NIEUW-GUINEA TOETSSTEEN VAN NATIONAAL BEWUSTZIJN KRIS-KRAS door Nederland Daoh. Fan de Martinytoer Voor 1.000.000 Irianen dreigt ellende, zo geen ondergang us hjoed p p to sizzen Dr Drees op geheime Labour-bij eenkomst Hwa» ha» Qabe^Skroar Hervormde Kerkedag te Witmarsum 27 man gered Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 50e Jaargang No. 96 Dinsdag 7 December 1954 A sa- oar mannichien in pear Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Men moet altyd sjen of men foar in strjitte of in stege stiet. lië eveneens een rol spelen. Maar het grote Amerika blijft angstvallig neu traal en durft niet te kiezen tussen nuchter verstand en „anti-kolonialisme” Amerika, dat na zoveel jaren van Azia tische strijd en een mislukte politiek ten aanzien van het Verre Oosten nog niet tot bekering is gekomen. België is misschien onze enige werkelijke vriend, niet alleen partner-in-Benelux. Genoemd blad noemt slechts voorbeel den, om de rollen te kenschetsen, zoals deze in een dergelgk stuk voor het me rendeel worden toebedeeld door regis seurs, die niet op het recht, doch slechts op eigen belangen uit zijn. Is het dan overdreven, als dan met enige bitterheid van het drama Nieuw-Guinea gesproken wordt OORZAAK MIST Een boer in Spessart (Did.) ging ’s mid dags naar zijn land om te ploegen. Hij kwam tot de ontdekking, dat er al een flink stuk omgeploegd was. Door wie? Door zijn buurman. Door de dichte mist was hij op een verkeerde akker begonnen. HONDENTROUW Meneer Piegluigi Vassalli parkeerde een dezer dagen in Milaan zijn wagen en het zjjn hond achter om de auto te bewaken. Het dier bleek er nogal aan gehecht te zijn, want toen hij korte tijd later terug keerde, was de wagen weg, maar de hond ook. Een man was naar de auto toegelopen, vertelde een getuige en had het beest geaaid. Toen had de hond de liefkozende hand gelikt en was in de auto gespron gen, waarna de dief tevreden wegreed. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Ondank is 's werelds loon. De 18-jarige H. V., die bij een oom in huis woont, is door de politie aangehouden. Toen zijn oom enkele weken op reis was, brak neeflief een geldkistje, inhoudende f 2500 open. Voor dit geld schafte hij zich ver schillende dingen aan. Bij zijn aanhou ding waren er nog maar f 200 over. Verplichte inenting van dienstplichtigen. Binnenkort zijn legerorders te verwach ten inzake de verplichte inenting van dienstplichtige militairen tegen pokken, tetanus, typhus, paratyphus, cholera en diphterie, ter uitvoering van de wet im- munisatie militairen. 3400 kg gesmokkelde boter. De rijks politie heeft ter hoogte van Gorinchem een smokkelschip aangehouden, dat 3400 kg boter aan boord had, bestemd voor België. Ons emigratie-program. Ondanks het te genwoordige tekort aan arbeidskrach ten is Nederland van plan zijn emigratie program op lange termijn ten uitvoer te brengen. Onveilig verkeer. In 24 uur tgds werden te Amsterdam 82 verkeersongevallen ge meld, waarbij 3 personen ernstig wer den gewond en een oude man werd ge dood. van de Indonesische aanspraken in de V. N. te negéren. De regering heeft ge meend, wèl een verdedigend standpunt te moeten innemen en laat ter plaatse duidelijke en krachtige taal horen. Daar bij verdient zij nu ook de eensgezinde morele en daadwerkelijke steun van de gehele natie. Zij late zich in geen enkel opzicht imponeren door de Indonesi sche dreigementen en beseffe, dat het gevaar, voor de in dat land gevestigde Nederlanders toeneemt, naarmate door ons land een politiek van zwakte wordt gevoerd. In dit verband zijn wij slechts op één ding niet helemaal gerust, name lijk of wel onverwijld Nieuw-Guinea tot een krachtig bolwerk wordt gemaakt. De bewering, dat Indonesië financieel en economisch te zwak zou zijn tot het voeren van een oorlog, is gevaarlijk. Is niet juist deze gehele hetze een ma noeuvre om de ontevredenheid der In donesiërs over de economische ontwrich ting af te leiden? Laat men zich tenslotte realiseren, dat in deze kwestie niet alleen het natio nale prestige een gewichtige factor is, doch dat 1.000.000 Irianen, waarvoor ons land verantwoordelijkheid draagt, thans met ellende, ja ondergang wor den bedreigd. TAE strijd om de vrijheid in Korea ver- werd bgv. tot een politiek spel, dat de te volgen strategie bepaalde. Ten slotte stelt de generaal vast, dat het prestige van Amerika (en daar mede dat van het gehele Westen) mo menteel in geheel Azië gering is en het dus niet behoeft te verwonderen, dat toeschouwers zoals Japan en Idonesië thans overwegen, welke richting zij kun nen inslaan. De juistheid van hetgeen Vanfleet, na Zijn recente waarnemingen, in zijn ar tikel stelt, kan moeilijk worden ontkend. Er dient echter aan te worden toege- Voegd, aldus meent het weekblad „Bur gerrecht”, dat ondanks de grote ver diensten van de Verenigde Staten en hun voortvarendheid in de strijd tegen het communisme, het aan die zijde toch ernstig heeft gehaperd aan een juist begrip voor, enerzijds, de mentaliteit der Aziatische volkeren, anderzijds voor de positie der Westerse naties, die in Azië grote belangen hadden te verdedigen. In Azia wreekt zich dan ook niet alleen ’t Verloop van het Koreaanse conflict, dat na een bloedige strijd in feite géén op lossing vond, een strijd, waarvan de ontwikkeling niet alleen werd geremd Of bepaald door de compromis-politiek Het zijn bittere woorden, welke de vroegere opperbevelhebber der UNO-strijdkrachten in Korea, de generaal Vanfleet, in een recent artikel in het Washingtonse blad „U.S. News and World Report” heeft geschreven. De generaal is zo juist thuisgekomen van een reis door het Verre Oosten, welke hg in opdracht van president Eisenhower heeft ge maakt. Bittere woorden over de Azië-politiek, over het verloop van de Koreaanse oorlog, over de rol van de Verenigde Naties. Zijn vertrouwen in deze volkerenraad blijkt, op grond van de opgedane ervaringen, niet bijster groot te tzijn. Koeien gvstorven door 100 jaar oud loodwit. Bij een aantal koeien van de heer G. Havik te Heul, Oostzaan, is door de veearts Feenstra, loodwitver- giftiging geconstateerd. Drie koeien zgr. al aan de gevolgen gestorven en ver schillende andere vertonen vergiftigings- symptomen. Een onderzoek heeft uit gemaakt,. dat de koeien dit vergif mee naar binnen hebben gekregen, doordat zg met vers gras zijn gevoerd, dat af komstig is van de „Loodwitvennen” aan de Watering, waar in het midden van de vorige eeuw verscheidene molens stonden, die krijtwit en loodwit fabri ceerden voor de verffabricage. Proefschrift over vliegerij. De heer S. D. Fokkema is Vrijdag aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam op het proef schrift „Psychologische beschouwingen over het leren vliegen en over het onder zoek naar de geschiktheid als vlieger” gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Het proefschrift geeft een gedetailleerde beschrijving van alle aspecten, die met het vliegen verband houden en in het bijzonder de psycholo gische aspecten van de leerhng-vlie- ger. Dierenwet overbodig geacht. Het Cen trum voor Staatkundige Vorming is, naar aanleiding van de proeve van een dierenbeschermingswet, die de Ned. Ver eniging tot bescherming van dieren op gesteld heeft, van oordeel, dat het met raadzaam is, een afzonderlijke wet op de dierenbescherming in te voeren. Het centrum meent, dat een wijziging en aanvulling in algemene normen de voor keur verdient. Koninklijke familie naar Sankt-Anton. De Koninklijke familie zal dit jaar de wintersportvacantie in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk doorbrengen. De Koningin en de prinsessen zullen op 27 December per trein uit ons land ver trekken. Prins Bernhard zal enige dagen later gaan. Hij wordt voor de jaarwis seling m Sankt Anton verwacht. Politieke belangenstrijd. TVEDERLAND is, opnieuw, bg de te x volgen gedragslijn der Westerse vol ken tegenover die van Azië ten nauw ste betrokken. Temidden van de ge schetste, alleszins verontrustende situ atie, speelt het drama-Nieuw Guinea. Zal het voor Nederland, en dus ook voor dit grootste eiland in de Stille Oceaan, een tragedie worden? Het spreekwoord zegt, dat men in de nood zijn vrienden leert kennen. Helaas, dat spreekwoord gaat niet op in de in ternationale politiek. Daar wordt de vriendschap bepaald door de (vaak ver meende) belangen. Griekenland steunt ons met, want het wil Cyprus aan de Britten ontrukken, alsof hier enige ver gelijking hout zou snijden. Doch wellicht om dezelfde kwestie steunt Engeland ons wèl, terwijl zijn banden met Austra- Zlekenhutsverpleging van zes op tien weken. De ziekenfondsraad heeft aan de minister van volksgezondheid gead viseerd om voor verplicht verzekerden de duur van verpleging in de ziekenhui zen te verlengen van zes tot tien we ken. Coeta terecht. De Groninger kustvaar der Coeta, die op 25 November van Londonderry naar Londen was vertrok ken en waarvan niets meer was verno men, is terecht. U.P. meldt uit Londen, dat het schip, dat geen radio aan boord heeft, in de haven van Rosslare voor an ker is gegaan, om het einde van de stormperiode af te wachten. Koos Vorrink treedt af als voorzitter van de P.v.d.A. De heer Koos Vorrink zal zich tijdens het in Februari 1955 in Lei den te houden tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid niet als voorzitter herkiesbaar stellen. De heer Vorrink is reeds sedert medio 1953 ziek. Sedertdien heeft ir. H. Vos het voorzit terschap van de P.v.d.A. waargeno men. Aziatische problematiek. ■^■lET alleen Indonesië is daarvan een 1 triest voorbeeld. De pogingen, welke zijn gedaan om een Zuid-Oost-Azië-pact tot stand te brengen, hebben duidelijk de grote reserve der daarbij betrokken volkeren getoond voor de Westerse be doelingen. Wie bovendien kennis neemt van de schier onoplosbare binnenlandse politieke en economische problemen, waarvoor deze volkeren zich zien ge steld, begrijpt hoe gemakkelijk zij, bij het verloren gegane Westerse prestige, ontvankelijk zijn voor de handige be ïnvloeding van het communistische blok. Mag men hen die weifeling kwa lijk nemen? Kan men het India, mag men het Nehroe verwijten, dat onder zijn mom van vredelievende bemiddelaar een naar beide machtspolen lonkend ge laat schuil gaat? Tante Pos. Als de afschrijvingslasten worden berekend op basis van de ver vangingswaarde, dan heeft de reële winst van de P.T.T. over 1953 ongeveer 36 millioen gulden bedragen tegen on geveer 9 millioen in 1952. Het Eerste-Kamerlid prof. dr. C. Ger- retson heeft de minister-president schriftelijk gevraagd of hij, voor zoveel hem zelfs betreft, categorisch de juist heid kan ontkennen van een bericht in het Engels blad „Intelligence Digest” Van November j.l. In dit bericht wordt gezegd, dat op 1 October tijdens het congres van de La bour Party in Scarborough een geheime bespreking heeft plaats gehad tussen de Zweedse premier, dr. Erlander, Attlee, de Duitse socialistenleider Ollenhauer en dr Drees over een .nieuwe benadering van Moskou, waarna dr Erlander naar Churchill is gegaan. De activiteit van dr Erlander staat in verband met een plan om een samen komst te bewerkstelligen tussen Chur chill en Moskou, aldus de „Intelligence Digest”, Gevaarlijke bewering. rpERWUL onze regering eindelijk een A krachtig geluid Iaat horen en toe zeggingen doet inzake een toereikende strijdmacht op ons laatste Oosterse rijksdeel, klinken hier en daar alreeds de stemmen der twijfelaars aan de juist heid van deze politiek. Het heeft momenteel geen enkele zin zich af te vragen, of het niet beter ware geweest, eenvoudig de behandeling van landen buiten Amerika, doch even zeer door de binnenlandse Amerikaanse politiek zelf. De gehele Azië-politiek, in belangrijke mate door de Verenigde Sta ten gedirigeerd, blgkt een reddeloze mislukking te zijn, welke de Aziatische volken aan het wankelen heeft gebracht en Moskou m de kaart heeft gespeeld. Conducteur uit trein gevallen. Een mi nuut na het vertrek van de trein Lage- Zwaluwe, richting Breda, is de 58-jarige hoofdconducteur J. den Hartog uit de Van Hogendorpstraat 163 te Amsterdam uit een rijtuig op de spoorbaan geval len. De man was op slag dood. Oude boeren van f 2000 beroofd. Zon dagavond is een gemaskerd man bin nengedrongen in de boerderij van de gebr. Tannemaat in de buurtschap Kot ten bij Winterswijk; hij heeft hen onder bedreiging van een mes gedwongen een bedrag van f 2000 af tegeven. De gebr. Tannemaat zijn oude mensen, die wei nig contact hebben met de bewoners van de buurtschap. Ondanks hun hoge leeftijd werken zij nog zelf op de boer derij. brulloftspearen, binne it weismiten net wurdich. Healwize kluchten mei stotter- jende of brykpratende stumpers jowe geastlike earmoede to sjen en mei ear- moede rint men net to keap as men gjin pauper is. De moaiste dingen binne altyd wer de eigenmakke dingen üt it libben fan de feestlingen seis. Toanieltsjes üt har earder libben, stikel- tsjes op har typyske gewoanten of sizwi- zen, ferskes en rymstikjes mei earnst of ko’artswyl, dy binne it bést hjir op syn plak. De wyskes of meldijen moatte bi- kend wêze as men de gasten meisjonge lit, mar net fan dat trochseage spul. Fris en bliid, jong en fleurich ek yn dy mu- zyk. It mear earnstige diel lit men it bést yn de foarmiddei of yn it bigjin fan de joun pleats hawwe en dan de frisse fleur oan bod. Oo ’e tiid hwat yn it gleske en op it buordtsje heart derby, mar gjin boarnerij- Sterke drank hat al mannich feest glêd bidoarn, Dy’t mient der net sunder to kinnen, mei wol mei soarch derom tinke, dat it gebrük gjin misbrük wurdt. Der binne streken, meast buten Fryslan, hwer’t in feest ütrint op in süperij, sadat in fatsoenlik minske him skamje moat derby to wêzen. Dat is skande, in oar wurd is der net foar. It is in tige goede gewoante it feest mei in earnstige sang to bisluten, hweryn de tank foar it lést jitteris opklinkt. En dan mei in hert fol freugde en nei- geniet wer nei hüs, dat hat it feest goed west en dat hat it brocht, hwerfoar it halden waerd. Feestjen is goed en moai, mar it moat styl hawwe, de geast héart him to forkwikken en it hert to genietsjen. Iten en drinken kinne dêrfoar meihelpe, mar it mei nea gjin haedsaek wurde, dan docht men lyk de heidens en barbaren. Gasten en feestelingen meije bitinke, dat de minske himsels iepenbierret yn syn feesten. En dat is in wurd om ris oer nei to tinken. wet-Drees ontvangen en die geen bij steun van de gemeentelijke sociale diensten hebben, een voorschot van 36 gld. voor gehuwden en van 21 gld. voor ongehuwden worden verstrekt. Dit voor schot heeft betrekking op de verhoging der Noodwet-uitkeringen van October af tot en met Maart 1955. Koninklijk geschenk voor Beatrix-Oord. Aan Koningin Juliana is indertijd bij de opening van de nieuwe Margriethal op de Jaar beurs te Utrecht een sputum- desinfector aangeboden. De Koningin heeft dit zeer moderne apparaat, dat een waarde van f 4800 vertegenwoor digt, aangeboden aan Beratrix-oord te Appelscha. Vanzelfsprekend heeft Beatrix-Oord dit vorstelijk geschenk in dankbaarheid aanvaard. Zware dienst beloond. Het politieperso neel van Den Haag krjjgt in December een douceurtje van f 50.als beloning voor de zware diensten die men tijdens de verschillende officiële bezoeken en bij de drukte om de Tour de France heeft moeten verrichten. Herrie om het houtjes-hakken. Een be woner van de Reinwardtstraat te Am sterdam, die er bezwaar tegen maakte, dat zijn buurman boven op zolder aan het houtjes hakken was, kreeg van de hakkende man een klap met zijn blij, waardoor hij een hoofdwonde kreeg, in het ziekenhuis moest worden behandeld waarna de hakkende buurman ter zake Van zware mishandeling of poging tot doodslag door de politie werd ingere kend. ZORG VOOR WARME HANDEN Het gemeentebestuur van Brussel is zeer bezorgd over de verwarming van zijn politie-agenten in de winter. Aan verschillende huizen in de Belgische hoofdstad zijn gasverwarmingsbuizen aangelegd, waaraan de dienstdoende agent zich kan warmen. wolslagjen is ditte: Alles hwat eigen is en fan eigen dien, heart foarop to gean, help fan friemden is in needsaeklik kwea en as it kin, moat men dat sa min mooglik brüke. Kin irnmen in feest thus halde, dan is dat it moaiste, mar dat binne mar inkelden, dy’t safolle romte hawwe en de measten moatte dan ek in seal of hotel wol brüke. Mar is it hüs of de buor- kerij sa rom, dat de gasten der in goed plak fine kinne, dan jowt dit fuort in nettere sfear en set de lju op har ge mak. Wol mei men dan hjir wol om tinke, dat it plak him dêrfoar' ek lient. Ik ha it wol ris meimakke, dat men delsetten waerd op in sigerich of üngelokkich jlak, sadat men op hjitte koalen siet de hiele joun. Sa ek de forljochting, dy’t in wichtich ding is en in goede temperatuer, net to kald en ek net to hjit. Mar as dat yn oar- der is en de romte foldwaende, dan kin it skoan. De bitsj inning moat ek syn gerak hawwe èn hwat de kwaliteit oangiet mar ek, dat men rounom goed komme kin om elk sines to jaen- En dan komt it wich- tichste noch. Hwat wurdt der dien om sa’n feestdei of joun fleurich en stylfol to meitsjen! Sommige lju litte ien of mear minsken komme, dy’t Sa’n joun de fleur der yn- bringe moatte. Ik sil net zze, dat it net kin, of dat it net mei, mar it is it echte net. Surrogaet en net iens goed altiten. Kin men it der sunder heal oprêdde, dan gjin bitelle lju foar it buodtsje of op ’e planken. De eigen bern of neiste famylje, de neven en nichten, de buorren faeks, dy kenne ek wol hwat en hawwe de plicht de feestelingen sjen en hearre to liften, hwat hja der foar oer hawwe om har in deugd to dwaen. Mar fansels, dy kinne it ek bidjerre. Sa waerd op in griene brui loft ris in lang stik dien fan in pear jongfammen, dat gie oer in tragyske rit oer iis, hwerby twa jongelju it libben for- learen- Hoe men nou yn de fredesnamme it yn ’e plasse kriget dêrmei op in brui loft to kommen is my in riedsel. Ek dy stikjes, dy’t men hjir en dér keapje kin, sawol geskikt foar jongelju as sulveren AS DE DAGEN KOARTE. Sinterklaes is wer foarby, it feest fan de bern, it feest fan de hüslikens, it feest fan tankberens en forrassingen. En dêrmei sitte wy meiiens yn de wintertiid, hwer’t men it meast binnendoaren sykje moat as der gjin sterk iis is. De feestdagen en hjeldagen fan Krysttiid en Nijjier steane wer foar de doar en mannich oar forsetsje stiet op it winterprogramma. Forlovingen binne jit net algemien, dochs komme hja hjirre ek wol foar en meidat de kwestje fan in hüs net mear ófhinget fan de wil fan de biwenner, mar mear fan de oan- nimmer en syn helpers, wurdt der yn alle moannen fan it jier bruilof te. Gjin min ske üntkomt oan dizze feesten, lyts of great en yn Fryslan wol men wol feestje. Grins is yn dit opsicht hwat cars en hat hwat dat oangiet in folie soberder pro- imma, mar 1 j’ brulloftsjen, grien, koperen, sulveren of gouden, de lju yn it bloed. Wy miene, dat dit in goed teken is. En wy miene ek dat de hüshaldingen, hwer’t men gauris In Duitsland is men enkele jaren gele den begonnen z.g. Kerkedagen te orga niseren. Uit het hele land brengt men hierbij Protestante Christenen een paar dagen bijeen, in het geloof dat men ,de broe- dersziende verblgd” en vertroost kan worden. Het gaat daarbg echter niet alleen om de ontmoeting op de Kerkedag zelf, om het met elkaar spreken, het samen zin gen, maar ook om het samen bidden, belijden en getuigen. Aan de Kerkedag gaat een actie van voorbereiding vooraf in alle betrokken gemeenten. In navolging van deze Kerkedagen wer den ook in de provincie Groningen (in 1953 in Baflo, en dit jaar te Usquert) en in Noord-Holland zulke dagen ge houden. De ringen Bolsward en Makkum, men een 20 Hervormde gemeenten tel lende, besloten volgend jaar ook een Kerkedag te houden en wel in Witmar sum. Voor zover bekend wordt dit dan de eerste Kerkedag in Friesland. Een grote tent, ruimte biedend voor een 1200 man, is reeds gehuurd en aller lei andere voorbereidende maatregelen zgn getroffen. In het nieuwe jaar wordt gestart met de actie, in alle twintig gemeenten. Want ook voor de Kerkedag in Witmarsum (Hemelvaartsdag 1955) ligt het zwaar tepunt in de voorbereiding. In alle dorpen zal men zich op gemeen- te-avonden In de vergaderingen van mannen en vrouwen en jonge kerk bezig gaan houden met het onderwerp van deze dag. We zijn er voor elkander. Zo hoopt men de Kerkedag zelf tot een hoogtepunt in het Hervormd kerkelijk, maar ook in het gemeentelijk en per soonlijk leven te maken. Alleen voor .de grote stad. De P.T.T. neemt op het ogenblik in Den Haag een proef met kleine muur-brievenbussen, waarin uitsluitend poststukken voor de stad gedeponeerd mogen worden. Deze stadsbrievenbussen zijn op enkele pun ten geplaatst naast de gewone brieven bussen, bestemd voor poststukken met bestemming buiten Den Haag. Men hoopt, met deze stadsbrievenbussen het sprteerwerk ten postkantore te kunnen verminderen. Verdwaalde zeeman neergeschoten. Op het donkere terrein van de Artillerie- inrichtingen bfl de Hembrug heeft een lid van de bewakingsdienst een 23-ja- rige Zweed, die daar blijkbaar was ver dwaald, neergeschoten. Het was Boris George Laaksonen uit Eckerö, zeeman aan boord, van het s.s. Hemö, dat met hout in de Zaandamse haven ligt. Vijf kogels uit een revolver troffen hem on der het hart en in de maagstreek. Het slachtoffer bevindt zich in het gemeen teziekenhuis te Zaandam. Zijn toestand is, na een bloedtransfusie, niet meer levensgevaarlijk. Uitkering ineens voor bejaarden. In de maand December zal aan ouden van da gen, die een uitkering vanwege de Nood- giet in folie soberder pro- oan mei to wurkjen. Yn de klaeijing en hjir sit it feestfieren en it de geskinken heart men dat net to forjit- i- ...i- -r ten> oafS rnakj-et men pynlike situaesjes en wurdt de goede sfear oantaest. Gasten komme net om harsels, mar om de feeste lingen to earjen. In greate faktor foar it De trawler van IJmuiden, de „Klaas Wijker”, bleef in de nacht van Zaterdag op Zondag met het gekapseisde schip „Falcon”, dat in nood verkeerde, mee varen. In de vroege ochtend van Zon dag meldde de kapitein dat de situatie kritiek werd. Het gelukte een sleepboot, de „Noord-Holland” echter om het schip op sleeptouw te nemen, maar nog geen uur later knapten de polsdikke- sleepka bels. Toen, het liep al tegen negen uur, gaf de kapitein van de „Falcon” bevel om de sloepen te strijken en even later zwierven twee sloepen met 27 zeelieden over de kokende zee. Om tien uur was de „Klaas Wijker” er echter al in ge slaagd om de opvarenden veilig aan boord te nemen. Bij dit reddingswerk viel er een man van de „Falcon” tussen de sloep en de trawler in zee. Maar ook hij werd gered. in hüslik feestje haldt, de minste net bin ne. Hwant echt feestfiere kin men allin- nich as it moed sprekt, as it hert rekke is fan in bliid gefoel, as de tank de wil biweecht om hjiroan utering to jaen. Feest om it feest is meastentiids in op- makke mouwe en bringt gjin freugde, mar as it herte sprekt, dan fait it feestjen licht. It kin wol net oars as it feestjen bart wakkere üngelyk, hwant is it feest goed, dan moat it styl hawwe en styl is in persoanlik bisit, gjin allemansguod. Sa sil it feest fan immen dy’t ryk is yn syn leauwen fansels oars wêze as fan in oar, dy’t it allinnich fan de minsklike kant bi- sjocht. Lyksa sil de katholyk oars feestje as de protestant, de Fries oars as de Gel dersman en gean sa mar troch. Datselde kin men sizze fan lju üt oare libbenssfear: in arbeider, in dümny, in boer, in sake man, hja sille allegearre hwat eigens oan har feestjen jaen en it soe net goed wêze as it oars wie. De wrald kin neat winne by lykskeakeling en fierdere massifi- kaesje, mar har rykdom leit yn har fari- aesje. Wy stelle dus foarop, dat elk feest goed is, as it dé sfear en de bidoelingen werjowt fan de jubilarissen en dat wy net forfalle meije yn in soarte fan skema of hwat jit slimmer is yn it neidwaen fan in oar. Al is dus in feest in persoanlik ding, dochs blykt it aloan wer foar mannichien in bulte swierrichheden mei to bringen en dizze binne soms sa great, dat it feest mei alle goede wil en in heap kosten dochs mislearret- Dat is spitich, hwant dat hie net hoecht as men ek yn dat stik fan saken jinsels bliuwt en om inkele dingen tinkt, dy’t redelik en logysk bin ne. Alderearst moat men dêrfan üt gean, dat it feest de jubilaris(sen) nei it sin wêze moat. It giet net om de gasten, mar om har. Hja moatte in blide, moaije dei hawwe, dêrom giet it alderearst en de gas ten hearre har dêrop yn tc stellen en dêr- VIJF KINDEREN IN BED VERBRAND Niet minder dan vijf kinderen tussen twee en zes jaar zijn in hun bed ver brand, toen Zaterdag te Cleveland in de V.S. een brand uitbrak in een blok oude uitgewoonde' flats. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. I A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1