MONSMA-STATE KRIS-KRAS door Nederland Vergeten parel aan Bolswards zoom Telt een mensenleven Tienduizenden Fan de Martinytoer Sneker predikant verdronk te Parrega Zondagmiddag half twee reed Ds N. Benschop, Geref. predikant (Art. 31) uit Sneek, uit de richting Bolsward het dorp Parrega binnen. Volgens ooggetui gen slingerde de auto toen al. Ter hoog te van timmerman Bleeker raakte de auto op het trottoir, raakte met de ach terkant een meisje, zwenkte scherp naar links en reed het kanaal in. op straat dan minder? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Oud buitenverblijf** tijdelijk in handen der gemeente Gouden filmpjes daklozen op Sumatra Zeven en twintig duizend mensen zijn dakloos geworden door overstromingen in de residentie Djambi op Sumatra, zo meldt Antara uit Djakarta. Hier van hebben er 14000 directe hulp nodig. De overstromingen zijn het gevolg van de hevige regenval van 13 tot 22 Januari j.l. De grote rivieren de Indragiri en de Batang Hari zijn hierdoor buitten hun oevers getreden. De plaatsen Rengat, Pekanheran en Zemolek zijn over stroomd. Te Pasir Penjoe zijn 27 huizen door het water meegesleurd; er worden vier mensen vermist. us hjoed p to sizzen Sow jet verwijt agressiedaden rin a «a 51e Jaargang No. 9 Dinsdag 1 Februari 1955 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad dy’t witten in grounbidraech süpe en waei) Li dmaetschappen f834.20 f 577.50 Tj. de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In de Nieuwjaarsrede van de loco-bur- gemeester Eisma wordt gememoreerd, dat de dienstdoende schutterij in het af gelopen jaar een rustende is geworden. Uit de burgerij zal nu een brandpiquet moeten worden samengesteld. De gymnastiekverenigingen „Lycurgus” en „Wilhelmina’’ brengen tableaux vi- vants. Uitgebeeld zal worden de opstand van de Batavieren tegen de Romeinen. De enige te Bolsward overgebleven ijs club „De Friese Jeugd” organiseerde op de Oude Gracht een hardrijderij voor jongelingen van 14 tot 18 jaar. 1ste prijs Hendrik Brandsma te Hart- werd (f 15), 2de. Frans B. van der Meer te Bolsward (f7.50), 3de. Jelle de Jong, idem (f2.50). Uit Rusland wordt oproer gemold. De Keizerin-weduwe zou naar Kopenhagen zijn gevlucht. In Petersburg heerst een schrikbewind. Nots. Bruinsma zal finaal verkopen het voormalige buitenverblijf „Spreeuwen- stein” aan de Sneekervaart te Bolsward^ Geboden f 3607^ Jeen v. d. Berg wint 8 en 5000 meter. Jeen van den Berg heeft Zaterdag en Zondag zijn afscheid van zijn verblijf in Noorwegen met een overwinning op de 3000 en 5000 meter gevierd. Tijdens wed strijden in Tonsberg, die gedurende de sterke dooi gehouden werden, reed hij de 3000 in 5 min. 13 sec,, de snelste tijd van de dag. Delft in beroep bij de Kroon. Ged Sta ten hebben hun goedkeuring onthouden aan een besluit van de gemeenteraad van Delft om enige woningen aan te ko pen met het oog op twee geprojecteerde doorbraken. B. en W. van Delft hebben besloten tegen dit besluit van G. S. in beroep te gaan bij de Kroon. f 78.30 f 160.— f 1650.— procedure-kwestie leiden, als de Raad Maandagmiddag vijf uur Nederlandse tijd bijeen kwam. Het zal hierbij gaan om de vraag of de Russische beschuldiging van agressie ’t eerst zal worden behandeld dan wel he-t Nieuw-Zeelandse voorstel voor een wa penstilstand. Deze kwestie zal waarschijnlijk uitstel betekenen voor de uitnodiging, die het Westen zou willen richten tot commu nistisch China om een delegatie naar de VN te zenden ter bijwoning van het de bat in de Raad over het Nieuw-Zeeland- se plan. De Russische beschuldiging is vervat in een brief van de Russische afgevaardig de Sobolew. Hierin worden de V. S. be schuldigd van „interventie in de inter ne aangelegenheden van China" en ge zegd wordt, dat „de jongste uitbreiding der vijandelijkheden door de V. S. in het gebied van Formosa de spanning in het Verre Oosten verhoogt en de drei ging van een nieuwe oorlog doet toene- Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij Tooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In lytse luiïchheit is ïaek in great fortriet. f f f f f f f f f f Door de vele kerkgangers was hulp di rect aanwezig. Van de wal af werd een lange ladder in het water gezet, tim merman Bleeker en Joh. van der Laan doken in het ijskoude water, maar niets mocht baten. Toen werden touwen aan de auto vastgemaakt en deze naar de kant getrokken. Toen eindelijk gelukte het de deur te openen, de drenkeling achter uit de auto te halen en op het droge te brengen. In het lokaal was reeds aanwezig Dr Mulder van Workum, die vruchteloos pogingen deed het bewustzijn te doen terugkeren. Uit de papieren bleek met wie men te doen had. De Kerk“raad ging toen me vrouw Benschop in Sneek waarschuwen, dat haar man een ernstig ongeval was overkomen. De verslagenheid in ons dorp was zeer groot. De kerkdienst, die geleid zou wor den door de heer Twijnstra, ging niet door. Het aangereden meisje, Tjaltje de Jong, heeft een lichte hersenschudding en ver schillende schaafwonden. De auto is gelicht door de kraanwagen van garage W. v. d. Werff uit Bolsward. De auto, een Ford-Taunus bleek geheel in orde. Nader vernemen we nog, dat Ds Ben schop onderweg was om elders een pre dikbeurt waar te nemen. Het aantal ongelukken op onze verkeers aders heeft de afmeting aangenomen van een ramp. Deze noopt tot algemene bezinning. Ik sta tegenover u als voor een raadsel. Als zich een ramp op een ander terrein voordoet, spreekt deze tot ons gehele volk en dus ook tot n en zijn geen offers of moeite u te groot om de getroffenen te hulp te snellen. Dan herleeft onze saamhorigheid als volk. Hoe anders is de mentaliteit bij onge lukken op de straten en wegen. Het is alsof een mensenleven daar minder telt en uw solidariteitsbesef niet tot leven komt, aldus H. K. H. Prinses Wilhel mina in een radioboodschap. Bolswards Nieuwsblad Halsslagader door schaatsijzer doorge sneden. Bij een val, die een 19-jarige jongeman uit Wezep maakte, toen hij van de ijsbaan naar huis fietste, heeft het scherpe ijzer van een schaats zijn halsslagader doorgesneden. Hoewel er spoedig medische hulp aanwezig was, is het slachtoffer ter plaatse door het gro te bloedverlies overleden. Aardewerk-parasieten. De Goudse aar- dewerkindustrie lijdt onder een ongebrei delde vestiging van dwergbedrijfjes, die parasiteren op de gevestigde aardewerk- industrieën, aldus de voorzitter van de Goudse Kamer van Koophandel en Fa brieken, de heer A. Goedewaagen, in zijn gehouden Nieuwjaarsrede. 60 meter onder het ijs. Een vijfjarig jongetje uit Meppel was gaan spelen op het ijs van het riviertje de Reest, zakte door het ijs en werd door het snelstro- mende water onder het ijs meegevoerd. Twee spoorwegemployé’s, die ongeveer 60 meter verder nabij de spoorbrug aan het werk waren, werden gewaarschuwd door het geroep van een meisje. Zij kon den de jongen opvangen in een wak, dat door het stromende water was ge vormd nabij een bocht. De jongen werd een seinhuisje binnengedragen en kon na geneeskundige hulp naar huis wor den gebracht. Hij schijnt van zijn tocht geen nadelige gevolgen te hebben onder vonden. Standbeeld voor Troelstra te Leeuwar den. Dezer dagen is te Leeuwarden op gericht het Troelstra-comité, dat zich ten doel stelt de nagedachtenis van de Friese dichter en staatsman mr P. J. Troelstra te eren door in de Friese hoofdstad een standbeeld voor hem op te richten. ven naar de Ver. Staten vertrokken was. D’Agnolo, die thans 58 jaar oud is, wilde toen zijn vrouw en beide dochters binnen enkele maanden laten overkomen maar door financiële tegenslagen, ziek ten en de oorlog werd dit onmogelijk. Bij het weerzien zei d’Agnolo, die in de stad New York als bouwvakarbeider zijn brood verdient, over zijn 57-jarige vrouw: „Ze is mooier dan ooit”. De zwaarste. In Utrecht werd een „wedstrijd” gehouden ten bate van de militaire oorlogsslachtoffers om uit te maken, wie de zwaarste man was, waar bij bleek, dat de heer P. Zwaaf, hotelier te Doom, met ruim 189 kilo alle ande ren sloeg. 4de week Januari 1905. De kostschool te Spannum is opgehe ven, na in de laatste jaren een sukke lend bestaan te hebben voortgesleept ten koste van kerkelijke fondsen. Opgericht door Ds Krul, beleefde de school onder hoofdschap van mej. Naer- sen haar bloeitijd. Er loopt thans een gerucht, dat er po gingen worden aangewend er een kweek school voor Chr. onderwijzers van te maken. tenzorg belangrijk genoeg werd geacht om met de allergrootste zorg te wor den hersteld. Werd „Monsma-state” dus reeds een maal vergeten, hopenlijk zal zoiets in de toekomst niet meer gebeuren. In ieder geval is het uitermate verheugend, dat de gemeente Bolsward dit fraaie staal van vroeg achttiende eeuwse bouwkunst thans onder haar hoede heeft gekregen. De bedoeling is, dat „Monsma” een boer derijtje zal blijven maar men vraagt zich even af, of er met dit pittoreske huis en zjjn aardige omgeving niet iets an ders is te doen; men denke bijvoorbeeld aan een jeugdherberg, oudheidkamer in antieke boerenstijl, dépendance van het raadhuis i. v. m. representatieve doel einden, enz. Nu echter harde noodzaak gebiedt zoiets! het bezit voor de gemeente slechts van zéér korte duur zal zijn (men zie het raadsverslag) blijven dit vrome wensen. Doch laten wij niet langer in het heden toeven en trachten iets te weten te ko men van „Monsma-state” in het ver leden. Zoals het huis er nu ligt, is het om streeks het jaar 1709 gesticht door Sip- ke Jansz. Monsma, burgemeester van Bolsward en eigenaar van diverse per celen land onder Bolsward, Burgwerd, Witmarsum, Wons, Lollum en Parrega. Van deze burgemeester Monsma, die in 1692 was getrouwd met Botje Lolles- dochter Repkama, en zijn familie lig gen zeer grote zerken in de Martini kerk. Het is waarschijnlijk, dat burge meester Monsma de door hem ingerichte state in de eerste plaats heeft bestemd als een soort buitenverblijf, waar in voorjaar en zomer door de familie kon worden vertoefd. Op bescheiden wijze deed deze vooraan staande burger van Bolsward dus de vermogende leden van het Amsterdamse regentenpatriciaat na, die hun buiten plaatsen langs de Vecht als oorden ter verpozing hadden gesticht. „Monsma-state” in de 18e eeuw had waarschijnlijk nog wel een iets voorna mer aanzien dan tegenwoordig. We le zen n.l., dat in 1779 werd aanbesteed het slatten schoonmaken en uitdie pen) der grachten en vijvers „op Mon sma-state onder de klokslag van Bols ward”. Van de grachten is nog wel iets over, maar die vijvers vind men niet meer, terwijl ongetwijfeld juist de wa terpartijen voor een verrassend effect gezorgd zullen hebben. Toen in 1802 „Monsma-state’ van eigenaar verwissel de,’ werd het ook niet aangeduid als boerenhofstede of iets dergelijks, maar als buitenplaats van een zekere Lyckla- ma èi Nijeholt, waarmede bedoeld kan zijn Albartus L. a N., „de Bataafsche burgerheld”, die, na in 1787 te zijn uit geweken, op 22 Februari 1795 te Bols ward weer triomfantelijk werd inge haald. Zelfs in 1856 nog, toen het huis wederom werd verkocht, werd gesproken van de buitenplaats Monsma-state. Dit waren enkele losse grepen uit de historie van „Monsma-state”, een bezit ting, waar Bolsward bij gebrek aan gro te of kleine kastelen, maar uitermate zuinig mee om moet springen. W. H. K. dan f 1600.— 600.— 75.— 100.— 985.— 210.— 50.— 300.— 75.— 400.— 100.— 150.— 150.— 200.— 500.— 5500.— Het bouwen van de nieuwe o. 1. school (Witherenstraat) is gegund aan de heer H. Lammertsma te Bolsward voor f 21.100.—. Merken en gearkomsten Elektrysk Ijocht etc. Hiem en reden Al it oare Totael oare kosten Nimme wy nou de ütjeften fan dit bi- Na 30 jaar hereend. Na een scheid’ng van 30 jaar is een Nede lands echtpaar te New York aan boord van de „Rijn dam” herenigd. Met het schip arriveer de mevr. Peter d’Agnoio eindelijk bij haar echtgenoot, die in 1925 uit Eindho- f 60.000.000 schade. De schade in N.- Oost Overijssel van de wateroverlast in de vorige zomer van vorig jaar bedraagt volgens de voorzitter van de Overijsselse Landbouwmaatschappö f 60 millioen. Ir. Baas zei dit op de winterzitting van Provinciale Staten. Voorzitter K.N.S.B. naar Moskou. De Sectie Schaatsenrijden van de Russische Sportbond heeft vier eregasten uitgeno digd voor de wedstrijden om het we reldkampioenschap, welke 19 en 20 Fe bruari te Moskou worden verreden. Een van die vier is de voorzitter van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond, mr H. W. Vliegen, die deze uitnodiging heeft aan vaard. De andere drie zijn de Noor Hal vorsen, de Fin Blomquist en vermoe delijk de Amerikaan Sherman. süpe en waei) en foar de bolle. As ik dan it listke opmeitsje, dan sjocht it der likernóch sa üt: Foar de kij 24 X 2 kg X 180 dagen 8640 k.g. Hokkelingen: 6 X 0.75 k.g. X 140 dagen 600 k.g. Keallen: 11 X 0.25 X 300 dagen 825 k.g. Meiinoar f 4026. f 1200.— f 525.— Lean en sosiale lésten Bidriuwslieding Hier Bimesting Féfoer Oare kosten Totale ütjeften 10065 k.g. X f40.— 30 ton biten a f 40. 7 ton strie a f 75. Nei't dizze sifers opsteld binne, is de merk fan it foer in hiel stik de hichte yngien, mar ik lit it sa. Derby komt it en dy’t se op tiid koft hat is it foar- dielichst üt. Ik nim se oan de goed- keape kant, dat wit ik wol, mar sa’t ik earner al sei wol ik net in opmakke mouwe, mar de sobere realiteit. Foar de kij rekkenje ik 2 kg foer trochinoar, de hokkelingen 0.75 k.g. en de keallen 0.25 k.g. Dêrby 30 ton biten en foar allegearre 7 ton strie. Hjir komt dan Ongeveer ter hrogte van de plaats, waar een stevig bord met duidelijke letters er de vreemdeling op attent maakt Bols ward (Boalsert) te zijn genaderd, dddr aan het zogenaamde Franekerend, even buiten de Sint Janspoortsbrug, ligt „Monsma-state”, schilderachtig omlijst door enkele bomen en veel groen. Nu de Raad van Bolsward besloten heeft om dit huis (het is bijna een boer derijtje) aan te kopen, valt even het licht der publiciteit op dit historisch plekje. Tellozen passeren bij goed weer tijdens hun „ommetjes” „Monsma-sta te” zonder er in de meeste gevallen op te letten, dat dit huis in verschillende opzichten afwijkt van de gangbare uit 19e en 20e eeuw. En juist daarom willen wij thans eens even een korte verkenningstocht maken rond het Monsma-huis (niet te verwar ren met dat van de figaro aan de Ap pelmarkt), dat uitstekend zou kunnen dienen als plaats-van-handeling voor ’n historische roman. Een vergeten parel aan Bolswards zoom mag men deze „Monsma-state” gerust noemen. Een parel is het huis zeer ze ker, want ondanks de wenselijkheid van een restauratie bleef het uiterlijk gaaf bewaard. Met ere komt „Monsma-state” een plaats toe in de voorlopige lijst der Nederlandse Monumenten van geschie denis en kunst, maar. men zoekt in deze lijst helaas tevergeefs. Waarschijnlijk lag het huis te excen trisch voor degenen, die zich met de opgaven van de historische gebouwen en voorwerpen hadden belast.. Zo kon ’t dus gebeuren, dat „Monsma” hetzelfde lot trof als destijds het unieke kerkje van Piaam, dat ook nimmer werd gere gistreerd, doch gelukkig door Monumen- DIT KLOPPET NET Yn ünderskate plakken yn it gea kamen in man en in frouminske hüskebylans mei foto's fan elk hüs yn it aoarp apart. De foto’s binne düdlik en kleurich, op in ienfaldige wize efter in stikje glês set, sjogge der aerdich keapsjoch üt. Se binne ek allegear re fan itselde formaet en deselde ütfiering, marnet fan e selde priis. Hwat mear oft de biwenner of bi- wenster fan it hüs en dus rnoge- like keap(st)er fan it portret fan it hüs beart, hwat heger of de priis wurdt. Oft de hegens of de greatens fan it hüs ek fln ynfloed is, witte wy net, mar hwa’t him of har fuortda- liks happich bitoant, moat der f 4.50, f 4.of f 3.50 foar jaen en hwa’t him ünforskillich toant of haldt, hoeft net mear as f 2. of soms mar f 1.to jaen: „Oars smite wy de foto dochs fuort”, wurdt der dan sein. Oft dizze wize fan dwaen noch hannel nearnd wurde kin of mei in minder moai wurd oantsjut wurde moat, moat elk mar foar him of harsels ütmeitsje, mar hwa't sa’n foto oanbean krijt, kin hjir efkes rekken mei halde. In adres foar neibistelling of klachten stiet net op ’e foto. De Sovjet-Unie heeft Zondag de Veilig heidsraad der Ver. Naties verzocht om een spoedbehandeling van door haar in gebrachte beschuldigingen omtrent „Amerikaanse agressie tegen commu nistisch China”. Westerse waarnemers bij de VN in New York beschouwen het Russische verzoek als een tegenzet van het Nieuw-Zee landse voorstel. De Russische beschuldi gingen zijn twee maanden geleden ook voorgelegd aan de Algemene Vergade ring. Waarschijnlijk zal de Russische aan vraag tot een verbitterd debat over de men. Hwat bat (jabe Skroar Humanistisch Verbond ook voor AVRO De AVRO is bereid het Humanistisch Verbond gastvrijheid te verlenen en aan het Verbond zendtijd af te staan. De AVRO is reeds met het Humanistisch Verbond in onderhandeling en verwacht mag worden, dat de eerste uitzending binnen AVRO-zendtijd spoedig zal vol gen. Bij steekpartij zwaar gewond. De 19- jarige fabrieksarbeider H. M. H. is Za terdagavond, bij de gebruikelijke vecht partijen in de Boekhorststraat te Den Haag door een 16-jarige Indische jongen met een mes van een 14-jarig vriendje levensgevaarlijk in de buik gestoken. In bedenkelijke toestand is hij in het zie kenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Dodelijke val van dak. De 48-jarige S. P. uit de Molenstraat te Den Haag stapte Zaterdagmiddag tijdens werk zaamheden op het dak van zijn huis mis en viel vijftien meter naar beneden. De man was op slag dood. Jongetje verdronken. Zaterdagmiddag is een 4-jarig jongetje van het motorschip „Lewi” in het water van het Oude En trepotdok ter hoogte van het Kadijks- plein te Amsterdam gevallen en ver dronken. Het ljjkje is naar het Binnen gasthuis vervoerd. HWAT KOSTET DE MOLKE HJIRRE? 2 It sil düdlik wêze, dat mei it gelykstel- len fan boer en arbeider yn it arbeids kan oan de earste gjin rjucht dien wurdt, as dizze fólüt alle wurk mei- docht en folslein in arbeider üt it plak keart. Hwant de soarch foar alles, de noed en it tasicht as de arbeider der net is, de administraesje, de nachtlike putsjes mei kealle fangen of sike bisten, de risico foar libben en dead materiael, it regeljen en it bistjüren fan it bidriuw, moat op ien of oare wize forgoede wurde. Allinnich nimmen wit hoe’t dat bipaeld wurde moat. It lean as bidriuwslieder is jit in iepen fraech. By it Lanbou-Ekonomysk Insti- tut hat men derfoar al in formule üt- doktere om de kostpriis fan de molke drinken. Dat moat ta de léste mingel bitelie wurde en as men dat docht sjocht men likernóch ditte: Molke foar de keallen: 11 X 174 k.g. a 20 st. Süpe foar de keallen: 11 X 750 k.g. a 7 st. Waei foar de keallen: 11 X 875 k.g. a 0.8 st. Süpe en waei foar de bolle Totael It fuorjen komt dus alles meimekoar op f 7401.—. En hjirmei hawwe wy de wichtichste kosten neamd. Mar sa’t elk wol wit de measten jit net, hwant bihalve dizze greate posten komme der jit in hiele rige lytsere. Dizze oare kosten allegear to neamen is net müglik, mar de rüg- sten komme hjir. Allerearst de rinte fan it jild, dat yn de ynventaris sit. It docht der minder ta, oft de boer dit jild seis hat, of dat hy it by de lienbank opnimme moat. Foar it bidriuw bliuwt dat wakker itselde. Ik ha dy hiele yn- to finen, mar iens is men it dér lang noch net oer. It L.E.I. komt op dit bi driuw op in bidrach fan f 1143-20, to witten in grounbidraech per h.a, fan 20 X 29.20 584 en in bidraech per kou fan 24 X 23-30 559.20. Dit bidrach is lykwols birekkene neffens de leanstanderd fan 1954 en der komt dus de 6 oerhinne. Wy binne dan op f 1211.78. It trêdde punt fan de ütjeften is de hier. Ek dêrby sil men sykje moatte nei it reële bidrach, dat de boer bitel- let. Nimt men de hier sa’t dy yn dizze omkriten de léste tiid troch de Groun- keamer bipaeld is, dan komt men op f 165.per h.a. of sahwat 60 goune per pounsmiet. It is billijk, dat men dy nier lykwols net alhiel as in bidriuws- ütjefte sjocht, hwant in pleats is tage- lyk ek wente en sparret de boer dus it hieren fan in wenhüs üt. Hoefolle men dêrfoar rekkenje moat is tige üngelyk, hwant it wenjen is by de iene hiel hwat fleuriger en geryfliker as by de oare. Ik ha it heger oanslein as it yn de measte gefallen wurdich is en it setten op tsien goune wyks. Dat fynt men dus letter by de ynkomsten werom. De bruto-hier is dus 20 X f 165. f 3300.mar de netto-hier komt hjir- troch op f 2800. ventaris hjir foar my lizzen, mar ik wol folstean mei de greate posten to nea men. It fé komt op f 26500.it reau op f 10.500.en dan jit kasjild op f 3000.Dat makket krekt f 40.000.-. Rekkent men derfan 4 rinte, dan bliuw ik oan de feilige kant en wurdt ditf Underhald gebouwen f j f fé f by it drinken foar de keallen (molke, Assuransje geb. (de helt) c j. L-n. Assuransje ynventaris enJ Ofskriuwing deade ynventaris f Féarts -r. Stamboek Smid en timmerman Boekhaldbureau Ynhalden molkjild (44 ct) Dan komme de kosten foar bimesting. Dy binne al wer heger as ik se hie, mar ik lit dat wêze. Ik birekkene per h.a. 300 k.g. stikstof a f 18.50, 200 k.g. super a f 11.en inkeld 50 kg. kali a f 12.Dit wurdt dan f 55.50 en f 22.en f 6.is *f 83.50 per h.a. Foar de hiele pleats wurdt dit f 1670.-. De meststoffen en de kilo’s binne bi rekkene nei de fébisetting. Der binne hiel hwat boeren dy’t mear brüke sille, der binne ek jit tofolle, dy’t minder brüke, mar dit is foar' sa’n spul noa- dich. Mei it féfoer en it strie en biten sitte wy foar in hiel lêstige saek, hw’ant dy binne al mar djürder oan it wurden driuw bymekoar, dan krije wy: f 11.248.94 f 1.211.78 f 3300.— f 1.670.— f 7.401.— f 5.500.— f 30.330.72 Dat komt dus likernóch op f 1250. per kou. En it soe my hiel hwat wur dich wêze as de deskundige lêzer ris fortelle woe, hoe’t hy hjir oer tinkt as hy lyk as ik, alle reële kosten fan pleats en reau, bidriuwskaptael, ünkosten en it lean fan boer en arbeider mei foer en kunstmest neigiet. De oare kears sjogge wy dan, hwat sa’n bidriuw op- bringt en hwat de priis is fan de mol- ke, dy’t op sa’n bidriuw produsearre brin^t wurdt. 013 □a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1