RAKE EN HARDE KLAPPEN AAN INFILTRANTEN OP NIEUW-GUINEA z° werd de oorspronkelijk voor alle Europese landen bestemde veilig heidsconferentie te Moskou, een zuiver communistische aangelegenheid en het spreekt, dat deze bijeenkomst nu een militair karakter kreeg. Minister Molo- tof, die voorzitter was, zeide dat de ratificatie van de accoorden van Parijs door het Westen „voor de vredelieven de landen van Europa” betekent, dat zij hun verdediging ook moeten verster ken, hun strijdkrachten moeten gecon solideerd worden. Het Westen had dit al voorzien en de Franse premier Men dès France had er op gerekend in zijn rede in de algemene vergadering der Verenigde Naties toen hij liet dóórsche meren, dat, als de Westelijke en Oos telijke landen elk over een gemeen schappelijk defensiestelsel beschikten dat louter op de verdediging was in gesteld men misschien gemakkelijker tot een Veiligheidspact, met de daaraan verbonden wederzijdse contróle-maatre- gelen, zou kunnen komen. Veiligheidsconferentie te Moskou werd zuiver communistische aangelegenheid üs hjoed p to sizzen 1 1 Buitenlands Overzicht Minister Donker eontra Mr Burger Berkelse arts in Ë)o.Oh. (\Q.t Amerikaanse houding t.o.v. Indonesisch voorstel teleurstellend IK s 3. IT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Japan geeft schadevergoeding cassatie f 1000 beloning voor vinden van Urkers De man op de brug Vrijdag 3 December 1954 50e Jaargang No. 95 menen, 1954 30 Nov. 1874 ding van de verhoudingen in Europa, KAMEROVERZICHT De PIET. D nt ir n t e i a 1 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie >n r- 1- >n is it Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 ffelefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De politieke zee gewend, Al van zijn jonge jaren, Met elke geest en klip bekend, Het maakte hem ervaren. Zo iemand raakt niet van de wijs, Al grommen de orkanen. Hij weet ook is het uitzicht grijs, Zich juist de koers te banen. Brak ’t noodweer los hij was gereed Houd moed wat ook geschiede, ,,’k Kan enkel moeite bloed en zweet Mijn reisgenoten bieden. 't Is nacht, er- glanst geen enk’le ster, Maar toch, wij moeten ’t wagen; En is ’t begeerde doel nog ver, Onze plicht roept; Nooit versagen!” Die houding dwong bewondering af, Moest anderen aansteken, De dank, die hem de wereld gaf, Is honderdmaal gebleken. Als internationale vriend, Door menigeen verkoren, Zijn sterkend voorbeeld heeft gediend, Om jongeren aan te sporen. Nog staat hij op de hoge brug, Als iemand der zeer sterken; Die koen, door kwaad en goed gerucht, De volle dag blijft werken. Het broedervolk van Nederland, Welks hoop hij eens vergulde, Drukt hem vandaag spontaan de hand, En brengt eerbiedig hulde. Men leart sa lang as men libbet r 1 fG >n h :e Bolswards Nieuwshlat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Justitie. Minister Donker ondervond bij de be handeling van de Justitie-begroting meer tegenkanting van de Tweede Ka mer. Tegenkanting van Prof. Gerbran- Terwijl de z.g. Europese Veiligheidsconferentie Maandag reeds te Moskou was begonnen, kwamen daar nog steeds antwoorden van Westerse landen binnen, die de Russische uitnodiging, haar bij te wonen, afwezen. Zo werd het daar te Moskou een Oost-Europese veiligheidsconferentie, waaraan alleen de zeven Russische satelliet staten in Europa, O.-Duitsland incluis, deelnamen en waarheen rood China een waarnemer had gezonden. De Europese landen, die niet tot het Russische blok behoren, en evenmin tot het Atlantisch Pact, wezen in het algemeen gesproken, de uitnodiging af omdat zij overtuigd waren, dat met alle Europese landen de uitnodiging zouden aannemen en dat de datum ook niet de juiste was. 10e begroting. Minister Mansholt verdedigde deze week voor de tiende maal zijn begroting in de Tweede Kamer. Dat bewijst, dat hij goed met onze volksvertegenwoordiging kan opschieten. In de parlementaire geschiedenis zal hij met ere worden ver meld. Zijn tiende begroting werd zon- buitenwereld afgesneden. maar in verband met die in Azië. In de laatste tijd meende men bij de rege- ring-Eisenhower de neiging op te mer ken in het Verre Oosten de zaken niet op de spits te willen drijven. Misschien heeft de uitslag der congresverkiezin gen ook iets tot die neiging bijgedragen. Maar nu zijn vrij plotseling de Ameri- kaans-Chinese betrekkingen weer ver scherpt, door de veroordeling te Peking van 13 Amerikanen (11 militairen en 2 burgers) tot zware straffen wegens zg. spionnage. De Amerikaanse publieke opinie is daar tegen in het geweer gekomen en de aanvoerder van de felle anti-Chinese politiek in het Congres, senator Know- land, heeft zelfs voorgesteld de Chi nese kust te blokkeren zolang de be doelde Amerikanen niet in vrijheid zijn gesteld. Eisenhower heeft dat afgewe zen, maar rood China maakt het de president niet gemakkelijk om een ver zoenende politiek bij het Amerikaanse volk ingang te doen vinden. In ons vorig overzicht hebben we er nog eens op gewezen, dat de toestand ook in Azië ook de Amerikanen veel zorgen baart. Australië om ons eigen land maar niet te noemen is als bond genoot van de Ver. Staten in ’t Pacific pact alles behalve tevreden over Was hington, dat zich in de politieke com missie van de Ver. Naties onthield van stemmen toen het Indonesische voorstel inzake Nieuw-Guinea er aan de orde kwam. Voor een doeltreffende verdedi ging van Australië is het van primair belang, dat ook West N.-Guinea in han den van een betrouwbare bondgenoot i.c. Nederland is. Dat Amerika deson danks en alleen om de Aziatische vol ken in het gevlij te komen waarvan de vruchten toch weinig belovend zijn de rechten van een oude bondgenoot als Nederland en de belangen van zijn partner Australië miskende, is wel bit ter teleurstellend. Nog staat hij op de hoge brug Van ’t schip der Britse natie; Die kapitein verbeten stug, Maar ook vol zwier en gratie. Nog geeft hij de commando’s door, En wordt de vaart getekend, Hij blijkt al mindert zijn gehoor Heus voor die taak berekend. HULPKREET: BABY „Baby” dat was het woord, dat met witte stenen was „geschreven” op de klippen van een klein vogeleilandje ten Zuiden van het Britse eiland Man, zo zagen dezer dagen vuurtorenwachters op het eiland Man. Bovendien werden vuurpijlen de lucht in geschoten. Aangezien een landing met een boot door de ruwe zee onmogelijk was, ging een helicopter met een dokter en ver pleegster naar het vogeleilandje. Zij keerden terug met de 39-jarige mevr. Marian Williams, die haar eerste baby verwacht en naar een kraamkliniek op het eiland Man werd overgebracht. Mevrouw Williams en haar man waren al acht dagen op het eilandje van de ZN VER dat „vreedzaam naast elkan- der leven” is in de Ver. Staten ook nog al wat te doen. Niet naar aanlei- TNE gedachte door Mendès Franse ge- 1 uit over een Veiligheidspact tussen Oost en West als in Europa beide par tijen een verdedigingssysteem hebben gevormd, heeft in West-Duitsland geen onverdeelde instemming verworven. Want ten slotte zou zo’n Veiligheids pact betekenen, dat de toestand in Euro- Of Mendès France zelf gelooft, dat dit plan verwezenlijkt zal worden, betwij felen we, maar een feit is het, dat het eigenlijk het enige is, dat bij de wer kelijkheid past. Nu het Westen het eens is geworden over de vorming van de West-Europe- se Unie zal Moskou de vorming van het Westers defensiestelsel moeten slik ken. Een laatste poging om ze te ver hinderen, schijnen de Russen nog te willen doen door generaal De Gaulle naar Moskou uit te nodigen. Deze zou vóór het Franse parlement over de ac coorden van Parijs beslist, graag eerst nog overleg tussen Rusland en het Wes ten zien. Maar voorlopig lijkt het er niet op, dat Mendès France een beentje kan worden gelicht, tenzij hij over de kwestie der binnenlandse hervormingen struikelt. den van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, is de kans, dat deze ontmoe ting binnen korte tijd zal plaats vin den, waarschijnlijk wel verkeken. Want met West-Duitsland reeds in het West- Europees defensiessteem opgenomen, zou het practische resultaat van vrije verkiezingen in geheel Duitsland waar schijnlijk neerkomen op het opnemen van het gehele Duitse rijk in dat defen- siesysteem. En daarin zullen de Russen nooit bewilligen. Japan zal vóór eind Mei 1955 4.5 mil- lioen pond sterling uitkeren als schade loosstelling aan krijgsgevangenen van 13 landen, waaronder Nederland, die in de oorlog hebben blootgestaan aan gro te ontberingen. Althans, wanneer een in Tokio gesloten overeenkomst wordt goedgekeurd door Japan en de 13 be trokken landen. Hoe groot het Nederlandse aandeel wordt, is nog niet bekend. Voor ons land wordt het aantal krijgsgevangenen, dat hiervan kan profiteren, geschat op 50000 Dit zijn zij, die behoorden tot het voor malige Nederlands-Indische leger en zij die deel uitmaakten van de Nederlandse strijdkrachten die tegen Japan hebben gestreden. wingsinstallatie is perfect, zodat onmid dellijk alarm geslagen kan worden als er zich weer een infiltratiepoging voor doet. De staatssecretaris van Marine wilde geen nadere gegevens verstrekken over de sterkte van de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Gumea, ten einde te voorkomen, dat degenen, die in Indonesië de infiltraties organiseren, hiermee hun voordeel zouden kunnen doen. Wel deelde hij mede, dat volgend jaar de Catalinavliegboten zullen wor den vervangen door moderner Ameri kaans materieel. Het zenden van kleine snelle motortorpedoboten naar Nieuw- Guinea, om de Zuidkust te controleren, wordt niet overwogen. Zij zijn in de woe lige zee niet goed te gebruiken. Wel worden momenteel voor de mariniers kleine landings- en verbindingsvaartui- gen gebouwd. Verscheidene Kamerleden hadden de vorming van een Papoea-bataljon be pleit. Zo’n bataljon is er in oorlogs tijd ook geweest en de Amerikaanse troepen op Nieuw-Guinea hebben er profijt van getrokken. De staatssecre taris had daartegen geen enkel be zwaar, maar hij wilde daarmede enige tijd wachten. De oprichting van dit ba taljon kan beter geschieden als er voor Nieuw-Guinea rustiger tijden zijn aan gebroken. Bovendien is de vorming van zo’n bataljon een bijzonder klein on derdeel in het geheel van de verdedi ging, die voor Nieuw-Guinea wordt op gebouwd. Met dergelijke kleinigheden kunnen we ons op het moment beter niet bezighouden, zo zeide de heer Moorman. De Kamer was zeer ingeno men met de uiteenzettingen van deze bewindslieden. Uiteenzettingen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten, en die zelfs in Indonesië niet kunnen worden misverstaan. Het verder verloop van deze begrotings behandeling is zeer rustig geweest. Mi nister Staf zit weer vast in het zadel. Van belang is nog de mededeling van staatssecretaris Kranenburg, dat de luchtmacht met enkele squadrons zal worden uitgebreid. En teleurstellend zal voor velen de verklaring van Minister Staf zijn geweest, dat ook na 1957 dan is het vijf-divisiën-plan voltooid jaarlijks nog f1350 millioen voor het leger nodig is. Dus evenveel als we nu uitgeven. Zijn de kosten van onderhoud dan even hoog als de aanschaffings- kosten? zo vroeg de heer Fens (kvp). U vergeet één belangrijk ding, aldus repliceerde de minister, n,I. dat Ame rika in de huidige opbouwperiode voor elke divisie met bijbehorende leger corpstroepen één milliard gulden aan wapenschenkingen naar Nederland heeft gezonden. infiltraties in Nieuw-Guinea vorm den wel de hoofdschotel in het debat over de begrotingen van Oorlog en Ma rine. Behoudens de communisten wa ren alle fracties zeer ontstemd over de Indonesische activiteit op dit gebied. En zij allen drongen er bij Minister Staf op aan om zulke maatregelen te nemen dat onze souvereiniteit over dit gebiedsdeel onverzwakt kan worden ge handhaafd. Deze bewindsman heeft na mens de Regering duidelijk te kennen gegeven met kracht te zullen optreden. Wij zullen rake en harde klappen uit delen aan hen, die trachten de integri teit van ons grondgebied aan te tasten. De Indonesische infiltratiepogingen heb ben onze waakzaamheid slechts ver scherpt en wij zullen niet aarzelen met nog meer en nog andere middelen iede- de aantasting van onze souvereiniteit met de meeste kracht te bestrijden. De verdediging van Nieuw-Guinea is opgedragen aan de marine, maar mocht er meer nodig zijn, dan zijn wij er op voorbereid met alle geëigende middelen onze woorden kracht bij te zetten, zo zeide hij. Staatssecretaris Moorman heeft aan de ze verklaring nog toegevoegd, dat over wogen wordt om de vloot in Nieuw- Guinea te versterken. Het is uitgesloten, dat de kustlijn zo wordt verdedigd, dat geen enkele ongewenste vreemdeling Nieuw-Gumea kan betreden. Daarvoor is dit land te groot, maar de waarschu- Foto 2. Mr. Winston Churchill, 36 jaar, als officier bij het 11e eskadron Huzaren in afwachting van de legeroefeningen. Deze foto werd in 1910 genomen. dy (ar) over de snelle behandeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. De ar- afgevaardlgde heeft dit pleit verloren, maar aangezien ook de heren Oud (vvd) en Van Rijckevorsel (k.v.p.) er aan twijfelden of de Kamer het tempo van minister Donker wel kan bijhouden, zal het hem waarschijnlijk niet lukken om het nieuwe W.B. vóór de verkiezingen in 1956 door de Kamer heen te slepeji. Tegenkanting ook van de kvp en voor een deel van Jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (ch) over het gratiebeleid. Zij dat het „harde” gratiebeleid van minister Donker een ombuiging be tekent van het „zachtzinnige” beleid, dat door zijn voorgangers is gevoerd. En de politieke delinquenten begrijpen niet, dat zij het slachtoffer moeten wor den van een Kabinetswijziging. Het antwoord van de minister is be kend. H(j gaat uit van de stelling, dat het grootste deel van de 464 politieke gevangenen niet alleen maar politieke misdaden heeft gepleegd, maar ook zeer ernstige criminele delicten. Vaak heb ben zij op afschuwelijke wijze honderden de dood ingejaagd. Zijn klacht is, dat zijn voorgangers het gratiebeleid niet op tijd hebben veranderd, n.l. op het moment, dat alleen de zware politieke gevangenen waren overgebleven. Hij was niet van plan dit beleid ook maar enigszins te veranderen. Ik heb het nu zesmaal verdedigd, zo zeide minister Donker, als men het er niet mee eens is, dan moet men daaruit de conclusie maar trekken. Of anders gezegd: dan moet men mij maar wegstemmen. Het gratiebeleid steunt echter op een meer derheid in de Kamer. Al deze tegenkantingen waren echter niet zo belangrijk. Zij komen bij elke begrotingsbehandeling voor. Ernstiger voor minister Donker was echter de scherpe aanval van zijn partijgenoot Burger. De socialistische fractievoorzit ter had er groot bezwaar tegen, dat per sonen, die na de bevrijding ten onrech te gedetineerd zijn geworden, in vele gevallen geen schadevergoeding hebben gekregen. Prof. Gerbrandy (a.r.) noemde een tref fend staaltje. Er was een dame, die een lift vroeg aan een chauffeur, die een aantal gevangenen vervoerde naar het Scheveningse kamp Duindorp. De lift werd verstrekt, maar de dame kwam ’t kamp niet mee uit en zij heeft geruime tijd vastgezeten. Zo zijn er wel meer voorbeelden te geven. Nu heeft de Tweede Kamer in 1950 een wet aangenomen, waardoor de rechter een schadevergoeding kan geven aan deze gedupeerden. Het valt niet te ont kennen, dat de ene rechtbank daarmede royaler is geweest dan de andere. En nu spreekt de heer Burger van rechts ongelijkheid en van onbillijkheid in de behandeling van deze gevallen. Daarin heeft hij ongetwijfeld gelijk. Vandaar ’t verwijt aan de minister, dat deze geen nadere voorzieningen treft. Ja, maar, zo antwoordde minister Don ker, de bestaande wet is door de Ka mer aangenomen. Waarom zou ik haar wijzigen? En bovendien: als ik de wet wqzig, dan doe ik daarmee tekort aan de meest onpartijdige instantie m Ne derland, aan de rechter. Deze heeft ge sproken op grond van de dossiers. Wel was hij bereid om iets voor deze men sen te doen via het departement van Maatschappelijk Werk. Dus hulp krach tens een sociale voorziening. Maar dit wilde de heer Burger weer niet. Hij wil de rechtsgelijkheid en geen sociale maatregel. Anderen en het waren de meesten zagen deze tragische gevallen als een indirect gevolg van de oorlog. Er werd een voorbeeld genoemd van een man, die schilderijen verloren heeft ter waar de van f 100.000; hij heeft f400.— ver goed gekregen. De oorlog heeft zoveel ellende bezorgd, dat het onmogelijk is deze na tien jaar nog te herstellen. Maar de heer Burger bleef van mening, dat rechtsongelijkheid, waar mogelijk, moet worden verholpen. Dat is de hele zaak. Zij kreeg een apart tintje door de felheid waarmede de beide partij-ge- noten elkaar te lijf gingen. „Uw voor stelling van zaken is notoir onjuist en onwaar!” zo riep de heer Burger plot seling uit. Het is niet vaak voorgekomen, dat een fractievoorzitter een partijgenoot-minis- ter zo fel aanviel. De zakelijke argu menten van de heer Burger leken ons sterker dan die van de minister, al kan men toegeven, dat een correctie op rech terlijke uitspraken een gevaarlijke zaak is. Beide standpunten bleken niet te overbruggen. Daarom kwam er een so cialistische motie tegen de socialisti sche minister. De motie werd verworpen met 29-47 stemmen. Vóór stemden de pvda, de heren Van Rijckevorsel, En- gelbertink (kvp), en Bruins Slot (ar), alsmede de sgp èn de communisten. Zo werd minister Donker staande gehouden door een met-socialistische meerder heid. der veel morren aangenomen. Wel was er enige bezorgdheid over de toekomst van onze landbouw. De vooruitzichten zijn vrij somber, daar we de exportprij zen niet kunnen verhogen, terwijl de kostprijzen steeds meer stijgen. Maar onrustbarend is de situatie zeker niet. Het melkvraagstuk stond in het middel punt van het debat. Minister Mansholt heeft volledig zijn zin gekregen. Twee soorten consumptiemelk krijgen we, resp. met een vetgehalte van 2% en 3% pet. Maar het uitgangspunt is: hoe vetter de melk, des te hoger de prijs. De minister kan nog geen nadere mede delingen doen over de melkgarantieprijs voor de boer. Als noodoplossing voelt *hij echter iets voor het advies van de Stichting voor de Landbouw, om twee garantieprijzen in te stellen, waardoor de veehouders op de zandgronden wor den geholpen. En ten slotte werd deze week nog een aanvang gemaakt mer de begrotingen van Verkeer en Waterstaat en Weder opbouw en Volkshuisvesting. pa, dus de verdeling van Duitsland, be vroren werd. De West-Duitsers wijzen er op, dat nog niet zo lang geleden, ter Londense con ferentie de Westelijke landen plechtig hebben verklaard, dat de hereniging van Duitsland een hunner voornaamste doeleinden zou zijn. Wel zou deze her eniging nooit met de wapenen mogen worden afgedwongen. Maar een zich neerleggen bij de huidige toestand, het aanvaarden dus van de status quo, zou toch volgens Bonn geheel in strijd zijn met de aan W.-Duitsland gedane toe zeggingen. En hier openbaart zich dan weer een punt van wrijving tussen W.- Duitsland en Frankrijk, dat netelig zal blijven. Het is trouwens, naar men wel zegt, ook de kwestie welke de Russen de meeste angst bezorgt. De huidige Russische machthebbers zouden de mi litaire versterking welke het Westen ondergaat door de toetreding van West- Duitsland tot de West-Europese Unie niet zo erg vinden, maar wel het feit, dat door deze toetreding h.i. het accent van het Westerse militaire apparaat verlegd wordt. We vermogen niet te beoordelen of dit juist is maar ter afsluiting van deze beschouwing over de Duitse bewapening moge vermeld dat Churchill, de grote Engelse staatsman, die deze week 80 jaar werd, geen bijdrage tot de kalme ring van de Russische gemoederen ge leverd heeft, toen hij dezer dagen ont hulde, dat hij, al tijdens de oorlog, in April 1945 had overwogen met de res ten van het Duitse leger samen te wer ken om de Russische opmars te stuiten. Een nogal ontactische uitlating in deze tijd, waarin men spreekt van status quo en „vreedzaam naast elkander leven”. Hwat hat Cjabe Skroar Mr. Winston S. Churchill, eerste minister van Engeland en leider van de Conservatieve Partij, herdacht zijn 80ste verjaardag op 30 Nov. 1954 Foto 1. Een vroegere foto van Winston Churchill en zijn vrouw tijdens hun vacantie te Sandwich, Kent. Naar het A.N.P. van één der verdedi gers van de Berkelse arts, mr M. H. Huygens, verneemt, heeft deze bij de Hoge Raad der Nederlanden namens zijn cliënt cassatie aangetekend tegen het vonnis dat het gerechtshof te Den Haag heeft gewezen en waarbij deze tot le venslange gevangenisstraf werd veroor deeld. Mr Huygens deelde daarbij mede, reeds in contact met verschillende Engelse deskundigen te staan en te hopen, dat hij deze als getuigen der verdediging zou kunnen voorbrengen, wanneer de Hoge Raad de zaak voor een nieuwe be handeling naar een aangrenzend Hof mocht verwijzen. TNE kleinere landen van het Atlantisch Pact hadden andere argumenten. Enige hunner wezen er op dat de uit nodiging kennelijk bedoeld was de rati ficatie van de accoorden van Parijs te verhinderen of te doen uitstellen, terwijl Zij deze ratificatie juist dringend nodig achtten. Zij drukten ook de wens uit, dat de grote Vier het eerst eens zou den worden over het Oostenrijkse vre desverdrag en over de hereniging van Duitsland op de basis van vrije ver kiezingen, waarna met meer kans op succes een conferentie over de Euro pese veiligheid zou kunnen worden ge houden. De Ver. Staten, Frankrijk en Groot- Brittannië lieten het Kremlin weten, dat Rusland aan enige voorwaarden zou moeten voldoen voor zij bereid wa ren tot' onderhandelen. Rusland moet instemmen met het ondertekenen van het Oostenrijks staatsverdrag en zijn houding uiteenzetten tegenover het hou den van vfije verkiezingen in geheel Duitsland, als eerste stap op de weg naar hereniging van dat land. De conferentie der grote Vier, die als Rusland aan deze voorwaar den voldoet, zou kunnen worden gehouden, zou echter eerst kun nen plaats vinden nadat alle be trokken Westelijke landen de ac coorden van Parijs hadden gete kend. En een conferentie over de Europese veiligheid zou eerst kunnen worden ge- houden als op de genoemde conferentie der grote Vier inderdaad succes was bereikt. Met het stellen van de eis, dat Rusland vóór er van enige ontmoeting tussen Oost en West sprake kan zijn, zijn hou ding moet bepalen ten opzichte van lees: moet instemmen met het hou- Een bedrag van f 1000 hebben de nabe staanden van de bij de stormramp om gekomen Urker vissers uitgeloofd voor elk geborgen lijk van deze vissers. Dit is aan instanties in Noord-Duits- land, Denemarken, Noorwegen en Zwe den bekend gemaakt via het ministerie van Buitenlandse Zaken. i - -<ii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1