1J ■b RUSSISCH VOORSTEL VINDT GEEN GENADE IN HET WESTEN HUURVERHOGING KRIS-KRAS door Nederland BELASTINGVOORSTELLEN, GEPAARD AAN HUURBELASTING EN üs hjoed p p I I two Buitenlands Overzicht Nasser voorlopig het pleit gewonnen Invoering per 1 Jnli staat vast I Leeuwarder straal- i Het ontbreekt de Franse premier nog niet aan zorgen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J X' Bromme to sizzen 1 Hwat hat Qabe Stroar jager neergestort 50e Jaargang No. 91 Vrijdag 19 November 1954 blijvend suc- in goede aarde is gevallen. Tito KAMEROVERZICHT PYT. n zijn maatregelen il Ie g n e r e L. Z1 1 1 Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OS1NGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) s s Waar, zo dacht het echtpaar, zoeken eventuele inbrekers nu zeker geen zes- duiznd gulden? Zij borgen het geld in een metalen koker, plaatsten die koker in een oude soepterrine en verstopten de Daar wilden ze wel heen. Voor een va cature als onderwijzer aan een openbare school te Loosdrecht dezer dagen waren er niet minder dan 76 sollicitanten. In de raadsvergadering zijn hierover enige vragen gesteld, omdat men dit niet kan rijmen met het schreeuwend tekort aan onderwijskrachten, dat er op het ogen blik toch is. Geld te goed opgeborgen. Een Amster dams echtpaar dat van iemand zes bil jetten van duizend gulden in bewaring had, stopte deze biljetten zo goed weg, dat juist dat verbergen er misschien wel toe geleid heeft dat het geld nu vermist It tal is net sa krekt to rüzen, Lykwols offisjeel ha hjoed, Krap oan njoggenhünderd tüzen, Al in ynskreaun nömerboerd. Measten ha ’t ünder de tomme, Minsken fan sa’n sawntich jier, Siz it faeks optein: wy bromme, ’t Is üs allermoaist fortier. Achtsjin hündert acht en tachtich, Takomstbyld fan it forkear: Auto’s rid’ mar hiel minmachtich, Motoifytsen, hast net mear. len aid traper (net oankomme), Stiet der yn in kalde gong. Hiel nijsgjirrich foar alle brommers, Yn ’t museum stil to pronk. Nou gyng ’t heislik op in tsieren, Hwerby moat sa’n ding yndield. Nimmen dy't it krekt iepenbiere, ’t Lést waerd alle dagen field. ’t Ein fan ’t liet, de strjitwei romme Goedskiks gyng it lykwols net. Elk róp kwea: „Op ’t fytspaed bromme? Fan sok ark is gjin forlet!” In blikke yn trijen. jowt kibbelarijen 1- le i- id !n ;e n Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad poging alsnog de herbewape- W.-Duitsland en zijn opneming W.-Eutopese Unie te voorkomen. e de status quo de toestand zoals ze op de basis van een machtsevenwicht, en het Westen betreft de opneming Zout water in de Rijn. De verontreini ging van de Rijn, waaruit Nederland zijn drinkwater put en 't land bevloeit is de laatste 25 jaar zó sterk gestegen, dat van een gevaar kan worden gespro ken. Per 24 uur wordt 29.000 ton zout kunstmatig v.oor industrieën enz. aan het rivierwater toeg'voegd. In de toe komst is radio-actieve verontreiniging te wachten. Het staat nu wel vast, dat de belastin gen met ingang van 1 Juli 1955 zullen worden verlaagd. Na de sterke aan drang van de Kamer op vervroegde be lastingverlaging was er voor de Rege ring geen doorkomen meer aan. Zoals we verleden week reeds schreven, voelden de socialisten niet veel voor deze vervroeging. Liever zagen zij de belasting verlaagd per 1 Januari 1956 deze datum had de Regering oor spronkelijk vastgesteld en nog liever zagen zij de uitbouw van de sociale en culturele Overheidstaak. Nu zal men moeten toegeven, dat de argumentatie van minister V. d. Kieft om de belastingverlaging te vervroegen niet erg sterk is. Want in de begroting van 1955 zit niet veel ruimte. Integen deel, zij sluit nauwelijks. De bewinds man van Financiën zal uiteraard zijn uitgegaan van de optimistische gedach te, dat de opbrengsten we-1 weer zullen waarden voor o; in zijn kabinet. 1 gebouwd. Crematie is in ons land nog steeds wettelijk verboden. Het wprdt „oogluikend” toegestaan. Het probleem van de lijkverbranding wordt in de nieuwe begrafeniswet geregeld. De rechtse meerderheid van de Kamer was van mening, dat de bewindsman de bestaande wet had moeten handhaven. Maar minister Beel wilde het ingrijpend rechtsmiddel van de politiedwang niet toepassen. Ook werd nog uitvoerig ge sproken ove-r de raad in Hoensbroek, waar een katholieke meerderheid (geen kvp-fractie) de minderheid, bestaande uit twee socialisten en een communist, het zwijgen oplegt. Zo is zelfs de be groting niet in het openbaar behandeld. En de oppositie heeft dus geen kans gekregen één woord daarover te zeg gen. De Gedeputeerde Staten in Limburg hebben 't raadsbesluit vernietigd, maar de meerderheid is in beroep gegaan bij de Kroon. De heren Scheps (arb.), Haken (comm.) Verkerk (ar), Beernink (ch) en Rit meester hebben fel tegen deze gang van zaken geprotesteerd. En ook de heer Maenen (kvp) was er niet verrukt over. Minister Beel kon niet veel over deze kwestie zeggen nu zij bij de Kroon aanhangig is. Maar enthousiast over ’t gebeuren in Hoensbroek betoonde hij zich allerminst. Per autoped 500 K.M. rond het Ijsselmeer. Hier zijn wij de 6 enthousiaste autopedracers van St. Maartensvlotbrug, die te Bolsward so joyeus werden ingehaald. 't Earst yn njuntsjen acht en fjirtich Seach men in frjemd stielen ros, Mei in feart, mar hiel mids-mjittich, Rider sünder learen jas. Ider róp: jim moat ris komme. Né, ’t is hjoed net ien April. In fytser lit de motor bromme, En hy haldt syn skonken stil. Twa jier letter op de wegen Kaem men eltse dei guon tsjin. Faklju fan de wet, forlegen, Strutsen har ris om it kin. Der mei troch üs net langer slomme, Elk birider, hy üntfong, In briefke wolle jo graech bromme. Tink om lans bilêstingpong. Heibel hat hiel koart mar duorre, Beide kinn’ al aerdich knap; Soms sjocht men se ien, lyk bruorren De „Union” nést de „Fap”. Né, der is net oan to üntkommen, ’t Maklike wol elk graech oan. Alle wiken mear dy’t bromme, Hja krij fier de boppetoan. Zó, omstuwd door de joelende jeugd slechts een (ondeugend?) meisje kiest het hazenpad! werd de goede Sint verleden jaar in de vlakke lünsdouwen van het Friese land ingehaald. Ook thans klopt menig kin derhart in afwachting van de blijde ïMtomste van de goede kindervriend. Wij wensen hem heldere maannachten, opdat hij zijn gewaardeerde werk ongestoord kan doen. In ons vorig overzicht hebben wij er nog eens op gewezen, dat op dit moment een vreedzaam naast elkaar leven van Oost en West alleen mo gelijk is bij een aanvaarding van op dit gegeven moment is en Voor het laatste is wat Europa en net Westen betreft de opneming van W.-Duitsland in een W. Europese defensie noodzakelijk, zodat het niet te verwonderen is dat het voorstel dezer dagen door Moskou aan alle Europese landen gedaan om uiterlijk 29 November een conferentie te houden over een algemeen Europees Veiligheidspact, bij het Westen niet terrine weer onder in een dressoir. Niettemin waren zij enkele dagen gele den het geld kwijt. Of misschien wel juist daardoor, want er werden in huis niet de minste sporen van een inbraak gevonden, zodat nu het vermoeden be staat dat de kinderen de metalen koker hebben gevonden en nu kwijt zijn ge raakt. Men had die kinderen namelijk "il eens eerder met de waardevolle huls zien spelen. meevallen en dat er dus te laag ge raamd is. Maar van de optimistische kijk kan hij in het openbaar geen blijk geven. In dezelfde redevoering verklaar de hij, dat de ramingen wetenschappelijk verantwoord zijn. De knapste specialis ten komen daaraan te pas. In leder ge val durfden alle fracties, behalve de so cialisten, de vervroegde belastingverla ging wel aan. De heer Hofstra (arb.) bleek dus niet overtuigd door zijn partijgenoot, minis ter V. d. Kieft. Het was een fel debat, tussen deze twee financiële specialisten. Volgens minister V. d. Kieft hecht de pvda-fractie te veel waarde aan econo mische overwegingen, maar zij vergeet de psychologische overwegingen en zelfs heeft zij niet voldoende oog voor recht vaardigheid. De bewindsman vond het psychologisch onverantwoord om het ‘volk nog langer in de onzekerheid te laten over de komende huurverhoging. Een belastingverlaging is rechtvaardig omdat ons volk In korte tijd de oorlogs schade en de watersnoodschade heeft gefinancierd. Daar zijn offers voor ge bracht. Zó, dat we binnen korte tijd deze rampen financieel te boven zijn geko men. Daarom moeten nu de belastingen omlaag. Men kan de onenigheid tussen de so cialist Hofstra en de socialist V. d. Kieft natuurlijk hoog opblazen. Wie zal ontkennen, dat er verschil van mening was tussen de twee partijgenoten Maar één ding moet men niet uit het oog verliezen, n;l. dat de bewindsman zitting heeft genomen in een gemengd Kabinet. In zo’n Kabinet wordt altijd een com- promis-politiek gevoerd. Katholieke, a.r. of c.h. ministers kunnen voor de zelfde moeilijkheden komen te staan. ter bestrijding van ’t drankmisbruik aan de orde stelt, dan zullen alle belangen groepen tegen hem in het geweer komen. De socialisten zegden hem wel hun steun toe in de Nationale Vergadering voor de Parijse accoorden, maar stelden voor- ipneming van socialisten Die voorwaarden wil de Franse premier nog bestuderen als hij uit Amerika terug is. Zijn positie is ook enigszins verzwakt door het besluit van Jean Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, zich niet als zodanig herkiesbaar te stellen. Monnet is een strijder voor de Europese eenheid bij uitnemendheid. J^u de E.D.G. verworpen is en alle te kenen er op wijzen dat Mendès-Fran- ce een sterk nationalistische politiek gaat voeren, vreest Monnet bliikbaar dat er van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap ook niet veel meer zal uitgaan ten bate van de ontwikkeling van de Euro pese integratie en treedt hij uit de lei- ding. Waarschijnlijk om in Frankrijk zelf de strijd voor zijn idealen tegen Mendès- France ot> te nemen. De Franse premier ontbreekt het dus nog niet aan zorgen, ook niet wat Noord-Afrika betreft waar de strijd met de nationalisten in Algerije en Tunis voortduurt. Overigens bliift de toestand in de meeste Arabische landen zorgelijk voor het Westen. In Egypte heeft president Na guib thans weer het veld moeten ruimen voor Nasser, die hem beschuldigde van samenspanning met de Mohammedaanse broederschap, welke zoals bekend is er zeer reactionaire denkbeelden op na houdt en belangen gehandhaafd wil zien, die door de ontwikkeling van het nieuwe regime in ’t gedrang komen. Nasser heeft voor het ogenblik het pleit gewonnen, de tijd za' leren of het een blijvend suc ces zal zijn. In de Soedan wordt afkeuring uitgespro ken over Naguibs afzetting, en in een aantal Arabische landen, waar de broe derschap grote invloed heeft, veroordeelt men het optreden van Nasser zeer fel. en toch moeilijk de Russische uitnodiging kan afwijzen, n.l. Finland, dat een ver eenzaamde democratie ter conferentie zou zijn. Moskou heeft de laatste tijd herhaaldelijk getracht dit kleine buurland meer aan zich te binden, de Finnen hebben daar aan tot nu toe weerstand kunnen bieden, maar komen nu misschien voor een moei lijke keus te staan, als eva dergelijke con ferentie van overigens uitsluitend com munistische landen te Moskou een pact, dat ook militaire verplichtingen met zich meebrengt gaat sluiten. Alleen Zweden zou misschien de Finnen uit de druk kunnen helpen als het er mee dreigde tot de Navo, waarvan het zich tot nog toe afzijdig hield, te Zullen toetreden als Moskou Finland dwong in het Ooste lijke veiligheidspact te treden. Met belangstelling ziet men ook uit naar de houding van Zuid-Slavië. Men be grijpt nu de voorkomendheid waarmee de Sovjet-Unie de laatste tijd Zuid-Slavië behandelt, en haar initiatief de diploma tieke betrekkingen met het land van Tito te herstellen. Het is duidelijk dat de Russische macht hebbers bij uitstek Zuid-Slavië toch ook een communistisch land, maar ook door het Balkanblok een belangrijke pijler in de Westelijke verdediging gaarne voor een meedoen aan hun conferentie en voor een pact zouden winnen. Veel hoop bestaat daarop overigens niet, want Tito heeft iets tegen het vormen van grote blokken en wees daarom een voorstel tot toetreding tot het Atlantisch pact af en men mag verwachten dat hij dat eveneens zal doen met het pact van Moskou, als dat door afwezigheid van het Westen een zuiver communistische aangelegenheid wordt. Al met al kan men van dit nieu we Russische initiatief niet veel vruchten verwachten. Willen zij een al of niet tijdelijke toenadering tot het Westen en de tekenen wijzen in die richting, dan zullen zij zich hebben neer te leggen bij het feit dat het Westen die toenadering wenst in de sfeer van een zo groot moge lijk machtsevenwicht. En niet, waarop Moskou het toelegt, in een verhouding waarin de Sovjet-unie en haar sa tel iet ;n het Westen veruit in militaire kracht overtreffen door een neutralisering van een dee of van geheel Duitsland. Een complex. Minister Witte dreigt dit gevaar al heel spoedig te lopen. Er is een strijd gaande tussen de p.v.d.a. en de k.v.p., welke minister de huurbelasting bij de Kamer aanhangig moet maken. Prof. Romme (kvp) heeft gezegd: ditwordt, moet minister V. d. Kieft doen, want huurverhoging heeft mot huurbelasting niets te maken. De socalisten en ook minister V. d. Kieft zeggen, dat de kvp minister Witte hiermee moet komen. Binnenlandse Zaken. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken heeft minister Beel medegedeeld, dat half Februari de gepensionneerde ambtenaren de 6 pet. verhoging over het laatste kwartaal van 1954 en het eerste kwartaal van het volgende jaar uitgekeerd zullen krijgen. Helaas kan deze uitbetaling niet eerder geschieden, omdat de berekeningen veel tijd vergen. Uit het debat over dit be grotingshoofdstuk is wel gebleken, dat de Regering overweegt burgerdienst- plicht in te stellen voor het verrichten van speciale taken in de B B. De Be scherming Burgerbevolking mag zich in ons land verheugen in een grote belang stelling. Reeds zijn er 170.000 vrijwilli gers, in totaal zijn er 235.000 nodig. De bezetting van de Rijksmobiele colonnes is echter een moeilijkheid. Daarvoor zijn 15000 man nodig. Deze R. M. C. zijn niet aan bepaalde gemeenten gebonden, doch worden op strategische punten in het land gestationeerd. De bemanning, die hoofdzakelijk specialistenwerk ver richt, zal worden gekazerneerd. Het is zeer de vraag of men voor dit zware werk vrijwilligers kan gebruiken. En zou dit het geval zijn, dan blijft voor de Regering nog de vraag bestaan of men een dergelijk zware taakvervul ling wel van vrijwilligers mag vergen. Er is een grens aan de vrijwilligheid, aldus de Minister. En daarom kan de een of andere vorm van dienstplicht wel gerechtvaardigd zijn. Natuurljjk zijn er nog tal van andere Vraagstukken bij deze begroting behan deld. Zo bleek uit de redevoering van minister Beel, dat hij bereid is richt lijnen uit te vaardigen over de subsidi ering van de kerkbouw. In principe is hij daar niet op tegen. Eén van de be palingen in deze richtlijnen zal kunnen zijn, dat de gemeentegrond gratis aan de Kerken mag worden verstrekt. In Rheden is een nieuw crematorium jyjoskou erkent dit overigens min of meer zelf als het in zijn nota zegt, dat een latere datum dan 29 November voor de conferentie niet gunstig zou zijn, omdat reeds in December de ratificatie der accoorden te Parijs aan de orde komt en deze ratificatie de mogelijkheid om o.a. de Duitse kwestie te regelen zou on dermijnen. Het vormen van Europese militaire groeperingen, aldus de nota, zou uiteindelijK tot oorlog leiden, alsof de Sovjet-Unie daar in Oost-Europa al geen sterke militaire groepering met zijn satelietstaten had gevormd. De Russen verklaren nu uit te zijn op een veiligheidsstelsel, waarin alle landen van Europa een aandeel zouden hebben, maar wij zien niet in waarom voor dit doel de Europese naties zich nog eens zouden ver enigen, terwijl er al een wereldomvattend orgaan is, n.l. de Ver. Naties waarvan Moskou de werkzaamheid al te vaak ver lamd door een vetoDe huidige blokken in Europ? zijn gevormd omdat bepaalde groepen landen of regeringen gemeen schappelijke belangen hebben het Westen de verdediging tegen de expan sie der Sovjet-Unie en men zou dwaas doen dit te laten vervluchtigen in een al gemeen Europees pact naar Russisch mo del, waarin men elkaar allerlei garanties op papier geeft welke in de praktijk geen effect zouden kunnen blijken te hebben. Als Rusland een werkelijk veiligheids pact wil is dit in de Ver. Naties door een besluit tot beperking der bewapening met een af doend controlesysteem te bereiken. Russische voorstel vindt dus geen geen genade bij het Zesten al heeft dr Ade auer zich voorzichtiger uitgelaten dan andere Westelijke staats lieden, maar hij moet dit ook wel terwille Van de verhoudingen in W.-Duitsland maar Moskou schijnt van plan, ook als Westen weigert, de conferentie alleen door communistische landen te doen hou den. Men poogt met dit dreigement nog zekere pressie op het Westen uit te oefe nen, omdat er minstens één land is dat niet tot de communistische staten behoort ■y/erschillende aspecten van het Russi sche voorstel zullen stellig het onder werp zijn van gesprekken welk Frank- rijks premier Mendès-France met Ame rikaanse staatslieden zal voeren, nu hij te Washington vertoeft. Voor hij vertrok kreeg hij nog het vertrouwen van de Nationale vergadering voor zijn begro- tingspolitiek, maar het zal daar straks meer spannen als hij er Het vormen van een huuregalisatie fonds heeft met belasting niet veel te maken, zo redeneren zij. En als het landbouwegalisatiefonds door minister Mansholt wordt beheerd, dan kan het huuregalisatiefonds wel onder minister Witte vallen. Ondanks de critiek, die de meerderheid van de Kamer heeft tegen deze huurbelasting en tegen het feit, dat de vennootschapsbelasting niet te ruggebracht wordt tot het 'peil van 1951 blijkt de Regering niet voornemens bij voorbaat voor de wensen der Kamer te zwichten. De belastingontwerpen zullen dus één geheel vormen met de huurver hoging, het huuregalisatiefonds en de blijvende verhoging van de vennoot schapsbelasting; minister V. d. Kieft Wilde zich niet in speculaties begeven over wat er moet gebeuren als de twee fel omstreden wetsontwerpen worden verworpen. De komende belastingverlaging zal in hoofdzaak liggen in de persoonlijke sfeer en dus niet voornamelijk in de sfe>er van de onderneming. Zo zal ei- een algemene verlaging van de loon- en inkomsten belasting komen. Zij, die nu geen inkom sten- of loonbelasting betalen, zullen dat ook niet doen na de 6 pet. loonsverho ging. En verder ligt het in de bedoe ling om de belasting voor de ongehuw- den in gelijke mate te verlichten als voor de gehuwden en de progressie te verminderen. De „vergeten groepen” rentetrek kers en zij, die leven van kleine parti culiere pensioenen worden gelukkig niet helemaal vergeten. De Kamer heeft er op aangedrongen, dat er voor deze groepen iets gedaan zal worden. Maar terecht zeide staatssecretaris Van den Berge, dat geen één Kamerlid een sug gestie heeft gedaan op welke wijze dit kan geschieden. Toch zal de Regering iets voor deze mensen doen. En wel in de sfeer van de directe belastingen. Hoe de Rege ring de helpende hand wil bieden, werd nog niet verklapt. Wacht maar op de komende belastingvoorstellen, zo zeide de heer Van den Berge. Intussen is wel duidelijk geworden, dat de gevonden op lossing speciaal verlichting zal geven aan oudere personen, die behoren tot deze „vergeten groepen”. jyjen heeft bezwaar teger die datum, op de handhaving waarvan echter de Russen juist veel prijs stellen. De ratifi catie der accoorden van Parijs, waarbij W.-Duitsland in het W.-Europese defen- siesysteem wordt opgenomen zal als ze door alle betrokken parlementen ge schiedt, in ieder geval niet in November plaats hebben, zodat “t Russische voor stel er feitelijk op neerkomt, dat Moskou over een veiligheidspact wil praten voor W.-Duitsland deel gaat uitmaken van de W.-Europese Unie, terwijl het Westen eerst wil confereren nadat W. Duitsland daarin is opgenomen en er dus meer van een evenwicht van krachten sprake kan zijn. Het Russische voorstel trouwens al een paar keer eerder gedaan is blijk, baar een poging alsnog de herbewape ning van W.-Duitsland en zijn opneming in de Dinsdagmorgen om elf uur is een straal jager van de vliegbasis Leeuwarden neergestort bij het dorp Engelum. Twee sergeant-vliegers, J. H. J. Telodo uit Voorburg en A. G. Krayeveld uit Ba- rendrecht kwamen daarbij om ’t leven. Het toestel raakte even na de r.tart een aardappelhoop op het land van 'n land bouwer aan de Engelumerweg. Het schoot over de grond, tot het in een sloot tot stilstand kwam en in brand raakte. De twee inzittenden bleken reeds overleden te zijn toen ooggetuigen het vliegtuig bereikten. De brandweer van de vliegbasis was spoedig aanwezig en tastte met een groot aantal schuimblussers het vuur aan. Het toestel was een Meteor-lesvliegtuig. Vermoedelijk zjjn de motoren afgeslagen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1