippen de woartel binne fan de folkskrêft. Wy binne it der wol mei iens, mar forwünderje üs der dan tige oer, dat men slach op slach komt to stean foar feiten, dy’t in hiel oare kant üt wize. Us Keninginne mei dan mei oertsjüging pleitsje foar de desentralisaesje as it anker fan folksbistean, sünder ophalden binne minsken oan it wurk om alles hwat bitsjutting hat, nei de greate stêd- den to slepen. Ja, men kin gerêst sizze, dat as men net mei sin der fül tsjinyn- giet, de natuerlike gong is, dat sawol minsken as ynstellings om it hurdste skreppe om yn in greate stêd to kom men. It tragysk forrin fan it sanatorium De Centrale van Rijkspersoneel stelde in een salariscon gres vast, dat de salarissen van het rijkspersoneel met een hoger percentage dan de thans voorgestelde 6 pet. moet worden verhoogd. DIERENARTSEN ACHTER SLOT Te West-Berlijn wordt vernomen, dat er in de Oost-Duitse volksrepubliek op grote schaal dierenartsen worden gear resteerd, omdat er maar liefst 430.000 varkens aan varkenspest zijn gestorven of geslacht moesten worden, nadat de ziekte was ontdekt. De dierenartsen worden er nu van be schuldigd de ziekte verspreid te hebben om op die manier de vleesvoorziening te saboteren. Twee van hen zouden reeds tot acht jaar dwangarbeid zijn veroordeeld. DE BRONNEN VAN DE ORINOCO Telkens opnieuw worden door weten schappelijke expedities de bronnen van de Orinoco ergens anders ontdekt. Deze onderzoekingen hebben echter po litieke betekenis. Er bestaat namelijk een tractaat tussen Brazilië en Vene zuela, waarin wordt bepaald, dat de landsgrenzen in de zóne van de Orinoco in overeenstemming met de ligging van de bronnen zullen worden bepaald. AUDREY HEPBURN HEET NU MEVROUW FERRER Zij is dit weekend getrouwd (bij verras sing) met de Amerikaanse acteur en regisseur Mel Ferrer, een 37-jarige dok- t&rszoon. „Bij verrassing” is het juiste woord: Audrey, de 24-jarige ster uit „Roman Holiday” en „Ondine’ had de trouwpar tij al evengoed geheim gehouden als haar echtgenoot. Geschiedenis is steen. In het „büthüs” op een der koestallen ligt dan het resultaat van dagenlang graven. De niet ingewijde ziet er wei nig bijzonders aan: enkele potscherven! En niet eens van de fraaiste. Voor de geleerden spreken deze scher ven, schelpjes en zelfs de kleurverschil len in de kleigrond een duidelijke taal. Op de bodem van het ruim 2% meter diepe gat heeft men n.l. de oorspronke lijke kweldergrond bereikt. Op deze grond, die destijds slechts af en toe door de zee werd overspeeld (blijkens gevon den schelpen enz.) hebben zich om streeks het begin onzer jaartelling, mis schien reeds een 100 jaar hiervoor, de eerste bewoners gevestigd. Het waren kolonisten, die we ons allerminst moe ten denken als halve wilden zonder be schaving, die in primitieve strohutten Appelskea is in nij biwiis foar dizze stel ling. Hie der oan it haed in direkteur stien, dy’t dizze moaije ynstelling yn Appel skea halde woe, dan hie der hwat groeije kind, hwer’t dy hiele hoeke rommere lib- benskansen troch krige. Wie der in bi- stjür west, dat trou oan de opset, it anker fêst yn de groun slein hie, dan soe men elts jier sjen, dat de swierrich- heden lytser waerden en de foardielen düdliker. Mar al jierren lyn stie it foar direkteur en de mearderheit fan it bi- stjür fêst, dat hja mei de stream mei- woene nei de greate stêd. Ien fan harren hat op de likwidaesje-gearkomste jit sprutsen oer syn trou oan it plattelén, mar 'dit wie sabeare, gjin tinken. Ap pelskea is fallen om’t de lieding it plat telan yn 'e steek litten hat en de kar dien hat nei de greate stêd. Hwat Dr Dijkstra ek sei en mei hoefolle klam hy de óffurdigen fan Grins en Drinte ek wiisde op dizze konsekwinsjes, der wie gjin halden mear oan. As skiep binne hja de foargongers folge, de stedlju yn mentaliteit, dy’t alle swiere stikken ge- skut opsteld hiene om dizze plattelans- burcht ynto nimmen. Tsientallen jier ren offer en wurk waerd yn ien klap üt syn natuerlike rjuchten weisleept ad majorem gloriae civitatem Groningae. En it plattelan bliuwt op it lege plak delsjen, as in boer by in stik nótian, hwer’t de heilstiennen it sied piotslein hawwe. Yn ien dei is de rispinge, hwer’t sa lang foar wrotten is, wei. De Fryske ófdie- lingen stiene foar in oermacht, dy’t mei soarch en omtinken kweekt wie en dy’t as in wals alle arguminten forplettere. En dy’t meimakke hat, hoe’t hjar, sawol troch bistjür as troch óffurdigen op ün- forantwurdlike wize oer Appelskea hin- newédde waerd, kin gjin bitrouwen hawwe yn de takomst fan it spjaltene sanatorium. Hja hawwe it meimekoar moreel formoarde ek al stean de ge- KONINGSNAAM VOOR BABY Haakon is de na am van het eerste ach terkleinkind van Noorwegens koning Haakon, dat Zaterdag te Oslo gedoopt is. Het is de zoon van prinses Ragnhild die getrouwd is met de zakenman Lo- rentzon. Pas op het laatste moment werd (tot veler verwondering) bekend gemaakt, dat deze baby de klassieke Noorse koningsnaam Haakon mag dra gen. Een wervelstorm in Japan de derde in 14 dagen heeft tenminste 1500 do den geëist, duizenden huizen geheel ver nield of beschadigd en honderden vis- sersbootjes losgeslagen en de zee op gedreven. De typhoon was veel kwaad aardiger dan verwacht werd, waardoor te lichte voorzorgsmaatregelen waren getroffen. De grootste ramp voltrok zich in de haven Hakodate op het Noordelijke eiland Hokkaido. Door de ontzaglijke rukwind sloeg de 4300 ton metende veer boot „Doja Maroe” r om, waarbij 1180 personen, onder wie vrij veel Amerika nen, het leven verloren. Er vlakbij kap seisde de „Tokatsji Maroe”: 67 doden, slechts 8 overlevenden. Er zijn nog ten minste vier andere sche pen gezonken of op de kust kapot ge slagen, hetgeen de dodenlijst nog langer kan doen worden. De stad Iwanai, met 23000 inwoners aan de Westkust van Hokkaido is voor viervijfde deel door brand verwoest. REGENRAMP IN PENDJAAB EIST VELE DODEN Dezer dagen is in 18 uur 41 centimeter regen gevallen in het Westelijk deel van de Pendjaab (in N.W.-Pakistan). Na deze zeldzame natuurramp in Nederland valt per jaar gemiddeld 70 cm regen zijn reeds 46 doden, meren deels vrouwen en kinderen en 150 ge wonden geteld. Volgens het Rode Kruis zal het dodencijfer nog stijgen. Honderden mensen zijn waarschijnlijk ’t slachtoffer geworden van ingestorte huizen. In sommige wijken van Lahore staat het water schouderhoog. Meisje verdronken. Het 2-jarig dochter tje van de heer De B. te Lippenhuizen geraakte in een onbewaakt ogenblik te water bij de ouderlijke woning. Toen het ongeval ontdekt werd, heeft men nog getracht het kind te redden, doch ver geefs. Toen de kleine uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Geen gekke vondst. De landbouwer W. van de Langeheem in de buurtschap Gerven te Putten heeft geen gekke vondst gedaan. Terwijl hij in de tuin met graafwerkzaamheden bezig was, stootte hij op iets hards. Bij nader on derzoek vond hij een stenen kruikje ge vuld met zand. Onder in de kruik be vonden zich twintig gouden munt stukken. bouwen der de earste tiid noch. En de man, dy’t de swiere forantwurdiug foar dizze „plattelands-ontluistering” yn alle opsichten draecht is Dr Kraan. Hy hat systematysk de woartels fan Ap pelskea trochseage. Ek hjiryn wie it in kundich chirurch, dat hat wol bliken dien. Syn motiven kin hy allinnich seis bioardielje, ik doch dat net. Mar djip bitreur ik de gefolgen fan syn ynstel ling foar it plattelan oer. Hoe’t it nou fierder gean sil mei it sanatorium, sil de tiid leare. Hoe’t de gröei fan de twil ling, hwerfan ien bern der oer en tofolle is nei de miening fan heit en mem, wêze sil, sjoch ik mei soarch yn ’e mjitte. De wize, hwerop it billike forsyk fanüt Fryslan dien, troch bistjür en Grins bi- hannele is, docht net folie goeds mear forwachtsjen fan de gearwurking tus- ken dizze provinsje-s. Hja hawwe net fol ie mienskiplike dingen, mar it blykt nou ek wol hiel düdlik, dat hja ek nea wer meimekoar yn sé gean moatte. Der- foar rinne de aerden to fier ütmekoar en hawwe hja in to forskillende opfet- ting fan goede trou en sportiviteit. Wy kinne allinnich mar hoopje, dat de hege motiven, hwermei it wurk foar dit sa natorium destiids ynset is, wer de wei fine nei de herten fan de tüzenen freo nen fan dit sanatorium, dy’t nou for- slein en toloarsteld muoite hawwe mei har halding yn dizze saek. Lit men ien ding net dwaen, net ófbrekke en gjin pessimist wurde, hwant dêrmei is noch nea hwat goeds ta stan brocht. Hwa wit op hokfor wize de takomst oer de wikkende minske biskikke sil. Héld de wapens blank en bliuw trou oan de pa. sjinten fan dizze noch altyd freeslike folkssykte. Hja kinne grif net better holpen wurde as wy üs forliede lieten de helpende hén yn to lüken. En by üs mei it gjin sabeare spultsje wêze, mar forgoed tinken. Dan bliuwt der jimmer jit in kêns. FOUTJE IN TELEGRAM Een Italiaanse dame was met vacantie naar Sicilië geweest. Toen ze weer thuiskwam, stond er een zwart-omrande mededeling op haar deur: „Gesloten wegens overlijden van Angela Rossi”. Ze was zeer verbaasd, aangezien ze zelf Angela Rossi was. Het misverstand bleek in een telegram te zitten, dat ze zelf had verstuurd. Er stond in: „Angela morta oggi”, hetgeen betekent: Angela stierf vandaag. Maar ze had opgegeven: „Angela parte oggi”, oftewel: „Angela vertrekt vandaag”. Nachtelijk drama in Haarlem. Anna van Burenlaan in de rustige villa wijk van zuidelijk Haarlem, heeft zich een nachtelijk drama afgespeeld, dat een dode en een zwaar gewonde heeft ge ëist. De 63-jarige heer W. C. R. van L. heeft vermoedel(jk na een korte “worste ling de dame, bij wie hij sinds enige maanden zijn intrek had genomen, de 43-jarige gescheiden mevrouw N. de M. T.B. neergeschoten en daarna zichzelf doodgeschoten. Mevrouw Ds M. T.B. kreeg twee schoten door de borst. Zij is naar de Maria-Stichting overgebracht Haar toestand is zeer zorgwekkend. Tien helicopters voor leger. Het Neder landse leger zal waarschijnlijk per 1 Ja nuari a.s. over tien helicopters kunnen beschikken. De enige helicopter, die de militairen thans bezitten, is er een van de Marine Luchtvaartdienst. De ma chines komen uit Amerika; een verte genwoordiger van de Nederlandse lucht macht is op het moment in de Verenig de Staten om de overdracht te rege len. Geelzuchtepidemie eist slachtoffer. In Overloon heerst sinds enkele dagen een geelzuchtepidemie, die het eerste slacht offer heeft geëist. In het ziekenhuis te Venraij stierf het 6-jarig zoontje van de familie H. Hagelbuien vernielen fruitoogst. In Z.- Twee vrouwen moesten onder dokters- Beveland hebben zware hagelbuien gro te schade aangericht aan de fruitoogst. Vooral de appels hebben hiervan zeer ernstig geleden. 6 pet. niet genoeg. naar aanleiding van „500 jaar stadrecht Bolsvvartl 1455-1955 Gingen er reeds enige tijtd in onze stad geruchten rond over een in 1955 te vie ren groot feest, thans is het ogenblik gekomen om een klein tipje van de sluier op te lichten. Het zal volgend jaar n.l. juist vijf eeu wen geleden zijn, dat Bolsward als eer ste Friese stad een eigen stadrecht kreeg. Dat wil zeggen, dat de overheid van Bolsward (toen reeds een paar eeuwen als stad beschouwd) door onder linge samenwerking en met waardevolle adviezen van de alom beroemde kansel redenaar pater Brugman een stadrecht opstelde. Hoewel er t.z.t. wellicht gele genheid zal zijn om hier nog iets meer over te vertellen, kan dit stadrecht zeer in het kort worden aangeduid als een soort algemeen reglement voor bestuur ders en burgerij van het oude Bolsward. Over alles en nog wat wordt er in ge sproken, maar daarover later wel meer. In ieder geval was de tot stand koming van bovengenoemd uiterst gewichtig document een volkomen verantwoorde aanleiding tot een waarlijk groots her denkingsfeest, verzorgd door alle lagen der Bolswarder burgerij. Naar wij vernemen, zal hedenavond op het stadhuis een gecombineerde verga dering plaats vinden van Algemeen Co mité en sub-commissies ter voorberei ding van het feit, dat vóór 500 jaar het nog veel oudere Bolsward z’n stad recht verwierf. woonden, een mening, die uit verouder de schoolboekjes nog maar al te veel opgeld doet. In een soortgelijke terp in Ezinga (Gr.) heeft prof, van Giffen bijv, de funda menten van een complete boerderij blootgelegd, een boerderij (precies van hetzelfde type als die van Wed. Wier sma, n.l. met 2 rijen koeien,, die met de kop naar de muur stonden) die min stens 28 dubbele stallen bevatte. Helaas is de opdraving te Hichtum beperkt, zo dat van het reconstrueren van platte gronden hier geen sprake kan zijn. Toch is hetgeen men vond allerminst oninteressant. Het blijkt n.l., dat de eer ste bewoning plaats vond op de kwel dergrond. De zee aldus maakte Prof, van Gif fen aannemelijk had hier in die tijd maar een vloed- en ebverschil van on geveer 10 cm. De zeespiegel is echter in de loop der jaren hoger geworden, óf zo kan men het ook zeggen de (dus reeds bewoonde) grond daalde ten op zichte van de zeespiegel. Al bedroeg die daling niet meer dan enkele centimeters per honderd jaar, de gevolgen waren, dat de zee het land overspoelde en het nodig werd de bewoonde grond op te hogen. Zo ontstonden de terpen, ook die te Hichtum. Op bewoning van de kwelder- grond wijzen de met overdwarse stre pen versierde scherven, die gedateerd moeten worden van vóór onze jaartel ling. Het is nog een strijdvraag of dit z.g. geometrisch versierde aardewerk door kolonisten van elders is ingevoerd, ofwel, dat deze vorm ter plaatse is ont wikkeld. Vroeger dacht men het eerste, terwijl men tegenwoordig wel aanneemt, dat de eerste bewoners van deze stre ken zelf dit soort aardewerk tot ont wikkeling hebben gebracht. Niet alleen zijn dergelijke vondsten hoogst merkwaardig en waardevol, óók bewees de opgraving te Hichtum, blij kens vondsten uit alle cultuurperio den, dat de terp, die geen brandlaag vertoont (hetgeen op verwoesting zou wjjzen) en evenmin dikke mestlagen (hetgeen zou wijzen op een aanzienlijke ophoging ineens) doorlopend bewoond is geweest. Dit in tegenstelling met vele andere terpen in Westergo, die soms een „hiaat” vertonen van enkele eeuwen, m. a. w. die dus tijdelijk onbewoond zijn i Evenals morgenavond in de hoofd plaats van de gemeente Hennaar- deradeel, zullen we B. en W. als onze gasten mogen begroeten. Nu reeds willen we onze erkente lijkheid uitspreken voor dit be wijs van medeleven. Slechts zij, die aan onze oproep gehoor heb ben gegeven door direct kaarten te bestellen, kunnen vanavond het feest met ons vieren. De zaal te Witmarsum is totaal uitverkocht. Trouwens óók Wommels, óók te Makkum. Zodra de kaartenverkoop in de andere plaatsen begint, talme men met dit voorbeeld voor ogen niet lang zich tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. Een goed begin is het halve werk. De start van ons tournee lijkt prima te worden. Daarom, tot ziens dan deze week in Witmar sum, Wommels en Makkum, tot ziens op de volgende avonden, overal waar ons blad lezers, dus vrienden, heeft. Bronwasser Breukelen ontslaat 30 man. Aan het dertig man tellende personeel van Bronwasser N.V. te Breukelen is met ingang van 1 November ontslag aangezegd. Dit ontslag schijnt het ge volg te zrji van het voornemen om het bedrijf naar België te verplaatsen. Schaakklokken lagen in kast. De twee schaakklokken, die tijdens het schaak- tournooi in de Apollohal te Amsterdam werden vermist, zijn gevonden. Achter af bleek, dat men de klokken in een kast had opgeborgen, omdat ze defect wa ren; van diefstal was dus geen spra ke. „BESCHAAFDE” VROUWEN VOCHTEN ALS FURIES Op een vergadering van een vrouwen vereniging in Pori (West-Finland), die het als haar taak beschouwt meer be schaving onder de vrouwen te propage- renn, raakten de leden slaags na een heftige woordenwisseling over de admi nistratie. Handtassen, stoelen en pre senteerblaadjes vlogen in een wilde warreling door de kamer. Een lid, dat trachtte de kluwen vech tende vrouwen te kalmeren door aan haar verheven taak te herinneren, werd volkomen overschreeuwd. Toen trof een weggeworpen stoel een grote klok, die op de grond in puin viel. Op hetzelfde moment ging het licht uit. De politie maakte een eind aan de strijd. In de “Het Rode Kruis paraat. Voor het Rode Kruis werd een nieuw alarmsysteem ontworpen, dat bij een proefalarm te Den Haag uitnemend bleek te vol doen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1