1% tij MENDES FRANCE DE STERKE MAN IN FRANKRIJK? QollcLq.^ filmpje 4 KRIS-KRAS door Nederland D Daoh. kot 1 Dtpremiers dezer landenhebben de- zer dagen overlegd, waarbij bleek, dat in ieder geval bij de Noorse rege ring deze aansluiting in overweging is. Het is geen wonder, dat onder deze om standigheden Moskou ook poogt weer tot vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Slavië te komen, het land, dat wel iswaar door de Balkanbond en door Amerikaanse steun min of meer in het Westelijk defensiestèlsel is ingeschakeld, maar toch niet zo hecht, dat het, als Tito het wil, ook nog niet eens anders zou kunnen. Men heeft zich in Europese politieke kringen bijv, nogal verbaasd over Tito’s besluit om een bezoek te brengen aan India, het land dat uit is op het scheppen van een neutraal blok. Zoals bekend heeft Tito onlangs zich ook een tegenstander verklaard van het denkbeeld zijn land te doen toetreden tot het Nato-verdrag. Nauwere band tussen Rood-China en de Sovjet-Unie Animo voor nieuw Kinderbijslag Romte Duits leger Treinongeluk te Eist eist.6 doden üs hjoed p p to sizzen De Londense staking; Buitenlands Overzicht n •n ven n. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND O°K dit kan ten slotte nog van in- vloed zijn op de definitieve beslis sing van deze volksvertegenwoordigin gen over de Londense overeenkomst. Men moet nog altijd afwachten of de europeisering van het Saarland, zoals Frankrijk die wil en waardoor dit ge bied blijvend van Duitsland zou worden gescheiden, genade zal vinden bij de Duitse bondsdag. Dr. Adenauer helde bij vroegere onderhandelingen er toe over de Fransen in deze, onder bepaalde voor waarden, hun zin te geven, maar dat was toen de Europese Defensie Ge meenschap nog kans had tot stand te komen. Die Gemeenschap zou, zo nam men aan, geleidelijk voeren tot een hechte politieke samenwerking van de aangesloten landen, en op de duur tot een integratie, waarvan dan het Saar land als het hart gezien zou kunnen worden. Vrijdag 15 October 1954 50e Jaargang No. 81 It PYT. WW* X' af, Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave; Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 !(K 5157) Men wol graech ingei hjitte, mar men is minske at et West-Duitse en Franse parlementen te bewegen een nieuwe conferentie met Rusland te eisen voor men de definitieve stap doet, waarmee de Russen in ieder geval weer tijd zouden hebben gewon nen. Te Moskou ziet men ook wel dat als de W.Europese Unie eenmaal is tot stand gekomen, aansluiting er bij ook aan trekkelijk moet zijn voor Noorwegen en Denemarken. Dit betekent, dat een woningwetwoning wat de stenen betreft, ongeveer f 20 duurder zal worden. „MIs Holland’’ naar Londen. „Miss Hol land” 1954, mej, C. Harteveld uit Lei den, vertrok gistermorgen per KLM- vliegtuig naar Londen, waar zij meedoet aan een „Miss World”-competitie 1954, georganiseerd door de „Sunday Dis patch”. Fladderet tsjin it bisleine rut, As ik him, yn Onmacht, fang, Myn han syn lytse liif omslüt, Hwat sjocht er wyld en bang. Wy, fügels, doarmje sünder rêst, Us romte wurdt biheind. Wy sykje de ütwei, heakje fêst, Tohavene, toskeind. Wy fleam soms is ien amerij Binearing Os to slim; hert slacht wyld, Onstjür as wy, De Sterke Han fornim. Dy’t yn Gods gryp bisletten lei, Hat alle striid oerwoun. Finzene wurdt de nije dei, De Ijochte romte jown. VEERTIG-JARIGE BOER VOOR HET EERST IN DIENST De Italiaanse boer Antonio Zaffino is op 40-jarige leeftijd voor eerste dienst plicht onder de wapenen geroepen. Re den: bij zijn geboorte werd hjj dooi’ een ambtelijk abuis bij de burgerlijke stand als baby van het vrouwelijk geslacht ge noteerd en om aan de dienstplicht te ontkomen, heeft hij altijd maar gedaan of het zo in orde was. De Stichting van de Arbeid gaat stu deren op de vraag of de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind kan wor den afgeschaft. De uitkeringen voor de eerste twee kinderen werden ongeveer acht jaar geleden met het oog op de spanningen tussen lonen en prijzen inge voerd. De Stichting zal in het onderzoek tevens betrekken de vraag op welke wijze de loontrekkenden voor het eventuele weg vallen van deze inkomsten kunnen wor den schadeloosgesteld en welke kosten daarmee gepaard gaan, iet xl- Eén dode op onbewaakte. Dinsdagavond omstreeks half acht is op de onbewaak te overweg onder Heugem-Maastricht op de lijn Maastricht-Eisden, een auto aangereden door een trein, die richting Eisden reed. De bestuurder van de auto, de 29-jarige ongehuwde loodgieter A. Starmans, Gronsveld, werd gedood. De naast hem zittende 30-jarige gehuwde hoefsmid L. Segert, eveneens uit Grons veld, werd zwaar gewond en is in le vensgevaarlijke toestand in het zieken huis St. Annadal in Maastricht opgeno men. n,” je It moskje fljo.cht de keamer yn, Wei üt de frije wrald;' Fladderet skou tsjin ’t ticht gerdyn Fynt der gjin rêst of hald. est wit li ra- al in, an P lis in. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Export van geiten. Voor Nederland is met de export van geitjes op grote schaal een nieuwe deviezenbron aange boord. Er zullen dit jaar tussen de 1200 en 2000 witte geitjes (al of niet inge schreven in het geitenstamboek) worden verzonden. Het aantal aanmeldingen van vrijwilli gers voor een toekomstig Duits leger is na de Londense conferentie met spron gen gestegen, aldus meldt het Duitse persbureau DPA. Vooral onder de jongens, die nog nooit in dienst zijn geweest, is de animo groot. Het aantal aanmeldingen bedraagt ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrijwilligers voor het toekomstige Westduitse con tingent van 500.000 man nodig zijn. Op het stationsemplacement van Eist (O.B.) zijn Woensdagmorgen om 8.40 uur twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk is gebeurd, toen de trein uit Nijmegen op het station te Eist op een spoor werd geleid, waarover de sneltrein, die uit Arnhem kwam, moest passeren. De sneltrein is toen in volle vaart op de trein uit Nijmegen gereden. De aangerichte ravage is zeer groot. Er vallen 6 doden te betreuren en 11 ernstig gewonden. Onmiddellijk kwam hulp uit verscheide ne richtingen opdagen. Binnen korte tijd waren tien Rode Kruis-colonnes en vele ziekenwagens op de plaats van de ramp aanwezig. De ernstig gewonde slacht offers werden naar ziekenhuizen in Arn hem en Nijmegen vervoerd, terwijl de licht gewonden ter plaatse geholpen werden door medici uit de directe om geving. Een begin van brand in de ern stig gehavende treinstellen kon worden geblust. N r De Franse nationale vergadering heeft met flinke meerderheid ver trouwen in Mendès France uitgesproken naar aanleiding van diens op de Londense conferentie gevolgde politiek. Tot de meerderheid welke zich nu achter hem schaarde, behoorde ook de grootste fractie, de socialistische, waarvan aanvankelijk de houding twijfel achtig was. Maar vlak voor deze partij haar houding bepaalde, kondigde de regering aan dat zij de minimumlonen in het gebied van Parijs met 6^ frs. per uur zou verhogen, waardoor bijna geheel voldaan werd aan de eisen der vakbeweging; bovendien werd een algemene loonsverhoging, voor geheel Frankrijk geldend, tegen begin volgend jaar in het vooruitzicht gesteld, terwijl de premier de socialisten voorts uitnodigde in de regering zitting te nemen. Fjordenpaardjes bij hun nieuwe eige naars. Eindelijk zijn de Noorse fjorden paardjes in ons land gearriveerd. In Ol- denzaal zijn zij een dag in quarantaine geweest en Dinsdag en Woensdag héb ben zij kennis gemaakt met hun nieuwe eigenaars, de kleine zandboeren, die er enthousiast over zijn. Bij een 32-tal klei ne boeren met bedrijfjes waarop een groot paard te duur zou worden, zal een proef worden genomen met deze kittige fjordenpaardjes. Méér bakstenen. Dit jaar zal de Neder landse baksteenindustrie ongeveer 70 mln bakstenen meer produceren dan in 1953. Dat betekent materiaal voor rond 10.000 woningwetwoningen. De steenfa brikanten zullen de loonsverhoging van zes procent doorberekenen in de prijzen. Dit is de ein wy kinn’ net mear. It léste aventür. Wy wurd’ oermastere fan üs Hear, Jow wy üs net hearrich oer. Vliegt Viruly niet meer? De alom be kende Nederlandse vlieger-schrijver A. Viruly heeft, sinds het ongeluk met de Super-Constellation Triton op 5 Septem ber, niet meer gevlogen. Naar in vlie- gerskringen verluidt, zou het insiders geenszins verwonderen, wanneer com modore Viruly zowel in de naaste als in de verre toekomst de stuurknuppel in het geheel niet meer ter hand zou ne men. TVTENDES Fiance was er met deze be- sluiten en voorstellen kennelijk op uit zich niet alleen een meerderheid voor de Londense overeenkomst te verschaf fen, maar ook een blijvende stevige en meer linkse basis in de nationale verga dering voor zijn economische en sociale politiek, die voortdurend bedreigd wordt door allerlei belangen-groepen. De so cialisten hebben ongetwijfeld overwogen dat zij door tegen de Londense besluiten te stemmen of zich te onthouden mis schien zouden medewerken aan de val van Mendès France, wardoor een bijna onoplosbare crisis zou ontstaan of een kans voor een regeringsvorming door conservatieve elementen, van wie wei nig te verwachten was voor de verbete ring van de economische en sociale toe stand. Met de aanvaarding van de Londense besluiten door de nationale vergadering is men er echter nog niet. Zoals bekend zijn dit beginsel-besluiten die nog moe ten worden uitgewerkt en dan weer in de diverse parlementen komen. Er kan dan verzet komen tegen details van het plan, maar terecht heeft Churchill daar om in het publiek Frankrijk gewaar schuwd dat Engeland niet meer zal toe stemmen in een heropening van de on- derhandelingen. Ook de West-Duitse Bondsdag -keurde in beginsel de Londense overeenkomst reeds goed, maar voordat in deze beide dus het Franse en het Duitse par lementen de definitieve overeenkomst aan de orde komt, moeten dr Adenauer en Mendès France nog overleggen over de regeling van het vraagstuk van het Saarland. Rijk verdubbelt uurloon-giften. De mi nisterraad heeft besloten een zelfde be drag uit 's Rijks kas bij te passen als door de burgerlijke Rijksambtenaren aan „uurloon” ten bate van het comité Vluchtelingenhulp vrijwillig zal worden afgestaan. Men berekent, dat hiermee een bedrag van één a twee ton door het Rijk zal worden uitgekeerd. |"|NGETWIJFELD zullen de Russen blijven voortgaan met hun pogingen alsnog het totstandkomen van de West- Europese Unie, waardoor de Duitse her bewapening definitief wordt, door aller lei aanlokkelijke aanbiedingen te ver hinderen. Wisjinsky heeft in de politieke commissie der algemene vergadering der Ver. Naties bij het debat over de ontwapening als een verleidelijk ver schiet geopend door een belangrijk deel der voorstellen, welke de Westelijke mo gendheden vroeger op dit gebied hebben gedaan, over te nemen. Nu behoeven de atomische wapens niet eerst te worden afgeschaft, voordat men tot een beper king van de rest der bewapening over gaat, zoals Rusland vroeger steeds ge wild heeft; nu zouden de legers ook niet meer voor een ieder met een gelijk deel n.l. 1/3, behoeven te worden vermin derd, een ander oud, nu blijkbaar afge schaft stokpaardje der Russen. Moskou wil blijkbaar in de periode vóór de ratificatie van de overeenkomst van Londen nog zijn uiterste best doen de |~|NAANGENAAM zal de Engelse re- gering echter getroffen zijn door ’t bericht over een nieuwe overeenkomst, welke de Sovjet-Unie en Rood China De betonvlechters zijn in volle actie, nadat het werk enige weken we gens de staking was ge stagneerd. Minder werklozen. Ons land had in Sep tember van dit jaar de minst manlijke werklozen sinds 1948, namelijk 31.673. In September 1953 was hot nog 58.300 en in 1952 meer dan 100.000. September is altijd de maand met de laagste cij fers. De werkloosheid onder vrouwen steeg in September j.l. van 5304 tot 5813 Dit was voornamelijk een gevolg van de afloop van het hotelseizocn. MACHINE DENKT IN DRIE DIMENSIES ’n Electronische denkmachine ter waar de van zeven en een half millioen gulden die zes normale gezinswoningen in be slag zou nemen en 850 pk aan electrische energie verbruikt, - helpt de geleerden om enkele van de gecompliceerde pro blemen op te lossen, die zich voordoen bij het ontwerpen van geleide projectie len, radar apparatuur en supersonische' vliegtuigen. De bouw van de tunnel bij Velsen onder het Noordzeekanaal. Geheel anders is de houding van Turkije dat nu ook lid begeert te worden van de West-Europese Unie, waarvoor de West-Duitse regering het steun heeft toegezegd, doch welk denkbeeld toch nog wel eens rijpelijk mag worden over wogen. De vraagstukken van de West- Europese defensie lijken geheel andere dan die van de Zuid-Europese en als men van de West-Europese Unie toch nog iets wil maken, dat gaat in de richting van ook politieke integratie, dan kan men er moeilijk een zo ver verwijderd partner als Turkije inhalen. Nog even terugkomende op de kramp achtige pogingen der Russen om de tot standkoming van de West-Europese Unie te verhinderen, kan men consta teren, dat als Moskou nu reeds tot aller lei tegemoetkomingen bereid is, dat Wel licht in nog meerdere mate het geval zal zijn als de Unie inderdaad is gevormd en daardoor dat evenwicht van krachten in Europa is verkregen, van waaruit misschien met succes tussen Oost ea West kan worden gepraat over een vreedzaam naast elkander leven. Dezer dagen heeft Churchill nog eens op die mogelijkheid gewezen, toen hij betoogde, dat de beste kansen om deze afschuwelijke tijd zonder een wereld- catastrofe door te komen, waren gele gen in de vorming van een Europees le ger met sterke Duitse contingenten. De Britse staatsman meende dat er dan een kans was op een vreedzaam samen gaan met de Sovjet-Unie, nu daar sedert Staljn’s dood een nieuwe wind scheen te waaien. De „denkmachine’’ is ondergebracht in het Vliegtuiglaboratorium te Farnbo rough. Zij wordt officieel TRIDAC ge noemd, hetgeen een afkorting is voor Three Dimensional Analogue Computer en kan het werk verrichten van 10.000 vrouwen, die aan gewone rekenmachines werken. De resultaten die de machine „uitdenkt” staan ter beschikking van de gehele Britse vliegtuigindustrie. De machine bevat 8000 lampen en is tien keer groter dan enige Britse machine van dit soort. Wanneer de machine een berekening maakt van de aanval van een geleid projectiel op een bommenwerper geven meters, pennen die zich automatisch over kaarten bewegen en bewegende dia grammen op schermen een volledig beeld van wat er met de bommenwerper en het projectiel gebeurt tot op het ogen blik dat ze met elkaar in botsing ko men. Hun posities, manoeuvres, hoog ten en snelheden worden alle precies berekend en duidelijk aangegeven. Presentiegeld van raad voor de vluchte lingen. De leden van de Texelse ge meenteraad hebben besloten het presen tiegeld van de gehouden raadsvergade ring aan te bieden aan het „Comité Vluchtelingenhulp 1954”. De voorzitter heeft daar ’n bedrag aan toegevoegd. Snoek gevangen met kleur van goudvis. De heer J. H. Weyer te Nieuw Buinen heeft een snoek gevangen van 30 cm lengte. Het dier had de kleur van een goudvis, hetgeen een grote bijzonderheid is. De heer Weyer heeft hem geschonken aan het Noorder Dierenpark te Emmen, waar hij via een aquarium in een melk bus aankwam. Jammer genoeg heeft het dier het verwisselen van water niet kunnen doorstaan, zodat het enkele uren na aankomst is gestorven. Herenkappen duurder? Aan de 4500 le den van de Nederlandse Kappersbond is door het hoofdbestuur geadviseerd hun minimum-tarieven voor de herensalons op te trekken tot het thans geldende kostenpeil. In de nieuwe tarieven zal de zes procent loonsverhoging worden ver werkt, die aan het personeel wordt toe gekend en bovendien de verhoging waar toe reeds eerder is besloten, doch die verscheidene kappers op dat moment niet durfden toe te passen. Een onder zoek heeft echter uitgewezen, dat een bediende in een herensalon thans ter nauwernood zijn eigen loon verdient. De „omzetten” lopen nog voortdurend te rug. Dy han is him in frjemde macht, Hwer’t er yn finzen sit. ’k Fiel hoe’t it hertsje eangstich slacht, As ik ’m fleane lit. De Londense havenstaking is Woensdag overgeslagen naar de twee grote haven steden Glasgow en Southampton. Het gevaar bestaat, dat zij zich zal uitbrei den tot alle grote havens van Groot- Brittannië. Bovendien is Londen Woensdag getrof fen door een tweede arbeidsconflict een staking van buschauffeurs. Hierdoor zijn tienduizenden Londenaars te laat op hun werk gekomen. Het personeel van dertig buslijnen heeft het werk neergelegd. De situatie in de Londense haven is plotseling veel ernstiger geworden. Het bestuur van de vakbond van personeel van de Londense lichters en sleepboten heeft de 4500 leden van de organisatie de raad gegeven met ingang van Zondag te gaan staken. De afdelingen moeten hierover nog stem men. Als zij zich met het advies vereni gen, komt de Londense haven geheel stil te liggen. De electrische centralen zullen dan geen kolen meer krijgen, maar er dreigt geen onmiddellijk gevaar, omdat zij voorraden voor ongeveer zes weken hebben. Al 50 jaar bestaat ons blad, Een jubileum noemt men dat. Wij zijn al weken op tournee, De bezoekers tonen Zich tevreê. Een hechte band wordt onder houden, Waar wij al jarenlang op bouwden. Nu wij opnieuw contact gaan leggen, Wil niemand zich dat gaan ont zeggen. De zalen zijn meest uitverkocht, Dit is reine waarheid, niet gepocht Zelfs in de verste achterhoek Stak men zich in de nette broek. En kwam men kijken naar 't tournee, 1 Namen vrouw en vrienden mee. Zoiets kwam maar zelden zo dichtbij, Dus deze avond hield men vrij, ’t Is van de krant, ’t familieblad, ’t Geldt voor 't land en voor de stad, Want wie de krant krijgt toege stuurd, Grijpt eerst naar ’t Nieuwsblad uit de buurt. Dat is voor ’n ieder ’n vast begrip En ’t grote nieuws op ieders lip. In deze tijd van nattigheid Raakt elk graag zijn zorgen kwijt. Daarom zal het een ieder lijken, Om naar het filmdoek te kijken, Men vergeet zijn zorgen dra Bij de humor van heer Altena. Dronken man voor lege jute zakken aan gezien. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een 50-jarige man te Deven ter door een auto overreden en gedood. De man lag dronken naast een pakhuis over de weg, die ter plaatse slecht ver licht was en waar veel rommel lag. De automobilist zag hem voor enkele lege jutezakken aan en reed over hem heen. hebben gesloten. De Russische troepen zullen worden teruggetrokken uit Port Arthur, welke haven weer onder Chinees beheer komt. Moskou doet alle Russische aandelen in de gemengd Russisch-CHF nese ondernemingen die zijn opgericht om de ontwikkeling der Chinese indus trie te steunen aan China over en Rus land verstrekt bovendien een lening aan Peking. De voordelen van dit verdrag lijken geheel aan Chinese zijde te liggen en te Londen is men dan ook van oor deel, dat het de prestige-winst demon streert, welke China zich in de laatste tijd heeft verworven. Maar het verdrag demonstreert nog iets meer, n.l. een hechte Chinees-Russische samenwerking, zodat pogingen om deze landen van elkaar te verwijderen, waar op vooral ook de Engelse diplomatie uit is, vruchteloos schijnen; het onder ling vertrouwen dat tussen Moskou en Peking bestaat, blijkt ook uit het feit, dat men allerlei gegevens op economisch en wetenschappelijk-technisch gebied zal uitwisselen. In Amerika zal deze Russisch-Chinese overeenkomst stellig de anti-Peking- politiek nog verder aanmoedigen. Te meer omdat in het communiqué waarin Moskou en Peking de bereikte overeen komst meedeelden, de Amerikaanse deel neming aan de verdediging van Formosa werd veroordeeld als in strijd met de handhaving van de vrede en wordt geëist dat de buitenlandse troepen uit Japan worden teruggetrokken en dat land in de gelegenheid zal worden gesteld han- delsbetrekkingen met alle Aziatische landen aan te knopen. Het is de vraag of ook premier Nehroe van India het communiqué met genoe gen heeft gelezen. Zoals elders in dit overzicht nog eens wordt gemeld, is hij een voorstander van neutraliteit in de verhoudingen tussen Oost en West. Maar de versterking van het communisme in Azië door het steeds nauwer samengaan van de Sovjet-Unie en rood China kan hem toch niet wel kom zijn. Temeer niet omdat de com munisten zich in de grensstaten van India duchtig roeren; in de nationale vergadering sprak Nehroe zelfs van ,,’t gewroet van de Chinese vijfde colonne”. Misschien zullen de omstandigheden In dia toch weer drijven naai samenwer king met het Westen, dan Nehroe heeft gewild. Pakistan en Thailand gingen trouwens reeds voor op die weg. De West-Europese Unie, de nieuwe vorm van de gemeenschappelijke West-Euro pese defensie, is veel minder als een boven-nationaal lichaam gedacht dan de E. D. G. en biedt de politieke integratie veel minder kansen, ook al omdat En geland daarvoor weinig voelt. Daarom mist dr Adenauer nu het argument ook al zou hij zelf nog voor het denk beeld voelen in de Bondsdag, dat deze europeisatie van het Saarland het begin van de ontwikkeling in W.-Europa naar een politieke eenheid zal worden. Al met al moet men dus maar geen hei roepen voor men over de brug is, al lijken thans de vooruitzichten voor de aanvaarding van de Londense overeen komsten niet ongunstig. In ieder geval kan men het standpunt van onze rege ring begrijpen, n.l. dat zij de overeen komst betreffende de West-Europese Unie niet aan ons parlement zal voor leggen, voor Frankrijk een definitieve beslissing heeft genomen. Hwat hat Cjabe Skrocir Si» vy -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1