I I FELLE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE OP HANDEN KRIS-KRAS door Nederland Qoud.<m FILMPJE OP VOLLE TOEKEN 5 I Eerstdaags tweede doorlichting te Bolsward p Fan de Martinytoer Saar-land over Tj. de J. 1 D STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND RK zuster door auto doodgereden us hjoed p to sizzen II Parijs en Bonn verzoend k ia- - lii ili 50e Jaargang No. 84 Dinsdag 26 October 1954 niet vervoerd mogen b. c. d. Nyd byt altyd Iffi s i. 2. 3. 4. ’en nij. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mts Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) nötstüken en beane en dêrtusken de wan- hopige minsken, dy’t mei de greatste I hingje fan waer en wiette en dat hysels litte lang De tweede doorlichting nodig? Bolsward is een der eerste Friese ge meenten welke voor de tweede maal zal worden doorgelicht. Was eenmaal dan niet genoeg? Natuur lijk niet. Er zijn sinds het eerste onderzoek in 1950 vele mensen naar andere gemeen te vertrokken, waarvoor weer velen van elders afkomstig in de plaats kwamen. Voorts werden de vorige maal weliswaar niet zovele actieve gevallen ontdekt, maar toch een belangrijk percentage oude (z.g. genezen) tuberculose en het is zoals U begrepen heeft, altijd onder bepaalde omstandigheden en als men niet oppast mogelijk dat in actieve ge vallen meer actief worden. Nederlands schipperskind in België ver dronken. Het 3-jarig zoontje van het schippersgezin Van Gils uit Geertrui- denberg is te Ermeton in België in de Maas gevallen en verdronken. Britse staking wekt zorgen in Boskoop. Voor zover de kwekers in Boskoop op Engeland zijn georiënteerd, ondervinden zij grote moeilijkheden met hun zendin- In steden wil het niet. De burgerlijke verdediging van ons land komt organi satorisch langzam op gang. Er is ech ter nog een aanzienlijk tekort aan vrij willige arbeidskrachten. Dat tekort is liet grootst in onze grote steden. En Amsterdam maakt ook op dit terrein het slechtste figuur. Het is duidelijk, dat er in de grote bevolkingscentra iets schort aan de gemeenschapszin. Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Boter op het hoofd. Een 26-jarige amb- tenaresse liep Dinsdag op de Singel te Amsterdam, toen men daar bezig was boter uit een expeditie-auto te lossen. De jongedame kreeg een pak boter met een gewicht van 10 kg op haar hoofd zakte prompt in elkaar en moest per ziekenauto naai* het Binnengasthuis worden overgebracht. Na behandeling kon zij naar huis terugkeren. Johan Bodegraven had auto-ongeluk. De radio-verslaggever van de NCRV, Johan Bodegraven, heeft Vrijdagochtend een auto-ongeluk gehad op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn. Onder Voorthui zen wilde hij een andere auto passeren, maar op het laatste moment zag hij dat een derde wagen juist langs hem heen wilde. Hij gooide het stuur om en kwam tegen een bergje betonblokken. De auto sloeg over de kop. Alle inzittenden kwa men er zonder ongelukken af. - gen. De werkzaamheden voor de uitvoer moeten na een kweekperiode van soms jaren binnen enkele weken worden ver richt. Men heeft de te verzenden plan ten reeds gedeeltelijk verpakt, doch men durft thans hiermee niet verder te gaan. Coty inviteerde koninklijk paar. Konin gin Juliana en prins Bernhard zijn Maandagmorgen, als gast van president Coty, voor een privé-bezoek naar het jachtslot Rambouillet (Fr.) vertrokken. Het koninklijk paar zal waarschijnlijk Woensdagavond in Nederland terugke ren. Laat Bolsward ditmaal dit percentage overtreffen Lijders aan open t.b.c. hoesten vaak druppels uit die geladen zijn met tuber celbacillen. Indien deze druppels op de grond neervallen en daar opdrogen kan het zijn, dat de bacillen bij het opve gen van de vloei’ of bij het opmaken van de bedden opwarrelen en ingeademd wor den. Men kan wel aannemen, dat de be smetting via de ademhalingsorganen de meest voorkomende soort is, vooral in gebieden, waarvan bekend is, dat de tbc onder het vee is uitgeroeid. Men is te genwoordig van mening dat een besmet ting ontstaat door het eenmalig inade men van een heel klein druppeltje spu tum, zo klein, dat het slechts één of geheel enkele bacllen bevatten kan. Bovendien leeft men als regel niet in volstrekte isolatie en komt men op de markten in de winkels, in bioscopen, in de bus of trein enz. enz. herhaaldelijk met anderen in contact. Het is van uiterst veel belang, dat iedereen, die wordt opgeroepen, komt. In 1950 was het gemiddelde opkomst percentage in Bolsward 91 pet. Vlieland tevreden. Ondanks het slechte seizoen hebben deze zomer 34000 toe risten het eiland Vlieland bezocht. Onze senatoren. Bij het debat in de Eer ste Kamer over het onderwijsbeleid liet Minister Cals zich uit, dat sommige se natoren hadden getoond niet te kunnen lezen. „Het leven begint bij veertig”. Ten over staan van een Amsterdamse notaris is de oprichtingsakte van de stichting ,.Het leven begint bij veertig” gepasseerd. Hierdoor heeft deze stichting thans rechtspersoonlijkheid verkregen. Het ei van Columbus Proefnemingen om aardappelen 2 jaar houdbaar te ma ken door een bepaald soort bestraling Zaterdagavond omstreeks acht uur is bij hotel Jans te Rijs (Fr.) een Brabantse kloosterzuster door een auto aangereden. Zij werd zo zwaar gewond, dat zij een kwartier na het ongeval overleed. Het slachtoffer, de 28-jarige zuster Eymard (mej. Annie Mulder) afkomstig uit Waalwijk (N.Br.), was werkzaam in de r.k. kinderkolonie ,,Mooi Gaasterland” te Rijs. Met vier medezusters was zij wandelend op weg naar Bakhuizen om daar een filmvoorstelling bij te wonen. Even vorbij hotel Jans werd zij aange reden door de auto van de heer J. Mans uit Bakhuizen, die de zusters van ach teren naderde. Hij heeft hen waarschijn lijk niet opgemerkt omdat hij door een tegenligger werd verblind. De vier an dere zusters liepen geen letsel op. Ons jubileumtournee draait deze week op volle toeren. Gisteravond draafde Atalanta te Zurich (Surch), vanavond komen we in het dorp van Greate Pier (om te laten zien, dat er behalve de gro te Fries, ook een grote stalknecht is geweest), Woensdag is Arum aan de beurt (reeds voor de 2de maal!), Donderdag blijven we dicht bij huis en vieren we het jubileum in de Bolswarder Doele- zaal, terwijl we Vrijdag nog een bezoek brengen aan Lollum. Deze activiteit bewijst, hoe wij ons haasten om elk dorp in ons lezers- gebied voor de St. Nicolaas en Kerstdagen een beurt te geven. Of het zal lukken Er komen steeds meer nieuwe aanvragen. Dit is de reden dat we hoe graag we het ook zouden willen niet in elke plaats een heropvoering kunnen geven. Een reden temeer om U, lezer van ons blad, te ad- 1 viseren, zich tijdig bij de eerste opvoering van een toegangsbewijs te voorzien. Wacht U tot ’s avonds aan de zaal, dan is het kaartje niet alleen duurder, maar dan loopt U ook het risico met een staanplaats tevreden te moeten zijn. dan betekent dat „goed bericht”. Een betrekkelijk kleine groep krfjgt een oproeping voor het naonderzoek op het consultatiebureau. Men behoeft zich van zelfsprekend niet ongerust te maken, ’t na-onderzoek dient om meer gegevens te verkrijgen. Aan de hand van deze gegevens wordt pas een diagnose gesteld Men moet beseffen, dat t.b.c. beter ge nezen kan als men er vroeger bij is en dat men zich dus niet ongerust behoeft te maken, dat voorkomen beter is dan genezen, en veel goedkoper, dat de kos ten beter besteed worden naarmate zich meer mensen laten onderzoeken. Het is ook noodzakelijk, dat men, als men zich heeft laten onderzoeken, niet wegblijft bij het naonderzoek indien men daarvoor een oproep ontvangt. Verder moet men weten dat vrijgesteld zijn degenen, die a. wegens ziekte of invaliditeit op dok- Men weet natuurlijk allemaal, dat t.b.c. een besmettelijke ziekte is, veroorzaakt door de in 1882 door Robert Koch ontdekte tubercel- bacil. Deze bacil is onzichtbaar klein, staafvormig en omgeven door een waslaag, welke hem beschermt tegen invloeden van buiten en dat is de oorzaak van zijn bijzondere hardnekkigheid tegen pogin gen van de geneesheren om de ziekte te genezen. De besmetting kan zowel door besmetting van mens op mens (aanhoesten) als van dier op mens (koeien, voedingsmiddelen) plaats vinden. dingen doen: af wachten tot dat men met klachten b(j de huisarts komt of regelmatig en zo dikwijls als mogelijk is de gehele bevol king doorlichten. In het eerste geval kan het proces zeer ver voortgewoekerd zijn. Niet alleen wordt de genezing daardoor bemoeilijkt, de kans dat men anderen heeft aange stoken is natuurlijk groter. Bovendien blijken zelf bjj ernstige gevallen lang niet altijd duidelijke klachten voor te komen, welke in de richting van tuber culose wijzen. De ene persoon klaagt vlugger dan een ander, verder zijn er personen, die sommige verschijnselen aan ouderdom enz. toeschrijven etc. etc. De huisartsen kunnen niet allen, die positief reageren op de krasjes bij vage klachten voor doorlichting naar het con sultatiebureau zenden want dit zouden deze bureaux niet kunnen verwerken. De gedachte, dat men min of meer dient af te wachten totdat de patiënt met klachten komt, kost de gemeenschap meer dan 100 millioen gulden per jaar. Het publiek merkt weinig of niets van deze enorme uitgaven uit de nationale middelen omdat men voor een groot deel is verzekerd of herverzekerd al dan niet via de ziekenfondsen etc. bij de Neder landse Stichting Sanatorium Verzeke ring. Waar men weinig of geen financieel ri sico draagt is men vaak geneigd dit risico geheel te vergeten en dat is wel eens de oorzaak, dat men de geringe kosten per foto, welke men aan het bevolkingsonderzoek moet betalen, ziet als een zware uitgave. Men vergeet dan daartegenover te stellen de kosten van sanatoriumverpleging, de loonderving, de kosten van levensonderhoud voor ’t achterblijvend gezin enz., welke het ge volg kunnen zijn van het uitschakelen van de kostwinner gedurende gemiddeld 2 jaren. Inderdaad behoort Nederland tot de lan den waar weinig t.b.c. voorkomt. De sterfte aan deze ziekte daalt enorm door de nieuwe chirurgische mogelijkheden, door de nieuwe geneesmiddelen en door de activiteit van het bevolkingsonder zoek. Wat zijn nu de resultaten van dit bevol kingsonderzoek. Deze kunt U vinden in de jaarverslagen van het Groene Kruis. Het onderzoek gaat immers uit van de Interprovinciale Commissie van het Groene Kruis voor de drie Noordelijke provincies. Een vraag, welke voor sommigen be langrijk is, is deze: heeft U zich tegen Sanatoriumkosten verzekerd? De mo gelijkheid is opengesteld om zich, des noods een paar minuten voor het onder zoek met direct ingaande rechten te ver zekeren. Gezinnen van kostwinners die in mili taire dienst zijn, kunnen van het Mi nisterie van Oorlog onder overlegging van een bewijs van betaling de bijdrage terug ontvangen. U ontvangt van ge meentewege een oproeping om op een bepaalde tijd te komen. Houdt U zich zoveel mogeljjk aan die tfld, doch, als het beslist niet anders kan mag U komen op elk willekeurig tijd stip. Tuberculose bestrijden is ieders plicht’ WICHTIGE FRAGEN Nei in rêstige rite yn de agraryske wrald komt meastentiids ek wer oar waer op- setten. En it mist üs net, dat dit nuodlike waer yn oantocht is. It sil saek wêze lyk- wols ek nou de hollen koel to halden en de herten waerm, oars reitsje minsken oerstjür en wurdt der hiel hwat bidoarn. Yn dübele sin steane wy foar de üngunst fan it tij en as fansels wurdt der nou drok praet oer garansjeprizen, leanen, so siale lésten en sa mear. Dér is alderearst de minne simmer en de strieminne hjerst, dy’t by de boer greate ynfloed hat. Wy wiene fan ’e wike yn de gelegenheit om us lan fan Noard nei Süd troch to reiz- gjen en seagen derby it drama, dat him yn safolle streken ófspilet yn al syn tryste realiteit. Forsüpte ekers, rotsjende ierd- appels, forreind hea, ja hjir en dér jit Huurschuld rechtvaardigt ontruiming. De kantonrechter te Leiden is van me ning, dat wanbetaling ontruiming van een woning wettigt, ook al heeft de huurder inmiddels de huurschuld aan gezuiverd. Hij deed deze uitspraak in een geding, dat de Leidse Bond van huis- en grondeigenaren aanhangig had gemaakt. Lief vrouwtje. De politie van Zeist ar resteerde te Rotterdam een vrouw uit Austerlitz, die ervan wordt beschuldigd sap van bessen van de vergiftigde nachtschadeplant door het eten en drin ken van haar man te hebben gemengd, met de bedoeling de man zo ziek te ma ken, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. U kunt in deze verslagen lezen, dat de opkomst gemiddeld 95 pet. bedroeg. Dit percentage is berekend van de groep, welke een oproeping ontvangt van het gemeentebestuur (zij, die de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt is pl.m. 70 pet. van de bevolking) en niet om de een of andere medische reden vrijgesteld is. Beneden deze leeftijd krijgen de school kinderen een krasje en de positieven on der hen krijgen ook een oproep. Moch ten zich onder de andere kinderen even tueel nog een enkel geval bevinden, dan worden deze, mits de opgeroepenen in Voldoende mate komen op ’t bevolkings onderzoek, door contactonderzoek ook gevonden. Laat daarom de ouders en ook de groot ouders allen komen. Ook de invaliden mogen niet wegblijven, omdat onder deze categorie ook de gevallen van chirur gische tuberculose (bot- en gewrichts- tuberculose etc.) worden aangetroffen. Voor oudjes en invaliden geldt boven dien: verminderde weerstand, lichame lijke weerstand kan opvlamming van ’t eenmaal tot stilstand gekomen proces tengevolge hebben. Uit de jaarverslagen blijkt voorts ook de vrijwillige bijdrage. Het tarief voor deze medische verrichting bedraagt fl.05 per foto en uit het verslag blijkt, dat bijv, in 1952 f 0.85 gemiddeld door het publiek zelf wordt opgebracht. Per sonen, voor wie de kosten te zwaar blij ken te zijn, worden van betaling vrijge steld. Niemand blijve echter weg om fi nanciële redenen. Laat geen valse schaamte U weerhouden. De gang van zaken bij het onderzoek is zeer eenvoudig. Men krijgt enkele dagen van te voren een oproep van het gemeen tebestuur om op een bepaald tijdstip in „Ons Gebouw” (Broereplein) te komen in gezinsverband. Kan een of meer van de gezinsleden op dat ogenblik beslist niet komen, dan kome men op elk an der tijdstip. Men komt gekleed voor het toestel doch zorgt, dat men geen knoop of metaal- sluiting opzij heeft, ook geen knopen of metalen versierselen en geen kleding stukken met baleinen. Hiermede kan men meewerken aan een vlot verloop en zal de wachttijd tot een minimum be- En 3ochs, dit is foar in boer swier to dragen, mar soe him -> himsels net ün- rêstich meitsje as der gjin oare dingen wiene. Hwant ut ’e aerd wit de boer tige skoan, dat syn wurk en riminge folie óf- Gaan honden gaslekken opsporen? Het gemeentebestuur van Utrecht heeft zich perkt zijn. Er wordt gerekend op een tot de Rijksspeurhondendienst in Den regelmatig werktempo van 20 personen I Haag gewend met de vraag of het mo- per kwartier. Krijgt men binnen 2 a 4 gelijk is honden af te richten op het weken na het onderzoek geen bericht, opsporen van lekken in gasleidingen. Deze vraag kon nog niet definitief be antwoord worden, maar men achtte de mogelijkheid zeker niet uitgesloten. Het gasverlies door lekken in het buizennet van Utrecht bedraagt 6 procent. Het op sporen van de lekken is een kostbare zaak, omdat bij het opbreken van de straat vaak blijkt, dat men op een an dere plaats had moeten zoeken. Coaster voor Engelse rekening. Bij de scheepswerf J. G. Böerken te Wester- broek (Gr.) werd met goed gevolg te water gelaten het nieuwe motorkust- vaartuig Marian M, dat wordt gebouwd voor rekening van de Rederij Metcalf te Londen. De Marian M is van ’t glad- dektype, meet 950 ton dw en zal wor den uitgerust met een 600 pk Werk- spoormotor. „Er is in Europa welhaast een wonder geschied”. Dat was de vreugdevolle commentaar van de Amerikaanse mi nister Dulles op de bekroning van een week der zwaarste onderhandelingen, welke men zich kan herinneren en die een nieuw tijdperk voor het oude we relddeel inluiden. De thans ondertekende overeenkomsten betreffen het volgende: Frankrijk en Duitsland hebben een accoord bereikt over het Saargebied en zich daarmee verzoend over een hardnekkig geschil; West-Duitsland heeft zijn souverei- niteit herkregen; de West-Europese Unie is ontstaan met deelneming van Duitsland en Italië; West-Duitsland mag zich weer be wapenen en wordt het 15e lid van de NATO. Tijdens een korte, maar in de volle zin historische plechtigheid werden al deze accoorden Zaterdagmiddag door de be trokken ministers in Parijs ondertekend. De volgende stap is thans de ratificatie dezer accoorden door de onderscheiden parlementen. De Franse premier Mendès France heeft al verzekerd, dat het Franse parlement in ieder geval nog dit jaar een besluit hierover zal moeten nemen. En hij zal de vertrouwenskwestie verbinden aan de stemming, die waarschijnlijk omstreeks 10 December zal plaats vinden. Hwat bat Qabe Skroar Wat gebeurt er nu bij deze besmetting Er nesten zich tubercelbacillen in de fijnste vertakkingen van de luchtpijp, bij voorkeur op de goed geventileerde plaatsen in de longen en vormen daar een zweertje, terwijl in de buurt daar van gelegen lympheklieren worden ont stoken. Men spreekt dan van de eerste (primaire) infectie, welke op zich zelf bijna altijd geneest. Zij laten alleen ver kalkte plaatsen achter waarin nochtans de tubercelbacillen levend achterblijven. Enkele weken na het allereerste begin van deze infectie krijgt de patiënt een andersgevoeligheid voor t.b.c. (allergie) en reageert positief op huidreacties (de krasjes) terwijl gelijktijdig een versterk te weerstand tegen de tuberbacil (immu niteit) optreedt. Een tweede infectie, hetzij van buiten hetzij van binnenuit is echter dikwijls lang niet zo onschuldig. Er treden dan complicaties op en men spreekt dan van de echte long-, been-, nier-, gewrichts of hersentuberculose. Een herinfectie van binnen uit kan ge schieden vanuit de plaatsen, waar tij dens de eerste infectie tubercelbacillen zich hebben vastgezet. De echte tuber culose kan zich openbaren jaren nadat men een eerste infectie heeft 'meege- maakt. De kans op herbesmetting van binnenuit hangt samen met allerlei fac toren welke de mens niet altijd zelf in de hand heeft (verminderde lichamelijke weerstand tengevolge van ziekte, slechte voeding, ouderdom enz., psychische om standigheden, zoals b(jv. overwerkt zijn) Op statistische gronden heeft men vast gesteld, dat men 3 4 maal in zijn leven Van buitenaf besmet kan worden. Deze besmetting geschiedt dan niet al leen door patiënten doch ook door perso nen, die, alhoewel niet ziek, zo nu en dan bijvorbeeld bij verkoudheid, tuber celbacillen opg&ven. In het algemeen is het uitbreken van t.b.c. afhankelijk van de besmetting, doch tevens van de toestand, waarin de mensen verkeren tijdens de besmetting. Het aantal van degenen, die reeds ten minste eenmaal in hun leven besmet werden en die dus op een bepaald ogen blik de groep vormen, waaruit de pa tiënten voortkomen, is overal in Neder land nog groot. Ruw geschat zal dit aantal voor Friesland ongeveer 48 zijn van de bevolking, welke de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. Ieder van de ze groep is een bacillendrager met dien verstande, dat ofschoon zij allen leven de bacillen in zich meedragen voor het allergrootste deel geen direct gevaar voor zich zelf of voor anderen opleve ren. Of en wanneer zij een gevaar op leveren kan niemand van te vo ren voorspellen. Men kan dan 2 tersadvies worden; onder contröle van een consultatie bureau staan; korter dan 3 maanden vóór het on derzoek zijn doorgelicht; regelmatig worden doorgelicht (lx per jaar, 1 x per 2 jaar). Deze personen dienen via derden of schriftelijk bericht te sturen aan de con- tróle-ambtenar, of in het doorlichtings- lokaal. dêrfan de risiko in hiel stik hinne heart to dragen. Hy wit, dat hjir gjin minske forantwurdlik foar is en dat hy dér de Minister fan Lanbou gjin forwiten oer meisje kin. Mar hy wit ek mear. Hy wit dat de foarófgeande jierren bütengewoan gunstich wiene mei it 'aer en de groei en dat hjirmei wol rekken ..alden is, doe’t de prizen bipseld waerden foar de ga- ransje. Hy wit, dat tsjin syn sizzen yn, de Minister üt de kostbirekkens fan it L.E.I. opbringsten as normael oannomd hat, dy’t net normael wiene en dat dêrop de garansjeprizen nakke binne. Hy wit, dat de tige hege weetopbringsten fan dizze jierren de Mini'*-er brocht hawwe ta in forleging f r de weetpriis foar dit jier en omt hy dit wit, freget er nou mei klam, hwat de Minister tinkt fan dit jier en dizze opbringsten. Hwant it wol jit net yn him del, dat men wol rekkenje mei mei gunstige jierren en de eagen slute soe foar de minne jierren. Hwant der is net rekkene mei gemiddelde op bringsten mar mei opbringsten, dy’t yn in rite fan bysünder fruchtbere jierren bihelle binne en dêrom is hy tige binijd, hoe’t it andert fan de regearing wêze sil, nou’t de medalje syn oare kant sjen lit. Dizze situaesje wurdt >it forskerpe troch oare dingen. Der is alderearst de nije forhegin” fan de leanen. O, wy witte it tige skoan, dat dit net oplein wurdt. Sa- geseid de wurkjower L frij om it al as net to dwaen, mar is dit gjin theory? Nou’t dizze frijichheit jown wurdt en yn 'it alge- mien de leanen mei 6 forhege wurde, is der nou wol mear sprake f_n frijheit yn dizzen. De minister wit better as ien, dat de measte lanbougebieten sitte mei it probleem fan de arbeidskrêften, dy’t troch de yndustry weisügd wurde Nou al is it swarte lean in hiel gewoan for- skynsel yn party streken. Kin de Lanbou oars dan him oanslute by it algemien lean peil? Hawwe hja net meimekoar pleite foar lykstelling fan leanen foar lyk- soartich wurk? En is net oer de hiele muoite en swierrichheden bisochten jit hwat yn hüs to krijen. Allinnich op it hege san wie de tastan hjir en dér ridlik goed, mar ek dér stiene de greppels fa- kentiids oan ’e kop ta fol. En men hoecht gjin deskundige to wêzen om yn to sjen, dat dit oan alle fingerseinen jild komt to kost jen en net sa’n bytsje. De opbring sten binne folie leger, de ünkosten folie heger, it wurk duorret folie langer, der wurdt folie mear fprgriem’. en yn de skuorre fait it noch wer ris tsjin. It sü- kergehalte fan de biten, dat trochstrings 17 is, komt oant nou ta op 14 de ierdappels binne min fan deugd en litte frij hwat bünten sjen. Nou’t hja sa yn de wiete groun sitte, bigjinne hja to rotsjen en as se al mei trijdübele kosten oan ’e heap komme, fierst to wiet en un der de drek, dan kin gjin minske sizze, hoe’t hja der meidertiid üt komme sille, mar tafallc sil it net. Yn de measte skuor- I ren is it in raer gesieb*’, fiersto min hea I en al in' moanne foar de wenstige tiid mei it hea oan ’e gong, dat wiist net bést. Wy geane nou mar foarby, hwat der al- legearre bykomt oan forriden reden, dy’t dochs wer byholpen wurde moatte, for- trape lan, forwurden ark, stikkene masi- nes, hege leanen en tariven. In boer üt de Feankoloanjes hie de saneamde „oogstkolonnes” brükt en krige de rek ken foar it dollen fan de ierdappels: 543 goune de ha, mear as twa kear it normale taryf Dat is likegoed yn de lanbou as op ’e greide en ek yn de fruitteelt. Is it wünder, dat de Nederlanske boer ünrês- tich wurdt by it ünderfinen fan safolle tsjinstuiten. En hyltyt wer reint it op liny fan leanen en sosiale lésten it bi- gjinsei oannommen elkoar net op dizze wize it libben sür to meitsjen? Wolnou dan. Is der dan foar de Lanbou in oare wei as to gean, ek as motyf fan dizze léste leansforheging, de greatere wol- feart fan it bidriuwslibben, op de Lan bou fan 1954 slacht as in tange op in baerch? Sjoch hjir sit de ünrêst fan de boer it meatse op fêst. Hy wol yn it mie- ne de posysje ,a.i de La bou net wer yn in ütsürderingskasus driuwe. Hy wol diele mei de oare bidriuwstüken, sawol yn de leanen as yn de sosiale biskutting ek foar de arbeider. Mar dan kin dat al linnich as it bidriuw seis ek yn de prijs stelling it founemint fynt, hwertrocn dit alles mooglik is. En e oprinnende kos ten bringe dan konsekwinsjes mei, dy’t it lan ek drage moatte kin en drage wol. Oant nou ta wie de garansje foar de mol- ke mar in wurd, der hoegde gjin gebrük fan makke to wurden. De prizen bleau- wen der boppe. Mar it liket der in bulte op, dat byhwannear de kostpriis oer 1954 fêststeld wurdt, de regearing ynspringe moat om him to realisearjen En stiet de regearing dan foar syn wurd? Sterker jit, kin dizze der foar stean, hat hy der middels foar yn it fet? It soe in greate Ontspanning bringe yn agraryske formiddens as dizze fragen ris helderop biandere waerden, hwant neist de greate soargen mei lan, fé foer en fruchten, pleagje dizze fragen de boeren it meast. It wurdt net in florissante win ter, dat kin elk sjen, mar de geastlike ünrêst mei net oanboazje ta it werom- fallen yn ünmaetskiplik isolemint, mar moat opheind wurde troch in düdlik en klear wurd fan de regearing. Wy hoopje dat hja dit ynsien sille en dêrnei han- nelje, oars wurdt it yr. dübel opsicht in rare winter.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1