[ft GriepI KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Stadsnieuws Stood-wit wint met 3—2 7de Vloot beschermt ÏJ Veehouder liet I besmette varkens De Pommerant Aspirin Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkrulsl) in huis hebt Voetbal CAB gooit weer root in ’t BES eten Tournee Pylgerreize evacuatie sl ach ten Plaatselijk nieuws de penn. 36 de Vereniging Weer arrestatie in goudroof KLM. Met de arrestatie van een gewezen kruier van de KLM te Londen, is opnieuw licht gekomen in de gouddiefstal bij de KLM, welke in September van het vorige jaar werd gepleegd. De 32-jarige man, Er nest Beech geheten, wordt ervan be schuldigd, dat hij kort na de overval 200 pond sterling van een man heeft ontvangen, wetende, dat dit geld af komstig was van misdaad. Beech heeft dit aan de politie bekend. Dit is de 2de arrestatie in deze zaak. Drieling geboren te Vlaardingen. Mevr. BoogaartJonkers uit Valeriusstr. 34 te Vlaardingen heeft in de Nolet- stichting te Schiedam het leven geschon- Hiel hwat fan de aldere skoalbern haw- we forline wike in bistelformulier mei- krige oer in nij Frysk berneboek „De Pommerant”, dat hja mei f 1.20 koar- ting bistelle koene. Guods stjüre» dat formulier oer de post nel drukkerij Osinga N.V. to Boalsert of oan de redaksje fan de krante. Dit is net de bidoeling. Bern, dy’t dit boek ha wolle, moatte dit opjaen by it haed fan ’e skoalle. Dy bistelt it tal boe ken by de skriuwer fan de K. F. F. B„ de hear J. van der Goot, Gerard Ter- borchstrjitte 60, Huzum. Oer forrin fan tiid wurde de boeken dan oan de skoalle tastjürd. Om’t guods net wisten hwat se mei it formulier moas- ten of it adres fan de hear Van der Goot kwyt wiene, diele wy dit dus noch efkes mei. 45-17 28— 18 29— 22 22—13 21—19 20— 30 16—23 18—27 21— 35 26—42 KOFFIE NA DE PREEK De aangekondigde jeugddienst in de Broerekerk is zoals de bedoeling was, inderdaad gevolgd door een gezllig sa menzijn in „Ons Gebouw”, waar door een vijftigtal jongeren de prediking van Ds H. Kreb is besproken. Vele vragen kwamen los, variërende van Jean Paul Sartre tot de IJmuider vis- koopman Louw, die zich zelf de Christus van deze eeuw noemt. Ook waren er vragen betreffende de indeling en bouw der preek en de liturgie. Het initiatief is zeer geslaagd en voor herhaling vatbaar. AANBESTEDING RESTAURATIE MARTINITOREN Het restaureren van de Martinitoren zal deze week worden aanbesteed. De inschrijving, waartoe een aantal aan nemers is uitgenodigd, wordt gehouden op Woensdag a.s. MORGEN IS HET ZOVER Morgen wordt, zoals bekend, de socië teit voor bejaarden geopend. De achter- benedenzaal van „De Keizerskroon” is daartoe ingericht. Het kan een echt ge zellige middag worden. 19 17 15 14 11 10 9 7 7 7 BA ou: dag baz Mui eni; Wo mui inw kgl ver hac zal hac En Pr: ren Et! we rac go< set Ve doi Da ra< eei rei De nu: 13 13 12 10 9 13 10 10 12 14 Gijsbertus 2130 en Mattheas 1800 gram. Moeder en kinderen maken het uitste kend. Het ouderpaar had reeds drie jon gens. STRAAT VERBREED De Gerrit Knopstraat tot op heden slechts bedeeld met een ééntegeltrottoir wordt momenteel door Gemeentewer ken iets verbreed. Ditzelfde geschiedt met de Mr Cuypersstraat. Voor het kinderwagenverkeer is dit een uitkomst. tieve beslissing) de thuisclub een penal ty toekent. Deze wordt echter niet zui ver genomen en als keeper Van der Zee de bal het veld weet in te stompen, kun nen de vele RES-supporters alleen nog hopen, dat de beter getrainde RESers hun tegenstanders in het laatste half uur nog zullen overspelen, maar deze hoop blijkt ijdel te zijn, de rood-witten verslappen geen moment en als Steven de Vries, die op een gegeven moment mee naar voren is gekomen, no. 3 uit een fraaie corner van Haanstra in de uiterste hoek jaagt, staat de RES-ne- derlaag practisch voor de deur. Vijf minuten lang is RES geheel de kluts kwijt, bijna wordt het nog 4 nul, maar wanneer de paal opnieuw redding brengt, wordt RES twaalf minuten voor het eind.te laat wakker geschud door een foutief inzicht van CAB. Geheel onnodig gaat rood-wit zich plot seling geheel op verdedigen toeleggen en dit betekent de grote kans voor RES, dat dan ook prompt een hevig offensief ontketent. Reeds de 2de aanval brengt succes, als Mulder van dichtbij in moei lijke positie Van der Zee weet te pas seren. Nauwelijks 2 min. later, als de gebr. W. en R. van der Zee elkaar niet begrijpen, is het weer raak en dan komt CAB, wat niemand verwacht had, toch nog met de rug tegen de muur te staan. Al wat RES is, brult om de gelijkmaker, maar de rood-witten houden het hoofd koel en wat de leiders ook proberen, de zo zeer begeerde gelijkmaker blijft uit, en als arbiter Huisman voor de laatste maal fluit, heeft CAB een eerlijk ver diende 3-2 overwinning geboekt op haar stadgenote RES. MUZIEKUITVOERING „ANDANTE” Door zijn optreden voor de radio op Woensdag 9 Febr. a.s. is Cakie verhin derd aan de muziekuitvoering van „An dante” zijn medewerking te verlenen. In zijn plaats zal nu komen de bekende radio-medewerker John Kelly. De K. F. F. B., die in samenwerking met plaatselijke kerkeraden, verenigin gen en organisaties filmbijeenkomsten organiseert met als hoofdfilm de „Pyl gerreize” naar het bekende boek van John Bunyan, zal volgende week ook op verzoek van verschillende dorpen in de omgeving deze film draaien. Do film komt o.a, in de volgende plaat sen: Nijland (Dinsdag 15 Febr.), Oos- terend (Woensdag 16 Febr.) en Lollum (Zaterdag 19 Febr.). Te Bolsward zal de film op veler ver zoek nog eens draaien op Maandag avond in de gebouwen Gasthuissingel. Als bijfilm wordt dan o.a. gedraaid „Verborgen schatten”. In verschillende plaatsen o.a. te Bols ward en Nijland, wordt tevens weer ’n kindervoorstelling gegeven. SPREKEN IN HET OPENBAAR De vorige week heeft de docent, de heer T. van der Werff, een contact- en proeflesavond gegeven van- de cursus „Spreken in het openbaar”. Deze avonden, die steeds een eigen ka rakter dragen, worden nog door veel te Weinig mensen bezocht. Juist op dit terrein van het leven sukkelen duizen den maar door, dag in dag uit, met spreekangst en bovenal met het ellen dige gevoel van een tekort aan persoon- „Wat moet mijn zoon worden?” Hij lijkheid. Men kan een zak vol diploma’s hebben en toch zich niet in staat gevoelen, de verworven kennis uit te kunnen dragen, aldus de heer Van der Werff, zodat noch de gemeenschap nog de bezitter(ster) daardoor verrijkt kunnen worden. Velen lijden daardoor een uiterst moei- De krijgsverrichtingen van Koning Houmejasvas op de kade van Coca Cobana hadden niet alleen ’t land, maar ook de gehele wereld in opschudding gebracht. Het internationaal gerechtshof kwam bijeen om uit te maken of het hier een daad van agressie betrof. Maar hoewel het land van Koning Houmejasvas klein genoeg was om hem als „agressor” te brandmerken, braken de heren zich toch het hoofd over de vraag of het agressie is, indien men met land en al een ander gebied binnen valt. Bevindt men zich op vreemd grondgebied, indien men zich op eigen grond bevindt, doch genoemd grondgebied zich op vreemd gebied bevindt? Voorwaar, problemen genoeg. dus werd de zitting ver daagd. Onbewust dat hij internationale spanningen ver- De stand is R. E. S. M. K. V. Freno Tijnje C. A. B. Friso Stiens Oosterl. Lemmer Bakhuizen In de nacht van Zondag op Maandag hebben de schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot posities ingenomen tussen de kust van rood-China en de eilanden van de Tasjen-groep. Zij hebben op dracht gekregen onmiddellijk ’t vuur te openen op communistische strijdkrach ten, die zouden trachten de evacuatie van Tsjiang Kai sjek’s garnizoenen in dit gebied te belemmeren, maar tevens om „alle provocaties” te vermijden. Alles wijst er op, dat de rode Chinezen bij de ontruiming van de Tasjens niet tussenbeide zullen komen. Het bevel uit te varen en het bevel tot evacuatie kwam Zaterdagnacht, nadat meningsverschillen tussen Washington en nationalistisch China over de nieuwe verdedigingslinie, die door de Ver. Sta ten zal worden beschermd, uit de weg waren geruimd. Eindelijk was het dan zo ver, de met zoveel spanning tegemoet geziene be langrijke ontmoeting RESCAB. Over het algemeen was RES sterk fa voriet, wat ook niet te verwonderen was, daar de blauwwitten niet alleen de wind in de zeilen hadden, maar bo vendien beter getraind waren, het ter- reinvoordeel hadden en een gehandicapt CAB tegenover zich zagen geplaatst. Rood-wit trok zich van dit allee echter niets aan, Breeuwsma c.s. gooiden zich vol élan in de strijd en lieten de tegen partij geen moment in haar spel komen. De RES-voorhoede kon dan ook nimmer ken aan drie jongens. Anton weegt 1450, gevaarlijk worden, in tegenstelling met de roodwitten die de vijandelijke veste voor rust verschillende malen ernstig wisten te belagen en met 2 voltreffers het talrijke publiek en de spelers van RES volkomen verrasten. Na de thee werd het zelfs 3-0, wel wist de thuisclub in de laatste minuten er nog 3-2 van te maken, maar verder liet rood-wit het toch niet komen en won daardoor met 3-2, welke zege, het ver toonde spel in aanmerking genomen, zeer zeker verdiend mag heten. Deze nederlaag betekent voor RES een lelijke kjnk in de kabel, niet dat hier door de leidersplaats direct in gevaar is gekomen, maar toch wordt het nu weer oppassen. MKV won n.l. thuis tegen Friso met 4-2 en staat nu met slechts 2 punten achterstand op de 2e plaats, Tijnje won in Bakhuizen met 3-1, bleef weliswaar nog 5 punten op RES achter, maar moet toch vanwege haar 3 minder gespeelde wedstrijden als een zeer ernstige bela ger beschouwd worden. En wat is CAB nog van plan? Rood-wit staat weliswaar 8 punten van RES ver wijderd, maar ook hebben ze 4 wedstrij den mindor gespeeld en ai zal het een hele toer worden deze allen in winst om te zetten, geheel ónmogelijk is het niet. Zoals de zaken nu staan is er dan ook nog niets van te zeggen, wie dit seizoen de titel zal behalen, veel, zeer veel zal er afhangen van de wedstrijden RES Tijnje en TijnjeRES, wanneer deze 2 ontmoetingen tot een goed einde worden gebracht, blijven de blauw-witte Bols- warders de grote kanspaarden, waar in het tegenovergestelde geval kunnen alle illusies wel eens als verloren beschouwd moeten worden, maar zover is het echter nog niet, we achten RES, ondanks de nederlaag van heden zeker in staat om toch minstens eenmaal van Tijnje te winnen en reeds dat zou wel eens vol doende kunnen zijn voor het behoud van het leiderschap. 9 6 6 6 5 4 4 3 3 2 RAADSVERGADERING Donderdagavond a.s. zal in de dan te houden raadsvergadering het aandeel ter sprake komen, dat het gemeentebe stuur dient te hebben in de feestelijkhe den, die dit jaar ter gelegenheid van *t 500-jarig bestaan van het stadrecht zullen worden gehouden. 3 2 3 2 3 7 5 6 8 9 1 5 3 2 1 2 1 1 1 3 oorzaakte, zat Koning Houmejasvas rustig bij een kamp vuurtje» op de kade en peinsde over de belevenissen van de afgelopen dag. „Waar is die sleepbootkapitein toch gebleven?” vroeg hjj aan een van zijn krijgers, ,ik moet hem nog sleeploon betalen.” Maar die arme kapitein zat intussen somber in zijn cel. Zelfs de smakelijke korst brood en kroes fris water, die men hem had voorgezet, brachten hem niet tot vrolijker gedachten. „Het is me ja wat,” zuchtte Kappie, „het begon zo on schuldig met een sleep boomnjes!” Plotseling ging de cel- -.,r o—i en en c’^'er wenkte Kappie om mee te gaan. „Je moet voor de rechter komen,” zei de man nors. Cals, minister Suurhoff, staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn, oud-minister mr. J. in ’t Veld en twee oud-voorzitters van de vereniging prof. mr. P. Oud en mr. W. C. Wendelaar. - lijk leven, wat echter zorgvuldig en meesterlijk door ’t masker van de schijn wordt verborgen. En als dan het feit zich eens voordoet, dat van de betrok kene gevraagd wordt persoonlijkheid te tonen, valt het masker af, en weet men zich geen raad. Hulpeloos als een baby staat daar de volwassene met zich zelf totaal verle gen. Deze geestelijke ellende is echter op te heffen, maar slechts onder één voor waarde, n.l. dat in ons het verlangen daartoe moet leven. Als die innerlijke drang in U leeft, volg dan deze cursus en wij garanderen U, dat het afgelopen is met zwijgen als U het zich uw plicht weet te moeten spreken, aldus eindigde spr. zijn boeiend betoog. Na de pauze bleek al reeds, dat de wijze van lesgeven, zeer zeker tot de ge wenste resultaten zal leiden. Aan het einde van deze mooie en leer zame avond gaven practisch alle aan wezigen zich op als cursist, zodat deze cursus, waarvan de lessen om de veer tien dagen worden gegeven, op Woens dag 16 Febr. a.s. zal aanvangen. VOLKSONDERWIJS ARUM, 5 Febr. De afdeling Arum van Volksonderwijs hield een slecht bezochte ledenvergadering in de O. L. Sch. Van de 75 leden kon de waarnemende voorzitter, de heer Y. J. Goinga 10 personen het welkom toeroepen. De secretaris, de heer Tj. Jonker, las de notulen, waarna enige ingekomen stukken werden behandeld, die nogal wat tijd vroegen. In de be- stuursvacature wegens vertrek van de heer F. v. d. Sluis, werd voorzien door dat men met bi'na algemene stemmen het nieuwe hoofd der school, de heer J. A. Seegers, koos. Verder werd de pro- MAA1 PING jartpat twintij le prij 2e prij 3e pri] sprak over vakonderwijs, haar doelstel ling en de opleiding tot goed geschoold personeel. Samen met de onderwijzers kan worden bepaald uit welke groep van beroepen een keus voor het kind woet worden ge daan. Voordat het kind op school komt, ondergaat het eerst een Psycho-Technisch NOG 1 PINGJ lijke o] des ave komst nodigd Vries e de Op< beide groot, een aa school gesteld de schi werder Posthu achttie gehouc een fr< scriptie Versch en roe Pingju SUVE FORT SURC of net nou is stop s is yn gearkc Coöp. sitter derhei koard it Coi Wytm ien fa mei ii molke 9 mil Surch noch yn V fan D jier d rikke M. J. It fab 1996 1955 Der i men blank Dat c miner hoopj Ijocht dysje wentt der I Stich wert komt. Dat i banm brutsi de oa great skate ret, ensaf lytse sille. foars bryks foarb FEE BUR afd. jaarv houd gelijl Het spral lijkh moei orga: Als gew< De l voor wooi Na g‘ng actei rend Een z’n i hetv Ven en v De dan] slag onderzoek, welke richting hem het beste past, daarna in een selectie-klas om ten slotte tot het juiste vak te komen. Ook hier kan een flinke jongen doorgaan naar M.T.S. of naar een nijverheidsacte. In een filmstrook was het interessant te zien, de jongens in de oude en nieuwe school in alle facetten te zien werken. Van de gelegenheid tot het stellen ’’an vragen werd druk gebruik gemaakt en werd het dus een geslaagde bijeenkomst. Vader overreed zoontje. Een chauffeur heeft Vrijdag met een bestelauto op de Adm. de Ruijterweg te Amsterdam zijn eigen zoontje overreden. Het driejarig jongetje was de vader achterna gelopen toen die in de wagen stapte. Het kind kwam daarbij, onopgemerkt door de va der, voor het achterwiel te staan, dat, toen de man wegreed, over het rechter- beentje van het kind ging. Een arts con stateerde geen ernstige verwondin gen. VOORLICHTINGSAVOND WITMARSUM, 3 Febr. ’55. De heer Pehleman, directeur van 'e L. T. S. te Bolsward hield alhier een voorlichtings avond. in hotel Steensma. Het bezoek was zeer matig. Burgemeester Oosterhoff, die als lid van de Commii 'e van Toezicht aanwezig was, sprak een hartelijk wel kom. Ook het bezoek van de hoofden der scholen stelde spreker zeer op prijs. De heer Pehleman hield een betoog over: WONINGPERIKELEN WITMARSUM. A. de G., veehouder te Witmarsum was in September van het vorig jaar zonder vergunning van B. en W. van Wymbritseradeel in een woning van zijn schoonzoon H. S., winkelier te Uitwellingerga getrokken. Bovendien was deze woning onbewoonbaar et- klaard, zodat verdachte twee feiten waren ten laste gelegd, terwijl zijn schoonzoon eveneens terecht stond, omdat hij de wo ning zonder vergunning in gebruik had gegeven. De Ambtenaar van het O.M. achtte het bewijs wettig en overtuigend geleverd en requireerde tegen de G. 2 x f 25.— subs. 2x10 dagen en tegen S. f 30.subs. 12 dagen. Hun beider raadsman, mr van Botten burg was het hier echter niet mee eens. Met de wet in de hand trachtte hij aan te tonen, dat hier niet van een woongelegen heid kon worden gesproken. De woning was n.l. onbewoonbaar verklaard, zodat met deze kwestie nimmer een doelmatige verdeling van woonruimte gemoeid kon zijn. Spr. concludeerde daarom tot vrij spraak voor verdachte S. Bovendien was hier meer sprake van een tijdelijk verblijf, waartoe spr.’s cliënt de G. genoodzaakt was door de ziekte van zijn vrouw, en bovendien waren hij en zijn vrouw toen al van plan in Februari a.s. een jaar naar hun dochter in Canada te gaan. Mr van Bottenburg bestreed ook de wijze waarop de Ambtenaar tot zijn eis was gekomen. Volgens de wet is men sas strafbaar als men in een onbewoon baar verklaarde woning blijft wonen, en wordt de boete bepaald naar het aantal dagen, dat men in overtreding is. En hiermee heeft de Ambt, geen rekening gehouden. Daarom meende spr. dat ook in dit geval voor beide feiten vrijspraak moest volvc-i of voor het laatste (het blij ven wonen dus) hoogstens een boete van f 3.of 1 dag). Mr Niemeiier gaf de raadsman een fluimpje voor zijn scherpzinnigheid en stemde volmondig, hoewel met redenen omkleed toe, dat deze wat het laatste be treft, gelijk had De Kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. (Sneeker Nieuwsblad). JAARVERGADERING WITMARSUM. 2 Febr. Hedenavond hield de Chr. Begrafenisvereniging „De Laatst Eer’’ haar jaarvergadering. Aan wezig 21 leden. De voorzitter opende de vergadering. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van de secretaris bleek dat in het afgelopen jaar zevenmaal van de diensten der ver. gebruik was gemaakt. 4 maal voor leden en 3 maal voor niet- leden. Het jaarverslag van de penn. wees een batig saldo aan. Aan het einde van het jaar was ruim f 500.in kas. Als bestuursleden werden herkozen U. Algera en J. Grasdijk, terwijl ook de bode U. Hellingwerf zijn mandaat verlengd zag. Ds H. VISSER TE DEN HAAG 75 JAAR ARUM. Maandag 7 Febr. vierde onze oud-dorpsgenoot, Ds H. Visser, emeritus voorat ook op de verdraagzaamheid en dat positief de Bijbels-Humanistische geestesstroming de ondertoon vormt bij t Nederlandse Volk en wekte nog op om zoveel mogelijk de V.P.R.O. te steunen. Mevr. Kuperus van Bolsward was met een prachtige verzameling voorbeelden aanwezig en gaf toelichtingen omtrent deze werkstukken die voor de Vreugde- centrale worden vervaardigd, waarmede de chronisch zieken worden bedacht. Ook sprak zij voor het Geschenken-abonne- ment, waarvoor zij een lans brak. Verder voerde Het Lyts Frysk Toaniel „De frjemde Gast” op en „De Foksejacht”. Het spelpeil viel zeer te bewonderen, ve len van de aanwezigen konden het eerste stuk op zich zelf niet waarderen, hoewel men van andere zijde er juist mee was ingenomen. De heer Broersma sloot deze avond met een toepasselijk woord, waarna de aan wezigen nog zongen van Gez. 281 1 en 2. R. E. S.—C. A. B. 2-3. Onder leiding van scheidsrechter Huis man brengt Anema precies 2 uur de bal aan het rollen e»n direct wordt er van beide kanten een flinke vaart achter gezet. CAB met de wind in de rug trekt het eerst ten aanval, goed combinerend gaat rood-wit er enige malen van door en niet zonder gevaar. De RES-achter- hoede schijnt de zenuwen niet in be dwang te hebben, in tegenstelling met vorige wedstrijden, wordt er nu vreemd geschutterd en spoedig weet de rood witte voorhoede hiervan te profiteren als Siemonsma op een gegeven moment onnodig hands maakt in het beruchte gebied. Anema richt zuiver en voor er een kwartier verlopen is, moet RES te gen een 1-0 achterstand aankijken. RES begint nu iets beter aan te pak ken, maar CAB blijft het tempo goed volgen en laat de tegenpartij geen mo ment los, waardoor de gastheren nooit in hun spel kunnen komen, en voorlopig niet bij machte zijn ook maar één goed schot te lossen. De CAB-voorhoede, die veel meer vrijheid wordt geboden en deze middag een goede indruk geeft, blijft dan ook steeds gevaarlijk. Voorlo pig weten Bosma cs de toestand meester te blijven, na 20 min. spelen wordt de RES-voorhoede zelfs even actief en no teren we een vliegend schot van Van der Meer tegen de bovenlat, dat beter lot had verdiend en een dito van Wout Mulder, fraai gestopt door keeper Van der Zee. Direct hierop is de bal al weer aan de overzijde, waar Adema op 2 me ter afstand nog kans ziet de bal tegen keeper Van der Werf aan te schieten. Twee minuten later zit CAB opnieuw voor het RESdoel, forceert een corner, die door Bangma fraai voor doel wordt geplaatst en als dan linksbinnen Hoek stra de bal voor d? voeten van Anema schuift, knalt deze hard en zuiver voor de V.’s bedrijf had geconstateerd, 2de maal ]angS van der Werf. duidelijk waarneembaar, dat de RESers door dit doelpunt geheel van de J kook zijn gebracht, wel verslappen ze geen moment, maar de combinatie is en blijft zoek en daar Breeuwsma, Nauta en Wielinga hun tegenstanders nooit een goede schietkans offreren, blijft een RES-doelpunt uit. Na rust trekt RES onmiddellijk ten aan val, wel weet Van der Meer met enige handige schijnbewegingen enige verwar ring te stichten, maar toch is het weer rood-wit die opnieuw het eerst dicht bij een doelpunt komt te staan, n.l. vanwe ge een keihard schot van linksbinnen Hoekstra dat de reeds geslagen Van der Werf tot zijn opluchting door de boven lat ziet gekeerd. RES antwoordt met een serie aanvallen, maar uitgezonderd Van-der Meer, blijven de overige voor- waartsen beneden de maat, waardoor de goed sluitende middenlinie en achterhoe de van CAB zich niet voor al te grote moeilijkheden zien geplaatst. Achttien minuten lang blijft CAB op 2-0 staan, dan herleeft plotseling de hoop, wanneer de arbiter (een volkomen fou- Zijn eigen portemonnaie was blijkbaar het enige, waarmee de veehouder A. de V. te Wolsum rekening hield toen er varkenspest op zijn boerderij geconsta teerd was. Hij scheurde nl. het blauwe papier, waarin tegen deze zeer besmet- telijke ziekte onder de krulstaarten ge waarschuwd werd, van de deur, vervoer de de biggen, waarvan hij kon vermoe den dat zij aangetast waren, met paard en wagen naar de weg en verkocht ze later voor de slacht aan een lager in Burgwerd. Zo werden allemaal goedge keurd, vertelde hij en zelf hadden ze er ook één van opgegeten. „Ik heb ze weggedaan om de schade zo klein mogelijk te houden,” voerde hij aan, maar volgens de Kantonrechter heeft hfj alleen maar aan zijn eigen por temonnaie gedacht en niet aan het be smettingsgevaar dat hij verspreidde. „U wist, dat het varkenspest was en hebt U er toch niets van aangetrokken.” „Mijn maag draaide me zowat om toen ik het proces-verbaal las,” zei de Amb tenaar. „Ik vind het heel erg, dat zo iets nog in Friesland kan voorkomen. Ik kan me indenken, dat het voor ver dachte niét prettig was, maar wat hij deed was gewoonweg misdadig.” Mr Niemeijer hekelde deze houding in felle bewoordingen en achtte een stren ge straf hier zeker op zijn plaats. Daar om eiste hij voor het afscheuren van het biljet f 100 of 25 dagen, voor het vervoeren van de biggen 2 x f 250 subs. 2 x 50 dagen en voor het verkopen f 500 subs. 10 dagen. "Verdachte vond dit erg hoog en tracht te zich te verschuilen achter de Gezond heidsdienst voor Vee, waarvoor de heer IJ. Heida, adj. inspecteur, die de ziekte op als getuige was opgetreden en o.a. me dedeelde, dat besmette of verdachte die ren wel onder toezicht van zijn dienst vervoerd mogen worden, maar waarbij dan alle nodige voorzorgsmaatregelen worden genomen. En hier had verdach te nu op gewacht, zoals hij beweerde, maar ook die vlieger ging niet op. Hij had nergens moeite voor gedaan, zoals wel bleek en op alle manieren gepro beerd de ziekte geheim te houden. De slager had hij bijv, wijs gemaakt, dat de biggen salpeterzuur hadden geslikt en daardoor erg hoestten. De Kantonrechter was dan ook niet mals in zijn oordeel. „Hoe is ’t mogelijk dat zoiets gebeurd is,” verzuchtte hij, „Ik heb de Friese boeren hoog, maar dit vind ik verschrikkelijk. U moest U schamen.” Mr. Menalda sloot zich dan ook volko men aan bij het requisitoir van de Amb tenaar en veroordeelde verdachte tot 4 boeten van resp. f 100/25 d„ 2 x f 250 subs. 2 x 50 d. en f 500/subs 100 dagen, totaal dus f 1100 of 225 dagen. Sneker Nieuwsbl. predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Terborg en thans voorganger van de afdeling Loosduinen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormde te Loosdui nen zijn 75ste verjaardag. Ds Visser werd op 7 Febr. 1880 in de Hervormde pastorie van Schoondijke (Z. Vlaanderen) geboren en studeerde aan de Rijks Universiteit te Leiden. Nadat can- didaat Visser in 1905 door het Provin ciaal Kerkbestuur van Groningen was toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 7 Januari van ’t daaropvolgend jaar, in 1906 dus, door zijn vader, te Hoogwoud (N.H.) in het ambt bevestigd. Daarna stond de ju bilaris achtereenvolgens nog te Oosthui zen 19C81910; Heerenveen 1910 1913 en Arum 1913—1920. Op 25 Ja nuari 1920 deed Ds Visser zijn intrede in zijn vijfde en laatste gemeente, Ter borg, welke hij diende tot 1 April 1946, toen hem op 61-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich toen metterwoon te ’s-Gravenhage, waar hij werd benoemd tot voorganger van de af deling van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. V.P.R.O. ARUM, 5 Febr. De V.P.R.O. hield in de zaal Lukkes een propaganda-avond; de consul, de heer J. Broersma opende de bijeenkomst en liet de aanwezigen zingen van Gez. 149: 13. Ds G. W. Scholte kreeg daarna gelegenheid om een propa- ganda-woord te spreken, waarin hu o.m. naar voren bracht dat de V.P.R.O. strijdt tegen wil en dank om de V.P.R.O. in de aether te houden. De V.P.R.O. be schikt maar over 5 minu. in de week van de zendtijd; door dit tot meerdere uren op te voeren, moet men tot meer leden komen. De V.P.R.O. ziet naast de spe cifieke bijzondere taken op religieus, maatschappelijk en sociaal gebied ook meer algemene taken van voorlichtende en ontspannende aard; tevens vraagt de V.P.R.O. begrip voor het goede recht ook het eigen Vrijzinnig Protestants geluid in de aether te laten klinken. Spreker wees vooral ook op de verdraagzaamheid paganda-avond besproken, die eerstdaags zal plaats vinden en waar de heer F. v. d. Sluis te Harlingen als propagandist zal spreken en de toneelvereniging van Wit marsum het toneelstuk van R. Bergsma „Cm it lok fan üs bern” zal opvoeren. Een vrij groot aantal bewoners, die nog niet lid zijn van Volksonderwijs en er eigenlijk wel voor in aanmerking komen, werden aangetekend en zullen huisbezoek ontvangen van een commissie. Een 3-tal commissies zal dit moeilijke maar toch ook weer mooie werk onder handen ne men, hopende op een goede leden-aan- winst. De voorzitter sloot de bijeenkomst na de rondvraag met een kort opwekkend woord. 46-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2