PENJUM FYNT DE OPLOSSING FOAR IT SKOALLEPROBLEEM HET MELKPRIJSDEBAT KWESTIE FORMOSA IN DE VEILIGHEIDSRAAD |B|| B51 !®ïi Buitenlands Overzicht Motie Droesen met grote meerderheid verworpen Bestaat er verband tussen de felle wijze waarop Rood-Cliina in de kwestie Formosa optreedt en de Parijse aecoorden? Zilveren filmpjes Us nije skoalle STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Unieke Sianieeske-twilling-skoalle bringt de „School met de Bijbel” en de „Openbare Lagere School” under ien dak 1 Vrijdag 4 Februari 1955 51e Jaargang No. 10 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het beslag van de heer J. Noordenbos te Bolsward bleek geheel t.b.c.vrij. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het is de klacht van de boeren dat er steeds aan de melkprijs wordt geknab beld en dat bijna ieder jaar een nieuw garantie-systeem wordt ingevoerd. Het is begrijpelijk, dat de boeren rust willen hebben, dat zij precies willen weten, waar zij aan toe zijn. En daarom is het juist zo moeilijk om de klok weer terug te draaien. Op de eerste dag na het Kerstreces kreeg dan de k.v.p.-afge- vaardigde, de heer Droesen, toestemming om de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Mansholt, te inter pelleren over de verhoging van de melkprijzen. Voorzitter Kortenhorst had reeds schriftelijk aan de Kamerleden medegedeeld, dat het zijn voornemen was deze interpellatie op de eerste vergadering van de Tweede Kamer in 1955 te houden. Maar toch miste dit debat actualiteit en iedereen voelde aan, dat het uiterst moeilijk zou zijn om de verhoging van de melkprijzen weer ongedaan te maken. de uitvoering van het nieuwe melkbeleid te bespreken. Dat was logisch, maar ook overbodig. Want minister Mansholt had reeds te kennen gegeven tot dit overleg bereid te zijn. It like Woansdeitomiddei om healwei twaën wol as wie de Buorren fan Penjum de Kalverstrjitte yn Amsterdam, sa’n minsken op ’e dyk. Eltsenien wie ütroun om mar neat to missen fan de plechtige iepening fan ’e nije skoallen. Flaggen op ’e toer en oan ’e huzen waeiden yn in lyts sigentsje en yn in droege buoi setten allegearre op de nije skoallen ta. Foarop de muzyk mei it gemeentebistjür, skoallebistjür en de bern mei in lyts reauke yn ’t midden. Hjirop sieten parmantich Douwe Rin- sma en Marjanke de Vries as Frysk breidspear mei in greate boffert op ’e skurte. School met de Bijbel losse stuoltsjes en tafels, hwat handich is by handenarbeid, mar ek wol hwat mear leven jaen sil. De iepenbiere skoalle hat wer in mo derne ütfiering fan de bankstellen. Yn 'e resepsjeseal fan de Vries krige elk syn plak en de earste boarger fan Wyt- marsum iepene de rige fan sprekkers. Folk fan Penjum, mei nocht ha wy dizze skoallen bisjoen, dy’t as in hecht blok fan boargersin forriisd binne. In dübeld gebou, ideael fan ynrjochting, in eare foar doarp en gemeente. De geast, dy’t oan dit eksperimint ta grounslach leit, is it wichtigste. Elke alder hat it rjucht om syn bern de din gen, dy’t it libben libbenswurdich meit- sje, sé by to bringen, as hy seis dat tsjinstich achtet. Frije minsken moatte respekt hawwe foar elkoars ynsjuch en opfetting. Lokkigernóch sjugge wy hjoed it ris- seltaet fan it neist elkoar bistean kin nen fan forskaet ynsjoch, seis ünder ien dak. It doarp dat dizze geast yn eare hlldt, kin net ündergean yn kreanwerij en deilisskip, mar sil bloeije yn geast- like üntjowing. De kaei, dy’t op sa’n originele menear oanbean waerd, byldet üt, dat de ge- le week van Februari 1930 Der stiet üs nije skoalle dan, De flagge yn ’e top; It is in reuze moai gebou, Wy binne greatsk der op. *t Is in twa rjochtingsskoalle, Dat kin elk fan fierren sjen, Hwant dy gouden letters op 'e muorre, Dy sizze dat de bern. ’t Hiele bousel is yn T-formaet, Der is fanseis de skieding by gebaet, En oan beide kanten op ’t terrein, Is ek in moai boartersplein. Mei fytsrekken en safuort, Allegear foar ’t berneguod. Nou stiet de skoalle wit wer sanne, Dat kost de bern, soe’k sawol sizze, In pear klompen yn ’e moanne. Mar as wy dan op ’e Lammert Skeltes- strjitte stean, En üs eagen neide greate buorren gean, En dat eintsje strjitte rjocht troch lüke, Kom wy krekt by de bakker op ’e hoeke. Foar de bern wie ’t in hiele ütwinder, En foar ’t algemien net minder; It komt der fêst ienkear nog fan, Myn tank dan, achte Kranteman. P. E. van P. Bolswanis Nieu wsblat De Jongs Nieuwsblad bevat een artikel tegen de drooglegging der Zuiderzee. De Zuiderzeevisserij gaat er aan en daarvoor krijgt men een twaalfde pro vincie van natte, zoute slik, welke nog in geen eeuwen zal kunnen renderen. Nog is het niet te laat en kunnen we terug. Als eenmaal de Afsluitdijk ge reed is, is het voor altijd te laat. In „Ons Gebouw” te Bolsward werd een radio-luisteravond belegd. De eerste voorpostengevechten over de kwestie Formosa hebben in de Veiligheidsraad plaats gehad en ze zijn geëindigd zoals veiwacht werd. Het Nieuw-Zeelandse voorstel om te beraadslagen over een wapenstilstand in het gebied van Formosa werd als nr. 1 op de agenda geplaatst en eerst als de besprekingen daarover zijn afge lopen komt een Russisch voorstel in behandeling, waarin de Ver. Staten veroordeeld worden wegens agressie jegens communistisch China, terwijl het ook een wapenstilstand vraagt, zodat alle strijd krachten met uitzondering van die van de volksrepubliek China uit het betrokken gebied kunnen worden teruggetrokken. Ut dizze boffert fiske Boargemaster Oosterhoff de kaei en wylst de bern op de wize fan „Doe open de poort” songen, waerden de doarren iepene en sette elk in foet yn de earste Penjumer gymnastykseal. Bern fan Penjum, sei de boargemaster, fan de Aid skoalle op ’e Buorren binne gans ruten sneuvele. Dizze nije skoalle is nou ek fan jimme seis mei, hoedzje him en hald de skoalle heech en heel. Elk fan ’e bern krige in skrift mei in foto fan ’e skoalle, der stiet ek in foar- wurd fan my yn. Mar jimme moatte dêr in opstel yn meitsje oer dizze dei. Ut eltse klasse fan beide skoallen sille wy yn Wytmarsum in priis takenne mei krekt sa’n boffert, dy’t de priiswinners partsje moatte mei de klassegenoaten. Wylst de bern traktearre waerden en mei it muzyk songen, dat it in leave lust wie, biwünderen de aiden de skoal len seis. Moaije romme en Ijochte lokalen, trije foar it iepenbiere en twa foar it bysün- dere ünderwiis, in greate gong, elke öf- diel'ng in aparte garderobe en bistjürs- Stichting van de Arbeid (waarin werk gevers en werknemers samenwerken) zat hun dwars. Minister Mansholt heeft toegegeven dat dit een fout was. Aan de consumentenbelangen werd door deze boerenafgevaardigde dus wel gedacht. Maar de minister stelde zich op het standpunt, dat de enige compensatie mogelijkheid een verhoging van de sub sidie op de melkprijs zou zijn. En dat wilde hij nu juist niet. WENTSEL met stoten en politiek gesproken is de hui dige situatie voor het Russisch-Chinese blok niet ongunstig; immers de opvat tingen over de kwestie-Formosa lopen in de rjiet bij dit blok aangesloten lan den sterk uiteen, van het extreme stand punt van Washington, dat Formosa en de Pescadoren niet wil afstaan, tot de mening van India dat dit gebied tot rood China behoort. Wel neemt de pre mier van India op dit moment een enigszins gematigder standpunt in, om dat op de bijeenkomst van de premiers van de landen van het Britse Gemene best te Londen besloten is, dat hij als bemiddelaar in het huidige geschil tus sen het Westen en Peking zal optreden en zal trachten een wapenstilstand te bereiken alleen onder de toezegging dat over het lot van Formosa en de Pesca doren later zal worden beslist. Maar het blijft een feit, dat de vrije wereld zeer verdeeld is over deze zaak; de dreigen de toestand in het Verre Oosten is daar om gunstig voor het communistisch blok. Bovendien bindt de huidige situatie een belangrijk deel van de Amerikaanse strijdkrachten nu in Azië om de wacht bij de Amerikaanse verdedigingsgordel te betrekken. Een verdedigingsgordel welke Washington nog extra zorg baart omdat Moskou thans ook toenadering tot Japan zoekt en dat land heeft aan geboden normale betrekkingen te on derhouden. Zoals bekend heeft Moskou niet alleen Japan het herstel der normale betrek kingen aangeboden, maar ook West- Duitsland. Het aanbod evenals andere concessies, welke de Russen de laatste tijd de West-Duitsers hebben aangebo den, heeft ongetwijfeld indruk gemaakt in W.-Duitsland; betogingen in Frank fort door de soc. democraten en andere groepen gehouden om te eisen, dat eerst nader contact met de Russen zal wor den gezocht voor de Parijse aecoorden worden getekend, wijzen daarop. De re- gering-Adenauer laat zich echter niet van de wijs brengen, overtuigd als zij is, Benelux-belang. Het is naar zijn mening ongewenst om subsidies te verhogen. Het grootste struikelblok op de weg naar de econo mische Unie met België en Luxemburg is de landbouw. Binnenkort zullen de landbouwbesprekingen weer beginnen en men hoopt de eerste helft van dit jaar tot een principiële overeenstemming te komen over- de oplossing van het landbouwvraagstuk in België. Lukt dit, dan kan in begin 1956 het verdrag in zake de Economische Unie gesloten wor den. Subsidieverhoging is voor de Bel gen moeilijk acceptabel. Zo’n beleid zul len ze in ieder geval niet begrijpen. Bo vendien vond Minister Mansholt het on juist om niet de consequenties te trek ken van de verhoogde kostprijzen. Na tuurlijk werd het melkprijsdebat door de agrarische Kamerleden aangegrepen om minister Mansholt eens aan de tand te voelen waarom hg zich niet heeft ge houden aan het voorstel van de Stich ting voor de Landbouw over de boe renmelkprijs. De heer Vondeling (arb.) steunde ech ter de minister, terwijl de meeste andere afgevaardigden bedenkeningen hadden tegen hot nieuwe garantiesysteem. De motie Droesen (kvp), die aan het eind van het debat in drie delen werd gesplitst, is ten slotte met overgrote meerderheid verworpen. De kvp werd afwisselend gesteund door enige kleine re fracties, de sgp, knp en cpn, de an dere fracties waren het eens met mi nister Mansholt, dat over de compen satie moet worden gesproken bij de be handeling van de nota zoals die door de socialistische fractie werd gevraagd. Voogden van het Algemeen St." d'armen huis te Bolsward roepen sollicitanten op voor de betrekking van Vader en Moe-1 der. Salaris f 600.1 dat deze Russische voorstellen en die nog zullen volgen, want men houdt zich overtuigd, dat op 3 Februari in de ver gadering der Opperste Sovjet, de klap op de vuurpijl zal komen voos zullen blijken te zijn. De Russen zullen nooit toestemmen in een door vrije verkiezin gen herenigd Duitsland, dat zelfstandig zijn keuze kan maken zich aan te sluiten bij het Westen. Misschien zal Moskou op 3 Februari nog eens het aanbod herha len, reeds vroeger gedaan, dat Duits land herenigd zal worden en een bewa pening zal worden toegestaan, doch zich moet verbinden neutraal te blijven. Veel meer is Rusland gediend met een blijvende verdeling van Duitsland en herstel van de normale betrekkingen met het Westelijk deel. Men zoekt verband tussen de felle w(jze waarop rood China in de Formosa-kwestie optreedt en het laatste stadium, waarin de kwes tie der Parijse aecoorden verkeert. Men meent, dat Russische en Chinese leiders van de gedachte uitgaan, dat, nu de aandacht en een deel van de strijdmacht van de Ver. Staten gebon den is aan het Verre Oosten, de vrije Europese landen vreesachtig zullen zijn voor conflicten in Europa en dus tege moetkomender jegens de Russische ver langens zullen worden en ook minder geneigd de partij der Ver. Staten in het Formosa-conflict te kiezen. Temeer nu de indruk wordt gewekt, dat in Rus land weer meer op de productie voor militaire doeleinden wordt overgescha keld, wat zou kunnen blijken uit het ontslag van minister Mikojan, die se dert één jaar belast was met de ver groting van de productie van de levens behoeften voor het Russische volk. Wat van dit alles waar is, zal nog moe ten blijken, maar een feit is, dat er een uitmuntende samenwerking is tussen Peking en Moskou, waarbij nog altijd schril afsteekt de verdeeldheid en ver warring in het Westen. Het vrije Europa is nog niet uit de crisis, evenmin als Z.O. Azië, waar de ontwikkeling in Indo-China zorgen baart, die naast de Formosa-kwestie de conferentie van premiers der landen van het Gemenebest te Londen vooral bezig hield. We zullen daarop thans echter niet in gaan en alleen nog vermelden, dat de conferentie van premiers van Arabische landen door Egypte bijeengeroepen om het gedrag van Irak te veroordelen, dat een verdrag met Turkije heeft gesloten, mislukt is. De premiers van Libanon, Syrië en Jor danië waren voor die veroordeling niet te vinden. Wie zou denken dat Israël te vreden is over deze moeilijkheden in de Arabische Liga, en de versterking van de invloed van Turkije, dat niet anti semitisch is, in de Arabische wereld, vergist zich. Israël is niet bang voor de Liga omdat van deze door onderlinge verdeeldheid, toch geen kracht uitgaat, maar het vreest wel dat Irak, dat sterk tegen Israël is, door het bondgenoot schap met Turkije krachtiger zal wor den bewapend en daarom gevaarlijk voor de jonge Joodse staat zal worden. I7EN Russisch voorstel nationalistisch China dat nog altijd een der per manente leden van de Veiligheidsraad is van het debat over Formosa uit te sluiten werd natuurlijk verworpen, maar men werd het eens over een uit nodiging aan Peking om zich te doen vertegenwoordigen bij deze debatten. De Amerikaanse afgevaardigde verbond aan deze uitnodiging uitdrukkelijk de voor waarde dat dit niet betekent dat Was hington de Chinese communistische re gering erkent. Bepaald gemakkelijk heeft de meerderheid van de Veiligheids raad het Peking niet gemaakt om de invitatie aan te nemen en er zijn geruchten, dat communistisch China daarom de voorkeur zou geven aan een conferentie over Formosa buiten de Ver. Naties om. Maar het heeft geen nut daarover nu te speculeren, bij het verschijnen van dit blad zal al wel iets meer over de Chi nese houding bekend zijn. Er zijn nog altijd commentatoren, die menen, dat rood China het best zou doen de uitno diging aan te nemen en toe te stemmen in een wapenstilstand, in ruil voor een verzekering van de Ver. Staten, dat het Tsjang Kai Sjek niet zal helpen Quemoy en Matsoe, de eilanden voor de Chinese kust en andere kleine eilanden te ver dedigen. Een brede strook zee zou daar door de partijen: rood China en natio nalistisch China scheiden en daarin zou de Amerikaanse vloot, in opdracht van de Ver. Naties kunnen patrouilleren om er op toe te zien dat de wapenstilstand wordt gehandhaafd. Anderzijds wordt het betwijfeld of rood China onder deze omstan digheden voor een wapenstilstand zal voelen omdat van Amerikaan se zijde nog eens nadrukkelijk is verklaard, dat Formosa en de Pescadoren onherroepelijk tot de verdedigingsgordel van de Ver. Staten moeten blijven behoren, terwijl Peking er even uitdrukke lijk op staat dat deze gebieden on der haar gezag dienen te komen. Washington noch Peking kunnen, zelfs als ze zouden willen, eigenlijk meer te rug. Men stelle zich voor welk een in druk van vernedering het Amerikaanse volk zou krijgen als de regering-Eisen- hower zich nu nog bereid verklaarde ook over Formosa en de Pescadoren te pra ten. We hebben de vorige week reeds geschreven, dat Washington Tsjang Kai Sjek alleen de hand boven het hoofd houdt omdat ze door hem deze gebieden kunnen blijven beheersen, de erkenning van de rode regering te Peking als het wettig bewind over China zou practisch ook betekenen dat men haar het gezag over Formosa zou moeten afstaan en daarom kan van Washington ook deze concessie niet worden verwacht. We zien daarom nog niet in, dat rood China zo veel belangstelling zal hebben voor een wapenstilstand; het gevaar dat de hui dige toestand een grote oorlog zou ver oorzaken kan Peking altijd ontlopen door niet aan te vallen daar waar het op Amerikaanse strijdkrachten kan De heer Droesen heeft echter toch nog een poging gewaagd. In de motie, die hij indiende, werd in de eerste plaats gevraagd om tot omstreeks 1 Juli a.s. de jongste subsidieverlaging op de con- sumptiemelk ad 0.65 ct. per liter terug te nemen en dit bedrag naar boven af te ronden tot 1 cent per liter. Tevens wenste de k.v.p. de verhoging van de melkprijs te compenseren door een verhoging van de kinderbijslag en van de uitkeringen krachtens de nood wet ouderdomsvoorziening. De minder productieve gronden kunnen een toeslag van 1.7 cent per kg melk krijgen, voor zover de garantieprijs van 22 cent niet wordt overschreden. Nu vroegen ver scheidene fracties welke gebieden voor deze t "slag in annme’’k:ng zouden ko men. - Nat:- rijk o a. de zandgeb' ’on. Men was daar niet gerust op en daar- cm het gehele prijsverloop. Dit verloop baart de Kamer zorgen. Het is ook de reden geweest waarom de huren niet met 25 pet. worden verhoogd, omdat men vreest in de spiraal lonen en prij zen terecht te komen, die onherroepe lijk naar inflatie leidt. Minister Zijlstra heeft dit onlangs uitvoerig in het ka binet betoogd. En zijn uiteenzettingen waren zo klemmend, dat het geen zin meer had om te praten over do vraag of de huren van oude woningen moeten worden afgeroomd ten behoeve van de nieuwbouw. De politieke strijd over het huuregali- satiefonds werd plotseling onderge schikt, omdat de knappe minister van Economische Zaken de verhoging van de huren eigenlijk niet meer aandurft. Loonsverhoging leidt altijd tot prijsver hoging. Dat is de laatste jaren wel ge bleken. De binnenlandse prijzen kunnen nog steeds omhoog, omdat wij in ver gelijking met het buitenland goedkoop kunnen produceren. Maar het is nu de bedoeling van de regering om de prijs stijgingen op te vangen door belasting verlaging. Belastingverlaging vergroot de koopkracht en heeft het voordeel, dat zij niet kostprijsverhogend werkt. Een loonsverhoging wordt in de prijzen doorberekend, een belastingverlaging uiteraard niet. Over dit gehele probleem wilden de so cialisten nu eens praten en ook de a.r. Biewenga gaf reeds te kennen, daar iets voor te voelen. Dat was een reden om zich tegen de motie Droesen te verzet ten. Waarom plotseling compensatie zoeken voor een verhoging van de melk prijs En waarom beperkt de heer Droe sen zich tot de bejaarden en kinderrijke gezinnen? Dit Ijjstje is wel voor uit breiding vatbaar. Er was dus nogal wat weerstand tegen deze compensatiege- dachte. De heren Droesen (kvp), Den Hartog (wd), de Ruiter (ch), Vondeling (arb.) Biewenga (ar) en Haken (cpn) hebben overigens duidelijk laten merken, dat zij het moment voor de verhoging van de consumentenmelkprijs ongelukkig en onpsychologisch achten. Vooral het feit, dat er geen overlog gepleegd is met de Compensatie Uiteraard liep het debat dan ook over de vraag of het mogelijk zou zijn om de melkprijs tot 1 Juli a.s. weer te ver lagen en of compensatie gegeven kan worden voor de kinderrijke gezinnen en de bejaarden. De socialistische fractie heeft zich daar tegen gekeerd. Voordat dit debat begon was haar voorzitter, de heer Burger, n.l. met het denkbeeld gekomen om eens een debat te houden over het gehele prjjsverloop. De Regering zou uitgenodigd moeten worden om een korte duidelijke nota te schrijven, waarin de ontwikkeling van lonen en prijzen wordt behandeld en waarin aandacht zal worden geschon ken aan de kosten van levensonderhoud, de huren, belastingen en sociale uitke ringen. Dit melkdebat vond de heer Burger best, maar te incidenteel. De rtci: jjsverhoging m"” dan b:j het volk de druppel geweest zijn, die de emmer kearner, dy’t ek as dokterskeamer brükt vroeg de heer Droesen in zijn motie I deed overlopen, het is duidelijk, dat deze wurde kin. By de ynrjochting hat elts om overleg met het Landbouwschap om I verhoging slechts een onderdeel is vanlbistjür syn eigen idé folge, sa hat de meente noed stiet foar dit skoalle-kom- pleks. Mar neist it hoederskip fan de gemeente leit de greate bihearstaek op 'e skouders fan skoallebistjür, de haden en de aiden. It goede oerliz, dat wy hawn hawwe by de opbou, jowt üs it bitrouwen foar de takomst. Master Hoitsma fan de Iepenbiere skoalle en Master Corporaal, hjir is de kaei fan jimme skoalle; iepenje de doar fan dy skoalle en dérmei de doar foar in riker libben fan de Penjumer bern. De gemeente-siktaris, de hear D. DEI- NUM, laette op dizze resepsje de ün- derskatte sprekkers yn. Riedslid ELZINGA joeg ütdrukking oan syn biwündering foar de wize, hwer- op meielkoar arbeide is. Men koe dêr- by merkbite, dat it hiele doarp der greatsk op wie. Lit dizze ienriedigens sa bliuwe ta heil fan üs bern en üs ünderwiis. Namens de rijksinspecteurs van school toezicht sprak de heer SIPKENS, die de practische voordelen van de gemeen schappelijke school in ’t licht stelde. Bij aparte bouw was het n.l. niet moge- Ijjk geweest om centrale verwarming en een gymnastiekzaal e.d. aan te bren gen. Dit experiment van een Siamese tweelingschool is juist iets wat niet ge scheiden moet worden, wil het goed functioneren. De heer S. BAKKER, foarsitter fan it skoallebistjür, tanke üt namme fan bi- stjür, ülden en bern foar dizze oplos sing. It giet foar de bern, litte wy alle gearre meiwurkje om dit eksperimint slagje to litten. Ook Ds J. J. VAN FRANCK, die deze middag met z'n nieuwe gemeente wilde meemaken, sprak de wens uit, dat deze samenwerking het licht mag laten val len op wat samenbindt, zoals in de bouw ten grondslag ligt. De hear JOHS. BORGER brocht hulde oan dit idee fan boargemeister Reitsma silger. Ofsjoen fan de aparte namme soe it foar him dochs einliks Reitsma- skoalle bliuwe. Ds. B. WENTSEL complimenteerde Penjum vooral met het Pingjumer smeedwerk, dat dit gebouw een aparte artistieke tint geeft. Dat beide scholen mogen leiden in hun opvoedingstaak tot het bijbrengen van innerlijke beschaving en gedegen kennis, aldus wenst spre ker. Nei it skoft tortelde de ald-Penjumer GEART GRATEMA op smoute wize eat fan de humor yn en by de skoallen. Hy skildere alle, hoe’t it eartiids der om ta gie, sa as nou ienris krekt Grate- ma dat kin. By alle koartswyl hope hy dochs, dat it elkoar bigripe wollen en ienriedich handeljen bliuwe mei om Penjum great to meitsjen. Fan de oare sprekkers wolle wy noch neame de hear ZIJLSTRA, dir. van Ge- meentewurken, dy’t in mear technyske biskriuwing joech fan it gebou. Ien ding moast der einliks noch by: huzen foar de beide skoallehaden, sadat der tasicht op de bern bliuwe kin. De hear SIESWERDA wie ek machtich ynnommen mei dizze skoalle, omdat it bliken die, dat der net altyd in ramp nedich is om meielkoar ien to wêzen. Dat de beide masters CORPORAAL en HOITSMA tige ynnommen wiene mei har nij domyn, kin men fan tinken wol ha. Om dizze skoalle ek yn goede steat to halden, is de foarsichtichheit fan ’e bern en de morele stipe fan de aiden nedich. As foarsitter fan Doarpsbilang brocht de hear VELLINGA hulde oan dit symboal fan de doarpsienheit en droech hy in greate Nederlünske flagge oer, omdat dy flagge ek it symboal is hweründer alles ien wêze kin. Ut namme fan de oannimmers skonk de hear JAN DE VRIES trije elektryske klokken as har bydrage oan dit gebou üt weardearring foar dizze earfolle op dracht. Neidat de hear Gratema as oantinken it bcekwurk 1^0 jaar toneelkunst krige, tanke de boargemaster nochris allegear- r< dy’t dit wurk en dizze dei mooglik makke hiene.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1