M» DICHTGEMETSELD „NOORMANNENPOORTJE” IN HET PIAMER KERKJE? QoucLdK FILMPJE KRIS-KRAS door Nederland n üs hjoed p p to sizzen ar jn k. nt m ir 5 Fan de Mar tiny toer Friese landbouw d Tj. de J. Waas van geheimzinnigheid rond eeuwenoude bouwwijze geteisterd totaal 127 doden? r! ók or STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND geen 6 pet. „Holland Marsh” Hwat hat Qabe Skroar Bi •V 1 50e Jaargang No. 82 Dinsdag 19 October 1954 I i ierselen jit net oansluten wiene, tige opkeard. Yn 1950 hat goed n Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Veel belangwekkends heeft men bij de restauratie niet kunnen ontdekken. En wüt men ontdekte, lijkt weinig specta culair. Toch geeft het wel stof voor een artikeltje. Alleen al over het ont dekte Noormannenpoortje valt een aan tal kolommen vol te schrijven. Welnu dan Fragment van de Noordmuur van het kerkje te Piaam. „Noormannenpoortje” of normale uitgang? (Foto Boersma). den de bekende poortjes aan de West kant van de Noordzijde iets met de Noor mannen hebben te maken, radicaal naar het rijk der fabelen worden verwezen. Ten eerste is er in de sage geen sprake van kerken, maar slechts van wonin gen. Bovendien was in 672 ons land nog volslagen heidens en was er nog geen sprake van kerkbouw. Ook de mening, dat men de bedoelde poortjes alleen in Friesland zou vinden, is onjuist. ren, terwijl in Onstwedde het Noorde lijke poortje nog steeds „het wyfshüske” heet. Dat „hüske” zou kunnen wijzen op een soort portaal wat er eens voor was gebouwd. In heel wat oude kerkmu ren vindt men n.l. overblijfsels van een spitsboog boven het poortje, dat doet vermoeden dat er iets heeft voorgestaan Dit laatste heeft ook wel geleid tot de veronderstelling, dat het de toegang zou geweest zijn tot een vertrekje, dat dienst deed bij de eredienst. De sacristie vindt men echter steeds aan de Oostelijke kant van de Noordmuur, terwijl het poortje steeds aan de Westelijke kant zit. Bo vendien is nergens een dergelijk „por taal” bewaard gebleven. Meningen verdeeld. Er is onder de historici een drukke dis cussie gevoerd, waarin deze en andere meningen werden gelanceerd. Het is Ds Klumper geweest, die de „ver klaringen” van het poortje als ingang, (nood)uitgang en toegang tot de sacris tie afdoende heeft weerlegd. Ook kan het geen ex-communicanten- raam (Dr G. A. Wumkes) geweest zijn, het poortje is daartoe te ver van de altarruimte verwijderd. Ook kan het niet Ljjkdeur? De laatste tijd wint de mening veld, dat de „Noormannenpoortjes” lijkdeuren zouden zijn geweest. De geringe hoogte en breedte (niet geschikt voor de breed- geklede mannen en vrouwen, zoals die ons van Middeleeuwse afbeeldingen be kend zijn) zijn dan op aannemelijke wijze verklaard. Maar er is meer dat er op wijst. De spitsboog boven het poortje, waarvan vele resten zijn gevonden, kan behalve de aanzetting van een (verdwe- Niet te veel, maar te weinig. De heer J. Buitink, een 65-jarige schilderspatroon die op het Hendrik de Keizerplein 14 te Amsterdam woont, vond dezer dagen een bijzonder verblijdende briefkaart in zijn bus, afkomstig van de belastinginspec teur. „U heeft te veel loon- en vereve- ir» het water zet. Het beeldje, dat f 800 waard is en 40 kilo weegt, is eigendom van de gemeente en werd vervaardigd door de beeldhouwster mejuffrouw Car- dasius. ningsbelasting betaald”, luidde de in houd ongeveer, „en u kunt dat te veel betaalde komen terughalen.” Een ont nuchtering volgde, toen de heer Bui tink aan het loket vernam, dat dit een vergissing was. Hij had te weinig be taald. Een geluk bij dit ongeluk was, dat het bedrag aan te weinig betaald minimaal was, n.l. 1 ct. Geen bruidsmars.In de Gereformeer de kerk van Leiden en omgeving zal bij de trouwdiensten voortaan niet meer de traditionele Bruidsmars uit Lohengrin (van Wagner) worden gespeeld. Een geestelijk lied of een variatie daarop wordt meer in overeenstemming geacht met het karakter van de plechtigheid. Haring te over. De Nederlandse haring- loggers hebben zulke rijke vangsten, dat sommigen hunner die nauwelijks kunnen bergen en de Sch. 314 moest zelfs andere schepen te hulp roepen om de vis bin nen te kunnen halen. Moaije fearren meitsje moaije fügels ar Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jóng’s Nieuwsblad 1964. Op dit stuit binne der jit 177.000 igwetter. fan doel is, Godsdienstig verschijnsel. Dat we niet met een normale ingang te doen hebben, wordt ook aannemelijk ge maakt door de geringe breedte. De allersmalste poortjes zijn die van Roodkerk en Wieuwerd (60 cm), Janum (83 cm) en Wetzens (85 cm). Het poor tje te Piaam, dat ook, wat de hoogte be treft, niet afwijkt van een normale in gang (en het in dit geval ook wel kan zijn geweest) is 104 cm breed. Er is ove rigens nog iets, dat er op wijst, dat men niet met normale ingangen heeft te doen, maar met iets, dat betrekking heeft op een geloofspunt. Tegelijk met het bouwen van de tufstenen kerk te Anlo, Roodkerk en Wetzens werd het poortje gebouwd, eveneens tegelijk met de bakstenen kerk te Bergum, Ooster- Nijkerk en Weidum, maar. na de bouw van de tufstenen kerk te Boxum, Hijum en Oosterlittens en na de bouw van de bakstenen kerk te Bornwerd, Finkum en Lioesens werden ze hierin achteraf aangebracht. Hieruit volgt, dat het „geloofspunt”, betrekking hebbend op de bouw van de poortjes, is ingevoerd toen reeds zowel tufstenen als bakstenen kerken bestonden. Naam misleidend. De volksmond heeft het al overgenomen dat er thans ook te Piaam een welis waar dichtgemetseld „Noormannen- poorje valt te zien. Deze naam is al misleidend. Want deze „uitgang”, ook voor re restauratie reeds bekend, maar nu beter zichtbaar, aan de Noordzijde van het kerkje, heeft evenmin als de andere „Noormannenpoortjes” in den lande (en daar buiten) iets te maken met de eens zo gevreesde bewoners van de „grima herna”. De naam is wellicht ontleend aan een Friese sage, waarin moet worden verhaald, dat na de af stand van Koning Redbad I (672) Fries land onder de knoet kwam van de ruwe Deen Omund, die beval, dat de Friezen voortaan hun woningen moesten bouwen met de deur naar het Noorden en dan zo laag, dat men zich bij het verlaten van de woning automatisch had te bui gen. In de richting van de koningszetel in het hoge Noorden wel te verstaan. Het is gemakkelijk te gissen, hoe men deze legende heeft aangegrepen om een verklaring voor de bedoelde (thans veel al dichtgemetselde) kerkuitgangen te vinden. Deze uitgangen op het Noorden waren n.l. abnormaal laag. De hoogte van het poortje te Janum bedraagt slechts 152 cm en dat van Gitzum (O.- Friesland) is slechts 110 cm hoog. Het poortje te Piaam is vrij hoog, n.l. 180 cm. Toch moet de bewering al zou- Walvisvaarder te water. De walvisvaar der Willem Barendsz II. die op de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam in aanbouw is, gaat op 20 November te water. De W.B. II, waarvan de bouw in opdracht van de Mij Walvisvaart ge schiedt, is een van de grootste schepen, ooit bij Wilton gebouwd. Eindelijk is het dan zo ver: Donderdag a.s. zal het gerestaureerde kerkje te Piaam voor de eredienst in gebruik worden genomen. Het middeleeuwse bouwwerk, eens door vrome hand gewrocht, trot- seeide weliswaar de eeuwen, maar dreigde toch, vooral in de na oorlogse jaren, voor goed het slachtoffer te worden van de tand des tijdstotdat men zich over het bouwsel ontfermde en het thans in al zijn schoonheid kan worden overgedragen aan de komende geslachten. Hoevele eeuwen nog? De orkaan „Hazel”, die Guatemala ge teisterd heeft, in Haïti en Portorico stadjes van de aardbodem heeft weg gevaagd en tientallen mensenlevens ge ëist heeft, heeft dwars door het Ooste lijke deel van de Ver. Staten, het ge bied van Toronto en de Noordcanadese wildernis een 300 km breed spoor van verwoesting en dood getrokken. Hij heeft ook het rijke tuinbouwgebied Holland Marsh, waar duizenden Neder landers in den vreemde een nieuw be staan hadden gevonden, tot een woes tenij van water, modder en ruïnes ge maakt. Het stormsein is weer gestreken. Maar de definitieve balans kan nog steeds niet worden opgemaakt, daar dijken bezwe ken zijn, grote gebieden onder water staan, verbindingen zijn verbroken, dui zenden huizen verwoest en het gebied rond Toronto met zijn 1.200.000 inwo ners feitelijk van de buitenwereld is af gesneden. De voorlopige balans is: in de V.S. 82 doden en vele vermisten; in Canada 45 doden (volgens het blad „Toronto Tele gram” zelfs 53 slachtoffers in deze stad) en 25 vermisten; voor de Nederlanders in Holland Marsh, dat zij van een moe ras tot vruchtbare tuingrond hebben herschapen: van anderhalf tot drie me ter water boven hun gronden, versplin terde huizen en duizenden tonnen fruit en groenten drijvend boven de wegen. Maar voor zover bekend hebben zij het leven kunnen redden. Met bootjes wer den zij naar Bradford aan de Noorde lijke rand van Holland Marsh gebracht. Het Rode Kruis te Toronto zendt nu tonnen kleding en bedden naar hen toe. zijn overgenomen uit het heidendom (Ds Kalina) omdat het poortje juist in de alleroudste kerken ontbreekt, evenmin is het een symbool van de Wedergeboor te, daar in het primitieve denken het Noorden en Wedergeboorte volstrekte tegenstellingen zijn. Speciaal Fries (we wezen hier reeds op) zijn de poortjes evenmin. Men vindt ze over een groot deel van Europa terug. Tot zelfs in Monaco, waar het „Joden deur” wordt genoemd. Nog meer bijgeloof. Het was geen zeldzaamheid, dat in de Middeleeuwen geloof en bijgeloof vaak wonderlijk waren gemengd. Dit deed be sluiten ook een onderzoek in te stellen naar de drempels van de poortjes. Im mers in het oude volksgeloof was het steeds de drempel die iets ging verber gen. Inderdaad bleef dit onderzoek niet zonder resultaat. Zo vond men onder de drempel van de Noormannenpoorten van Marum, Heemse, Bennekom in of in de onmiddellijke nabijheid van de funda menten stoffelijke resten van jonge, vaak heel jonge mensen, ook alweer be doeld als afweer niet precies als het bouwoffer, maar toch als afweer in dit complex van afweerverschijnselen. Hierbij willen we het laten. Of het poor tje te Piaam, dat correspondeert met een ingang op het Zuiden, inderdaad een lijkdeur is geweest? Wie zal het zeg gen? De stenen mogen dan bij een his torisch bouwwerk als dit gaan spreken, op dit punt zwijgen ze. En zo blijft het waas van geheimzinnigheid bestaan. de J. nen) portaal ook wijzen op een overkoe peling van een nis of voorstelling boven het poortje. Inderdaad bevat het tym- panon (gepleisterd spitsboogveld) te Boxum een overigens moeilijk thuis te brengen embleem. In Hoorn (Terschel ling) was hier de afbeelding van een zwijnskop aangebracht. In Anlo spreekt een aangebracht beeld hier, blijkens de naar voren gekeerde handpalmen, terugwijzing, afweer uit. Dit gevoegd bij de uitlegging in Vlaan deren en Engeland, waar men dergelijke pooltjes bij overlevering voor dodendoor gang houdt, maakt de veronderstelling, dat men het probleem moet zoeken in deze richting aannemelijk. Het poortje was groot genoeg om er de baar met de dode, waarover een lijkmis gecele breerd was, door te schuiven naar de buiten wachtenden. Mocht de dode we derkomen het volksgeloof van alle tijden vreesde dit! dan vond hij op zijn terugweg onherroepelijk de terug- wijzer aan de poort, bijv, de afwerende handen te Anlo, de zwijnskop te Hoorn. Rattenvanger Olischlager naar Oost- zaan. De Maastrichtse rattenvanger, de heer J. Olischlager is door de gemeente Oostzaan uitgenodigd de gemeentelijke stortplaats van ratten te zuiveren. De heer Olischlager zal tegen het einde van de volgende week de verdelgingsactie ten uitvoer brengen. Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw heeft het advies van de Stichting voor de Landbouw om de lonen en de tarieven met resp. zes en vijf procent te verhogen, niet aan vaard. Friesland is met Limburg de enige pro vincie, waar voor het landbouwbedrijf geen overeenstemming is bereikt over de jongste loonronde. De Friese Maatschappij is van mening, dat de gestegen welvaart niet van toe passing kan zijn in de Friese landbouw. Integendeel, er is zelfs achteruitgang waar te nemen. Verscheidene werkge vers zouden in ernstige financiële moei lijkheden verkeren. Al is het hoofdbestuur overtuigd van de noodzakelijkheid van gelijkstelling van lonen tussen land- en andere vak arbeiders, het acht de overheid in de eerste plaats verantwoordelijk de om standigheden te scheppen, dat zulks voor de landbouwwerkgevers mogelijk blijft. Beeldje gestolen uit Museumtuin. Uit de tuin van ’t Haagse Gemeentemusèum is een brondzen beeldje gestolen, voor stellende een jongetje, dat een eendje \anwinsten voor Artis. Artis heeft na tientallen jaren weer een eland gekre gen en het ziet er naar uit, dat een plaatsvervanger van „Okkie”, de inktvis, het aquarium zal komen verrijken, De eland is het grootste hert dat nog in de wereld leeft. Het dier in Artis verblijft op het ogenblik nog in quarantaine. Allerlei gissingen. Wat bedoelde men dan wèl met de ty pische poortjes? Waardoor of waartoe dienden ze? Deze vragen zijn lichter te stellen dan te beantwoorden. Het defi nitieve antwoord laat nog steeds op zich wachten. Meningen zijn er genoeg. Ge leerden poneerden reeds legio stellingen. Maar telkens komen er weer nieuwe, nog geleerder geleerden, die ze weg redeneerden. Dat de poortjes zo laag zijn, verklaart men bijv, wel uit het feit, dat het kerk hof in de loop der eeuwen is opgehoogd. Inderdaad ligt de oorspronkelijke drem pel meestal iets lager dan men thans zou veronderstellen. Een zeer nuchtere Verklaring, waarom de poortjes zo laag werden gehouden, is wel, dat ze als in gang zouden hebben gediend en men uit vrees voor de barre Noordenwinden (er waren destijds geen kachels in de kerk geplaatst) deze niet overbodig groot maakte. Daar veelal dit is ook het geval te Piaam er tegenover het Noormannenpoortje een Zuidelijke in gang was, heeft men wel gedacht, dat de Noordelijke ingang (het bewuste „Noormannenpoortje’’ dus) was bedoeld als toegang voor de vrouwen. Er is wel iets, dat voor deze opvatting pleit, hoewel het bewijs nimmer is gele verd. De vrouwen werden in de vroege middeleeuwen min of meer veracht en in ieder geval als minderwaardig be schouwd. Het Noorden was de plaats van koude en duisternis, de plaats van de boze machten (zelfmoordenaars, ver oordeelden, enz., werden ook aan de Noordkant van de kerk begraven!). In Kopenhagen heeft de Noordelijke ingang van een oud kerkje een opschrift, dat deze bedoeld is voor vrouwen en kinde- Welkom in ons midden Bolswards Nieuwsblad bestaat 50 jaar. Dit jubileum moet worden gevierd. Hoewel de daartoe geor ganiseerde jubileum-avonden in de eerste plaats bedoeld zijn voor onze abonnees, geeft ter wille van deze avond menige ex-medelezer zich op als zelfstandig abonnee. Hartelijk welkom in ons midden! i Ook zijn er wel die, bijv, als nieuw ingekomenen, tot nu toe ons blad niet kenden, maar na kennisma king zich opgeven als abonnee. Alweer: hartelijk welkom. Wij twijfelen niet, dat U, wanneer U eenmaal gewend bent ons blad als abonnee te ontvangen, dit niet weer zult willen missen. Dit leert de practijk. Er zijn er heel wat, die ons blad al 50 jaar C lezen. Langer kan het niet, want ouder is het niet. Als U nü ons blad gaat lezen en dit 50 jaar gaat doen, zult U het eeuwfeest mee- C maken Nog een zakelijke mededeling tot slot. Te Arum is nog een tweede avond belegd. Deze is ook be- doeid voor inwoners van Pingjum en Witmarsum, die de eerste 1 avond verhinderd waren. Inwoners van Kornwerderzand verwachten we in Zurich, inwo ners van Kornwerd kunnen de avond meemaken te Makkum of Wons. Ten slotte: Het is ons niet mo- gelijk in alle plaatsen filmmidda- gen voor kinderen te organiseren, hoe graag we dit ook zouden wil len. Daarom mogen kinderen uit de omgeving van Bolsward gerust naar de Doele komen. Echter ook hier geldt: men voorzie zich tij dig van kaarten. iene kant die dêrüt wer bliken dat it Westen folie sterker ..ie as de oare die- len fan it lan, mar ek moast men tajaen, dat de Hollanner, yn de letterlike bitsjut- itng fan it wurd, ek folie mear der foar oer hie om wetter to krijen. Wasktafels, closets, badkeamers hiene dér foargoed it pleit woun, towyl yn oare provinsjes dizze dingen as in to greate lükse mijd waerden. Dat léste wie binammen it gefal yn Drinthe, mar ek yn Fryslan (45 Limboarch (32 Grins (30 Gel- derlan (42 en yn Braban, Oerisel en Sélan goed 20 BETTERSKIP YN SICHT Sünt inkelde tsientallen jierren is men algemien fan bitinken, dat de oansluting by de wetterlieding sawol foar minsken as foar it bidriuwslibben in eask is fan redelikheit. De sounens, de molkepro- duksje, de folie mindere kans op bismet- ting freegje om striid nei it bitroubere wetter yn alle tiden fan it jier en yn alle omstannichheden. Wie de oarloch der net tusken komd, dan hie it der mei de oansluting al folie better foarstien as nou, hwant dizze hat de plannen, dy’t der wiene, tige opkeard. Yn 1950 hat men op ’e nr in ynventarisaesje halden mei as doel op de grounslach dêrfan in plan üt to wurkjen fan sa goed as algemiene oansluting. It bliek doe, dat de provinsje groep hat it Drinthe jit 70 wenten en bidriuwen 1 - hie sünder liedingwetter. Dêrfoaroer hie men yn de beide Hollannen it al brocht ta 2 en 3 Dit forskil wie tige great en net langer to forantwutdzjen. Oan de boerebidriuwen sünder liedingwetter. Komt alles sa moai as men dan sille dêrfan yn de kommende tsien jier 54.650 perselen in beurt krije. Mar dan bliuwe der jit 122.000 buorkerijen oer, dy’t noch sitte sille mei sleatswetter of in welle of in saed. En dêründer sit hiel hwat üngerjochtichl eit, sawol che- mysk as bakteriologysk. Men kin it dan ek fan herten iens wêze mei de ütstellen fan Prof. Krul, de direkteur fan it Ryks- ynstitüt foar drinkwetter, dar de Lanbou mei in eigen plan komme moat. Hwant towyl foar de wensmtra allinnich de wet terlieding yn oanmerking komt, kinne hiel hwat buorkerijen ek holpen wurde mei in goede Nortonpomp, alteast dêrre, hwer't op bipaelde djipte goed wetter to finen is. Hy bipleitet net allinnich sub- sydzje foar wetterliec’rgsbidriuwen mar likegoed foar it meitsjen fan eigen wet- terfoarsjenning troch Nortonpompen. Ek stiet hy de Lanbou der op oan, ris düdlik to meitsjen hokfoar greate bilangen foar it fé, de suvel, de folkssounens op de buorkerijen lizze, sadat net allinnich it Ministearje fan Sosiale Saken in han mei ütstekt, mar ek it Minstearje fan Lanbou. Hy riedt oan de Provinsiale stiftingen oar it wurk to setten en.my tinkt, dat leit alhiel op de wei fan de lju fan it Agra- rysk Wolfeartsplan, dy’t okkerdeis hjir yn Fryslan fan ein setten binne. Hwant it stiet as in peal boppe wetter, da*- foar in pleats, sawol foar de minsken as foar it fé, de kwestje fan goed wetter ien is fan it boppeste buordtsje. Dat soe jit dödliker wurde as men rif in earnstich ündersyk die nei de tastan yn bipaelde gebieten, hwer’t de suvelfabriken perma- nint sitte mei it minne wetter fan de oan- sletten bidriuwen. Hjir stean greate boe- rebilangen, mar net minder greate folks- bilangen to wachtsjen op de mannen, dy’t de kou by de hoarn nimme doare. En elk sil der goed jern by spinne. ne dan jit 156.000 perselen oerbliuwe en de oansluiting dêrfan taksearje hja op f 140.000.000. De'kommisje stelt üt, dat de bidriuwen dizze percelen yn de komy- mende tsien jier oanslqte sille. LI ja bi- rekkenje, dat hjir troch in tokoart by dy maetskippijen üntstean sil fan 5.000.000. it jier en wolle dit nou bypasse litfe foar twatredde part troch it Ryk en foar ien- tredde part troch de provinsjes. Dizze provinsjes moatte dan mar sjen, dat hja mei de gemeenten it iens wurde oer de lesten, dy’t hja allinnich net drage kinne. Dit plan sil yn tsien jier ütfierd wurde en fan de kant fan it Ryk is dêrfoar jild op de bigreating set. Ip sprekt wol fansels, dat de provinsjes hjir tige üngelyk oer tinke, hwant de ef- terstan is tige forskillend en de finansiële krêft net minder. De pro insjes hawwe gjin eigen bilêstings mear. Hja barre it jild alderearst fan de opsinten op inkelde bilêstings en fierder troch in Ryksütkea- ring, dy’t foar it diel ófhinget fan de greatte fan de provinsje en foar in oar diel fan it tal ynwennners. Dêrneist haw we hja dan noch in pear büssinten üt leges en skippersjild (kanalen, slüzen en sa) mar dan is it ek op. De wurksumhe- den fan de provinsjes binne lykwols nei de oarloch folie greater wurden en aige mien sjocht men yn, da de ynkomsten fan de provinsjes sa net bliuwe kinne, sil de boel net speak tinne. Dit jildt op it foarste plak foar dy provinsjes, dy’t gans in ein fan den Haech óflizze. Hwant yn it sintrom fan it lan sit it grótfol fan ryksynstellingen, hwertroch dy provin sjes fan in bulte dingen gjin pine yn it hier mear hawwe, mar yn de bütengewes- ten komt it measte foar ie provinsje op. As der dan jit bykomt, dat dizze lésten folie tinner bifolke binne, dan kin men wol riede, hwer’t de jildpine it greatst is. Dat it mei de oansluting fan de boere bidriuwen noch in lange wei wurde sil, docht wol bliken as men ris neigiet hoe’t dizze der foar stean sille as al dizze plan nen ütfierd binne. Wy skriuwe dan al Bevrijdingspostzegel. Ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van de Duitse capitulatie is de PTT van plan een bevrijdingspostzegel uit te geven. Pseudo-vogelpest te Putten. Op twee pluimveebedrijven te Putten (Gld.) is de pseudo-vogelpest onder de hoendersta- pel geconstateerd. De gehele stapel is afgemaakt. Voor het gedeelte van de gemeente liggende Oostelijk en Zuide lijk van de rijksweg NijkerkErmelo is een ophokgebod uitgevaardigd voor pluimvee, honden en katten. Late hulde. Koningin Juliana onthulde te Den Haag een standbeeld van Johan van Oldenbarnevelt in aanwezighëid van burgemeester mr Schokking. Kerstzegels. De Kon. Ned. Centrale ver eniging tot bestrijding der tuberculose geeft ook dit jaar weer Kerstzegels uit. Deze sluitzegels, die o.m. achter op en veloppen kunnen worden gebruikt, kos ten 3 cent per stuk. Varkenspest in Oldebroek. Bij de var kens van de landbouwer C. van de Poll in de Kethagen te Oldebroek, is var kenspest geconstateerd. Drie dieren zijn aan de ziekte gestorven. Grote brand berokkende 10 millioen schade. Een loeiende brand heeft de ve men „Czaar Peter” en „Nederland” in Zaandam geheel vernield. Honderden brandweerlieden uit Zaandam en omge ving zijn in de verzengende hitte en te midden van kolkende stromen brandend vet urenlang in actie geweest om de fa brieken en huizen in de omgeving te be schermen. De totale schade wordt ge schat op tien millioen gulden. Alleen al aan voorraden cacaoboter, cacaodoppen, Yn de provinsjes seis wie dan noch in great ünderskied tusken de greatere en lytsere plakken en de buorkerijen. Hwant wylst yn totael oer it hiele lan jit 18 sünder wetter sieten, wie dit sifer foar de buorkerijen 63 Sa hie Süd-Hollan yn totael mar 3 perselen sünder wet ter, mar by de buorkerijen wie it yn dy- selde provinsje jit 47 6070 is by de buorkerijen jit net oansletten en dat koe de oerheit likemin as de wetterliedingsbidriuwen seis op har eare sitte litte. In deskundige kommisje, bisteande üt minsken fan ünderskate de- parteminten is oan it wurk gien en hat yn 1951 oan de Minister fan Sosiale saken rapport ütbrocht. Hjirüt blykt, dat liker- nóch 400.000 perselen jit net oansluten binne. Hjirfan kin in tal fan 80.000 oan sletten wurde binnen de bisteande buizennetten. Dy binne dus rendabel en freegje gjin aparte financiering. Dan komt de twadde kategory, dy’t mei min der as tüzen goun it stik oan to sluten binne. Dit tal is 160.000 perselen. Bliu we jit oer mear as 150.000 perselen, hwerfan de kosten mear as tüzen goune it stik bidrage sille. De ütstellen fan de kommisje komme hjir op del. De earste "t oan himsels to witen en moat himsels ek rédde. De twadde groep, 165.000 wolle hja helpe, mar yn dy stre ken fan it lan, hwer’t de wetterliedings bidriuwen der goed foarstean, moatte dizze ek har diel dwaen. Sadwaende soe-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1