Ons land waardig vertegenwoordigd in KRIS-KRAS door Nederland St Nicolaas vaart langs de Singel Parijs „Cité Universitaire” üs hjoed p p to sizzen Glorieuze ontvangst En nu de eerste actie Terreur over Dank zij Nederlandse industrie: It wunder fan DaOh. ^Qt^AhM^Q^.StQ,h. Fan de Martinytoer Moskou houdt Tj. d- J. opruiming Oost-Brabant STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De grote St.Nicolaas-actie van de W.A.C. Hartwert Paramilitaire organisatie achter het ijzeren gordijn Hwat hat Qabe Skroar Dinsdag 23 November 1954 50e Jaargang No. 92 MM Ie. 2e. 3e. 4e. Het gunnen, de lju, dy’t op in sigerige stean to stampfuotsjen en to k! Abonnementsprijs f 1.60 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Contact tussen alle nationaliteiten. De naaste buren van de „Stichting Juli ana” zijn Indo-China, Cuba en Armenië. Canada en de Verenigde Staten en Ja pan zijn er vertegenwoordigd naast ver scheidene Europese landen. In al die tehuizen is de bevolking „gemengd”, opdat er een dagelijks contact zal zijn tussen de studerende jeugd van allerlei landen, naast de regelmatige ontmoe tingen in het middelpunt van de Cité, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het werk is voltooid. Dat werk is vorige week voltooid en bij die gelegenheid had een plechtig heid plaats in tegenwoordigheid van Franse en Nederlandse autoriteiten. On ze minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, Ir H. B. Witte bezocht het college en in de receptiezaal van het „maison internationale” werd een ont vangst gehouden. Minister Witte prees in een toespraak het prachtige initiatief van de Neder landse industriëlen, die in het cultuur centrum Parijs dit Nederlandse tehuis op een niveau gebracht hebben, ons land waardig, en op deze wijze een manifes tatie hebben gegeven van Nederlands kunnen, waarop wij allen trots mogen zijn. NOG GEEN 10.000 De Mount Everest is volgens een offi ciële bekendmaking van de Indische re gering 9676 meter hoog. Met de mo dernste meetinstrumenten heeft men er drie jaar over gedaan om dat te weten te komen. MEER FRANSE WIJN IN ONS LAND? De invoer van Nederlandse boter Frankrijk zal beperkt worden tot SIGAREN VOOR CHURCHILL Enorme hoeveelheden sigaren worden op het ogenblik reeds op Downingstreet 10 bezorgd als cadeau’s voor Sir Win ston Churchill, die op 30 November 80 jaar wordt. Meer dan 100.000 mensen hebben reeds bijgedragen in het „tachtigste verjaar- dagsfonds” en de giften variëren van ’n dubbeltje tot honderdduizend gulden. Chauffeur gedood door eigen autobus. Een tragisch ongeval met dodelijke af loop heeft zich voorgedaan te Rossum bij Zaltbommel. De 52-jarige chauffeur Jos. de Wit, vader van twee kinderen, werkzaam bij de autobusonderneming „Onze Tram”, wilde Woensdagmiddag in de garage zijn bus starten. De motor weigerde en De Wit stapte uit de ca- Men kin in stien wol yn ’e loft smite, mar der leart er gjin fleanen fan. bine. Hij vergat de versnellingshandle in de vrijstand te zetten. Toen daarop, na het aanzwengelen de motor startte, begon de grote bus te rijden. De Wit raakte zodanig bekneld, dat hij even later na opneming in het ziekenhuis, is overleden. Een soortgelijke actie wordt ook voor Oost-Duitsland nuttig geacht door het '•cmmunistisch dagblad „Neues Deutsch land”, dat Zondag plotseling heftig van leer trek tegen de bureaucratie op de Oost-Duitse regeringsdepartementen. Rusland is een actie op grote schaal begonnen om duizenden overtollig ge achte ambtenaren uit de ministeries over te plaatsen naar de fabrieken en boerderijen. Radio Moskou zegt, dat een eind zal worden gemaakt aan de ambte narij en de formulierenziekte op de re geringsdepartementen. Degenen, die naar de „produceer meer voedsel-gebieden” in Kazakhstan en Si berië of naar de houtkap-bedrijven in het hoge Noorden of het uiterste Oosten worden weg-gezuiverd, kunnen in aan merking komen voor een vergoeding, welke ten hoogste 3 maanden salaris bedraagt. Wie ergens anders heen moet, kan 2 maanden salaris krijgen. Indien omscholig nodig blijkt, mag deze niet In Brabant hebben zich in de nacht van Zaterdag op Zondag wilde tonelen af gespeeld, die de onrust, door de roof moord in Ravenstein gewekt, nog heb ben vergroot: In Mill werd de 45-jarige hotelhouder L. van Dooren tijdens een nachtelijke vechtpartij met een hamer doodgesla gen. Enige kilometers verder werd een juwe lier beroofd. De buit bedroeg omstreeks f 6000. In het naburige dorp Wanroy mislukte een poging tot inbraak, doordat de in breker werd gestoord. In Mierloohout liepen twee inbrekers in de val, die door de rijkspolitie was op gezet. Een hunner werd door de politie aangeschoten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De vreemdeling in Parijs, die het centrum van deze wereldstad voor een paar uUr vaarwel gezegd heeft en in de buurt van het park Montsouris wandelt op de Boulevard Jourdan, kijkt plotseling ver rast op naar een gebouw met zes verdiepingen, opvallend licht van kleur, modern en royaal en, ondanks de strakke lijnen, fraai van vorm. Het lijkt te zijn neergezet door een stoutmoedig bouwmeester die opeens genoeg had van de donkere en soms sombere tinten, die het stadsbeeld beheersen, zelfs in Parijs. VLIEGTUIGEN NEERGESTORT Twee militaire vliegtuigen van Irak, die koning Feisal escorteren op zijn vliegtocht van Jordanië naar Beiroet, zijn bij de stad Deraa, ongeveer 100 km ten Zuiden van Damascus, neergestort. De twee piloten kwamen om het leven. het „maison internationale”, dat waar lijk van een grootse allure is en veel weg heeft van. een paleis. 2 o heeft de stichter van de Cité, André Honnorat, het bedoeld toen hij na de eerste wereldoorlog als Frans minister van Onderwijs zijn plannen op tafel legde voor een grote gemeenschap, waarin jonge mensen van alle nationali teiten broederlijk tezamen zouden wo nen ter bevordering van vrede en we derzijds begrip tussen de volkeren. in de overeenkomstige hoeveelheid wijn, wel ke Nederland bereid is uit Frankrijk te betrekken. Deze belofte heeft de Fran se minister van Financiën afgelegd. Deze Franse handelspolitiek hangt sa men met het feit, dat Frankrijk zelf een overschot aan boter heeft. Traditioneel wordt ook dit jaar weer de grote St. Nicolaas-actie ge houden. Het wordt U dit jaar al heel gemakkeljjk gemaakt, want U behoeft slechts op enkele dingen te letten, die voor U van belang zijn. Alleen de winkeliers met de Geel-Zwarte W.A.C.vlaggen doen mee. Alle andere vlaggen, van welke kleur dan ook, zijn dus voor deze actie zonder betekenis. Er worden drie wedstrijden gehouden, die allen gebaseerd zijn op de St. Nicolaas-figuur, die met zijn zwarte knecht in het water tussen Marktstraat en Appelmarkt zijn opgesteld. Voor elke actie worden U bij de winkeliers met de Geel-Zwarte vlaggen bonnen en kaarten verstrekt, waarop U alleen uw naam en adres en het door U getaxeerde nummer behoeft in te vullen. Alleen de kaarten dingen mee en zoals U inmiddels wel bekend zal zijn, kunt U 10 bonnen omwissel&n voor 1 deelname-kaart. Dit kan bij elke deelnemende Geel-Zwarte-vlag-winkelier geschieden. Stempels voor de gratis reisactie krijgt U eveneens hg elke Geel- Zwart-vlag winkelier bij aankoop van 5 gulden. POLITIEKE MASSAVLUCHT Sinds 1947 zijn 1.800.000 Oost-Duitsers naar het Westen gevlucht. Aldus heeft Heinrich Kreil, wethouder voor maat schappelijke zaken van W.-Berlijn ver klaard. Men skriuwt üs fan „Fiif Ekers”: Boppe op de rüchskerne by üs thüs, Sit hjoed de dei noch in eintsje yn it plüs, Dit seagen wy fan ’e moarn, op 14 aeijen Sit it bistke hinne en wer to draeijen. Al is dit wol hwat let yn ’e tiid, En wanket foar letter grif libbensstriid, Wy litte dochs it eintsje rêstich sitte En dogge it hjiry oan oaren to witten: Dit moast efkes yn ’e krante, printsje ’t yn ’e holle, Lit it eintsje mei rest, dan wurdt it net forballe. 30000ste werknemer bij Philips. Bij de Philipsfabrieken in Eindhoven zijn thans 30.000 personen werkzaam. Dit getal werd bereikt door de aanmelding van de 24-jarige P. J. van Gerwen, die Donder dagmiddag in het demonstratielabora- torium in het middelpunt van de belang stelling stond. Is die vreemdeling een Nederlander, dan wordt zijn bewondering voor dit bijzon dere bouwwerk vermengd met trots, zo dra hij boven de ingang leest, dat dit het „Collége Néerlandais” is. Inder daad: een Nederlands studententehuis, 20 jaar geleden gebouwd door de beken de architect Dudok en plaats biedend aan ruim 200 studerende jongelui, die er een comfortabeler en goedkoper on derdak vinden dan waar ook in het grote Parijs. Niet alleen Nederlandse studenten be wonen de frisse en lichte kamers van dit paviljoen, dat „Stichting Juliana” heet. Behalve 70 studenten uit ons land verblijven er 70 Fransen en bovendien nog ongeveer 70 studerende jongelieden van allerlei nationaliteit. Het gemeng de karakter van deze college-bevolking is geen gevolg van de een of andere wet van vraag en aanbod op het gebied van studentenkamers, maar hangt sa men met een ideële doelstelling. Het Ne derlandse paviljoen staat niet op zich zelf. Op een uitgestrekt terrein vindt men nog een 30-tal andere grote gebou wen, waarin tezamen 5000 studenten uit alle delen van de wereld wonen en wer ken. Deze universiteitsstad heet „Cité Universitaire” en geldt in de gehele wereld als een unicum. Zoals Nederland er een eigen paviljoen heeft, zo zijn er ook tehuizen van vele andere landen. MEEVALLERTJE Het kleine kerkje in Lütersheim (Did.) is plotseling veertigduizend gulden rijk (er) geworden. Afzender van deze som: een notaris in New-Yersey (Am.). Enige jaren geleden had deze notaris gevraagd of in dit kerkje in 1858 een zekere Sophie Wienhard gedoopt werd. Dit is kennelijk het geval geweest. VAN ZUID- TOT NOORDPOOL Radiotelegrafisten op een Russische walvisvloot aan de Zuidpool hebben, vol gens radio-Moskou, gesproken met le den van een Russisch wetenschappelijk centrum aan de Noordpool. Oudjes. Bij verdere opgravingen bij de Hankeberg tussen Emmen en Zuidbarge heeft de rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek uit Amersfoort weder om twee grote gave urnen en twee pot ten gevonden. Deze voorwerpen zijn ver moedelijk van ongeveer 500 jaar voor Christus. Vrouwen naar de Sahara. Vijf Neder landse vrouwen hebben voor het komen de voorjaar plannen gemaakt voor een ietwat buitennissige vacantietocht. De Sahara is het doel van de reis; en wel dwars er doorheen. Duizenden kilome- Terwijl de Sovjet Unie de mond vol heeft van „vreedzame co-existentie” met de niet-communistische wereld, wordt er hard aan gewerkt de groot ste paramilitaire organisatie in het le ven te roepen, die de wereld ooit gezien heeft. Het is Moskou’s bedoeling een gewa pende reserve op te bouwen, waarbij iedere Sowjet burger boven de 14 jaar die gezond van lijf en leden is, wordt ingedeeld. Daartoe wordt een groot scheepse campagne gevoerd door de Sowjet-organisatie die door het geven van een militaire opleiding aan burgers nieuwe leden voor deze reserve wil kweken; genoemde organisatie draagt in de Sovjet Unie de naam van Dosaaf. Omdat de recruteringscampagne van de Dosaaf zo volkomen in strijd is met de herhaalde verzekering van Moskou van haar vreedzame bedoelingen, krijgt men over deze campagne, die al in Decem ber van het afgelopen jaar begonnen is, in de Russische radio-uitzendingen naar het buitenland of in publicaties die ook buiten de Russische grenzen een ruime verspreiding genieten, niets te horen. De binnenlandse pers en radio hebben hiervan evenwel geen geheim gemaakt. Op 9 October, bijv., heeft het persbureau Tass in een bericht aan de provinciale pers van de Sovjet Unie er zich in ver heugd, dat in het eerste halfjaar 1954 duizenden nieuwe „grote Dosaaf-afde lingen” in de steden en op het platte land zijn opgericht. Deze afdelingen zijn „cellen’’ van de Dosaaf; er zijn er bij, die de leden omvatten van een vjjftal collectieve boerderijen, maar andere om vatten slechts een groepje verspreid wonende mannen en vrouwen. Deze cellen leveren het mensenmate riaal voor de eenheden van het leger, de vloot en de luchtmacht van de Dosaaf. Bij de Dosaaf zijn nu al meer dan tien millioen mensen aangesloten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd aan onge veer 38 millioen mensen in meerdere of mindere mate een militaire opleiding ge geven door de organisatie, die als een voorloper van de Dosaaf kan worden beschouwd, de Osoviakhlm. Rusland streeft er naar dit cijfer uit de oorlogs jaren nog te overtreffen. dan grif, dêr kinne hja op rekkenje. Ha- war, dan jit mar earst hwat oars. En ta- komme wike kin it wer net hwant de ferve is ófkard of sokssahwat en de skjin- maksters en alle oare Ijr moatte wer wachtsje. Né, botte fleurich is soks net en wy wolle mar hoopje, dat as hja straks to stoel en to bank binne, dat dan it hüs nei it sin wêze sil en net al to folie ünderhald f reeg je sil Mei de H.B.S. bigjin it nou ek op to sjitten, alteast sa fan buten .joen en as it net op ’en nij tsjinrint sille de earste lear- lingen by har ófskied de iepening noch krekt sjen kinne. Hwant de earste fiif jier binne dizze simmer al wer om en de earste ein-eksamens komme yn it sicht. It swierste stik fan de nije skoalle is dan foarby en foar de leararen m learlingen sil it in wiere forlossing wêze as hja yn it nije gebóu einlings dwaen kinne, hwat hja graech wolle. De opfiedende taek fan dit ynstitüt, sa wichtich yn de puber- teitsjierren, fynt yn de nije aula in treflik fan hja dit jier al in tige slagge proef óflein hawwe. Sa wrotte de minsken elk op eigen gebiet mei de swierrichheden fan de tiid. Mar hja dogge dat mei in gefoel fan opti misme, hwant der is utkomst. Hja bouwe en forbetterje. En dat mei üs by alle swierrichheden dochs bimoedigje, hwant tsien jier lyn sieten wy ek mèi folie tü- kelteammen, mar doe wie it ófbraek en forwoasting, hwat de klok sloech. Yn dyselde Sinteklaeswiken sieten wy doe mei sintrale koken, gjin elektrisiteit en ien ure gas, it hart fol freze en eangst. En as wy oan dy jierren tobek- tinke, dan moat it wêze mei greate tank- berheit, dat wy nou yn it nije Nederlan wer meiwurkje kinne oan nije moog'ikhe- langer dan 3 maanden duren, den en rommer wenten. Ek al giet it dêr- -x- by sa hurd net as wy wol winskje soene. Fan jier tr jier komt it takomstb'dd fan woltier en wolfeart dochs tichterby. Ook dit jaar zal St. Nicolaas weer op grootse wijze in Bolsward worden ontvangen. St. Nicolaas heeft, laten weten, dat hij Woensdagavond om onge veer 6 uur met zijn schip aan zal komen op het Kruiswater hij de Stoombootkade. De boot zal dan langs de Kade en de Singel varen naar de Snekerpoort, waar hij met de Schutterij-muziek zal worden verwelkomd. Daarna zal een grote rijtoer door de stad worden gemaakt, waarbij de Sint op het Stadhuis zal worden verwelkomd. St. Nicolaas zou het zeer op prijs stellen, wanneer de jeugd met lam pions zich achter de Schutterij-muziek zou willen aansluiten en zo een mooie stoet ipee zou willen vormen. De mooie St. Nicolaas-figuur met Zwarte Piet in de Appelmarkt zal iedereen direct opvallen en vooral ’s avonds biedt dit een fantastische aanblik. Het belooft weer gezellig te worden in Bolsward en de winkeliers zullen U weer geheel ten dienste staan om U met adviezen en tips Uw keuze gemakkelijk te maken en U te helpen om St. Nicolaasdag weer tot het echt© gezellige familiefeest te maken. Die loopt van Zaterdag j.l. tot en met Vrijdag 26 November a.s. Voor deze actie behoeft U alleen op de gele kaarten uw naam.en adres in te vullen en bovendien de lengte van St. Nicolaas met Mijter (de figuur in de Appelmarkt dus) in milimeters. Hier hangt dus de uitslag geheel af van Uw taxatie-vermogen. Een mili- meter is zoals U weet het 10e deel van een centimeter en dus het 1000e deel van een meter. De tweede en derde actie geven weer een andere opgave, die eveneens zullen worden bekend gemaakt in het Bolswarder Nieuwsblad voordat de nieuwe actie begint. Industrie herste oorlogs schade. Nederlandse paviljoen, dat enkele jaren voor de tweede wereldoorlog plechtig werd ingewijd door minister Slotemaker de Bruine, nadat door par ticulieren de nodige fondsen waren bij eengebracht, neemt door het fraaie uiterlijk en door de practische inrich ting een belangrijke plaats in deze stu dentengemeenschap in. Maar in de oor logsjaren had het veel te verduren. Eerst diende hét als onderdak voor Nederland se vluchtelingen in Mei 1940. Daarna legden de Duitsers beslag op het ge bouw en bij de bevrijding kwam het, ernstig beschadigd, pas weer beschik baar nadat het eerst nog gebruikt was door Amerikaanse soldaten. Een groot kapitaal zou nodig zijn om het college weer in goede staat te brengen. Een Nederlands industrieel stelde met een lofwaardig gebaar een belangrijk bedrag voor dit- doel beschikbaar. Nieu we hulp daagde op toen de Nederlandse Vereniging van Vernis- en Verffabri- kanten het besluit nam de benodigde verf gratis ter beschikking te stellen: een gift van 12000 kg verfproducten ter waarde van J 40.000.Een legertje van Nederlandse schilders besteedde 3000 Werkdagen aan het vernieuwen van het interieur van het paviljoen. Door de toe passing van z.g. functionele kleuren werd in het gebouw een geheel nieuwe atmosfeer geschapen. De Nederlandse textielindustrie bleef niet achter en stond gordijnen en de kens af; de meubelindustrie nam de ver nieuwing van een deel van de inrichting voor haar rekening. En zo stelde de Ne derlandse industrie alles in het werk om het gebouw weer geheel in orde te krijgen. DE STED YN IT ROUN Inkele moannen lyn hawwe wy ris in wurdmannich sein oer de wichtige kwestje fan it forkear en de bisteande forbinings mei it spoar. It gie doe oer de gearwurking fan de L.A.B. mei de N.T.M. en it greate üngemak fan de trochkapte forbiningen: Hearrenfean- Boalsert. De Direksjes fan de busündernimmings hawwe harren offisieel doe stilhalden, mar aldergeloks hat wol bliken dien, dat hja op ien bilangryk punt deselde opiny hiene, hwant koart dêrnei is de oanslu- ting yn Snits bilangryk forbettere. En sa as it plicht wêze kin om krityk to jaen is it likegoed plicht hjirfoar erkentelik to wezen en foldwaning üt to sprekken oer de nije tsjinstregeling op dit tra'jkt. Hwant alle forbettering is greate winst foar de hünderten, dy’t alle dagen nei of fan har wurk, nei of fan forlof, nei of fan it spoar, hjirfan profitearje. Mei dit waer is 't har dochs net to for- ;e hoeke domjen. Moarns üt it waerme nést stean de arbei ders al yn de portyk by Sikma mei in inkele bitide reizger en op ’e Dykstrjitte by Galama en Wolke, heukerje se om. Né, winterdeis is it gjin pré mei de bus to riden en wurdt eltse forbettering mei beide hannen oangrypt. De Direksjes fan de ündernitnmings hawwe net sa botte fatsoenlik west om net to antwurd- zjen, har tsjinstregeling is lykwols it bi- wiis, dat hja wol fan goede wil binne. Wy hawwe dan ek wol hoop, dat hja nochris bisykje sille de plakken, hwer’t har klant en stean to wachtsjen, mei alles hwat der yn dizze tiid fan it jier oan fêst sit, to forsjen fan in reedlik ünderdak. Rounom kin dat net, der binne spitiger- nóch plakken, hwer’t gjin oplossing to finen is, mar der binne ek oaren, hwer’t it wol kin. Gearwurking mei de gemeenten en doarosforienings soe hjir wer hwat goeds ta stan bringe kinne en dêrmei in bytsje sinneljocht yn it dünkere bistean fan de busreizger yn de winter. De bilangrike dyk fan Boalsert nei Ljou- wert sil yn de kommende jierren ek un der it mês, de skerpe en oerboadige boch ten fan Kramers hoeke en inkele oaren sille derüt, hwermei in .vinsk fan jierren einlings yn forfolling komt. En ek yn de Süd-Westhoeke sil de dyk fan en nei Koudum op ’e helling. De aide slieper- dyk fan de Nije Oanliz oant Koudum wurdt nou de nije wei en de smejle dyk lans de feart hat de langste tiid forkears- wei west. Ek dat wurdt yn d: forbining: BoalsertGaesterlan in ding fan bilang. Hjir mei ek tige wearde°rring ütsprutsen wurde foar de forbettering fa de for- Ijochting yn en buten de stêd. De Snit- serdyk lit sjen fan hoe great bilang soks is en dat de nije lantearnen jit net rounom branne, leit him grif net oan it gemeentebistjür, mar oan it feit, dat it P E.B. en de fabrikanten fan de peallen Us andert. Mei dit nrjtsje binne wy wiis, Mar briede yn ’e winter is in griis, Litte jo it eintsje sitte Dan litte wy fan üs kant jo witte: Komme hjir skielk pykjes fan, Wêz tsjinoer ’t eintsje dan ek in man. Hwant jo sille it üs grif meistimme, Yn ’t iis kin gjin einepyk swimme. Kom de bistkes derom in bytsje to help: Set yn ’t waerme büthüs in pikestjelp. Kranteman. sa hurd net kinne. In lytse twa hündert fan de rom fjouwerhündert nije lantear nen binne nou set, wylst men yn Snits jit op achthündert wachtet. Mar hwat stiet én baernt, lit üs sjen, dat it in hiele gereate forbettering wurdt. De nije flapbrêge is nou ek klear en as de skippers sa tofré binn.. as de lju fan de strjitte, dan is it tige yn oarder. Hwat komt de Technyske skoalle nou jit moaijer to lizzen en hwat in wichtich ding, dat dizze skoalle safolle flecht op ’e koai hat, dat hja aloan nei nije moog- likheden ütsjen kin. ITv ant de jongerein moat it Ebben net yn, mei neat as goede wil en in pear hannen. Dat is net forantwurde. Hjir en der mei jit forlet wêze fan in sjouwer en in tiller, oer it ginnerael wurdt der hwat oars frege en as men jit fyftich jie fan it lib- ben togoede hat, mei men net folstean mei Leger ünderwiis en neat n ear. De gasfabryk leit der op it heden jit hwat raer hinne. In stik dêrran is foar de nije brêge sloopt en hwat der mei it oare barre plak foar har kulturele prestaesjes, hwer sil is foar us ófwachtsjen. Hja hawwe dêr r,'t' "r‘r aI 'n hnr‘ nnv( wol hwat oars oan ’e holle mei dy ierd- gaskwestje. Jonge, jonge hwat sit dêr hwat oan fêst. De lju, dy’t by dizze gele- genheit har aide tastellen troch nije for- fange, binne net it minst üt. Mar de eig- ners fan apparaten, dy’t omboud wurae moatte sitte mei twa fuotten yn ien hoas. Dat is bihelpen en meast jit slimmer, hw?*~ salang is ierdgas net komd, sitte hja yn ’e kjeld of mei in ramplasant, dy't it ek net helpe kin, dat er net better is. Wy sille mar sizze: it moat earst op it malst, foar’t it better wurdt en de gas mannen sil de kop wol hast troebrinne fan klachten oer dingen, hwer’t hja op dit stuit dochs neat oan foroarje kinne. Geduld, dat moat der tsjintwurich wol by. Dat ünderfine ek de lju, dy’t al moan nen nei har nij hüs üts'ogge, hwat net klear komme wol. En ot> de iene wachtet de oare. En de sakelju, dy’t ynstallearre soene, wurde fan wike ta wike opskille, dat it nou jit net kin, mar takomme wike,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1