HUIDIGE KABINET ZAL IN 1955 BELANGRIJKE WETTEN INDIENEN KRIS-KRAS door Nederland BEGROTNG VAN BUITENLANDSE ZAKEN O°J minister Staf kan met genoegen op het jaar 1954 terugzien. Eind üs hjoed p p to sizzen No. 103 n) De reizende beiaard verkocht Minister Luns hekelt Indonesische regering Ook in het afgelopen jaar is veel gepresteerd I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Arrestatie wegens poging tot moord Duitslands intrede in NATO aanvaard 50e Jaargang Vrijdag 31 December 1954 (Parlementair Jaaroverzicht KAMEROVERZICHT Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Van belang waren ook de nota van mi nister Luns (23 Maart) om Jn oorlogs- schade-uitkering te geven aan Neder landers, die gedurende de oorlog in In donesië gevangen zaten en de behan deling van de Middenstandsnota, waar uit bleek, dat deze nota geen toverboek is voor de middenstand. Enkele fiscale toezeggingen werden echter door staats secretaris Van der Berge gedaan. Gelukkig blijkt nog niets van een mas sale vijandschap der Indonesische bevol king tegen de Nederlanders in dit land. Als dit gif lang wordt ingespoten, is het mogelijk, dat het op den duur zijn werk zal doen. Maar naar de stellige overtuiging van minister Luns is nog niet alles verloren. Het is begrijpelijk, dat het Nederlandse volk geschokt is door de behandeling van de Nederlandse arrestanten. Het is zelfs menselijk en te verdedigen, dat de publieke opinie in ons land daardoor geprikkeld raakt. Tegen het onrecht deze, Nederlanders aangedaan, past een scherp protest, maar tegelijk zal gepoogd moeten wor den om dit onrecht op te heffen. Hoe kan men rechtsherstel voor deze mensen verkrijgen? Beïnvloedt de we reldopinie, zo zeiden verscheidene afge vaardigden. Dat is 'geprobeerd. Alle bui tenlandse diplomaten in ons land zijn op de hoogte gesteld. Ook de wereldpers, maar het is nu eenmaal gemakkelijker het wereldgeweten wakker te schudden als het gaat over een groot land dan over een klein, verzuchtte de bewinds man zonder portefeuille. Vr(j vervoer voor ongehuwde militairen. De minister van Oorlog en Marine heeft bepaald, dat aan ongehuwde militairen van Land- en Luchtmacht ingaande 3 Januari 1955 eenmaal per drie weke” Kamer in brand. Doortastend optreden van de griffier van de Tweede Kamer, mr A. F. Schepel, en de concierge, de heer Netten, heeft voorkomen, dat een brand, welke in de vergaderzaal van de volksvertegenwoordiging was uitgebro ken, grote omvang heeft aangenomen. Mede dank zg grote behoedzaamheid, door de Haagse brandweer betracht, kon de schade tot enkele honderden guldens beperkt blijven. Aardgas te Dokkum. Juist vóór Kerst mis heeft de gemeentelijke kolengasfa briek te Dokkum haar productie ge staakt. Een regionaal aardgasbedrijf is er voor in de plaats gekomen dat wel iswaar zijn zetel in Dokkum heeft, maar vrijwel geheel N.O. Friesland van aard gas zal voorzien. Termijn keuring koplampen verlengd. Blijkens een bericht in de Staatscourant is aan het onlangs door de K.N.A.C. ge dane verzoek om de termijn tot het doen aanbrengen van een rijkskeur op de autokoplantaarns tot 1 April 1955 te verlengen, voldaan. Avifauna werkt samen met universiteit te Leiden. De heer G. F. Mees, biolo gisch candidaat te Leiden, is benoemd tot vogeldeskundige van Avifauna te Alphen aan de Rijn. Deze benoeming geschiedde op aanbeveling van het Zo ologisch laboratorium van de R.U. te Leiden. In de toekomst zullen Avifauna en het Zoöölogisch labmoratorium nauw samenwerken. Het laboratorium zal ad viezen geven omtrent huisvesting en voeding der vogels, terwijl Avifauna medewerking verleent voor een door het laboratorium voorbereide gedragsstudie en voor anatomisch en physiologisch on derzoek. vertraging lijden. Iedere vertraging kan teleurstelling betekenen voor ons volk, voor de Zeeuwen en voor de bejaarden. We zijn er van overtuigd, dat deze over weging geldt voor Kabinet en Parle ment. Jaen is dea, mar hawwe libbet noch. Een enigszins bittere tpil kreeg de bewindsman als verlate St. Nlcolaassurprise te slikken, inza ke de motie, die de Kamer aan nam in verband met het door de minister aangekondigde liftver- bod. Men zegt, dat de soldaten nog nooit zo vlot hebben gelift als na het besluit van de minis ter. Bolswards Nieuwsblad De rijkspolitie, groep Wymbritseradeel te Sneek, heeft een 25-jarige gehuwde vrouw uit Gauw bij Sneek, die wordt Verdacht van poging tot moord op haar schoonmoeder, aangehouden. Verdachte zou in October hebben ge tracht haar schoonmoeder om het leven te brengen door rottenkruid op haar brood te smeren. De oude vrouw be merkte de opzet en at niet van het brood. De zaak was verder stil gehou den, maar door geruchten kwam de Rijkspolitie toch van het voorval op de hoogte, waarop arrestatie van de vrouw volgde. Verdachte is naar Leeuwarden overge bracht en ter beschikking van de offi cier van Justitie gesteld. Productief. TIJEN kan het werk van een minister natuurlijk niet naar het aantal wetten afmeten. Een minister van Eco nomische Zaken heeft minder te doen op wetgevend terrein, dan bijv, zijn col lega van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die echter in dit geval niet al te voortvarend is. Maar de meest productieve bewindsman is dit jaar on getwijfeld de heer Mansholt geweest. Op 23 Februari aanvaardde de Tweede Kamer (de Senaat volgde later) het ontwerp waarin de nieuwe maaswijdte dei’ netten werd vastgesteld. Op 4 Juni kregen we een nieuwe wet op de Die- rengeneeskunde, waar Ds Zandt (sgp) op tegen was. En enige dagen later, op 9 Juni, kwam de nieuwe Jachtwet in behandeling. Minister Mansholt beheert sinds de bevrijding het Departement van Landbouw. Hij kan dus tegen een In de W. E. U. gaan de ministers soms beslissen bij meerderheid van stemmen. Wijst dit in een supra nationale rich ting? Nederland kan dan gebonden worden aan bepaalde afspraken, ook al is het daar tegen. Noem niet supra-na- tionaal wat niet supra-nationaal is, zo waarschuwde minister Beyen. Er is al leen maar sprake van een „gemeen schap” wanneer verschillende landen daaraan beleidsbevoegdheden overdra gen. En daarvan is bij de West-Euro- pese Urne nu eenmaal geen sprake. vrij vervoer kan worden verleend, Uit sluitend naai’ en van de woonplaats van het gezin, waartoe de betrokkene be hoort. Duitzendmaal „Potasch en Perlemoer”. Zaterdagavond 1 Januari a.s. zal het To neelgezelschap Johan Kaart in de Klei ne Komedie te Amsterdam de duizend ste voorstelling geven van het blijspel Potasch en Perlemoer niet in de hoofd rollen Johan Boskamp en Johan Kaart. - Stormschade te Soheveningen beloopt 130.000 gulden. De schade, welke de storm de vorige week aan de boulevard De jongste minister in het Kabinet is ongetwijfeld de knapste. Een econoom met briljante hersens, die toen hg er nog uitzag als stu dent al hoogleraar was. Zijn betogen in de Tweede Kamer zijn altijd de moeite waard om te beluisteren. De moeilijkste situaties kan hij glashelder uiteen zetten. Dat is een gave, waarvoor de gehele Kamer grote waardering heeft. Maar zelfs deze minister ontdekte, dat politiek een moeilijk vak is. Kwam hij in het begin van dit jaar op vrij heftige wijze in conflict met de communisten, op 24 Juni kreeg hij de socialist Nederhorst tegen zich bij de behandeling van het soda-object. De laatste begroting, welke de Tweede Kamer voor het Kerst- recès heeft behandeld, was die van Buitenlandse Zaken. Minister Beyen heeft veel moeten horen over de mislukking van de E. D. G. en de algemene vraag was: hoe brengen we de supra-nationale wagen weer op gang? De minister zonder portefeuille, mr Luns, moest uitvoerig ingaan op het debat in de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea en over onze verhouding tot Indonesië. Zo werd deze laatste begrotingsbehandeling wel uitermate actueel, al kan men het minister Beyen niet kwalijk nemen, dat hij op dit moment ook geen oplossing weet voor de verdere integratie van Europa. Zij, die bergtochten maken, kennen teleurstelling, zo zeide hij. Het kan zelfs gebeuren, dat men moet overnachten voor men zijn tocht kan voortzetten, wachtend op beter weer. Allen, wie de éénwording van Europa ter harte gaat, ondervinden thans die teleurstelling. Maar wij weten, dat het landschap er is. Wij staan niet voor het niets en wij behoeven daarom niet ontmoedigd te zijn, zo zeide hg. geleidelgk aan ook uit te strekken tot meisjes van 15 jaar. En de heer De Kort (kvp) zij streden beiden om de eer kwam met een motie om het arbeidsverbod voor 15- jarigen t.z.t. uit te vaardigen. De kvp stemde tegen het pvda-amendement en de socialisten stemden tegen de katho lieke motie. De rest van de Kamer vond het amendement en de motie overbodig, omdat Staatssecretaris Van Rhgn had verklaard een arbeidsverbod voor 15- jarige meisjes reeds te overwegen. Het gevolg was, dat het amendement en de motie werden verworpen en dat het wetsontwerp zonder meer werd aange nomen. Het eerste debat over een sociale kwes tie werd gehouden op 3 Februari, toen de heren Scheps (arb.), Gerbrandy (ar) en Welter (knp) zich verzetten tegen het standpunt van de regering en van de Stichting van de Arbeid, om op 5 Mei geen vrijaf te geven. Alleen Koninginnedag zal dus nog wel gevierd worden. Wellicht dat er in 1955 een uitzondering gemaakt wordt, omdat we dan het bevrijdingsjubileum vieren. Indonesië. De Kamer heeft scherpe critiek uitge oefend op de Indonesische Regering, maar tegelijk hulde gebracht aan mi nister Luns, aan wiens tactisch diplo matiek optreden het te danken is, dat de Verenigde Naties de resolutie van India over Nieuw-Guinea hebben ver worpen. Deze beroepsdiplomaat heeft voor ons land voortreffelijk werk geleverd. Er waren Kamerleden, die zich afvroegen, hoe het mogelijk is, dat de Regering met Indonesië is gaan praten, terwijl de Nederlandse arrestanten werden mis handeld. Minister Luns trachtte duidelijk te ma ken, dat de Regering is gaan onderhan delen over de opheffing van de Unie de wetsontwerpen Women binnenkort in 6e Kamer omdat zij van mening is, dat de Nederlanders in Indonesië en ’t Nederlands bedrijfsleven aldaar daarvan zouden kunnen profiteren. Maar de be windsman kon niet vermoeden, dat de Indonesische regering na het succes, dat zij heeft behaald, de Unie zal immers worden opgeheven toch de Nieuw- Guineakwestie voor de Veiligheidsraad zou brengen. En hij betreurde het, dat niet alleen de regeringspartijen, maar ook de oppositie in Indonesië dit heb ben gesteund. Zo zijn alle partijen be reid om de strgd voor Nieuw-Guinea voort te zetten zonder dat met dit ge biedsdeel een essentieel Indonesich be lang is gemoeid. minister ging uit van de gedachte dat het bedrijfsleven dit project zo veel mogelijk zelf moet verwezenlijken. Weliswaar stelde hij zich garant voor een vrij groot bedrag, maar verder ging hij toch niet. Dit nu was de heer Nederhorst (arb.) een voortreffelijk debater, een doorn in het oog. „Minister Zijlstra zal de ge schiedenis ingaan als de minister van het cadeaustelsel”, zo zeide de heer Ne derhorst. En zijn grote grief was dus, dat de staat alleen maar kwade kansen mag lopen. Uitvoerig werd gesproken over de vraag of een minister van een gemengd kabinet wel met zo’n ontwerp mag komen. Het ontwerp werd ten slotte aan genomen met 54-34 stemmen. Te gen waren de socialisten, commu nisten en de heer Welter. Een succes dus voor de minister, die krachtig door de welsprekende ar-fractie-voorzitter Schouten ge steund werd. In de Eerste Kamer zag men ongeveer dezelfde verhouding. Op 4 Augustus werd daar het soda-object aangenomen met 28-16 stemmen. Bij de tegenstand van de pvda en de epn voegde zich nu des ministers geestverwant Prof. Hel- lema. De spanning in de Kamer was ongetwij feld groter op 8 April van dit jaar, toen de notariswet van minister Donker na zeer lange debatten, met 41-38 stem men werd aangenomen. Zou de sgp aanwezig zgn geweest, dat had deze tweeinansfractie de doorslag kunnen geven. Voordat dit ontwerp met de hak ken over de sloot werd aangenomen, be leefden we de verwerping van 3 amen dementen op de Notariswet met 39-40 stemmen. Dat dit allemaal voor de mi nister van Justitie nog zo gunstig ver lopen is, is een gevolg van binnenska mers overleg geweest. Hij heeft echter moeten toegeven, dat de notarissen zelf kunnen beslissen of zg een pensioen fonds begeren of niet. Nog langer duur den de debatten over de omzetbelas ting. Toen het voorstel tot herziening Van deze belasting op 29 Juni door de Tweede Kamer werd aangenomen, was er al zeven dagen gepraat. Van de veer tig ingediende amendementen bleef niet veel over. De Eerste Kamer heeft dit ontwerp nu onlangs eveneens aangeno men, zodat het op 1 Januari 1955 van kracht wordt. Staf kreeg motie. 1953 was er in de Tweede Kamer nogal critiek op zijn vijf-divisie-plan uitge oefend. Zelfs werd hij er toe gedwongen een uitvoerige Defensie-nota te schrij ven. De Eerste Kamer sprak, voordat deze nota was verschenen, haar vertrou wen uit in deze minister. Dat was op 23 Maart. Het minder bescheiden zusje aan de overzijde van ’t Binnenhof volg de dit voorbeeld op 22 Juni bij de be handeling van de Defensie-nota. De cri tiek was versmolten, zoals tevens bleek uit de begrotingsbehandeling van deze maand. Buitenlandse Zaken, op buitenlands terrein nam de Ka- mer grote zelfbeperking in acht. Op 20 Januari aanvaardde de Eerste Ka mer nog het EDG-verdrag met 364 stemmen. Tegen waren de twee commu nisten, de heer Gerretson (ch) en voor zitter Jonkman (arb.). Nu Frankrijk iedere ratificatie weigert, heeft het geen zin om daar langer over te praten. Sindsdien is er een andere ontwikkeling in Europa gaande. De ouderwetse methode van nationale sa menwerking wordt weer beproefd, maar het is de vraag of zij beter is. De volks vertegenwoordiging heeft nog niet ge sproken over de accoorden van Londen en Pargs. Daar valt dus niets over te zeggen. Zg zal dit waarschijnlijk begin 1955 doen. De Tweede Kamer beperkte zich verder tot een uitvoerig debat over de achtste zitting van de Ver. Naties, een debat, dat geen enkel nieuw gezichtspunt op leverde, terwijl zg op 3 April sprak over de Europese Conventie van de Rechten van de Mens. Dat is de eerste wet, die tot stand ge komen is via de organen van de Raad van Europa. Voor ons land brengt zij geen nieuws. Nu is alles verboden wat de Duitsers in de oorlog misdeden. De heer Oud probeerde nog het individuele klachtrecht te introduceren, doch deze poging mislukte. Minister Beyen voelde daar niets voor. De rechtszekerheid in ons land is groot genoeg. Geen verkiezingen. TTET jaar 1955 zal een jaar zonder verkiezingen zgn. In April 1954 toog Nederland naar de stembus om de Pro vinciale Staten te kiezen. De uitslag daarvan was niet verrassend: winst voor de pvda, de wd gelijk, verlies voor de andere partgen. Maar de kvp was reeds tevreden met het feit, dat zij zich nu weer de grootste partij kan noemen. Deze verkiezingen hebben de landelijke politiek niet beïnvloed, al zal de sa menstelling van de Eerste Kamer wel iets veranderen. De Senaat treedt waar schijnlijk in 1956 in haar geheel af, om dat er wèer een grondwetswijziging is aangekondigd. De verhouding met Indonesië, de Antil len en Suriname zal in de grondwet moeten worden aangepast. Verder ko men er nieuwe bepalingen over de bui tenlandse betrekkingen, terwijl tevens weer een poging zal worden gedaan om de Tweede Kamer uit te breiden. Het jaar 1955, een jaar zonder verkiezingen dus, maar ongetwtijfeld een jaar van noeste arbeid. Wil dit gigantische wet gevend program vervuld kunnen wor den minister Donker komt ook nog met het nieuwe B.W- dan zal er moeten zijn een voortreffelijk samen spel tussen Parlement en Regering. Het zal dan uit moeten zijn met onder linge spanningen. Het Kabinet, dat wij thans bezitten, is naar onze mening ’t sterkste van de na-oorlogse ministeries. We hopen dus voor 1955 op een krach tig en voortvarend beleid. Er staan wetten op stapel, die van nationaal be lang zijn. En dan is het de taak van het Parlement om dat beleid critisch te beoordelen. Beide nemen het landsbe lang als norm. Moge het zo zijn, dat Kabinet en Parlement, nu er zulke be langrijke zaken wachten, ongeschonden de eindstreep halen. Noch de belasting verlaging, noch het Deltaplan, noch ook de komende ouderdomsvoorziening kan In Indonesië worden ongefundeerde, leu genachtige geruchten verspreid over landingen en duikbootacties in de Z.- Molukken. De bevoegde autoriteiten spreken dit niet tegen. Integendeel, zij laten deze propaganda tegen een be vriende mogendheid oogluikend toe en dat is een ernstig verschijnsel. Voor de Minister stond het vast, dat de grootst mogelijke paraatheid op Nieuw- Guinea moet worden betracht. Op de gevangen genomen infiltranten is voor Indonesië zeer belastend materiaal ge vonden. Dit wordt verzameld. Het zal gebruikt worden voor een uitvoerige protestnota, die binnenkort zal worden gepubliceerd. Kort na middernacht kondigde de Ka mervoorzitter Le Troquer Dinsdag de uitslag van de vertrouwensstemming aan: de Assemblée had met 289251 stemmen het intreden van Duitsland in de NATO goedgekeurd. Mendès France verklaarde loyaal, dat de door hem gevraagde vertrouwens votums voor hen, die vóór zouden stem- meen, geen goedkeuring van zgn rege- ringspolitiek in het algemeen betekenen, maar alleen de bestendiging van Frank rijks trouw aan het Atlantisch Pact. De behaalde meerderheid van 38 stem men is ongetwijfeld zeer matig, vooral indien men overweegt, dat 350 deputé’s zich 12 October accoord verklaarden met de Londense overeenkomsten en de re gering opdracht gaven de onderhande- lingen op deze basis voort te zetten; men ziet dat tientallen afgevaardigden Mendès France de rug hebben toege keerd uit afkeer van de Duitse herbe wapening of wellicht uit vrees voor de critiek, die hun vóór-stemmen zou heb ben uitgelokt bij hun kiezers-cliëntèle. Het valt namelijk niet te loochenen, dat in de Franse openbare mening een in stinctieve vrees bestaat voor herleving van het Duitse militarisme, voor een Duitsland, hetzij met een naar het Oos ten gerichte revanche-gedachte, of met een aansluitingsdrang naar die kant. ’t Duits-Russisch vriendschapsverdrag van 1939 aan de vooravond van de 2de wereldoorlog is men hier niet verge ten. Het vertrouwensvotum wijst in elk ge val op het ontwaakte besef, dat ver werping van de Parrjse accoorden wei nig minder dan een ramp zou zijn ge weest voor het land, welks laatste kans op Atlantisch gebied deze accoorden waren, zoals Mendès France zelf had verklaard. Voor hen, die de E.D.G. hadden verde digd, was het moeilijk geestdrift te koesteren voor de verdragen. Doch het argument, dat de Franse premier ook thans weer heeft aangevoerd (en dat hij overigens reeds herhaaldelijk ter verdediging van de accoorden had moe ten gebruiken), was, dat Duitsland, bij verwerping, toch zou worden bewapend, en In dat geval zonder enige Franse contröle of inmenging. Dit argument beeft ten slotte de doorslag gegeven. De reizende beiaard, waarover de laat ste tgd nogal wat te doen is geweest, heeft thans zgn definitieve bestemming gevonden. Hij is gekocht door een ge meente „ergens in Nederland”, die voor lopig nog geheim wenst te blijven. De initiatiefnemers hebben namelijk het plan opgevat op een feestelijke manier hun besluit aan de inwoners van de ge meente bekend te maken. Toen de vorige week bleek, dat de ge meenteraad van Houten het voorstel tot aankoop van de beiaard had afgewezen, werd de firma Eijsbouts te Asten (N.-B.), de ontwerpster en eigenaresse van het klokkenspel, direct door vier gegadigden opgebeld. Zij kregen echter geen van allen optie, wie het eerst be sliste zou de beiaard krijgen. Dat ble ken de mannen uit de thans nog onbe kende stad te zijn. Naar men ons mede deelde, zal de beiaard worden geplaatst in een in den lande welbekend en waar dig oud gebouw. De minister was dermate realistisch, dat hij wel begreep, dat er voorlopig niets zal komen van een uitbreiding der bovennationale oiganen. Binnenkort ko men de Parijse accoorden in de Kamer. Als zij in de verschillende parlementen worden aangenomen, krijgen we een omvorming van de West-Europese Unie. Zij zal een parlement krijgen met een raadgevende bevoegdheid. Nu waren er verscheidene Kamerleden die dit parlement meer bevoegdheden willen geven, zodat het toch in de richting van supra-nationaal gezag kan gaan. De minister wilde er niets van weten. Om de doodeenvoudige reden, dat er dan eerst een supra-nationaal rege- ringsorgaan in de W.E.U. moet zijn. En dat komt er voorlopig niet, want Engeland heeft nu wel duidelijk laten blijken daartoe niet bereid te zijn. Hield dë minister dus vast aan het ideaal van ’n geïntegreerd Europa, hij wil rus tig zijn tijd afwachten. En daarin heeft hg ongetwijfeld groot gelijk. Men kan nu eenmaal geen ijzer met handen bre ken. Want de éénwording van Europa hangt niet in de eerste plaats van En geland af, maar van Frankrijk. I Dit land behoort tot de „zes”. Het heeft zelf de gedachte van bovennationale or ganen ontvouwd, maar ’t vreest de ver werkelijking daarvan. En zolang dit het geval is, behoeft men van verdere inte- gratiepogingen niet veel te verwachten. stootje. En dat bewees hij bij die Jacht wet. Daarop waren vier en twintig amendementen en één motie ingediend, maar na tien keer stemmen werd ten slotte het wetsontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Niet één Kamerlid was tegen. Een der- gelijke prestatie herhaalde de minister nog diezelfde maand bij de technische Ruilverkavelingswet. Vóór het debat begon lagen er reeds 19 amendemen ten. Na drie keer stemmen was het ge daan. En verder had deze minister nog zijn aandeel in het ontwerp voor de Landarbeiderswet, waarin regelingen zijn vastgelegd voor de arbeids- en rust tijden in de landbouw. Als het land bouwschap niet snel zelf met een rege ling komt, zal deze wet worden inge voerd. De Tweede Kamer aanvaardde haar op 13 Juli; zij werd verdedigd door staatssecretaris Van Rhijn. Een andere belangrijke sociale maatregel was de aanpassings- toeslag op de pensioenen, waar door 175000 gepesionneerden wer den geholpen. Met dit wetsont werp waarover de Kamer niet tevreden was is ongeveer f 19 mlllioen gemoeid. Minister Heel was onwrikbaar. Hwat hat Qabe Skroar Kina Kooij getrouwd. De Wieringse kortebaanrgdster Rina Kooij is onder grote belangstelling van haar sportcol- lega’s in het huwelijk getreden met de heer Scheltus. Mevrouw Scheltus, die door slechte winters en haar verblijf in Noorwegen nog niet in de gelegenheid is geweest een Nederlands kampioen schap in de wacht te slepen, sprak de hoop uit, deze winter aan de kampioen schappen kortebaan te kunnen deelne men. N.-Brabants oudste overleden. Zondag is te Heeze overleden de oudste inwo ner van Noord-Brabant, de heer A. Wijnen. Hg had Vrijdag 3 December nog in zeer goede gezondheid zijn 101e verjaardag gevierd. Een maand voor soldaat, die niet wilde zwemmen. Het Hoog Militair Gerechts hof heeft het vonnis van de krijgsraad bevestigd van een maand militaire de tentie, tegen een soldaat van het Be- wakingscorps, die op grond van water vrees geweigerd had mee te doen aan zweminstructie. De advocaat-fiscaal had twee maanden militaire detentie ge ëist. Twee honden A LS twee honden vechten om een been, loopt een derde er mee heen. De waarheid van deze wijze les werd op 13 Juli in de Tweede Kamer aange toond. Er lag een wetsontwerp om een arbeidsverbod uit te vaardigen voor meisjes van 14 jaar. Mevrouw Ploeg.Ploeg (arb.) had een amendement ingediend om dit verbod Grote slag komt nog. TTOEWEL zij niet geheel volledig is, ziet men toch wel aan deze opsom ming, dat de parlementaire arbeid in het afgelopen jaar niet gering was. Op wetgevend gebied is het een en ander gepresteerd. Als het Kabinet tijd van leven krijgt, zal echter de grote slag in 1955 worden geslagen. Dan komen de grote projecten aan de orde. We denken daarbij niet alleen aan de komende huurverhoging, de huurbelasting en de belastingver laging, of aan een nieuwe loon- ronde (dit jaar hadden we er twee), maar ook aan de definitie ve ouderdomsvoorziening, waar aan minister Suurhoff nu reeds geruime tijd werkt. E.i een ander groot project is ongetwij feld de afsluiting van de zeegaten en de versterking van de zeeweringen, waar mee minister Algera komt. In Maart van dit jaar heeft de deskundige Delta commissie haar rapport aan de Rege ring overgelegd. Dat wordt een groots werk, waarmee minister Algera onge twijfeld veel eer kan inleggen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1