yd MARTINIKERK GELEIDELIJK UIT DE WINDSELEN WETGEVENDE ARBEID WAS NIET GERING Belastingvoorstellen kunnen KRIS-KRAS door Nederland 1 üs hjoed p p to sizzen E* in het jaar 1955 krijgen we weer felle belastingdebatten. Dat is heel duidelijk gebleken tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen in de Twee de Kamer, die op 9 November van dit jaar gehouden werden. Bij de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft men de verschillende standpunten nog steviger vastgelegd. Weer staan we een belangrijke belastingverlaging te wachten. Zij zal ingaan op 1 Juli 1955 en zij heeft de bedoeling om verlichtin gen te brengen in de persoonlijke sfeer. Dat de socialisten zich verzet hebben tegen een vervroegde belastingverlaging (van 1 Januari 1956 tot 1 Juli 1955) is niet zo interessant. Hwat hat (jabe Skroar ■sil Laatste fase van restauratie Fan de Martinytoer Tj. de J. spanning brengen Groots program staat op stapel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND o Vrede geen asyl voor gemakzuchtigen „Als wij in deze jaren met Kerstmis „Vrede op aarde” horen verkondigen, worden onze gedachten steeds weer ver vuld met hoop en vrees. Het is ons daar bij vreemd te moede, dat er met Kerst mis van dit jaar 1954, hoe het ook in de natuur gestormd heeft, nergens ter wereld vrede is”. 50e Jaargang No. 102 Dinsdag 28 December 1954 n en x>ot- r Dr (Parlementair Jaaroverzicht I) t. rt van ’els- rst- en '.30 en Ds en 30 e- Driekleurig (koe) kalf. 1 goune yn de simmer en in daelder yn ’e winter as hja dan wurk fine koene. En Hüs, hüs, leaf aldershüs. l Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Boisward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per sins Ingezonden mededelingen dubbel tarief Hsadelsadvertenties bij contract reductie nd gh eg ir- 1113. n want de definitieve voorstellen van de Regering zijn nog niet bekend. Misschien hebt U een ogenblik gedacht, dat we het jaar. 1955 aan het beschrijven wa ren, maar niets is minder waar. Men moet goed zien, dat de voorbereiding van het gehele belastingcomplex en deze had plaats in het jaar 1954 spanningen in de politiek opgenepen heeft. En nu is er natuurlijk niemand die voorspellingen kan doen; dat is on mogelijk, want in de eerste plaats zijn de wetsontwerpen er nog niet en ten tweede moet men altijd rekening hou den met de mogelijkheid, dat of de kvp of de pvda of de Regering water in de wijn doet, of dat men op het laatste moment nog een aanvaardbaar com promis vindt. In de politiek zijn nu een maal weinig dingen onmogelijk. Maar zelfs de knapste politicus kan de span ningen van dit moment niet wegrede neren. Yn goede dagen bliuwt de kweade kwea, Yn kweade dagen bliuwt de goede goed, Kalf met vijf poten. Bij de veehouder Van der Kooi op de „Bonteplaats” nabij Oldeboorn is een kalf met vijf poten ge-" boren. Historische vondst. Bij de restauratie van het orgel der Herv. gemeente van Koudekerke in Zeeland zijn met muziek beschreven perkamenten voor de dag gekomen. Op verzoek van de kerkvoog dij heeft ds Kloosterman uit Vlissingen in ik a l. a B 1 raak. .•aan. lang tong. 1.30 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad A Da 3- g j De Kerstltlanken zijn verklonken. Nog slechts luttele dagen schei den ons van de jaarwisseling. Het is nu reeds de tijd om ons te bezinnen over datgene wat 1954 ons bracht. In dit artikel vindt U het eerste gedeelte van onze parlementaire notities over het afge lopen jaar. De vierjarige parlementaire periode, die we thans beleven, wordt ongetwijfeld gekenmerkt door de belastingpolitiek, de doorbraak en de nieuwe rechtsorde met Suriname en de Nederlandse Antillen. Wij zetten bewust de belastingpolitiek voorop, want als er werkelijk sprake is van spanning in het politieke leven van vandaag, dan gaat het om fiscale kwesties. Neen, we vergeten niet, dat er een debat is geweest over het Man dement. Een debat, dat overigens geen schadelijke politieke gevol gen heeft opgeleverd. Men kan wel erkennen, dat de doorbraak een van de grote kwesties is in deze tijd, maar dat wil niet zeggen, dat dit vraagstuk in het Parlement zó aan de orde wordt gesteld, dat ministerszetels wankelen. De doorbraak is in de eerste plaats een kwestie tussen de partijen onderling. Als het echter gaat over belastingen, dan raken niet alleen de partijen met elkander slaags, maar dan vindt men tevens een gewapende Kamer tegenover een gewapende Regering. Het pad van het Kabinet-Drees gaat niet bepaald over rozen. In Januari 1953, toen het nog maar enkele maanden oud was, sprak men reeds over een komende Kabinets crisis. Deze is niet gekomen, doordat de Regering zo verstandig was op het laatste moment te komen met een enorme verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, waarmede maar liefst f190 millioen gemoeid was. deling geen principiële beschouwingen meer gehouden. Daarvoor liggen de standpunten te duidelijk. Ditmaal was er een uitzondering. Volop spanning was er deze zomer in het politieke leven. Het Mandement der Bisschoppen kwam in het politieke strijdperk. Socialisten en liberalen deden heftige aanvallen op het ondemo cratisch karakter der kvp. De ar en de ch zwegen tot het moment waarop de Algemene Politieke Beschouwingen begonnen, n.l. tot 5 October. Men kan niet zeggen, dat zij de zijde der kvp kozen. Daarvoor zijn zij refor matorische partijen, maar de heer Schouten (ar) zag geen nieuwe gezichts punten in het beleid der Bisschoppen. Naar zijn mening is dat beleid sinds 1918 onveranderd. En de heer Tilanus zag het Mandement als een woord tot de eigen kerkgenoten. Zij gingen dus niet zover als de heer Oud, die vond, dat de materiële democratie werd ge schaad. En ook niet zo ver als de heer Burger, die het gooide over de boeg van de bedreigde democratie. Het debat ligt ongetwijfeld nog vers in het geheugen. Het belangrijkste is dat minister-president Drees zich dis- tancieerde van de beschouwingen der fractievoorzitters. Eigenlijk kwam zijn betoog er op neer, dat de samenwerking in het Kabinet, ondanks het Mandement, ongeschokt is. En toen later bleek, dat geen der par tijen lust had die samenwerking te ver breken, kwam het Ministerie Drees on geschonden uit de bus. Dat was wijze politiek, want een verbroken samenwer king zou niet licht geheeld kunnen wor den. Beter kan men in de Nederlandse politieke verhouding de samenwerking verbreken op een zakelijk verschil van mening, dan over een Mandement. Want of men over dit herderlijk schrij ven enthousiast is of niet, in een land als Nederland weten we allemaal, dat compromissen noodzakelijk zijn. Geen enkele partij kan alleen regeren. De ene levensbeschouwelijke opvatting zal dus met de andere moeten samen gaan. Hoewel er soms verschil van me ning bestaat, lukt dit meestal toch voortreffelijk. Als we eens kijken naar landen om ons heen, waar verschillende politieke groeperingen elkaar niet zien of luchten kunnen, dan moeten we toe geven, dat de politieke verhoudingen in Nederland zo slecht nog niet zjjn. Na tuurlijk is niet alles koek en ei. Maar als het er op aankomt, vinden alle par tijen elkaar. Bij de watersnooddebat- ten is dat bijv, heel duidelijk gebleken. waarop alle partijen tot volledige over eenstemming kwamen. Suriname en de Nederlandse Antillen zouden gelijkwaar dige partners in het Koninkrijk wor den. En dat is ook gebeurd. De Tweede Ka mer aanvaardde het Statuut, op 16 Juli, met 75-19 stemmen. Vóór waren de kvp, pvda, ch (met uitzondering van de heer Schmal) ar (met uitzondering van de heer Schouten) en Mevr. Fortanier de Wit (wd). Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de vereiste twee-derde meerderheid moeilijk zou worden ge haald. Maar toen bleek, dat de heer Schouten (ar) door zijn fractie alleen gelaten werd en dat de heer Van Rijcke- voi-sel (kvp) toch vóór stemde, was de spanning verdwenen. Het debat werd eigenlijk vertroebeld door moeilijke grondwettelijke kwesties, waardoor ver scheidene Kamerleden voor de vraag kwamen te staan of zij hun eed op de Grondwet moesten schenden dan wel of zij moesten tegenstemmen. Dat probleem speelde enige tijd later ook in de Eerste De veehouder H. Schaper te Warns heeft in zijn stal een koekalf van ongeveer drie weken oud, dat op het eerste gezicht zwart bont lijkt, maar bij nader bekijken drie kleurig is. Op de rug, bij het schoft, heeft het dier twee flinke rode vlek ken. Opvangcentra voor „liftende” militai ren? Met het oog op de vraagstukken, welke zich rondom het liften van mili tairen voordoen, heeft de A. N. W. B. thans de Legervoorlichtingsdienst in overweging gegeven een lijst samen te stellen en te publiceren van plaatselijk te treffen regelingen inzake opneemcen- tra, waar militairen zich kunnen verza melen teneinde te worden afgehaald door automobilisten, die bereid zijn hen mede te nemen. De A.N.W.B. heeft zich zijn leden be- deze „opvang- bereid verklaard onder kendheid te geven aan plaatsen”. 4286 gevangenen in de Nederlandse hui zen van bewaring en gevangenissen. Daarvan zaten er 1345 in preventieve hechtenis. Bij de gevangenen zijn 492 politieke gedetineerden, waarvan 51 Duitsers; 163 politieke delinquenten zit ten in Breda en 110 in Hoorn. Van de gevangenen zijn 201 vrouwen, waarvan 11 politieke geïnterneerden. O, dominee. Tegen een 71-jarige buiten kerkelijke predikant S. van de B. te Apeldoorn is door de politie proces-ver- baal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De man noemde zich natuur-geneeskundige en schreef zijn cliënten poeders en kruiden en zonodig dieet voor. Kamer, waar het Statuut werd aange nomen met 34-4 stemmen. Nu waren tegen drie vvders en één communist. De andere communist was dus niet aan wezig, want in onze parlementaire ge schiedenis is het nog nimmer voorge komen, dat de cpn verdeeld stemde, het geen overigens niet voor deze fractie pleit. Ook al waren er dus tegenstem- n^rs, het staat vast, dat iedere fractie dit Statuut van harte toejuicht. Men is verheugd, dat het Koninkrijk op deze wijze hervormd kan worden, langs de weg der geleidelijkheid en zonder grote schokken. De eenstemmigheid bleek heel duidelijk op 15 December j.I. toen H. M. de Koningin de nieuwe rechtsorde officieel bevestigde in de Rid derzaal. Voor de tweede maai in dit jaar reed de Gouden Koets door de stra ten van Den Haag. Het ceremonieel van deze bevestiging was gelijk aan dat van het Parlementai re Nieuwjaar, Prinsjesdag. En dat al leen is al een bewijs voor de belang rijkheid van dit Statuut. Het Mandement. TTET Kabinet Drees, dat voortreffelijk werkt, is zijn derde begrotingsjaar. Dat is meestal een kalm jaar. De volks vertegenwoordiging is gewend geraakt aan de ministers, die dan hun uiterste best doen zoveel mogelijk wetsontwer pen aangenomen te krijgen. Het derde jaar is dus het jaar van zaken doen. Dan worden er bij de begrotingsbehan- forbettering as de oerheit het yn'-rypt. TT -in kreas arbeidt tshüs Statuut met de West. AN spanning heeft het in 1954 stel- lig niet ontbroken. Dit jaar heeft voor een groot deel in het teken ge staan van de onderhandelingen met Su riname en de Nederlandse Antillen. De ministers Kernkamp en Donker vertrok ken op 8 Januari naar Willemstad om de vastgelopen besprekingen weer op gang te krijgen. Dat is voortreffelijk gelukt. En op 20 Mei begon in den Haag de Rondetafelconferentie met de West, Belangwekkender zal de strijd zjjn tussen de pvda en de andere partijen over de huurbelasting. De Regering wil één groot com plex indienen: belastingverlaging, huurverhoging en huurbelasting. De socialisten nu vinden deze huurbe lasting principieel gerechtvaardigd, om dat het niet aangaat, dat de winst op de oude woningen aan de eigenaars ten goede komt, terwijl het verlies op nieuw Woningbezit door de gemeenschap moet worden gedragen. Zij willen een huur- egalisatiefonds, waaruit de nieuwbouw gesubsidieerd kan worden, De huiseige naar zal dus een deel van zijn huurop brengst in dit fonds moeten storten. De kvp voelt daar nog niet veel voor. En zij heeft haar partijgenoot minister Witte reeds verscheidene malen aan ’t Verstand gebracht, dat hij maar niet met de huurbelasting moet komen. Laat minister Van de Kieft dat maar doen, zo zeggen de katholieke afgevaar digden. Bij hem hoort deze kwestie thuis. Maar de bewindsman van Finan ciën wijst deze gedachte beslist van zich af. Zo staan de partijen fel tegenover elkaar. En deze tegenstelling openbaart zich ook in mindere of meerdere mate in het Kabinet. De andere partijen, zoals de ar, ch en wd, zijn op dit punt zo mogelijk nog feller dan de kvp, die de huurbelasting niet principeel heeft afgewezen. We hebben de problematiek maar in het kort uiteengezet. Het heeft geen zin om er nog langer over te praten, 1 van Gysbert Japiks, dat in 1823 dank zij het initiatief van dr Joost Halbertsma tot stand kwam, mag hier nog worden Vermeld, dat over het ontwerp en de voorgeschiedenis interes sante gegevens berusten in het archief van het St. Anthony Gasthuis. Het machtige orgelfront is thans bijna geheel geplaatst door de firma Flentroo te Zaandam, die een nader onderzoek ingesteld. Gebleken is, dat het manuscript resten bevat van een Iaat middeleeuws hymnenboek. Voor het meisje. Met ingang van 1 Jan. zal de premie voor de ziektewet voor huishoudelijk personeel worden ver hoogd van 3 tot 3.2 pet. Geen verplichting. Het Militaire Ambte narengerecht heeft beslist, dat de re- serve-officieren er niet toe kunnen wor den verplicht huiswerk te maken, doch dat zij de schriftelijke lessen wel op verzoek mogen ontvangen. „Peter” behouden. Het Nederlandse kustvaartuig „Peter” uit Rotterdam (rederij J. Vermaas), dat voor Kerstmis gedurende twee dagen als verloren werd beschouwd, is op Kerstavond de haven van Boston aan de Oostkust van En geland binnengelopen. De Peter had weerloos in de storm gedreven, niet in staat contact met de buitenwereld op te nemen, daar zijn radio-installatie be schadigd was. Een gedeelte van de dek lading, die uit hout bestond moest wor den prijsgegeven. Drukte te Bergen. Tienduizenden heb ben tijdens de Kerstdagen de kans waar genomen om een kijkje te nemen bij de Katingo, het Panamese schip, dat bij Bergen op het strand is geworpen. Zul ke drommen auto’s trachtten naar het Bergense strand te komen, dat men waarschijnlijk sneller van Bergen-Binnen naar zee kon lopen. De politie zag geen kans het verkeer gaande te houden en velen hebben uren lang vastgezeten in een eindeloze file van stilstaande of langzaam voortschuivende auto’s. Elf stuks vee omgekomen bij boerde rij- brand. Op de middag van Eerste Kerst dag is achter Vinkega, bij Noordwolde, de boerderij van de heer P. Fabriek tot de grond toe afgebrand. Elf stuks vee zijn in de vuurzee omgekomen. De brandweer van Noordwolde, die spoedig na hec alarmsein aanwezig was, stond volkomen machteloos tegenover de enorme vlammenzee. Man vermoordt zijn vrouw. De 33-jarige textielarbeider N. G. te Hengelo heeft vermoedelrjk in een vlaag van gods- gezegd, dat deze der critiek glansrijk kunnen doorstaan. Forse gesmede spij kers vormen een decoratieve afwisseling op de eiken vlakken, die een fraaie don kergroene kleur (als vanouds) zullen krijgen. Nóg kan de Hervormde gemeente van Boisward haar Kerstwijdingsdiensten niet in de Martinikerk houden, maar men kan ditmaal tenminste deze hoogtijdagen vie ren in de stellige verwachting, dat in 1955 het Kerstevangelie gelezen kan wor den in een bedehuis, dat tot de schoonste van het gehele land behoort. boze niet heeft gewild, en dat hij des- docht, dan is der mei dat yn’eaf alder- ondanks volbracht heeft, c-ndat het de hüs hwat can ’e klink, dat skreaut om wil des vaders was. En 1 hoe soene sokke minsken, fakentiids mei in hiele keppel bern, méar hier bitelje kinne as in daelder wyks of fiif en twein- tich sturen? Earmoede, wurkleazens en lytse leanen, hwat soe men dan oars as in plak sykje, dat de minste kosten meibrocht? Mar de tiden binne mei hannen omkeard, lok- kich. Ut de bittere libbensomstannichhe- den fan de bern binr- foar de bern bet- tere tiden berne. De leanen, de wurk- tiden, de sosiale forsjenningen binne mei ien klap nei boppen gien. Men kin it in revolüsje neame, sa hurd is dat gien. En faeks noch net hurd genöch. Hwant man- nich gebiet klaget tige oer it wei tsjen fan de boerefeinten en arbeiders. En ien fan de dingen, dy’t by jongere minsken hoe langer lioe meat meitelle, binne de wen- ten. De boerearbeiderswenten binne ommers yn it ginnerael lyts en min. Dér sitte de measte ienkeamerswenten fan Fryslan en dêrre fynt men in brek oan akkomodaesje, dv’t soms nearne nei roait. hawwe soe. Dat like wol gekoan- Allinnich yn de nije polders steane goede Z.i sa koe men rounom, hwer’t arbeiderswenten foar de boerearbeider. bouwe, mei in keamer, in koken, min stens trije sliepkeamers en in hok? Dat kostet grif tsientüzen goune en soe dus in goune as 12, 13 hier dwaen moatte. En hoefolle boeren hawwe permanint noch in fêste boere-arbeider yn tsjinst? Hoe folle risiko sit er dan yn it bouwen fan sa’n wente troch partikulieren, dy’t yn de measte gefallen hjir seis hierdeboer binne Soe men de eigners oplizze kinne, by it gebouwenkotnpleks, dat jit altyd to min rekkene wurdt by hier en keap, ek jit- in wente to bouwen by de pleats, hwer’t him by de hiertaksaesje in hündert dael- ders mear hier foar tasein wurdt? Né, dat wurdt neat. En de arbeider seis tinkt der ek net oan dat hüs op eigen noed to nimmen, hy soe it ek net kinne. Sa bliuwt der gjin oare wei iepen om de minne tastannen, dy’t troch m nij rapport fan de Stifting foar de Lanbou buorkundich makke binne, to forbetterjen as troch de oerheit. Der binne twa dingen fanneden. Alder- earst moat der in soart fan premy-rege- ling komme, dy’t de finansiering müglik makket. En twad moatte de plattelansgemeenten xn apart kontingint wenten tawiisd krije om yn dizze need to foarsjen. It sil dan de fraech wêze, hwer’t men dy wenten delsette sil, hwant mannich arbeider wol leaver yn it doarp wenje as allinnich pür op ’e romte. En de froulju grif. Mei skoalgeande bern en ek mei greateren jowe hja de foarkar oan it doarp, hwer’t hja yn de frije tiid ek maklik oan it doarpslibben meidwaen kinne. Mar al dizze dingen nimme net wei, dat de tiid driuwt. Hjir is „periculum in mora”. Jit altyd is de lanbou fierwei de bilangrykste yndustry fan Fryslan en de wenningpo- sysje is ien fan syn greate problemen. Deputearre Steaten hawwe okkerdeis mei klam de Minister wiisd op de needsaek hjir forbettering yn to bringen. Lit üs hoopje, dat it helpe sil. hij de grondslag onder de mensen gelegd komst fan de statistyske sifers hwat nijs, beiderskeamers sjen, mei ien fortrek, I de buorkerijen seis is der folie kans op I en f mar sliepte. Dat wie nou ienkear de steat,1 Hwa sil op ’e romte It is wol ien fan de wunderlikste tsjinstel- lingen, dy’t men yn it libben van de min sken tsjinkomt, dat Friezen sa tige oan hüs hingje en jerne lietsjes sjonge fan it ynleaf aldershüs, wylst de feiten oan- toane, dat nearne de tastan fan de wenten safolle to winskjen oerlit as krekt yn dat selde Frylsan. It sentimentele en it idea- listyske fan it folksaerd hat hjir grif skuld mei oan, mar it liket better de hur- de feiten ünder eagen to sjen, dan wei to krüpen yn romantyske skógingen oer it smüke fan it lytse keammerke, hwer’t Mem üs widze hat. Dit leit yn in oar flak en hat grif ek syn bitsj utting, mar net folie takomst, tinkt my. As de feiten üt- wize, dat de helt fan de wenningen hjir jowe dyselde sifers gjin sensaesje. Frys lan is al jierren en jierfen in provinsje, hwer’t it meast komme moat fan en üt e groun en de agrariërs hawwe foar 1940 net folie oars kend as tiden fan soarch en noed. Oan dy tiid ta koene boer en arbei der der allinnich bliuwe as hja harren deljaen woene by in lange en swiere ar- beidswike, in bytsje libbensbihoeften en in sunich libben. Doet yn oare hoeken fan it lan al jierren bettere tastannen kamen, hie men hjir gjin oare prakke- saesjes as tof ré wêze mei in dak boppe de holle en in stik brea. En hoe lytser en ienfaldiger de keamer of wente wie, hoe minder noed mei de hier, hoe minder kosten mei de branje en mei it Ijocht, hoe minder ünderhald en hüsboel. De bedsteden en ünderbêdden wiene goedkeap en smük. Dat hja dêrneist ek Ongemakken hiene en foar de sounens frijhwat to winskjen oerlieten dat woe dit folk fan skippers en boeren net oan. Modderskippers en turfskippers sliepten ommers yn ’e roef en hja waerden der wol aid om, sei men. Binammen winter- deis wie it mar maklik en waerm yn it bedsté krüpe to kinnen en de bern fan greate hüshaldingen witte, hoe’t men soms fiif bern yn ien bedsté kwyt wurde koe: trije der op en twa yn it ünderbêd. De doarren mar ticht en sliep lekker. Mar de tiid haldt gjin skoft en de sanitaire bigrippen stiene net stil. De dokters, dy’t yn datselde Fryslan rounom de striid bi- gounen tsjin de t.b.c. setten it més yn de romantyk fan it bed It wenning- tasicht liet him jilde en yn nije huzen mocht it net mear. Lykwols nije huzen bout men yn Fryslan net folie en sa haw we de bedsteden oant yn üs tiid ta har bistean jit bihalden. Foaral op it plattelan hiene hja in tige goede namme. En by de boere-arbeider tocht,gjin mirrke deroan, dat dizze man de hoognodig gebleken restauratie ver zorgt. Tegelijk met de ingebruikneming van het kerkgebouw (in Maart of April?) zal dan ook dit schitterend instrument schenking van Nicolaus en Franciscus Elgersma weer in volle glorie te be luisteren zijn. Tenslotte, wat is er belangrijker dan juist de toegang tot de kerk. Ook de bewer king van dit onderdeel bevindt zich mo menteel in een laatste face. Het portaal is reeds gepleisterd en voldoet in al zijn stemmige eenvoud uitstekend. Er moesten nieuwe deuren worden vervaardigd en tot ieders geruststelling kan met volle overtuiging worden exemplaren de toets Ruim 4000 gevangenen in Nederland. Blijkens een publicatie in het maand schrift voor het gevangeniswezen wa- Óver het nu ook weer duidelijk zichtbaar 1 ren er op 15 November j.I. in totaal Aan de uitgebreide restauratiewerkzaam-geworden borstbeeld heden in en om onze eeuwenoude Mar- tinikerk zal nu toch eindelijk binnen zeer afzienbare tijd een einde komen. Het her stel van dit stoere Bolswarder bedehuis leek zo langzamerhand een’gebed zonder eind te worden, maar gelukkig, ook hier werd te langen leste uit de onafzienbare chaos iets goeds, ja zelfs iets buitenge meen schoons geboren. Geleidelijk ziet men de laatste weken het boeiende kerk interieur uit de windselen komen; als jongste „aanwinsten” van uiteenlopend karakter komef» nu in het naast de toren gelegen gedeelte van de Zuidelijk zijbeuk het monument ter nagedachtenis aan Gys bert Japiks en de z.g.n. „St. Maartens- steen” weer goed tot hun recht. Vooral laatstgenoemd in rood zandsteen gebeeld houwd reliëf komt prachtig uit in de fraai gepleisterde, zacht grijs getinte wand. Ir deze „St. Maartenssteen”, die ruim tien jaar geleden door een plaat tri plex aan het oog onttrokken is geweest, bezit Boisward één van de meest kost bare oudheidkundige bezienswaardighe den. Tal van vooraanstaande kunsthisto rici hebben zich met de betekenis van de afbeelding en de mogelijke tijd van ont staan bezig gehouden. Dr D. P. R. A. Bouvy, directeur van het Aartsbisschop pelijk Museum te Utrecht dateert de steen op circa 1355, toen ook de grote zadeldak - toren van de Martinikerk werd gebouwd. Hoewel over de voorstelling vroeger nog wel eens verschil van mening heeft be staan (men dacht soms, dat het tafereel de Vlucht naar Egypte voorstelde), laat dr Bouvy er toch geen twijfel over be staan, dat de door ouderdom en verwe ring sterk afgesleten steen St. Maarten te paard weergeeft. hweryn hja set wiene en men achte dat gewoan en goed. En sa sjocht men ek nou krekt yn dy gemeenten jit folie ienkea- merwenten. Yn it Bildt, de Dongera- dielen en om Frentsjer hinne jit nou noch tritich prosint. Krekt ae bouhoeke mei in bulte arbeiders litte jo dat hjoed noch sjen. Dat wie yn Grins en Sélan ek net oars. Doe’t ik in fiif en tweintich jier lyn yn Boppe-Grins wenne, koe men der, tusken de manske buorkerijen fan de Grinzer bouboeren ek rounom yn it efterófstrjitsje de arbeiderskeamers fine, hwer’t alles, oan forskjinjen ta, yn ien keamer barre moast. Wie de boerearbeider yn de eagen fan alleman net de paria fan de mienskip, wie syn lean net it lytste en syn arbeiders- wike it langst? Yn dy jierren wie it twa Zo sprak koningin Juliana aan het be gin van de rede, die zij op de eerste Kerstdag over de beide Hilversumse zenders heeft gehouden. De Koningin zei verder o.m.: „Vrede is geen asyl voor gemakzuchtigen, noch een rusthuis Voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Vrede betekent de po sitieve gerechtigheid voor mens en mens heid. De vredevorst heeft daarin bewezen, wie hij is, dat hij het wederstaan van de yn Fryslan net oan binlike easken fol- foar syn hüshalding ek nochris slienkea- boze niet heeft gewild, en dat hij des- docht, dan is der mei dat ynleaf alder- mers 1 stekken. En hierm.e heeft forbettering. Foar mannichien is de üt- in bulte boerearbeiders wennen, de ar- hjirre is it in wite raef. En likemin as mei nij ae gronasiag onaer ae mensen geiega Komst tan ae statistysKe sirers nwat nijs, DeiaersKeamers sjen, mei ien roru waarop eenmaal vrede op aarde tot I mar foar elts, dy’t Fryslan hwat better hwer’t de hiele hüshalding libbe, iet stand komen kan en zal. 'kin, jowe dyselde sifers hwat nijs,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1