100 JAAR VRIJWILLIGE BRANDWEER KRISKRAS door Nederland Misl r Bolsward vaak door vuur geteisterd Hoe bluste men in vroeger eeuwen? Kinderroof in India Fan de Martinytoer Doininici I Paus moet rusten Dit jaar 65.000 woningen üs hjoed p Doodstraf voor STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen Dinsdag 30 November 1954 50e Jaargang No. 94 i i Lytse l 96.— Tj. de J. 96.— 48.— Men kin op alle oasten de bile net sette Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het blussen. Ook het blussen geschiedde vrij primi tief. Eeuwenlang heeft men dit met (leren!) emmers gedaan in kettingver- band. Hierbij vormden de blussers een lange ketting, waarbij men elkaar de emmers overreikte. Pas in 1709 kwam hierin te Bolsward verandering. Toen werd n.l. door de gemeente de eerste ko peren handbrandspuit aangeschaft. Hierbjj kreeg men de beschikking over 100 voet spuitslangen en een water spuit) slang van 40 voet. Deze eerste spuit werd gekocht bij Jan v. d. Heide te Amsterdam voor f 658. De brandweer vrijwillig. Zoals uit oude notulen blijkt, werd de brandweer te Bolsward in 1854, aan vankelijk gedeeltelijk, omgezet in een college van vrijwilligers, welk college door B. en W. op plechtige wijze ge ïnstalleerd werd. Opperbrandmeester was J. R. Fokkens van Mesdag. Hij beschikte over 4 brand en 4 spuitmeesters en de gemeente of ficianten, waaronder de stadsbouwmees ter G. H. van der Werf, tezamen een 58 man. Later werd nog een oproep gedaan zodat 100 pompgasten, 12 brandwach- ters, 16 pijphouders konden worden aan gesteld. De korporaal kreeg 15 cent per uur, de spuitgasten 10 ct. Dat desondanks in de verhoudingen van die tijd, de brandblussing nogal kostbaar was, blijkt uit een brand bg Rijpma te Hartwerd, waar de onkosten f268.bedroegen. Grote branden. Uit het nabije verleden zijn nog ver schillende branden te noemen, die bij de oudste lezers van ons blad nog in de herinnering voortleven. Zo bluste de „opper” H. K. de Vries Mei Mei Mei Mei Mei Mei Mei f f waterschade aanzienlijk was, kon erger worden voorkomen. Ten slotte noemen we nog de brand van 11 Jan. 1938 in de schoenenzaak van fa Hengst (Appelmarkt), de brand in het winkelhuis op de hoek van de Nieuw- markt in datzelfde jaar en hoewel van kleiner foormaat de branden bij fa Sikma (Dijlakker) en Conradi (Rijk- straat) Het materiaal. Het blussingsmateriaal onderging in de loop der geschiedenis veel verbetering. Zc werd in 1921 een motorspuit aange schaft, die 800 hl water per minuut kon leveren, in 1931 een z.g. babyspuit met 1200 hl per m. (de handspuit werd toen opgeruimd), in 1941 een motorspuit met een capaciteit van 2000 hl per m., ter wijl na de oorlog het perfecte nieuwe materiaal werd aangeschaft. „Willem Bontekoe” en de nog steeds vermiste 19 slachtoffers worden voorlo pig gestaakt, omdat verder zoeken als vruchteloos moet worden beschouwd. Kastekorten bij bijzondere rechtspleging De Tweede Kamer is hogelijk verbaasd door de grote kastekorten die aan het Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Dé gezondheidstoestand van Z. H. paus Pius XII is opnieuw verslechterd en zijn artsen hebben er bij hem op aangedron gen, de volgende week volledig rust te houden. Ondanks de grote geheimzinnigheid, die de gezondheidstoestand van de paus om ringt, neemt men aan, dat hij thans de reactie ondervindt van de „levende cel” behandeling. Deze behandeling heeft hij periodiek tegen de hik ondergaan, die aan het begin van dit jaar zijn leven in gevaar bracht. De paus wordt thans kunstmatig gevoed om zijn maag volledig rust te gunnen Slachtoffer bij restauratie. Bij de res tauratie van de Geertekerk te Utrecht heeft een 57-jarige grondwerker tijdens de werkzaamheden een balk op het hoofd gekregen. In de loop van de avond is hij in een ziekenhuis overleden. Verkeersongeval. Vrijdagmorgen is het 8-jarige zoontje van de familie Janse te Vorden, dat zonder op het verkeer te letten, de rgksstraatweg overstak, onder een juist passerende personen auto gekomen. Hij was op slag dood. - Typhus in Harlingen. In Harlingen is de 8-jarige jongen Wietze B. met ty phus in een ziekenhuis opgenomen. De besmetting moet zijn veroorzaakt door het drinken uit een regenwaterbak met ondeugdelijke inhoud. De familie B. was al jarenlang bezig om te trachten een aansluiting op de waterleiding te krij gen. De huiseigenaar weigerde echter. Het huis is inmiddels in andere handen overgegaan. Op last van de burgemees ter is nu een aansluiting tot stand ge bracht. Textielbrand in Tilburg. Zaterdagavond heeft een felle uitslaande brand de wol- lenstoffenfabriek Janssens-Van Buren aan de Gasthuisstraat te Tilburg vrij wel volkomen in de as gelegd. De spin nerij, het garenmagazijn en de voorspin nerij werden een prooi der vlammen. Een honderdtal kostbare machines, waarbij er zijn van 150.000 gulden per stuk, werd onherstelbaar verwoest. Op agent ingereden, acht maanden. De rechtbank te Amsterdam heeft de 32- jarige mandenmaker R. van den K. uit Amsterdam veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek wegens poging tot zware mishandeling. Ver dachte, die deze zomer in een juist ge- Stadsbestuur zag taak. Dat de stadsbestuurders dan allengs ook alles in het werk stelden om het bestrijden van branden te regelen, is te begrijpen. Er werden spoedig strenge Het woningtekort op 1 Januari 1953 wordt berekend op 275.000 woningen, dat naar de minister van Wederopbouw ir. H. Witte uiteenzet in zijn begroting met 50.000 kan worden verminderd we gens de te verwachten blijvende samen woningen. In aanmerking nemende dat in de eer ste 9 maanden van 1954 al 47.183 wo ningen gereed kwamen, verwacht de minister dat in 1954 65000 gereedgeko men woningen zal worden bereikt. Hiervan zijn 27.500 woningwetwonin gen. De minister blijft streven voor de vol gende jaren naar een jaarlijks produc tie van 65000 woningen. Antieke brandmelding. Toen een en ander vastere vorm kreeg, werd steeds door iemand de wacht ge houden op de omgang van de stadhuis toren. Zag deze wachter ergens een be gin van brand, of werd hg er opmerk zaam op gemaakt, dan werd eerst een lantaarn opgehangen aan de kant van de toren, aan welke zijde zich de brand haard bevond. Zo vlug mogelijk werd verder de klok geluid, zowel van het stadhuis als van de Martinitoren. De volgende fase van de brandmelding was, dat het wachthebbend volk de Brand meester en zijn helpers moest kloppen. Daartoe gingen indien de brand ’s nachts ontstond, de ratelwachters ’s nachts met „slaande” ratels door de stad om de burgerij op deze wijze te vertolken, dat er brand was uitgebro ken. Een tweetal trommelslagers van de schutterij gingen daarna de stad door in de richting van de brand. Even tele foneren of automatisch alarmeren was er in die dagen nog niet bij. wetten gemaakt. Ieder, die in gemeente dienst was, werd bijv, verplicht uit hoof de van functie of beroep aan eventueel blussingswerk deel te nemen. Zelfs de gemeente-officianten als ontvanger, rec tor, stadstamboer, ratelwachten, waag- werkers, Wijnbewerker, brugwachters, turfmeters enz. werden hierbij niet ge passeerd. 1 kou in taslach fan 2 kg in taslach fan 3 kij in taslach fan 4 kij in taslach fan 5 kij in taslach fan 6 kij in taslach fan 7 kij in taslach fan Mei 8 kij gjin taslach mear. Mei 10 kij in koarting fan Mei 15 kij in koarting fan Mei 20 kij in koarting fan Mei 30 kij in koarting fan Mei 40 kij in koarting fan yn it jier 48.— 96.— f 144.— f 192.— f 144.— f f f f 336— f 576.— f Ï056.— f 1536.— oare dingen tsjin. Hwant ta de bidriu- wen mei likernóch fjouwer kij hearre ek de greate bouboeren yn Grins en Sélan, de nije polders en de Haerlim- mermar, Dy hawwe in pear kij omdat hja dy mei geringe kosten derby halde kinne. Biten en krüden, strie en tsjêf ha se dochs, dus se melke ek in pear bisten. Dy soene dan ek de taslach krije. Yn oare streken, yn Twinte en de Graef- skip falie deründer ek party arbeiders op de fabriken. Hja fortsjinje dêrre earst in goed lean en kinne dan foar en neitiid de bisten wol helpe. Der binne ek de rinteniers en keaplju, dy't in pear bisten hélde. Oan de oare kant moatte der ta bydrage de boerkes fan acht kij en mear, dus ek de koumelkers hjirre, de lytse boeren mei 12-18 kij, dy kostet dit sa’n trijehündert goune trochme- koar. Der binne ünder, dy’t op minne groun en net gaedlike spultsjes wenje en seis in hege kostpriis hawwe, mar der kin gjin rekken mei halden wurde. Alles wurdt oer ien kaem skeard. Dat sil raer jern spinne, dat kin elk wol bigripe. En as men nou ris efkes troch- tinkt oer de oarsaken fan de hegere kostpriis, dan komt men jit fierder fan hXs. De tüke boer, mei bést fé, dy’t alles docht om op itselde lan mear fé to hê-lden, moat dit bilije en offerje foar de groep, dy’t efteroankomt, minder energy toand hat en leaver net tofolle wurk docht. Ik tochte, dat de bilêstings dizze war- bere Iju al genóch straften foar har flyt en kunde. Moat der op dizze wize in nije swiere bilêsting bykomme en is de eare om dy to biteljen allinich foar de boeren weilein As de regearing al mie- ne soe, dat dy tige lytse bidriuwen sa wichtich binne, dat hja üt sosiale mo tive holpen wurde moatte ik bi- twifelje dat tige dan soe dizze stipe komme moatte fan it hiele Nederlanske folk, via it departemint fan Sosiale Sa- ken of Maetskiplik Wurk. Mar dizze set is foargoed mis en it muooit üs tige, dat it nou krekt de Stifting fan de Lén- bou wêze moast, dy’t dizze misset üt- helle hatt. Dit hie net wêze moatten. Woelige middeleeuwen. De middeleeuwen waren voor Bolsward al even woelig als dit voor geheel Friesland geteisterd door eindeloze veten en twisten het geval was. De kroniekschrijvers hun werken staan op de B. en W.-kamer ter inzage weten ons te verhalen van grotere en kleinere rampen, die Bolsward troffen en schade en ellende achterlieten. Voor al de 14e eeuw moet voor Bolsward niet rooskleurig zijn geweest. In 1332 ging een groot deel van de stad n.l. in vlammen op. Van de woonhuizen verbrandden er niet minder dan 136. In 1475 maakte het vuur zich opnieuw van een groot deel van de stad meester, ter wijl in 1515 de beruchte Zwarte Hoop de gehele stad brandschatte. Men moet niet vergeten, dat er in die dagen waarschijnlijk van een straf ge organiseerde brandweer sprake was, en de meeste (waarschijnlijk met stro en riet riet gedekte) huizen van hout wa ren opgetrokken. Een „stins” („steen huis”) behoorde nog tot de uitzonderin gen. met spuit II en 50 manschappen in 1886 een hooimijt bij Zijsling. Om half vijf werd de brand gemeld, om 6 uur (dus 1% uur) was de spuit pas ter plaatse. Gespoten werd tot 10 uur, zodat op Zijs ling door de burgemeester f 150 onkos ten werd verhaald. In 1899 ging de korenmolen van Kok in vlammen op, in 1901 toen een groot ijsfeest op de ijsbaan werd gehouden in verband met de Boerenoorlog in Transvaal haalde een uitslaande brand in de Doele een streep door de rekening. Op 28 Juli 1914 was er ’s avonds half elf een grote uitslaande brand in de olieslagerij van Kingma. Aan blussen viel niet te den ken. Men vreesde zelfs voor de gas fabriek’ en de hitte was ondragelijk. Op 8 Sept. 1922 ontstond een grote brand in het winkelpand van fa. Gos- liga. Het huis van dokter Beekhuis liep toen groot gevaar, maar hoewel de Horlogedief gepakt. De politie te Den Haag heeft de 23-jarige fabrieksarbei der C. A. van R. gearresteerd, die zich de laatste 14 dagen had schuldig ge maakt aan diefstal bfj verscheidene Haagse horlogerieën. De jongeman deed zich voor als klant en liet zich gewoon lijk allerlei merken armbandhorloges voorleggen. Hij kon echter nimmer keus maken, doch zag negen maal kans een horloge in zijn zak te steken en daar mee te verdwijnen. Een millioen voor verkeersweg over sluizen te IJmuiden. Voor het maken van een weg over het terrein van de sluizen bij IJmuiden met een vaste brug over de kleine zuidelijke sluizen, be weegbare bruggen over de middensluis en een verkeersbaan over ieder der deu- •en van de Noordersluis vraagt de re gering nu een bedrag van f 1 millioen. Deze verbinding zal alleen kunnen die nen voor personenauto’s en lichte be stelauto’s. om it jild. As men seit en dat hat men al dien dit kostet Fryslan in bidrach fan f4.000.000, dan sil dat wol wier wêze, mar it seit neat. Hwant as it goed en billik is, dan komt it der neat op oan, hokfor hoeke der foardiel fan hat. En de provinsjes of organisaesjes of rjuchtmgen oop dizze manear tsjin mekoar opjeije, is gjin algemien bi- lang. De frage is op it alderearste plak: is dit billik? Is der in rjuchts- groun foar to fin dy’t dizze üngeli- kense molkpriis rjuchtfeardicht? Der wurdt sein, dat de kostpriis fan de molke op de lytse bidriuwen heger leit as op de greatere. Foar in diel is dat sa. Dat kin elk wol bigripe. Mei fjou wer kij buorkje, sil sa maklik net gean as mei fjirtich. In winkeltsje mei twemtich klanten sil ek djürder wurkje as ien mei twahündert yn it algemien. Mar dizze riddenearing giet folie fier der. Ien fan acht sil ek mear ünkos- tenp er kou hawwe as ien fan tritich. Mat nou dêrüt de konklüzje lükt wurde, dat dy greaterèn, de lytskes stypje moatte? Dat moat men dan ris biwize en sjen hwer’t dat dan hinne giet yn it bidriuwslibben. Wy hawwe altyd miend, dat de garansje fan de regearing jflde soe foar de bi- dnuwen, dy’t ekonomysk forantwurde wiene, dat wol sizze, safolle groun en bisten brükten en dat goed, dat hja bi- steansrjucht hiene. Kin men dat nou ek sizze fan de bidriuwkes, dy’t hjir de hegere molkpriis krije sille boerkes mei in pear bistkes? In tal sa lyts, dat der gjin man op leech rinne kin. Hwant in bidriuwke mei fjou wer bisten is gjin ekonomysk bidriuw mear aé der gjin oare bisteansmiddels neist bisteane. Sokke bidriuwkes haw we in to smelle basis en der is alles foar om se op to lüken ta dy hichte, dat se wol in ekonomyske basis haw we. Hja moatte lans oare wegens ar- beidsproduktyf makke wurde. Bargen en hinnen, groffe tünbou, tabak of mais en sokke dingen. Mar ik leau net, dat it oangiet to sizzen, dat de ekonomysk soune bidriuwen dizze foar in diel ün- derhélde moatte. Dat soe hwat nijs en gjin moai nrjs wêze. Bisjogge wy dit type hwat neijer, dan komme wy jit De Indische onderminister van Binnen landse Zaken, Datar, heeft meegedeeld, dat in 1953 123 kinderen, onder wie 91 meisjes, en in de periode van Januari tot October 1954 72 kinderen, onder wie 55 meisjes, zijn ontvoerd. 98 van de ontvoerde kinderen in 1953 en 63 van die in 1954 waren terugge vonden. In 1953 waren 32 personen en in 1954 dertien personen voor kinderroof ver oordeeld. De ontvoerde meisjes waren in het al gemeen voor clandestiene prostitutie be stemd, terwijl de jongens werden ge dwongen te bedelen of als zakkenrollers voor hun nieuwe meesters op te tre den. Boerderij bjj Lalleweer uitgebrand. Waarschijnlijk tengevolge van kortslui- tng is te Lalleweer (gem. Termeenten) de door de heer G. P. Toxopeus be woonde boerderij uitgebrand. De in de schuur opgeslagen landbouwoogst, werktuigen en één koe gingen verlo ren. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Het woonhuis bleef gespaard. De schade wordt door verze kering gedekt. Nieuw stadswapen voor Den Haag. De Hoge Raad van Adel heeft voor de ge meente Den Haag een verandering in het Haagse wapen gebracht. De twee leeuwen, die thans naar de Haagse ooievaar kijken, zullen in het nieuwe wapen hun koppen afwenden en naar buiten kijken, waardoor hun verdedigen de rol meer zal spreken. Zoeken naar „Bontekoe” wordt ge staakt. De pogingen tot berging van het in de Noordzee gestorte vliegtuig In het grijze verleden. Waar messen wonen, is vuur. En waar Vuur is, heeft men te rekenen met brandgevaar. Nog afgezien van oorlogs geweld, brandschatten en kwaadwillig heid zal door onoplettendheid, wellicht ook door het inslaan van hemelvuur af en toe brand zijn ontstaan, zowel in het meer nabjje verleden als in de grijze oudheid. Ook de tijd, waaruit ons geen schriftelijke bronnen bekend is, heeft brand te Bolsward zelfs grote branden gekend. Waar men in Bolsward in niet omge- Woelde aarde gaat graven of dat nu Uit wetenschappelijk oogpunt in het schip van de Martinikerk of ten be hoeve van een verbouwing ergens an ders m de stad steeds zal men op zekere diepte in de aloude terpgrond een zeer duidelijk te onderscheiden z.g. „brandlaag” kunnen ontdekken, een laagje van een paar duim dik, dat uit mets anders bestaat dan uit as en ver koolde resten. De conclusie ligt voor de hand, dat geheel Bolsward op zeker mo ment nog vóórdat de terpbouw was Voltooid in vlammen moet zijn opge gaan. De veronderstelling, dat men hier heeft te doen met een brandschatting door bijv, de Noormannen, is met on aannemelijk. In een aanvulling van het reglement uit 1797 lezen we reeds van twee brand spuiten, emmers en bakken. De bakken werden gevuld met emmers. Uit deze bakken liep het water in de spuit, die het vervolgens in de vuurhaard „spoot” Bij een ontstane brand kreeg de brand meester van de spuit, die de „plaats des onheils” het eerst bereikte, 10 caroli- guldens, dat diende tot het geven van een vertering aan het vo'k, dat bij de betrokken spuit hoorde. Veelal werd dit kapitaaltje (dat was het in die dagen, toen men pl.m. f 3.— per week verdien de), al te vlot in drank omgezet, zodat ruzies en uitspattingen vaak van een brand de nasleep vormden. De schutterij had eveneens een taak. Bij een voorkomende brand sloten de schutters een ring om de brand, ter voorkoming van ongeregeldheden, zoals bijv, het ontvreemden van goederen. Gaston Dominici, de 77-jarige FraJise boer uit Lurs, is Zondag ter dood ver oordeeld wegens de moord, op 5 Aug. 1952 gepleegd op de Britse voedseldes kundige Sir Jack Drummond, diens echtgenote en 11-jarige dochtertje Eli zabeth. Dominici toonde niet de minste emotie, toen het vonnis werd uitgesproken. Maar toen hij werd weggeleid, mompel de hij voor zich heen: „Mijn zoons, wat een zwijnen.” En toen hij een tweede maal werd weggeleid, zei hij tot de toe schouwers: „Het is iets vreselijks voor iemand anders te moeten boeten.” De oude landbouwer heeft tijdens het proces, dat elf dagen heeft geduurd, schuld ontkend en een eerder afgelegde beken tenr ingetrokken. Dramatische tonelen deden zich telkens opnieuw voor in de rechtzaal, als zijn zoons Gustave en Clovis moesten getuigen. Gustave heeft eerst zijn vader van de moorden bes:huldigd, maar tijdens het proces deze beschuldiging ingetrokken. Clovis daarentegen heeft tot het einde toe volgehouden, dat zijn vader hem de moorden heeft opgebiecht. Gedurende de laatste jaren is de brandweer ook die te Bolsward zodanig geperfectioneerd, dat het hoogst zelden voorkomt, dat de verslaggevers van ons blad schrijven: „Helaas kwam de ont boden spuit te laat. Integendeel, vooral door de schuimblus- techniek is het gelukkig veelal zo, dat vermeld kan worden: „De inmiddels gealarmeerde en uitgerukte brandweer behoefde geen dienst meer te doen. Toch moet deze gedurende elk uur, dag en nacht, paraat zijn. Denkt men er wel eens aan, dat de brandweer bestaat uit vrij willigers? Het eeuwfeest van het Bolswarder corps lijkt ons een voor de hand liggende aanleiding eens iets over de brandweer te Bolsward te vertellen. earst oer de hichte dêrfan. De Stifting foar de Lanbou hat ütsteld om dy to setten op 23.6 ct. per kilo fan 3.70 pst. fet. Ek dêrre is men lang net algemien tofré oer, mar dat lit ik hjoed wêze hwant der giet it nou net om. Men siet mei it folgjende probleem. It Lanbou-Ekonomysk Institüt hat it hiele lan troch in great oantal bidriu wen neirekkene en kaem ta dé üt- komst, dat de kostpriis fan de molke ütienririt fan 18 oant goed 25 ct. It forskil tusken de streek mei de heech- ste kostpriis wie 7% ct. de kilo. It binne binammen de sanstreken mei oer- wegend lytse bidriuwen, dy’t de heech- ste kostpriis hawwe, wylst de greid- hoeke hjirre op de klaei en yn it fean folie gunstiger foar it Ijocht komt. En nou hat de Stifting fan de Lanbou socht nei m middel, dat hjir in bytsje rekken mei halde koe en sa binne hja nomd ta it ütstel, dat foar de earste 16000 kilo molke in taslach fan 1.2 st. jown wurde sil, wylst dan it meardere fan eltse buorkerij in like greate koar ting kriget, dus komt op 22.4 st. Hwat dit yn de praktyk bitsjut, kin blike üt it neifolgjende listke. Foar it maklik bigripen stel ik de opbringst fan ien kou op 4000 kilo molke fan 3.70 pst. fet. Dat komt hjir wol aerdich üt, mar is foar mannige hoeke to heech, As wy dat dogge, dan sit it sa: De bidriuwen mei mear as 8 kg moatte dus bltelje foar de bidriuwkes fan 1-8 kij en wol it measte foar dy fan 4 ktf. Mei dit ütstel giet it alderearst om de rjuchtfeardichheit fan de saek en net Hwat hat Qabe Skroar „IN MISSE SET MEI WOPKE” Hat it al wer ,to lang frede west tus ken regearing, organisaesjes en boeren? Men soe it wol sizze. Hwant mei ien slach is de hiele boel yn ünstjür en rinne de weagen fan de debatten oer alle diken hinne. En it sil jit wol oan- boazje, hwant de bitsjutting fan de dingen, dy’t op steapel steane, moat jit trochkringe yn de hollen van tüze- nen boeren, dy’t nou noch net folslein op de hichte binne. Hwat is deir dan to rédden? Wy wolle bisykje koart en klear de saek üt to lizzen. Algemien is men fan bitinken, dat yn it kommende jier de re gearing wolris de molkpriis de han boppe de holle halde moat. Mei oare wurden, de garansjepriis, dy’t oant nou ta allinnich op papier bitsjutting hie, kin wolris praktyk wurde. Dat sit him hjir op fêst, dat de kost priis dêrfan gans in stik heger kaem to lizzen troch hegere ünkosten en leansforhegingen. En hegere prizen op de suvelmerk wur de net forwachte, dus mei men for- wachtsje, dat it hjir of der fêst rint. Nou giet it oer de garansjepriis, alder- De fiscus verloor. De Haagse recht bank heeft enige vertegenwoordigers van ziekenhuizen die hadden geweigerd aan de fiscus de namenlijsten van pa tiënten en artsen ter inzage te geven, omdat zij meenden geen bedrijf in de zin der wet te zijn en dat zij medisch ambtsgeheim zouden schenden als zij derden inzage van deze bescheiden zou den geven, vrijgesproken, dan wel ont slagen van rechtsvervolging. Koningin naar Rijksmunt. H.M. de Ko ningin zal 2 December een bezoek bren gen aan de Rijksmunt te Utrecht. De Triton-ramp. Het officiële onder zoek naar de oorzaak van de ramp van het K.L.M.-toestel „Triton” in de Shan non, is Maandag 29 November te Du blin begonnen. Eieren zonder datum. De Minister voelt er niet voor op eieren een datumstem- pel te laten aanbrengen, omdat dit bij het publiek tot verkeerde conclusies zou kunnen leiden en een normale ontwik keling van de handel zou kunnen be lemmeren. kochte auto reed, waarvoor hij geen pa pieren bezat, is doorgereden toen een agent van politie, die met een collega op de Vondelbrug te Amsterdam wa gens aanhield om de papieren te con troleren, hem een stopteken gaf. De agent moest opzij springen om zijn le ven te redden. Dat pak paste niet. De buit, die een autodief uit een te Amsterdam gepar keerde wagen haalde, zal hem thuis te gengevallen zijn: een toneelcostuum uit 1890, bestaande uit een geklede jas en een bruine pantalon, met drie vesten, en verder een doos met hoge boorden, plastrons, strikjes enz. De totale waar de bedraagt, volgens de eigenaar, onge veer driehonderd gulden. Arbeider van koolschuit gevallen en verdronken. Toen de 77-jarige arbei der K. Kliffen uit Noord-Scharwoude een schuit met kool voortboomde, bleef de vaarboom steken, als gevolg waar van de man in de sloot viel en ver dronk. Prinses Wilhelmina toont belangstelling H.K.H. Prinses Wilhelmina ontving op het Loo een deputatie van de vluchte lingen, die dank zij de Triëst-actie zich in ons land konden vestigen. Afschaffing visa. Tussen Nederland en Portugal zijn onderhandelingen gaande om wederzijds te komen tot afschaf fing der visa. Te kleine woningen. De Nederlandse Huishoudraad is van oordeel, dat de moderne woningen te klein zijn en dat inzonderheid de slaapkamers groter moeten worden. Soldaat rooft geld en auto. Een 21- jarige gedeserteerde militair uit Rotter dam voerde Zaterdagavond te Zwolle een complete Wild-West-scène op, toen hij op zijn hotelkamer een Veendamse taxi-chauffeur onder bedreiging met ’n pistool knevelde en bedwelmde en ver volgens beroofde van zijn geld, papieren en auto. Kort voor zijn desertie had de marinier in Rotterdam een vrouwelijke employé van een bakkersfirma een kas van f900 afhandig gemaakt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1