B. J. ZANTMAN WEDDEN IS VERBODEN UITBREIDINGSPLAN BIEDT STOF TOT DISCUSSIE Bolswards raad heeft unaniem veel waar dering voor de plannen van het directorium keuze van MEUBELEN I dat LI de enz. Meer dan 60 kamers 3 pi .ïM* AFD. MEUBELEN BOLSWARD Aanbesteding restauratie Martinitoren moest worden uitgesteld Bedden, Vloerbedekking. Gordijnen we- i vrijblijvend praten en kijken eens 1. 'y!' de Raad der gemeente Hennaarderadeel, gehouden op Woensdag 9 Februari 1955 De VOORZITTER opent de vergadering en gaat voor in gebed. Voorzitter: de heer J. van Hout, burge meester. Secretaris: de heer J. Tilkema. Alle raadsleden zijn aanwezig. Deelname waarborgsom 500 jaar Stadsrecht. heer S. W. DE JONG (ch) krijgt eerste spreker de gelegenheid zijn De heer P. Bouma te Kubaard is be noemd tot hoofd van de school in Los dorp (Gr.). Ds 45 ROI TZl heer als i gan( Roo die 2 a1 der Na: woo de 1 hij hooi toot In i den, wer. D b: b: al VC (1 n< KI het C. pre vai Ds 18' be; Ze Vr hij Ot He vai be de hu Sej bai ge 19 rit wa De dil D: wa ge he V; scl sit he (BIJ DE WET) N. TZI zitte deli van den. well stuu den. ren goe< ma en besf han wer het DA5 BA? „In dam' mine een Hooi len, (moi deelr 2e p deelt tens; (5 Jeug Oost tens De als mening hierover te zeggen. Hij uit zijn grote waardering voor het werk, door Directorium en hare commissies ver richt. Allen komt lof toe voor de grootse opzet van het program. De financiële consequenties sluiten de mogelijkheid echter niet uit, dat de ge vraagde halve ton niet toereikend zou zijn. Verder acht spreker de tijdsduur van de festiviteiten aan de lange kant. Elf da gen feestvieren lijkt een hele opgaaf. Afgezien hiervan is het te hopen, dat de saamhorigheid en de burgerzin door het feest versterkt zal worden en het feest in zijn geheel bezien Bolsward waardig moge zijn. De heer BOEKEMA (kvp) geeft uiting aan zijn bewondering, maar de vraag dringt zich bij het bezien der plannen ook hij hem op of dit feest nu wel zo lang moet duren. Iedereen zal het er mee eens zijn, dat er feest gehouden moet worden en ook dat het een behoor lijk feest moet zijn. De genoemde be dragen doen echter duizelen. Dit zijn echter nog maar ramingen. De kans bestaat, dat men na afloop om een nog groter subsidie zal komen. Het programma geeft een beeld van de geplande festiviteiten, die bedoeld zijn voor deelname van de gehele bevolking. Het is de vraag of alle lagen en groe peringen overal gelijk aandeel kunnen nmen en de entrée’s dit niet velen zullen verhinderen. Als de geraamde inkom sten hierdoor dalen, zal dus het tekort ook weer groter worden. Spreker brengt in herinnering de Gys- bert Japicksfeesten en de Hanzefeesten die zich zelf konden bedruipen, zonder Wijziging uitbreidingsplan en bebouwingsvoorschriften. Aan de orde kómt thans een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente voor Wommels, met de be bouwingsvoorschriften. De wijziging van het uitbreidingsplan is noodzakelijk in verband met de in voorbereiding zijnde plannen tot omlegging van de hoofdweg Leeuwarden-Bolsward buiten de be bouwde kom van het dorp Wommels. Voor de aanvang van de bespreking van dit punt geeftde VOORZITTER de raad in overweging de tegen de voorgenomen wijziging ingekomen bezwaarschriften, die aan B. en W. zijn ge.richt en niot aan Rapport commissie voor het nazien van de gemeente-reke- ning 1953. De heer HOFSTEE (ar) brengt namens de commissie, benoemd voor het nazien van de gemeente-rekening en de reke ning van het Woningbedrijf over 1953, rapport uit van het op 23 December j.l. plaats gevonden onderzoek, waaruit blijkt, dat van de gemeente-rekening de gewone dienst sluit met een batig saldo van f 13.838.08 en de kapitaaldienst met een batig saldo van f 94.271.61. Van de rekening van het woningbedrijf sluit afdeling I met een nadelig saldo van f 961.95, terwijl afdeling II in even wicht is. willen doen. In de tweede plaats zal dit een massaal feest voor allen moeten worden en zal moet worden gewaakt tegen uitspat tingen, zodat niemand van de gemeng de bevolking van Bolsward ergens aan stoot aan zal hoeven te nemen. Oan de wurden fanweardearring kin ek de hear E. S. DE JONG (ch) him fol- ledig oanslute. Binammen de leste winsk, dat it in weardich feest wêze moat, sünder ütspattings. Ek mei de greatte fan de subsydzje mei nou mar net oanlieding wêze om mar raek to feestjen. Min moat bisykje om de bi- greating slutend to krijen. It moat net in feest wurde om it feest allinnïch. Hy sprekt de hoop üt, dat yn dizze sitting fan de Ried in histoarysk bislüt nom- men wurde sil, in bislüt, dat in goede basis wêze kin foar in weardich feest. Ook de heer BIJVOETS (kvp) uit zijn tevredenheid over het gegeven program ma. Maar eveneens komt bij hem de vraag naar voren of de animo niet zal verflauwen. Ook de vacantietijd kan in vloed hebben op geringere deelname. Door een kortere duur te combineren met schrapping van die onderdelen, die de meeste centen vragen, zal hot even tuele tekort zeker nog gedrukt kunnen worden. Hoewel 50.000 gulden reeds een groot bedrag is, het gedeelte voor de schoolkinderen lijkt in verhouding zeer laag. Het zou juist voor de jeugd goed zijn, naast tractaties en prijzen, een herinnering aan dit feest mee te nemen. Aan het eind van de rij sprekers sluit ook de heer CONRADI (ar) zich geheel aan bij de waardering van de Raad. Het programma is aantrekkelijk en de op zet van de herdenkingsdiensten op Zon dag is sober en stijlvol. Met klem dringt spreker er nogmaals op aan, dat het scheppen van gelegenheid tot vermaak niet in de richting van een luna-park ge zocht moet worden. Hoewel geen gede tailleerd plan is overgelegd, zal hierin op het inzicht van het Directorium moe ten worden vertrouwd. De VOORZITTER dankt de Raad voor de wijze, waarop het voorstel van B. en W. is ontvangen. Bij de beantwoording van de geopperde bezwaren worden de raadsleden er op geattendeerd, dat ver schillende onderdelen bij een langere duur meer rendabel zullen zijn, zoals de tentoonstellingen, versiering e. d. Bo vendien moest rekening worden gehou- Vergadering van twee der in het bezwaarschrift ge noemden, n.l. F. Felkers en Tj. Postma zullen van de door hen gebruikte grond een zodanig deel moeten afstaan, dat beide gedupeerden de basis van hun be staan dreigen te verliezen, terwijl laatst genoemde bovendien een deel van de voor hem zeer waardevolle boomgaard zal moeten opgeven; c. alle ondertekenaar-landgebruikers, uitgezonderd één, exploiteren slechts ’n geringe oppervlakte grond, zodat een inkrimping van de beschikbare opper vlakte voor hen ten zeerste ongewenst is. Naar aanleiding van de in dit bezwaar schrift genoemde omstandigheden, ko men B. en W. tot de volgende conclu sies: 1. in de door de heren Tj. Postma, P. Tj. de Jong, S. Siderius en S. de Jong ingebrachte bezwaren wegens te lijden schade door de aanhangig zijnde ont werp-wijziging van het uitbreidingsplan kan, indien nodig, te zijner tijd worden tegemoet gekomen door een beroep op de gemeentelijke schadevergoedingsver- ordening; 2. de heren G. Hijlarides, F. Felkers, R. van der Velde en D. Hiemstra, zijnde geen eigenaren of rechthebbenden, moe ten in hun bezwaren als niet-ontvanke- lijk worden beschouwd; 3. door de heren L. Tijmstra en IJ. J. Poelsma worden geen bezwaren ingé bracht ten aanzien van de bij hen in (mede-) eigendom behorende percelen, die b(j de ontwerp-wijziging van het uitbreidingsplan zijn betrokken. De heer HOFSTEE merkt op, dat we wat dit verzoekschrift betreft, met een paar van de zwaarst gedupeerden heb ben te doen. Zij raken een deel van hun land kwijt wat ze zeer slecht kunnen missen. Spr. vindt dit werkelijk zeer moeilijke dingen. Er zal straks een bij ons aan Vier grote toonzalen. Komt ,o.., waarmee ze i den met de feestelijkheden elders, waar- kunnen beginnen. I door het begin van de feestweek werd vervroegd. Het programma is meermalen met B. en W. besproken. Ook de entrée’s zijn hierbij ter sprake gekomen. Het Direc torium meent de oplossing te hebben ge- vohden in de vorm van passe-par-touts, i een spaarsysteem in samenwerking met de winkeliers. Deze passapartouts geven recht op toegang tot de diverse uitvoe ringen. Uitspattingen zullen moeten 1 worden vermeden. Dit is echter gemak- 1 kelijk te zeggen. De Raad doet echter een dringend beroep op de bevolking om op waardige wijze dit gemeenschappe- lijke feest te vieren. Voor ieder die meent een bijdrage te kunnen leveren om deze week tot een i feest voor elke schakering te maken, staat de ideeënbus steeds open. Tijdens de vorige raadszittingen zijn reeds en kele suggesties gedaan. Ieder aardig idee wordt op prijs gesteld. Een beperking van de duur zou de ren tabiliteit verlagen en een eventueel te kort groter maken. De commissie voor de schoolfeesten acht het uitgetrokken bedrag per kind groot genoeg, maar dit zal zeker nog de aan dacht vragen. Zonder hulp van de over heid kan een dergelijk groots feest als Bolsward dit jaar houdt, niet opgezet worden. De deelname door de gemeente in het waarborgfonds moet echter een uiterst maximum zijn. Grotere kosten kan de gemeente zich niet veroorloven. Al tedefaitistisch moet men ook niet redeneren. De opzet van deze begroting geeft eerder een ongunstig dan een te voordelig beeld. Met vertrouwen laten B. en W. ook het vermaak in handen van de commissie, waar alle gezindten in vertegenwoordigd zijn, die zeker met alles rekening zal houden. B. en W. stellen het op prijs bij monde van de heer Timmer nog een nadere toe lichting van het overkoepelende Directo rium te vernemen. Namens het Directorium dankt de heer TIMMER voor de sympathieke wijze, waarop het geplande schema is begroet. In eerste opzet lag het niet in de bedoe ling de feestelijkheden over elf dagen te verdelen. Hoe meer men zich in deze materie verdiepte, destemeer kwam men tot de overtuiging, dat het niet korter kon. Vooral voor de landbouwtentoon stelling, maar ook de versiering en ver lichting zou het jammer zijn als dit slechts voor enkele dagen opgezet werd. De practische voordelen hiervan over treffen de nadelen in grote mate. De entrée’s zijn zo gesteld, dat iedereen kan deelhebben bijv, voor het openlucht spel zijn de prijzen fl.50 tot f 2.50. Ver der kan, zoals de voorzitter reeds zei, door een spaarsysteem ieder zich op een gemakkelijke manier van de nodige toe gangsbewijzen voorzien. Dit drukt dus njet op één week, maar wordt zo over enkele maanden uitgesmeerd. Het ingediende schema is een geraamte. Het kan slechts tot een geheel worden als de bevolking zelf meeleeft en mee werkt. Voor de jeugd komen er jeugd- muziekuitvoeringen, een jooldag, drum bands, het ontsteken van vreugdevuren; padvinderij en gymnastiekverenigingen nemen deel. Een receptie voor de burge rij, volksspelen en historische optocht zullen ook zeker de gehele bevolking trekken. Het Directorium schenkt alle aandacht aan het stijlvolle karakter van dit feest. Vermakelijkheden moeten er echter ook zijn, anders wordt het een „dooie” boel. Rekening wordt er echter gehouden met de gevoelens van ieder. Bij het vaststellen van de begroting heb ben de diverse commissies rekening ge houden met de opdracht, dat er geen aanvullingen verstrekt worden. De in komsten zijn dus aan de lage kant en de uitgaven aan de hoge kant. Men is er van overtuigd, dat de nu verstrekte cij fers zullen kloppen met die van na het feest, zo deze tenminste niet gun stiger zullen zijn. Een flinke stroom publiek zal de waar borgsom zelfs overbodig maken. De VOORZITTER dankt de heer Tim mer voor deze uitvoerige toelichting en oppert de wenselijkheid, de 13e Juli tot een stedelijke feestdag uit te roepen, die men als Zondag dient te vieren. Ieder zal dan in de gelegenheid zijn de herdenkingen en de festiviteiten bij te wonen. De heer ENSINGH (pvda) ziet in het passepartout wel mogelijkheden. Als de gemeente Bolsward echter zo’n bedrag beschikbaar stelt is het billijk, dat de bevolking zelf op deze wijze gelegenheid krijgt voor een lagere toegangsprijs, zo als met vooruitbetaalde abonnements- voorstellingen ook het geval is. De heer HETTEMA (kvp) is van me ning, dat juist het van te voren aan schaffen van toegangsbewijzen reeds een extra waarborgfonds vormt, waardoor men dus recht op reductie krijgt. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ook juist in de bedoeling van deze opzet ligt. Zonder hoofdelijke stemming verklaart de Raad zich unaniem achter het voor stel tot deelname tot schenking ineens van f 20.000 en tot storting van f 30.000 in het waarborgfonds. Aanbesteding Martinitoren. Een definitieve aanbesteding kan de Raad nog niet worden voorgelegd. Met de laagste inschrijver, fa. J. Jorritsma te Bolsward, wordt door de architect nog betreffende details overleg gepleegd. De behandeling wordt uitgesteld tot 28 Fe bruari a.s. De heer BIJVOETS vraagt nog inlich tingen over de wijze van inschrijving, die in percenten zou zijn opgegeven. De VOORZITTER deelt mede, dat dit 'n gebruikelijke wijze van inschrijving is bij aanbestedingen van dergelijke wer ken. De techniek van deze inschrijving geeft voor insiders op een eenvoudige manier een snel overzicht van de bere kening, waarop het bedrag berust. Bouwkasgarantie. Aan de Noord Nederlandse Bouwkas wordt garantie verleend voor de te ver strekken hypotheek van een te bouwen particuliere woning, waarna nog enkele begrotingswijzigingen, o.a. het toeken nen van de subsidie aan de bejaarden- soos, de hamer passeren. De vergadering werd wegens de aange vangen verbouwing van de raadzaal ge houden in de nieuwe B. en W.-kamer, die zich voor dit doel uitstekend leent. UIT WIÏ alhie en hoof prog vue: drac wiss opvc toek vert< ven zeer het waai ten j FA W( J.G gec Gel de wa: Bal wo Do der ter Als no< Ch hie we Ve op’ in De hui hel Ingekomen stukken, medede lingen enz. Een 26-tal ingekomen stukken, hoofdza kelijk betrekking hebbende op goedkeu ringen van Ged. Staten van in vorige vergaderingen genomen besluiten, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van een drietal andere stukken en verslagen wordt besloten deze ter gemeente-secretarie voor de leden ter inzage te leggen. Naar aanleiding van een schrijven van het Prov. Subsidiefonds vor het Skütsje- silen te Grouw en een schrijven van de Stichting Militaire Tehuizen van het Hu manistisch Thuisfront, beide houdende een verzoek om toekenning van subsi die, wordt besloten deze aanvragen te behandelen bij de begroting voor 1956. Van de inwoners van Waaxens is een schrijven ingekomen, waarbij verzocht wordt bij de brug in de weg Waaxehs- Lollum ’n straatlantaarn bij te plaatsen. De heer RINGNALDA licht dit verzoek nader toe en deelt mede, dat men in Waaxens met de nieuwe verlichting zeer is ingenomen. Even voorbij de brug, bij de reed naar Stegenga e.a. is echter een zeer donker gedeelte, waar een licht punt niet overbodig is. Hier wonen vier gezinnen en spreker beveelt deze kwes tie dan ook aan in de aandacht van B. en W. De VOORZITTER acht het niet wense lijk om aanvragen als deze incidenteel te behandelen. Daarom wordt door B. en W. voorgesteld dit verzoek, evenals andere tot hen gerichte aanvragen tot het plaatsen van lantaarns buiten de bebouwde kommen der dorpen, in ver band met de daaraan verbonden conse quenties, nader te bezien wanneer de straatverlichting in alle dorpen zal zijn gemoderniseerd Met dit voorstel kan de raad wel ac- coord gaan. Naar aanleiding van in de vorige raads vergadering gestelde vragen bij de be handeling van het voorstel tot verhoging van de door de gemeente verleende ga rantie inzak? een te Noordbergum te bouwen rust- en verpleeghuis voor ouden van dagen, die bijzondere hulp behoeven, zijn door B. en W. aan het bestuur van de betreffende stichting na-, dere inlichtingen gevraagd aangaande de kwestie hoe de verdrievoudiging van de bouwkosten van het tehuis bij een verdubbeling van de opnamecapaciteit kan worden verklaard. Van de Stichting is thans een schrijven ontvangen, "waaruit blijkt, dat hier spra ke is van een misverstand, ontstaan, doordat op de oorspronkelijk geraamde stichtingskosten het bedrag van de te verwachten Rijksgarantie ad f 500.000 in mindering is gebracht, terwijl bij het kostenbedrag van de nieuwe opzet deze garantie buiten beschouwing is gelaten. Ook dient in aanmerking te worden ge nomen, dat sedert de eerste begroting van 1952, belangrijke prijs- en loonstij gingen hebben plaats gevonden. Dit schrijven is door B. en W. in af schrift aan de raadsleden toegezonden. De heer BOSCHMA deelt mede met het antwoord wel tevreden te zijn ge steld en is van mening, dat het mis verstand nu wel is weggenomen. De cij fers in de vorige aan de raad voorgeleg de stukken waren blijkbaar niet geheel op de feiten gebaseerd. Voorts wordt nog besloten een verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. onderwijs te Wommels om een voorschot te verlenen op de gemeen telijke vergoedingen voor 1955, voor zo ver het betreft het verlenen van een voorschot op de vergoeding in de belo ning van de vakonderwijzeres in nuttige handwerken aan de afd. g.l.o., in han den te stellen van B. en W. om daar over advies uit te brengen. Bij de opening van de gisteravond ge- hiermede het Directorium een verwijt te houden belangrijke vergadering van de voltallige gemeenteraad, deelt de VOOR ZITTER mede, dat een schrijven namens H.M. de Koningin werd ontvangen waar in Zij namens H. K. H. Prinses Beatrix dankt zegt voor de goede wensen ter ge legenheid van de 17e verjaardag van de prinses. Als eerste punt komt dan de hoofdmoot van de agenda ter tafel: de Raad, zoals de Woningwet voor schrijft, en die derhalve niet-ontvanke- lijk zouden moeten worden verklaard, uit een oogpunt van billijkheid en om adressanten alle rechten te laten dervaren, als tot hem gericht te be schouwen. Hiertoe wordt besloten. Bij de algemene bespreking van het voorstel merkt de heer BOSCHMA op, dat er bij het uitvoeren van grote wer ken als bouwplannen, wegenaanleg enz. altijd personen zijn, die gedupeerd wor den. Hieraan valt niet te ontkomen en naar sprekers mening is deze wegom- legging de beste oplossing van het ver keersprobleem in Wommels. Er zal hier door cultuurgrond verloren gaan, maar dit kan nu eenmaal niet anders. In deze zal het particulier belang moeten wij ken voor het algemeen belang. Spreker vindt het jammer voor betrok kenen, want met een schadevergoeding is het nooit mogelijk om alle bezwaren op te lossen, hoewel dit een aardige pleister op de wond zal zijn. Spr. vindt het altijd jammer, wanneer er cultuur grond verloren gaat, vooral wanneer ’t mensen betreft, die deze moeilijk missen kunnen. Hg kan verder accoord gaan met de conclusies van B. en W. De heer KOOISTRA (wd) onderstreept de woorden van de heer Boschma. Hij merkt op, dat de wegomlegging onder de ingezetenen nogal wat stof heeft doen opwaaien en dat hierover in som mige gevallen de vreemdste dingen wor den beweerd. Spreker zou het van be lang achten, dat er de nadruk op wordt gelegd, dat deze wegomlegging deel uit maakt van de plannen tot algehele weg- verbetering van het traject Franeker- Bolsward en dat dit in hoofdzaak van de provincie uitgaat. Hoewel we ons niet aan alle praatjes behoeven te storen, zou spreker het van belang achten, dat ten aanzien van een en ander een dui delijke uiteenzetting ten behoeve van het publiek wordt gegeven, zodat men inziet, dat alle beweringen, alsof de ge meente met geld smijt, alle grond mis sen. De VOORZITTER merkt op, dat de raadsleden de vertegenwoordigers van de bevolking zijn en dat het niet juist zou zijn wanneer de gemeente zich rechtstreeks tot de inwoners richt om verantwoording van zijn doen en laten af te leggen. De heer RINGNALDA dankt B. en W. voor de uitvoerige toelichting en de uit gebreide behandeling van deze kwestie. Spreker wijst er op, dat de gedupeer den van de wegomlegging zowel de eigenaars als de gebruikers van de grond zijn. Hij vindt het daarom erg jammer, dat volgens de wettelijke be palingen alleen de eigenaars van de grond een schadeloosstelling kunnen ontvangen en de pachters, die soms nog meer getroffen worden, hiervoor niet in aanmerking komen. Spreker vraagt of er niet een andere weg is om de pach ters een vergoeding te doen toekomen. De VOORZITTER antwoordt, dat inder daad alleen eigenaren of rechthebben den voor een schadeloosstelling in aan merking komen. Thans is echter de wij ziging van het uitbreidingsplan als zo danig aan de orde. De kwestie van de vergoeding zal te zijner tjjd worden be zien. Hierop moeten we thans niet voor uitlopen. De heer BOOTSMA (pvda) staat volko men achter de woorden van de heren Boschma en Ringnalda. Spr. is geheel tevreden gesteld door de door B. en W. verstrekte toelichting en kan zich met de voorstellen wel verenigen. Hij kan de mening van de heer Kooistra wel delen wat betreft het inlichten van het publiek. Het ligt echter ook naar spre kers mening, op de weg van de raads leden om dit te doen. De VOORZITTER merkt nog op, dat alle bij de wegomlegging betrokken per celen reeds in het uitbreidingsplan wa ren opgenomen en dat daaraan destijds de bestemming van bouw- en industrie terrein was gegeven. Bij de vaststelling van het oorspronkelijke uitbreidings plan zijn door niemand bezwaren ingé bracht. Spreker vraagt zich af waarom nu zo hoog van de toren wordt gebla zen, want in wezen verandert er niets. Alleen de bestemming van de betrok ken percelen wordt gewijzigd en in som mige gevallen wordt de situatie zelfs gunstiger, doordat gedeelten, die aan vankelijk in het uitbreidingsplan waren opgenomen, thans daarbuiten komen te liggen. Aan de orde komt nu de behandeling van de tegen de wijziging van het uit breidingsplan ingediende bezwaarschrif ten, n.l. van: de heer Tj. Postma, tuinier te Wom mels. Door betrokkene wordt aange voerd, dat de in de ontwerp-wijziging van het uitbreidingsplan geprojecteer de weg, wordt aangelegd over het bij hem in eigendom en gebruik zijnde per- ceel, hetwelk als boomgaard wordt ge ëxploiteerd. Hierdoor zal hij een daling van inkom sten ondervinden, terwijl bovendien het resterende deel van de boomgaard in waarde zal verminderen, omdat deze boomgaard als zodanig zijn aanzien ver liest. B. en W. geven als hun mening te ken nen, dat, wanneer betrokkene inderdaad schade zal lijden, hierin kan worden voorzien door een beroep te doen op de voor deze gemeente vastgestelde scha- devergoedingsverordening, die dient om schade te vergoeden aan de eigenaren van percelen, die door maatregelen in gevolge de woningwet, zoals bijv, rooi lijnvoorschriften en uitbreidingsplan nen, worden getroffen. Met de finan ciële belangen van adressant kan bij aankoop door, dan wel onteigening ten behoeve van de gemeente derhalve re kening worden gehouden. Naar aanleiding van het bezwaarschrift van de heer Postma merkt de heer HO GENDORP op, dat hij voor de plannen als zodanig wel gevoelt. We moeten echter de nadelen ook niet uit het oog verliezen. Door de Voorzit ter is gezegd, dat betrokkenen geen be zwaren hebben ingediend, toen het oor spronkelijke uitbreidingsplan werd vast gesteld en dat zij toen evengoed had den kunnen weten, dat zij vroeg of laat hun grond zouden kwijtraken. Djt is ook wel zo, maar nu wordt het werke lijkheid en waarom zouden belangheb benden, nu de gelegenheid daartoe be staat, thans niet alsnog hun bezwaren kenbaar maken? Dit is hun goed recht, Wel vraagt spr. zich af of het wat geeft om tegen plannen als dit bezwa ren in te brengen. Spreker wijst er op, dat de heer Postma niet veel grond in eigendom heeft en juist het meest pro ductieve deel zal moeten missen. Hij kan zich de bezwaren van de heer Postma dan ook best indenken. Wanneer we het verlies van de opbrengt van de boom gaard jaar op jaar rekenen, dan vraagt spreker zich af welke vergoeding wel niet nodig zal zijn om hierin tegemoet te komen. Wanneer men een groot bezit heeft, is het gemakkelijker hiervan iets af te staan, dan in een geval als dit. De VOORZITTER antwoordt, dat het altijd risico geeft, wanneer men zijn land tegen het dorp aan heeft. Deze mensen worden het eerst de dupe, wan neer uitbreidingen en wegenaanleg aan de orde zijn. De situatie is echter nu eenmaal zo en de consequenties hier van moeten worden aanvaard. De heer RINGNALDA informeert naar de situatie ter plaatse en vraagt of het niet mogelijk is, dat klager van het aan sluitende terrein een gedeelte krijgt toe gewezen. In het ontwerp-uitbreidings- plan is dit terrein namelijk als boom gaard aangegeven. De VOORZITTER wijst er op, dat louter de wijziging van het uitbreidingsplan behandeld moet worden en vragen als deze thans niet aan de orde zijn. Het gaat thans niet aan om de gevolgen van de wijziging van het uitbreidingsplan, maar alleen om de vraag of de raad de j bezwaren erkent of het uitbreidings plan ongewijzigd wil vaststellen. 2. De heer A. Piersma te Wommels heeft als bezwaren tegen de ontwerp- Siderius, D. Hiemstra en S. de Jong, allen wonende te Wommels, die de vol gende bezwaren naar voren brengen: a. een drietal ondertekenaars, n.l. G. Hijlarides, F. Felkers en P. de Jong, raakt zijn nabjj de bedrijfsgebouwen ge legen land kwijt, dat volgens het adres als paarden- en kalverweide wordt ge bruikt; b. liccit diö ucbwciLcii tegen vie umwciy- wijziging van het uitbreidingsplan o.m. ingebracht, dat hij wordt beroofd van zijn vrij achtererf. De daar aanwezige vruchtbomen zullen gerooid moeten worden en het bleekveld wordt hem ontnomen, welke bezwaren door adres- sant aldus samengevat worden: „dat zijn rustig tehuis van zijn landelijkheid onttakeld zal worden.” Naar aanleiding van dit lirisch gesteld bezwaarschrift verlangt geen der raads leden het woord. B. en W. zijn van oordeel, dat adressant geen bezwaren inbrengt tegen de ver andering van de bestemming van het betrokken gedeelte van zijn erf, maar tegen het feit, dat hg voor de aan te leggen weg grond zal moeten afstaan, waardoor zijn erf kleiner wordt, hetgeen ook het geval zou zijn geweest, wan neer dit terrein als bouwterrein in ge bruik moest worden genomen. Zij zijn van mening, dat de bezwaren van adres sant min of meer overdreven zijn en dat wanneer zijn belangen enerzijds en de hierbij betrokken agrarische belan gen anderzijds tegen elkaar worden af gewogen, laatstgenoemde belangen zwaarder wegen dan die van adressant. 3. Het derde adres waarin bezwaren tegen de ontwerp-wijziging van het uit breidingsplan geopperd worden, is dat van de heer L. Tijmstra te Wommels. Deze maakt bezwaar tegen de afdam ming van de zogenaamde opvaart, die de verbinding vormt tussen de hem in eigendom toebehorende boerderij „Hot- tinga-State” en de trekvaart te Wom mels en welke loopt door het onderha vige deel van het uitbreidingsplan. Hierdoor zal, bij de tot standkoming van de wegomlegging, in de eerste plaats de verbinding te water naar genoemde boerderij worden afgesneden en in de tweede plaats, hetgeen voor adressant zwaar weegt, de waterverversing van de gracht bij de boerderij, waaruit het drinkwater voor het vee wordt betrok ken, onmogelijk worden gemaakt. Ten aanzien van deze bezwaren delen B. en W. mede, dat door de aan te leg gen weg inderdaad de opvaart zal wor den afgedamd. Dat hierdoor de verbin ding te water wordt afgesneden, is naar hun mening van weinig betekenis, daar langs deze opvaart practisch geen ver voer plaats vindt. Het in de tweede plaats door adressant geopperde be zwaar, dat de waterverversing van de gracht van zijn boerderij onmogelijk ge maakt wordt, zou inderdaad gegrond zijn, indien in de afdamming geen dui- ker van 30 cm werd aangebracht. Door het aanbrengen van deze duiker wordt de waterverversing in de gracht rond de boerderij verzekerd. Indien gewenst zal de doorsnee van deze duiker nog groter gemaakt kunnen worden. i De heer KOOISTRA merkt in verband met het bezwaarschrift van de heer Tijmstra op, dat het wel nodig geacht moet worden, dat de duiker in de dam een grotere doorsnee krijgt dan 30 cm. Een goede doorstroming van het water is van het grootste belang in verband met de drinkwatervoorziening van het 1 vee. 4. Het vierde bezwaarschrift is dan, ondertekend door de heren G. Hijlarides, P. Tj. de Jong, L. F. Tijmstra, F. Fel- kers, LI. J. Poelsma, R. v. d. Velde, S. FTT "i I stukje land overblijven, waarmee eigenlijk niets meer 1 Het is inderdaad zoals de Voorzitter ge zegd heeft, dat er vaak te lang wordt gewacht met het indiener van bezwa ren. De heer HOGENDORP wijst er op, dat land voor dagelijks gebruik practisch verloren gaat, wat spreker heel jammer zou vinden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit nu eenmaal het risico is, wanneer men zijn landerijen bij hot dorp heeft. Het is be trokkenen niet kwalijk te nemen, dat zij bezwaren indienen, maar er moet re kening mee worden gehouden, dat de grond om de dorpen met de uitbreiding van de bebouwing enz. langzamerhand zal gaan verdwijnen. Hier valt niet aan te ontkomen. De enige weg zou dan zijn om niets meer te doen. De heer RINGNALDA vraagt of door een wijziging in de loop van de weg niet aan de bezwaren van belanghebbenden kan worden tegemoetgekomen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet zal baten, omdat dan nog meer cultuurgrond verloren zal gaan en ver snipperd worden. Spr. begrijpt niet, dat er nog mensen zijn die durven vol te houden, dat het hoofd- verkeer wel in het dorp kan worden ge houden. Het doorgaand verkeer hoort niet meer in de dorpen thuis. Spreker beseft dat deze kwestie voor de raad een moeilijke zaak is om over te beslis sen. Ook-belanghebbenden zal het zwaar vallen, dat zij hun land kwijtraken. In het algemeen belang is het echter no dig, dat dit gebeurt. Spreker wijst er nog eens op, dat het reeds bestaande uitbreidingsplan als zodanig niet veran dert, maar alleen de bestemming van de daarin begrepen grond. Later volgen de andere fases, als de aankoop en even tueel onteigening van de grond. Hij ves tigt er nog de aandacht op dat 't con- cept-besluit tevens een wijziging in houdt van de bebouwingsvoorschriften, waardoor het verbod om voor bij boer derijen te bouwen nieuwe arbeiderswo ningen een nieuwe uitweg te maken, komt te vervallen en stelt voor het door B. en W. aan de raad voorgelegde con- cept-besluit vast te stellen. maarwedden om ’n goede sigaar of ’n lekkere reep chocolade de zaak, U in ALLE OPZICHTEN meevalt!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 10