I /X CONSEKWENTE APARTHEIDPOLITIEK IN ZUID-AFRIKA KAMER MIDDEN IN DE BEGROTINGSSLAG KRIS-KRAS door Nederland DAT de keuze van Strijdom bij enige andere leden van ’t Britse Gemene best niet in goede aarde is gevallen, spreekt welhaast vanzelf. Noch in En geland zelf, noch in India dat bij de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek is betrokken, omdat vele Indiërs in dat land wonen heeft de nieuwe premier een goede pers. In Engeland vreest men niet alleen een toeneming van spanning tussen de leden van het Gemenebest on derling, maar ook een verstoring van de sfeer tussen het blanke en de ge kleurde rassen in het algemeen m de wereld. OOK de houding van Egypte jegens Israël onderging daarvan de weer slag, want die werd vriendschappelijker Of deze verbetenng echter blijvend zal zijn, is voorlopig een vraag, welke sa menhangt met het lot van de huidige Egyptische regering. No. 97 Buitenlands Overzicht Moskou papt aan met Tito Begin 1055 wordt het Deltaplan ingevoerd 1 De Ganlle pleitte voor nieuw gesprek tussen Oost en West STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad „Met pijn” dit jaar 65.000 woningen Minister Ir. H. B. J. Witte heeft Woens dag in de Tweede Kamer zijn woning bouwbeleid verdedigd en deed daarbij enige mededelingen, die de bijzondere aandacht trokken. De voornaamste pun ten daaruit waren de volgende: Vrijdag 10 December 1954 50e Jaargang 4 KAMEROVERZICHT 1. 2. 8. 4. 5. 6. 4 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) technici en dan is het wellicht mogelijk het gehele Deltaplan in 20 25 jaar tot een goed einde te brengen. van het Christelijk Lyceum te Arnhem, een der 13000 klassen in Nederland, die aan de actie voor kinderpostzegels had den deelgenomen. Publiek hielp de dief. Bolswards Nieuwsblad Overzeese Rijksdelen in behandeling ge nomen. Er zal alle aanleiding zijn om daar vol gende week nog nader op terug te ko men. Wederopbouw stond natuurlijk in het teken van de komende huurverho ging en de huurbelasting. Het is nog steeds alleen de p.v.d.a., die veel voor deze belasting voelt. Het is echter op merkelijk dat de heer Van Vliet (kvp) zich niet principieel tegen heeft ver klaard. Hij wentelde de bewijslast op de schouders van de Regering, die maar eens duidelijk m<5et maken, dat de huis eigenaren na de komende huurverhoging te veel winst zouden maken. De grote vraag, die voor de geoefende luisteraar opkwam is deze: is dus het percentage van de huurverhoging voor de k.v.p. beslissend voor de beoordeling van de huurbelasting? Zolang de voorstellen er niet zijn, heeft het weinig zin om zich druk te maken over deze kwestie. Wel zit er enige spanning in de lucht. Minister Witte vond de gedachtenwisse ling van de Kamer over dit punt heel interessant, maar hij wenste er niets over te zeggen. PAUS HERSTELLENDE Z. H. Paus Pius XH is na een ernstige ziekte thans weer herstellende. houdt en bijv, zo gauw mogeljjk de Z.- Afrikaanse republiek wil uitroepen, zij het voorlopig nog binnen het Gritse Ge menebest, zal men wel moeten rekenen op ’n verscherping der verhoudingen in Zuid-Afnka, ook tussen de blanken on derling, en stijgende onrust. W.'AT de kans op aanneming van de accoorden van Parijs betreft, deze wordt zowel wat West-Duitsland als Frankrijk betreft, nog altijd waarschijn lijk geacht. Wel hebben bij de verkiezin gen voor de West-Berlijnse gemeente raad de soc. democraten ditmaal de ab solute meerderheid behaald, maar de Ofschoon het oordeel over de nieuwe premier van Zuid-Afrika, de ruim 60-jarige advocaat Strijdom, nogal uiteenloopt in de inter nationale pers, is men het hierover wel eens, dat onder zijn leiding de apartheidspolitiek met de uiterste consekwentie zal worden door gevoerd. Oud-premier Malan had een andere opvolger gewild, n.l. Havenga, tot nog toe minister van financiën, en een gematigder figuur dan Strijdom, die tot dusver minister van landen en irrigatie in Malans kabinet was. Maar de parlementaire fractie van de Z.- Afrikaanse Nationale partij heeft aan Srijdom de voorkeur gegeven en daarmee misschien ook een twistappel in haar eigen partij ge naaid, want men vermoedt dat de aanhangers van Havenga, die zich nu uit de politiek terug wil trekken, geen genoegen met Strij- doms verwachte nog scherper politiek zullen nemen. partij van dr. Adenauer ging percents gewijs nog meer vooruit, zodat men ze ker niet van deze stembusuitslag mag zeggen, dat hjj een uitspraak was tegen de Parijse accoorden. In Frankrijk heeft generaal de Gaulle gepleit voor een nieuw gesprek tussen Oost en West nadat de accoorden wa ren goedgekeurd, maar voordat ze in werking zouden treden en de Engelse arbeiderspartij schijnt ook voor zoiets te voelen. Maar Mendès France kan een dergelijke voorwaarde niet accepteren, als de Parijse accoorden worden aange- namen moeten ze ook direct worden uitgevoerd. Daartoe heeft de Franse premier zich feitelijk verplicht m zijn besprekingen te Washington, waar men al niet ingenomen was met het feit, dat Mendès France Mei 1955 een ge schikte maand voor een gesprek met de Russen noemde. Dan kunnen immers de accoorden nauwelijks in werking zijn getreden. Enige onrust m Frankrijk heeft de opinie van sommige W.-Duitse militaire deskundigen gewekt, die van oordeel zijn dat voor een behoorlijke verdediging van West-Duitsland naast de 12 bij de accoorden van Parijs toe- gestane divisies, ook nog een grote Duitse militiemacht nodig zal zijn. De Fransen zullen daarvoor voorlopig in ieder geval niet te vinden zijn. Tenslotte mogen hier nog vermeld de steeds vuriger pogingen van Moskou om toenadering tot het zo lang verfoeide Zuid-SIavië te zoeken. De Russen zouden er thans zelfs voor voelen, dat Bul garije en Roemenië met Z.-Slavië een Balkanverbond sloten. Enerzijds op deze wijze met enige com munistische landen verbonden, ander zijds met Griekenland en Turkije, zou Zuid-SIavië het model moeten worden van de toestand zoals Moskou die zich voorstelt dat zou kunnen ontstaan, als Oost en West in Europa vreedzaam naast elkander wilden leven. wel de grootste mate van veiligheid, die verantwoord is. In het eerste kwartaal van 1955 zal de Minister de wetsontwerpen bij de Sta- ten-Generaal indienen, die de afslui ting van de zeegaten beogen. Dat zal zijn levenswerk zijn. In dit Deltaplan is niet voorzien zo zeide hij in de afsluiting van de Westerschelde. Wel zullen de dijken langs deze Schelde wor den verbeterd. En tegelijk met de indie ning van dit plan zal er een ontwerp komen, waarin aandacht zal worden besteed aan de zeeweringen in het Noor den van ons land, met inbegrip van de Waddeneilanden. Toch is de minister niet zonder zorgen. Evenals enige andere ministers heeft hij n.l. te kampen met een ernstig per soneelstekort. Niet dat er niet voldoen de ambtenaren zijn, die administratief werk kunnen verrichten. Maar wèl heeft de directie van de Rijkswaterstaat te kort aan technici. Het bedrijfsleven dat vaak beter betaalt zuigt veel technische krachten weg. Maar boven dien is het tekort ontstaan door de taakuitbreiding van deze dienst. Na de oorlog hadden de technici van de Rijks waterstaat de handen vol aan het her stel van de oorlogsschade. Daarna heeft men nieuwe projecten ter hand genomen, zoals bijv, de tunnel bouw. Met een kleiner aantal mensen moet dus, vergeleken bij voor de oorlog, meer werk worden gedaan. Het zal niet eenvoudig zijn om voldoende deskundige krachten aan te trekken, want het aan tal waterbouwkundige studenten neemt af. Er is echter één mogelijkheid, n.l. dat de fantastische projecten die men bin nenkort gaat uitvoeren, zullen spreken tot de verbeelding van de Nederlandse jeugd. Als dat gebeurt, dan zal er geen sprake meer zijn van een tekort aan Het gehele Westen heeft belang bij goe de verhoudingen tussen alle rassen, om dat daaruit alleen vriendschappelijke betrekkingen met de landen kunnen ontstaan, die vroeger aan koloniale overheersing bloot stonden en nog altijd een groot wantrouwen jegens de Wes telijke landen koesteren. Zoals bekend, streeft ook Londen ijve rig naar het wegnemen van dit wan trouwen en een verbetering der betrek kingen met de Aziatische en Afrikaan se volken. Een symptoom daarvan is ook het tot standkomen van de Engels-Egyptische overeenkomst over de Suez-zöne, welke dezer dagen in werking is getreden en waardoor Londen en de huidige Egypti sche regering weer officieel vrienden zijn geworden. T"|AARDOOR zouden de kansen van de Verenigde Partij, de oppositie, die gaandeweg sterk aan invloed heeft ver loren, weer stijgen. Ze is nu net maar in staat te verhinderen, dat de Natio nale partij de twee derde meerderheid in het parlement verkrijgt, welke deze in staat zou stellen de apartheidspoli tiek in volle omvang uit te voeren, wat nu door uitspraken van het Hoogge rechtshof belet wordt, dat deze twee derde meerderheid n.l. een grondwettig vereiste acht voor het invoeren van de betrokken wetten. Men kent de redenen waarom de Nationale Partij deze apartheids politiek voert. Zij vreest, dat an ders de 3 millioen blanken in Z.- Afrika zich op de duur niet meer zouden kunnen handhaven in dit land, waar 10 V2 millioen anders gekleurden wonen. Het verschil van inzicht in Z.-Afrika zelf over deze kwestie is de laatste tijd nog verscherpt, doordat de regering be sloten heeft de scholen voor negers, die merendeels van kerkelijke organisaties uitgaan, de staatssubsidie te zullen ont trekken als zij bij dat onderwijs zich niet houden aan de regeringsvoorschrif- ten, welke natuurlijk gedrenkt zijn in de apartheidsprincipes. Vooral de Anglicaanse kerk verzet zich hier sterk tegen. Daar Strijdom er ook overigens radicale opvattingen op na menen uit militaire noodzaak, een vei- ligheidspact met Tsjang Kai Sjek op Formosa hebben gesloten, dat niet alleen de betrekkingen met rood China heeft verscherpt, maar in de vrije Aziatische staten het wantrouwen jegens Amerika heeft aangemoedigd. Ook Londen is daar allerminst over te spreken en de democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Stevenson, veroordeelde de Amerikaan se betrekkingen met Tsjang Kai Sjek en Syngman Rhee. Van de zijde der Amerikaanse regering wordt er daartegenover op gewezen, dat men om de strattegische positie van het Westen te handhaven wel tot deze maat regel moest overgaan ,en men zal te Washington allicht nog meer over deze positie bezorgd zjjn nu in Japan het kabinet-Joshida, dat pro-Amerikaans was, is afgetreden omdat het geen meer derheid in het parlement meer had. Bejaarde mag 3 jaar niet fietsen. De Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft een merkwaardige uit spraak gedaan. De 75-jarige P. E. v. D. werd schuldig bevonden aan het veroor zaken van een ernstig verkeersongeluk, toen hij in Mei over de Dordtsestraat- weg fietste en deswege veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. De voorwaarde houdt in, dat v. D., die steuntrekker is, zich gedurende de proef tijd met meer op de fiets in het verkeer mag begeven. Aardolie in Groningen? Onder de boer derij van de heer K. van Huis, Lage weg 21 te Thesinge, een plaatsje dat onge veer 10 km N.W. van Groningen ligt, bevindt zich vermoedelijk aardolie. Dat hebben voorlopige onderzoekingen aan getoond. Er lopen twee aders. De groot ste ader, die in de richting Garmerwol- de loopt, zal worden aangeboord. Behoorlijke buit. Uit de brandkast van de Hema te Den Haag werd ongeveer f47000 gestolen. Hoe is het mogelijk. Te Halfweg werd een 32-jarige persagent gearresteerd, die er kans toe had gezien een Amste - dams dagblad voor ruim f 16000 op te lichten door declaraties in te dienen voor artikelen, die hij niet had geleverd. De gelukkige klas. De prijs, een vacan- tie van 14 dagen in Zwitserland door te brengen, werd gewonnen door klasse 3B De begroting van Verkeer en Water staat is deze week door de Tweede Ka mer z. h. st. aangenomen. Dat was een heugelijk feit voor Minister Algera, die zo juist hersteld is van een langdurige en zware ziekte. De watersnoodramp heeft deze be windsman dermate veel werk gegeven, dat hij ernstig overspannen geraakte. Minister Algera heeft veel waardering van de Kamer ondervonden voor de wij ze, waarop hij zich tijdens en na de rampdagen heeft gedragen. Van be windsman van een betrekkelijk onderge schikt departement groeide hij plotse ling uit tot een leider van een gigan tisch bedrijf, dat tot taak had de dijken zo goed en zo vlug mogelijk te dichten. In die opdracht is hij volledig geslaagd, al vergde hij teveel van zijn krachten. Ook nu weer heeft de minister over dit werk gesproken. En hij kon mededelen, dat door het versterken van de zwakke plekken het waterkerend vermogen van onze dijken is toegenomen. Het risico, dat thans genomen moet worden, is aanvaardbaar. Natuurlijk is er nooit een absolute veiligheid te garanderen, maar TNTUSSEN, wat men ook aan te mer- A ken heeft op de Amerikaanse po litiek in het Verre Oosten, men zal moeten toegeven, dat communistisch China het president Eisenhower niet gemakkelijk maakt om op een gema tigder politiek aan te sturen. Het gevangen houden door Peking van 11 Amerikaanse vliegers uit de Kore aanse oorlog, omdat ze destijds op Chi- neer grondgebied geland zijn, heeft kwaad bloed in Amerika gezet. Deze kwestie is nu een V.N.-zaak geworden, doordat ze op voorstel van de Ver. Sta ten en de landen die aan hun zijde aan de Koreaanse oorlog hebben deelgeno men, in de algemene vergadering van dat lichaam is gebracht. Deze vergadering zal moeten uitmaken of het hier een schending door rood China van de Koreaanse wapenstil- standsovereenkomst geldt. Men zegt wel, dat de Russen de Chinezen zouden hebben aangeraden, de kwestie niet op de spits te drijven, omdat dit in strijd met hun (de Russische) politiek van ’t moment, n.l. van enige toenadering tot het Westen zou zijn. Zoals bekend, wordt verondersteld, dat Moskou die politiek thans voert om het totstandko- man van de accoorden van Parijs alsnog te voorkomen. Worden die accoorden wel door het Westen aanvaard, dan, zo heeft de conferentie te Moskou uitge maakt, zullen de Oost-Europese staten gemeenschappelijk maatregelen nemen voor de organisatie van hun strijd krachten en hun opperbevel. Of er dan werkelijk veel zal veranderen is de vraag, want eigenlijk hebben al deze landen al gecoördineerde strijdkrachten en een gezamenlijk opperbevel, n.l. het Russische. Nadat het pu bliek een man, die door een onhandige beweging appelen, groente en kruide nierswaren over de straat liet rollen, had geholpen de artikelen weer in de boodschappentas te doen, kwam het da delijk daarna tot de ontdekking hulp te hebben verleend aan een fietsen dief. Honden onder appèl. Nu bijna alle koeien op stal zijn gezet, rust er een extra plicht op alle eigenaren van hon den, vooral op het platteland, om deze dieren streng onder appèl te houden. Immers de schapen, die nu alleen in het land verblijven, vinden in de koeien geen beschermers meer tegen loslopende hon den. Van verschillende zijden komen al weer klachten dat honden, eerst speels, maar dan in volle ernst achter de scha- Zij treedt zo fel op tegen de leiding der daar nu verboden Mohammedaanse broederschap enige der kopstukken zijn zelfs ter dood gebracht en dit wekt zulke scherpe reacties zowel in het eigen land als in andere Mohamme daanse landen en bij enige medeleden der Arabische Liga, dat de vraag ge wettigd lijkt, of Egypte haar laatste revolutie heeft beleefd. In het algemeen gaat het met de verbetering der betrek kingen tussen het Westen en de Aziati sche en Afrikaanse volken maar uiterst moeizaam en langs onzekere paden. Gedeeltelijk ligt dit ook aan het feit, dat het Westen na de oorlog vooral ge tracht heeft deze volken te winnen voor militaire samenwerking, waardoor hun wantrouwen werd aangewakkerd. De Amerikaanse regering schijnt thans tot het inzicht gekomen te zijn, dat men er op deze wijze niet zal komen; Washington werkt thans in samenwer king met de V. N. een plan uit tot economische steun aan de vrije Aziati sche volken, dat grote financiële offers, in de eerste plaats van de Amerikanen zelf zal vergen, maar dat, in werking getreden, naar men hoopt deze volken zal overtuigen dat het Westen onbaat zuchtig is in zijn streven Azië op de been te helpen. Het is dan echter weer jammer, dat de Ver. Staten, naar zij UITSLAG 3e ACTIE W. A. C. SINT NICOLAAS 1954 De juiste lengte van het Geel-Zwarte lint, aangebracht om en bij de Sint Ni- colaas- en Zwarte Piet-figuur in de Appelmarkt, als te schatten onderwerp bedroeg volgens officiële vaststelling dcor notaris Bruinsma: Zeventien dui zend Zeven Honderd en Twaalf m.m. De deelname aan de derde actie over trof verre de verwachtingen van het organiserend comité, zodat tot tweemaal toe een groot aantal deelnemers-formu- lieren moesten worden bijgedrukt, na dat reeds de restanten kaarten, die nog van de eerste twee acties overgebleven waren, mede waren opgebruikt. De totale inzending kaarten bedroeg ruim 11000. Dit is zeker een fraai succes te noemen, daar hieruit blijkt, dat deze actie in de smaak viel bij het publiek, eenvoudig was van opzet en niet te ingewikkeld voor het publiek om daaraan deel te nemen. Bovendien bleek, dat zij die zich ern stig beraden hebben over de juiste lengte over het algemeen, slechts en kele tientallen centimeters vgn de juiste lengte bevinden. De prijzen zijn dan ook deze keel- weer allen gevallen binnen 13 milimeter van de juiste lengte, dat is dus nog geen 1% centimeter. Bij alle oplossingen was er deze keer slechts 1, die de juiste lengte aangaf en dus in aanmerking kwam voor de hoofdprijs. Hiel’ volgen de namen van de prijs winnaars met de artikelen die zij ge wonnen hebben: le pr. televisietoestel: D. G. v. d. Werf. 2e prijs, haardstoel: IJ. Bonnema. 3e prijs, wollen deken: Th. Gerritsma. 4e prijs, 10 knot wol: R. Huisman. 5e prijs: Ontbijtlaken enz.: W. Stallinga. 6e prijs, 1 kist sigaren: W. H. Folkerts 7e prijs ,nest schalen: R. Huisman. 8e prijs, pergulator: R. de Koning. 9e prijs, Favorita schortje: H. v. d. Werf 10e prijs, fluitketel: R. Dijkstra. lle-15e prijs, onbreekbare pop: D. G. v. d. Werf, J. Vellinga, Pingjum; D. Frankena, M. Bangma, R. de Koning. 16e-21 prijs, doos bonbons: W. H. Fol kerts, L. Roorda, I. v. d. WerfBren- ninkmeyer, W. Roelants, B. Pehleman. Waar geen plaatsnaam: Bolsward. Onze hartelijke dank voor uw mede werking en onze gelukwensen met de gewonnen prijzen. Super Constellation voor President Eisenhower, Een reisvliegtuig voor President Eisenhower, zijn familie en ande re hoge Amerikaan se staatslieden Deze Super Constel lation vervangt de vroegere C-121 Columbino II. De Columbine III in de vlucht (foto links). Foto rechts een kijkje in een van de cabines. Vervoersbeleid. Toch heeft minister Algera ook nog critiek te horen gekregen. De heer Posthumus (arb.) verklaarde, het met eens te zijn met het huidige vervoersbeleid, dat uitgaat van de stel ling: eerst dan overheidsvervoer als het particuliere vervoer een bepaalde taak niet kan of wil vervullen. Het particuliere vervoer wordt dus bevoor deeld. Nu was het de klacht van de heer Posthumus, dat de minister dit beleid voert uit principiële overwegingen en dat het ten koste gaat van de zake lijkheid. Als Kamerlid heeft minister Algera altijd gepleit voor het beleid, dat hij nu zelf voert. Maar een Kamer lid moet veel principiëler zijn dan een minister, zo was de argumentatie van de socialistische afgevaardigde. Daarmee was de heer Algera het niet eens. Als minister beschikt men over meer gegevens, is men dus meer des kundig en dat versterkt juist de prin cipiële fundering. Is het nu zo, dat de Ned. Spoorwegen en de dochteronderne mingen worden opgeknapt met de ver voerslijnen die niet winstgevend zijn? Daar is geen sprake Van, want niemand kan de N. S. verplichten een vergun ning aan te vragen voor het vervoer in een bepaalde streek. En een andere vraag van de heer Pos thumus was of de particuliere vervoer ders niet in slaap zullen vallen nu zij niet meer tegen het overheidsbedrijf be hoeven te concurreren. Maar ook daar voor was de bewindsman niet bevreesd. Er is n.l. een bepaling, dat verladers (de mensen die een vracht te vervoeren hebben) tot eigen vervoer kunnen over gaan. Deze bepaling kan bijv, van belang zijn voor fabrieken, die hun producten thans nog via een vervoersmaatschappij over het land verspreiden. Hoe het zij, de standpunten van de so cialistische fractie en van de minister waren niet te verengien. Een motie is er niet gekomen. En de begroting werd z. h. s. goedgekeurd. Ook de p.v.d.a. gaf daaraan haar fiat. Grote aandacht schonk de Kamer dit jaar aan de watertollen in het Noorden van het land. Het overleg over de op heffing van deze tollen is op gang en de minister hoopt op een spoedige be vredigende regeling. Ook beloofde hij aandacht te zullen schenken aan de wa terverontreiniging. Er is een commissie die naar een oplossing zoekt. Vast staat dat de Regering niet afkerig is van hulp van ’s Rijkswege. Dit jaar is er op de begroting voor de bestrijding van de waterverontreiniging een half mil lioen gulden uitgetrokken. In het ko mende wetsontwerp zal dan ook stellig aandacht worden geschonken aan de fi nanciële kant van deze zaak. Tussen de begrotingsbedrijven door heeft de Tweede Kamer nog enkele uren gesproken over de verlenging van de wet op het credietwezen, waarover in 1951 zoveel te doen is geweest. Na een verdeelde stemming kreeg mi nister Van de Kieft zijn zin. De Eerste Kamer heeft Dinsdag j.l. de herziening van de omzetbelasting aanvaard, zodat het nu wel zeker is, dat de nieuwe ta rieven op 1 Januari a.s, zullen ingaan. Een groot voordeel van deze wet is, dat de detailhandel van deze belasting zal worden vrijgesteld. Om dan ten slotte terug te keren naar de Tweede Kamer; deze heeft ook nog de begrotingshoofdstukken van Weder opbouw en Volkshuisvesting en van Kerst op Soes td ijk. In de garage van de Kon. Marechaussee in de nabijheid van het paleis Soestdijk, zal de Ko ninklijke Familie dit jaar met het per soneel het Kerstfeest vieren. Trein contra verhuiswagen. Op een be waakte overgang bij het Hoendiep te Groningen, welke overgang niet was gesloten, is een verhuisauto door een trein aangereden, waardoor grote ma teriële schade ontstond. Volgens de nieuwste prognose en bij een hoge raming zullen er in 1962 nog circa 17000 woningen te weinig zijn. Eerder had het ministe rie becijferd, dat de woningnood in dat jaar achter de rug zou zijn. Dit jaar halen wij de 65000 wo ningen met pijn. Wil men tot een totaal van 70.000 per jaar komen, dan zal de voorbereiding daarvan nog enige jaren in beslag nemen. De regering zal zich er over bera den, hoe de eigen woningbouw kan worden bevorderd. Minister Witte beloofde hierover een afzonderlijke nota bij de Staten-Generaal te zul len indienen. De bewindsman denkt er over de systeembouw, die al wordt toege past in de drie grootste steden, uit te breiden tot andere gemeenten met meer dan 150.000 inwoners, mits de systeembouwers voldoepde samen werken. Verhoging van de bouwsubsidies vindt in de minister geen voorstan der. Wel voelt hij voor een huurver hoging voor de „oudbouw” (wonin gen van voor de oorlog). De huren van de woningwetwonin gen zullen met f 1 per week worden verminderd. Nog deze maand zal de gemeentebesturen worden meege deeld, wanneer deze vermindering ingaat, zij geldt niet voor particu lier gebouwde woningen. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1