I HET PLATTELAND IS KARIG BEDEELD MET LEIDINGWATER KRIS-KRAS door Nederland I 11 I Resolutie inzake N.-Guinea verworpen Dojoh. Fan de Martinytoer In 1964: nog 122.000 boerenbedrijven zonder aansluiting Egyptyske boumasters üs hjoed p 2 to sizzen 1 Weer coaster vergaan Terwijl de scheepvaartinspectie zich af vraagt, welke de oorzaak kan zijn van de trieste reeks van ongelukken met Nederlandse kustvaartuigen, is opnieuw een Nederlandse kustvaarder een prooi van de golven geworden. Het is de „Fri- blo”, die Zondagmorgen op weg van IJmuiden naar Londen acht mijl Noord west van de vuurtoren Schouwen is ver gaan. No. 98 I Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 1 I Dinsdag 14 December 1954 50e Jaargang PYT. HOE LANG WOL DIT JIT DUORJE j forkeapjen plaatijzer in te nemen. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Nasser syn feinten stiene ’t heal, Hja lieten ’t sjen mei dieden; Brochten Naguib nei leger steat, Under in sterk geleide. Men joech him bou-em&ritaet, Nasser wer op de proppen, Folgje mei, yn de need paraet, Ik slaen spikers mei koppen. Lykwols, it saekje bliuwt ünwis, Wy sjogg’ it min tomjitte; Der leit in tsjokke tsjusternis, ’t Wjerljochtet yn de fierte. De ien ropt hea de oare> strie, Hja dogge neat as tsieren, ’t Is har miskien de béste rie: In Mendès France to hieren. RAAR, MAAR WAAR Een haarlok van Andersen, de beroem de Deense sprookjesschrijver, heeft op een veiling in Kopenhagen 22 Kronen opgebracht, dat is ongeveer 12 gulden. DERTIGDUIZEND DAKLOZEN Dertigduizend mensen zijn dakloos ge worden en twintig gedood door hevige regens in Koeweit aan de Perzische Golf In veertien dagen is hier 18 cm regen gevallen, tegen normaal 25 cm per jaar. ALS ’T MAAR MODE IS Een Engelse vulpenfabriek kreeg uit In dia een order voor 20.000 vulpendoppen. Voorzichtig informeerde men bij de op drachtgever of hier geen vergissing in het spel was. Nee, was het antwoord. Een vulpen is in ons land een teken van voornaamheid Mensen, die een vulpen niet kunnen betalen, schaffen zich een dop aan. Dat lijkt net zo deftig. KINDEREN GERED UIT VUURZEE Vijf volwassenen hebben in New York vijftien kinderen van twee tot negen jaar uit een fel brandend huis in vei ligheid gebracht door hen uit een raam van de eerste verdieping in de armen van twee mannen op straat te laten val len. De branddeur, waardoor zij hadden willen ontsnappen, bleek geblokkeerd te zijn. De volwassenen konden later met een ladder zelf de begane grond bereiken. Men moat de bakker en de slachter ta freon hélde r 5 „VROUW VAN HET JAAR” De New Yorkse Federatie van Joodse Liefdadige Instellingen heeft de 74-ja- rige blinde en doofstomme schrijfster en Paedagoge Helen Keiler aangewezen als „Vrouw van het jaar” voor haar „bijzondere prestaties op het gebied van menslievend hulpbetoon”. Bolswards Nieuwsblad De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft de resolutie, waarin uit drukking wordt gegeven aan de hoop, dat Nederland en Indonesië „hun po gingen om een oplossing te vinden” in zake de kwestie Nieuw-Guinea „zullen voortzetten” verworpen. De vereiste meerderheid van twee der den is daarmee dus niet bereikt. (De resolutie bestond uit twee gedeelten. In het eerste deel waren de overwegingen vervat. Het tweede (operatieve) bevat te het eigenlijke verzoek). Er zijn drie stemmingen gehouden over de onderdelen der resolutie. Het eerst werd de preambule in stem ming gebracht. De uitslag was 34 voor, 21 tegen en 5 onthoudingen. Voor het operatieve gedeelte werden 34 stemmen uitgebracht, 23 tegen, en 3 onthoudingen. Het verzoek in de resolutie aan beide partijen om rapport uit te brengen over de vorderingen aan de volgende zitting van de Algemene Vergadering kreeg 34 stemmen, terwijl 22 landen tegen stem den en 4 zich van stemming onthielden. Geen der onderdelen kreeg dus de ver eiste tweederde meerderheid. De landen, die in de Algemene Vergade ring- anders hebben gestemd dan in de politieke commissie, zijn: Brazilië, Ca- tempo te laten uitvoeren en aan de Mi nister van Landbouw is verzocht om subsidie voor de aansluiting van 122.000 landbouwbedrijven. Zo wordt, op hoog niveau, gepleit voor een zo snel moge lijke uitbreiding van de waterleiding tot' werkelijk alle uithoeken van het platte land. Dat doel: overal goed drinkwater Voor mensen en voor vee, zal eerder be reikt kunnen worden, naarmate men ook op het platteland vooruitstrevend heid aan de dag legt en zich niet laat beïnvloeden door het nog al te vaak gehoorde argument: het is al eeuwen lang goed gegaan zonder waterleiding, waarom moet het dan nu anders? en beide partijen likegoed andere delen van West-Europa hebben geteisterd, hebben voor verscheidene Bretonse vissersplaatsen wel een heel droevig gevolg gehad. Thans blijkt, dat niet minder dan zeven trawlers als ver loren beschouwd moeten worden, met in totaal 64 opvarenden. 64 FRANSE VISSERS OMGEKOMEN De stormen, die een week lang de At lantische kusten van Frankrijk en ook Egypte is ’t wer lang net plüs, Alteast neffens de kranten Hat it fan in Undermine hüs, Dat trillet oant de spanten. De stoarmwyn slacht mei stjit op stjit, Tsjin de formóge peallen, Dat ’t skielik nei de bidelte giet, Hearden wy al faek foarspellen. Faroek hat der noait hwat oan dien, (AI hat ’t doe wit hwat kosse) Dêrom jagen se him fan ’f hiem, In generael soe it passe. Dy sei: ik loek de muorren rjocht, As fakman bin ’k in glêdden, Hwannear’t elk nei myn plannen docht, Dan is der neat to rédden. Naguib krige it kerwei net óf. Koe ’t materiael mm fine, Men róp: Jo lit de saek blau blau, Wy sjogg’ jo graech fordwinen. Lykwols, ’t bleau by ien snipperde!, Doe naem men wer fan wegen, Boumaster hjir! de hammer mei, Toe toan jo nou in dregen! teelt nu goed water of slecht water is. Er zijn nog geen feiten bekend over de invloed van het gebruik van leidingwa ter op de bedrijfsresultaten in landbouw en veeteelt. De Stichting voor de Landbouw heeft zich voorgenomen deze vraag te laten onderzoeken. Maar vooruitlopend op ’t resultaat van dat onderzoek, dat nog wel enige tijd op zich zal laten wach ten, heeft de Stichting zich ook tot doel gesteld, waterleiding overal, waar niet op goedkopere wijze in de behoefte aan goed water kan worden voorzien. Aan de Minister van Sociale Zaken is gevraagd het 10-jarenplan in versneld staan. Grootse 5-Mei-viering. In de Amsterdam se Gemeenteraad heeft burgemeester d’Ailly meegedeeld, dat de tiende vie ring van de vijfde Mei in 1955 op bijzon dere wijze zal geschieden. Vlugger over. Bij de veren Hembrug en Velsen zal een tweede pont in de vaart worden gebracht, zodat tussen des avonds 10 uur en des ochtends 6 uur twee ponten in plaats van één de over tocht maken. De huurverhoging. Minister Witte heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat hij niet kón zeggen, hoe de plannen der re gering ten aanzien van de huurverho ging er definitief uit zullen zien en hij voegde eraan toe: „als ik dat wel kon, zou ik het niet mogen.” Een oceaan van drinkwater wordt iedere dag via buizennetten van dui zenden kilometers lengte kris kras door ons gehele land gepompt naar keukens en badkamers en fabrieken en werk plaatsen. Honderdduizenden Nederlan ders krijgen er door middel van een kraantje, net zoveel van thuisbezorgd als zij maar willen gebruiken en. betalen. Nog niet overal is de water leiding doorgedrongen. In ongeveer 400.000 percelen in ons land behelpt men zich op andere wijze. Maar 82 pet. van alle percelen in ons land kent wél het comfort van het geduldige kraantje en dat percentage is hoog, wanneer men het met andere landen vergelijkt. Bo vendien er wordt had gewerkt om het nog verder op te voeren. Dit jaar is men begonnen met de uit voering van een 10-jarenplan, waarvoor het Rijk grote kapitalen beschikbaar stelt. Als in 1964 dit plan zal zijn ver wezenlijkt, zullen nog ongeveer 150.000 percelen verstoken zijn van waterleiding, dat is minder dan 7 pct. van het to taal. Dit is wel een zeer hoopvol toekomst beeld, tenminste, voor hem die het be kijkt door een algemene bril. Er komen heel andere cijfers voor de dag, wanneer men nagaat hoe het op de Nederlandse landbouwbedrijven met de drinkwater voorziening is gesteld. De Stichting voor de Landbouw heeft dat gedaan en rm langs een rapport gepubliceerd over „De drinkwatervoorziening op het plat teland”. En wat blijkt daaruit? Als in In 1955 Tiende Elf Stedenwandeltocht. In 1955 zal de Elfstedenwandeltocht voor de tiende maal worden gehouden. In de afgelopen negen jaar hebben in totaal 1263 deelnemers te voet Fries land verkend. Onder dit aantal zijn 14 deelnemers, die negen maal de tocht hebben meegelopen. Om aan de Tweede Lustrum-tocht, welke van 24 tot 28 Mei 1955 wordt gehouden, een zo groot mo- gelijke bekendheid te geven, heeft het comité zich speciaal tot de personeels vereniging van fabrieken en instellingen in den lande gewend. Een Engels avonturenboek over de eilanden. De Engelse schrijver Geoffry Morgan, bekend door zijn praatjes voor kinderen voor de BBC, is Bezig een avonturenroman te schrijven, welke de Friese eilanden tot plaats van hande ling heeft. Het boek zal waarschijnlijk in Mei 1955 uitkomen. Daar de heer Morgan onze eilanden nooit heeft be zocht, werden hem 'door de Prov. Friese VW beschrijvingen en foto’s toegezon den. Elf stedenbustocht was een succes. De elfstedenbustocht, welke in de zomer maanden tweemaal per week werd ge reden, heeft in totaal 563 deelnemers geboekt, onder wie 21 buitenlanders wa ren. Het ligt in de bedoeling de Elf ste denbustocht in 1955 wederom te orga niseren. Een zomerklank. De gemeenteraad van Breda besloot met 28 tegen vier stem men, dat in de Baroniestad gemengd UNIEKE VERZAMELING In Colombo woont een Engels meisje, dat haar gastenboek „het gouden boek der kussen” heeft genoemd. Haar gasten zetten n.l. geen handteke ning, maar door middel van speciale rouge een mondafdruk in dit „gouden” boek. Miss Evans heeft nu al meer dan tweehonderd afdrukken, die allemaal verschillen. Ze is van plan een wereld reis te gaan maken om de kussen van beroemde personen aan haar verzame ling toe te voegen. mer wurdt om reedlik to buorkjen, de prizen fan de suvelprodukten yn it büten- lan gean net meat omheech en de ünkos- ten wol. Koe men de foarige jierren trochstrings in kostpriis birekkenje, dy’t 1Y. i as de ynbarde molkoriis, foar it nije jier sil it in heikrewei wurde. In stik as seis praktyske boeren hawwe dizzer dagen toset west mei in krekte birekke- ning fan de kostpriis op in normael bi- driuwt hwer’t twa man it spul birêdde moasten mei 24 melke kij, towyl simmerskoft 13 wiken in tredae, krêft, brükt waerd en hja koene net le; komme as 22.5 st. per kilo molke 1 is, dan komme der jiertallen fan 1850 oant 1875 en fakentiids wit men it net mear. In boer fan goed sawntich sei op myn fraech: „Doe’t ik sa’n foech jonge wie, wie dit al in aide pleats, ik kin it jo net sizze!” As der gjin bran komt, dan is der foar de measte pleatsen gjin ütkomst. Us lan tilt op fan nije huzen en strjitten, skoal- i en fabriken, mar oan de pleatsen komt men net ta. De iennichste oplossing giet. Yn it suden moat dit noch sahwat regel wêze. Fan gefolgen b.nne ek de hieren linkendewei heger wurden en sitte dy foar dizze hoeke sahwat tusken de 55 en 60 goune it pounsmiet foar bi- huze lan. It libben nimt hoe’t men it ek tydlik keare wol, geleidelik oan dochs syn rjochten werom en foar elk, dy’t de situaesje koe, is dit bigryplik. Dochs is der ien ding, hwer’t it algemien bilang en de bilangen fan de boeren like goed, oan de krapperein komt is. Hwant mei it stigen fan de hier is der jit neat forbettere yn de nuodlike situaesje fan de pleatsen seis. It bliuwt in wite raef as hjir of dêr in eigner bislüt it aide ütwenne spul troch in nij modern gebou to for- fangen. Hünderten pleatsen soene der- foar yn oanmerking komme, mar noch eigners noch hierdeboeren sjogge yu dizzen de müglikheit. De tsien jier, hwer- yn de boeren yn dizze kontreijen yn it algemien goed buorke hawwe, binne nou om. En hwer binne nije pleatsen boud? Een bofferd. Een landbouwer te Thesin- ge, Gr., kon met de Ned. Aardolie Mij. ’n (voorlopig) contract aangaan, omdat zijn boerderij boven op een oliebrond zou staan en op de plaats van zijn huis een boortoren zou moeten verrijzen. De brommerds. De Minister deelde me de, dat hij voor bromfietsen geen rij bewijs nodig vond. Middenstandsexamen 1955. Hot 21e examen voor het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis zal, voor wat het schriftelijk gedeelte betreft, wor den afgenpmen op Woensdag 1 Juni en Donderdag 2 Juni 1955. Het mondelin ge gedeelte wordt afgenomen in de pe riode van 25 Juli tot 6 Aug. 1955. De inschrijving tot deelneming aan dit exa men kan tot 22 Jan. 1955 plaats vin den. De Kapper van Een. Gebleken is, dat de schuldeisers van de kapper van Een die indertijd failliet is gegaan, geen uit kering zullen ontvangen, daar de vor deringen van de Raad van Arbeid en van de Belastingen preferent zijn ver klaard. Schichtig paard veroorzaakte een dode lijk ongeluk. In het ziekenhuis te Venlo Is overleden de 47-jarige landbouwer H. uit Helden. Hij was tijdens werkzaam heden op zijn akker door een schichtig paard omver geworpen en heeft ver moedelijk daarna een kar over ’t lichaam gekregen. Met zware ernstige inwendi ge kneuzingen was hij opgenomen. H. laat een vrouw en acht kinderen ach- zwemmen deze zomer zal zijn toege- Ontploffing in boom. In een houtzage rij te Reuver (L.) deed zich een gewel dige ontploffing voor, toen arbeiders bezig waren een boom door te zagen. De boom, waarin zich waarschijnlijk spring stof heeft bevonden, werd geheel uit elkaar gereten, toen deze met de zaag in aanraking kwam. Geen der arbeiders werd gewond. Tegen de sprinkhaan. Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft namens de Neder landse regering de Franse ambassadeur de heer J. P. Garnier, een cheque van f 15000 overhandigd voor de bestrijding van de sprinkhanenplaag in Marokko. „Boterexamen” voor slagers. De samen werkende patroonsorganisatie in het slagersbedrijf zal pogingen doen om voor slagers de gelegenheid te openen, Hwat hat Qabe Skroar net oars. Alhoewol it yn Fryslan jit man- nich kear foarkomt, dat hja de wetlike maksimum net opbringe, yn mear ge tallen wurdt dy wol birikt en nei it siz zen fan party lju binne der jit ek hiel hwat gefallen, dat der jild onder de tafel leger lei lan leit foar it greatste diel net gelegen en de bihuzing is J~ r --,:- fan twa kanten woe it hawwe en sa is it komd op in bidrach fan 84.000 goune. Dêr komme de kosten jit. by en meitsje dan de rekken mar ris op'. Ik wit skoan, dat dit net in normael gefal wie mar meat in spultsje fan hurde koppen, mar dan siket men wol in frjemd terrein op om sokke hurde koppen botse to litten. Ik hie der leaver om biljerte en de forliezer in routsje bitelje litten. Dat wie aerdich - forstanniger west. Lykwols it brmgt üs len „Prins Fre- as fanseis op it fraechstik fan de pleatsen 1 en de situaesje, hweryn dizze tsjintwur- foar de partikuliere eigener is de saek to j forkeapjen as it net langer mear kin i oare me- en dan sit in oar der mei. den binnengelopen om bij de Hoogovens thoade foarskreau, binne de prizen fan Wy komme nei alle gedachten wer yn in pleatsebou yi hast tiid to sitten, dat it foar de boeren slim- koe. Wy wc '4 yn it Ie, losse ';ger fan 3.70 fet. As men nou'wit, dat de Minister in ütstel dien is, dat foar dizze hoeke del- komt op 22.4 st., dan kin men mear as düdlik sjen, dat de reamme fan de molke is en dat it wer in spultsje wurdt fan kal de fuotten. Ek mei de féprizen is it net oars. Doe’t it Oktober wie, wiene de féprizen troch it minne waer in hiel ein sakke en man- nich boer hat tofolle fé opset om dizze mei in pear moanne óf to setten foar bettere prizen. Mar oant nou to bliuwe dizze üt. Ja, op de Oktoberkij wurdt yn de measte ge fallen jit in fyftich goune forlern. Dêr- foaroer binne strie en biten, hea en lu- serne skriklik djür wurden en komt in fêste arbeider mei alle lusten en lésten ticht oan de fiif tüzen goune yn it jier. It lean allinnich is al f 73.25 yn ’e wike, dan 20 sosiale lésten, twa frije wiken en trije kear yn ’e 4 wiken in melker. Rekken je it mar nei. Né, it liket net florissant mei de greid- boer as de wraldmerk bliuwt sa’t dy op it heden is. En dêrmei sil de mooglikheit om seis yn bilangrike mjitte ta de nijbou by tu uiagcu er. wcl iuiuwuic cu öillc i --e>- wy wer as fanaids yn in slop. Forline jier I ker fan in lid spul sünder ien strieltsje ha wy hjir bipleite om in middel o'an to hoop op better en beide peetijen hkegeed gripen, dat op den dür de kwestje fan de as it algemien bilang ha der trochnnnend .1 1 1 t_ cl-o-i ton ï-ïzvr» l'incr wni iF nnnriA/ dat zij door middel van een examen na een eenvoudige cursus, tevens boter kunnen verkopen. Zulks in navolging van de vleeswaren-examens voor melk- handelaren. Tot dit doel zullen binnen kort besprekingen worden geopend op het departement van Economische Za ken. Restauratie kerk van Monnikendam kost anderhalf millioen. De grote kerk van Monnikendam zal met steun van 't rijk worden gerestaureerd. Met het her stel, dat een aantal jaren zal vorderen, is een bedrag van anderhalf en mis schien wel twee millioen gulden ge moeid. De Herv. kerk te Monnikendam dateert uit de vijftiende eeuw. Het is een zuivere driehallenkerk, een der wei nigen van dit type, die ons land nog kent. Gehoopt wordt, dat volgende jaar met de restauratie kan worden begon nen. Gevangene ontsnapt aan bewakers. De lompenkoopman A. M. uit Den Haag, die in Utrecht gedetineerd was, is in Delft, waar hij voor de kantonrechter moest verschijnen, aan zijn bewakers ontsnapt. De man vroeg en verkreeg toestemming naar het toilet te gaan. De deur waardoor hij verdween gaf échter toegang tot de straat. Toen de politie mannen na enige tijd ongerust werden en de deur openden, was de gevangene al lang verdwenen. „Gouden reders” gevonden. Het Gemeen temuseum te Arnhem heeft 20 histori sche gouden munten verworven, gevon den in Putten op de Veluwe. Daarom- der bevinden zich 19 gouden rijders van Karei van Egmond, hertog van Gelre en 1 Philippusgulden van Philips de Scho ne. Wanneer gasmaskers De Eerste Kamer heeft bij de minister van Oorlog ge ïnformeerd hoe lang het nog zal duren voordat er voldoende gasmaskers voor de bevolking zullen zijn. Dit blijkt uit hetvoorlopig verslag van de Kamer over de Bescherming Bevolking. Nog niet de tijd voor helicopters. Niet alleen de bestaande helicopters, maar ook die, welke nog op de tekenplank staan, kunnen nog niet rendabel worden gebruikt. Dit deelde de president- direc teur van de KLM, de heer I. A. Aler, mee tijdens een lunch van het contact- centruu op voorlichtingsgebied in Den Haag. - Kraanvogel zoek. Sinds Maandagmid dag wordt in diergaarde Blijdorp een Europese kraanvogel, ter waarde van ongeveer f 500 vermist. Men vermoedt, dat de vogel door de stormwind is mee gevoerd en wellicht ergens in een polder is neergestreken. De Europese kraan vogel is iets groter dan een reiger, grijs van kleur en heeft twee witte vlekken op de kop. 1964 het 10-jarenplan geheel zal zijn uit gevoerd, dan nog zal ongeveer de helft van de landbouwbedrijven in ons land niet op een of andere waterleiding zijn aangesloten. Van de 150.000 percelen, die in dat jaar nog overschieten, zijn er n.l. niet minder dan ruim 122.000 land bouwbedrijven. Er is dus, wat de land bouw betreft, een grote achterstand. Hoe komt dat, en waarom wordt in het 10-jarenplan niet meer aandacht aan de agrarische belangen geschonken? Enkele jaren geleden heeft een commis sie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van verscheidene departementen, een balans opgesteld van het aantal Ne derlandse percelen, dat nog niet op een waterleidingnet was aangesloten. Het bleken er, zoals gezegd, 400.000 te zijn. Voor ongeveer 80.000 percelen was een aansluiting in voorbereiding of in uit voering. Van de ruim 300.000 overige percelen is de commissie de aansluitkos ten per perreel gaan berekenen. De uit komst was, dat ruim 160.000 percelen zouden kunnen worden aangesloten voor minder dan f1000.per stuk. De 150.000 resterende percelen zouden aan aansluitkosten meer vragen dan f 1000.per stuk. Berekend werd bo vendien, dat het aansluiten van de eer ste 160.000 percelen voor de waterlei dingbedrijven een jaarlijks exploitatie tekort tot gevolg zou hebben van onge veer 5 millioen gulden. De Minister van Sociale Z^ken besloot een subsidieprogramma te ontwerpen met behulp waarvan de 160.000 „goed kope”’ percelen in 10 jaar tijd op een waterleidingnet zouden kunnen worden aangesloten. In 1954 werd voor ’t eerst een bedrag voor dit doel op de begro ting van sociale zaken geplaatst. Het jaarlijks tekort, dat deze aansluitingen aan de waterleidingbedrijven zullen op leveren, zal voor 2/3 door het Rijk en voor 1/3 door provincie, gemeente en verbruiker zelf worden betaald. De pro vincies moeten’ uitmaken hoe de kosten over deze drie partijen moeten worden verdeeld. Uit de studie, die de Stichting voor de Landbouw aan dit onderwerp gewijd heeft, blijkt dus, dat de waarde van dit grote 10-jarenplan voor de landbouw maar betrekkelijk gering is. Wel zullen er in de periode tot 1964 ongeveer 50.000 bedrijven op een waterleidingnet worden aangesloten, maar voor agra risch Nederland is veel belangrijker het antwoord op de vraag, wat er gedaan zal worden om de resterende ruim 122.000 bedrijven van leidingwater te voorzien. Een moeilijkheid is, dat men, wetenschappelijk gesproken, nog niet precies weet wat voor landbouw of vee- nada, Chili, China, Dominicaanse Re publiek, Israël, Nicaragua, die zich in de politieke commissie van stemming onthielden. Deze landen hebben in de Algemene Vergadering tegen de resolutie ge stemd. Peru, dat in de politieke commissie voorstemde, stemde tegen. Guatemala, dat zich in de politieke commissie voor de resolutie uitsprak, heeft zich van stemming onthouden. Der is dizzer dagen ünaer Wytmarsum in spultsje fan 32 pounsmiette forkoft. It aid. Mar de famylje As jo neigean hoe aid mannich pleats al De vier opvarenden eigenaar-gezag- Voerder J. Blokzijl uit Vlaardingen, de „bestman” G. Haan uit Oude Pekela, de matroos J. Kool uit Zuilen en de ma- troos-kok G. Keizer uit Ruinerwold konden worden gered. Kort voor het schip zonk gingen zij in de redding boot. Zij zetten hiermee koers naar het licht-, schip „Goeree”. Om half twaalf werden ze opgepikt door het m.s. derik Willem” van de Oranjelijn, dat op z weg was van Antwerpen naar Bremen. I dich forkeare. De „Friblo” was 30 November in IJmui- Sünt de nije taksaesje wetlik in de pleatsen omheech gien, it koe ek hast tiid to sitten, dat it toar de boeren slim- komme söe, hweryn troch de eigner en de boer beide jierliks in biskieden premy stoarten waerd. As men dat jild op 3 bileit, kin in stoarting fan hundert goune jiers troch boer en eigner beide, yn hün- dert jier in kapitael foarmje fan 120.000 goune. Nou kin men sizze, dat hundert jier fiersto lang is foar in pleats. Mar as men de pleatsen, dy’t alder binne as hundert jier hjir yn Fryslan ris fornije koe, dan giene tüzenen pleatsen tsjin de groun. Boppedat koe men as men earder de pleats foar in diel fornije of moderni- searje woe, ek likegoed mei in lytser kap- tael dêrta oergean. Men koe dat regel je, sa’t men woe. Dizze byd rage fan hundert goune yn it jier koe de hierder by syn bidriuwsünkosten sette, hwant it is in diel fan syn hier. En de eigner lyksa omdat foar him dit bedrach yn mindering nomd wurde koe fan syn ófskriuwing, hwer’t Wet him frij ichheit ta jowt. Sa soe op in maklike wize it jild byme- koar komme om de alcle, forfallen en ünpraktyske buorkerijen op tiid to for- fangen. By forkeap gie it rjocht op it füns en de forplichting fan stoarting op de nije eig ner oer en dêrtroch soe de wearde mear normael wurde. Hwant hoe mear men dizze saek oertinkt, hoe mear men j in for. nuvert oer it feit, dat men wol tsjin bran en stoarm forsekere is, dy’t miskien net komme, mar tsjin foraldering, dy’t grif komt. It earste risiko is great, mar dit is folie greater en wisser. En ik moat de earste noch hearre, dy’t in oare wei wit. Meiiens hie men dan yn dit jild in maklik middel om foarskotten to jaen oan min- sken, dy’t foar dit doel jild brake moas ten en neitiid wer ófbitellen. Sa’n it nou by to "dragen ek’wër fordwine en 'sitte J?iet,js_de_ takomst foar_ eigner e n^gebra- ha wy hjir bipleite om in middel o’an to hoop op better /n in bettere situaesje bringe skea fan. Hoe lang wol it duorje? Wy woene ha, dat der in füns

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1