o KRIS-KRAS door Nederland Herdenkingsplechtigheden zullen te Bolsward worden geopend met feestrede in Martinikerk Tal van commissies werken aan <le Dom fat VJj8.h.Q,id^Q^.SteA voorbereidingen van hun plannen Fan de Martinytoer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Roman-priisfraech üs hjoed to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Grote export Fries vee Dinsdag 18 Januari 1955 51e Jaargang No. 5 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Keppele skiep forsüpe earst PIJNLIJK DANSJE Ds. H. KREB. maatschappij de J. w A Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 2de week Januari 1905 De bevolking van Workum bestaat uit 2057 m. en 2147 vr., samen 4203 en is derhalve met 19 zielen vermeerderd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ds H. KREB, Voorzitter Directorium Daar verraste ons Bolswards Nieuwsblad met een heldere weer galm van het praeludium, dat op de Nieuwjaarsdag in ons roem rucht stadhuis voor de komende feesten werd aangeheven. Een weergalm, die in een vragende toon uitklonk. Graag willen wij nu de inzet van het thema aanheffen, dat de feestmuziek van het aangevangen jubeljaar moge beheersen. Het motief is het waard, dat er met aller medewerking een wijdse symphonic omheen wordt gebouwd. üs de In het afgelopen jaar is een uitzonderlijk hoog aantal runderen uit Friesland naar het buitenland geëxporteerd. Het waren 9524 stuks, tegen 3754 het jaar tevoren Het grootste deel ging naar Italië en daarnaast betrokken 15 andere landen Fries stamboekvee. Naar andere gewes ten in ons land gingen 4041 stuks vee, zodat in totaal niet minder dan 13.565 stuks vee met stamboekprijzen Friesland hebben verlaten. Olie duurder. Wegens de stijging van de wereldmarktnoteringen zijn de prijzen van gasoliën en huisbrandoliën met 0.6 cent per liter verhoogd. Voor autogas- olie, geleverd uit pompen en in vaten wordt de verhoging 1 cent per liter. op de oerheit, yn de praktyk sjocht it der hiel oars üt. Rounom spilet it tal tige mei, by alle wetten, by alle bistjürs- maetrigels en by alle tariven. Ekono- mysk is it greate tal ek in greate macht. In greate ófnimmer, in great-forbrüker kin hiel hwat birikke op alle libbens- terreinen. Mei de ekonomyske mjitlatte krije wy hjir üs part wol tawiisd yn de measte gefallen, soms wol mear as dat. Nim bygelyks de post en it spoar. Soe men der freegje, hwat it measte winst opsmyt, it doarp mei syn omkriten of de tichtbifolkte wensintra yn it Westen dan bin ik frij wis, dat it net hjir, mar dêrjinsen is. Lyksa leit it mei skoallen en lês-sealen, sportterreinen en ynstel- lings fan alderlel soarte oer de greate mannichte kin it gau, mar as it foar in lyts tal dien wurde moat, lykje de kos ten heech. Allinnich ekonomysk sjoen is it klear, dat de provinsje, hwer’t trije- kwart fan de Nederlanners bymekoar wenje, fiif kear safolle dwaen kinne as de oaren. Mei as gefolch, dat der wer mear üt de ranprovinsjes weigeane en de situaesje aloan nuodliker wurdt. Platwei sein rint it wetter allegear nei it leechste plak en sille de minsken op den djür dér torjuchte kinne, hwer’t de libbensfoar- waerden it béste binne. Nei de oarloch is de oerheit aloan skerper sjoen as de macht, dy’t posityf de wolfeart fan it folk stjüre moat; De aide bigripen oer de steat, dy’t allinnich to soargjen hie foar polysje en inkelde tsjinsten mei it bütenian, is foargoed foarby. Troch bilêstings, troch lean- en salaris regelingen, troch fêststelde prizen wurdt al in hiele protte de oare kant üttreaun. Wy kinne der tankber foar wêze. Hwat soe der op it heden fan it ünderwiis op it platteian torjuchte komme as de lju üt eigen büse de kosten bitelje moasten. Krekt de nationale wetten binne tsjin- wicht en regulearing yn mannich op- sicht. Der leit ek meiiens de kaei foar De Britse deelnemers aan een Belgisch- Engels dansfeest in Londen dachten, een nieuwe wals te horen, toen bij de aan vang van het bal het Belgisch volkslied werd gespeeld. De paren zetten de dans in, totdat zij zagen, dat de Belgische ambassadeur en zijn staf stokstijf ble ven staan. Toen pas drong er iets tot hen door. VIER TWEELINGEN IN VIER JAAR De 24-jarige mevr. Van ReethGielis te Kalmthout in België, heeft het leven geschonken aan haar vierde tweeling in minder dan vier jaar. De eerste tweeling bestond uit jongens, de tweede en derde waren gemengd en de vierde bestaat weer uit jongens. PROOST.EEN SCHERF Een Tiroolse metaalarbeider moest plot seling niezen, waarbij een granaatscherf, die al 13 jaar in zijn schedel zat, uit zijn neus kwam. Zevenmaal was reeds te vergeefs geprobeerd de splinter langs operatieve weg te verwijderen. KAT REDT ECHTPAAR Een echtpaar in Wellington, dat on danks een felle brand in huis rustig doorsliep, is door een kat gered. Het diertje krabde man en vrouw in hun ge zicht toen de slaapkamer al vol rook was. Nog net op tijd konden de echtelie den het brandende huis verlaten. Merkwaardig is, dat de kat anders meestal ’s nachts buiten was. Bolswards Nieuwsblai ners aankloppen om een bijdrage voor dit prachtig doel. Een volière in het park leek deze commissie een volkomen aan het doel beantwoordend geschenk. Ongetwijfeld in de geest van u allen. Laat uw eerste daad voor de feestvie ring zijn een hartelijke ontvangst en. een goéde gave. En tenslotte, bovenal wordt als uw bij drage in dit feest verwacht een goede, gulle en blijde feeststemming en daad werkelijke medewerking, opdat het waar moge worden: feest voor Bolsward, door Bolsward en dit feest een bouwsteen mo ge zijn voor de goede gemeenschapszin in onze stad. Gemeenschap: rechten en plichten. Want het is hier inderaad geen kwestie van feestvieren terwille van het feest. De aanleiding is nog volop actueel: het ging ook 500 jaar geleden om de waar de van de samenleving in stadsverband voor ons persoonlijk bestaan. Het woord „gemeenschap” moet hier gebruikt wor den. Geen mens kan werkelijk geheel al leen leven. Robinson Crusoë is een aar dige geschiedenis om te lezen, maar niet om te beleven: zelfs Robinson hield het leven alleen niet uit, maar dankte God, toen een Vrijdag hem gezonden werd. Alleen in een leven-met-elkaar kunnen wij ons verweren tegen de machten, die ons bestaan bedreigen, tegen koude, duisternis en honger, maar ook tegen Vijanden, die het bestaan van binnen uit aantasten, armoede, onrecht en zwakte. Maar zulk ’n leven-met-elkaar gaat ook niet vanzelf: het vraagt ook offers. Het doet een beroep op de krachten van zelf verloochening. Er wordt van ons ge vraagd ook de medemens zijn plaats te gunnen, hem te ontzien, ook hem in zijn waarde te laten. Samenleven, gemeen schap brengt rechten èn plichten mee. Daarom was het te doen, toen in 1455 het erste stadrecht werd te boek gesteld in Bolsward. Stadrecht (of stadsrecht) is een Wat geleerd woord; het doet den ken aan dikke wetboeken en deftige rechtbanken en pleitende advocaten. Maar eenvoudig gezegd kwam ’t hierop neer, dat men de regels te boek stelde, om dat leven met elkaar in onze stad zo goed mogelijk te laten verlopen. Op dat daardoor de hogere waarden der onze stad, dat, indien geslaagd, enige malen in de feestweek zal worden uit gevoerd. Ook het zakenleven wil van de partij zijn: plannen rondom dit element» zijn al ver gevorderd. En dan zullen er natuurlijk sportfestij nen zijn: schoolwedstrijden voor de be volking van de vele Bolswardse scho len, kaatsen voor kaatsvrienden, en zo mogelijk, voetbalgebeurtenissen. Tot zover voorlopig: er zal weldra ge legenheid zijn nader op dit alles in te gaan en in details te treden. Uw aandeel in al deze feestvieringen? De commissie voor de feestelijke aankle ding van de stad zal natuurlijk eerst daags een beroep op uw burgerzin doen. Maar vóór alles dit: de voogden van de Stichtingen zijn ons voorgegaan in het betonen van blijdschap en dankbaarheid voor de aanleiding van ons feest, zij schonken het carillon, dat blijvende ge tuigenis zal afleggen van de viering van dit eeuwfeest. Natuurlijk zullen wij, als bevolking, niet willen achterblijven in het zorgen voor een blijvend aandenken aan deze feesten, voor onze goede stad, waaraan ook zij, die na ons de stad zul- len bevolken, nog hun vreugde zullen beleven. Een feestgeschenk van de be volking is stellig in uw geest, waaraan U hartelijk zult willen meewerken. In de komende maand zal de commis sie voor het feestgeschenk bij alle bewo- HANSKRIFTEN BERNEBOEKEN It bistjür fan de K.F.F.B. (adres skriu- wer: G. Terborchstrj. 60 to Huzum (Fr.) freget foar 1 July 1955 gaedlike hanskriften foar berneboeken. Dêr’t de ynhald fan stiet yn it ramt fan dizze tiid, binne yn 'e foarkans. Neijere ynljochtings by de skriuwer fan de K.F.F.B. It bistjür fan de K.F.F.B. (adres skriu wer; G. Terborchstrj. 60, to Huzum (Fr.) skriuwt foar it jier 1955 wer in romanpriisfraech üt. Frege wurdt in net earder publisearre forhael of roman fan likernöch 350.000 letters lêste- kens en romten tusken de wurden jilde ek fcar letter gaedlik foar de forie- ning bilangjende ynhald, tael en styl. samenleving, in het woord gemeenschap gegeven, des te beter tot zijn recht te kunnen laten komen. En is dat nog niet van de hoogste betekenis? Wanneer on ze gemeenteraad, onder aanvoering van Burgemeester en Wethouders bezig zijn met gemeente-verordeningen en publie ke werken en financiële regelingen, wat doen zij dan anders, dan voortgaan op dat goede spoor, dat ons in 1455 door de vaderen werd voorgetekend? „Tua res agitur”. Er is nog een tweede kant aan deze herdenking, die niet minder belangrijk is. De kronieken vermelden, dat het de stedelijke burgerij zelf was, die dit stad recht te boek stelde. Dit is een merk waardige gang van zaken geweest. Meestal is het zo gegaan, dat stadrech ten verleend werden door ’n Landsheer, of voortvloeien uit privileges eens door zulk een Landsheer geschonken, In Friesland is de gang van zaken me nigmaal anders geweest. Daar gingen de burgerden zelf over tot het te boek stellen van zulke ordeningen. En Bols ward is de eerste Friese stad geweest, die daartoe overging. Dat wijst op een behoefte, de dingen zelf te regelen. En ook dit vast te houden is van het groot ste belang voor onze eigen tijd. Natuur lijk, sinds 1455 is de samenleving enorm veranderd. Ze is in alle opzichten wijder en ingewikkelder geworden. Maar als tengevolge daarvan de centrale regelin gen veel ingrijpender en vérstrekkender zijn geworden, is het dan juist nu niet van belang, met nadruk een plaats te blijven opeisen voor de regelingen en ontwikkeling van de bestuurscapacitei- ten in eigen, kleinere kring, waar men de dingen van eigen kleine gemeenschap immers het beste kan beoordelen? Daarom, hoog in ere gehouden de daad van de vaderen, die in 1455 „by raede ende consente des Eerbaren Vaders Jo- hannis Brugman”, zelf orde op zaken stelde. En moge iedere burger van Bols ward dit hooghouden laten blijken in een met aller medewerking bigde en waar dige feestviering. „Tua res agitur”, het gaat hier om uw aller zaak. Een doodgraver vond op het kerkhof te Kimswerd een stenen kinderkist. Daar hij meende met het fundament der kerk te doen te hebben, stootte hij het stuk, zodat het te veel beschadigd was, om als oudheid te bewaren. Op 15 Jan. bestaat het telegraafkantoor te Bolsward 40 jaar. Postbeambte G. Piso herdenkt dan tevens zijn 40-jarig dienstverband. W. Brandenburg te Bolsward slaagde voor het diploma boekhouden. Hij werd opgeleid door de heer Driebergen. Oud-leden van de ijsclub „Eendracht” worden ter vergadering opgeroepen in café De Wit. Trouwe opkomst gewenst, w.g. K. H. de Vries, oud-voorzitter, J de Jong. Tentoonstelling. Verder zullen er natuurlijk tentoonstel lingen zgn. Allereerst over het tijdperk 14551955. Wij hopen deze van hoog gehalte te doen zijn en, waar deze ten toonstelling een schakel wil zijn in de reeks van tentoonstellingen, die in Bols ward traditie geworden zgn, zal zij ook na de feestviering nog de maand Aug. doorlopen. Bolsward is centrum van een agrarisch gebied. Vanzelfsprekend, dat ook dit element in de feestviering grote aan dacht zal krijgen. Agrarische dagen, zui- veltentoonstellingen, hippische festijnen staan op het programma. Bolsward wil gaarne cultuurstad zijn: een prijsvraag is uitgeschreven onder belangstellende schrijvers, om een spel te schrijven rondom de gebeurtenissen in saek fan gas, Ijocht en wetter. Hwat soe dit de minsken yn it Noarden net skele as dat nationael bisjoen waerd sa as de post bygelyks. Nou hawwe Noard- en Süd-Hollan gjin ünrendabele gebieten mear, alleman hat dér elektrysk, elken- ien hat wetterlieding en gjin hoecht in sint to biteljen foar oansluting op it net. En dat is it iennichste net, ek har tariven binne gans geskikter as hjirre. De millioenen ófnimmers jowe hjir de trochslach. Salang de provinsjes stik foar stik de saek oplosse moatte, dus op eigen krêft dizze taek ütfiere, bliuwt it in bihyplike kwesje. De oansluting fan in stikmannich buor- kerijen to Nghuzum by Warkum moat goed 70.000 goune kostje. En dizze som moat üt Fryslan komme, allinnich üt Fryslan. Der lizze jit hünderten fan diz ze gefallen hjir yn it Noarden en sa’t it nou stiet moat Fryslan dy üt eigen mid dels bitelje. Dat sil mei alle meiwur- king jit tsientallen jierren duorje en it bidriuw de noppen fan de klean halde, de tariven to heech bliuwe litten de mo- dernisearring tsjinkeare. Mei de wetter- lieding, mei de wegen, mei de wetter- skippen is it krekt sa. Hoe mear men jin yn dizze dingen fordjipt, hoe ster ker de oertsjüging wurdt, dat allinnich as men dizze saken nationael bisjocht. kin der iri oplossing komme. Wy geane dy kant wol üt, mar wy binne bang, dat it to let komt. Sa hat men by de wetterlieding nou in tsienjierrenplan makke om de measte ünrendabele per- selen oan to sluten en de regearing sil hjir ek jild foar jaen. Nei dy tsien jier is men der noch net, mar al wer in stik fierder. Mei de elek- trisiteit lykwols is it lang net sa fier. Dér wol oan dizze tiid ta de regearing neat witte fan in ryksbydrage. En sa sitte de lju yn Nghuüzur en it Heiden- skip en op safolle oare plakken yn de lytse loege. Mei as gefolch de lju, dy’t QUO VADIS De sifers fan it ynwennertal fan Fryske gemeenten hawwe wer yn krante stien en hja wiene net bjustere fleurich. Utsein de stêd Ljouwert en Drachten wiist it winliken mar min. Lyk hélde is al in hiele prestaesje sa’t it iiket, party gemeenten kinne dat mei alle aksje net iens oprêdde. Yn Grins is it yn de measte gemeenten lyksa en in great diel fan Drinte mei de kop fan Oerisel toant itselde byld. Boppe Swolle lizze dus inkele plakken, hwer’t in lyts diel fan de bifolkingstaname bihal- den bliuwt, yn fierwei de measte ge meenten is it füleindich skreppen om lyk to bliuwen. Hoe slim dizze situaesje de belangen fan it Noarden tsjinwurket merkbyt men dan it béste as men foar de ien of oare kwesje yn ’e baen is. Hwant by theory hawwe alle Nederlan ners itselde rjucht en deselde oanspraek Herdenkingsamenkomst. Maar, voorlopig, genoeg hierover. U zit, met de redactie van de Bolswarder krant te popelen om iets te weten te komen over hoe de feesten gevierd zul len worden. Wat er zo gezegd te koop zal zijn. En hoe u eraan kunt medewer ken. Wij kunnen dienaangaande nog niet in details tfeden. De vele plannen van de vele commissies (waarin al veel bur gers bêtrokken zijn) zijn nog in staat van uitwerking en over de financiële zijde van de zaak wordt nog zwaar ge broed. Maar dit kan toch alvast aan de openbaarheid worden prijs gegeven: de opening van het feest zal geschieden op Woensdag 13 Juli, *s avonds in de Mar tinikerk met een plechtige samenkomst, waarin, naar wij hopen, in tegenwoor digheid van vele officiële persoonlijkhe den, een feestrede gehouden zal worden door onze vermaarde oud-stadgenoot Prof. Dr. F. van der Meer. Deze samen komst zal opgeluisterd worden door zang van het koor van Oratoriumvereniging en orgelspel van de organist van de Martinikerk. Vóór deze samenkomst zal het feest worden ingezet met de bigde klanken van het pas geschonken caril lon, terwijl bg de aanvang alle klokken van Bolsward zullen luiden. Honden losgelaten op Ambonezen? Het Tweede Kamerlid de heer Welter heeft de minister van Justitie schriftelijk ge vraagd of het waar is, dat onlangs bij moeilijkheden in een Ambonezenkamp de politie met karabijnen gewapend en met honden heeft ingegrepen en of deze honden enkele Ambonezen wonden heb ben toegebracht. De heer Welter vraagt voorts of de minister dit optreden juist vindt tegenover loyale onderdanen, die hier asyl genieten. Gezagvoerder van Alpherat vrijgespro ken. De Nederlandse gezagvoerder van het vrachtschip Alpherat is door de Ant werpse rechtbank vrijgesproken van verantwoordelijkheid voor de verwondin gen die zes Antwerpse dokwerkers een jaar geleden bij een aanvaring oplie pen. Niet roken onder de zestien. Te Assen delft is bij verordening het roken voor personen onder de zestien jaar verboden. De Rijkspolitie heeft reeds een 15-jarige jongen uit Akersloot, die dit verbod overtrad, bekeurd. Officiële l(jst van vermisten. In de staatscourant is een bijvoegsel opgeno men met een lijst van 839 personen, die bij de stormramp van 1 Febr. 1953 om het leven zijn gekomen en als vermist worden beschouwd. De lijst is nog niet volledig. Er ontbreken nog de namen van de vermisten uit de Zeeuwse ge meente Nieuwerkerk. Van het overlijden van de 839 vermisten is thans vanwege de minister van Justitie aangifte ge daan bij de ambtenaren van de burger lijke stand van de gemeenten, waar de vermisten laatstelijk woonachtig wa ren. T- Met geweld aangehouden. De politie te Rotterdam, die twee inbrekers wilde ar resteren, moest gebruik maken van haar vuurwapenen, toen een hunner met een dolkmes dreigde, waarna de man in zijn been werd geschoten, doch niet ernstig word gewond. Een pyromaan? Te Eemnes gingen twee hooibergen door brand verloren en werd het vuur ontdekt vrij spoedig nadat een vreemdeling was voorbijgekomen, van wie men vermoedt, dat hg de bergen in brand heeft gestoken. Brandkastkrakers aan het werk. Mede gedeeld werd, dat te Den Haag in de tijd van twee maanden elf brandkasten werden geforceerd. Het oude liedje. De radiodistributie- dienst van de P.T.T. te Rotterdam werd van officiële zijde opdracht gegeven ’t programma van Keulen dat over de 3e lijn werd uitgezonden, te onderbreken, omdat via dit station Nazi-liederen weerklonken. Londen in de mist. De 23 passagiers van hgt KLM-vliegtuig naar Londen die Zon dagmiddag in de stromende regen af scheid namen van familie en kennissen, zullen niet hebben bevroed, dat zij pre cies 4 uur later weer op dezelfde lucht haven zouden uitstappen. Londen-Air- port zat nl. potdicht door de mist. Voetbal duurder. Het bestuur van de KNVB heeft besloten de toegangsprij zen voor alle rangen bij landenwedstrij- den met ongeveer vijftig procent te ver hogen. Deze verhoogde toegangsprijzen zullen voor de wedstrijd tussen Neder land en Denemarken op 13 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor de eerste maal worden toegepast. Het ligt in de bedoeling om 10.000 van de beschikbare plaatsen voor het publiek en dus niet via de voetbalclubs te reserveren. Schade drie ton. Een zware brand heeft Zaterdagavond het bekende hotel-café- restaurant „Rijnzicht” in Renkum ge heel vernietigd. In drie uur tijds werd voor een waarde van f 300.000 een prooi der vlammen, daar ook van de inboedel niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Minder Friese melk. In 1954 hebber, de veehouders aan de Friese zuivelfabrie ken 947.838 ton melk afgelevercf, tegen 969.319 ton in 1953. Aanslag op vrouw te Groningen. Een 40-jarige inwoner van Groningen heeft óen aanslag gepleegd op een vrouw van middelbare leeftijd». De man had zich al de hele avond in de buurt van het huis der vrouw opgehouden en poogde in con tact te komen met de dochter. Toen moeder en dochter zich ’s nachts om half een op straat begaven stak hij de moeder met een mes in het boven lichaam. De dader is door de politie ge grepen. De vrouw kon, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Honderd en vier jaar. De wed. Neeltje van Velsen te Dordrecht hoopt op Vrij dag 21 Januari haar 104e verjaardag te vieren. Haar gezondheid is voortreffe lijk. Dezer dagen doorstond zij zonder zichtbare gevolgen een griepje. Zij brengt haar dagen grotendeels door met breinen én is er trots op, daarbg nog steeds geen bril nodig te hebben. Zij wordt sinds jaren verzorgd in het te huis van het Leger des Heils. B. en W. te Bolsward besteden aan het bouwen van een nieuwe school voor 10 localen c.a. B. en W. voornoemd: C. J. van der Veen, burg., K. H. Laagland, secr. Gevaarlijk beestje. De wolhandkrab, een onwelkome gast uit China, breidt zich in het Noordzeekanaal en de omliggende polders zo snel uit, dat vele beroepsvis sers zich genoodzaakt hebben gezien hun werkzaamheden te staken. Deze krab heeft namelijk de minder prettige ge woonte om de netten van de vissers, die op de bodem van de kanalen en vaarten liggen, stuk te bgten. Inbrekers 19 jaar; buit f 20.000. „All round vakmanschap” noemde Donderdag de officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank een inbraak, waarvoor drie Rotterdamse jongens van 19 en 20 jaar terechtstonden. In een zilversme- derij was hun buit f 20.000 aan juwelen en horloges geweest. De jongens vorm den een bende, die zo drukte de pre sident het uit precies volgens de boekjes te werk ging. Tegen alle drie werd twee jaar jeugdgevangenisstraf geëist. Dit seizoen niet meer. De Nederlandse kampioene op de korte baan, Martha Wieringa te Baard, zal dit seizoen niet meer rijden. in bettere tastan. Nimme wy mar ris de kinne, sykje in oar plak, arbeiders bin ne der min to krijen, ünderwizers en ambtners sjogge it as in tydlik ballings- oarde. Koartseftich wurdt der yn it Westen boud, tüzenen steane to wacht- sjen op in wente, ütwreidingsplannen foar hiele stêdden wurde makke en jit altyd to min en to lyts. Sjocht men dan yn Den Haech net, dat de Noardlike kontrijen sa leech rinne as in lekke fyts- ban? Fan it yndustriële libben kin en mei men net forwachtsje, dat dy de saek yn it lykwicht bringe, har bilang binne de tichtbifolkte sintra, mei de measte saken is it net oars. Dfe iennichste macht, dy’t Nederlan in harmoanyske en alsidige wolfeart jaen kin is de oer heit. Dêrwei moat mei sin tocht wurde om de gebieten, dy’t üt eigen ekonomys ke krêft to swak en to minmachtich binne om de konkurrinsje fol to halden. Fan jier ta jier sil dit düdliker bliken dwaen, hwant de moderne minsken haw we minder bining oan bertedoarp of stedtsje as eartiids it gefal wie. 4 De mentaliteit foroaret, ek op it platte ian wol men net langer fan folie dingen foarbyparten wurde en nei de militaire tsjinst komt mannich jongkeardel wer thüs mei hiele oare tinzen. Meastal stiet it dan by him al fêst om syn kansen to gripen yn de ^ontrrjen, hwer’t in bet tere takomst him talaket. It wurdt hege tiid, dat de nationale yn- stansjes harre biriede oer in polityk, dy’t tige mei sin de eagen rjuchtet op de efterbliuwende gebieten. Dér is net folie tiid mear’to forliezen. De lanbou stiet op in kearpunt, de middels fan provinsje en gemeenten sitte mei de kop tsjin de souder. As de meagere agraryske tiid oanbrekke mocht, dan wurdt it hielendal in „run” om hjirwei to kommen. It is fiif menuten foar toalven, it wetter stiet al oan de krün fan de diken. De A. N. W. B. zond de hoofden van scholen een circulaire om de jeugd te Wijzen op het gevaar op de weg, bijv, door naderende rijwielen. Het komt voor dat de jeugd sarrend voor deze voertui gen op de weg gaat dansen of wat nog gevaarlgker is, plotseling rakelings oversteekt. De maatschappij motor (boot) dienst Bolsward-Wommels wordt ontbonden. De huidige kapitein, Sj. Nauta, zal voor eigen rekening de dienst voortzetten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1