NA-APERIJ, SHOW, TAM TAM OF KRISKRAS door Nederland „FRYSKE BOEKEWIKE”: „BLOEDIGE” ERNST? I I pCt. om uw Fan de Mar tiny toer Friese landbouw Tj. de J. Vliegtuig met 42 man zoek us hjoed p to sizzen Fryske Boekewike Met het „goedkoopste geschenk” dient U een goed doel Hwat hat Qabe Skroar Het gaat gezondheid ook zes YYY 50e Jaargang No. 86 Dinsdag 2 November 1954 De Jong’s Nieuwsblad J. G. B. W. IT IS MEI SIZZEN NET TO DWAEN Een Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) n folge, hat ly't net los- Ziekenhuistarief verhoogd. Volgens een beschikking in de Staatscourant mogen de ziekenhuistarieven als volgt worden verhoogd: voor de laagste klasse met 40 cent pei’ verpleegdag indien de specia listische behandeling in de tarieven is begrepen en anders met 45 cent per dag. De hogere klassen mogen alle worden verhoogd met 45 cent per verpleeg dag. Klappen jullie maar niet. Het gezelschap Puck weigerde na zijn optreden met het Wederzijds Huwelijksbedrog voor het ap plaus te bedanken, daar het de spelers vrijwel onmogelijk was geweest zich verstaanbaar te maken voor de leerlin gen van de .Gemeentelijke Zaandamse Handelsschool. Bietenbouwers exporteren. De, althans wat de naam betreft, verdwijnende „Bie tenbouwers” onder leiding van Boer Biet alias Ger de Roos, gaan binnenkort nog een gramofoonplaat maken, die bestemd is voor de Duitse markt. Het kopen nodig. Het is broodnodig, dat U een Fries boek koopt. Dat er ondanks officiële belang stelling voor de Friese zaak leest U in dit verband de Martinytoer van van daag dit jaar toch minder Friese boeken zijn verschenen, komt, omdat er te weinig Friese boeken worden ge kocht. Het Friese taalgebied is klein. Er wonen in Amsterdam meer dan twee maal zoveel mensen als er Fries spre kende Friezen zijn. Helaas zijn boven dien alle Fries sprekende Friezen geen Fries lezende Friezen. Wie wel Fries kan lezen zij daarom solidair met het Friese boek. Pleger van tien inbraken te Enschedé in arrest. De politie te Enschedé heeft een 34-jarigé fabrieksarbeider gearres teerd, die heeft bekend tien inbraken te hebben gepleegd, waarbij hij geld en goederen ter waarde van ongeveer f 2000 heeft buit gemaakt. Jeugdige inbrekersbende werd opgerold. De politie te Den Helder heeft Woens dagnacht een bende van 12 jeugdige in brekers opgerold. Drie van de jongens, van wie de leeftijd tussen de 16 en 18 jaar ligt, werden op heterdaad betrapt door een werkman van de Rijkswerf, toen zij inbraken in een schur met oude materialen. De Friese taal in het rechtsverkeer. De Tweede Kamer zal morgen, 3 November, het wetsontwerp, dat enige regels in houdt betreffende het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer in de afdelingen onderzoeken. Verwacht mag dus worden, dat dit wetsontwerp over niet te lange tijd in openbare behande ling komt. Lager onderwijs met 4.2 pet. toegenomen. Zo juist publiceerde het Centraal Bu reau voor de Statistiek de stand bij het gewoon lager onderwijs op 16 Septem ber j.l. Sedert 16 Januari j.l. steeg het aantal leerlingen met 58000 tot 1.451.400 d.i. met 4 pet. De toeneming werd ver oorzaakt door de hoge na-oorlogse ge boortecijfers, die in sterk vergrote toe- latingscijfers resulteerden: 1952: 235.600 leerlingen, 1953: 257.800 leerlingen, ’54: 246.500 leerlingen. Dichters, „dichteressen”, Mei jim geve fersen Reitsje jim myn Fryske hert, ’t Wurdt dertroch yn gloede set, Fearjend wurdt myn trêd. ’k Wol it hiel wol wêze, ’k Mei neat leaver léze As in boek yn eigen tael. Foar de geast in wier ünthael, Tiid forglydt dan rêd. Dêrom, dichters, skriuwers, Jimme letterriuwers, Soargje stees foar dicht en boek; Nea bilies jaen, mar hald hoek, En de pinne glêd. Nije hearen, nije wetten, Nije boeren, nije sleatten. Na een bespreking met het hoofdbestuur van de Alg. Ned Agrarische Bedrijfs- bond heeft de Friese Maatschappij van Landbouw besloten zich niet langer te verzetten tegen de 6 pet. in de Friese landbouw. Het hoofdbestuur heeft de leden thans geadviseerd met terugwerkende kracht Van 4 October af de verhoogde lonen uit te betalen en de tarieven met 5 pet. te verhogen. Rampnacht voor mosselkwekers. Eerst thans is gebleken, dat de storm van 6 October voor de moselkwekers in de Waddenzee een ware ramp is geworden. De totale schade bedraagt meer dan f200.000. Nou net langer drige, ’k Set se- yn ’e rige: Dichters en ek skriuwers, „Literaire’’ priuwers Op it Fryske mêd. Geen gezicht. Tijdens een conferentie werd de Prins gevraagd of hij ook iets gezien had dat hij niet mooi vond in Z.- Afrika. De Prins keek de vrager aan en zei toen: „Ik zou het niet weten. Of ja, toch. Eén ding, toen wij een zebra zonder staart zagen. Dat was geen ge zicht!” 1100 jaar Ermelo. Het dorpje Ermelo zal in het komende jaar zijn 1100-jarig bestaan vieren. Reeds thans worden voorbereidingen getroffen om dit feit te vieren. Het bestuur van „de dorps gemeenschap Ermelo” is in verband hier mee uitgebreid. - „It Fryske Uleboerd”. Een nieuw Fries spel wordt momenteel verkocht ten bate van een nieuwe bibliotheek in ’t Buurt huis te Jubbega, dat dit jaar 25 jaar bestaat. De prijs bedraagt slechts f 0.50. Het is een uitgave van het Vrije Volk, Leeuwarden. Het Friese boek. Het Friese boek heeft voor de Friezen een bijzondere waarde. Bij een gehouden enquête, waarbij wij aan honderden Friezen de vraag voorlegden of en zo ja waarom zij een Fries boek prefereerden boven een niet-Fries boek, antwoordde Twee doden bij Leek. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half één is te Nietap bij Leek een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Twee jonge mannen uit het naburigtö Zevenhuizen A. H. Holtrop en J. Hut hadden plaats geno men in een personenauto bestuurd door H. Vogel. Vermoedelrjk door te grote snelheid raakte de bestuurder de macht over de wagen kwijt en reed tegen een boom. De jonge mannen werden op slag gedood. De bestuurder is met een zware hersenschudding en een schedelbasis- fractuur in een der Groningse ziekenhui zen opgenomen. Heeft de „Fryske Boekewike” zin? Bij tal van oratorische (en ook wel la conieke) vragen, die dezer dagen wer den gesteld, kan men ook in alle ernst de doodnuchtere voegen: Heeft die „Fryske boekewike” nu wel zin? Het antwoord op die vraag hangt natuurlijk ten nauwste samen met de wijze waarop men deze actie gaat zien. Wanneer deze zonder meer als een naaperij van de Ne derlandse boekenweek wordt beschouwd, een poging in provinciaal verband iets te doen, wat men in een andere tijd van het jaar ook landelijk pleegt te doen, dan zou de gehele actie daarmee reeds bij voorbaat veroordeeld zijn. En wordt de Bolswarder plechtigheid enkel gehou den voor de show, dan zou dit in het zelfde vlak liggen als „voor de sjeu” en de gehele boekenweek niets anders zijn, dan een kind met een waterhoofd, een klatergoudversiering aan een stug en onbewogen koud stuk metaal. Vanzelfsprekend wil de Fryske boeke wike noch het één, noch het ander zijn. Integendeel, het wil de waardige inzet vormen van een tiendaagse veldtocht voor het Friese boek, een krachtige kla roenstoot, die het sein geeft voor een grootscheepse actie. Een actie die zal zij slagen gaat resulteren in een sim pele daad uwerzijds; het kopen van een Fries boek. Negen dagen in onschuld. Een buffet- bediende zat negen dagen onschuldig in de gevangenis, omdat toen eerst bleek, dat een portefeuille met f 1200, die hij in een kluis had geborgen, was blijven haken, waardoor de man ten onrechte van diefstal werd verdacht. In de regel neemt het verslag van de prijsuitreiking ten stadhuize en die van de opening van de Fryske boekewike zoveel ruimte in beslag, dat over de achtergrond er van niet of nauwelijks wordt gesproken. In de afgelopen jaren lazen wij vrijwel uiterst sympathiek gestelde dagbladverslagen van deze jaarlijks terugkerende culturele hoogtij dag, maar wij merkten er de volgende dagen in de betreffende bladen slechts weinig of niets over de Fryske boekewike zelf. Dit jaar is dit anders. Mr. D. Okma, die de Friese boekenweek namens de Commissaris der Koningin opende, heeft n.l. niet voor niets de vinger gelegd op een wondeplek: de betrekkelijk geringe boeken productie van het afgelopen jaar. De enigszins pessimistisch ge stelde woorden ontvangen in menig blad het nodige commentaar. Dit verschijnsel is verheugend, het bewijst, dat ze tenminste een discussie op gang hebben helpen brengen. 70 pet., dat een Fries boek voor hen de voorkeur verdiende „omdat it jin sa eigen is”. Zo is het ook. In een Fries boek leest U van eigen land en eigen volk, van de mensen rondom u heen, van de Parregaster Mar en van de kondüktrise op uw eigen buslijn, van de stijfkoppige boer uit Boxum en de onwennige Peke van achter Dokkum. In een Fries boek mits het goed is geschreven vindt u zich zelf terug, uw eigen karakter, uw eigen gebreken, uw eigen problemen. Een Fries boek spreekt niet alleen het verstand aan, ook het hart. Een Fries boek geeft u verrassende rijkdom. Een Fries boek is een waardevol ge schenk. Het is ook een goedkoop geschenk. Het is bovendien een nuttig geschenk. De daad is aan U. Kasteel-ruïne te Kessel wordt geconser veerd. De kasteel-ruïne aan de Maas te Kessel zal in zoverre worden gerestau reerd, dat verdere afbrokkeling niet meer mogelijk is. Het departement van O. K. en W. zal 90 pct. van de consoli- datiekosten voor zijn rekening nemen. Deze mogen echter niet hoger zijn dan 15000 gulden. De gemeente Kessel zal de overige 10 pet. betalen. De schrijvers schrijven wel. Wij weten van waardevol werk, dat reeds bijna 10 jaar op uitgave ligt te wachten De Friezen lezen veel. Ze worden over stroomd met Hollandse lectuur. Handige reclames van tientallen Mollandse boe kenseries hebben vooral in Friesland succes. Practisch ieder is wel op een dergelijke serie geabonneerd. Maar na die f 10. per jaar heeft men geen geld meer over voor een Fries boek. Dit is dubbel jam mer. Met het kopen van een Fries boek verrijkt U niet alleen zichzelf, maar maakt U ook de uitgaven van deze boe ken mogelijk. Het ligt aan de Friezen zelf of er Friese boeken zullen worden uitgegeven of niet. Het ligt aan hen zelf of de Friese taal zal voortbestaan of niet. De verantwoordelijkheid is groot. Het is helaas broodnodig in een speciale Fryske boekewike de aandacht te vragen voor een Fries boek. Het be treft hier geen show, geen tam-tam, maar „bloedige” ernst. Daarom koop deze week een Fries boek. Voor uw kind, voor uw ouders, voor uw vriend, voor uw verloofde, voor u zelf desnoods, maar in ieder geval doe het. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Romanprijs 1954. De Romanprijs 1954 der gemeente Amsterdam werd toege kend aan de heer J. B. Charles voor zijn roman „Volg het spoor terug”. Het boek is blijvend. Een boek is een blijvend geschenk. Het is heus niet waar, dat het na een keer te zijn gelezen, waardeloos is geworden. Als het een goed boek is, zal men er misschien over jaren wéér naar grijpen. Een boek blijft. Het heeft geen onderhoud nodig. Het siert wèl op uw boekenplank of in uw boekenkast, uw huiskamer, maar het verwelkt noch ver dort. U kunt er bovendien zieken, een zamen, vrienden en buren mee gerieven. Een boek houdt zijn waarde en als U er één cadeau doet met uw handtekening er in of een korte opdracht op het titel blad, zal het de persoonlijke band ver stevigen. Een boek als herinnering en aandenken heeft op deze wijze dubbele waarde. Een boek laat zich bovendien gemakkelijk verzenden. Dat u zelf het boek slechts eenmaal leest omdat U „het dan wel weet”, is geen argument het niet op de verlanglijst te plaatsen. Als U het schilderij aan de wand of uw familiefoto op de schoorsteenmantel eenmaal heeft gezien, weet U het ook wel, en toch hangt of zet u ze niet weg. Dat u de boeken wel uit de leeszaal of uitleen-bibliotheek kunt halen hoe wij het geregeld lezen uit bibliotheken ook toejuichen behoeft evenmin een reden te zijn af en toe ook zelf eens een boek aan te schaffen. U kunt tenslotte alle mogelijke dingen lenen, maar wilt toch ook zelf wel een beetje „stand op houden” ;east om, meitsje syn krêf- i op sa syn heech doel, ~YST WURDST Tegen vrachtwagen gelopen. De ge- meente-werkman, de heer J. Waals is Vrijdagmorgen te Udden, toen hij de straat overstak, door een vrachtauto uit de richting Veghel gegrepen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. slügens sit; in folk dat wiis is mei syn soun forstan, mar droechboargerlik fan fielen, dat stiif fan sin, mar swak fan wollen is; in folk, lêr't de greate krêft yn slommet, mar dat bang is fan himsels en foar him seis, en alles dwr en en alles litte wol, om dy krêft yn de swiete slom to halden, en dat foar de wierheit üt ’e wei krüpt yn smeulske koartswyl. Sil de biwe- ging net dea rinne, dar is it swiere need- saek, dit folk neat ta to jaen en rjocht en hurd tsjin him to stean. it is in maklik folk, lit (is it ünmak regearje. It is in folk, swier to rissen, lit us it opdriuwe ta de fiere sprong. It kin net oer lest en hald fan rest, dat jei it ünbarmhertich op lit al syn srnuke harnen. It doart himsels net oan, dat set it rjocht oerein foar syn byld en twing it to sjen. It is lyts en wol lyts wêze, meitsje it sa lyts, dat it oars net bigeare kin as greatme. Dit folk moat dwerseide, omeide wurde: Skodzje it wekker üt syn slomme, nitelje him, hün him, hun him, hys him tsjin himsels op. Grounje syn ge-’-*- - ten los, stjit him siz him: WEZ, DYST WURDST Amerikaans marinevliegtuig met 42 militairen aan boord is sedert Zater dag vermist op een vlucht van Amerika naar de Azoren. Het had voldoende benzine aan boord tot Zondagmiddag vier uur. Een groot aan tal vliegtuigen en schepen is op zoek naar het toestel, men heeft er tot nog toe ge enspoor van gevonden. De andere zijde. Het is bekend gewor den, dat een haardenfabriek te Breda als enigst bedrijf in deze branche beslo ten heeft voorlopig de prijzen van haar den en haardkachels-niet te- verhogen. Het zal uiteraard niet gemakkelijk zijn, aan de oude prijzen vast te houden. De directie voert als motief niet het ex- portbleem aan, maar wijst op het gevaar dat onze markt wel eens zou kunnen worden overstroomd met goedkopere buitenlandse kachels. Yn dizze profetyske boetepreek sit in great stik wierheit, hwer’t wv allegearre mei to krijen hawwe. Der sil strang ar- beide wurde moatte en biret beding jown wurde, sil de frucht fan dizze jierren net wei wurde yn de swiete slomme fan safolle Friezen. It fjild leit nou aensen ré foar de risping, mar der moatte mie ren komme, oars fortoarket it gers ra strie. Hwat dit yn de praktyk fan it lib- ben bitsjut, dêroer woile wy jerne ris hwat neijer yngeand mei de trouwe lê- zers fan dit hoekje prate. Hwant mei sizzen is it net to dwaen, de Friezen sille yn dieden wier meitsje moat te, hwat hja yn wurden oan Nederlan sein hawwe. In de vorige eeuw was het heel wat moeilljker dan nu te ontdekken of iemand tuberculose had. Immers, de arts kon toen alleen afgaan op de ver schijnselen. Die zijn: vermoeidheid, nachtzweet, hoesten en het opgeven van slijm en bloed. Maar wie deze verschijn selen had, was meestal reeds langere tijd ziek en dus ruimschoots in de gele genheid geweest ook zijn omgeving te besmetten. Hierin kwam verbetering, toen in 1895 Röntgen de naar hem genoemde stralen ontdekte. De Röntgen-stralen kruinen door allerlei stoffen heendringen. Zo kunnen ook foto’s gemaakt worden van het inwendige van uw lichaam. De Röntgen-stralen stellen de arts in staat tuberculose in een stadium op te sporen, waarin de patiënt nog vrijwel geen enkel verschijnsel van de ziekte vertoont. De winst is duidelijk: snellere herkenning tijdiger behandeling - vermindering van besmettingsgevaar. Omdat slechts een klein deel van ons volk op de consultatie-bureaux voor tu- berculose-bestrijding wordt doorgelicht werden de mogelijkheden van het Rönt- gen-onderzoek ten dele gebruikt. Door het bevolkingsonderzoek kan het gehele volk nu worden „doorgelicht”. Dat bevolkingsonderzoek geschiedt plaatselijk en regionaal. Het heeft zijn grootste effect wanneer iedereen aan de oproep gevolg geeft. Slechts dan kunnen alle „verborgen” ziektegevallen worden opgespoord en behandeld. Gelukkig blijkt bij het bevolkingsonder zoek, dat bijna 90 van elke 100 mensen geen longafwijking hebben. Ook de tien, die ze wèl hebben, zijn niet altijd ziek. Het doorlichten brengt n.l. in de letter lijke zin „aan het licht”, dat sommigen genezen t.b.c.-resten vertonen. Voorts worden kleine, weinig actieve afwijkin gen gevonden, die bij directe behandeling voorspoedig genezen. Voor deze personen is de snelle opsporing door het Röntgen- beeld dus van groot gewicht. Nog be langrijken voor patiënt en omgeving zijn de gelukkig weinige -gevallen, waarbij een voortgeschreden tuberculeu ze aandoening wordt vastgesteld. Juist deze patiënten, die zelf niet weten hoe ziek ze zijn, vormen een groot gevaar voor gezin en omgeving: zij zijn een ac tieve bron van besmetting. Daarom: doe mee als ook Uw plaats aan de beurt is voor het bevolkingsonderzoek. Het gaat ook om uw gezondheid en die van de uwen- In 1903 het jaar, waarin de Neder landse Centrale Vereniging tot bestrij ding van de tuberculose werd opgericht stierven 189 van de 100.000 mensen aan tuberculose-. In 1951 was dit gedaald tot 16. Voorwaar een prachtig resultaat. Maar het achter ons liggende jaar bracht nog bijna 15000 nieuwe t.b.c.-pa tiënten. Voortdurende waakzaamheid is en blijft daarom nog steeds geboden! E. B. Folkertsma hat yndertiid ris wiere wurden skreaun oer it Fryske foilk, dy’t har wearde jit alle dagen biwiizgje. Yn it kostlike boek: Toer en Tsjerke, seit er ü.m. ditte: „Wy habbe to krijen mei in folk, dat stiif fol lytsens, maklikens, healens, smoutens, Op de iepeningsdei fan de Fryske Boeke wike koe Jan Piebenga jit efkes meidiele, dat de bihanling fan it Wetsüntwerp foar it Frysk op skoalle troch de Twadde Kea- mer gunstich üntfangen wie. De oare deis die bliken, dat in oargreate mear- derheit yn de Keamer met sitten en stean gean, it Untwerp oannommen hie. En dêrmei it de bilangrvkste wettelike yn- stansje passeard en sil de Earste Keamer syn sanksje der noch oan jaen moatte. Algemien wurdt forwachte, dat dit op koarte termyn barre sil en dan stean wy foar de nije Wet yn de praktyk. Daliks dêrnei sil ek it oar Wetsüntwerp, dat it Frysk yn it rjochtsforkear bihannelt, oan de Keamer foarlein wurde en ek dêr wurdt in gunstich risseltaet fan foar- sein. Dêrmei hat de striid foar de erken ning fan de Fryske kultuer in pear wich tige winstpunten makke. Kneppelfreed en de rüzige rite, dy’t der op positive krêften losmakke, dy Het goedkoopste geschenk. Heel wat mensen wij horen die klan ken geregeld vinden het kopen van een boek zonde van het geld. Friese boek zijn niet te betalen, aldus deze stuurlui aan de wal en bovendien, wat heeft men aan een boek? Als men het één keer gelezen heeft, is de aardigheid er toch al af. Men kan het geld beter anders besteden. Het is zeer de vraag of deze redenering op gaat. Friese boeken zijn pertinent niet duurder dan de „Hollandse”. In sommige gevallen zijn ze, bij gelijke uit voering en equivalente tekst zelfs iets of aanmerkelijk goedkoper. Maar ook het boek als zodanig is goed koper dan U denkt. Als cadeau heeft het boek een uitgesproken geschikte, maar helaas een nog veel te weinig be nutte bestemmingsmogelijkheid. En elk mens mag ook zich zelf op gezette tij den wel eens een cadeau geven. Gebak, snoep, en zelfs de meest ge zochte delicatesse kan men slechts één maal genieten. Ze verdwijnen door het keelgat en de nasmaak hoe zoet ook is kort van duur. Een plant, bloem of ruiker, hoe decora tief deze ook mag zijn, zal eenmaal öf verlept en verwelkt, öf uitgebloeid en afgedankt in de asemmer of op de vuil nisbelt terecht komen. Voor snuisterijen, galanterieën en luxe voorwerpen betaalt men in de regel ook luxe prijzen en slechts zelden zijn ze karakteristiek om aan het cadeau een persoonlijk cachet te geven. Nu willen wij onze lezers er allerminst van terughouden op daartoe gepaste en geëigende gelegenheid gebak, bloemen en galanterieën te gaan kopen. Wel wil len we er met nadruk op wijzen, dat men zich veelal voor hetzelfde geld een goed boek kan aanschaffen. En in de Fryske boekewike is dat een Fries boek na tuurlijk. sken, dy’t in hobby hawwe, mar dat it Regear en de Keamers it bilangryk ge- nóch fine om der nije Wetten foar to meitsjen. Dat hat hiel Nederlan hw„t to sizzen, likegoed de lju, dy’t mei ófwaeid praet en bittertafelgrappen de saek ófdwaen woene as de greate mannichte minsken, dy’t neat fan dizze kwestje ófwisten en dêr de frjemdste dingen fan tochten. Yn de Twadde Keamer hie men in boeke- tafel klear set mei dêrop de publikaesjes fan de léste jierren oer it Frysk op skoalle en fan meardere kanten waerd dit tige op priis steld. Party Keamerleden stiene forsteld, hwat der allegearre dien wie en kamen dêrfan ünder 'e yndruk. Hjir blykte al wer, dat der oer dizze dingen in greate ünkunde is en dat wy goed dwaen sille aloan wer ek yn de Hollanske blêdden foarljochting to jaen. It is faken- tiids mear ünkunde as ünwil, dat üs dwerse kneppels foar de fuotten smyt. En nou is it dan ynkoarten safier, dat it Frysk ünderrjocht en it brüken fan de Fryske tael yn t rjochtsforkear wetlik regele is. Op in foarsichtige en nei üs miening forstanninge wize. It wurd is nou wer oan de Friezen en tan harren sil it ófhingje oft yn de rin fan de jierren ea wer in wetsüntwerp op it Haechse hel ling komme sil. Ofsjoen fan inkele fi- nansiële punten is den Haech yn earsten ütpraet. It komt nou op üssels oan. Op it hiele Fryske folk, op de Fryske alders, op de eigen gemeenterieden, op de eigen skoallebistjuten en op de eigen masters en juffers. De hikke stiet iepen en de sklep kinne de finne yn, as hja wolle. Der is gjinien, dy’t harren twingt, hja moatte seis de stap der ünder sette, oars jowt de iepene hikke neat. litten hawwe, foar’t op demokratyske wize de düdlike erkenning fan de side fan it Regear birikt waerd. Oan dizze saek hawwe folie minsken meiwurke, sawol hjir as yn den Haech. De plüns yn de stille fiver, dy’t Kneppelfreed biwur- ke, hat it wetter djip biweegd en de wea- gen, dy’t dêrtroch yn brede rounten op wallen, hawwe party minsken mei de noas op tastannen en problemen setten, dy’t hja tofoaren foarbyrounen. De ak- tive halding, sawol fan de Fryske Stea- ten as fan Deputearre Steaten en net it minst fan de Kommissaris fan de Ke- ninginne en de Griffier, hat tsjinstan brutsen, dy’t eartiids wol fan beton like to wêzen. Neist it officium is ek de parse moedich yn 'e striid gien en hat der machtich folie ta bydroegen dat it lüd net forstomme. Mar ek op oare terreinen wiene trochsetters oan it wurk. En mei greate tankberens meije wy hjir neame de ynspeksje fan it ünderwiis yn Fryslan. Dêr is op sa’n spontane en kundige wize troch dizze oan meiwurke, dat Frys lan net wiis genóch wêze kin mei dizze mannen, dy’t krekt dêrre biweging brachten, hwer’t taeije en machtige tsjin- stanners sieten. Ik bin fan bitinken, dat dize beide dingen üs dizkear oer it deade punt hinne holpen hawwe, hwer’t ear- dere aksjes yn fêstrounen. Hja hawwe soarge, dat men dizze dingen net langer deaswije koe en wol lüd jaer moast. Ek komt mei rjocht in wurd fan greate tank ta oan de gearstallers fan it Rapport, dat troch de mannen fan it Kristlik ünder wiis ütbrocht is. Dat is in skoander stik wurk wurden, hwer’t ynfloc 1 fan ütgie. Dat de Fryske bonnen en binammen har Fryske Akadeemje hiel hwat spuontsjes yn it fjür bracht hawwe en aloan wer mateariael oanbrochten oan elk, dy’t it brüke woe, mocht men net oars for- wachtsje, mar hja hawwe it dan ek oer alle boegen masterlik dien. De beide nije Wetten binne foar Frys lan kultuer fan greate bitsjutting. Alder- enrst omdat hja düdlik sjen litte, dat dizze saek gjin lytse pielderij is fan min- A Y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1