DE LAATSTE INZAMELING DER STICHTING 1940-1945 KRISKRAS door Nederland üs hjoed p p Eet mooiste verzetsmoBiument is de is voor Fusie in voetbal- Fan de Martinytoer voor t Dienstplicht de B.B? to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND voStooiiirag van de som die nodig het nakomen onzer verpiichtingen Naguib beschuldigd van samenzwering wereld Rusland wil praten TJ. de J. Dinsdag 16 November 1954 50e Jaargang No. 90 die 0.05 pk Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Men kin in lüs net mear binimme as it libben Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A J OS1NGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Twee doden bij motorbotsing. Om kwart voor zes Zaterdagavond is de op de weg tussen Peize en Groningen een motor rijder met duopassagier in volle vaart op een stilstaande trailer gereden. De K. R. VAN STAAL, Voorzitter Inzamelingscomité, reeds veel werk voor de Stichting 1940-1945 verrichtte. S s 2 Bolswards Nieu wsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad der bioscopen door het houden van een collecte onder de bezoekers (sters), zo als geschiedt voor het B.I.O.-vacantie- oord. Uit de aard der zaak zal ditzelfde verzoek uitgaan naar de Directies der schouwburgen. Tevens zal een beroep worden gedaan op de verenigingsbestu ren van grote en kleine organisaties landelijk en plaatselijk om uit hun kas eenmaal een bedrag af te staan voor deze eervolle inzameling. Natuurlijk wordt tegen 5 Mei 1955, wan neer wij onze bevrijding in gepaste, maar toch feestelijke vorm, met slui ting van alle fabrieken en werkgelegen heden, gaan herdenken, de „huis-aan- huis” actie niet vergeten. Dit is ook in de geest van ’t inmiddels ingestelde Nationale Bevrijdingscomité dat zich voorstelt de gemeentebesturen richtlijnen te geven en ook zelf cen trale: feesten en herdenkingsbijeenkom sten zal organiseren, terwijl het voor zich zelf de verklaring van de Minister- President Dr. W. Drees heeft overgeno men, n.l. dat het feest der tienjarige bevrijding in het teken van dankbaar heid en offervaardigheid dient te staan door de laatste inzameling van de Stich ting 1940-1945 krachtdadig te steunen. Tot slot vermelden wij nog het gironum mer van de Stichting 1940-1945. Dit nummer kan niemand vergeten, omdat het zo voor zich zelf spreekt, want dat nummer is: 194045. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, is voornemens voor de organisatie Bescherming Bur gerbevolking een beperkte dienstplicht in te voeren, zo heeft hij in de Kamer medegedeeld. Met name zal deze dienstplicht worden ingevoerd voor het personeel der rijks- mobiele colonnes, omdat deze vaak ver van huis en onder moeilijke omstandig heden zullen moeten opereren. Niet voor alle onderdelen der organisatie is dienst plicht geweest, maar er is ’n grens aan de vrijwilligheid. Het bestuur der or ganisatie is het hiermee eens, aldus prof, Beel- Kotter gezonken. Een kilometer uit de kust voor De Cocksdorp, tussen Texel en Vlieland, is Zondagmiddag de HD 28, ’n gamalenkotter van schipper A. Tot uit Den Helder, gezonken. Het schip was door onbekende Oorzaak lekgeslagen en zonk zo snel, dat de bemanning (naast schipper Tot: Wouter Wendel en A. N. Post) maar ternauwernood van boord kon worden gehaald door een vlet uit De Cocksdorp. De HD 28 was laag verzekerd. Generaal Mohammed Naguib is Zondag voor de tweede keer afgezet als presi dent van het „nieuwe Egypte”. De „re- volutionnaire raad” onder leiding van de „sterke man” in dit land, kolonel Ab- doel Nasser, nam dit besluit, nadat vol gens een officiële zegsman gebleken was, dat Naguib betrokken was bij een complot van de Mohammedaanse Broe derschap om de regering omver te wer pen en premies Nasser en andere lei ders te vermoorden. Nasser, die vrijwel voortdurend na de verdrijving van koning Faroek uit het land in Juli 1952 met Naguib in con flict is geweest, heeft voorlopig alle functies van de president overgenomen. De bevolking heeft tot dusverre het nieuws rustig opgenomen. Zondagmor gen vroeg werden echter vier personen gedood, toen de politie een razzia uit voerde op een cel van de Moh. Broeder schap en een fel gevecht uitbrak. De razzia volgde op de arrestatie van Joe- soef Talaat, een van de leiders van deze organisate, op wiens hoofd een prijs Van 250C0 gulden was gezet. Het beste monument. het Hoofdbestuur der Stichting De laatste loodjes. Maar er is vier a vijf millioen gulden nodig om deze taken blijvend te kunnen vervulle-n. Het Nederlandse Volk, dat in velerlei vorm zal worden benaderd, zal zich stellig, nu het om de laatste inza- functionarissen van gelijke maatschap- meling gaat, opnieuw niet onbetuigd pelijke orde, die werken in het vrije be- laten. De jongste stormramp in 1953 drijf. Het Nederlandse volk heeft zich direct na de bevrijding in 1945, niet onbetuigd gelaten om het doel, dat de Stichting 1940-1945 zich had gesteld, krachtdadig te steunen door millioenen guldens bijeen te brengen als grondkapitaal voor het doen van uitkeringen aan de weduwen en wezen der gevallen verzetsstrijders en de over levende invaliden en het verzorgen van zieken. kreupel en zo goed als blind, in Juni 1945 in ons land terugkeerde. In de afgelopen negen jaren heeft deze expogéër in zeven ziekenhuizen gelegen zonder ook maar één dag in zijn ouder lijke woning te hebben vertoefd, omdat hij in elkander gegroeid met een broos lichaam niet was te vervoeren. Maar hij deelt nu mede, dat hij, naast God, grote dank verschuldigd is aan de Stichting 1940-1945, die al die jaren zijn verple ging en al wat dies meer zij, betaalde. Hij heeft thans weer een gedeelte van zijn gezichtsvermogen terug en kan ook met stokken in de handen op zijn benen staan. Aan deze jonge man, die zich er ook zelf moedig doorheen heeft geslagen en die in deze negen jaren, krom liggend op zijn ziekbed met een linguaphone naast zich, Frans, Duits en Engels ge leerd heeft, en voor het geval hij blind zou blijven, ook brailleschrift, hebben heel veel professoren en specialisten, die van de Gezondheidsafdeling der Stich ting 1940-1945 wisten, dat niets nage laten mocht en mag worden om deze jonge en moedige strijder uit de ver- zetsjaren 1940-1945 te redden, gedok terd. En om deze en honderden ondere taken te kunnen voortzetten en alle verplich tingen tijdens het leven der nagelaten betrekkingen weduwen en wezen en de invaliden te kunnen nakomen, is er deskundig berekend nog vier A vijf millioen gulden nodig. Er moest uiteindelijk een dag komen, dat de Stichting 1940-1945 de huis-aan- huis-inzameling niet meer nodig heeft. De tienduizenden die zich in de loop der jaren voor het werk hebben gegeven is men dankbaar, maar ook zij worden ouder, waar nog bij komt dat ook van andere kanten de gelegenheid tot col lecteren voor goede doeleinden wordt gevraagd. Men zal echter vanaf Mei '56 de plaats van de Stichting kunnen in nemen. De eenheid in de Nederlandse voetbal wereld is hersteld. De KNVB wordt weer de enige leidinggebende voetbal- organisatie in ons land. De bondsvergadering heeft in een zeer druk bezochte te Utrecht gehouden bij eenkomst met 87 tegen 4 stemmen en 2 blanco’s besloten tot een overeenkomst met de Nederlandse Beroeps Voetbal bond. Er was slechts een korte discussie op deze vergadering en van ernstige oppo sitie is geen sprake. Rusland heeft Zaterdag alle Europese landen, waarmee het diplomatieke be trekkingen onderhoudt, alsmede de Ver enigde Staten uitgenodigd, om op 29 November een conferentie te houden over een Europees veiligheidspact. Communistisch China is uitgenodigd om de conferentie als waarnemer bij te wo nen. Bovendien zouden de Westelijke Grote Drie die Europese landen kunnen uitnodigen, waarmee Rusland geen be- trekkingen onderhoudt, bijv. Portugal. De conferentie zou volgens de Russische nota in Moskou of Parijs gehouden kun nen worden. Uit de eerste gezaghebbende reacties valt op te maken, dat de meerderheid der uitgenodigde landen het Russische voorstel zal verwerpen, zo meldt Reu ter. De algemene opvatting is, dat eerst de verdragen van Londen en Parijs inza ke de Duitse herbewapening geratifi ceerd moeten worden en dat pas daarna een nieuw gesprek tussen Oost en West mogelijk is. Maar in de Russische nota van Zater dag wordt uitdrukkelijk verklaard, dat de voorgestelde conferentie juist tot doel heeft, de ratificatie van deze over eenkomsten te voorkomen. De Russen verklaren, dat een latere datum voor de conferentie dan de 29e November niet gunstig zou zijn, omdat in sommige landen reeds in December wordt begon nen met de parlementaire behandeling der verdragen. Het vlei mee. De uitzonderlijke weers gesteldheid heeft nochtans, volgens de voorlopige oogstraming, de kwantitatie ve opbrengsten van de akkerbouwge wassen over het algemeen gunstig be- invloed. Koffie was nog niet klaar. De chauffeur van een autobus met arbeiders raakte door gladheid van de weg te Breda de macht over zijn stuur kwijt, botste te gen de voorgevel van een café, waar door deze zwaai’ werd beschadigd, doch kwam evenals de inzittenden met de schrik vrij en daar er nog geen bezoe kers in het café waren, liep alles verder goed af. Daders en helers In arrest. De Rijkspo litie uit Amsterdam heeft de textiel- diefstal ter waarde van f 12000, die in de nacht van 11 op 12 October bij de manufacturier H. J. H. Lutz aan de He renweg te Vinkeveen werd gepleegd, op- gehelderd. De beide daders, de 35-jarige W. F. M. en de 22-jarige C. K. uit Am sterdam, werden gearresteerd, evenals zes helers. Aan de top. Met de verzorging van de achtergeble venen en invaliden staat Nederland aan de top van alle landen in Europa, die bij de oorlog betrokken zijn geweest. De Stichting heeft de minimum pensioenen van een groep nagelaten betrekkingen kunnen Verhogen, omdat verhoging der wettelijk vastgestelde bedragen haars inziens gerechtvaardigd was; zij heeft de wezen, die hiervoor in aanmerking kwamen, rijkelijk van studiebeurzen kunnen voorzien en zij heeft ook kun nen zorgen voor de grote schare inva liden, niet alleen door het verstrekken van inkomens, maar ook door verple ging. Een dezer dagen kreeg men een brief van een invalide lid der Expogé, Wiens nieren in een der concentratie kampen, waarin hij op 19-jarige leeftijd reeds was opgesloten, volkomen stuk geslagen zijn, waardoor hij mede door allerlei mogelijke kwalen, volkomen „Het toeschoqwert je’> wint fotowed strijd. De heer A. de Vries uit Am sterdam heeft de vacantie-fotowedstrijd gewonnen, die door de ANWB was uit geschreven. Hij won met de opname van een klein jongetje: „het toeschouwertje” de eerste prijs van f 1000. Grootmoeder veroordeeld. De rechtbank te Dordrecht heeft de 63-jarige Corne lia v. d. N.de V. uit Werkendam tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 29 October eiste het O.M. wegens moord 3 jaar. Zij zou het kind van haar onge- VLIEGENDE SCHOTELS BOVEN BOLSWARD Zondagavond, ongeveer half zeven bewogen zich met een formida bele snelheid in richting Noord westZuid-Oost een drietal „vliegende schotels” in het lucht ruim boven Bolsward. Ze werden o.a. opgemerkt door de heren A. Schilstra en A. Kroondijk alhier. De lichtende schrijven hadden de schotelvorm. „Krekt thépantsjes” vertelde de heer Schilstra ons, die ons op onze vraag of hij nu inder daad aan vliegende schotels ge loofde, antwoordde: „It sille wol natuerforskynsels wéze, mar ik ha se mei eigen eagen sjoen.” De vraag aan onze lezers is nu of zij de geheimzinnige voorwer pen óók hebben gezien. Gaarne horen we nog meer ooggetuige- verslagen om op deze wijze een bescheiden bijdrage te leveren tot de oplossing van het schotel- mysterie. Hoogconjunctuur. In het eerste half jaar van 1954 is in de industrie voor negenhonderd millioen gulden geïnves teerd. heeft bewezen wat de solidariteit en ’t meeleven in tijd van nood van het Ne derlandse volk wil zeggen. Dit geldt niet alleen voor de Nederlanders in eigen land, maar ook voor onze land genoten in de vreemde en die men dus, nu het om de laatste vier vijf millioen gulden gaat, waardoor het mogelijk moet worden om over tien a vijftien jaren nog aan de verplichtingen tegen over de nagelaten betrekkingen en inva liden te voldoen, in deze inzameling zal betrekken. Hoe lang en hoe ver ook van huis in de vreemde, het zal ieder recht geaard Nederlander een eer en genoe gen zijn om voor deze slotactie haar of zijn aandeel bij te dragen. Er zal een oproep uitgaan naar de Ne derlandse clubs en verenigingen en naar alle steunpunten, waarom de emigran ten van de na-oorlogse jaren zich scha ren. Zowel het Ministerie van Buiten landse Zake-n als de emigratie centrales hebben hun medewerking, om deze gro te actie te helpen slagen, vol op toege zegd. De richtlijnen zijn verder ingesteld op een uurloonactie in 1955, waarvoor men zich verzekerd houdt van de mede werking der vakcentrales en H.H. Werkgevers. Men zal een beroep doen op alle kerkelijke instanties om op Zon dag 1 Mei 1955 voor dit verheven doel een collecte te houden en men hoopt ook de medewerking te krijgen via de Ne derlandse Bioscoopbond van de eigenaren rn in :eare hwant dêrmei wurdt de minske frijmakke fan it swiere wurk en bliuwt foar him aloan mear de taek eer, dizze slaven to stjuren en ta syn wolwêzen to broken. Hoe mear in lan, in folk, in streek dizze mechanyske krêften brükt, hoe heger it libbenspeil fan de minske dêrre wêze kin. De koely yn Azië, dy’t mei in stok yn de Brommers krijgen les. Omdat zeer veel bromfietsers practisch niets afweten van de verkeersregels, heeft de politie te Heerlen avondcursussen voor deze weggebruikers ingesteld, waai’ zij gedu rende drie avonden les krijgen. Camegle Heidenfonds. Een 12-jarig meisje, Jacqueline Vissers uit Veghel, dat in Februari een vriendinnetje had gered uit het water, ontving namens het Carnegie Heidenfonds van de burge meester een zilveren broche met in scriptie. Belastinginspecteurs willen meer. Be lastinginspecteurs, te Utrecht in verga dering bijeen, spraken hun ongerustheid uit over hun salarissen, die naar hun mening ten achter staan bij die van Groningen 890 bedden, Appelscha 120. In zijn jongste vergadering heeft het hoofdbestuur van de sanatorium-vereni- ging Beatrix-Oord besloten het nieuwe sanatorium bij Groningen een capaci teit van ongeveer 300 bedden te geven en in het bestaande gebouw te Appel scha een kuurinrichting te handhaven van 100 tot 120 bedden. Een en ander behoudens goedkeuring van de Minister van Sociale Zaken. De woningnood. Leden der Tweede Ka mer hebben er hun afkeuring over uit gesproken, dat niettegenstaande het grote woningtekort er in Rotterdam een nieuwe schouwburg en in Den Haag een nieuw postkantoor werd en wordt ge bouwd. MINSKEN en MASINEN Fan Hannibal oant Nauoleon, tüzenen jierren lang hat de wrald him rédde moat- ten mei de spierkrêft fan minsken en dieren. Dêrtroch wiene de mooglikheden biheind en de bisteansfoarwearden lyts. Hunger, sykten en oarloggen haldden it tal minsken op in bipaelde hichte, der wie gjin mear libbensromte omt de minske gjin oare middels ta syn fol- dwaen hie. De üntsachlike bitsjitting fan de bikende ütfining fan James Watt, dy’t op 29 April 1769 patent krige op syn stoommachine, kin nea genóch weardear- re wurde. Doe foar it earst waerd oan minsk en dier in trêdde tafoege: de ma- sone, it ding dat op in hiel oare basis wurk forsette koe as minsk en hynder. Yn huwde dochter Maaike van het leven hebben beroofd door het de nodige zorg te onthouden en het in een wasketel met water te leggen. Zeewater voor Artis. Het m.s. „Manoe- ran” van de Maatschappij Nederland heeft in de Golf van Biscaye 400 ton zeewater ingenomen en vervoert dit in de bodemtanks naar Amsterdam. Het zal verder per lichter naar Artis wor den gebracht om het water in de zee- aquaria, te vervangen. Standbeeld voor Troelstra. Er zijn plan nen om te Utrecht een monument voor Pieter Jelles Troelstra op te richten. Aanleiding daartoe zal zijn de 25ste ge denkdag van Troelstra’s overlijden op 12 Mei 1930. Als thans het besluit heeft durven nemen cm bij de 10-jarige herdenking van de bevrijding van ons vaderland tot de laatste maar dan ook tot een generale inzameling over te gaan, dan is dit ini tiatief mogelijk geworden door de of fervaardigheid van het Nederlandse Volk in al zijn gelederen, hetwelk niet alleen direct na de oprichting van deze prachtige zo veel goeds doende Stich ting, op korte termijn een zeer belang rijk grondkapitaal bijeen wist te bren gen, maar zich ook nadien van zijn beste kant heeft laten zien via de kring van 120.000 vaste contribuanten en de be kende uurloon-acties en openbare inza melingen, waardoor het grondkapitaal jaarlijks met meer dan een millioen gul den werd vergroot. Het Nederlandse Volk heeft, door de Stichting 1940-1945 onder alle omstandigheden te gedenken, het beste verzetsmonument gesticht te genover de vele duizenden, die in het verzet gevallen zijn. Marken eiland af. De dijk naar Mar ken zal binnenkort worden aangelegd zo heeft de directeur van de econo- misch-technologische dienst verklaard. Daarmee zal Marken, vooral ’s winters, van zijn isolement bevrijd zijn. groun omwrot, kin deis in dübeltsje for- tsjinje, mar de Amearikaenske arbeider yn de heechüntwikkele yndustry fortsj in net mear as hündert dollar yn 'e wike, Hwer’t men ek sjocht, rounom itselde byld: earmoede en primityf libben, hwer’t minske en dier it meimekoar bisykje. En hwer’t de mechanyske slaven brükt wurde is in heech libbenspeil. It is wier, dat ang net elk bidriuw like maklik dizze modernisearring tapasse kin. De boer bygelyks sit net yn de béste hoeke. Mar likegoed as de oaren sil hy de gefolgen underline. Hwant it libbenspeil fan de arbeider wurdt net langer ütmakke troch de risseltaten fan it boerebidriuw, it is de mechanyske wrald, dy’t de leanen bi- paelt en fierder opdriuwt, Hoe ek, hy sil meimoatte, goedskiks of kweaskiks. Hy kin hjir net buten bliuwe, As in fêste arbeider mei de sosiale tsjin- sten derby op hündert' goun yn de wike komt, dan sil it boerebidriuw neigean moatte oft dit wurk of in diel dêrfan mechanysk barre kin. En dat bart ek. Allinnich yn Fryslan binne nei de oar- loch hünderten nije melkmasines en lü- kers oanset om fan oare dingen mar net to praten. En dizze dingen rinne fierder. De masine wurdt fan jier ta jier better en makliker, de priisforhalding tusken spier krêft en mechanyske krêft aloan gunsti ger foar de léste. Doe t de Sintrale yn Ljouwert ütein set- te hiene hja 21/2 kg stienkoal noadich foar 1 K.W.H. nou jit 0.4 kilo. Greatere produksje en bettere masines meitsje de tarieven alle jierren gaedliker en der is alle reden om oan to nimmen, dat wy hjir lang net de ein fan ha. Dêrom wurdt de boer ek twongen om mechanysk to dwaen, hwat lans dy wei barre kin, ek al is svn bidriuw forboun mei de libbene natur en dêrtroch fan hiel bysündere aerd. Dat dit hiel hwat konse- kwinsjes meibringt, kin net misse. En dy moat men under eagen sjen, hwant de mechanyske tiid haldt gjin skoft. Hwat hat (jabeSkroar ien minskelecftiid groeide it tal auto’s fan ien oant 7.000.000. De brune slaef wie jit machtiger as de s- /arte en elk, dy’t him yn syn tsjinst bijoech dielde yn syn fantastyske karrière. De Ameari.raenske krudenier John Roc kefeller, forkoft syn winkel en gie yn de oalje. Dat wie yn 1865. Doe’t hy 35 jier letter stoat hie hy in formogen fan meat as 2000.000.000 dollar. En hwa soe sein hawwe, dat de jonge Hindrik Deterding, dy’t yn 1884 foar f 30.yn ’e moanne as jongste klerk by de Twintske Bamc in baentsje krige, fyftich jier letter safolle formogen yn de oalje fortsjinne hie, dat hy alle alve millioen Nederlanners elk hündert goun bitelje koe en dan jit Seis millionnair bleau. Stienkoal en oalje haw we it produktyf formogen fan de min sken safolle forhege, dat har bifolking fan 600 oant mear as 2000 millioen ta- nimme koe. En jit is alles net sein. Oalje en stienkoal makken in tredde slaef los, dy’t al dy jierren sliept hie. de elektrisiteit. Dizze wite slaef is berne as bern fan de swarte stienkoal, mar dêrneist wurdt hy yn it libben roppen troch de enoarme krêft fan it wetter. Al mear wetterkrêftsintrales komme der op ’e wrald en bringe energy yn in foarm, dy’t sa maklik to bitsjinjen en sa skjin to brüken is, dat men jit lang net sizze kin, hwer’t de ein is. Yn Switserlan, Noar- wein, Amearika, Kanada, Azië en Afri ka wurdt de krêft fan it delstreamende wetter omsetten yn elektryske energy, wylst ek Ruslan op dit terrein machtige wurken ta stan brocht hat. Dizze trije ilaven, de swarte, de brune en de wite himme de arbeid fan de spieren oer Inurd tempo. Gjin minske kin dit earste rit makke yn Ingelan. Doe is de wrad op ’e nij berne. Masine, stoom- boat en spoar hawwe yn fyftich jier de wrald mear foroare, as alles hwat sünt de Romeinen oant Napoleon ta bard wie. De stienkoal, de opsparre energy fan de sinne kaem yn minskene hannen, net as branje foar de forklomme leden allin nich, mar binammen foar it lever jen fan üntsachlike poarsje energy. Dizze swarte slaef wie ta greate dingen by steat, hy wie foar it opkrijen yn de ierde, hy hie enoarme krêft en yn forgeliking mei minsklike en diérlike krêft hie hy ek in tige punstich effekt. Hwant as arbeids- leveransier is de minske met botte gaed- lik. Syn formogen is trochstrings mar 0.05 pk en hy moat fuorre wurde mei setmoal, fetten en aeiwiten, de djürste stoffen. Syn nuttich effekt is as spier- krêftleveransier mar 2 sadat de arbeid fan de minske in kostber artikel bliuwt. Alle wurk, hwat troch de masine, mei stienkoal dien wurde kin, komt net heger as it 50ste part fan de kosten, dy’t de minske nedich hat. Dêrom lei it foar de han, dat dizze swarte slaef op alle lib- bensterreinen de minske it wurk üt de hannen nimme soe, salang oant de foaf- rie opbrükt wie. Dér is it lykwols jit lang net can ta. Nije stienkoalla.een wurde aloan wet üntdutsen en de moderne tech- nyk wit hoe langer hoe djipper to dollen yn de djipten fan de ierde. Lykwols de swarte is net allinnich bleaun, hy krige in brune maet, yn d eoalje. Yn 1859, iit gjin hündert jier forlyn, waerd de oalje yn Amearika üntdutsen as arbeidsfaktor, hwant de aldste folken hiene de oalje al kind as Ijochtboarne. En doe’t yn 1877 de motor ütfoun waerd, stie de brune al gau yn de rige mei de swarte om it wurk fan minsk en dier oer to nimmen. Yn 11885 ried de earste auto oer de wrald, in 1807 foer de earste stcomboat op de primitvf ding fan mar 4 pk mei in gong Hudson, makke fan Fulton en fiif jier fan 20 kilometer yn de ure, mar hy hat letter seach ek it forwündere Je.opa dit in fantastyske opgong makke en yn de greate wünder. Mei Septimber kaem de I foarm fan motorfyts, bromfyts, auto en lokomotyf en de trein, dy’t yn 1823 syn lüker de wrald fan oansicht foroare. Yn Loonronde voor militairen. Het over grote deel van de Tweede Kamer vraagt de minister van Oorlog de soldij voor dienstplichtigen te verhogen. In het particuliere bedrijfsleven, zo betogen de Kamerleden, zijn een aantal loonrondeh geweest en een evenredige verhoging van de soldij lijkt zeer gewenst. Aldus het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1955 van het ministerie van Oorlog. Jongenscomplot opgerold. Al geruime tijd werden in Zutphen telkens kleine inbraken en diefstallen gepleegd. De politie heeft daar nu een einde aan ge maakt door een complot van zeven jon gelui op te rollen. De jongens drongen door in de huizen van rijke mensen en namen daar van alles weg: rookartikelen postzegels, briefpapier en dergelijke. Zij pleegden ook winkeldiefstallen. Prinses Wilhelmina bezocht bazar. In gezelschap van haar dame Du Balais heeft H.K.H. prinses Wilhelmina in Apeldoorn een bezoek gebracht aan de bazar, die wordt gehouden ten bate van de Hervormde Vrouwenzendingsgroep. De Prinses deed vele inkopen. H.M. Ko ningin Juliana toonde haar belangstel ling door het schenken van vele arti kelen als planten, fruit en eieren. Gevaar. De toren in Slochteren verkeert al enige jaren in een niet te beste toestand. Het is niet denkbeel dig, dat er stenen naar beneden kunnen vallen. Daarom is aan de toren een bordje bevestigd met het opschrift: „Le vensgevaarlijk voor vallende stenen”. Als we het dus goed begrijpen, maken de stenen een vlotte kans om dood te vallen jf”f r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1