7 la snie AFSCHAFFING SCHOOLGELD EN MINIMUM BROODPRIJS Fan fuotprinten farske EUROPA’S DEFENSIE GEBASEERD OP ATOMISCHE WAPENEN J V M lis Liftverbod blijft gehandhaafd Buitenlands Overzicht Algehele reorganisatie der strijdkrachten Rusland zorgde voor nota-Iawine N’ g n STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND CUttVït Hwat bat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 1 Dr Vrijdag 24 December 1954 50e Jaargang No. 101 14 3 uur tuur. Uit: „Gloria in Excelsis Deo” vard KAMEROVERZICHT !N begroting Wetenscn; kou deze weigering voor het feit dat z.i. *k Had anders eerst wel uit het raatn gekeken. Maar dat was nü, vond ik, de eer van God te na. *t Zou oneerbiedig zijn de zang te breken, Wij zongen tweede stem het lied der englen na. Yn nije winkels is gjin aide skuld Abonnementsprijs 11.60 pet kwart»»! (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie gas- estel mge- door 1. deze tref- it te Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OS1NGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 (Telefoon 451 - Na 18.50 uur 305 of 335 (K 5157) J aangeroerd, die Athene in de algemene vei als de n- :n Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardscbe Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Ik zou de Kerstgeschiedenis vertellen. De kleintjes kwamen kleintjes om het orgel staan. Ik hoorde wel, dat iemand stond te bellen, Maar onder ’t zingen kon ik niet naar voren gaan. eenvoudig niet jen van het regeringen in beslissingen eggen. Nu dedigings- atomische atomische wapens ge- eventueel ook gebruik die wapens. plannen tegelijk voorbereiden, één voor atomische en één voor niet atomische wapenen; dat zou wat de bewapening betreft al te kostbaar zijn en wat de organi satie aangaat onmogelijk. Oorlog voering met atoomwapens eist n.l. Sandwich mannen en -vrouwen als vrijwilligers voor een onderdak. Aan het begin van de winter heeft Abbe Pierre en 29 organisaties die samen het Onderdakfront vormen, 500 sandwichmannen en -vrouwen over Parfis laten uitzwermen De vrijwilligers hebben zich in groepen gesplitst en droegen op de Parijse hoo dverkeerswegen hun slogans mr‘ zoals: Geef hun vandaag een onderdak en: Eis voorschot voor de bouw, enz. De jonge meisjes bleven niet achter met zich enthousiast voor de goede zaak in te zetten. „Ere zij God” duurt lang en „Vrede op aarde.” Ik liet maar bellen tot het allerlaatst refrein. Toen zag ik, Wie er door de ruiten staarde: Het Kind vroeg in een kind, of Hij er bij mocht zijn. Okke Jager recht moge theoretisch dan hier- I er j van terecht kunnen komen. Om dat de beslissing bliksemsnel zal moeten worden genomen zal men alle regeringen kunnen raadplegen. Men moet trouwens over ingrijpen van Hei was dezer dagen juirri tien jaar gele- i noging deed Duitsland te stuiten door het bekende Ardennen-of- fensief. waarin dit nader overleg werd ge vraagd. Minister Zijlstra heeft dit voor stel heftig bestreden. Maar op het laat ste moment werd de motie ingetrokken nadat gebleken was, dat zij geen schijn van kans maakte. Dit kwam doordat de heer Janssen een geheel nieuw element in zijn voorstel introduceerde. Hij drong er op aan dat de Regering een aantal vertegenwoordigers zou sturen naar de vergaderingen van de Neder landse Bakkerij stichting. De grote meerderheid in de Kamer was echter van mening, dat dit niet kan. De stich ting is een zuiver particulier orgaan. Niemand was gediend van „overheids- pottenkijkers” in particuliere lichamen. Minister Zijlstra niet in de laatste plaats. Door dit element in het voorstel te brengen, heeft de k.v.p. minister Zijlstra eigenlijk flink gesteund. Wat de twijfelaars alle afgevaardigden die van mening waren dat nader be raad tussen Regering en Bakkerij stich ting aanbeveling verdiende ver klaarden zich tegen de k.v.p.-motie. En doordat zij zelf geen ander voorstel indienden, schaarden zij zich automa tisch achter het beleid van de Rege ring. Minister Zijlstra had overigens genoeg argumenten voor de afschaffing van de minimum broodprijs. Deze is volmaakt overbodig, want de werkelijke prijs van het brood (die gelijk is aan de onder ling af gesproken adviesprijs) ligt bo ven de minimumprijs. Naar zijn me ning zal er in de bakkerswereld geen ernstige concurrentie komen. Daarvoor steunt de adviesprijs te veel op het ge zag en het inzicht van de bakkers, die bovendien een „vechtfonds” hebben. Dit fonds wordt gebruikt tegen bak kers die hun brood beneden de advies prijs verkopen. De minimumprijs is dus overbodig. Maar volgens de minister is deze ook schadelijk. Nu de maximurr - prijs er niet meer is, moet er ook geen minimumprijs zijn. Daarvoor is het bakkersbedrijf te dynamisch. Waarom schaft U de minimumprijzen af? zo hadden verscheidene sprekers gevraajd. Zij spelen immers geen enkele rol, om- 'J'ot de landen welke van Rusland een nota ontvingen behoorde ook Zuid- Slavië. Het ging daarbij niet direct om de Parijse accoorden, maar over de weige ring van Zuid-Slavië om aan de conferen tie over een Europees Veiligheidsverdrag te Moskou deel te nemen. Zoals ook in nota’s aan andere landen, betreurde Mos kou deze weigering en vroeg aandacht voor het feit dat z.i. de Parijse accoorden de vrede in gevaar zouden brengen. Zo als bekend is Tito tegenstander van aan sluiting bij $en der grote blokken. Hij heeft daarvan ook nog eens getuigd bij zijn bezoek aan premier Nehroe van India door met deze samen een verkla ring uit te geven waarin wordt betoogd De raad van ministers van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie heeft besloten dat de defensie van Europa geschoeid zal worden op de leest van de allermodernste wapens van kernenergie. Zo mag men de beslissing welke deze raad vorige wede te Prijs nam wel samenvatten. De raad verklaarde dat het aanvaarden van deze aanbeveling van zijn militaire raadgevers niet betekende dat de aangesloten regeringen afstand deden van haar verantwoordelijkheid voor het nemen van besluiten om deze plannen in geval van vijandelijkheden in praktijk te brengen. Bedoeld wordt dus dat alle betrokken regeringen op zo’n moment nog het recht hebben zelf te beslissen of al of niet atomische wapenen zullen worden gebruikt. snel op dat Eisenhower zijn bevel niet be hoefde door te zetten maa het geval is tekenend voor de moeilijkheden welke tussen individuele regeringen en een ge meenschappelijk opperbevel kunnen ont staan en welke op een bepaald moment Zelfs noodlottige gevolgen zouden kun nen hebben. dat de werkelijke prijs toch hoger ligt? Als men een soepeler prijsregeling wil, zal men juist de adviesprijzen moeten aanpakken. Nu, van deze gedachte toonde de minister zich niet afkerig. Hij overweegt op te treden tegen de boycot van bakkers, die brood leveren beneden de af gesproken adviesprijs. Hem was een geval bekend van een bakker die wittebrood kon leveren voor drie cent goedkoper dan de algemeen afgesproken prijs. Deze bakker was echter nauwelijks meer in staat om voorraden in te slaan. Hem trof de boycot zijner collega’s. Maar de be windsman voegde daaraan toe, dat hij niet ineens alle remmen wilde losgooi en. Hij begreep dat voor het optreden tegen de adviesprijs wijs beleid en overleg noodzakelijk zijn. Afschaffing schoolgeld voor leerplichtige jeugd Nu door ziekte van minister Cals da van Onderwijs, Kunsten en lappen niet behandeld kan zich angstvallig onthield van stemmen toen het ging om de kwestie Nieuw Gui nea. Washington ontziet zijn Engelse bondgenoot dus heel wat meer dan zijn Nederlandse. Hier en daar is gefluister^, dat het eigen, lijk de Engelse minister van Staat Nut ting is geweest, die Washington wist te winnen voor het Engelse standpunt in zake Cyprus. Kort voor deze kwestie n.l. in de V. N. aan de orde kwam, legde Nutting in de Ver. Staten in het open maar de verklaring af dat een rode Chi nese aanval op Formosa Engeland aan de zijde van Amerika zou brengen, om dat dit een aanval op een lid der V. N. zou betekenen. Een verklaring die in Engeland heftige protesten heeft gewekt en ook kant noch, wal raakt want Enge land heeft het rode bewind te Peking al lang als het wettige over China erkend en is dus geenszins als lid van de V. N. ver plicht Tsjang Kai sjek op Formosa te hel pen, die slechts nog beweert heerser over China te zijn. Boer Santema siet yn 'e grtate opkeamer fan ’e pleats. De greate kroanlampe spraette syn Ijocht oan alle kanten oer de keamer. De aide boer siet yn in noflike Stoel mei de fuotten rjochtüt foar de nij- rpoadderige haerd. Hy hie in kreas baits je en syn kreaze forklaeijersbroek oan. De tsjokke, boarstelige wynbrauwen, de djippe tearen yn ’e foarholle it aide ruge grize hier, ie brede koarte noas, de noart- ske trekken om syn müle. Oer syn hiele wêzen lei hwat ünbihaechlikens. Unto- f reden wie it rjochte wurd net, mar ein- liks meat hwat, dat jin ófstjitte. De bihaechlike, ütstrieljende waermte fan ‘e haerd, it Ijocht dat dc kroanlampe oer de keamer forspraette, de moaije oan- klaeijing fan ’e keamer, de moaije alder- wetske plusj ene stuollen, it plüsjene kleed oer de groun en op ’e alderwetske roune tafel, fike allegearre wol mei de èlde, noartske boer yn striid to wêzen. Oan it lewant hong in kastke mei aid porslein, in alderwetsk stik meubilair pronke mei glc 1 nikkelguod yn ’e hoeke fan ’e keamer, de reade plüsjene oerger- dinen joegen in waerme óffreding fan ’e bütenwrald. In greate Sint-Bernardhoun lei foar de haerd mei de kop tusken de foarste poa- ten en liet ris in grommeljend lüd hearre, as de boer syn foet ris hwat forskeukte. De heal slügjende eagen gyngen dan wer ticht, nou wrychtich goedaerdich lykjend of faeks ek lokkich tofreden fielend, bliid om - - hoen meast oan in keating yn 't büthüs. j i it hiem. In trijekleurige kat lei efter inoar rölle en hie allang freonskip sluten tnei de greate houn, beide biwend oan it selskip fan ’e aide boer. In tsjettel mei sükelade molke stie to protteljen op in Ijochtsje op ’e thétafel. Sa fierde boer Santema syr. Krystfeest. r skippe fan syn houn en in kat. Ynienen i riisde dat beide landen een gemeenschappelijke politiek zullen trachten te voeren welke de steun en sympathie zou kunnen -er- werven van alle landen, die niet bij een der blokken zijn aangesloten. Eigenlijk willen deze staatslieden dus toch weer blokvorming maar dan op basis van de neutraliteit. In hoeverre dit te rijmen is met Tito’s verbond met Turkije en Griekenland, is een vraag, welke nog tot enige wrijving tussen Belgrado enerzijds en Ankara en Athene anderzijds kan leiden. Het is immers zo dat als Rusland bijv, jegens West-Europa agressie zou plegen, Tur kije en Griekenland als Navolanden ge roepen zouden zijn West Europa bij te staan ook al werden zij zelve met direct aangevallen. Maar zou Z. Slavië dan neutraal blijven? u we hier Griekenland hebben ge noemd zij ook even de kwestie-Cyprus jgemene ■rgadering der Ver. Naties bracht. Zo- s bekend eist Griekenland dit Middel landse Zee-eiland dat nu een Engelse ko lonie is, op, omdat de Cyprioten in grote meerderheid Grieken zijn en zich bij dat land willen aansluiten. Zonder veel moei te werd deze kwestie echter zeer tot ongenoegen van vele Grieken, zodat in Athene zowel als op Cyprus zelf demon straties tegen Engeland werden gehou den van de agenda der Algem. Verga dering der V.N. afgevoerd. En dat ge schiedde nog wel met Amerika’s mede werking, dat in dezelfde vergadering De houn, wach as altiten, hie it oerein gean fan syn baes wol fornommen en slikke syn han. Streakjend gyng de aide, ilige han oer de houn syn kop. „Stil mar, stil mar, der is neat hear, de baes woe mar efkes sjen granzge de boer. „Sjoch ek mar ris nei buten ta”, en de han die de kop hwat omheech. Doe seagen twa pear eagen nei buten ta, in pear trouwe houneëagen en in pear dy’t stoarren De fuotprinten wiene nou alhielendal fuort. Boer Santema loek it reade oergerdyn wer ticht en liet him wer yn syn nof like stoel sakje. De houn gie wer lizzen en kroep noch hwat richter by de haerd. „Kom, ik sil mar ris in bakje molke yn- jitte, dêrfoar stiet it dér op-it lest ek”, sei de boer yn himsels. Hy roun nei de thé tafel en geat in kopke fol. Skean op ’e hoeke fan 'e thétafel seach er in trompke stean. Hy die it lid der ris of en seach in farske Krystkranse lizzen. „Hwat in goede soargen, hwat in goede soargen”, sei er binnenmülks. „Klas is wol goed foar my”. Hy liet it him goed smeitsje. De greate houn, dy’t syn baes yn al syn biwegingen loerend folge, kaem oerein en krige ek syn poarsje fan de kranse. Hy slikke him om e bek. De kat bleau ek net binefter en krige ek hwat. „Meiinoar parte jonges, elk hwat, heat”, en de boer striek de bisten oer de kop. Poés streake him by de boksen lans en de houn syn eagen fregen om mear. „It is op hear”, treastge Santema, dy’t it yn de houn syn eagen wol lies, „letter wer ris hwat hear, jow dy mar wer del. Poes sliept ek al hast wer”. En as forstie sini zegd zal aar om terug te komen op de beslis- ig van de Navoraad, nu a is ge- il men als de nood aan de man komt ook b moeten durven zei eenmaal is besloten dat de verdedigings plannen voor de Navo op atomische wupenen gebaseerd zullen zijn, heeft het nauwelijks zin meer dat als de nood aan de man komt alle regering-i nog zullen worden geraadpleegd^ of atomische wa pens zullen worden ingezet. Theoretisch zou zich het geval kunnen voordoen dat uit een klein grensincident door directe toepassing van het atoomwapen een groot conflict zou ontstaan, maar men mag zo veel verantwoordelijkheids!, jvoel bij de militaire leiding veronderstellen, dat dit geval in de practijk niet zal voorkomen, en bovendien kunnen de regeringen te Washington en Londen nog altijd een oog in 'iet zeil houden. Maar nu eenmaal besloten is dat de Navo-defensie op atomische wapens ge baseerd zal worden, zal men konsekwent moeten blijven en moeten maken van Men kan geen twee plannen tegelijk één voor niet atomische wapenen; dat zou wat de bewapening satie aangaat onmogelijk. Oorlog voering met atoomwapens eist n.l. een geheel andere indeling der strijd krachten. Militaire deskundigen voorstellen dat de tijd van het inzetten van gehele divisies voorbij is. Dergelijke grote eenheden zul len moeilijk te mobiliseren zijn onder de omstandigheden van de atoomoorlog. Kleinere, plaatselijk gevormde eenheden zullen in zeer los verband met elkaar moeten opereren en er zullen versterkin gen, welke voldoen aan de eisen welke de atoomoorlog stelt, in de meeste blootge stelde gebieden moeten worden aange legd. Er zullen waarschijnijk veel meer, maar kleinere vliegvelden moeten komen en de verdediging daarvan tegen aanvallen wordt van zo pri mair belang geacht, dat er een At lantisch luchtverdedigingscentrum te Den Haag komt, waar een aantal knappe koppen uit de Atlantische wereld de mogelijkheden ten deze zullen bestuderen. de houn de boer syn wurden, sa joech er him wer del. Santema stommere hwat yn ’e stoel, mar it wie krekt as bigounen de fuotprinten yn ’e snie foar him to libjen, lytse en greate wiene itallegearre nei it Krystfeest. Hy siet hielendal allinne en hie neat jown In oanklacht tsjin himsels, „aide jild- skraber”, sei in stim. „Kom, noch mar ris in bakje molke, dat hie niiskrektsa goed sma ke, dat soe sok- ke tinzen hwat fordriuwe”, tocht er. Mar doe’t er krebintich oereingie, loek him in huvering oer de lea. Wer seach er troch it reade oergerdyn, de fuotprinten wie ne fuortalhielendal fuort, de lytse en de greate. Wylst er de molke yngeat, rydboske er. Ja, sa soe syn libben ek ienris ütwiske wurde, „hy de aide, noartske boer, dy’t oars gjin leafde joech as allinne oan syn houn, de katmar de dieden, dy bliu- we. Hied er ea in freonlik wurd foar de hüshaldster oer? As hy nei har wurk seach, hoe bést oft hja it allegearre foar- inoar hie, wie hja dat net wurdich? Hy seach om him Einne, it wie gjin wónder, as hja har gesellichheit earne oars socht, joun by de bern. Hwat wie der ek oan by him, dy’t elkenien ófstjitte, en oeral in oanmerking oer makke. It wie krekt as glied syn libben oan syn geasteseach foarby; allegearre kaem it nei hoppen, syn jonkheit, syn libben by it klimmen fan ’e jierrenen nou by it alder wurden. Hwat hie hy dér fan mak ke? It binaude swit briek him üt. O, as yndertiid Murkje ris net stoarn wie, dan hie ’t mülk hiel oars yn syn libben gien. Dan hiene der nou mülk pakesizzers op syn knibbels boarte, hied er hjir net sa allinne sitten, lyk as nou. Hy sochte ünt- wyk to finen, foar de lange rige fan selsbiskuldigingen, dêr’t er suver ünder biswykte. It flime troch him hinne, mar hy kaem der net üt. Hy gie oerein, alles like hjirre gleone eagen to hawwen yn ’e keamer. Hy for- geat it théljochtsje üt to dwaen, mar stroffele by it trepper.tsje del fan ’e op keamer. De beide bisten folgen de baes nei it büthüs ta. Mar hjir wie it al krekt- lyk as yn ’e keamer. De houn wachte om- dóch, dat de boer syn keatling fêst meit- sje soe en de kat waerd net mear streake. Fragen bistoarmen him en makken him lyts. „Is dit sünde”, kriet er ynienen üt, „hoe. moat it dan mei my?” En in aide, gjirrige boer, die mei de han op ’e earmen tsjin ’e büthüsmuorre oan, bilidënis fan syn skuld, syn greate skuld snokkere it üt en lei syn hiele iensu- me libben del oan ’e foet fan it Krüs De bem songen yn ’e tsjerke fan „Stille Nacht, Hillige Nacht”, bernestimmen dy it ütgalmen oer de wrald, oer it greate wünder fan it bern yn Bethlehim, dy’t yn in krêbbe dellein waerd. De snie dwarrele del bütendoar, de fuot printen wiene alhielendal fuort, mar yn it büthüs fan ’e manske cleats, toraende de hurde koarste om it hert fan boer Santema. De greate leafde fan it bem fan Bethlehim foar sunders makke plak yn syn hert. Boer Santema syn earste, wiere Krystfeest Op ’n bepaald moment toen de ge allieerde legers in een zeer moeilijke positie verkeerden gaf Eisenhower bevel desnoods Straatsburg prijs te geven om strategisch voordeliger stellingen te betrekken. De Franse regering (de Gaulle) erkende deze s '•tegische voordelen maar gelastte haar eigen legers om Franse presti- ge-redenen Straatsburg vast te hou den en dus eventueel niet te gehoor zamen aan Eisenhowers opdracht. Daar is toen heel wat over te doen ge weest. Gelukkig klaarde de toestand zo Het besluit van de Navoraad, dat dus een totale ommekeer in de organisatie der strijdkrachten zal brengen, waarmee men in 1956 hoopt gereed te zijn, schijnt met algemene stemmen genomen te zijn. Men had hier en daar vooral van Franse of Deense zijde bezwaren verwacht, om dat deze landen het misschien niet tac tisch zouden hebben gevonden, zozeer de nadruk op het atomische wapen te leg gen, nu Rusland toch schijnt te streven naar een zekere mate van toenadering tot het Westen. Maar in regeringskringen der Westelijke landen is men het er ken nelijk over eens dat een militair sterk W. Europa met meer succes kan streven naar een vreedzaam nabuurschap met Rusland, dan een zwak. Dat is ook de oorzaak geweest dat men W. Duitsland in de W. Europese verde diging wilde opnemen. Tot het laatste toe zowel in het W. Duitse als Franse parlement zijn de accoorden van Parijs nu aan de orde blijft Moskou pogen de totstandkoming van deze accoorden te verhinderen. In de afgelopen week is er een lawine van Russiche nota’s ten deze over de W. Europese landen uitge stort, waarvan de belangrijkste wel zijn die aan Frankrijk en Engeland waarin gedreigd werd met het opzeggen van het Frans-Russische vriendschapsverdrag en het Engels-Russische verdrag van 1942 als Parijs de accoorden door deze landen werden geratificeerd. Deze Russische dreigementen zullen waar schijnlijk een averechts gevolg hebben; regeringen noch parlementen plegen te wijken voor buitenlandse druk. Alleen moeilijkheden over ’t Saaraccoord tussen Duitsland en Frankrijk zouden nog roet in het eten kunnen gooien en Londen en Washington hebben het hunne gedaan dat te voorkomen door aan te bieden de Saar-overeenkomst te garanderen. „Bakkers, durf de vrijheid aan”, zo heeft minister Zijlstra verleden week in de Tweede Kamer uitgeroepen, want naar zijn mening passen in deze tijd geen minimumprijzen voor het brood meer. De jonge bewindsman van Eco nomische Zaken heeft volledig zijn zin gekregen. Weliswaar sputterden ver scheidene fracties nog even na, maar zij durfden niet het standpunt in te nemen dat de minimum-broodprijs ge handhaafd moet worden. De midden- standsspecialisten zij voerden voor namelijk het woord waren echter wel van mening, dat de Regering haar besluit te abrupt heeft genomen en dat zij dus te weinig overleg heeft gepleegd met de Nederlandse Bakkerij stichting. Verscheidene sprekers hebben dan ook aan de minister gevraagd om het over leg alsnog te beginnen. Zolang dit ge sprek tussen de Regering en de bakkers duurt, zou het besluit om de minimum prijs af te schaffèn opgeschort moeten worden. De Ic.v.p. ging in dit opzicht het verst. Haar woordvoerder, de heer Janssen, kwam zelfs met een motie, igd. Minister Zijlstra heeft dit voor- heftig bestreden. Maar op het laat- dat zij geen schijn geheel nieuw element dat de Regering mede erkend zijn, practisch zal weinig rorden genomen zal de gevolg: neen in bi 1 van 1 de militaire leiding met licht denken. den dat Hitler Z'jn laatste de geallieerde opmars naar haerd mei de kop tusken de foarste po: de boer syn foet ris hwat forskeukte. ticht, nou wrychtich goedaerdich lykjend ril id, bliid syn frijheit, dizze joun. Oars lei de kAA,'» Hy wie net los fortroud foar frjemden op it hiem. In trijekleurige kat lei efter de kachel, smük as in kleaune jern yn- Inoar rólle en hie allang freonskip sluten mei de greate houn, beide biwend oan it selskip r protteljen op in Ijochtsje op ’e thétafel. Sa fierde boer Santema syn Krystfeest. De aide, wrantelige boer, allinne bisel- fan syn houn en in kat. Ynienen de aide üt syn stoel aerein, roun nei it finster ta, skoude it gerdyn hwat fansiden en seach ta it rut üt. It Ijocht fan ’e strjitlantearne forijochte in great diel fan it hiem en it paèd op ’e buorren. Tinne snie dwarrele del yn ynmoaije skit tering by it Ijocht fan ’e lantearne. De snie wiske de farske fvotstappen üt fan mmsken, dy’t foarby roun wiene op dizze Krystjoun. It wie nou alhielendal stil yn 'e buorren. Boer Santema stie stil nei dy fuotprinten yn ’e snie to sjen, lytse en greate wiene it Der wie optheden Krystfeest in 'e tsjerke foar de bern. Niiskrektsa hie hy de stimmen wol heard fan de bern, fan de alden, dy’t meigyn- gen dêr hinne. Santema kaem nea yn ’e tsjerke, dêr moast er neat fan hawwe, mar doe’t er dêr dy fuotprinten yn ’e snie seach, lytse en greate, wie ’t krekt as wie it him as in oanklacht. Doe’t hja okkerdeis west hiene om in jefte foar it Krvstfeest foar de bem, hie hy noartsk tsjin ’e hüshaldster sein, dat er dêr neat foar oer hie en hy hie yn him sels granzge oer dat geskoai by de doar- ren lans. Dit hie de hüshaldster net hea.t, dy hie sek wol hwat iown, hie hy wol fornommen, fan har eigen lean Och, froulju binne meast hwat wcakhcrtich en hja wie nou zk nei it Krystfeest foar en hja wie nou ek nei it Krvstfeest foar bilang hie dy dêr nou by. Hy seach lytse en greate fuotprinten dy’t stadich ütwiske waerden troch de lytse delfallende flokjes iï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1