Bolswards begrotingspositie niet ongunstig ondanks een geraamd tekort van f70.000, üs hjoed p p to sizzen 1 lllll: HET LEVEN WORDT DUURDER OOK VOOR DE GEMEENTE Bijna twee dozijn wensen Fan de Martinytoer De Pylgerreize komt naar Bolsward 7 Hwat bat (jabe Skroar Het verlanglijstje van Bi en W. i= II I i I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 50e Jaargang No. 100 Dinsdag 21 December 1954 van f 73.000.— Dit Vervolg pag. 2, 3e kolom. 'Rj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 ÏK 5157) 1948 57 15 6 6 99 0 4 29 7 1 7 3 55 3 2 13 132 18 12 har gong. De plannen foar nijbou yn Ap pels! Ten slotte doen wij nog een greep uit de lijst van nieuwe, buitengewone wer ken, het verlanglijstje van B. en W., die niet minder dan 23 nummers bevat. Men moat in pankoek net om in aei bidjerre. 1955 115 56 13 7 220 19 7 49 12 1 73 Aanschaffing brandweermateriaal f 15.000.— BEATRIX-OARD YN DE FRYSKE STEATEN Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Kapitaalpositie. Het totaal geïnvesteerde bedrag beloopt te Bolsward op 1 Januari 1955 ruim 5 millioen gulden of pl.m. f 691 per inw. In dit bedrag is begrepen voor woning bouw van gemeente en woningbouwver enigingen ruim 3 millioen en voor open bare werken ruim 1 millioen gulden. Voor de financiering van deze investe ringen is een bedrag aan vaste leningen aangetrokken van ruim 4 millioen gul den, aan eigen middelen, aan kapitaal en reserves is hiervoor beschikbaar f870.000.00, terwijl het verschil wordt gefinancierd met kasgeld. Op deze schuld wordt in 1955 afge- Schreven f170.000 en aan rente betaald f 180.000 of een totaal aan kapitaals- lasten van f 350.000, of totaal 23.5 pet. van het totaal bedrag van de begro ting. Het is vooral na 1945, dat grote bedra gen zijn besteed voor buitengewone wer ken. Zo is sedertdien voor woningbouw besteed een bedrag van bijna 3 millioen gulden en voor openbare werken 1.3 millioen. In deze jaren bleek het ook nog mogelijk een groot deel van onze reserve ad f 300.000 te kweken. Na Leeuwarden zal Bolsward de eerste plaats in Friesland zijn, waar de beken de film „Pylgerreize” naar het gelijk namige boek van John Bunyan zal wor den vertoond. Deze veelbesproken geluids-kleurenfilm brengt meer dan 300 hoofdtaferelen uit het bekende boek op het witte doek en niet minder dan 60 personen, die Bun yan zo meesterlijk wist te typeren, zijn er in afgebeeld. Over het totstandkomen van deze (Ame rikaanse) film heeft men 4% jaar ge arbeid, terwijl er niet minder dan 100.000 opnamen voor zijn gemaakt. De Friese versie van de film wordt in Bolsward gebracht door de Kr. Fr. Folksbibletaeek in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de CFA. De vertoning zal plaats vinden op 3C Dec. in „Ons Gebouw”. Het rijdend materiaal van de gemeente- reiniging is thans volledig gemechani seerd. Dit materiaal voldoet volledig aan de verwachtingen en de gestelde nor men. De dienst heeft zich binnen de kortst mogelijke tijd aangepast aan de nieuwe werkmethode en functioneert naar wens. De plannen voor een verbrandingsoven zijn gereed en zullen binnenkort ook tot uitvoering kunnen komen. HET LEVEN WORDT DUURDER Werkgelegenheid. Een tweede zorg is het vergroten de werkgelegenheid voor onze bevol king. Afgaande op het aantal ingeschre ven personen, die niet aan het produc tieproces deelnemen, kan men de in druk krijgen, dat alhier voldoende werk gelegenheid bestaat. Bij een iets diepere beschouwing van dit vraagstuk komt men tot de conclusie, dat een groot aan tal jeugdige personen en gezinnen moe ten emigreren, wegens de beperkte mo gelijkheden, welke hier geboden worden voor geschoolde werkkrachten. Het klimaat voor industrievestiging in Bolsward kan gunstig worden genoemd; er is een goede gemeenschap, er zijn ontspanningsmogelijkheden en als een der belangrijkste factoren, er zijn ge schikte werkkrachten, die in aantal snel kunnen toenemen, nu een groot aantal jongeren een technische opleiding volgt. Bolsward mag zich gelukkig prijzen door de activiteit van haar nijverheidsscho len. De Lagere Technischd* School heeft in dit jaar haar aantal cursussen ver groot door het stijgend aantal leerlin gen en de grote vraag naar geschoold technisch personeel. Het Bestuur van deze school zag de beperkende bepalin gen voor scholenbouw liefst spoedig in getrokken om zijn plannen tot uitbrei ding van het schoolgebouw te kunnen uitvoeren. Ook de voortvarendheid, waarmee het bestuur van de Chr. Landbouwhuishoud- school haar opleidingen en wel speciaal die voor landbouwhuishoudlerares, heeft uitgebreid verdient de gemeentelijke waardering. Wijziging overweg van Rijks weg 43 (memorie) De gevaarlijke toestand van de overweg bij de Cnossenlaan, vooral voor de jeugd die in de zomermaanden de ten zuiden van Rijksweg 43 gelegen zwemschool bezoekt, behoeft niet nader te worden toegelicht. Bij de over deze zaak met Rijkswater staat gevoerde besprekingen is door deze een eenvoudige oplossing aan de hand gedaan voor de voetgangers. Deze oplossing, welke gevonden was bij de brug, levert voor de gemeente conse quenties op voor het pad van de brug naar de Cnossenlaan. Om deze reden wordt een ander plan tot verplaatsing van de overweg bij de Cnossenlaan uit gewerkt. In de loop van 1955 hopen B. en W. hiermee gereed te zijn. Verbreding Oordje. (f 10.000.—). Het wordt nodig geacht de straatver- breding met trottoir aan het Oordje in 1955 uit te voeren. Aanleg trottoirs f 40.000.— Het is nodig op korte termijn nog trot toirs aan te leggen langs Jongemastraat Snekerpoort, Broerestraat, Rijksstraat en Gróotzand, waartoe in 1955 is ge raamd f40000. Herstraten Pieter Tanjéstraat en van Munnickhulzen straat. (f6500). Verschillende straten in het zuidelijk stadsdeel welke oorspronkelijk waren bestraat met hard gebakken klinkers zijn van nieuwe straatklinkers voorzien. In de beide in de omschrijving genoem de straten zijn nog een aantal van deze krom getrokken klinkers aanwezig. Het is wenselijk deze laatste resten in 1955 ook te verwijderen, waarvoor een be drag van f6500.is uitgetrokken. In de jaarlijkse ontwerpbegrotingen, die hedenmiddag door de raad der gemeen te Bolsward worden behandeld, zijn de raad in de vorm van cijfers diverse voorstellen van B. en W. voorgelegd voor het te voeren beleid in het komen de jaar. Cijfers spreken als regel een duidelijke taal, maar het kan zich voor doen, dat door de hoeveelheid der cijfers de begrotingen vormen een lijvig boekdeel de technische verwerking daarvan en de groepering van getallen een soort labyrinth lijkt te worden, waarin enkel met een gids tde weg kan worden gevonden. B. en W. hebben dan ook een uitvoerig schrijven ten geleide van de begroting samengesteld, dat in grote lijn een in zicht tracht te geven in het gevoerde en voor 1955 te voeren beleid. De aangeboden ontwerp-begroting geeft aan een nad. saldo van f68.575.62 (vo rig jaar f72.461.18). Volgens het wetsontwerp financiële ver houding tussen het rijk en de gemeenten kunnen de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën in bijzondere omstandigheden aan de gemeenten een extra uitkering verlenen. Het begrotingstekort zou op deze wijze volgens de verwachting van B. en W. teruggebracht kunnen worden met f 68.289.tot f 286.62, welk bedrag ge vonden zou kunnen worden door over schrijving uit de post onvoorziene uit gaven. Aan de hand van deze cijfers mag wor den geconstateerd, dat de begrotingspo- Sitie voor het jaar 1955 niet ongunstig is, ondanks een stijging der uitgaven ten opzichte van 1948 met pl.m. 166 pet. Een goed geoutilleerde brandweer be hoort de beschikking te hebben over een mistblusapparaat, waarmee doeltref fend en met zo weinig mogelijk water schade een brand kan worden geblust. In de practijk blijkt h&t minder goed te voldoen, dit apparaat op de autospuit te monteren, waarom verschillende ge meenten thans zijn overgegaan dit mist blusapparaat op een vrachtwagentje te monteren. Uitbreiding politiebureau. Reeds eerder werd meegedeeld, dat de arrestantenverblijven (de cellen) niet meer voldoen aan de gestelde eisen. f 1000.— Er zullen binnenkort maatregelen tot verbouw moeten worden getroffen. In 1955 zullen de nodige opmetingen moeten worden gedaan en plannen ge maakt. Hiervoor is een bedrag van f 1000 geraamd. Vernieuwing walbeschoeiing Grootzand f 15.000.— Een deel van de houten walbeschoeiing van het Grootzand, nl. dat aansluit aan de stenen walmuur van de Zandster- poort, moet nodig vernieuwd. In ver band met het zware verkeer langs het Grootzand is het thans beter dit deel te vervangen door een stenen walmuur. Als in 1955 langs het Grootzand trottoirs wordt aangelegd en deze straat wordt herstraat moet tegelijk de walmuur worden vernieuwd. Aanleg plein bij de Gysbert Japicxbrug Nu een deel van plan Noord reeds be bouwd is, het volgend jaar nog 1 of 2 woningblokken in uitvoering komen en de H.B.S. het volgend jaar gereed zal zijn, wordt het tijd de bebouwing van Noord aan de Westzijde bij de Gysbert Japicxbrug vorm te geven door het af bouwen van het plein. Voor de financiering ,van dit werk is een subsidie aangevraagd bij de provin ciale commissie voor uitvoering van werken, welke het bestek en de begro ting met een gunstig advies heeft door gezonden naar de centrale commissie. de i en de algemiene ynstelling fan de Frie- dy’t hjir Plantsoenaanleg Noord f 15.000.— Na de voltooiing van de 4 middenstands- woningen is de bebouwing van de Dr Joost Halbertsmastraat, zowel de zuide lijke als de Noordelijke straat, voor een deel voltooid. Ter completering van het geheel wordt het nodig geacht het plantsoen tussen deze beide straten, waarvoor reeds een grote hoeveelheid grond is aangevoerd, aan te leggen. Woningvraagstuk. Voor de eerstvolgende jaren is het de huisvesting van de inwoners onzer stad, welke bijzondere aandacht verdient. Een groot aantal woningen is totaal ver ouderd, voldoet in geen enkel opzicht aan eisen van voldoende woon- en slaapgelegenheid, biedt niet het meest elementaire woongerief, voldoet in geen enkel opzicht aan de tegenwoordige eisen van hygiëne. Van de sedert 1940 onbewoonbaar verklaarde woningen zijn er nog 16 bewoond. Een nieuwe lijst van onbewoonbaar te verklaren wonin gen wordt voorbereid met de bedoeling deze in 3 phasen uit te voeren en wel na 1 jaar 97, na 3 jaar 98 en na 6 jaar 155 woningen onbewoonbaar te verkla ren. Deze woningen zijn voor een groot deel gelegen in de binnenstad. Teneinde voor de toekomst te voorkomen, dat deze woningen worden bestemd tot pak huis enz. zal vooraf het plan tot bestem ming van de gronden moeten worden vastgesteld. Slechts op deze wijze kan een ontvolking Van de binnenstad en te grote verschuiving van bewoning naar de buitenwijken worden voorko men, een verantwoorde bouw in de bin nenstad tot stand worden gebracht en het stadsbeeld gaaf worden, ook ten op zichte van het historisch beeld. Voor de vervanging van op te ruimen krotwoningen zal een extra bouwvolume worden aangevraagd. Kort geleden besloot de raad credieten te verstrekken voor de bouw van 42 woningen door een woningbouwvereni ging- Van het toegestane bouwvolume van 86 woningen voor 1954-1956 zijn er 28 be stemd voor krotopruiming. Tot nu toe zijn hiervan een 6-tal krot woningen ontruimd. Na het gereedko men van de 42 woningen, welke dit jaar nog zullen worden aanbesteed, kan ont ruiming in een sneller tempo worden voltrokken en wel in de eerste plaats van de 27 woningen, aangekocht voor het saneringsplan Grote Kampen-Hoog Bolwerk en zo nodig van de 11 wonin gen, aangekocht aan het Tranendal. Onderwijs Daarnaast heeft Bolsward een sterk groeiende bevolking van de lagere scho len. Het aantal leerlingen van de lagere- en u.l.o. scholen bedroeg per 16 Septem ber j.l. 1612 tegenover 1358 ovc-r 1948. Voor het lager onderwijs hebben B. en W. een bedrag geraamd als toelage aan de onderwijzers, aie aan de scholen les geven in de Friese taal. De Friese taal heeft zich als spreek- en schrijftaal in alle kringen van de bevolking kunnen handhaven en dit gebruik breidt zich nog steeds uit. Literatuur, kunst en we tenschap mogen zich dan ook van de zijde van de bevolking in een grote be langstelling verheugen. De eigen taal, cultuur en tradities van het Fries eigene zullen o.i. door de over- stien en yn de earste jierren bleau de bilangstelling dèrwei en üt Drinte tige bi- heind. Sünt in jier as fiif, seis, lykwols is der üt dizze provinsjes folie mear bi langstelling toand en waerden rounom nije ófdielingen oprjochte. Der wiene doe al lju, dy’t dizze taname en groei mei in de provinsje en just net sa’n i is in goed heid moeten worden aangemoedigd en dit kan het beste bereikt worden door de jeugd de kennis van de Friese taal bij te brengen. Het nauwe verband met en de functie van onze stad voor de om geving eist naar onze mening, dat ieder Bolswarder de Friese taal kent. Daar in onze stad het Fries niet volledig voer taal is zal het bezwaarlijk zijn in de eer ste klassen van de lagere school deze taal te gebruiken, waarom wij voorlopig aan het onderwijs in de klassen 4, 5 en 6 der lagere en aan alle klassen van de u.l.o. scholen hebben gedacht Aan de onderwijzers, die belast zijn met het geven van dit onderwijs zal als sti mulans een toelage kunnen worden ver leend als zij in het bezit zijn van de Fryske akte, of tijdelijk, zo lang zij deze akte nog niet bezitten. Ten aanzien van het kleuteronderwijs zij medegedeeld, dat ovei’ 1954 slechts een klein bedrag behoeft te worden uit gegeven van het geraamde subsidie van f 10.000.voor financiering aan bouw kosten. Beide besturen bereiden hun plannen van stichten van nieuwe ge bouwen voor. De stichting Protestantse kleuterschool zal voor 1 Februari a s. de bouw van haar schoolgebouwen moe ten aanbesteden, wil zij niet het risico lopen van sluiting van haar huidig ge bouw. In de loop van het volgend jaar verwachten B. en W. een realisering van de plannen van de scholen van beide verenigingen. Algemeen beheer Openb. veiligheid Volksgezondheid Volkshuisvesting Openb. werken Voorber. onderw. Openb. 1. o. Bijz. 1. o. Middelb. onderw. Hoger onderw. Nijverh.onderw. O., K., W. (overige kosten) Maatsch. steun Overige posten Onvoorzien In dit overzicht zijn begrepen de kapitaalslasten i.c. de rente en afschrijving op geinvesteerde be dragen voor buitengewone wer ken. Buitengewone werken. Het plein bij de Gysbert Japicxbrug zou worden aangelegd met een bijdrage van de coördinatiecommissie voor openbare werken, welke hiertoe het bestek en de begroting heeft ontvangen. Indien deze commissie dit werk gunstig acht voor verruiming van de werkgelegenheid zal dit uitgevoerd kunnen worden, zodra de werkloosheid daartoe aanleiding geeft. Op de begroting voor 1955 is er reke ning mee gehouden dit werk zo nodig zonder bijdrage van de C. O. W. uit te voeren. De raming voor de restauratie van de Martinitoren is thans weer op de be groting 1955 gebracht, met een af schrijving berekend op 45 pct. van het kostenbedrag. In ’t voorjaar 1955 hoopt men met dit werk aan te vangen, ten einde te trachten dit in twee jaren te doen uitvoeren. Van de goedgekeurde buitengewone wer ken zijn nog niet of niet volledig uit gevoerd het sportveld en de verbouw van de reiniging. Over het sportveld doen B. en W. reeds nadere mededelingen in de staat van investeringen. De hoofdzaak hiervan is de voorbereiding van een andere op lossing voor het geval de aanleg van dit sportveld niet op korte termijn met behulp van de Dienst voor Aanvullende Civiel-technische werken kan worden uitgevoerd. Het leven wordt duurder. geldt ook voor de gemeentelijke huishouding. Ter vergelijking ge ven we daarom een vergelijkend overzicht van de netto kosten (nadelige saldi) van diverse tak ken van zorg volgens de ramin gen van 7 jaar geleden en thans in veelvouden van duizend gulden (afgerond) Sanering Tranendal en Grote Kampen. (f1100). De volkshuisvesting is een van die on derwerpen, waarop gedurende de ko mende jaren de activiteit van de ge meente gericht moet zijn. Voor de bin nenstad is daartoe in de eerste plaats nodig een plan, waarin de bestemming van de gronden wordt geregeld, en het vaststellen van bijzondere rooilijnen. De daartoe strekkende tekeningen en voor schriften zijn in ontwerp gereed. Op dit plan zullen saneringsplannen voor bepaalde delen van de bebouwde kom moeten volgen. Hiertoe zijn in de eerste plaats bestemd de Grpte Kampen/Hoog Bolwerk en het Tranendal. Voor 't uitwerken van deze plannen met tekeningen, begrotingen, exploitatieberekeningen en voorschrif ten is geraamd een bedrag van f1100. al liu, dy’t-- skalk each biseagen, hwant Grins hat op it gebiet fan idealistyske charitatieve forienings nou j - swide namme. Mar alia, it minske, seit it sprekwurd, dy’t him ien kear forbettert, dat toemar, men liet it foar hwat it wie en koe oan de oare kant bliid wêze, dat Appelskea ek dèrwei mear stipe waerd. De namme as sanatorium hat al dy tiid tige goed west, deskundigen sprieken skoane wurden fan dit yn- stitüt en oer de kunde en tawijing fan doktoren en forpleechsters gie in swide rop oer it lan. De kundigens fan de di- rekteur waerd troch dizze minsken tige heech oaslein en de risseltaten wiisden dat ek hieltyd wer üt. Sa wiene wy hjir allegëaire wiis mei Ap pelskea. Wol die nei de oarloch bliken, dat de outillage fan de gebouwen nedich op e helling moast, mar fuort nei de oarloch krige men dêrfoar gjin kans. Ha- war, mei de Sweedske barakken waerd in needoplossing foun en elts wachte op de ütstellen fan it Haedbistjür, dy’t dizze situaesje fiks forbetterje so ne. Nou is de foarm hweryn dizze ynrjoch- ting bistjürlik getten is, tige apart. It is in foriening mei ófdielings en dizze moatte oan de ütstellen fan it H.B. har goedkarring jaen. Fanweg? it algemiene karakter fan dizze foriening leit it foar de han, dat men 'ter priis op stelt, ek min sken fan ünderskate rjochting yn it bi- stjür to hawwen en bij fakatures komt der dan ek in fcardracht fan it H.B. Dizze jowt praktysk altyd de trochslach hwant de ófdielings hawwe underling gjin for- ban mei mekoar en har gearkomsten bin- ne lyk as dy fan it Griene Krüs of oare soartgelikense organisaesjes sa tin bisocht, dat der gjin ünderlinge 1 i b’sken de leden bisteit. Dit jier wiene der likemin as oare jierren lju op d gearkomsten, alhoewel der dochs wichtige dingen to yn it iepenbhr diene oft de saek yn Ap pelskea bliuwe soe. Jit inkele ji:rren lyn is dit noch wer ris fêstlein. De greate pro paganda ik ha de struibiljetten hjir noch lizzen fan inkele jierren lyn gie o— Appelskea en jitteris oer Appelskea... mar doe al tochten Dr Kraan en it Deis- tich Bistjür oan hwat oars. Hja lieten de boerkes niar prate en gyngen ündertusken har gong. De plannen foar nijbou yn Ap pelskea kamen net, fan jier ta jier bleau- wen hja üt, de situaesje dêrre waerd alle jierren minder. De jierforslaggen bigou- nen Aopelskea yn bipaelde opsichten oan to taesten. „Grins” en de „Kraanfügels” waerden tige aktyf, mear ófdielingen en greate jeften op de Algemiene gearkomsten joe gen dêroan in bysünder reliëf. De Fryske óffurdigen fielden harren op dy gear komsten fan jier ta jier, as „personea in grata”, gjin knikje koe deróf en seis doe’t wy hjir in lede-aksje bigounen mei fordübeling fan it oantal leden, waerd mei gjin inkeld wurd dêroer kikt. De leste algemiene gearkomste hat in ein makke oan alle twivel. Mei alle biskikbere middels en in massabisiik fan Grins en Drinte is it fort bistoarme. Der wie gjin balden oan. De geastenwaerden iepenbier, it doek gie omheech en sünder pardon waerd oan Appelskea de deastek tabrocht. Tsien jier hie men wachte, mar nou koe it gjin twa moanne mear lije om in for- antwurde en rêstich bislüt to nimmen. De temmen wiisden omleech: „Barbertje móast hingje!” Supporters üt Grins en Drinte soargen foar in mearderheit fan stimmen, de lju dy’t foar tsien jier as gasten yn dit Frysk sanatorium komd wiene, jagen de biwen- ners en morele eigners üt har eigen hüs. Fan it rapport fan de kommisje Banning waerd in diel brükt en it meast wichtige oan ’e kant setten. De Fryske naïviteit en it gefoelsideallsme, hwat harren al sa faek parten spile, joech bilies tsjin it wolbirette, hurde en systematyske spul fan Dr Kraan en syn mannen. Forslein en mei in bitter gemoed binne wy dy deis nei hüs gien en it wie as seach ik oan alle huzen fan de freonen fan Appelskea de flagge healstók. In dierbere deade waerd to hóf brocht. Sa’t it liket, sil hjoed as moam yn de Steaten fan Fryslan in saek oan ’e oarder komme, dy’t rounom yn Fryslan tige de bilangstelling hat. De sack fan it for- neamde en drok bisprutsen sanatorium yn Appelskea. Wy binne der tige bliid om, hwant der libbet hjir oeral in gefoel fan üngerêstens en jit slimmer oer de takomst fan dit sanatorium. De measte lezers sille witte, dat tsientallen jierren Fryslan dit sanatorium droegen hat en dat partikulieren, mar ek de provinsje en de gemeenten hjirre al dy tiid stipe jown hawwe oan dit iennichste sanatorium yn it Noarden. De provinsje sette fuort al ütein mei in skinking fan f 100.000 hwat fjirtich jier lyn in hiel kantael wie en tige komselden jown waerd. Ek de Fryske gemeenten joegen al dy tiie safolle per ynwenner om de needsaeklike kosten fan de t.b. bistriding yn dizze ynrjochting mooglik to meitsjen. Partikulieren waer den lid fan Appelskea en under harren wiene guods dy’t it et lieten by inkele gounen jiers, mar stikken lan er. soms seis in hiel spultsje of buorkeri’ oan Appel skea formakken. C kaem der in forsyk üt Grins zen net it measte skele kin. Mei ütsünde- ring fan in pear H.B. leden, dy’t midden tusken de minsken steane en harren ien en mien fiele mei harren, binne de meas- ten frijhwat autoritair. Hja halde gjin kontakt mei de ófdielings, negeare de Fryske kranten en fiele harren to „heech” of to „fornaem” om harren to uterjen yn it publyk. Hja leze dy dingen wol en hja harkje der nei, mar har iennichste bikende reaksje is minachting en morele boycot. Hja wolle mei kranten, dy’t oer de saek in oare miening hawwe, gjin ge- doente mear hawwe en de persoanen, dy’t hja,sa uterje, komme op de „sfarte list”. Lang hat men net witten, hwat de de oarsaek wie fan dizze eigenaerdige opfettings, mar it léste jier is dit tige düdlik wurden. Ungerêst oer de gong fan saken, wiene guon al folie earder, hwant neist it Bistjür is der ek in direkteur fan it sanatorium en dizze makke der gjin geheim fan, dat nei syn miening it for- neamde sanatorium to Appelskea om him leaver hjoed as moarn fordwine koe. .Dr Kraan hat op it gebiet fan de moderne t.b. therapy syn eigen miening en al syn uterings en artikels wiisden de léste jier- en düdlik ien kant üt. Gjin sanatorium mear mar in modern t.b. sikenhüs yn of by in greate stêd. Foar him moat it al jierren fêst stien hawwe, dat hy net yn Appelskea bliuwe woe. Dit idé kin en mei gjin minske him kwea.ófnimme. Hoe pynlik ek yn syn gefolgen foar Fryslan en Appelskea, hy giet alhiel frij üt troch neffens syn oertsjüging to hanneljen. Mar hij wist ek, dat dit in Frysk sanato rium wie en dat de oprjochters en stipers dit bigearden. En dêrom hie hy by syn idéën iepener hannele troch to sizzen: Ik gean hjir wei, hwant ik sjoch it oars” en dit sanatorium is it moréle bisit fan it Fryske folk. Hie hy de lju üt Grins bymekoar roppen en frege oft hja him helpc woene foar in sanatorium nei syn idéën, dan hie hy in mear iepen en earlik spul spile en wy hiene him alle sukses tawinske. Mar hy is seis net fuortgien omt syn bigjinseis as medikus him dit opleinen, hy hat krekt ainoewei aer aoens wicnrige amgen cu salang wachte en wurke oant hy in kans bisluten wiene. En nou üntkomt men net krige om it hiele sanatorium hjirwei to uuuLK.cn van nppci- oan de yndruk, dat de leden fan it H.B. nimmen. Systematysk is dit Op in ünsillige dei mei namme dy üt Fryslan, in groep en hy hie de stipe en de me c üt Grins om ek mei foarmje, dy’t to wur’tjc x oan dit doel. Dat waerd ta- salang wachte en wurke oant hy in kans 'Ji wurk ütfierd de meiwurking fan miening fan har leden in great diel fan de Fryske H.B. leden, r-- sa min mooglik oer praèen en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1