c i KRIS-KRAS door Nederland BLIK ACHTER HET IJZEREN GORDIJN QoudoA FILMPJE MYSTIFICATIE ROND SCHRAARDER „CREATE PIER”? roar Naam zou Ertsboot zonk tussen haaien Fan de Mar tiny t oer a De Russische soldaat mag geen vriendschap sluiten met de Duitsers STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ..Wolkenkrabber” geweest zijn üs hjoed p p to sizzen 1 L £)0.0h. (^Q.t \^.QXQ.^VQJXStQA n w L: Dinsdag 12 October 1954 50e Jaargang No. 80 Hwat bat Abonnementsprijs f 1.60 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ondanks de herhaalde betuigingen van Moskou’s vriendschappelijke gevoelens voor Duitsland, worden de Russische soldaten er door middel van lezingen, welke dag aan dag worden gehouden van doordrongen, dat het Duitse volk hun vijand is. Dit werd verklaard door een gewezen majoor in het Russische leger, die thans aan het hoofd staat van een ondergrondse orga nisatie, welke haar werkterrein vindt onder de Sovjet-troepen in Oost-Duitsland. gezamenlijk deelnemen aan oefeningen en wedstrijden, waarmede zij de hele dag worden bezig gehouden. De politieke lezingen beperken zich er Nieuwe woordenlijst aan de Koningin aangeboden. De minister van Onderwijs heeft ten Paleize Soestdijk aan H. M. de Koningin een exemplaar overhandigd van de nieuwe woordenlijst van de Ne derlandse taal. net, opgebouwd uit telefoontoestellen, die zij hadden ontvreemd uit telefoon cellen bij de Bosbaan. Salarissen. De voorzitter van het katho liek onderwijzersverbond heeft er op ge wezen, dat het gebrek aan onderwijzend personeel goeddeels te wijten is aan de slechte salariëring. Het salaris van een beginnend onderwijzer is bijv, lager dan dat van de juffrouwen, die tegenwoordig bij de Amsterdamse politie een oplei dingscursus volgen en die dus nog niets presteren. Sterfte onder kanaries. De kanariekwe- kers in Twente zien op het ogenblik tal van waardevolle vogels plotseling ster ven. Twee ziekten zijn daarvan de oor zaak: asthma en pokken. Het zeer voch tige weer van de laatste tijd is hieraan schuldig. De asthma kondigt zich aan, doordat de kanaries naar adem beginnen te snakken. Enkele dagen later zijn ze m'eestal dood. De muggen, die zich in de vochtige atmosfeer welig ontwikke len, dringen ’s avonds huizen en volières binnen en zetten zich op de poten van de vogels neer. Zij brengen daardoor pok ken over, die voor kanaries besmettelijk zijn. Het gevolg is, dat de vogels bij tien tallen sterven. Groningen smeekt om oogsthulpen. De Stichting voor de Landbouw in Gronin gen heeft een dringend beroep gedaan op de Groningse bevolking zich als ar beidskracht op te geven voor de oogst- Men wurdt earder fan dongkarren oerriden as fan koetsweinen IN BESTE BILIZZING Mear en mear wurd it düdlik, dat by it Nederlanske folk likegoed in tofolle as in tokoart oan minsken bistiet. Boeren en jonge boeren binne der mear as bi- skikbere pleatsen, sawol nou as yn de takomst. De lytse middenstanners binne der yn de measte plakken ek mear as hwerfoar in reedlik stik brea to finen is. Lyksa is it mei de arbeider, dy’t gjin bipaeld fak leard hat. De emigrantenstream bi stiet dan ek foar in great diel üt dizze categorieën. En dêrüt soe men dan de konkhlzje lüke kinne, dat Nederlan to folle minsken hat en in diel nei minder bifolke lannen gean litte moat. Oan de oare kant kin men like faek sjen dat der to min minsken binne foar oare funksjes. Oer de hiele liny fan it ün- derwiis sit men al jierren mei in great tekourt oan krêften. By it leger ünder- INDONESIE LAAT MARINE SCHEPEN IN ITALIË BOUWEN Ansaldo scheepswerven te Livorno 1. je Bolswards Nieuwsblad De lezer zal zich wellicht herinneren, dat bovenstaande foto, toegelicht met een artikeltje, dat wij schreven naar aanleiding van ons door de heer A. Visser, des tijds Hoofd der School te Schraard, verstrekte gegevens, reeds eerder plaatsten in ons blad van 27 Aug. Geen enkele Schraarder heeft op dat,artikeltje gerea geerd en toch schijnt er iets mee aan de hand te zijn. Hierop werden wij attent gemaakt door een trouw lezer van ons blad uit Canada, de heer A. de Jong, thans te Carrying Place RR 1 Ontario, die meent, dat de werkelijke naam van de molen „Wolkenkrabber’’ was. Een bordje met deze naam was bevestigd aan de Noordkant van de molen. De heer de Jong vertelt verder, dat hij niet één of twee keer langs de molen kwam, maar als Schraarder schip perszoon deze honderden malen passeerde. Ook wijst hij er op, dat het „herntsje” niet aan de Noord-, maar aan de Zuidkant van de molen stond. Dit zou inderdaad het geval kunnen zijn, als het cliché, gemaakt naar een glasplaat-negatief van de heer R. Politiek, per abuis in „spiegelbeeld” gemaakt was. Zoals het plaatje hier staat, zou de molen dan de verkeerde kant omdraaien, maar op een derge- Irjke fout heeft geen enkele molenmaker en geen enkele Schraarder ons attent gemaakt. Overigens danken wij de heer de Jong voor zijn sympathieke brief. Deze bewijst hoe intens ook in het buitenland ons-blad wordt gelezen. Tilanus gehuldigd. De heer H. W. Tila- nus, voorzitter van de Chr. Hist. Unie, is bij bevordering benoemd tot groot- officier in de Orde van Oranje Nassau De minister-president, dr. W. Drees, heeft hiervan Zaterdagmiddag medede ling gedaan tijdens een receptie in de Haagse Dierentuin, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer Tila nus. Onzekerheid over positie van gemeente secretaris. In de te Zwolle gehouden najaarsvergadering van het Landelijk Contactorgaan voor Gemeente-secreta- rissen is een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat er buiten de gemeente-administratie blijkbaar grote onzekerheid of onduidelijkheid bestaat omtrent de betekenis van de functie van gemeente-secretaris, hetgeen kan wor- De voornaamste werkzaamheden van de organisatie bestaan uit het verspreiden van anti-communistische mededelingen onder het Russische bezettingsleger. Een groot deel van de pamfletten wordt bin nen de Sovjet-kampen gesmokkeld. Ook wordt gebruik gemaakt van ballonnen voor het verspreiden van pamfletten over uitgestrekte gebieden. Deze ballon nen barsten zodra zij een bepaalde hoogte bereiken. Storm trof ook mosselcultuur. De zware Noordwester storm van Woensdagnacht heeft grote schade toegebracht aan de mosselcultuur in de Waddenzee. Vooral de percelen, aangelegd door de Zeeuwse vissers na de Februari-ramp van 1953, kregen zware schade. Die percelen zijn vlak bij de Afsluitdijk gelegen. Onder de Zeeuwen, die getroffen werden, was W. Koster, de visser, die indertijd bij de overstromingsramp honderden mensen ’t leven redde. Toen hij Vrijdagmorgen naar zijn mosselgrond ging kijken, bleek er geen mossel meer aanwezig te zijn. Andere Zeeuwen hadden soortgelijke er varingen. Met zekerheid valt nog niet te zeggen hoe groot de schade is, hoewel die ongetwijfeld in de tienduizenden loopt. Sommige vissers spreken zelfs van een ware ramp. niet toe de zogenaamde slechte karakter eigenschappen van het Duitse volk aan de kaak te stellen, doch er wordt spe ciale aandacht aan gegeven om haatge voelens jegens de Ver. Staten aan te wakkeren. De jonge soldaten weten wei nig of niets van de hulp, die Rusland van de Ver. Staten heeft ontvangen tij dens de laatste oorlog. Klimov die vóór zijn geslaagde ontvluch ting Hoofdingenieur was bij de Eelectri- citeits Afdeling van de Sowjet Econo mische Commissie zeide ervan overtuigd te zijn, dat grote aantallen Russische soldaten naar West-Duitsland zouden vluchten, indien zij slechts de gelegen heid hiertoe kregen. Zijn eigen organisa tie bestaat grotendeels uit gevluchte Russische officieren en manschappen. Het hoofdkwartier is in München met een onderafdeling in West-Berlijn. wiis wurde alle soarten fan hynstemid- dels tapast om dêryn to forsjen. Hiel hwat troude dames helpe de skoallen yn dizze need, fakentiids tige tsjin it sin, mar omt it net oars kin. De minister wol de learkrêften fan de beukerskoallen tydlik de leechste klas sen jaen, militairen frijstelle en sokke dingen mear. As de Wet op it Beuker- ünderwiis der nou linkelytsen troch komt sil bliken dwaen, dat ik tal bifoege krêf ten ek dêrre nearne nei roait. Fiersten to min. hwant dan sille alle plakken, hwer’t men nou üt earmoede mei ünbifoege famkes de saek draeijende héldt, allegearre oan ’e merk komme en dy is al krap. Mei forpleechsters is it al sa’n toer. Dér sitte alle sikenhuzen mei oanklaud en de sanatoria tige slim. Op de gearkomste fan Appelskea hat de Ynspekteur fan it Sikenhüswêzen der ris in boekje oer iepen dien en sein, dat inkele hünderten forpleechsters sa mar pleatst wurde koene. De moderne siken- forpleging freget folie mear forpleech sters as eartiids en wy sitte hjir foar in nuodlik tokoart. Komt men by it Ulo- ünderwiis,. dan reint it klachten oer to koart oan bifoege krêften. Hiel hwat fa- katures moatte forfolle wurde fan lear krêften, dy’t de nedige akten net haw- we. By it Middelber ünderwiis is it al sa’n bidroefde boel. Jierren lyn hat der ris in man sein, dat men yn Ljouwert to kust en to keur gean koe as it op learkrêften oankaem. Nou der haw ik ünderfining fan krige. De nije Middel- bere Lanbouskoalle to Ljouwert, de top- skoalle op agrarysk terrein, yn üs pro- vinsje, dy’t de learkrêften ek derneffens bitelje kin, hat alles ófroun en ófstreupt om leararen. Mei biwündering haw ik sjoen, hoe’t de direkteur gjin middel skroomd hat om oan in goede, bifoege ploech leararen to kommen, yn Ljou wert en derbüten, seis oan Grins ta. En dan kin men ris sjen, hoe’t it praktysk den toegeschreven aan het feit, dat de functie in het overheidsbestel niet of moeilijk vergelijkbaar is met rijks- of provinciale ambten en bovendien niet of weinig in de openbaarheid treedt. De hebben, naar UP meldt, van de Indone sische regering opdracht gekregen tot - bouw van twee lichte torpedoboot- igers van 1300 ton en twee escorte- vaartuigen van 950 ton. Tot tegen het doek Er bestaat in de verschillende plaatsen in ons lezersgebied veel verschil van mentaliteit. Ook ver schil in gewoonte en traditie. In Pingjum bijv, hield de agent één middag „zitting” voor de kaarten- verkoop. Resultaat: in een paar uur tijds een uitverkochte zaal. Ook in andere dorpen bestaat er reeds dagen tevoren een run om kaarten te bemachtigen. Weer an deren doen het kalmpjes aan. In Oosterend bijv, waren er des mor gens van de jubileumtourneedag nog een 30-tal kaarten niet afge haald. ’sAvonds echter zat men in een begrijpelijkerwijs stampvolle zaal met de schouders tegen het doek! De enorme belangstelling voor onze jubileum-avonden ver heugt ons boven mate. Niet ge noeg kunnen we echter aanbevelen zich tijdig van kaarten te voor zien. Dit voorkomt teleurstellin gen. Een volle zaal is prachtig, maar tegen het doek is voor de betrokken personen niet mooi meer. Hoeveel verschil er overi gens ook mag bestaan in menta liteit, gewoonte en traditie, over één ding is men het overal eens: 't houden van contact-avonden in het kader van ons jubileum-tour- nee is een „boppeslach!’’ Deze gewezen officier in het Russische leger is Gregori Klimov, Voorzitter van de Centrale Bond van na-oorlogse Emi granten uit de Sovjet-Unie. Klimov die in 1947 uit de Sovjet-zóne in Duitsland wist te ontvluchten, bevindt zich thans in de Verenigde Staten met het doel gel den in te zamelen ter ondersteuning van deze organisatie. Tijdens een interview verzekerde Klimov, dat Moskou niet bereid is om Duitsland als een souvereine staat te erkennen of tot vriendschappelijke betrekkingen met de Duitsers te komen. Vandaar dat het Kremlin blijft volharden in zijn wei gering om de Russische bezettingstroe pen toestemming voor normale omgang met de Duitsers te geven, In de dagelijkse politieke lezingen welke de Sovjettroepen gedwon gen zijn aan te horen, wordt er steeds de nadruk op gelegd, dat de Duitsers vijanden zijn van het Sovjetrijk. Al het mogelijke wordt gedaan om te voorkomen, dat de Sovjetsoldaten met de Duitse be volking in contact treden. De in Oost-Duitsland gelegerde troepen zijn gehuisvest in de wat practisch gelijk staat met concentratiekampen. Hun ka zernes zijn omgeven door hoge houten schuttingen gegarneerd met diverse prikkeldraadversperringen. In het algemeen g«aproken worden geen persoonlijke passen verstrekt aan Rus sische soldaten voor een bezoek aan een nabijgelegen stad. Wanneer zij openbare badgelegenheden of theaters bezoeken, gaan zij in militaire formatie onder be vel van een sergeant of een officier. Het bijzonder zware routine-programma dat de Russische soldaat elke dag moet afwerken, laat hem weinig tijd om eens critisch de bestaande toestand te anali- seren. De manschappen worden druk bezig gehouden van 6 uur 's morgens tot 11 uur ’s avonds. Zij moeten elke dag zeven uur aan gevechtsoefeningen deelnemen en bovendien nog 2 uur naar politieke lezingen luisteren. De overige tijd krijgen zij speciale opdrachten uit te voeren en andere dagelijkse routine-werkza&mhe- den te verrichten, ’s Zondags moeten zij Op de koffie. Te Amsterdam zijn vijf leden van de bemanning van een Neder lands zeeschip aangehouden, die tijdens de reis 6 a 700 kilo ongebrande koffie bonen uit de lading van het schip had den ontvreemd. Bij een van de diefstal len werden zij aan boord van het schip betrapt. De waarde van het gestolene bedroeg enige duizenden guldens. De be manningsleden, die tot het dekperso neel behoorden, zijn aan het hoofdbureau ingesloten. B.B. heeft nog 72000 vrijwilligers nodig. Van de 232.000 benodigde vrijwilligers voor „Bescherming Bevolking” hebben thans reeds 160.000 een verbintenis ge tekend. Het Bureau Bescherming Be volking van het Ministerie van Binnen landse Zaken zorgde voor de B.B.ers. Belangrijk was uit de mond van generaal Irwin, hoofd van de Engelse Civil De fensie te horen, dat thans Engeland in Nederland zou kunnen léren hoe het moet. Binnenkort wordt gestart met een propaganda-campagne met als doel de ontbrekende 72000 vrijwilligers te kun nen werven en de bevolking te doordrin gen van de betekenis tvan de B.B. - werkzaamheden. In vele delen van de provincie staat het graan nog buiten. De aardappelen zijn nog maar voor een klein deel gerooid, terwijl met het rooien van de suikerbieten nog moet worden begonnen. Alleen reeds voor het aard- appelrooien komt men al duizenden werkkrachten tekort. Volleerde boefjes. Een bende van 12 Am sterdamse scholieren heeft in de afge lopen maanden vele tientallen diefstal len gepleegd in Amsterdam en wijde om geving. De knapen „werkten” volgens zeer moderne methoden waarschijnlijk ontleend aan beeldromannetjes en be schikten zelfs over een geheim telefoon- V'M I i I Ned. Elftal met rugnummers. Het K. N. V. B.-bestuur heeft in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering besloten, dat het Nederlands elftal op 24 October in het Deurne-stadion tegen de Belgen met rugnummers zal spelen. Vrouw vermoord. In de late avond van Zaterdag is de 32-jarige mevrouw Van der VenL„ een moeder van drie kin deren uit Eindhoven-Gestel in een ander deel van de stad vermoord. De Eindho- vense recherche arresteerde de man van het slachtoffer, die evenwel blijft volhou den, niets met de moord uitstaande te hebben. j Dit materiaal vindt gretige afna me onder de Sovjet-troepen, on danks de bedreiging met repre saillemaatregelen welke een ieder- wacht, die in het bezit van anti communistische lectuur wordt ge vonden. Tegen het einde van Sep tember werden 50 leden van de Sovjet-bezettingstroepen gear resteerd en naar de Sovjet-Unie teruggezonden nadat anti-Com- munistisc.he pamfletten in hun ba rakken te Schwering gevonden werden. Zeer vele gegevens met betrekking tot de toestand onder de Sovjet-soldaten en in de Sovjet Unie zelf worden naar het buitenland gesmokkeld. Op grond van deze berichten en zijn eigen ervaringen van vroegere jaren, is Klimov ervan overtuigd, dat het Malenkov-regime on zeker van haar macht is. Volgens Klimov zijn de economische concessies, welke door Malenkov aan de Russische bevolking gedaan, zijn even zoveel bewijzen van de openbare onte vredenheid in de Sovjet-Unie. Men mag aannemen, dat Malenkov zich verre van veilig voelt, en om zijn regime te kunnen stabiliseren thans besloten heeft, de spontane verlangens van het volk halverwege tegemoet te komen, tenminste voorlopig. Historische vondsten. Gelegenheidsop- gravingen in het kleine plaatsje Wychen in het zuidelijk deel van het Land van Maas en Waal gelegen, hebben geleid tot de ontdekking, dat hier een van de vroegste vestigingsplaatsen in Neder land moet hebben gelegen. Zowel uit prae-historische als uit Romeinse tijden zijn hier honderden vondsten gedaan. Vooral bij de graafwerkzaamheden voor de aanleg van een riolering is veel bloot gekomen. Een wagonlading vol is ver zonden naar het Oudheidkundig Museum te Leiden; een ander deel zal in Wychen worden tentoongesteld op de zolderver diepingen van het Raadhuis. Bejaarde vrouw in gas gestikt. De 74- jarige weduwe Van Doesburg, wonend aan de nieuwe Langendijk te Delft is dooi- gasverstikking om het leven geko men. Zij had ’s avonds een pannetje eten op het gasstel gezet voor haar zoon, die later thuis zou komen. Ze zette de gas kraan open, maar vergat vermoedelijk ’t gas aan te steken. Daarna ging zij naar bed. Toen haar zoon ’s nachts thuis kwam, roök hjj de gaslucht al in de gang. De GGD werd gewaarschuwd, maar het mocht niet meer gelukken de levensgeesten bij de vrouw op te wek ken. Op de door wilde stormen opgezweepte Atlantische Oceaan heeft zich Donder dag Vrijdag en Zaterdag een drama af gespeeld. Belaagd door enkele honderden haaien hebben de 48 opvarenden van de gekapseisde Amerikaanse ertsboot „Mor- mackite” (6214 ton) urenlang voor hun leven gevochten en toen ruim 48 uur na de ramp eindelijk hulp opdaagde, vond men nog slechts 11 overlevenden. De „Mormackite” die op weg was van Buenos Aires naar Baltimore, werd Don derdagochtend overvallen door zware storm. Alles zou wellicht goed gegaan zijn als de ertslading niet aan 't schui ven was geraakt. Maar dit gebeurde wel en het 6214 ton metende schip sloeg om en zonk binnen het uur. Het duurde tot Vrijdagmiddag voor de scheepvaartmaatschappij Moore-McCor- mick het schip als vermist opgaf. Meer dan 24 uur dus klemden de over levenden zich toen reeds wanhopig vast aan alles wat maar drijven wilde. En eerst Zaterdag werden zij ontdekt door verkenningsvliegtuigen, die onmid dellijk vlotten omlaag wierpen doch de schipbreukelingen waren te uitgeput om deze te kunnen bemachtigen. Zij moesten wachten voor te hulp geroe pen schepen eindelijk nabij gekomen wa ren om sloepen uit te zetten en hen op te pikken. De verhalen van de overlevenden doen de haren ten berge rijzen. Een van hen, Pedro de Jesus vertelde: „Op nauwelijks een meter afstand van mij werd een man weggesleurd door een haai. Onmiddellijk kleurde het water zich rood van bloed, en dit trok andere haaien aan. Ik heb als een waanzinnige van mij afgetrapt om de haaien te ontkomen en ’t is nog gelukt ook, al begrijp ik niet hoe.’’ Een andere overlevende, Remy Rosario, die ook vertelde dat hij de haaien van zich af had weten te houden door wild om zich heen te trappen, meende er wel 300 of 400 gezien te hebben. op dit terrein is. In skreauwend to koart. De Direkteur fan it Lanbou-ün- derwiis sit mei syn neerzaeklike plan nen sa fêst as in hüs, fierst to min krêf ten. As yn koarten de Legere Lanbouskoallen fan ien op trije lanbou-ünderwizers komme, dan wit gjin minske, hwer’t hja dizze fine moatte. Sa koe men trochgean, mar dit is ge- nöch om oan to toanen, dat neist in to folle likegoed in tokoart oan minsken bistiet. Kundige fakminsken, leararen oan Technyske Skoallen, wol ik jit apart neame, omt men net miene moat, dat allinnich it ünderwiis oan dizze kwael laborearret. Dit alles wiist derop, dat hjir in struk- turele kwael oan it Ijocht komd is. Fierst to min sjocht men yn, dat it tiidrek fan de „unskilled labour” de man, dy’t inkeld spieren biskikber hat, foarby is. Men hat gjin forlet fan min sken sünder mear mar oan bikwame minsken, omt de masines it wurk dogge, hwat eartiids troch lichamelike minske- krêft dien wurde moast. En dizze maet- skiplike foroaring giet yn in folie hurder tempo as de tinkwize fan party minsken De oanpassing giet to stadich, wy kom me efteroan. Hwat man fan fyftich jier soe net graech de kans hawwe, nou op en nij oan syn takomst wurkje to kin nen, mar dat is net müglik. It is al linnich de jeugd, dy’t dizze kansen jit hat en. dizze is der krekt net fan oertsjüge. Hja kieze de wei fan de min ste muoite fierst to gau. De goune, dy’t harren daliks bean wurdt, liket har mear wurdich as de ryksdaelder letter. De yn- spanning en de üntsizzing yn frije tiid wolle hja fakentiids net jaen, it bitrou- wen op de takomst is by harren to ün- wis. Sa nimme hja de k&ns op in goede takomst wei en nimme de wei fan de minste wjerstan. De aiders en alderen witte harren net to lieden omt hja ek net posityf genöch de nije tiid weardear- je. En dochs moat it mei klam sein wur de, dat de béste bilizzing fan jild leit yn de minske Seis. Kundichheden en kennis oankweke jowt yn dübele sin de measte rinte. It mak- ket inerlike rykdom en jowt in libben lang foldwaning en geniet. Dy’t hat, wol it foar gjin jild misse, hwant de stof- like skatten bliuwe büten de minske en kinne him allinnich yn skyn ryk meit- sje. Dêr neist is de materiële takomst ëk oan de minsken, dy’t hwat kinne en kenne. It guod en it' jild spylje net mear de earste fioele, mar de bikwamens telt forgoed mei. It sterkst kin men dat sjen yn it bidriuwslibben, dat eartiids mei in spotsk of guodlik glimke seach nei de mannen fan kennis en wittenskip. Hja hingje nou om de universiteiten om bi- gaefde jongelju foar har ündernimmings to winnen. Hja forbine de professoren fan Universeiteiten as adviseurs oan har banken en fabriken, hwant hja kinne der net mear sünder. Hja bouwe eigen re- search-öfdielingen en laboratoria, hja hawwe har juridyske en ekonomyske ad viseurs, har wiskundige en akkountants. Aloan sterker wurdt de fraech nei bi kwame minsken en gjin aider kin syn bern hwat betters meijaen as in treflike oplieding yn hokfor fak of tüke fan ken nis dan ek. Bysünder it folk fan it plattelan, dat hwat fier fan dizze dingen öfwennet en somtiden mear harket nei de wiisheit fan pake tiid as nei de rop fan de kom- mendKtiid moat it sein wurde, dat it sünder in fikse oplieding tsjintwurdich net mear forantwurde is de bern it lib ben yn to stjüren. Hjiryn fine hja de béste bilizzing fan har middels, hwerfan it dividint mei it klimmen fan de jierren aloan greater wurdt. Pake-tiid komt net wer en wy libje yn in tempo, dat foarütsjen fre get, sil men jin letter net bitter bikl jje oer de libbenkansen dy’t men mist hat. Tj. de J. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1