BOLSWARD: SHOWROOM VOOR NIEUWE SCHOLEN? KRIS-KRAS door Nederland Fan de Martinytoer hele Nog waardevoller: ontplooiïngsmogelijklieid voor de plattelandsjeugd Nieuwe onderwijsinrichtingen gaan het stadsbeeld sieren us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Volgt Pinay Mendes France op? Het weermannetje Belasting over lijn lager Dinsdag 8 Februari 1955 51e Jaargang No. lï die PIET. 100.171 kilo Totaal f 5700.— Meiinoar 2. 3. 4. 5. Abonnementsprijs f 1.60 per kwatuil (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Groei van het vakonderwijs. Toen enkele jaren geleden de L. T. S. op bescheiden wijze in de Kerkstraat startte, heeft menigeen het wijze hoofd geschud. Zou in de onmiddellijke nabij heid van Sneek, het technisch onderwijs te Bolsward toekomst hebben? De lachers kregen ongelijk. Niet alleen bleek de school in een behoefte te voor zien, ook wist ze onder de energieke lei ding van bestuur, directeur en personeel tot een eerste rangs'onderwijsinstelling te worden. De huisvesting in het royale, artistiek ingerichte en goed geoutilleer de gebouw heeft niet weinig daartoe bij gedragen. Er wordt thans gefluisterd, dat het grote „skoallehiem”, dat door velen eerst als onnodige luxe werd be schouwd, thans reeds bijna te klein is,' om de op handen zijnde uitbreidingen te kunnen opvangen. Mag de school met trots ’n sieraad voor Bolsward genoemd Worden, niet minder zal dit het geval zijn met de nieuwe R.K. Hogere Burgerschool. Ook dit imposante bouwwerk in plan- Noord nadert haar voltooiing en het zal niet lang meer duren, of het kan in ge bruik worden genomen. Een ruim gebouw, strak van lijn, maar toch architectonisch gezien met hier en daar een speels accent (bijv, de joyeuze entree!) dat van meer betekenis is dan voor de R.K. jongeren van Bols ward en naaste omgeving alleen. Zien wij dit riante gebouw verrijzen, dan gaan net als bij de L. T. S. onze ge dachten terug naar het sobere begin eveneens in de Kerkstraat, die te Bols ward in velerlei opzicht als bakermat van diverse schooltypes schijnt te fun geren. Ook hier werd het rijsje allengs een boom. Dezer dagen zal te Bolsward de beken de Vincentiusvereniging haar gouden jubileum vieren. Pater W. J. van Hoof S. J. zal in de Doele de feestrede hou den. De Bolsward I, de Rotterdammerboot door honderden begroet. Het is de groot ste boot, die ooit aan de Kade meerde. (30 m. lang, 4% m. breed). Smokkelaars betrapt, die in het bezit waren van 80 kg kikkerbillen („zitdelen van kikvorsen). De in beslag genomen boutjes zullen publiek worden verkocht. De restauratie van de Broerekerk te Bolsward vordert goed, maar het riks subsidie (3 x f 5000) is verteerd, zo dat ontslag van de 12 werklieden, die thans soms nog ’s avonds bij lamplicht werken, wordt gevreesd. Het Hooghout in het voetpad van Lol- lum naar de Slachtedijk, zal worden ver vangen door een draaibrug. De sintel- reed blijft uitsluitend voetpad. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het dorp Oosterend heeft zich zelf wel eens schertsend een open luchtmuseum van afgekeurde scholen genoemd. Voortbordurend op deze beeldspraak zou men Bolsward straks wel haast als een showroom voor nieuwe onderwijsinrichtingen kunnen betitelen. Verleden week, toen de Lagere Technische School in een speciaal daartoe belegde avond over de mogelijkheden van het vak onderwijs voor jongens vertelde en de volgende dag in een druk be zochte openbare les ouders en belangstellenden gelegenheid gaf het schoolgebouw te bezichtigen en de leerlingen aan het werk te zien, heeft menigeen zich verbaasd over wat hier tot stand is gekomen. „Hoe is it mooglik en hwat wurdt der al hwat foar de bern dien," aldus een der bezoeksters. En ze had gelijk: hoe is het mogelrjk, dat in enkele jaren werkelijkheid is geworden, wat nog in het zeer nabije verleden (bijv, in het rapport Hendriks en Monster) voor Bolsward nog een utopie werd geacht. deze school niet alleen een mijlpaal in zijn bestaan, n.l. het gouden feest, maar werd de outillage ter gelegenheid hier van met een nieuwe machinehal uitge breid. Is de L. T. S. van belang voor Bolsward en omgeving, de R.K. H.B.S. van minstens provinciale allure, de R. M. Z. S. is nog altijd een unieke onder wijsinstelling, zo niet (meer) voor het gehele land, dan toch voor het Noorden ervan: Een bezit voor de stad, waarvan men moeilijk de waarde kan overschat ten. HWAT KOSTET DE MOLKE HJIRRE leerlingen wordt n.l. voor een groot ge deelte gevoed door de plaatselijke lagere en ulo-scholen. Ook in dit opzicht wach ten Bolsward grote dingen. De openb. lagere school en de openb. ulo school óók al ontstaan in de Kerk straat zullen straks, bedriegen de tekenen niet, worden gehuisvest in een zeer modern en representatief gebou wencomplex, de R.K. ulo krijgt, zoals men weet, eveneens een nieuw schoolge bouw, terwijl de Rehoboth (Geref.) en C.V.O.-school (Herv.) eveneens bouw en verbouwingsplannen hebben, die in vergevorderd stadium verkeren. Spreiding. Gaan de bestaande plannen door, dan zal er met al de nieuwe scholen bijna een tiental in Bolsward, stedebouw- kundig gezien, een geheel gewijzigde si tuatie ontstaan. Verschillende, nu nog in de binnenstad gevestigde, gebouwen kleuterscholen, R.K. ulo, Rehobothscholen zullen hebben afgedaan en in de uitbreidings plannen in nieuwe vorm verrijzen. Dit is o.i. juist gezien. In de toekomst zal men hier niet alleen belangrijke woonker nen vinden, maar in de uitbreidingsplan nen is de nodige ruimte, die men in de binnenstad niet vindt, dan met de nodige onkosten, bijv, het saneren van een ge hele woonwijk, zoals bijv, op de Grote Kampen, waar men de openbare lagere en ulo-school denkt te vestigen. De priis fan de kg is winliken to heech, hwant dit binne de kij, dy’t om ien of oare reden ütskifte wurde en der mak- ket men op it heden gjin seishündert foar. Mar kin der ek ris in goede kou tusken ófset wurde, dan sil dy hwat oerhelje. Der komt dan by de f 500.foar it ge not fan frij wenjen. In briefskriuwer hat my al oan west om to sizzen, dat dit to heech set is, hwant dat de wente fan party boeren tige ülderwetsk en üngeryflik is mei gratis kuil- en oare luchjes, yn folie gefallen damp troch de kouwewasem en sa mear. Boppedat sei hy, leit de noarm by hiertaksaesje foar sa’n pleats as regel ek leger. Ik moat tajaen, dat dit fakentiids wol op giet, foaral omt de boer de helt fan de ünderhaldskosten bitelje moat en tsjint- wurdich gaueris mear. Mar to min is it dus grif net. Lüke wy nou dizze yn- komsten fan de Onkosten óf, dan krije wy: f30.400. f6200.— f24.200.—. Oude gebouwen. De vraag rijst nog, wat men te Bolsward gaat doen met de leegkomende oude ge bouwen. In verschillende dorpen, bijv, te Lollum en Hidaard, heeft men het be staan van een verlaten schoolgebouw dankbaar aangegrepen om er een dorps huis of vergaderlokaal van te maken. Elders werd deze tot bedrijfsruimte ge- De molke fan dizze pleats komt dus op f 24.200.En hoefolle molke mei men nou trochstrings forwachtsje? Rekkenje wy de gemiddelde opbringst, dan is dy sawol fan de rieren als fan de twinter- hrj voor liefdadige doeleinden onder zijn beschikking had. Hij is Zaterdag voor de officier van justitie te Zutphen, mr. J. C. Donker, geleid. Meisje (18) door stiefvader vermoord. Een tragisch familiedrama voltrok zich Zondagmiddag ca 5 uur op een kleine boerderij te St. Michielsgestel onder Den Bosch, waar de 30-jarige arbeider J. van S. zijn 18-jarige stiefdochter Johan na W. de H. vermoordde. Van S. schoot het meisje met een automatisch pistool in de hartstreek. De dood trad onmid dellijk in. De dader is door de Rijkspo litie gearresteerd en naar het politie- 24 x 4000 kg keallemolke 96.000 kilo 4.171 kilo kosten üt en hy kin himsels dan dizze kosten tar&kkenje. Is dit lykwols goed? Moat men dan ek net tinke oan de grea- te Onkosten, dy’t hjir efterwei komme as dizze jonges mei mkelde jierren ek wer to stoel en to bank moatte? Is it net sa, dat dizze bisparre leankosten de ütris foarmje moatte foar de bern, dy’t by heit bliuwe en de hüshalding mei- drage? In twadde reden is faek, dat de boer gjin rinte en ófskriuwing rekkent fan it eigen jild. Mar ek dat is mis. Hwant dit jild kostet him wol gjin rinte üt de ponge, mar it keart de normale rinte- ynkomsten, dy’t hy oars hawwe soe, tsjin. In trêdde reden is, dat in diel fan dizze boeren seis safolle docht, dat hja in hiel abnormale wurkwike meitsje. Dat stiet harren fansels klhiel frij om meat to dwaen as normael, mar dan is it ek reedlik, dat hja derfan de revenuen bar re. Sa’t it üs taliket, moat men sizze, dat as de prizen yn it bütenlan de re- gearing twinge sille om har garansje wier to meitsjen, dat it dan seis foar de greidboer hjirre in spultsje is fan krekt droech oer de sleat of mei de efterste foet deryn. Yn gjin gefal sille dan de trochsné-risseltaten mear opleverje as in sober bistean. Hoe’t it dan komme moat yn oare streken, hwer’t de kost- priis in pear sinten heger leit as hjirre, kin men fan tinken wol ha. En hwer’t de needsaeklike kapitaelfoarming wei- komme moat foar de takomst fan bi- driuw en hüshalding, hwer’t de pleatse- bou en de bou fan knappe arbeiders- wenten üt finansierd wurde moat, hwer’t de hege kosten fan oansluting by elek- trysk net en wetterlieding fan bitelle wurde moatte, dat bliuwt jit in riedling. Der is mar ien küns en dat is, dat dc ynternationale suvelmerk better blykt to wurden as hja him nou oansjen lit. Bart dit net, dan wurdt it wer ir. kwesje fan pompen of forsüpen mei alle gefol- gen dy’t derüt fuortkomme. bureau te St. Michielsgestel overge bracht. Nieuwe brug by Haskerdijken. De Hooi- brug te Haskerdijken vormt al vele ja ren een gevaarlijk obstakel in de druk ke rijksweg Heerenveen-Leeuwarden. In 1945 is door de terugtrekkende Duit sers de bestaande brug vernield. Er werd een noodbrug gebouwd, welke tot op de huidige dag het verkeer voor grote problemen stelt. De A. N. W. B. kan thans evenwel berichten, dat de Rijks waterstaat spoedig met de bouw van ’n nieuwe brug zal beginnen. Verwacht mag worden, dat de nieuwe Hooibrug nog dit jaar gereed zal zijn. Hazenjacht met zalmnetten. Jagers uit Schouwen-Duiveland en van de afdeling ’s Hertogenbosch van de Kon. Ned. Ja- gersvereniging hebben Woensdag een jacht gehouden op de Welplaat bij Spij- kenisse. Met het oog op de industriali- satieplannen, is de wildstand daar ge doemd te verdwijnen. Men had vergun ning hazen levend te vangen. De dieren werden met behulp van zalmnetten op gedreven. De aldus gevangen hazen, 39 in getal, zijn bestemd voor verbetering van de hazenstand op Schouwen-Duive land en in de Biesbosch. Min. Staf naar Rome. Maandagochtend is de minister van Marine, ir C. Staf, aan boord van de „Karei Doorman” de haven van Napels uitgevaren voor een tiendaags onofficieel bezoek aan het Ne derlandse smaldeel. Dit oefent thans in de Middellandse Zee. Volksonderwijs 90 jaar. Volksonderwijs bestaat in 1956 negentig jaar. In het ere-comité hebben zitting genomen mi nister-president dr. W. Drees, minister Dy’t rint mei de koer, hat hwat oer. Dy’t rint mei de sek hat hwat brek. 1ste week Februari 1905. f 850.— f 3600.— Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Contant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Diefstal in het Workumer Heidenschap bjj de alleenwonende zonderlinge Tjerk (in de wandeling Gekke Tjerk). In ver band hiermede werd de kruidenier T. de V. na langdurig verhoor ten stad- huize naar Leeuwarden vervoerd. Dit verwekte bij de Workumer bevolking overtuigd van ’s mans onschuld zulk een woede, dat ze de trein met kei stenen bombardeerden. De agenten wer den met slijk bekogeld. Millioen schade aan vlasoogst. De vlas oogst in West-Brabant heeft door de aanhoudende regens van de afgelopen zomer, voor meer dan een millioen gul den schade geleden. Het gewas ver rotte te velde. Dit betekent een ramp voor onze vlasteelt. Landbouwonderwijs. In een agrarisch gewest kan moeilijk van een cultureel verzorgingscentrum gesproken worden, wanneer er geen sprake zou zijn van landbouwonderwijs. Zoals men weet, ontbreekt dit in Bols ward dan ook niet. De lagere landbouw school, uitgaande van de A. B. T. B., geniet een uitstekende reputatie, terwijl het (Chr.) Landbouwhuishoudonderwijs zich de laatste jaren op niet meer te stuiten wijze ontwikkelt. Het hier bedoelde onderwijs, dat voor het platteland van eminente betekenis is en niet zal nalaten de geest in hon derdtallen plattelandsgezinnen langzaam maar zeker te veranderen, vindt in Bols ward nog een zeer bijzondere exponent in de tot stand gekomen opleiding voor de akte N XIX. Vroeg of laat zal ook dit schoolgebouw moeten uitbreiden. Bolsward wacht met belangstelling de komende plannen af. Dodelijk ongeluk in Noordoostpolder. Donderdagmorgen is in de Noordoost polder op de Banterweg ter hoogte van de Onderduikersweg de 22-jarige onge huwde H. Medemblik, wonende aan de Sloefweg, om het leven gekomen. Hij liep achter een dorsmachine en i plotseling de weg over. Op dat moment werd hij gegrepen door een auto uit Winsum in Friesland, die van Lemmer op weg was naar Emmeloord. Stobbega - Vegelinsoord. De plaatsnaam Stobbega (vroeger Stobbegat) in Fries land is gewijzigd in Vegelinsoord. Dit geschiedde nadat belanghebbenden de volgende namen hadden overwogen Noordhorne, Haskerveen, Hornstermeer, en Binnengreven. De beslissing Ve gelinsoord is Donderdag j.l. door de raad van Haskerland genomen. De ex-premier Antoina Pinay (onafhan kelijk) drukt sedert Zondagavond de zware taak, de 21ste Franse regering sinds de bevrtfding samen te stellen. Het 20ste kabinet, dat van Pierre Mendès France viel Zaterdagmorgen over de kwestie Noord-Afrika (319 tegen 273 stemmen voor P.M.F.). Op de stoep van het Elysée (presiden tiële plaats) verklaarde Pinay ,,Ik heb de opdracht een nieuwe regering samen te stellen, aanvaard. Een spoedige op lossing is gewenst, want het gaat om onze veiligheid, om de toekomst van Europa, de hervormingen in N.-Afrika. Ik zal een beroep doen op alle Republi keinen mij te steunen.” 1 Bolle foar f 850 6 kjj foar f 600 per stik 4 keallen foar f 225 it stik f 900. 10 nofteren kealtsjes foar f 35 f 350. dan trochinoar 4000 kilo molke oan de fabryk ófleverje, dan giet it net min. Hwant der bliuwt ek jit goed 4000 liter foar de keallen op de pleats. Dy hiene wy by foerkosten yn rekken brocht, dus moatte dy hjirre ek by de opbringst rekkene wurde. Sa krije wy dan: stak i Politie arresteerde een holbewoner. De Apeldoornse politie heeft de 18-jarige mijnwerker M. J. van W. uit Heerlen, in een Loenens café aangehouden. De jongeman was op 29 Januari j.l. wegge lopen, nadat hy een hoeveelheid goede ren had ontvreemd in zijn pension te Heerlen. Hy leefde sindsdien als holbe woner in de Imbosch. „O, jongens, kijk de lucht es aan, Daar ginder boven China, Ik heb ’t er heus niet erg op staan, Klaart ie nog op? Misschien, ja. Maar ik heb lang geen zekerheid, Wat gaat die wind te keer, niet? Né, meen niet, dat ik juffie fop, Ik steek mijn parapluie maar op, Ik vertrouw het weer niet.” III. De ütleften hawwe wy birékkene op sa’n f 1250.de kou, oer it hiele spul kaem dat op f30.400.De fraech is nou, hwat binne de ynkomsten? Derby sitte wy mei hiel hwat dingen, hwerfan nim- men sizze kin, hoe’t hja ütpakke sille. Wurdt it in jier, dat it mei de groei en it ynheljen meirint, of komme der tsjin- slaggen. Sil de keallerij flot forrinne of moat de féarts gauris komme, lytse en greatere tsjinfallers komme op eltse buorkerij foar, smelle üngelokjes geane gjin doar foarby, it kealforsmiten kin in wiere ramp wurde en it hiele jier bi- djerre, sawol hwat de féforkeap, de oan- fok en de melkerij, ja it hiele bidriuw oangiet. Wy ha mei al dizze dingen net rekkene. Wy ha dus oannommen, dat it bidriuw in lokkich en goed jier hat diene wy dêrom, omt dizze dingen net yn sifers üt to drukken binne. Wy soene mei in tige globael persin- taesje foar risiko dochs net fierder komme. Mar wy sizze al, dat wij hjir- troch de saek gunstiger ütkomme litte as se praktysk derhinne leit. Elk moat dan mar witte hoefolle hy derfoar rek kenje wol. Dizze boer forkeapet neffens üs: Ik zag zo graag wat zomerblauw, Daar ginder boven Rusland; Maar daar trekt ook de hemel grauw, ’t Is lang niet in de bus, want De stapels wolken groeien aan, Wat gromt die Grote Beer, niet? Ik zie een rare donderkop, Ik steek mijn parapluie maar op, Ik vertrouw het weer niet. Het lijkt me ook niet al te best, Daar in de hoge sferen, Het grommelt boven Lake Sukses, Wat zeggen daar de heren? Ze zijn het roerend met me eens, Dat daar de lucht als teer ziet. Ik voel de eerste regendrop, Ik steek mijn parapluie maar op, Ik vertrouwd het weer niet. ’t Is gek één dag van lentepraal, Je gaat je buiten wagen, En ’t blijkt de lucht wordt al weer vaal, Die kan nog niks verdragen. 'k Wil voor de bui liefst binnen zijn, ’k Verkoop mijn waterleer niet, Straks geven ze elkaai’ vast klop. Ik steek mijn parapluie maar op, Ik vertrouw het weer niet. Monteur leidde negen jaar dubbel leven. Negen jaar heeft de 31-jarige Nijmeeg se monteur J. van T. een dubbel leven geleid. Overdag was hij een eerzaam monteur, die in een rustige buitenwijk woonde, maar ’s nachts trok hij er op uit. Alleen te Nijmegen al zou hij 56 inbraken hebben gepleegd, maar in de omstreken liet hij zich evenmin onbe tuigd. Thans zit hij achter slot en gren del. Crematie wettelijk geregeld. Een jaren lange strijd zal Dinsdag beslist worden in de Tweede Kamer. Lijkverbranding, tot nu toe officieel in de Begrafeniswet verboden, zal wettelijk worden toege staan. Maar in de nieuwe wet op de lijkbezorging wordt begraving als regel vooropgesteld en de crematie slechts toegestaan, hoewel reeds 40 jaar lang in ons land stoffelijke overschotten ge cremeerd zyn in Velsen en laatstelijk in het tweede crematorium te Dieren. Balseming wordt verboden, behalve voor vorstelijke personen en voor geval len, waar langdurig vervoer moet plaats vinden. creëerd, zoals bijv, te Pingjum, waar men er een timmerzaak in vestigde. Een derde mogelijkheid is natuurlijk nog het afbreken van het bestaande gebouw en het vestigen van iets geheel nieuws. Dit laatste lijkt ons de enige weg bij de huidige Protestantse kleuterschool. Wanneer op de hier vrijkomende ruimte bijv, eens een groot modem zakenpand zou worden gevestigd, zou dit geheel de Jongemastraat en Kerkstraat ten goede komen. De andere gevallen moet men plaatselijk bezien. Misschien doen zich voor bepaalde instanties nog onver wachte mogelijkheden voor. Is het voorhanden komen van leegko mende gebouwen dus wellicht een extraatje, van het allergrootst belang is natuurlijk de gelegenheid tot f 2000 premie voor partic. bouw Op ’t departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt thans overwo gen aan particuliere bouwers in de voor de vrije sector te bouwen woningen een subsidie toe te kennen, welke de helft zou bedragen van de thans uitgekeerde rykspremies voor de zg premiebouw. Burgemeester van Groenlo gearresteerd. De Ryksrecherche heeft de burgemees ter van Groenlo, de heer H. J. S„ in diens woning gearresteerd. De heer S., die 2 weken geleden eervol ontslag aanvroeg, wordt er van verdacht 28 a 29000 gul den te hebben verduisterd, welk bedrag Kleuterscholen. Zelfs de kleuterscholen te Bolsward krij gen een beurt. De beide huidige scholen zijn afgekeurd en eerlang zullen er een drietal nieuwe worden gebouwd, n.l. 2 Protestantse en een Rooms-Katholieke. Daarmee is de zaak rond, al zou men in dit verband nog kunnen noemen de Mid delbare Handelsavondschool, diverse cursussen en opleidingen, die het beeld completeren. R. M. Zuivelschool. Wie Bolsward zegt en aan onderwijs denkt, ziet in gedachten als vanzelf de R. M. Z. S. voor zich oprijzen. Zoals bur gemeester J. G. S. Bruinsma in zijn Nieuwjaarsrede memoreerde, beleefde De molkpriis is lykwols basearre op molke fan 3.70 pet. wylst dit fetgehalte hjir heger leit. De sifers fan de kon- tröleforienings yn dizze hoeke jowe sa- hwat oan 3.95 pet. Wy moatte dus de kilo’s omrekkenje yn sokke fan 3.70 pet. en dan wurdt dy 100.171 kilo foroare yn 106.671 kilo. Allinnich de molke foar de keallen is net omrekkene, hwant dat soe net klopje. Dielt men nou dit kwantum molke op de f 24.200.dan komt der üt in molkpriis fan 22.65 sint. Dat is dus de kostpriis foar de molke. En dan sjocht men dat de garansje, dy’t de regearing tasein hat fan 22 st. seis op it gunstige greidebidriuw yn dizze hoeke, net oan de redelike kosten ta- komt. Wy hoopje, dat hja, dy’t genóch bidriuwskennis hawwe, dizze sifers ris goed kritysk bisjen sille en my dat witte litte, hwant it soe my spite as dit byld net alhiel krekt wêze soe. Ik wit wol, dat der boeren binne, dy’t mei stam- boeksfé folie hegere opbringsten foar fé helje, mar oan de oare kant hawwe sokke bidriuwen ek folie hegere Onkos ten. Derby is de realiteit sa, dat it greatste part fan de boeren dizze hege ynkomsten net bart en kin men net op inkelde ütfleaners to seil gean. As it party boeren dan foar it each ek by dizze prizen noch goed giet, wurdt der fakentiids net genóch tocht oan it wurk dat eigen bern op de pleats dog- ge. Dy’t mei in oankommende hüshél- ding sit mei jonges of famkes boppe de Hwat hat Cjabe Skroa Lager- en u.l.o.-onderwijs. Nijverheids-, voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs zal niet wel kun nen gedijen, als er niet is gezorgd voor een goede basis. De stroom van nieuwe Ontplooiing van het platte land, Bolsward met goedgeoutilleerde scholen gaat bieden. Van welke bete kenis dit is, valt nauwelijks onder woor den te brengen. De bezoekster van de openbare les der L. T. S. had wel gelijk: „Hwat wurdt der hwat foar de bern dien.” Inderdaad, er worden te Bolsward mogelijkheden geschapen, die welhaast in aller behoeften voorzien. Laat de fiets- karavanen naar Bolsward maar groeien. Een gezonde wisselwerking tussen stad en platteland is van groot belang. Voor beide. In zijn memorie van' antwoord op de financiële beschouwingen der Eerste Ka mer heeft minister J. v. d. Kieft inzake de komende belastingvoorstellen een tip opgelicht van de sluier over de rege- ringsplannen: De vennootschapsbelasting zal tot 40 pet. worden verlaagd, hetgeen ’n derving aan inkomsten vooi’ de Schatkist van f 60 millioen betekent. De progressielijn voor alle inkomens klassen zal bij de inkomstenbelas ting minder steil worden. De regering zal vasthouden aan een maximum-belastingverlaging van f 500 millioen. Behalve door het vervallen van de defensieverhoging zal de druk der vermogensbelasting verder worden verminderd door verruiming van de belastingvrije bedragen mede ter verlichting van diegenen onder de „vergeten groepen”, die van een klein kapitaaltje moeten leven. De regering overweegt een bijzon dere tegemoetkoming in fiscaal op zicht aan bejaarde belastingplichti gen en weduwen. Tegenover de rode senatoren die ernsti ge bezwaren hebben tegen de per 1 Juli aangekondigde belastingverlagingen, stelt minister v. d. Kieft, dat een ver laging der loon- en inkomstenbelasting over de hele lijn nodig is. Hij is niet voornemens de hogere inkomens uit te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1