I JUBILEUM-TOURNEE VAN BOLSWARDS NIEUWSBLAD SLAAGDE IN ALLE OPZICHTEN KRIS-KRAS door Nederland Tjipke Visser overleden Amerikaanse vloot De band met a 7000 lezers versterkt Fan de Martinytoer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Water blijft stijgen: chaos, werkloosheid stoomt op naar China us hjoed p p to sizzen 1 „Diplomasitus*’’ Hwat hat CjjCl 1)6 Sl^rOCLF Dinsdag 25 Januari 1955 51e Jaargang No. 7 Z) HWAT MOLKE HJIR KOSTET. Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De vergadering van oud-leden der ijs club „Bolsward” trok geen bezoekers. Dit was voor de organisatoren erg ont moedigend. In Gaasterland werden in het seizoen ongeveer 1000 houtsnippen bemachtigd fl.50fl.60). Dit was minder dan vorige jaren. Ook met de lijsters was dit het geval. De beste vangst bedroeg 1100 1200 stuks 9 cent). De Workumer aal-aak „Stanfries”, op reis naar Londen met een lading paling is tijdens een sneeuwstorm vergaan voor de Engelse kust. Het schip werd beva ren door de Workumer schipper Jelle Dijkstra en 2 knechts. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) ris fca bidriuw en h.'ng is gin» forbcttere, sku’.don binne óflojt, hypte- ken lichter makke, nije masinen en wei- nen binne oantüchd en in grau stik bi- lêsting is bitelle; yn deselde tiid waerd Dit blad droeg ook voor velen de droeve mare van het verscheiden. Dit blad ver telde niet alleen van het nieuws uit eigen streek, het bepleitte ook de be langen ervan. Het gaf uitvoerig weer, wat de vroede vaderen alzo verhandel den en het gaf ruimte aan de vrije me ningsuiting van ieder, die iets op zijn hart had. Kortom, het jubilerende blad was de spiegel van het leven, zoals dat geleefd werd en wordt in het oude Wes- tergo. Soldaten vaak te slungelig, zegt Staf. Tucht en discipline zijn onontbeerlijk Lju, dy’t goud op ’e holle drage, moatte gjin koper yn 't ponkje dwaen „Diplomasitus” een kwaaltje-, Heel juist geobserveerd, Want zeker weegt het schaaltje Hier menigmaal verkeerd. Diploma’s hebben waarde, Bekwaamheidsmaatstaf Kom. s Blijft wat men groen vergaarde Vast geestlijk eigendom? ’t Meeste wordt vlug vergeten, Vaak opgelegde sier. Velen kunnen zich meten Zonder een vracht schoolpapier. 3de week van Jan. 1905 De bekende te Workum geboren beeld houwer Tjipke Visser is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op 78-jarige leef tijd overleden in het rusthuis Wester- wolde te Bergen. De overledene was de laatste tijd steeds hulpbehoevender ge worden. Hij had veertien dagen geleden zijn intrek in het rusthuis genomen. Een longontsteking, die te veel van het hart van de kunstenaar had gevergd, maakte een einde aan zijn leven. Hij was Officier in de orde van Oranje Nas sau. Tjipke Visser is geboren te Workum als zoon van een Friese houtkoper. Zonder enige relatie in de kunstenaarswereld werd Tjipke Visser een van de beeldhou wers die de plastische kunst in ons land hebben vernieuwd. Een van zijn laatste opdrachten was de versiering, aangebracht in het koor van de Ned. Herv. Kerk te Workum, van we-lke hij ook het doopvont vervaardig de. Bolswards Nieuwsblad lezers zijn van ons jubileum getuige geweest. We hadden natuurlijk ook een receptie kunnen houden. Er zou veel belangstelling zijn geweest, veel bloem stukken wellicht, maar deze 7000 lezers van ons blad zouden niet gekomen zijn. Tenminste niet allemaal. Daarom deden we het liever zo. Nogmaals, we hebben er geen spijt van gehad. Ieder dorp heeft het jubileum met ons meegevierd. In Oudega (W.) zat men op de kast (in letterlijke zin, zó vol was het er), in Workum moesten twee avonden worden gehouden, in Oosterend zat men met de schouder tegen het doek, in Parrega dronk men thee, in Zurich een oude klare, maar overal was het feestelijk, al was er veel verschil in stijl. Het programma was hetzelfde, maar de avonden waren telkens weer anders, een voudig omdat het publiek anders was. Soms maakte men er een complete brui loft van, werd er gezongen, gegalmd, gefuifd, soms ook deed men het serieus, plechtig, plechtstatig bijna, met wel gemeende toespraken. Maar al verschil de de stjjl en is een Arumer geen Wolsu- mer en een Hylper geen Welsrgper, de ondergrond was steeds hetzelfde: een hartelijk meeleven. We kunnen niet altijd doorgaan met ju bileren. Hier moet het punctum staan. Toen we er vóór stonden en schatten, dat we een 10 A 15-tal avonden hetzelf de praatje moesten houden en dezelfde film zien, dachten we>: hoe komen we er door. Nu het veertig is geworden, zeggen we: Wat zal het onwennig zijn, als we er niet meer op uit behoeven te gaan. Zo is het ons gegaan. En U? Een leger van duizenden soldaten, brandweerlieden en vrijwilligers hebben Zondagnacht bg het licht van schijnwer pers gezwoegd om meer dan 20.000 Pa rijzenaars te redden, wier woningen door de overstroming van de Seine wer den bedreigd. Rondom Parijs staan meer dan 300 gemeenten onder water. 200 fa brieken zijn gesloten, waardoor meer dan éldman foroare en mei in brimstich ge- sicht klapte hy de hikke efter notaris ticht. Sa likemóch stiet it ek mei de boeren en it Nederlénske publyk. Nou’t it wer taryf wurde moat, komrne der brimsti- ge gesichten en lilke wurden; dat hja tsien jier lang to min bitellen, witte hja net of binne hja forgetten. Dat de boer mei in molkpriis fan 22 st. de liter seis op de béste grounen yn Fryslan gjin reedlik bistean fine kin, liket in bulte minsken in opmakke mouwe. Dér leau- we hja neat fan. Hja tinke oan eardere tiden en earde-re prizen en hawwe sa it gefoel, dat de boeren skreauwe as bargen om in folie trêgge. Ik sil se ek wol net bikeare kinne, haw ik soarch, mar dêrom moat it dochs bi- socht wurde. Yn in pear artikeltsjes, dy’t men dan yn forban meimekoar léze moat, wol ik de lêzer, dy’t net yn it foar de biwizen neist hem delleit, oan- toane, dat de ienféldige wierheit is, dat it op it heden net buorkje kin. Dat wol sizze, as men by de buorkerg deselde noarmen en mjitstêven oanleit, dy’t yn elk oar birop en bidriuw normael binne. Ik mien, dat dit in eask is fan sosiale rjuchtfeardichheit e-n maetskiplik fat soen. As dus bihalve de boer ek ien of mear fan syn bem meiwurkje, dan moatte dy as arbeidskrêften rekkene wurde. As in arbeider in wike fakansje kriget en derby seis snipperdagen, dan komt dit ek de boer ta, soe ik miene. As in arbeider troch de Wet sosiale for- sjenningen kriget, dan is it minste hwat men rekkenje mei ek in gelyk bidrach foar de boer. Dy’t hjir net mei akkoard giet, kin it lézen better wêze litte. Krekt allyk stiet it mei it jild, dat de boer yn syn libbene en deade ynventaris stekt. It is normael, dat hjir in normale rinte fan rekkene wurdt, oars soe hy de ien- nichste man wêze mei in bidriuw, dy’t dat net docht. Ik sil hjirby de ütjeften sa krekt müg- lik, mar oan de sunige kant oanjaen en de ynkomsten bileaven net to leech. Foardeskundige krityk héld ik my tige oanrekommandearre. Hoe mear hoe lea ver. Mar oergunstige en öfwaeide praet kin men better trochslikje, dér wurdt neat gjin goeds mei birikt. Wy nimme dan as foarbyld in greide- bidriuw dizze hoeke, hwerby fiks voor een goede krijgsmacht. Vooral in ons land, omdat de houding van onze soldaten vaak te slungelig en te stunte lig is. Dat antwoordde minister Staf op een bijeenkomst van de CHU te Holten op vragen over het liftverbod. „Dat ver bod is een zuiver militaire aangelegen heid,” zei de heer Staf. „Men moet niet vergeten dat het gezag moet worden opgehouden.” Dak woei weg. Een groot gedeelte van het dak van een huis aan de Korte Kerkstraat te Schiedam woei weg, waar door de bewoners twee gezinnen in letterlijke zin dakloos werden en el ders moesten worden ondergebracht. Vrijdagavond moesten te Burgwerd enkele bezoekers van de jubi- leumavond van ons blad aanvankelijk worden teleurgesteld. Zij hadden zich niet tijdig van plaatsbewijzen voorzien. Het lokaal was klein en de belangstelling daarmee omgekeerd evenredig. De avond te Burgwerd welgeteld de 40ste in de rij van alle zeer geslaagde samenkomsten was de „hekkesluiter”. We kunnen niet altijd doorgaan met jubileren. Maar spijt, dat we dit tournee hebben opgezet, hebben we allerminst, al werd het aantal avonden, dat werd belegd, veel groter dan wij ons aanvankelijk hadden voorge steld. Dit was juist het aantrekkelijke: uit de dorpen zelf kwamen de aanvragen. Men gunde zich nauwelijks de tijd de beurt af te wachten President Eisenhower wil de Amerikaan se zevende vloot laten opstomen tot op schootsafstand van de Chinese kust. Gisteren (Maandag) zou hij ’t Ameri kaanse Congres om toestemming ver zoeken, de bescherming van de Chinese nationalistische eilanden Formosa en de Peccadoren door de zevende vloot uit te breiden tot de eilanden Quemoy en Matsoe, die zich eveneens in nationalis tische handen bevinden en op een steen worp afstand van het Chinese vasteland liggen. De Tasjen-eilanden, waartoe het vorige week door de communisten veroverde Ji Koang-sjan behoort en die volgens een recente verklaring van Eisenhower geen strategische betekenis hebben, zul len worden ontruimd. Schepen van de Amerikaanse zevende vloot w.o. drie vliegdekschepen stomen reeds op naar deze eilanden-groep om de evacuatie van de nationalistische strijdkrachten, die reeds zou zijn begonnen, te dekken. Peking wijst bestand af. Communistisch China heeft inmiddels ’t plan om de U.N.O. te laten bemiddelen bij het tot stand brengen van een wa penstilstand tussen communistisch en nationalistisch China als een „poging tot inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van China en agressie on der U.N.O.-vlag’’ van de hand gewezen. buorde wurdt, mar in normael gefal, gjin stamboeksbidriuw om’t hjir de saek tofolle ófhinget fan it slagjen fan de fokkerg. Ien fan de njuggentjintüzen buorkerijen yn Fryslan, hwer’t de piolke en it for- kofte fé de ynkomsten ütmeitsje. Dit bidriuw is fol biset, sawol mei melkekij as mei wurkkréften. Dêrom binne skiep en bargen. weiderij en al soks net rek- kenne. Dit soe de saek sa yngewikkeld meitsje, en sa fan de wikseljende prizen ófhinkelik, dat it net nei to rekkenjen wie. It bidriuw is 20 h.a. dat is 54 pounsmiet. Hjir wurde hélden: 24 melke kij, 6 hok- kelingen, 10 keallen, 1 bollekeal, twa hynders en in bolle. Dat is in folie bi- setting, dy’t it hiele jier wurk jowt oan de boer en in féste arbeider. Yn it sim- merskoft brükt de boer trije moanne in losse arbeider derby, oars giet it net. Mei 24 melkekij en it jongguod hawwe dy beide mannen it hiele jier drok wurk en moatte hja de hüd flink brüke om mei alles klear to kommen. Dizze biset- ting is grif boppe de trochsné mar men mei it freegje. Wy komme dan earst oan de kosten fan it arbeidslean. Neffens it kollektyf kontrakt komt dy arbeider op f 73.25 yn ’e wike oan lean en der komme 22.8 pet. sosiale lésten oerhin- ne. De boer rekkenje wy op itselde en dan moat der foar komme: f 9534.80 yn it jier. Beide fjirtjin dagen frij makket in losse krêft nedich foar 4 wiken is f 395.55. De losse arbeider yn de sim mer kostet f 1042.47 en de melker, dy’t ien kear yn de fjouwer wike de frije Snein waemimt komt op f 276.12. Yn totael komme wy dan foar boer en ar beider op f 11.248.94 oan lean en sosiale lésten. It is wier, dat de boer dizze sosiale lésten net wetlik forplichte is, mar dat it reedlik is, minstens ditselde bidrach to rekkenjen sil gjin minske üntstride. Praktysk komt hy der net mei klear, hwant hy komt rounom tsjin hegere tariven torjuchte as de forplicht forsekerde. Dit is dus it minimum. De oars kears sjogge wy dan fierder. Je treft ze alle dagen, De zoekers naar een baan, Vaak zonder een kruiwagen, Die flink hun vak verstaan. Een kans solliciteren, Hoop, heimelijk verlicht, Antwoord van „hoge heren” Je komt maar eens op zicht. „Zo ga maar es vertellen, (Meest tapt men hetzelfde bier) Je brief bevalt ons wel en Je hebt toch schoolpapier? „Mooi, laat me maar es kijken, Want heus, je snapt wel, man, Daaruit moet ons hier blijken, Of men je nemen kan. Né, eerlijk, ’t valt ons tegen, Te weinig theorie, Enfin es overwegen, Je hoort 't na een dag of vier, Ga maar. hij gaat in vreze, Voelt zich niet bijster fier. Hij raadt het: afgewezen, ’t Zit aan je schoolpapier. t Een baas zegt: „Wacht es even, Jou werk beviel mij goed, ’k Zal een getuigschrift geven, Dat helpt licht, houdt maar moed.’’ Weer denkt hij, opgetogen: Practijk telt vast iets mee’ Opnieuw zich zelf bedrogen, De heren schudden, nee, We willen ’t graag geloven, Echter onze norm is hier: Er gaat niets waar niets boven Het bezit van schoolpapier. Geen middenstanders stijgen Zonder diploma-mast, Slechts dikke boeren krijgen Met deze kwaal geen last. Een zoon, die jammer strandde, Op een Lagere Landbouwschool, „Mijn plaats is straks voorhanden, Lap ’t briefje aan je zool. ’t Geeft niet - voor de hoofdvakkeri Schrijven en taal een vier. Laten ze je maar zakken, Geld wint van schoolpapier.” PIET. Vijf en veertig varkens bij brand om gekomen. Bij een felle brand in de buurtschap Beckum te Hengelo zijn 42 biggen en drie zeugen in het vuur om gekomen. De brand is een dezer dagen in alle vroegte ontstaan in een schuur van de boerderij van de heer A. J. Wij lens aan de Huttenveldsdodenweg. Als vermoedelijke oorzaak noemt de Henge lose politie de straling van een infra- phil-lamp, die ter verwarming van de biggen was opgehangen. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat Reddingstoestellen voor drenkelingen verkrijgbaar zijn bij R. de Boer, scheepshelling (Kruiswater), N. Haitsma, Oortje, J. F. Boermans, Har- lingervaart, Joh. de Boer, dir. gemeen- tereiniging, P. Gosliga, St. Janspoort (Pasver), J. A. de Vries, Dakpannen- fabriek, H. J. Kielstra, Sneekerpoort. Heel West- en Zuid-West Friesland heeft van harte met ons meegeleefd. Het heeft ons goed gedaan. Meer dan U kunt vermoeden. Ongeveer 6 a 7000 Britse kabinet bijeengeroepen. In Londen is de verbazing over de Ame rikaanse plannen groot. Minister Eden meent dat de huidige gevechten rond Formosa een grotere bedreiging voor de vrede vormen dan welke andere kwes tie ook. Men wijst er verder van Britse zijde op, dat de Amerikanen ook niet over een garantie voor Quemoy spraken, toen dit eiland enkele maanden geleden door de communisten zwaar werd beschoten. Engeland en ook Nieuw-Zeeland, willen blijven trachten een wapenstilstand tot stand te brengen tussen Tsjiang en Mao en zij staan daarover nog steeds met Washington in contact, aldus Britse woordvoerders. ”Ons land lijdt aan een nieuwe ziekte, „Diplomasitus”, d. w. z. overdreven diploma-eisen.” (prof. dr. J. P. Kruyt). De drie gezusters. In Leiderdorp, onder de rook van de Sleutelstad, woont een drieling, die Dinsdag 50 jaar hoopt te worden. Het zijn de drie gezusters En gelen. Ze zijn in Kampen geboren, gin- geen aanvankelijk ieder hun weegs, maar wonen nu weer gedrieën in hetzelfde huis, n.l. Van der Valk Boumanweg 42 te Leiderdorp. Hun 78-jarige moeder woont in Apeldoorn. Alle drie zijn bij het kleuteronderwijs werkzaam ge weest. Attentie, vrijgezellen. Het wereld-vrij- gezellencongres zal dit jaar op Hemel vaartsdag worden gehouden, zo deelde de heer G. Grijn, initiatiefnemer van ’t congres, mede. Boxmeer gerustgesteld. Te Boxmeer werd een inbreker gearresteerd, die de laatste maanden in deze omgeving meer dan 10 inbraken heeft gepleegd. Rode Kruis. Het ledental van het Ned. Rode Kruis, dat in 1940 33.500 bedroeg, kort na de oorlog de ongekende hoogte van 610.000 bereikte en daarna weer daalde tot ruim 460.000, heeft in het af gelopen jaar weer het half millioen over schreden. TVU is het jubileumtournee geëindigd. Als wij zo in gedachten deze res pectabele rij van alle welgeslaagde avonden de revue nog eens laten pas seren, dan dringen zich allerlei herinne ringen aan ons op. Herinneringen aan nachtelijke tochten langs smalle kron kelwegen, herinneringen aan volgeprop te zalen waar de kachels heet gestookt werden of waar men de rook kon snij den, herinneringen niet het minst aan waarderende woorden, uitgesproken zo wel door de burgemeesters van Bolsward en omliggende gemeenten, als door be stuursleden van verenigingen van dorps belang. Als ons één ding bij dit alles is opgeval len, is het wel de intense belangstelling voor ons blad, die er bij onze lezers be staat. Menige waardevolle tip is ons gegeven, menig misverstand is ook uit de weg geruimd. Maar alleen reeds het feit, dat men soms regen, storm en nood weer trotseerde om deze avond niet te missen, dat men er desnoods te voet kilometers voor aflegt alleen omdat men „er bg” wou zijn, sprak boekdelen. Het Was de zichtbare uitdrukking van de onzichtbare band die er overal tussen onze lezers en ons blad bleek te be staan. Overal. In Hindeloopen puilde op een miezerige, mistige en sombere Zater dagavond het gebouw „Irene" uit van vrolijke gasten. In Winsum smaakte de koffie met slagroom zó heerlijk als ner gens anders, in Rien genoot op de bo venzaal de kasteleinsfamilie zelf zo in tens mee, dat men de „jachtweide” maar onbeheerd liet en wg, die iets te laat kwamen, ons zelf maar moesten bedie nen, in Makkum konden we het publiek in één avond bij lange na niet verwer ken en in Pingjum leek het dorp tijdens de voorstelling uitgestorven. „Mynhear treft it net,” sei in éld wyfke, „se binne joun allegearre nei de krante- joun.” En zo zouden we door kunnen gaan. Sommige ouderparen namen hun sprui ten mee, om zélf de avond maar niet te missen, soms zagen we ook nog een oorijzer. Kortom, jong en oud genoot intens. Ieder voelde het zo aan, dat het toch wel een groot goed is als vijftig jaar lang het streeknieuws verzorgd is van uit één centraal punt. Niet alleen lazen heit en mem de Boalserter krante, soms deden pake en beppe dit reeds. Dit blad bevatte van een groot gedeelte van on ze lezers het geboortebericht, meldden heugelijke tijdingen als van verloving, ondertrouw, huwelijk en een zoveel ja rige echtvereniging. Geregelde wekelgkse stoombootdienst Rotterdam, Amsterdam, Bolsward (in sluitende ’s Hage, Delft, Schiedam, enz.) met de schroefstoomboot „Bolsward I” kap. N. D. Haitsma. Eerste afvaart van Rotterdam 31 Jan., 's morgens vroeg bij open water. Enschedés sportpark fl.500.000 meer. Stgging der lonen en materiaalprijzen, foutieve lamingen en uitbreidingen ma ken het nodig, dat het crediet voor de aanleg van het grote sportpark Diekman in het zuiden van de gemeente Enschedé aanzienlijk dient te worden overschre den. De aanvankelijke kosten ad f 2.243.500 zullen met bgna anderhalf millioen gulden moeten worden ver hoogd. Caféhouder voerde 15-jarig kind dron ken. De Vianense caféhouder R. D. S. had een vijftienjarige jongen tien glaas jes sterke drank verschaft. De kanton rechter veroordeelde de caféhouder tot f 15 boete subsidiair drie dagen hech tenis. Levenslang geëist wegens zedendelicten. De procureur-generaal bg het Hof te Leeuwarden heeft in appèl tegen een 46- jarige landarbeider uit Sleen levenslang geëist wegens meermalen gepleegde in cestueuze zedendelicten, kindermoord en mishandeling. De rechtbank te Assen had hem tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak werd bepaald op 3 Februari. Zeesluis te Cadzand in gebruik. De nieu we zeesluis te Cadzand is officieel in gebruik gesteld. De hoofdingenieur-di- recteur van Rijkswaterstaat, ir. J. H. van der Burg, de dijkgraaf C. M. van den Broecke stelden de windwerken in beweging. Messengevecht na echtelijke twist. Een echtelijke twist bg de familie S. te Oss is Zondagavond rond het middernachte- Igk uur op het mes uitgevochten. De heer des huizes, vader van drie kinde ren, werd door zgn vrouw met een steek in de long levensgevaarlijk gewond. He vig bloedend is hij naar de woning van zijn schoonouders gevlucht, vanwaar hij naar het ziekenhuis is overgebracht. Zijn vrouw is door de politie in verze kerde bewaring gesteld. Schip op rif gelopen. De „Kota Gede” van de Kon. Rotterdamse Lloyd is in de Zuid-Chinese Zee ten Oosten van Bintang op een rif gelopen, waardoor het ruim een weinig water maakt. Met verminderde snelheid wordt de reis naar Singapore voortgezet. Vakantieweek. Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft de directies van de col- lectlefsluitende bedrijven geadviseerd de vacantieweek 1955 vast te stellen voor de provincies Noord-Holland, Groningen, Friesland en Drente van 16 tot 23 Juli 1955. Auto slipt, twee doden. De beide inzit tenden kwamen om het leven toen een auto van de Griekse legatie op de rijks weg Den HaagAmsterdam slipte en op de kop in een sloot terecht kwam. De slachtoffers waren de secretaris van de legatie, tevens vice-consul te Rotter dam, de heer G. Vardas en de Haagse journaliste mej. I. Adema. de konsumint holpen troch fikse süb- sydzjes fan it Ryk op de earste libbens- middels. Mei klam moat hjir sein wur de, dat fan ien of oare stipe oan de boer yn dizze jierren gjin sprake wie. It is oarsom. De regearing héldde de prizen fan de boer op in hichte, dyt l’eger lei as it priispeil béten üs lén. Hja twong de boeren har spul tsjin dizze prizen to forkeapjen omt hja fan miening wie, dat op dizze manear it algemien bi- lang it béste tsjinne waerd. Hiene hja de prizen oan harsels oerlitten, dan hie ne de boeren in great kaptael mear bard. De measte minsken witte dat net, hja libje jit altyd yn de forbyldlng, dat it regear de boeren stipet. En mannich- ien seit yn syn Onskuld: it moat nou mar ris üt wêze mei dy boeresteun. Men kin de boerestan mei rjucht forwite, dat hja yn dizze 'jierren de publike opiny net better op ’e hichte brocht hat. Hja hiene desnoads mei struibiljetten de wierheit ütdrage moatten, dat alle Ne- derlanners goedkeap ieten om’t de boe ren minder krigen, dan de merk harren oars jaen soe. Hawar, dat is net of net genóch bard en nou komme de reaksjes as tsjügen fan Onkunde en Onwil. Hwant nou liket it dien to wêzen mei dy bitreklike goedkeapte, de lju moatte lin- kelytsen de priis wer bitelje, de Minis ter wol net langer bypasse oan de kon- suminten en dus priisforheging en. molkoarloch. It liket in bult op it for- hael dat in Boalserter notaris ris die yn de tiid, dat by alle hikken oan de sédyk jit jonges en mantsjes stiene om dy hikken iepen to dwaen tsjin it ünbi- skreaune taryf fan in sint foar in fytser en it botsen foar in reau. Hy moast foar syn ambt ien kear yn ’e wike dy hikken troch mei de riderij en hie dan in stikmannich botsens yn it festjebüs- ke. Mar by ien hikke stiet in forwoech- sen mantsje, dyt tige fatsoenlik oan syn petsje tikke as notaris dér passear- de. Dit makke yndruk, likegoed as it mantsje seis, en notaris liet syn goede hert sprekke en joech him in grau dO- nimme kinnen. De üt oenele ynventa- i belts-'e. Dat wie, tocht him, oan dizze v-Mws- stakhe” wol oist?~e. In hide tiid gie dat sa, mar op in kear I ie notaris gj:n dübeltsje tusken de 1 otsens en om’t it winlik ek taryf wie, joech hy him dlz- kear in botsen. It hiele gesicht fan de De frede tusken boer en net-boer, jim- mer in bihyptlike saek yn üs lén, hat de langste tiid duorre, soe men sizze. Tominsten as men party kranten lést, dy’t oer de forhege molkpriis skreaun ha. De gebrüker stekt de earen omheech en tüzenen fan har tinke, dat de nije priis allinnich mar tsjinnet om de boe ren jit riker to meitsjen as hja nef fens har al binne. Nou, dy’t in fjir- tich jier meiroun hat yn de boerewréld, wit fan dy rykdom wol mei to praten. Dat de boeren yn it miene nei de oar- lich in jier of tsien goed buorke ha, is lykwols in feit. Dêrtroch is der folie, hwat harren yn de tsien jier foar de oarloch werfean is, wer hwat goed makke en is dêrmei in ein kommen oan de situaesje, dat it greatste diel mei skea en skuld wrotte om it neakene bi stean. De boer en syn arbeider hiene dizze tsien jier suver in minsklik lib- ben en de sakelju hawwe dat skoan for-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1