IE EISENHOWER ZET DE PUNTJES OP DE i KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht Internationale toestand in het verre Oosten vrij zorgwekkend In Parijs stapelt probleem op probleem Moeder verdrinkt STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes Opneemp] aatsen parate troepen opgeheven PIRATEN PLUNDEREN DORP OP CELEBES DE bijeenkomst van de Opperste Sov- jet is allicht op 3 Februari vastge steld omdat op 8 Februari de Parijse accoorden in de Franse senaat aan de orde komen, terwijl volgende week, voor Eden zijn reis naar Azië aanvangt, te Londen de bijeenkomst van de premiers van ’t Britse Gemenebest plaats vindt. Vóór Mendès France echter in de Fran se senaat de bedoelde accoorden gaat verdedigen, komt hij nog voor een heet vuur te staan, want op 2 en 3 Februari wordt in de nationale vergadering het debat gehouden over de toestand in N.- Afrika; de Franse premier hoopt ech ter nog te voren tot overeenstemming met de Tunesiërs gekomen te zijn over zelfbestuur en zo dit lukt zal dit zijn positie in de nationale vergadering ver sterken. Als hij de strijd over de Parijse accoorden in de senaat en over de Afri kaanse kwestie in de nationale verga dering overleeft, zal Mendès France zich gaan toeleggen op binnenlandse kwes ties en in het vooruitzicht daarop heeft hij zijn kabinet gewijzigd, o.a. is hij zelf afgetreden als minister van buitenland se zaken en daar vervangen door Faure, tot nu toe minister van financiën. „Anti-bel ast ingbond’’ kind in waterput Vrijdag 28 Januari 1955 51e Jaargang No. 8 Lotsjen is büseplatsjen V PIET. Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Uitslag C. A. B. IBlack Boys I 2-2. De ophaalbrnug te Tjerkwerd voor 1 jaar verpacht aan D. Steigenga aldaar. Het paard van de melkrijder R. J. te Tjerkwerd schrok zodanig van een voor bijsnorrende fiets, dat het aan de haal ging. Een hoeveelheid van ruim 370 L. melk ging verloren. Burgemeester S. J. Praamsma memo reert in zijn Nieuwjaarsrede o.a. dat de felle kou van het afgelopen jaar me de oorzaak is geweest dat het aantal sterfgevallen (gemiddeld 80) dit jaar erg hoog is en 112 bedraagt. Tenge volge van de vorst moest de bouw van de watertoren tijdelijk worden stopgezet. De droge zomer deed het aantal aan sluitingen op de waterleiding vermeer deren (met 191 percelen tot 578). Er arriveerden te Bolsward 1114 beladen spoorwegwagens, op de markt werden aangevoerd 7637 stuks vee. De bebouwing van het nieuv’e stadsge deelte vordert (bedoeld is pla.i Zuid, de zg Nieuwe Buurt, red.). De Gasthuis singel werd reeds in gebruik genomen. De mannenklok werd hergoten en doet weer dienst. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 l (K 5157) de Libanon schijnt daartoe neiging te hebben. De huidige Egyptische regering is niet zozeer tegen samenwerking met het Westen, maar wenst de eerste rol in de Arabische Liga te spelen, welke echter door Iraks verdrag met Turkije dreigt uiteen te vallen of in te krim pen. speelt, doch het belangrijkste punt der agenda zullen de Parijse accoorden wel vormen. De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, nu door Rusland afge- kondigd, is ook weer een poging de tot standkoming dezer accoorden te verhin deren. Acoord K.A.B.-C.N.V. Tussen de KAB (Katholieke Mijnwerkersbond) enerzijds en het CNV (Prot.-Chr. Mijnwerkers bond) anderzijds is met betrekking tot Wij willen recht, tot elke prijs, Gewapende opmars naar Parijs, Aanvoerder Pierre Poujade. Politiemannen roept hij bars, Zet jullie ons de voeten dwars, Dat is je niet geraden. Heer Mendès France neemt deze reus, Naar ’t schijnt, niet al te serieus; Hij lacht om Pierre Poujade. Maar ’t baasje denkt, ik scoor mijn doel, Straks zit ik in jou hoge stoel, Dan doe ik grote daden. Doet de belastingschroef je zeer, Wees dus verstandig reclameer, ’t Adres is Pierre Poujade. Daar win je vast en zeker ’t pleit, Deez’ winkelier scheldt alles kwijt, Wie zou zoiets versmaden? Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De Burgerwacht Bolsward organiseerde een feestelijke bijeenkomst en schietwed strijd tot herdenking van het 10-jarig commandantschap van de heer Nijk. 4de week Januari 1930. Notering veemarkt Bolsward: 119 scha pen (f24f35), 21 nuchteren kalveren (f12f20), 2 varkens. De pluimveemarkt wordt voortaan niet meer op het Marktplein, maar op de Nieuwmarkt gehouden. Op het Markt plein wordt het steeds drukker met vrachtauto’s, terwijl onder het lommer der bomen de Nieuwmarkt ’s zomers een schaduwrijke plaats biedt. Schoonmaak bij de reiniging. In Win schoten zijn vijf personen, werkzaam bij de gemeentereiningsdienst aldaar, ge arresteerd en ingesloten. Zij worden er van verdacht verschillende onregelma tigheden te hebben gepleegd, waaron der de verkoop van oude metalen. Het onderzoek duurt nog voort. 36000 eieren vernietigd. In Helden zijn 36000 eieren van een vermeerderings- en kuikenbedrijf vernietigd, omdat het bedrijf 14 dagen geleden door de pseu- do-vogelpest bleek te zijn aangetast. Er waren reeds 1100 kippen afgemaakt. Uit de broedmachines werden 35000 eieren verwijderd. Duizend eieren, die klaar lagen om uitgebroed te worden, werden eveneens vernietigd. Met het ontsmet ten van de broedmachines met een ca paciteit van 44000 eieren, hebben drie arbeiders enkele dagen werk. Werving B.B. in Friesland heeft gunstig verloop. Er is in Friesland alle reden om tevreden te zijn over de resultaten van het werven van vrijwilligers voor de diensten van de stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking. Op een bij eenkomst te Leeuwarden zijn medede lingen gedaan over de resultaten van deze werving en daaruit is gebleken, dat men in deze provincie al 77 pct. van het aantal mensen dat men in vredes tijd beschikbaar moet hebben tot zich heeft getrokken. Dat percentage is 7 hoger dan het landsgemiddelde. Stations-assistent steelt f 1000. De re cherche van de gemeentepolitie te Win schoten heeft in samenwerking met de spoorwegrecherche aangehouden de 26- jarige stationsassistent J. J. v. d. A., wonende te Westerlee, die kans heeft gezien zich op het plaatskaartenbureau te Winschoten een bedrag van f 1000. toe te eigenen. V. d. A. heeft een beken tenis afgelegd. Hij had met het gestolen geld een aantal schulden afbetaald. Auto viel zes meter: geen ongelukken. Te Roosendaal is een personenauto, waarin vijf aannemers uit Hengelo en omgeving waren gezeten, geslipt, van een spoorwegviaduct gestort en tussen enige bomen door 6 meter lager terecht gekomen op de grasberm naast de spoor baan. Geen der inzittenden was gewond. Het voertuig werd vrjjwel niet bescha digd en de aannemers konden met de wagen hun weg vervolgen. Otto von Habsburg in ons land. Z. H. aartshertog Otto von Habsburg zal van 5 tot 7 Februari op kasteel Sterkenburg (U.) een Europees economisch congres presidiëren dat door genodigden uit alle West-Europese landen zal worden bijge woond. Verschillenden zullen er het woord voeren; voor Nederland prof. J. Tinbergen, directeur van het planbureau van het ministerie van Economische Za ken. Z. H. Otto von Habsburg zal het woord voeren op Zondag 6 Februari, 19 uur. CHU-Hjst uitgeput, zetel naar VVD. Een raadszetel die de CHU toekwam is in Ouddorp bij gebrek aan candidaten toe gewezen aan de VVD. Op de lijst van de CHU stonden nog vier candidaten. Twee van hen zijn uit de gemeente ver trokken, de beide anderen wilden de be- Volgens de In een gehouden conferentie tussen de minister van Oorlog en van Marine, de staatssecretaris van Oorlog, vertegen woordigers van de ANWB, de KNAC en het R.K. Thuisfront en de Ned. Ter ritoriale bevelhebber is de kwestie van het vervoer van militairen novmaals on der ogen gezien. Gezien het toekennen van vervoer van rijkswege éénmaal per 14 dagen werd het handhaven van opneemplaatsen ten behoeve van de parate eenheden voors hands niet meer noodzakelijk geacht. Wat andere dan pirate tioepen betreft, zullen de drie genoemde organisaties zich beraden op welke wijze aan de ver voersbehoefte van militairen nog zou kunnen worden tegemoet gekomen. Australische premier bezoekt ons land. Naar wij vernemen zal de Australische premier Robert Menzies op uitnodiging van de Nederlandse regering in de twee de helft van Februari een bezoek aan ons land brengen. De heer Menzies zal na de conferentie van het Britse Geme nebest van 15 tot 18 Februari ons land bezoeken. Er is geen bepaald program ma voor besprekingen opgesteld. Twintig gewapende Philippijnse piraten hebben een dorp in Midden-Celebes, Ogosmos, geplunderd, zo bericht het te Makassar verschijnenden dagblad Tin- djan. de zetel in het comité consultatief van de Kolen- en Staalgemeenschap volledi ge overeenstemming bereikt. Vrijspraak in ongeluk bij vogelschieten. De rechtbank te Almelo heeft een 71- jarige inwoner van Oldenzaal vrijge sproken van dood door schuld, conform de eis van de officier van Justitie. Tij dens een vogelschietwedstrijd in de buurtschap Geesteren (gem. Tubbergen) was een defect geweer afgegaan, waar bij het Tubbergse raadslid de heer A. Haverkort dodelijk werd getroffen. Hij roert in 't openbaar zijn mond, „Op voor de anti-belastingbond”, Voorzitter Pierre Poujade. Komt, broeders, erken geen wet, Op voor ’t gewapende verzet, Je jachtgeweer geladen. De Amerikanen zijn bezig de puntjes op de i te zetten, wat hun politiek ten opzichte van Formosa betreft. Dit was gewenst, om dat de secretaris-generaal van de V. N., Hammerskjoeld, uit Peking waar hij overlegd had over het lot der elf Amerikaanse vliegers, blijkbaar teruggekeerd was met enige inlichtingen omtrent de opvattingen der communistische regering over een mogelijke stabi lisering van de posities in het Verre Oosten. Het was ook gewenst opdat Tsjang Kai Sjek precies zou weten waaraan hij met zijn defensief verdrag met Washington toe was; bovendien wilden de bondgenoten van Amerika nu wel eens weten wat Washington eigenlijk met Formosa voorhad en de kwestie was acuut geworden door de aanvallen op en verovering door communistisch China van een eilandje voor de Chinese kust, dat in handen van de Chinese nationalisten was. Bonn en Parijs zouden dan misschien die zaak ook niet meer zo ernstig ne men. We hebben de vorige week reeds geschreven over de verlokkende aanbie dingen, welke de Sovjet-Unie aan West- Duitsland heeft gedaan en misschien zijn ze de laatste poging om tweedracht in het Westen te zaaien niet. Moskou heeft zjjn drie belangrijkste ambassa deurs in de Westelijke landen, n.l. die te Londen, Washington en Parijs, voor overleg ontboden en de Opperste Sovjet het z.g. Parlement der Sovjet-Unie is vervroegd bijeengeroepen, n.l. voor 3 Februari. Waarschijnlijk lijkt het, dat over de hoofden van de 1300 leden var deze opperste sovjet heen nieuwe drei gementen of aanbiedingen tot het Wes ten zullen worden gericht om het rati ficeren der Parijse accoorden te voor komen. Misschien zal de Russische re gering de Opperste Sovjet ook iets heb ben mede te delen over haar kijk op wat zich thans in het Verre Oosten af- Intussen is de Noord-Afrikaanse kwes tie voor Frankrijk niet opgelost met ’n compromis met Tunesië. Daar zijn ook nog Marokko en Algerije. In laatstge noemd gebied wordt weer gevochten tussen het Franse leger en nationalis ten. Men zegt, dat deze nationalisten steun ontvangen uit Egypte, het land, dat zich beschouwt als leider e„ bescher mer van alle Arabische volken. Men kan zich dan ook de verontwaardiging van de Egyptische regering voorstellen nu een der Arabische staten, Irak, met Turkije een defensiepact heeft gesloten en daardoor in de Westelijke sfeer is gekomen, want Turkije is immers ook lid van het Atlantisch Pact en heeft ook een verbond met Pakistan, dat op zijn beurt verbonden is met de Ver. Staten. Turkije en Irak hebben ook de andere Arabische staten uitgenodigd tot het verdrag toe te treden, alleen In 't Franse dorpje Saint Céré Woonde een ventje heel gedwee, Zijn naam is Pierre Poujade. Deez’ man die schrijfpapier verkoopt, Beweert dat hem de fiscus stroopt, Nu gaat hij vreemde paden. TVFU was er voor president Eisenhower aanleiding het nieuwe Amerikaanse Congres gelegenheid te geven zich over de positie in het Verre Oosten uit te spreken. Men weet, dat in het oude Congres een invloedrijk deel der repu blikeinse partij een zeer harde politiek jegens rood China wilde en Tsjang Kai Sjek desnoods wilde steunen als hij de Chinese vastelandskust aanviel. In het nieuwe Congres is echter een democra tische meerderheid die minder fel is, al wil ze zeker niet, dat Formosa wordt prijsgegeven, ook al niet omdat de mi litaire entourage van de president sterk daartegen gekant is. Een politieke mo gelijkheid is misschien, dat door rood China Formosa af te staan dit rijk van de Sovjet-unie zou kunnen worden los geweekt zo ziet men het veelal in Europa een militaire realiteit is ech ter dat door deze afstand van Formosa de strategische politiek van de Ver. Sta ten en dus van het gehele Westen in Azië zo zwak zou worden dat als op de duur de communistische landen hier ver dere expansie zouden willen zoeken, deze zeer moeilijk zou zijn in te dam men. Daarom was te Washington al reeds lang uitgemaakt, dat Formosa en de Pescadores, de eilanden, die tussen For mosa en het Chinese vasteland liggen, niet uit de Amerikaanse verdedigings gordel zouden worden losgelaten. De Ver. Staten kunnen echter dit gebied moeilijk zelf in handen houden, zij zou den zich daardoor immers schuldig ma ken aan datzelfde „kolonisme” dat ze zozeer in hun bondgenoten hebben ge laakt en welk streven zo veel wantrou wen bij de vrije Aziatische staten jegens het Westen heeft gewekt. Daarom wil Washington Tsjang Kai Sjek op Formosa handhaven. Het gaat niet om deze Chinese nationalist en zijn aanhang op de been te houden in de hoop dat er nog eens een tjjd zal komen, dat hij weer te Peking zal zetelen, maar het gaat om het minimum dat de Ver. Staten nodig achten om een sterke strategische positie in het Verre Oosten te handha ven. Daarom wil Washington Tsjang Kai Sjek ook niet toestaan aanvallen op het Chinese vasteland te doen. De Ameri kaanse president wil zijn land niet be trokken zien in een grote oorlog om dat Chinese vasteland, maar zal deze accep teren als van dat vasteland af de Ame rikaanse verdedigingsgordel wordt be dreigd. TIET is nu alleen nog maar een kwes- irtie wanneer die gordel wordt be dreigd. Aanvankelijk is het niet de bedoeling van Eisenhower geweest ook de eilanden Matsoe en Quemoy te verdedigen, welke vlak voor de Chinese kust liggen te genover de Chinese vastelandhavens Foetsjou en Amoy. Nu de kwestie ech ter acuut is geworden, doordat de Chi nese communisten een ander eilandje in de buurt op de nationalisten hebben veroverd, schijnen de stafchefs de pre sident te hebben overtuigd, dat Quemoy en Matsoe, omdat ze twee Chinese ha vens beheersen van waaruit een invasie- poging op de Pescadores en Formosa zou kunnen worden ondernomen, ook door de Amerikaanse vloot moeten wor den verdedigd. In zijn boodschap aan het Congres vroeg de president tenminste om gebruik te mogen maken van Amerikaanse strijd krachten indien zulks nodig is ter ver zekering van de veiligheid van Formo sa en de Pescadores, en zich te mogen begeven in ongeacht welke operatie ook, die nodig zal zijn dit doel ten uitvoer te brengen. Men kan hieruit nauwelijks iets anders lezen dan dat een ruimer volmacht gevraagd wordt dan voor de verdediging van Formosa en de Pesca dores alleen. De vrede was met wat minder vaagheid gediend geweest. Pe king moet precies weten waaraan het zich heeft te houden. Hoewel het Ame rikaanse Congres, terwjjl wij dit schrij ven, nog niet heeft beslist, mag men wel aannemen dat de president zijn vol macht zal krijgen, ofschoon militair ge sproken, de opdracht ook Quemoy en Matsoe te verdedigen, een zeer moei lijke is. Deze eilanden immers liggen vlak onder de Chinese kust, dus binnen vliegtuigbereik en het duikbootgevaar is voor de Amerikaanse vloot ook niet gering. De toestand lijkt dus vrjj zorg wekkend, ook al omdat de rode regering te Peking nog eens uiting heeft gegeven aan haar vaste wil Formosa te veroveren, één minister sprak zelfs van bin nen één jaar. De regering van Peking wees ook elke poging van de Ver. Naties om tussen beide te komen, af, terwijl president Eisenhower verklaarde, dat de huidige toestand een ingrijpen van de Ver. Na ties zou wettigen. Naar verluidt zou deze organisatie zich binnenkort dan ook met deze kwestie gaan bemoeien, maar het is moeilijk in te zien wat deze in het belang van de vrede zou kunnen bereiken als Peking zo afwijzend tegen over bemiddeling staat, terwijl ook Tsjang Kai Sjek er niet voor schijnt te voelen. Hoogstens wordt het in de V.N. een koppen tellen. De vraag zal er aan de orde komen of pogingen dienen te worden gedaan de actie der Chinese communisten tegen gebied, dat nu door de Chinese nationalisten is bezet, te doen eindigen en zo ja of een eventueel Amerikaanse optreden daartegen gewet tigd is. Voor- en tegenstanders van de Ameri kaanse maatregelen zullen dan aan het licht komen en allicht zullen de Weste lijke landen sommige nolens volens noeming niet aanvaarden. ten aeze één lijn trekken en Amerika bepalingen van de Kieswet voor gemeen- steunen. Ten andere vraag blijft of dit i ten van zeven tot elf raadsleden ging ook betekent militaire steun aan de de zetel naar de lijst met het grootste Amerikaanse actie. I stemmenoverschot. Dat was de WD, Johan Willem Frisokapel bestaat 80 jaar De Johan Willem Frisokapel vierde Woensdag haar 80-jarig bestaan. Het was koning Willem II, die in 1875 aan het Eerste Regiment Infanterie een mu ziekcorps toezegde. Dit muziekcorps was eerst in Leeuwarden gelegerd, maar verhuisde later naar Assen, de garnizoensplaats van het Eerste Regi ment infanterie. Lange tijd droeg het corps de naam Stafmuziek. Het was Hwat haf QabeSkroar QOMMIGE commentatoren zijn van oordeel, dat het openbaar debat dat thans plaats heeft tussen rood China en de Ver. Staten over Formosa niet zulke gevaarlijke consequenties behoeft te hebben en dat het eigenlijk maar een voorbereiding is tot minder spectaculaire maar meer vruchtdragende onderhan- delingen over de toelating van commu nistisch China tot de Ver. Naties in ruil voor zekere concessies van dat land. We helpen het hopen, maar zien het nog niet. De zaak zou misschien anders gelegen hebben als de grote vrije Aziatische staten alle resoluut voor het Westen gekozen hadden, zodat in Azië een evenwicht van krachten zou kunnen worden bereikt, ook als communistisch China Formosa zou hebben gekregen, maar dat is nu eenmaal niet het geval en het zal ook de Engelse minister van buitenlandse zaken, Eden, niet gelukken deze vr(je Aziatische staten alle voor samenwerking met het Westen te win nen als hij volgende week zijn rondreis in Azië aanvangt. De Ver. Staten wil len nu geen duimbreed van hun verde digingsgordel in Azië meer prijs geven, al verbaast het in dit verband dat Was hington zich niet méér interesseert voor Nieuw Guinea, dat toch ook een belang rijk strategisch gebied is. Overigens is er ook om algemeen politieke belangen wel aanleiding voor president Eisenho wer om een vastberaden toon aan te slaan. Tenslotte zijn de Parijse accoor den nog niet door Frankrijk en W.- Duitsland geratificeerd Griekenland deed ’t in de afgelopen week wel en iedere neiging van Washington om het ergens in de wereld op een accoordje te gooien met de communisten zou noodlottig voor deze verdragen kunnen zijn. het enige militaire corps, dat die naam droeg, want de andere werden kapel genoemd. Toen in April 1953 bij mini steriële beschikking werd bepaald, dat het corps voortaan Johan Willem Friso kapel zou heten, werd dat als een on derscheiding beschouwd. Critiek op burgervader. „Het aantal bur gemeesters, dat in strijd met de waar digheid van hun beroep Sinterklaas en allerlei pseudo-koninginnen officieel ontvangen, neemt toe,” aldus merken sommige leden der Eerste Kamer op in een voorlopig verslag over de rijksbe- groting. Auto tegen boom. De conferencier Wim Jansen is, toen hjj met zijn auto terug keerde van Sneek, door de gladheid van de weg tegen ’n boom gebotst in Huls horst. Hij en twee inzittende dames wer den licht gewond. De auto werd' zwaar beschadigd. Vermiste vrouw verdronk. Uit het wa ter van het Westelijk Marktkanaal bij de Haarlemmerweg te Amsterdam is Woensdagmorgen het stoffelijk over schot opgehaald van een 70-jarige vrouw die sedert enkele dagen werd vermist uit haar woning aan de Jac. van Len- nepweg. Twee jongetjes verdronken. Bij de Hui- zumer Begraafplaats te Leeuwarden zakten Woensdagmiddag twee acht jarige jongetjes van de families Zwer ver en Bouma door het ijs van de Wur- dumervaart en verdronken. Een derde knaapje, dat het ongeluk zag gebeuren, holde dodelijk verschrikt naar huis en vertelde daar wat er gebeurd was. Toen de politie de beide kinderen had opge dregd, waren de levensgeesten reeds ge weken. In de Belgisch-Limburgse gemeente Vreren, op de taalgrens tussen Brussel en Luik, heeft men Dinsdagavond de 2%-jarige Rosier Martens dood in een put gevonden, welke met een deksel was gesloten. Het mijnwerkersgezin Martens heeft 3 zoontjes, waarvan het jongste ’s mor gens om elf uur verdwenen was. Pas om ongeveer vijf uur ’s middags stelde de 26-jarige moeder haar man, die in de nachtdienst moest en dus geslapen had, van de vermissing in kennis. Na enige uren zoeken haalde men het lijkje van ’t jongetje op uit de regen put achter het huis van grootvader Mar tens, die vlakbij woont. De politie heeft de moeder, die niet al te gunstig bekend staat; op verdenking van moord gearresteerd. Tijdens het verhoor verklaarde zij, dat het knaapje door een ongeluk in de put was geval len, waarna zij het had opgehaald. Het jongetje, vertelde zjj, leefde toen nog, maar zij had het in de put terug geduwd en het deksel er op gedaan. De politie neemt evenwel aan, dat zjj haar zoontje zonder meer heeft verdronken. De overstromingen. Een inwoonster van een aan de rivier gelegen villa, van het dorpje Ville-neuve-le-roi verlaat het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1