BOLSWARD BEREIDE ZICH VOOR OP GROTE MANIFESTATIE KRISKRAS door Nederland z°„was de Nieuwjaarsdag te Bolsward als een krachtige klaroenstoot, als een veelbelovend sein tot het zich pre senteren van een jaar, dat in Bolswards historieblaan geboekstaafd zal zijn als het Jubeljaar, als een schoon praeludium dat de verwachtingen hoog deed span nen. Maar. bij een praeludium mag het niet blijven. Het wordt de hoogste tijd, dat het „Directorium” het over koepelende orgaan, waaronder tal van commissies ressorteren, een tip van de sluier, zo niet geheel die sluier gaat op lichten, die de plannen voor het Jubel jaar thans nog in een waas van geheim zinnigheid hult. Ff' Bij een praeludium mag het niet blijven... Amerika in cijfers Fan de Martinytoer us hjoed p to sizzen Minister in blijde verwachting STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 1ste week Jan. 1905 Hwat hat Qabe Skroar Koningin dit jaar naar de West 51e Jaargang No. 3 Joutebier is wiet bier. Fryske Grounkeamer dizze wike bisletten pleats fan 90 pounsmiet mei gemiddelde de maksimumpriis. De boer koe dêr dan IT SEIT NET BEST Ti. de J. 1 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mni Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De rederijkerskamer Gysbert Japicx te Bolsward is uit de doodslaap ontwaakt. Aangename avonden worden reeds weer in het vooruitzicht gesteld. De ijsclub „Bolsward’’ is na een 50-jarig bestaan en 15 jaar in het bezit te zijn geweest van een kunstbaan, opgeheven. De eigendommen zijn voor luttele prijs Van de hand gedaan. Al de vlaggen w.o. de door burgemeester Peereboom ge schonken clubvlag met het stadswapen voor f 3.De goed onderhouden molen voor..f 14.„Niemand zal ooit weer trachten gelden te krijgen om een flinke baan te bekomen”, verzucht het plaat- selijk blad. Visser Kolksma te Gaast ving in zee een Kongeraal van 40 pond. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) heamiel werden tot een begrip. Soms weer was het ook in het zakelijke, of het nu was het stichten van een knik- kerfabriek, het instellen van een auto markt of het overschakelen op aardgas, telkens weer deed Bolsward van zich spreken, zorgde Bolsward voor copie. Zelfs in het politieke vlak wist Bols ward als blikvanger te fungeren. Waar werd de politieke Europese eenheid be tracht zoals juist hier? In weinig jaren werd Bolsward in den lande een begrip. En de inhoud van dit begrip was durf, originaliteit, visie, ge voel voor traditie, stijl, misschien ook wel die van gezelligheid, vindingrijkheid, of nog zoveel goede dingen meer. Bolsward leefde laten we eerlijk zijn in menig opzicht boven zijn stand, maar deed dit op elegante wijze, zodat niemand zich er aan ergerde. P'AARNE stellen we onze kolommen beschikbaar om wensen kenbaar te maken, nooit nog had ons blad schoner taak dan bij de komende dingen te sti muleren. Nogmaals, wij wachten in spanning af. Het zwijgen moet worden doorbroken. Oók om zuiver zakelijke redenen. Er zijn in Friesland en daarbuiten meer plannen, zij het dan van kleiner for maat. Er worden meer plechtigheden gehouden, meer feesten gevierd, meer tentoonstellingen gehouden. Graag zal men zich, wat het vaststellen van data enz. betreft, naar ons willen schikken. Maar dan moet men weten wat wij willen. Mogen wij een voorbeeld noemen? De Haarlemmermeer viert zijn stich- tingsfeest. Een week vóór Bolsward zijn 500 jaar stadrecht viert. Maar hier heeft men alles in kannen en kruiken. Al lang! Voor een geplande tentoonstel ling bestaat nu reeds zoveel belangstel ling, dat men deze heeft verlengd, zodat deze nu gedeeltelijk valt in Bolswards feestweek van 13 tot 23 Juli. Directorium, het wordt de hoogste tijd om te weten wat wij willen. Vandaar dit alarm. Bolsward wacht. Aan U is het woord. Naar de 3 millioen. Het comité Vluch telingenhulp 1954 kon dat jaar afsluiten met een opbrengst van f 2.762.000. 'en dêr Zieke konijnen. Tussen Vogelenzang en het Noordzeekanaal worden vele dode koijnen aangetroffen, die tengevolge van myxomatose zijn overleden. Drieling te Bolnes. Donderdagochtend is in de gemeente Ridderkerk, in het gezin van J. G. Snijders te Bolnes een drieling geboren. Het zijn twee meisjes en een jongen. De kinderen wegen resp. 5, 6 en 2 VS pond. Moeder en kinderen maken ’t wel. 5000 koeien wegens tongblaar afge slacht. Het aantal dieren, dat in 1953 wegens mond- en klauwzeer is afge slacht, bedroeg ongeveer 5000 stuks. Aan schadeloosstelling werd ruim twee mil lioen gulden uitgekeerd, aldus deelt mi nister Mansholt aan de Tweede Kamer mee. Wegens pseudo-vogelpest werden ongeveer 150 200.000 kippen afge maakt, waarvoor een bedrag is betaald van bijna 700.000 gulden. De Surinaamse landsminister van Fi nanciën Emanuels heeft in Washington in een onderhoud met United Press me degedeeld, dat hij verwacht, dat Konin gin Juliana en Prins Bernhard in Sep tember a.s. een officieel bezoek aan Su riname zullen brengen. De Koningin zal dan alle bewoonde streken van Surina me bezoeken, maar zich waarschijnlijk niet in het bosland begeven, daar dit te gevaarlijk zou zijn, zo zeide hij. De Deense minister van Handel mevr. Lis Groes zal tijdelijk haar regerings functie neerleggen in verband met het feit, dat zij haar tiende kind verwacht. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad >e fan >itelle. Vrouw wist van niets. Met de arresta tie van de 36-jarige Blaricumse verte genwoordiger J. V. heeft de Hilversumse politie een enorme slag geslagen. De man heeft al meer dan veertig inbraken bekend, waarbij door hem in totaal voor meer dan 25000 gulden zou zijn gesto len. V. heeft sinds de zomer van 1951 zonder ophouden geopereerd. Zonder dat z(jn vrouw en kinderen er zelfs maar het flauwste vermoeden van hadden, maakte hij van het inbreken zijn hoofd beroep. Door bebouwing van de Nannenhof te Bolsward moest het privaat voor de schipperij verdwijnen. Het raadslid van der Meer vraagt in de behoefte op an dere wijze te voorzien, anders vreest hij taferelen op de schepen van minder aan gename aard. De inzet van het Bolswarder Jubeljaar is een even originele en gelukkige, als een stijlvolle en benijdenswaardige geweest. Origineel omdat wel niemand verwacht had, dat de eerste dag van dit jaar reeds zo’n waardevol geschenk zou worden aangeboden. Origineel ook omdat deze aanbieding zonder plechtstatigheid ge schiedde, maar spontaan en „rjocht en sljocht as dy fan Boalsert”. Gelukkig omdat een reeds lang geuite wens opeens niet enkel een vrome bleek te zijn, zodat plots alle Bolswardse harten warmer klopten. Stijlvol niet alleen om de zinvolle aanbieding, maar ook om het zinvolle van het geschenk zelf: een carillon is op zich zelf iets feestelijks. Maar het is ook blijvend. Blijvend maar star noch statisch. Is er een meer „levend” geschenk denkbaar? Tenslotte was het geschenk dat werd aangeboden het werd eerlijk in de dagbladen toegegeven begerenswaardig. Zelfs de Friese hoofd stad schaamt zich een beetje, dat Bolsward hier weer eens een slag voor was. Honderd jaar. Donderdag vierde mevr. J. J. Meyling-Van Cleeff, Stationsstraat Borne, haar 100e verjaardag. Het „winterjounenocht” zal herleven. De heren Krips en Molenaar hebben het plan opgevat onze provincie met aan de Friese letterkunde gewijde avonden tot in zijn afgelegen hoekjes te bezoeken. Ook het Bolswarder Schutterijcorps heeft de heren geëngageerd. Bolsward heeft vol vertrouwen de orga nisatie van de feestelijkheden van de komende zomer gelegd is de handen van deze organisatoren, maar wil nu ook graag weten, in welke vorm het feest wordt gegoten. Bolsward wacht met on geduld. Neen, niet alleen Bolsward, geheel Friesland, hier en daar zelfs tot in de uithoeken van Nederland is men ge ïnteresseerd bij de vormgeving van de manifestatie, die men verwacht. Want dat het feest een manifestatie van for maat moet worden, is Bolsward aan zijn eer verplicht. 1 x 575 f17250 yn in gemiddeld gefal 20 x 425 ”’1 men nou in z~’EEN wonder, dat er in het Jubel- jaar van Bolsward iets groots ver wacht wordt. Feestvieren terwille van het feest is bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Feestvieren als gezonde uiting van blijd schap en dankbaarheid slaagt als van zelf. Men denke aan de feesten na de bevrijding. Ze waren blij en spontaan. Men moest het doen zonder alcohol (en dit bleek best te kunnep!) en met ge- H.H. Veehouders. Echt Deens boter- kleursel. Verkrijgbaar bij J. J. Lemstra, Grootzand, Bolsward. De oolevaarstad. In Mei van dit jaar wordt verwacht, dat de 600.000ste in woner van Den Haag zal geboren wor den. Nieuwe luchtlijn? De Engelse lucht vaartmaatschappij „Air Charter Ltd.” heeft een aanvrage ingediend om tussen Soutend en Ypenburg of Rotterdam een luchtlijn te mogen onderhouden. Sommige zuivelfabrieken voeren een harde strijd om hot bestaan. De boter- prjjzen zijn laag, de kaasprijzen hoog. Door dit laatste is ook de melk duur. Sommige fabrieken betalen al 11 cent per dubjbele hectoliter. Geen Groninger bussen over Afsluitdijk. Er komt geen busdienst Groningen-Am sterdam over de Afsluitdijk. Bij kon. be sluit is ongegrond verklaard het beroep dat Roland’s Garage- en Touringcarbe- drijf te Groningen had ingesteld tegen de afwijzende beslissing van de commis sie Vergunningen Personenvervoer. Overwogen is, dat de Ned. Spoorwegen voldoende in de verbinding voorzien, zij het niet over de Afsluitdijk. arresteerd, toen hy in een Tilburgs café zat te slapen. Hjj bleek zwaar gewapend te zjjn. De aanleiding tot deze arrestatie van „de zwarte Ruiter” waren de be richten in diverse bladen over de misda den in Brabant. TJOLSWARD is de laatste jaren vaak "en veel „in het nieuws’’ geweest. Bolsward had primeur op primeur. Bolsward verstond de kunst de aandacht op zich te vestigen, telkens weer. Dan weer was dit in het culturele vlak. Hier werden literaire prijzen uitgedeeld, hier boekenweken geopend, hier werden scholen en opleidingsinstituten geves tigd, hier noemde men voor het eerst ’n ambachtsschool - een lagere technische, hier sprak men de urgentieverklaring uit tot ’t vestigen van kunstnijverheids onderwijs, hier hield men expositie op expositie, plaatste men Friese plaats- naamborden, kortom bezorgde men pers fotografen en journalisten handen vol werk. Dan weer was het in het folkloristische Vlak. Tradities van bolletongersdei en mei dy iene goune oerhinne gean en de „hearen” hiene in goede dei. Sokken bin- ne ütsliept, seit men dan. De man, dy’t it meitsje moat, lit harren kald. En de notaris is wer forplichte om de maksimumpriis tofoaren bikend to meit- sjen, sadat elk mar wit, hwert it hinne moat. Dit leste is al sa’n üngelokkige bipaling, hwant nou kinne dy „hearen” krekt witte, hoe’t hja hannelje moatte. Mannich notaris stuitet dit seis sa tsjin it boarst, dat hy by it foarlêzen fan de kondvsjes dit stikje oerslacht of ünfor- sceanber mompelt. Sportyf, mar men kin it net folhalde. Dizze bipaling moat der by wei. En wie it nou sa, dat de bidriuwsütkomsten sokke prizen talieteh, dan soe it my tige nei it sin wêze, dat men by de prizen fan de buorkerijen hwat mear nei de wearde- daling fan it lid rekken halde, mar dy’t tsjinwurdich net alhiel blyn is, wit, dat de greidboeren binammen, lang net mear oan in leanende priis takomme. De molk- priis fan 22 st. n fiersto leech, dat roait dizze winter igge noch seam. Hea en strie, biten en moal fleane omheech, de leanlêsten binne fjouwer kear sa heech as foar de oarloch. De hierren rize jin om heech as jo de rekkens sjogge, dy’t op it heden roungeane en oan Maeije ta wurdt it wol oa.s mar net better. It is dan ck tige to bigripen, dat de bistjürsleden mis- moedich bymekoar sieten fan ’e wike cn winlik neat leaver woene, dan it bylts e der mar by dellizze. Mar wurdt it der better fan, sei in evenredich man en d doarst gjinien hoopje. Mar wol wae; bisletten om yn koarten de Minister r op to sykjen en him under it each to bri.i- gen, dat it sa net goed giet. En dat mannich boer in rare smaek y ’e müle kriget as hy al mar heart fan de ekonomyske opgong fan it bidriuwslib- ben, kin ik my skoan bigripe, hwant 1955 wurdt sunder mis foar him en syn tüze- nen kollega’s in jier, dat mei skerpe grif fels vn syn ünthald skreaun bliuwt. En dat sil de wolstan fan it agraryske Frysan in lilke gnau iaën. De tsjinstan fan de Grounkeamer fan Fryslan tsjin it Keninklik bislüt dat ta- gelyk mei de „Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden” forline jier üt- komd is, sil wol net folhalden wurde kinne. De Minister hat de noarmen, sa’t hja dy hjirre foarstelden, net goedkarre wollen en stiet der op, dat hja sa opsteld wurde as hy oanjown hie. De wurden, dat eltse Grounkeamer dizze noarmen seis bipale koe, forliest syn bitsiutting, hwant binne se oars as hy wol, dan we gert hy de goedkarring en sit men fêst. De Fryske Grounkeamer hat dizze frjem- de tastan nou in jier rinne litten, mar kaem dizze wike ta de konklüzje, dat it sa ek net mear forantwurde is, hwant de Wet moat ütfierd wurd' en rjochteleas- heit bringt üs ek op ’e doele. Der komt by, dat de beslissingen fan ’e Grounkeamer i hjirre, op forlangen fan partijen op mj toctri wurde kinne yn Arnhim en Postzegels Nationaal Luchtvaartfonds. Van de bijzondere postzegels met toe slag t.b.v. het Nationaal Luchtvaart fonds zijn verkocht: 926.177 ex. van het zegel van 2 -j- 2 ct„ 1131.452 ex. van het zegel van 10 -j- 4 cent. De opbrengst boven de frankeerwaarde bedroeg f63.781.62. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Het aantal uitgegeven radio-ontvangtoe- stellen in Nederland bedroeg per 1 Jan. 1955 1.963.894 tegen 1.954.248 op 1 De cember 1954. Op 1 December 1954 wa ren er 505.232 aangeslotenen op het Draadomroepnet tegen 502.317 op 1 No vember 1954. In Den Haag steeds meer ongevallen. Het valt te bezien of Den Haag wel de veiligste der grote steden van Neder land is, nu de cijfers over 1954 uitwijzen, dat er in dat jaar 10.217 aanrijdingen hebben plaats gevonden tegen 9094 in 1953. Het aantal dodelijke verkeerson gevallen bedroeg 56 tegen 50 in 1953. Beer doodgereden. Een buschauffeur reed te Veenendaal een wasbeertje dood. Vermoedel(jk een jaren geleden ontsnapt exemplaar. Militair feest. In het Noorden zal een groot militair feest worden gehouden om de band tussen burgers en militai ren te verstevigen op 3 en 4 Juni, ter gelegenheid van het congres van de Alg. Ver. van Nederlandse Reserve-Officie- ren. Oorlogsschepen, vliegtuigen en mi litaire muziekkorpsen luisteren het feest op. Muur viel op chauffeur. Te Buinen werd de chauffeur G. Warring gedood toen zijn vrachtwagen een muur omverreed en onder het vallend gesteente bedol ven werd. Eenheidsbesprekingen. Na maanden van politieke windstilte heeft thans de de legatie uit dé VP, die aangewezen was tot het voeren van besprekingen met een drietal figuren uit de KNP en een drietal door de katholieke werkgemeen schap uit de P.v.d.A. afgevaardigd, het initiatief genomen tot het hervatten der beraadslagingen. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld. 2 broertjes verdronken. Het ijs meldt weer vele ongelukken. Een der meest tragische is wel dat Vrijdagmiddag bij Schipborg onder de gemeente Anlo (Dr.) twee zoontjes (6 en 8) van de familie B. door het ijs zijn gezakt en beide ver dronken. Bewapende ban Vet ”.at 'n c"”5 te pen. 1 Mierlohout, die een dodelijke aanrijding heeft veroorzaakt en verdacht wordt van verscheidene inbraken in Brabant, is ge- 5 S De gevreesde bandiet J. J. G. uit wurdt dan yn twadde yns’ansje dien, improviseerde versiering. Maar het ging, eenvoudig omdat het inhoud had. Zo worde het feest in het Jubeljaar. Het feest moet en wil gedragen worden door heel de bevolking. Het moet een feest worden door de bevolking en vóór de bevolking. Alleen dan is het ook vóór heel Friesland, voor heel ons vader land. Bolsward wacht nu op publicatie van de plannen, opdat het zich zelf aan de ver wezenlijking ervan kan gaan werken. Het praeludium was goed, maar hier mag het niet bij blijven. Heel de Bolswardse gemeenschap moet worden geactiveerd. Daarom Directo rium: zeg, wat U van Bolsward ver wacht en Bolsward zal zich graag in spannen om aan uw wensen te voldoen. Laat het een waardig feest worden. Laat het een voor ieder aanvaardbaar feest worden. Laat het een groots feest worden. Want het is een grootse herdenking waard, dat Bolsward zo lange reeks van jaren de tweede stad in Friesland als eerste veste een eigen stadrecht codi ficeerde. Geduld met de giro. Bij de jaarwisseling is in de afdoening van zaken bjj de Post cheque en Girodienst een kleine achter stand ontstaan, welke men tussen 10 en 15 Januari weer hoopt te hebben inge haald. Na twee jaar. De veerman van veer Zijpe-Anna Jacobapolder ontdekte een lijk, dat het stoffelijk overschot bleek te zijn van een man uit Ouwerkerk, die in de rampnacht was verdronken. Goedkoper stroom. B. en W. van Am sterdam stellen de gemeenteraad voor, de prijs van de electriciteit te verlagen door de vastrecht-nachtprijs te brengen op 4.2 cent per kWh. Hoger premie. De Haagse Ziekenfondsen hebben de premie voor vrijwillig verze kerden met 35 cent per week verhoogd en gebracht op f 1.65. Vragen over djjken van waddeneilanden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vondeling, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat om een uitvoerig overzicht verzocht van de toestand, waarin zich de zeewaterkeringen rond om de Waddeneilanden bevinden na de jongste stormen. Voorts vraagt hij wel ke maatregelen zijn of zullen worden getroffen om die toestand te verbete ren. Belastingontduiker zwaar gestraft. Tot één maand voorwaardelijke gevan genisstraf en f 1000 boete, sub. 5 maan den hechtenis, heeft de Utrechtse recht bank Vrijdag veroordeeld de 71-jarige G. S. uit De Bilt. Naar uit een door de fiscale recherche ingesteld onderzoek was gebleken, heeft de verdachte over de jaren 1952 en ’53 een bedrag van telkens f 5000 aan inkomstenbelasting ontdoken door frauduleuze boekingen, met medewerking van enige schippers ondernemingen. Geëist was één maand onvoorwaardelijke hechtenis. Spel met vuur, baby verbrand. Een felle uitslaande brand kostte Zaterdagmid dag de zeven maanden oude Ria Corne- lisse te Leiden het leven. Dit gebeurde terwijl haar ouders met enige van de zeven kinderen boodschappen waren gaan doen. Twee jongens, die thuis wa ren gebleven in de bovenwoning aan de Burchtsteeg 8, stookten een vuurtje in de keuken waar bovendien een pan met vlees op het gas stond. Het vuurtje werd een felle brand, die de gehele bo venwoning vernielde. Het jongste kind van de familie C. kon helaas niet meer worden gered. Koningin en Prinsessen weer huistoe. De Koningin en de prinsessen Beatrix Irene en Margriet zijn Zondagavond met een speciale trein uit Sankt Anton am Arlberg, waar zij een wintersportva- cantie doorbrachten, naar Nederland vertrokken. Schilders tijdens werk vergiftigd. Drie schilders, werkzaam in een scheikundig laboratorium aan de Bloemsingel te Groningen, werden Zaterdag plotseling onwel en moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. De 55-ja- rige J. Ritsema is aldaar tengevolge van vergiftiging overleden. De beide ande ren moesten worden opgenomen. Hun toestand is thans redelijk. De schilders hadden zonder voorgeschreven masker met celluloselak gewerkt. De 3.909.000 Amerikanen die elk jaar geboren worden, hebben een levensver wachting van 68.4 jaar (17 jaar meer dan zij 40 jaar geleden gehad zouden hebben). Doorgaans vindt de geboorte plaats in een ziekenhuis (90 pct. van de totaal aangegeven geboorten)20 jaar geleden was dit slechts iets meer dan een derde (36.9 pet.). Het aantal Amerikanen (leeftijd van 5 tot 34 jaar) dat op onderwijsinstellingen is inge schreven bedraagt 32.796.000 (3 millioen meer dan 3 jaar terug), van wie er 3.515.000 zes jaar oud zijn (een millioen meer in drie jaar als gevolg van het abnormaal grote aantal geborenen in de na-oorlogse jaren, die thans de leer plichtige leeftijd hebben bereikt). In de Ver. Staten worden per jaar 1.566.793 huwelijken gesloten en 388.000 huwelijken door echtscheiding ontbon den. De bruidegom is gemiddeld 23.8 en de bruid 21.4 jaar oud (in Connecticut zijn de bruidjes het oudst 23.6 jaar en in Idaho het jongst, 20.9 jaar). In de V. S. wonen 814.000 meer gehuw de vrouwen dan gehuwde mannen (mede als gevolg van het feit dat vele mannen in het buitenland dienen), doch in de Mormoonse staat Utah zjjn meer ge trouwde mannen (633) dan vrouwen. De Ver. Staten heeft een vrouwenover schot van 1.776.681 (75 jaar geleden was het omgekeerde het geval, de be volkingsdichtheid is 19.8 per vierkante kilometer (tegen 6.6 destijds) en 59 pet. van de bevolking woont in de steden (tegen 28 pet. destijds). gebouwen en in netto-hierwearde fan f42.dan wurdt de maksimumpriis: lan f 126.00C.bidriuwsgebouwen f 15750.en wente: f 8.500.dat is f 150.250.Hwat is nou it brike fan it gefal? Aldereart dat yn dit forplichte systeem gjin rekken halden wurdt mei it feit oft sa’n pleats frij fan hier is of dat er jit acht of tsien jier hier oansit. Dit makket foar de boer, dy’t in pleats keapje wol en soms keapje moat, in tige great for- skil. De praktyk leart, dat sokke pleat- sen ek lang net de maksimumpriis op- brir.ge, fakentiids wol tritich persint le ger. Hwant dizze wurde koft troch for- sekerings, hypteekbanken en oare yn- stellingen mei in great to bilizzen kap- tael. Op ’e rige wei gean dizze pleatsen dérhinne en fordwine dêrmei üt boere- hannen. har noarmen yn it ramt to bringen fan de Ministeriële foarskriften, Tsjin har eigen miening yn, mar moreel twongen en om slimmer to kearen. Hwant it is mei dy nije prizen fan buorkerijen in raer gefal. As men de praktyk net wit, liket it in biskerming fan de hierdeboer en de eigen boer, mar yn de realiteit fan it libben wiist it wer oars. Dizze maksimum- prizen binne ynsteld om foar to kom men, dat it lan foar de gebrüker to djür wurde soe en oan de oare ka it om de eig- ner ta in bipaelae hichte frij to litten.: Mar it wurket hiel oars. It nije systeem forplichtet de Grounkeamer by de fêst- stelling fan de maksimumpriis ta in tak- saesje fan it lan, fan büthüs en skuorre en fan it wenhüs. En by alle trije is bi- paeld hoe’t dat moat. It lan moatte hja de netto-hier fan bisiferje üt de bitelle hier, formindere mei de lesten. Dizze netto hier is dan 5 fan de keapwearde. Komt men dus op en netto-hier fan f 42.per pounsmiet, dan is de keap wearde fan t lan f 1400- -. Dan kom- me de bidriuwsgebouwen. Is it in bi- driuw tusken 20 en 50 ha, dan stean hjir twa sifers foar. Tt iene is 35 foar gebouwen mei in gemiddelde gebruks- wearde, it oare is 50 foar gebouwen mei in tige rationele ynrjochting (hoge eisen fan doelmatigheid)). Dizze sifers moatte dan mei 20 formannichfaldige wurde as it in nije pleats oangiet en mei 15 as it in pleats bitreft fan gemiddelde libbensdjür. Men kriget dan maksimael 50 x 20 f 1000.en yn in gemiddeld gefal 35 x 15 f 525.Dizze beide sifers moat men dan likefaek nimme as it oantal ha, dus foar in pleats fan 30 ha kin dat f 30.000.wurde en gemiddeld f 15.750.Dan komt de taksaesje fan it wenningdiel, Dêrfan binne de noar men foar in pleats fan 2050 ha 425 by in gemiddelde ynrjochting en 575 by in tige moderne en geryflike ynrjochting. By in nije pleats mout dit sifer mei 30 en by in p'eats fan gemiddelde libbensdjür mei 20 formannichfaldige wurde. Dit kin hwat men hjir net wol. |dus op syn heechst 30 Al mei al kin dit ek net langer sa en en yn in gemiddeld g dêrom hawwe de bistjürsleden fan de f 8.500.wurde. Nimt De net-agrariërs krije dizze pleatsen for- haldingsgewize goedkeap. Mar de boer dan dy’t der op wennet? Yn folie gefallen kriget hy de kans om de pleats to keap- jen foar de maksimumpriis of oars kin hy de forkeaping ófwacntsje of de kans rinne, dat der de ien of oare tuskenkomt. Foar in boer dy’t dêrop wennet is de saek bittere earnstich, hwant hv kin der net sünder en de stikmannich hierjierren binne gau om. Hy sil him ta it uterste üt- rekke om wissichheit to krijen foar syn bistean en sa twingt dizze maksimumpriis him omheech, wylst de bidoeling krext oarsom wie. Is it in lyts spul sa as yn de Walden, dan is it stryk en set, dat hy de maksimumpriis bitellet. Ja men’ seit lüdop, fakentiids ek jit swart jild deroer- hinne. Dizze lytse lju hawwe gjin ta- komst meat as it spultsje yn oare hannen oergean soe en sa wurdt mei stipi famylje en lienbank de hege priis bi Der komt jit in min ding by. As de boer it op in publike forkeaping mei hegere kosten oankomme lit is dêr it strykjild, dat party lju de gelegenheit jowt o n in oar syn noed jild to fortsjinjen. Mannich forkeaping, hwerfan men wol wiste, dat de boer de pleats net misse koe, joech it treurspul, dat fiif, seis strykjildskriuwers de pleats biskreaune op f 1.minder as Dinsdag 11 Januari 1955

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1