NIEUW-GUINEA: land onbekende BOLSWARD AAN DE DREMPEL van en wellicht schier ongekende mogelijkheden VAN HET JUBELJAAR KRISKRAS door Nederland roar vl Ontwikkeling tot zelfstandigheid ui Fan de Martinytoer Stielitingen zorgden voor wscardevo! geschenk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen No. 1 51e Jaargang Dinsdag 4 Januari 1955 i'i Ver- entegen verlaagd (met cent per li- Jong by aid, is hjit by kald. In nij jier is us jown as ien fan de I jier. I de stêd tsj lix festum’,, blide feestdagen! Tj. de J. I gelegde fazanteneieren in. I Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Kon. familie vierde oudejaarsavond. D. Koninklijke familie, waarbij zich nu ook prins Bernhard heeft gevoegd, bracht de Oudejaarsavond door temidden van de andere gasten in het hotel te Sankt Anton. Om zeven uur werd prinses Ma rijke opgebeld, die enige tijd met haar vader, moeder en zusjes sprak. Over dag beklom het gezelschap de top van de 2811 meter hoge Valuga en daalde van daar op de ski’s af naar Zürs. laste gelegde, namelijk het verspreiden en voorhanden hebben van een geschrift waarin smadelijke passages voorkomen over Rudolf McLeod, ex-echtgenoot van de meest besproken spionne uit de eerste Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad krachten uit andere landen aan te trek ken en ook dat men de uiterste efficien cy zal moeten betrachten teneinde geen arbeidskracht te verspillen. Er is in Nieuw-Guinea met zijn dun ge zaaide bevolking uiteraard plaats ge noeg voor immigranten, doch men dient rekening te houden met de invloed, die een grote stroom van immigranten op de culturele ontwikkeling van de Pa poea zou hebben. Het belang van de oorspronkelijke bevolking te behartigen is en blijft de voornaamste taak van de overheid. Zij zal dan ook bij de vesti ging van „kolonisten” er vooral voor moeten waken, dat de bevolking niet in het gedrang komt en derhalve zal zij kolonisatie zoveel mogelijk moeten be perken tot aaneengesloten complexen. Hierbij spreekt ook het transportpro bleem een woordje mee. Bruikbare wegen zijn er nog maar heel weinig in Nieuw-Guinea. Het transport is aangewezen op de rivieren en de zee en aangezien geen enkele onderneming kan slagen als zij geen geschikte afvoer- wegen voor haar producten heeft, dient zij onder de huidige omstandigheden haar terrein te beperken tot de kust of de oever van een bevaarbare rivier. Vergeetachtigheid kostte f 800. geetachtigheid is een klant van een si garenwinkel te Amsterdam op f 800. komen de staan. De man had zijn porte feuille in de winkel laten liggen; toen hij later tot deze ontdekking kwam en terugging naar de winkel, was zijn eigendom met de f 800 reeds verdwe nen. TVEDERLAND was met zijn helft te- vreden en deed verder niets. Het land werd beschouwd als ontoegankelijk bewoond door gevaarlijke wilden en waardeloos voor handelaar of onderne mer. Voor wie bet land kent, voor wat het nu is, of liever voor kort was, is dit standpunt nn onze voorouders ver klaarbaar. Immers in een tjjd, toen de hulpmiddelen log vrij primitief waren en er zoveel dchter bij huis de goede gronden van tva en Sumatra lagen, zou een explotatie van Nieuw-Guinea ’n volkomen averantwoorde opoffering van geld en zeer waarschijnlijk vele mensenlevens ebben betekend. Het Gouvernement volstond en dit eerst in 1898 - met hier en daar aan de kust een betuurspost te vestigen ten bewijze, dat d gebied onder daadwer kelijk Nederlads bestuur stond. Dit om gegadigden, de Duitsers, die tegen het einde vai de vorige eeuw veront rustende koldale aspiraties begonnen te vertonen, e wind uit de zeilen te nemen. Deze toestam bleef tot het begin van deze eeuw emerst toen begon er, heel langzaam aanenige belangstelling voor Nieuw-Guineate ontwaken. Ontdekkingsreen werden ondernomen, de (Protestaise) zending en wat later de (R.K.) nssie kregen vaste voet, resp. in het borden en het Zuiden en ten slotte welhet gehele gebied toe gevoegd aan Residentie Amboina. Kort voor de <rlog begonnen enige gro te maatschapjen aan een intensiever onderzoek vande bodem en dit heeft, zoals bekend ag worden geacht, ten aanzien van d&ardolie reeds belangrij ke resultaten (geleverd. Benzine wordt duurder. Met ingang van 3 Januari worden de prijzen van ver scheidene aardolieproducten gewijzigd. Deze wijziging is een gevolg van het in werking treden van de wet op de om zetbelasting 1954. De volgende produc ten worden o.a. in prijs verhoogd: auto benzine (met 0.2 cent per liter), gas olie (met 10 cent per 100 liter) en trac torpetroleum (met 10 cent per 100 1.), bedrijven onontbeerlijk zal zijn werk- De prijs van lichtpetroleum wordt daar- verenigde oliemaatschappijen dat heb ben gedaan in de Vogelkop. Daarvoor is echter geld, zeer veel geld nodig. Dit wordt wel algemeen inge zien, maar tot voor kort was er weinig animo bij kapitaalbezitters om zich aan experimenten in Nieuw-Guinea te wa gen. Men had geen vertrouwen in de toekomst en vreesde meer tegenwerking van de overheid, dan dat men rekende op haar steun. Hierin is nu sinds enkele jaren een wen ding ten goede gekomen. Uit alles blijkt dat het de Regering ernst is met haar plannen Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. De tegenwoordige Minister van Overzeese Rijksdelen heeft dit her haaldelijk verklaard, terwijl ook alle ge troffen maatregelen in die richting wij zen. Van particuliere zijde werd evenzo ini tiatief getoond, door de stichting van een N.V. „Het Nieuw-Guinea Syndicaat’’ en een Handelsondernemmg „Holland Nieuw-Guinea”. Verder stichtte men de „Maatschappij tot Economische Ontwik keling van Nieuw-Guinea” en een „N.- Guinea Instituut”, dit laatste op initia tief van het Nederlands bedrijfsleven, met het doel, kennis omtrent Nieuw- Guinea te bevorderen. Reeds langer bestaat de Stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinea-Comité”, dat eveneens kennis omtrent Nieuw-Guinea verbreidt en zich bovendien ten doel stelt sociale en culturele steun te ver lenen aan de bewoners van dat land en in Nederland belangstelling te wekken voor ons overzees gebiedsdeel in de Pa cific. Deze Stichting geeft voorlopig ’n tweemaandelijks tijdschrift uit, getiteld „Nederlands Nieuw-Guinea” (adres re dactie en administratie, Bezuidenhout- seweg 17, Den Haag). ]\TOG vele moeilijkheden wachten de ko- lonist, moeilijkheden zo groot, dat hij ze nooit alleen kan overwinnen. De grond ligt niet klaar voor bebouwing er is eerst een stuk oerwoud om te kap pen. Er is geen huisvesting, de kolo nist zal zijn huis zelf moeten bouwen. Hij zal het niet kunnen stellen zonder behoorlijke voorlichting, geneeskundige verzorging enz. Hier ligt nog een enor me taak voor de overheid, doch ook voor de particuliere ondernemer, die de zaken in het groot wil aanpakken, zoals de Prijsvraag voor orgelcompositie. Ter ge legenheid van het eerste lustrum van de jaarlijkse orgel-improvisatiewedstrrjd te Haarlem, die in Juli 1955 wordt gehou den, schrijft de Commissie Internatio naal Orgelconcours een prijsvraag uit voor een orgelcompositie. De ingezon den werken moeten geschreven zijn in de vorm van een koraalvoorspel en een speelduur hebben van niet langer dan 5 minuten. Vrijspraak voor uitgever. De Utrechtse rechtbank sprak de 46-jarige uitgever J. M. te Baarn, directeur van de uitge verij „Hollandia”, vrij van hét hem ten wereldoorlog, Mata Hari. Het was op 24 Augustus j.I. precies 125 jaar geleden, dat de Re- gerings-Commissaris Van Delden te Kaap Steenboom aan de Triton- baai op Nieuw-Guinea plechtig de Nederlandse vlag hees en de proclamatie afkondigde, waarbij het Westelijk deel van Nieuw- Guinea tot Nederlands gebied werd verklaard. Het is dit tot op de huidige dag gebleven. t De inbezitneming was in wezen een symbolische daad tegenover de Engelsen, die zich op de Zuidkust van het eiland hadden genesteld, en het heeft weinig zin de gronden, waarop destijds de aanspra ken waren gevestigd met een zeer modern georiënteerd critisch oog te bekijken. De partijen kwamen tot overeenstemming. Het eiland werd in twee, bijna gelijke delen verdeeld. geschikt is voor lucifers, papier, cellu lose, doch ook voor timmerhout. Andere bosproducten zijn sago, nootmus kaat, foelie, mangrovebast (te verwer ken tot looizuur) en rotan. De visserij biedt goede aspecten. Nog onlangs werd een drietal scheepjes zeer modem uitgerst, uit Nederland naar N.- Guinea gezonden, om aldaar de visserij te beoefenen. Ook voor landbouw zijn er mogelijkhe den, want het tot dusver nog zeer be perkte onderzoek heeft reeds grote ter reinen opgeleverd, die voor permanente bewerking in aanmerking komen. Kor telings werd het rapport van de Agra rische Commissie, die vorig jaar in N.- Guinea werkte, gepubliceerd. Deze com missie beveelt een viertal projecten op korte termijn en een viertal projecten op lange termijn aan voor de bos- en landbouwkundige ontwikkeling van het land. Van de projecten op korte termijn noemen we hier: een rijst- en veeproject in de vlakte van Merauke, het vestigen van houtbedrijven en een cacaoproject. Spoedig zal aan het eerste project een begin van uitvoering worden gegeven door het aanleggen van een proefpolder. In Manokwari worden reeds proeven genomen met de cacaocultuur. Ij’EN der bezwaren bij de openlegging is de schaarse bevolking. N.-Guinea is bevolkt door naar schatting ten hoog ste 700.000 Papoea’s. Daar komt nog bij, dat nog niet de helft der bevolking onder bestuur is gebracht. Naar schatting vormt het aantal werk bare mannen ongeveer 20 pct. van deze 300.000 dus 60.000. Het is uitgesloten, dat deze allen beschikbaar zouden ko men voor industriële ondernemingen. Dit immers zou de gehele dorpshuishouding desorganiseren. Berekeningen tonen aan, dat gemiddeld slechts 5 pct. van de werkbare mannen voor langere tijd in een of ander industriecentrum tewerk gesteld mag worden, een andere 5 pet. in de buurt (één of meer dagreizen) van hun dorp en hoogstens nog 15 pet. in ondernemingen, die hen in staat stellen het dorps- en gezinsverband te behou den. Hieruit blijkt wel, dat het voor grote JT’unnen wij dl constateren, dat reeds vóór de oorlj de eerste tekenen van een ontwakend&elangstelling voor N.- Guinea aanwez- waren, de eigenlijke opleving begintvoor dit eiland in en door de oorlog. In zonder twjjfel is dit Voor een deel te anken aan de Papoea’s zelf. Ze begonm immers door de loop der gebeurtenisin, de enorme stroom Vreemdelingen, overweldigende tech niek waarmede ij kennis maakten, te beseffen, dat hu land geen afgesloten gebied was, do< deel uitmaakte van een groter geheeen dat zjj in dat grote geheel maar zeeiweinig betekenden. Toen Nederland n December 1949 de souvereiniteit ovt het toenmalig gebied van Nederlands-Wë overdroeg aan de Verenigde Statei van Indonesië, bleef Nieuw-Guinea dubuiten, zij het met voorbehoud. ter). Op straat spelen. Midden in Tilburg is een straat schoongeveegd en afgezet door de verkeerspolitie. In deze straat mocht de jeugd vervolgens de rest van de Kerstvacantie Dit initiatief werd genomen omdat tij dens de vacanties de kinderen steeds meer gevaar voor het verkeer opleve ren. In Oss is een dergelijk initiatief genomen. Daar zal een straat worden aangelegd voor dit doel. Het wordt een brede straat, die tijdens vacanties en dergelijke zal worden gebruikt als speel terrein. winter en simmer, leu nei ieu. Soe men net mei rjocht feestje kinne op lizze ieuwenalde mienskip en it rjocht- sljochte folkje, hwat om Toer en Tsjerke wennet, wret en wraemt, klaget en ju belt op dit goede plakje Fryske gr. In goed feest is in feest fan tank, tinkt, lit it Boalserter bloed mar yn ’e kommende jo sille sjen, hoe’t hja yi nei stêd rólje sille, al dy ek goed meimekoar oer ’e wei, de for- halding tusken de Ried en B. en W. waerd mylder en minskliker, de partijen wiene by alle prinsipieel forskaet mear kollega’s as xonkurrinten. Dat is in lok- winsk wurdich. Mei de bifolking wie it net oars, füle en fanatike strideraesjes bleauwen üs bisparre, waerdearring oer en wer kaem der foar yn it plak. Dat is greate winst en it seit bést as tarieding op it wichtige 1955, it Boalserter Jubei- VJP7IJ weten than, flat het ons ernst is met haar vethring, dat het Wes telijk deel van Niev-Guinea Nederlands gebied zal blijven bt het rijp zal zijn Voor zelfbestuur, let mag intussen wor den betreurd, dat eert de oorlog kost bare jaren zijn veloen, waarin de on zekerheid omtrent d toekomstige sta tus van het gebidalle activiteit aan banden legde. Hoe zal zich de tokmst ontwikkelen? Wij weten het niet.knnen slechts voor zichtige gissingen raken, want onze kennis van het laidis nog maar zeer gering. Het onderzoek naai ardolie heeft gun stige resultaten opgieverd en aan de expeditie is reeds beonnen. In het Cycloopgeberg), niet ver van de hoofdstad Hollandia 'erden aangetrof fen: nikkel, chroom ijzererts, koper, goud, zilver, marme talk en asbest. Alleen wat het niklr betreft zijn de onderzoekingen iets vder gegaan, dan de constatering, dat iet aanwezig is; niettemin staat van e exploiteerbaar- heid nog niets vast. Naar de mening van leskundigen is de onbeperkte voorraad lout, die de bos sen van Nieuw-Guine biedt lonend te exploiteren, mits de ankap op de juis te manier wordt aanepakt. Ijzerhout is er in belangrijke Jeveelheden. Van de bosproducten oemen we copal, een harssoort uit de 1st van de Aga- this. Deze copal komtook in „fossiele” toestand veel voor, doe de gewone vorm van exploitatie is de ip, welke in het topjaar 1927 een jaarpiductie van 3770 ton opleverde. De Agathis (een conifir) levert boven ben een uitstekende lutsoort, die o.a. herten yr it nijte jier biweed.t? Wy meit- sje de sprong yn it tsjuster fan de ta- komst. Der is Ien, Dy’t it wit en de pa den fan de minsken stiürt en it binne bi- foarrjochte minsken, dy’t yn fêst bitrou- wen libben en takomst lizze kinne yn Syn hannen, wittend, dat wy mar ünnutte feinten binne. Ut eigen krêrt tagjin goed ding by steat en allinnich yn en troch Him wurktüch en breklik middel ta hwat goeds. Hwat hat Qa.be Sk Anno Domini negentienhonderd en vijf en vijftig. Het jaar, waarin Boisward plechtig gaat gedenken hoe het zich voor 500 jaar als eerste plaats in Friesland stadrecht verwierf. Het jaar, dat in de historiebladen zal geboekstaafd zijn als het Jubeljaar Het jaar, dat vroeg om een stijlvol begin. Welnu, de inzet is stjjlvol geweest, bijzonder stijlvol zelfs. Kenmerkte de nacht zich reeds niet door een uitbundige viering van de jaarwisseling? Het Bolswarder Jubeljaar was aangebroken. Maar de spanning steeg naarmate de Nieuwjaarsreceptie ten stad- huize naderde. Een receptie op een ongewoon uur, van ongewone opzet tevens. Een receptie met een waas van geheimzinnigheid omhuld. Er wa ren er, die een verrassing verwachtten. Nadat vele afgevaardigden, raadsleden, ambtenaren, kortom, nadat vrijwel geheel Boisward via diverse vertegenwoordigers het dagelijks bestuur der gemeente gecomplimenteerd hadden met het nieuwe jaar, al dan niet zinspelend op het feit, dat het hier het vijfde eeuwjaar betrof, schreed een nieuwe verschijning dit jaarlijkse gezelschap binnen: het Directorium, het overkoepelende feestcomité, gevolgd door de heren Voogden van de Bolswardse Stichtingen. Plesman Jr. trouwt. De heer Albert Jr., directeur van de KLM in Italië en zoon van wijlen dr Plesman, zal op 11 Januari in Den Haag trouwen met Feli- cita Busi, een van de bekendste Itali aanse mannequins. Hun verloving werd verscheidene maanden geleden bekend gemaakt. In Limburg de eerste sneeuw. De eer ste sneeuw die in het nieuwe jaar is ge vallen, eveneens de eerste sneeuwbui van dit winterseizoen, heeft in Zuid-Limburg nogal wat ongerief veroorzaakt. Het autobusverkeer op de lijn Maastricht NoordbeekSlenaken ondervond Zon dagavond vertraging. Gedood tussen trein en perron. Op Oude jaarsavond is de bijna 57-jarige heer Van der Akker uit Amsterdam op het station te Weesp om het leven geko men, doordat hij te vroeg uit de nog rijdende trein stapte. Zijn vrouw, die met hem Oudejaarsavond zou doorbren gen bij hun dochter en schoonzoon, trachtte hem nog vergeefs tegen te hou den. De heer Van der Akker viel tussen perron en trein en werd door verschei dene wagons overreden. Man stikte in modderpoel. Op weg om een Nieuwjaarsvisite af te leggen is Vrijdagnacht, kort na de jaarwisseling de 20-jarige Zaandammer W. Spits in een moddei-poel terechtgekomen en ge stikt. Zaterdagmiddag zag een voorbij ganger de kruin van het hoofd van de ongelukkige boven de modder uitste ken. Omwonenden gelukte het na veel moeite het lichaam te bergen. De heer Smits was op de fiets weggegaan. Hij moet door de duisternis zijn misleid. Fazanten zijn er vroeg by. Op Oude jaarsdag vonden werklieden van de rei nigingsdienst op het grote terrein nabij de Sayterplaats te Wartena het warme nest van een fazant. Er lagen drie pas- talinten, hwer’t de Skrift fan sprekt, hwer’t wy ien by winne moatte, om’t it net üs eigen talint is, mar Sines. Wy alle- gearre binne mar hierde-boer en al it reau en it bislach is liend, mar wy meije der mei arbeidzje, alle dagen fan dit nije, farske jier. De dagen dêrfan lizze jit blank en rein foar üs, sa as de blêdden fan dei fan it Boalserter Jubeljier waerden B. en W. op ’en nij forrast mei in jefte. De beide Stiftingen seinen ta in carillon, in klokkespul yn it Stêdhüs oanbringe to sillen, hwerfoar hja de klokken al oankoft hiene. Dêtmei is in winsk fan mannich forfold en sil it kostliK stêdshüs op 'en nij de oandacht lüke fan eigen en frjemd. De ieuwenalde St. Martenstsjerke komt dit jier klear, de Martiny-toer wurdt al- hiel restaurearre. Hja hawwe beide stille tsjügen west fan dizze forroune fiifhün- dert jier, yn opgong en delgong troch jen en geslachten. Skieringers en Fetkeapers, Saksen en Eastenrikres, Span- joalen en Geuzen, Roomsken en Her- trd sprutsen. Hy wiisde foarmden, Fryske Steaten en Langeanen, en dichters, Fransen, Dütsers, Kanadezen en Ingesken hawwe binnen har poarten hüshalden, de aide Martiny toer mei har ’immene suster, de Bruorre- tsjerke seach har allegearre kommen en gean, de stege kop yn stoarm en wyn, mei man en macht stie men op de bolwur- ken as der gefaren drigen. Dizze moaije, aide, stêdsmentaliteit is hjir foar in bi- langryk part biwarre bleaun en de morele rjochtfeardiging fan de kommende fees ten leit krekt yn dit flak. De Boalserter stiftingen wiene ieuwen lang fan dy geast bisiele. As it bilang fan J‘ 'jinne wurde koe, dan koe men ipe. It Weeshüs, it bilangrike dingen ka-I Gasthüs, Biwaerskoalle en Naeiskoalle, ---ii-i je Gasfabryk en it Park, it Sportterrein oan it Oartsje en de Gymnastykskoalle yn de Tsjerkstrjitte, de Suvelskoalle en de Itensiederij yn ’e winter, it wie jimmer- oan it bilang fan de stêd. Op de earste it kin jit fan alles wurde: lok en lij en, goed en tsjoed. Lit it üs wer bisykje, lit üs de bóge wer hwat heger optille, de dagen wer moediger yn e mjitte gean, it eale, it goede, it bettere bistribje. Elts minske kin in positive faktor wêze yn hüshalding, bidriuw en mienskip. Op dizze positive krêften driuwt alles, hja ;roun My ris brüzje en siede yn ’e kommende July- moanne en jo sille sjen, hoe’t hja yn dy dagen wer nei stêd rólje sille, al dy rou- ne oaliekoeken, fan east en west, noard en süd en al hwa’t syn hert ris opheije wol oan soune nocht en wille, komt mar mei. Gysbert-om en Dümny Joast stalle har feestkanken al gear. Fan 13 oant 23 July is it Boalserter Jubelfeest. Lok en seine, achte lêzers, foaral dit jier en „fe- „FAN ALD NEI NIJ” De sprong nei 1955 is wer dien. Mei in „sillich, lokkich” of „voorspoedig” nij- jier, mei lok en seine, lüke wy meimekoar- ren yn it ünbikende en ünbiskreaune tiidrek. Hwat sil it libben üs yn '55 wer bringe? Hwat oan üs persoanlik, hwat oan hüshalding en famylje, l\wat oan stêd en lan? Hoe komt it mei üs af fear, mei üs funksie, mei de prren, mei de leanen, mei de sounens, mei eksenens? Hoe komt it mei de dik i, mei de yn- poldering, mei de huzebou, mei de emi- graesje, mei de bilêstings, mei de alder- domsforsjennings? Hoe sil it gean mei de beurs en mei it bidriuwslibben, hoe mei it waer en it gewaechs, mei de ek- sport en de ymport, de wetterlieding en de elektrifikaesje, de foerprizen en de tongblier, de wurkgelegenheit en de in- dustry-sprieding, ja, hwer soe ik einje, as ik alles neame soe, hwat hollen en gaan rolschaatsen. Hiermede was het plechtige moment aangebroken, waar op namens St. Anthony Gasthuis en het Weeshuis, bij monde van de heer A. J. Osinga, aan het gemeentebestuur bij de intrede van het Jubeljaar het veelbesproken even eens met een waas van geheimzinnigheid omhulde rei zend carillon werd aangeboden. Dit klokkenspel, bestaande uit 35 klokken, zal tegen de zomer worden geplaatst in de stadhuistoren, teneinde de vreugde tydens de van 13-23 Juli te houden feesten uit te jubelen. Een door de heer Taco van der Meer gemaakte oorkonde van dit feit werd gelijktijdig door de voorzitters der twee Stichtingen aan Burgemeester en Wethouders aangeboden en door de Burgemeester voorgelezen. Een passender en meer vorstelijk geschenk was nauwelijks denk baar geweest. Sommigen zullen zich stellig herinneren, hoe deze rijdende beiaard Boisward eens heeft bezocht en hoe toen reeds de destijds nog vrome wens werd uitgesproken, deze klokken hier te doen blijven. Was het geluid (de beiaard was toen op een trailer gemonteerd) destijds reeds magnifiek, hoeveel te meer zal het geluid van de drie dozijn klokken tot haar recht komen, als de klokkeklanken zich jubelend over de daken van de huizen ver spreiden. Een tweede verrassing was de stadsomroeper, die in vol ornaat te voorschijn kwam van onder ’n wit laken, dat hem had omhuld. Met krachtige stem las deze personage die in de loop der ko mende maanden meermalen den volke het jubelnieuws kond zal doen de proclamatie tot inzet van het Bolswarder Jubeljaar. Dezelfde avond nog hoorde heel Nederland via de nieuwsdienst van het A. N. P. het heuglijke nieuws. Boisward had een goede inzet van zijn Jubeljaar. Boisward krijgt zjjn carillon. Een jaar van vreugde en dankbaarheid wacht. Laat het te vieren feest even waardig zijn dan dit stijlvol en vorstelijk geschenk. biwarje earlike godstsjinstigens, morael,-1 en hwer’t met foar stried. Seis hie men Icnlhier wittenskin sosiale forhaldirwen 1 -J:-au en ekonomyske krêft. Jimmeroan it ark makke men yn 1455 de stêdsrjochten op, opskerpjend, trochsette, <».<-> krimp jaen foar toloarstellin^ illüsje, dat is it program foar us re. Dan ha wy kans yn it nije jier it talint to winnen, dat fan üs forwachtc wurdt. Mei Augustinus kin men sizze, it binne minne tiden, bange tiden, ünwisse tiden, mar ik siz jimme: wy binne de tiden sa as wy binne, sa binne de tiden”. De stêd Boalsert kin op in goed jier to-1 wis wêze fan har sti beksjen. Goede en I - -• men ta stan, ik sil se net allegear neame, De gong siet der forgoed yn en de man nen, dy’t roppen w:ene yn bistjür en lie- ding, hawwe har fiks ward. Foar safier wy as bütensteander sjen kinne, koene hja Ds Kreb hat op de nijjiersresepsje op it felle stag, stêdshüs, dy’t dizze kear tige drok en yn- Fetkeaper teressant wie, as Foarsitter fan it Direc torium in goed wui op de fundearring fan de kommende kunstners - ---feesten en sei, dat Boalsert it aide bigryp ’e agenda, dy t wy yn de jasbüse drage; fan stêj fone better biwarre hie as party it kin iit fan alles wurde: lok en liien. preate stêdden, hwer’t de minsken as ker- len san, los fan elts gefoel fan mienskip, de huze-séën folje. De stêd hie eartiids foar de minske twa bilangrike fasetten Men wie der biwarre foar de fijan, foar ünrjocht, foar earmoede en foar iensu- mens. Yn it twadde plak hie men diel oan in mienskip, hwert men yn meiparte kultuer, wittenskip,^ sosiale forhaldingen foar Jj22e mienskip forantwurding, sèls trochse’te, üthalde, gjin en des- allegear-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1