FRANSEN WILLEN WEST-EUROPESE WAPENPOOL LOONGRENS VERHOOGD TOT 6000.- KRIS-KRAS door Nederland DE wapenpool zal zich alleen met de andere, conventionele wapenproduc- tie bemoeien en deze verdelen over ver schillende landen; en incidenteel daar door ook, naar Franse -wens, de controle op de West-Duitse wapenproductie nog versterken, want de leden der West- Europese Unie zullen nu van elkaar we ten wat ze maken. Tenminste als de Fransen him zin krijgen. En dat zit na tuurlijk nog. Om het plan aannemelijker voor het Franse parlement te maken, heeft Mendès France nu voorgesteld ’t gezag over de wapenpool supra-natio- naal te maken, d.w.z. de mogelijkheid te openen, dat er een hoog gezagsorgaan wordt ingesteld, zoals de Europese Ko len- en Staalgemeenschap heeft, waar van de leden in theorie onafhankelijk zijn van enige regering. Dit is aantrek kelijk voor die leden van het Franse parlement, die voor de Europese eenheid de integratie zijn en er misschien een stap in die richting zullen zien. Dat zou ook enige attractie kunnen zijn voor de aangesloten kleine landen, voor welke ook het lokkend voorstel is ge daan, dat als men dit hoge gezagsor gaan niet wil, men een commissie uit de zeven landen kan vormen, die haar beslissingen slechts met twee-derde meerderheid zal kunnen nemen. Vrijdag 14 Januari 1955 Buitenlands Overzicht Onrust in Midden-Ainerika 6% op sociale uitkeringen Fries Zuivellabora- Eisenhowers boodschap gematigd optimistisch STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes torium geopend us hjoed p to sizzen Albert Schweitzer kg 51e Jaargang No. 4 9 1 Kalk en stien mitselt bést KAMEROVERZICHT PIET. zijde Het Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie t 1 1 s n r ti Het uitvoerend comité van de NEBAT is reeds druk bezig met de nodige re clame ten behoeve van de grote ten toonstelling in Juli a.s. De heer Taco van der Meer ontwierp daartoe een reclameplaat. Ook zijn er sluitzegels ontworpen. CAB I wint met 3-0 van Leeuwarden IH. De goalgetters waren Roode, van der Hauw en Huisman. De oplaag van De Jongs Nieuwsblad is gestegen tot 4200 ex. B. en W. te Bolsward houden publieke verkoping van gerooide bomen o.a. 38 zware iepen aan het Hoog Bolwerk, 7 linden aan de Gr. Dijlakker en 5 iepen aan de Harlingerstraat. Het hout is ge schikt voor wagenmakers. De Spaarbank te Bolsward heeft thans een reserve van f 101.000. De Italiaanse kroonprins vertrok met Zijn echtgenote voor de huwelijksreis naar Pisa. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A.’J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) een feit: de zeven ontwerpen werden zonder debat aangenomen. Slechts de heer De Kort (kvp) legde namens de commissie van rapporteurs een korte verklaring af, waaruit bleek, dat men van minister Suurhoff over' de verschil lende punten, waarover geen eenstem migheid bestaat, een nota verwacht. Bij de behandeling van de nota zal dus uitvoerig over de problematiek worden gesproken. Maar het is nu eenmaal lo gisch, dat men de 6 pet. op de sociale uitkeringen niet kan weigeren. De tech niek van de ontwerpen gaf dus weinig stof tot praten. zijn gekomen over de verhoging van de melkprijs. De drie cent verhoging (ver oorzaakt door de vermindering van de subsidie en de stijging van de kostprijs) en de ene cent die de slijters van plan zijn te gaan heffen, hebben de gemoede ren zeer beroerd. Alle mogelijke vak organisaties hebben zich reeds tegen verklaard. En inderdaad, de verhoging komt op een psychologisch verkeerd mo ment. Maar in het kader van de alge meen subsidie-politiek der Regering is de maatregel juist. Men kan hier de vraag opwerpen of een formeel juist beleid ook altijd een wijs beleid is. Hjj bukte zich, deez’ rijke, Naar de arme Lazarus, Gaf hem, als zijns gelijke. De tére broederkus. Stond als de blanke bode, In onverwoestbr© kracht, Van Hem, Die elk wil noden „Kom kind, Mijn juk is zacht. Verwarmend klaar weerkaatste Hij Gods genadegloed; „Liefde tot zwarte naasten”, Een lamp, voor elke voet. t i r n r n a e e f Q Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 2de week Januari 1930. Dochter van Abraham Kuyper overle den. Na een kortstondige ziekte is te ’s-Gravenhage, 78 jaar oud, overleden mej. C. M. E. Kuyper, de laatste van de zeven kinderen van de bekende staatsman-theoloog dr Abraham Kuy per. Mej. Kuyper heeft zich o.a. ver dienstelijk gemaakt voor de aanhaling van de banden tussen Nederland en Cal vinistisch Hongarije. Ook was zij enige tijd directrice van het hospitium van de Vrije Universitcit. In het kort komen de voorstellen hier op neer: de ouderdomsuitkeringen wor den verhoogd. Deze verhogingen worden voor alle 5 gemeenteklassen afgerond op f 72.per jaar voor gehuwde mannen en op f 42.voor ongehuwden. Tevens worden de inkomensgrenzen voor de ouderdomsuitkeringen verder ver hoogd en gesteld voor gehuwde mannen in de eerste klas gemeenten op f 2000 en voor ongehuwden op f 1350, afdalend tot resp. f1665 en f1135 in gemeenten Roomboter niet duurder. Geruchten als zou ten gevolge van de melkprijsverho- ging de prijs van de roomboter weldra met 5 cent per pakje van 250 gr. ver hoogd worden, werden van bevoegde zij de tegengesproken. De boterprijs, die op de vrije markt tot stand komt, heeft mot de melkprijs niets te maken; hjj is onderhevig aan seizoensinvloeden en pleegt gewoonlijk in de zomer iets te stijgen. De melkprijs. Intussen kan de Regering blij zijn, dat de Tweede Kamer nog steeds op recès is. Anders zou er vast een interpellatie In moeitevol beginnen Het nodigste ontbeerd, ’t Vertrouwen blijvend winnen, Moest in geduld geleerd. Een volk lag daar gebonden Door angst en lichaamssmart, Hij heelde vuile wonden, Verloste het schuwe hart. Veertig jaar de paraatste, Het grote doej in ’t zicht „Liefde tot alle naasten” In Afrika scheen het Licht. M n zoekt nog st-eds naar de d'amantcn ter waa de van tien millioen gulden die bij het vliegtuigongeluk op Prestwick over het vliegveld werden verspreid. Tot nu toe zijn reeds honderden diamanten terug gevonden, maar er missen er nog veel. Foto: Een luchtfoto van de werkzaamheden op Prestwick Airport. Ondanks de rust van de Tweede Kamerleden vergadert de Eerste Kamer vrij regelmatig. Zij heeft nu de kans haar achterstand in te lopen, die straks toch weer vergroot zal worden door de behande ling van de verschillende begrotingshoofdstukken. Als de Kamer leden eenmaal aan de begrotingen bezig zijn, hebben zij nergens anders tijd voor. Zo hebben de Senatoren ook deze week weer een groot aantal wetsontwerpen aangenomen. Zonder debat en zonder stemming gingen zij o.a. accoord met de instelling van een Product schap voor Groenten en Fruit. Meer tijd vroegen de wetsontwerpen waardoor de sociale uitkeringen met 6 pet. worden verhoogd en de loongrens voor de invaliditeits- en ziektewet wordt gebracht van f 5300.— op f 6000.—. De commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan heeft Dinsdag het nieuwe labo ratorium van de Friese Zuivelbond aan de Keizersgracht te Leeuwarden offi cieel geopend. I Hij deed dit met een toespraak en met een symbolische handeling: In witte jas gestoken, voerde hij een eiwitgehalte- bepaling van melk uit, zoals die gebrui kelijk is bjj het onderzoek, dat de Friese Zuivelbond en het Fries Rundvee Stam boek instellen naar de factoren, die een rol spelen bij de vererving van het eiwit gehalte bij rundvee. Moet iemand zó diep dalen, Bestemd voor hoogtevlucht In eenzaamheid verschralen, Een boomtop, zwaar van vrucht. Hij brak de gulden keten Van een verfijnde stand, Zou zich een broeder weten In ’t zwarte tropenland. Het eerste en het laatste, Hoofdsom van Christus’ wet. „Liefde tot verre naasten” Had hem in vlam gezet. Wij, die vaak fier, verwaten Staan op ons Christen-zjjn, Veel over liefde praten, Dit voorbeeld maakt ons klein. Ons kerkelijk krakelen, Het schema zwart en wit, Wat wilden wij uitdelen Van ons geleend bezit? Hij zegt ons: ga je haasten, ’t Wordt tijd om uit te gaan; „Liefde tot God - de naaste”, Wat hebben wij gedaan? K.N.P. bereid tot nieuw gesprek, partijbestuur van de Kath. Nationale Partij zal dezer dagen het KVPbestuur berichten, dat het bereid is het gesprek over de politieke eenheid met de KVT en de katholieke werkgemeenschap uit de PvdA op elk gewenst ogenblik voort te zetten. De verbreking van het con tact was het vorige jaar eenzijdig van de KVP uit gegaan. TAESONDANKS is het twijfelachtig of het voorstel dat op 17 Januari door de betrokken landen te Parijs zal wor den besproken voor de kleine landen aantrekkelijk is. Mendès France heeft herhaaldeljjk blijk gegeven er in de eer ste plaats op uit te zijn de Franse in dustrie en economie op nationale basis te willen versterken en niet uit te zijn op een stimulering van de gehele W.- Europese economie door middel van in tegratie. De Franse premier ziet een kans de Franse industrie een weg naar nieuwe opbloei te verschaffen door samenwer king met de West Duitse en Italiaanse; zijn bezoeken aan Italië en dr Adenauer (met wie ook over de Saarkwestie zal worden gesproken) nog vóór 17 Januari zijn mede aan dit doel gewijd en men kan verwachten dat in die gesprekken de wapenpool een rol zal spelen. Dat zal waarschijnlijk de achterdocht jegens de Franse bedoelingen, zowel bij Bene- lux als ook in Engeland aanmoedigen. We hebben op het vasteland van West- Europa geen behoefte aan een Frans West-DuitseItaliaanse samenwerking en overheersing op industrieel gebied, doch wel aan een samenwerking van alle W.-Europese landen in een gemeen schappelijke markt. De ervaringen met de Europese Kolen- en Staalgemeenschap schenen al niet onverdeeld gun stig te zyn, er wordt gezegd, dat daarin het overwicht der grote landen nogal voelbaar is en dat de prijzen daardoor sterk omhoog lopen en de beste grondstoffen ook naar de grote landen gaan. Nog pas hebben de vertegenwoordigers van de West-Europese gasindustrie der Kolen- en Staalgemeenschap attent ge maakt op het feit, dat de kolenprijzen te hoog worden om de gasindustrie nog rendabel te houden en dat men, als deze prijzen niet verlaagd worden, naar an dere grondstoffen zal moeten uitzien. Hoe dit ook zij, het lot van het Franse wapenpoolplan is nog onzeker. Enge land voelt er niet voor zijn wapenindu strie onder supra-nationaal gezag te brengen en in de Benelux vreest men dat deze pool, zoals hierboven gezegd, zal leiden tot Franse-Duits-Italiaanse overheersing, ofschoon in België zich ook een neiging openbaart mee te doen. Wat West-Duitsland betreft, eensdeels voelt men voor de pool, anderzijds ver denkt men er echter de Fransen van dat ze uit zijn op een extra controle op de Duitse wapenproductie en dat verwer pen de Duitsers. Maar Parijs houdt de West-Duitsers zowel als de Italianen het lokaas voor van deelneming in de verzorging van de Franse gebieden overzee met industriële producten. Reisopera naar Enschedé. Momenteel vinden onderhandelingen plaats tussen het gemeentebestuur van Enschedé en de Nederlandse Reis Opera, de voorma lige Utrechtse Opera, over vestiging in Enschedé. Ook moeder in arrest. Thans is ook de moeder van de baby, die enkele dagen geleden in de bossen bij Oele werd ge vonden, in arrest gesteld. Evenals de vader van het kind, N. B., is zij van Haaksbergen naar Almelo overge bracht. De Franse regering heeft Engeland, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg voorstellen voorgelegd voor een Europese wapenproductiepool. Deze wapenpool welke dus de landen van de West-Europese Unie zou omvatten bedoelt de productie te regelen van alle wapens welke alle betrokken landen mogen maken en, als de Ver. Staten daarin toestemmen, de verdeling van de hulp welke Washington op dit gebied verleent. Men moet deze „pool” niet verwarren met het bureau voor de contröle op de bewapening der landen van de West-Europese Unie. Dat is een lichaam, dat er op zal toezien dat in het z.g. strategische gebied van de West- Europese Unie en dat is West-Duitsland geen atomische, chemische en biologische wapenen worden gemaakt en dat geen der landen de aan hen toegewezen maxima productie aan vliegtuigen, tanks, zwaardere oorlogsschepen, geleide projectielen enz. overschrijdt. Vf’AT de houding der Ver. Staten ten opzichte van de wapenpool betreft, vroeger heeft de Amerikaanse regering er zich tegen verzet, maar men zou er nu voor zijn, om de positie van premier Mendès France in de «ranse nationale vergadering te verstevigen. In die ver gadering is bij de behandeling der Pa- rijse accoorden aan het licht gekomen, dat men de wapenpool als een nuttig instrument beschouwt om toezicht op de Duitse wapenproductie te houden. De Amerikaanse regering zou nu bereid zijn druk op bepaalde landen van de West- Europese Unie te> oefenen om de Franse premier maar zijn zin te geven. Wat van deze veronderstelling juist is, we ten we niet, maar een feit blijft het dat wantrouwen, dat de vrije staten van Azië jegens het Westen koesteren weg te nemen. Daarvoor zullen misschien tientallen jaren moeten verlopen en het is de vraag of de wereld daarvoor zo veel tijd gegund zal zijn, nu communis tisch China in Azië met zoveel vaart naar een leidende positie dingt. Zoals bekend zijn de betrekkingen tus sen Peking en Washington nog slechter geworden, doordat rood China een aan tal Amerikaanse vliegers, die in Korea meevochten, doch op Chinees gebied werden neergeschoten, wegens zg. spion- nage tot langdurige gevangisstraffen heeft veroordeeld. der vijfde klasse. De kinderbijslagen voor werknemers 51 cent (nu 48 cent) voor het eerste kind, 57 cent (nu 54 cent) voor het tweede en derde kind, 80 cent (nu 75) voor het vierde en vijfde kind en 90 cent (85) voor het zesde en volgende kinderen. De kinderbijslagen voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezentrekkers worden als volgt: f 13.25 (f 12.50) per maand voor het eerste kind, f 14.90 (f 14.05) voor het tweede en derde kind, f 20.80 (f 19.50) voor het vierde en vijfde kind en f 23.40 (f 22.10) voor het zesde en volgende kinderen. De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen: 32 cent (30) voor het eerste kind en 46 cent (43) voor elk der volgende kinderen. De Tweede Kamer heeft destijds over deze belangrijk© voorstellen met geen woord gerept. Zij zat in die laatste we ken van December in hevige tijdnood. En begrijpende, dat deze materie voor de betrokkenen van het grootste gewicht was, achtte zij het onjuist om hen de dupe te laten worden van de tijdnood. Wat maar heel zelden gebeurt, werd de positie van Mendès France in de nationale vergadering zwak is, er wordt beweerd, dat zijn tegenstanders er van overtuigd zfln hem voor Pasen ten val te kunnen brengen, vooral omdat er on tevredenheid heerst over de regerings- politiek inzake Tunis en Marokko. Een deel van de meerderheid welke Mendès France in die vergadering steunde bij de aanvaarding der Parrjse accoorden, is tegen het schenken van binnenlandse souvereiniteit aan de Noord-Afrikaanse gebieden, waarop de huidige Franse re gering in overleg met de nationalisten in die gebieden aanstuurt. Dat Washington overigens Mendès Franc© gaarne als leider van de Franse politiek wil zien behouden is zeer ver klaarbaar. Hij heeft in de korte tijd van zijn bewind resultaten weten te behalen zoals eigenlijk geen premier vóór hem na de laatste wereldoorlog. De toon, welke Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres aansloeg over de ontwikkeling van de wereld situatie, die een gunstige invloed onder ging van het feit dat de vrije landen sterker dan ooit waren, zoals in Frank rijk Mendès France moest aftreden, heel wat lager worden. Belangrijker overi gens dan deze boodschap van Eisenho wer aan het Congres was die van het begin dezer week, waarin hij het Con gres verzocht hem te machtigen de ta rieven op ingevoerde goederen met 15 te verlagen. Hij pleitte voor een vrijer handelsverkeer, wat van groot belang zou zijn voor Europa en de economische positie van de Europese landen een aan merkelijk steviger basis zou geven. Fa. R. P. de Boer te Makkum adver teert o.a. met spiegels voor keuken en slaapkamer f 0.53, ligstoelen f 1.89, bedspreien fl.98, matten (6 els) a f 0.98, corsctten f 0.49, fantasiebrocken f 1.98, meisjes en damesdir.pantalons f 0.29. De loongrens. Voor de Wachtgeld- en Werkloosheids wet geldt een loongrens van f 6000. Verdient men meer, dan valt men dus niet onder deze belangrijke sociale wet. Voor verscheidene andere sociale wet ten was de loongrens vastgesteld op f 5300.Deze is dus opgetrokken tot f 6000.—. Tot nu was h©t de gewoonte, dat de loongrenzen verhoogd werden met het percentage waarmee de lonen omhoog gaan. Maar thans is de grote stap gedaan om de verschillende loon grenzen te coördineren. Het is duidelijk, dat door de optrekking van de loongrens van f 5300 tot f 6000 een betrekkelijk kleine groep van loon- trekkenden onder de verplichte verzeke ring (Ziektewet en Ziekenfondsbesluit) wordt gebracht, die daar niet zou zijn ondergebracht indien de verhoging van de grens precies gelijke tred zou hebben’ gehouden met de stijging van de lonen sedert 1 Januari 1954. Het betreft hier de groep werknemers, wier lonen door de verhoging met 6 pet. tussen de f 5850 en f 6000 zijn komen te liggen. De groot te van deze groep wordt, vrouwen, kin deren en inwonende behoeftige groot ouders en kleinkinderen medegerekend, op ongveer 100.000 zielen geschat, het geen op de rond 5.5 millioen verplicht verzekerden geen wijziging van bete kenis mag worden genoemd. In de Eerste Kamer maakt de wd-fActie vrfl plotseling bezwa ren tegen de verhoging van de loongrens. En die bezwaren wa ren zelfs zo overwegend, dat zij tegen stemde. Haar partijgenoten in de Tweede Kamer hebben dit niet gedaan. Naar onze mening terecht, want de ver hoging van de loongrens is geschied in volledige overeenstemming met de werkgevers en werknemers, die elkaar vinden in de Stichting van de Arbeid. De stelling van Prof. Molenaar kwam er op neer, dat de laatste loonronde een welvaartsloonronde is. En nu vindt hij het onjuist om de loongrens op te trek ken. Naar zijn mening moeten we lang zamerhand voor de meer welgestelde groepen de verplichte verzekering laten vallen. Deze zullen zich dan vrijwillig kunnen verzekeren. Dit alles maakte op staatssecretaris Van Rhijn geen enkele indruk. Hjj vond de loongrens van f 6000 in geen geval heilig. Het is dus best mogelijk, dat zij binnenkort weer omhoog gaat, al is het niet de bedoeling, dat dit gebeurt bij iedere loonsverhoging. De algemene verwachting is, dat we per 1 Juli van dit jaar weer ongeveer 2 pet. krijgen, al# com pensatie van de huurverhoging. Die twee procent wordt dan dus niet in de loongrens doorberekend. Voor de oorlog was de loongrens gesteld op f 3000.De lonen en prijzen zijn sindsdien met 165 pet. gestegen, zodat het gerechtvaardigd zou zijn als de grens op ongeveer f 8000.wordt gesteld. Maar dat zal voorlopig wel niet gebeu ren. TAE secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjoeld, was in op dracht van de alg. vergadering der V. N. naar Peking gegaan om te pogen de invrijheidstelling van deze mannen te bewerken, maar dat schijnt niet veel gegeven te hebben, ofschoon ook de pre mier van India, Nehroe, Peking had la ten weten dat een Chinese concessie in dezen gewenst was. Naar verluidt heb ben echter de Chinezen gebruik van de ze gelegenheid gemaakt allerlei proble men, het Verre Oosten betreffende, met Hammarskjoeld Je bespreken en mis schien kan de secretaris-generaal daar over weer met Washington overleg ple gen en dus bemiddelend optreden. Zoals bekend schijnt ook maarschalk Tito een min of meer bemiddelende rol te willen spelen tussen Oost en West; dat rood China en Zuid-Slavië thans bij elkaar ambassades vestigen, heet daarvan een symptoom te zijn, maar kan evengoed een poging van Peking betekenen om in overleg met Moskou, Zuid-Slavië w©er in de kring van de getrouwe communistische satellietstaten terug te voeren, ook al lijkt zo’n poging weinig succes te beloven. Om nog even bij de verstandhouding tussen Oost en West te blijven, zij ver meld, dat sommige kenners van de toe stand in de Sovjet-Unie uit de terecht stelling daar van de oud-minister van staatsveiligheid Abakoemow hebben af geleid, dat er in het Kremlin thans een groep onder leiding van Chroesjtsjew is die weer een scherper koers zou wil len varen. Abakoemow was een vroe gere medewerker van Beria, maar ook van Malenkow en wen wil in zijn te rechtstelling wel een waarschuwing aan de volken wijs maken, dat zij moeten Malenkow zien, gegeven door die groep samenwerken met de blanken.” Hwat hat Qabe Skroar Rusland op Jaarbeurs. Voor het eerst in de geschiedenis van de Koninkl. Ne derlandse Jaarbeurs zal het jaar 1955 Russische deelneming te zien geven. De Russisch© inzending op de Voorjaars- beurs zal een oppervlakte beslaan van ruim 3500 vierk. m., te weten de gehele hal en een stuk terrein aan de Croese- laan. De inzending omvat grafische en textielmachines, verbruiks- en kapitaal goederen. Veertig Russische verkopers zullen aanwezig zijn. Voor tolken zal van Nederlandse zijde worden ge zorgd. 1875 14 Jan. 1955 In ’s levens prille lente, Reeds geestelijk vol en rijp, Begaafd met tien talenten, Kansen liggen te grijp. Voor hem geen dichte deuren, Geen af geperkte baan; De zon in duizend kleuren, Gleed over zijn bestaan. Hij koos het allerdwaaste (De wijzen schudden ’t hoofd) „Liefde tot verre naasten”. Dit vuur kon niet gedoofd. TN deze boodschap wijst president x Eisenhower, ook op een ander aspect van zijn buitenlandse economische poli tiek, n.l. de hulp aan de achtergebleven gebieden. De president beschouwt die als noodzakelijk om de internationale onstabiliteit te verminderen, welke voortspruit uit de kwetsbaarheid van deze landen voor communistische pene tratie en revolutionaire bewegingen. Het moet wat teleurstellend voor pre sident Eisenhower zijn, dat ongeveer ter- zelfdertjjd dat deze verklaring van hem gepubliceerd werd, zijn collega van In donesië, Soekamo, in een redevoering, waarin hij de communisten in het gevlij trachtte te komen, de tactiek der „blan ke overheersers” laakte, die de „gekleur- die thans in het Kremlin de boventoon Het blijft zo wel uiterst moeilijk het schijnt te voeren. WW ■-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1