1 CREMATIEVRAAGSTUK BESPROKEN I J. ten Have 25 jaar hoofd der Chr. school te Nijland Stadsnieuws P.v.d.A. legen beperkte huurverhoging Hwat bringt üs de R.O.N.? GRIEP! No. 12 VRIJDAG 11 FEBRUARI BOLSU/ARDS NIEUWSBLAD DERDE BLAD VAN DER PLAATS BOLSWARD r Last van Zoutbranden op üw maag! Neem Reunies. W 'A INGEZONDEN MEDEDELING KAMEROVERZICHT c. volgde en waarin in de kracht van het geloof, in de kracht, d. DE FILM VAN DEZE WEEK Privé Secretaresse. Velen zullen zich de eertijds beroemde Duitse film „De Privé Secretaresse” met Renate Müller, Herman Thimig en Theo Lingen van ver voor de oorlog nog wèl kunnen herinneren. Thans is dit gezellige verhaal opnieuw verfilmd, met een andere rolbezetting weliswaar, doch met dezelfde leuke lied jes en komische wendingen. Door regis seur Hans Martin wordt deze frisse co- medie vol geestige dialoog uitermate smakelijk opgediend met in de hoofd rollen Sonja Zieman, Paul Hörbiger, Ru dolf Prack e.a. Het is een alleraardigste film, waarmede de toeschouwer zich een avond goea zal amuseren. Forfofch Fr. ütstjüring. Reportaezje fan de Friezendei yn Ljouwert. „It hat syn ütfallen”, in skoalle- kompetysje fan bünte programma’s, daan door meester ten Have is gedaan Nümer fiif: de Bysündere Lanbou- hüshaldskoalle' yn Boalsert. De Toetsebüters. Beg rafenscrematie. Intussen was de Tweede Kamer in een niet minder principieel debat gewikkeld. Het ging over een ontwerp om lijkver branding toe te staan. Crematie is tot nu toe in ons land wet telijk verboden, maar de Hoge Raad heeft in 1915 uitgesproken, dat lijkver branding niet strafbaar is. In de wet van 1869 wordt nl over verassing met geen woord gerept. Al veertig jaren wordt de lijkverbranding oogluikend toe gestaan. Nu is minister Beel met een ontwerp gekomen om deze materie te regelen. Begrafenis blijft regel, crema tie uitzondering. Om die uitzondering mogelijk te maken, wordt nu bepaald, dat verassing alleen wordt toegestaan, indien de overledene daartoe uitdrukke lijk de wens kenbaar gemaakt heeft in een schriftelijke uiterste wilsbeschik king of mondeling in het bijzijn van een notaris. De heer Oud (vvd) vond het absurd dat de crematie nog steeds ten achter wordt gesteld. Naar zijn mening moet de over heid zich niet met deze kwestie be moeien. Er moet een volledige gelijk stelling komen tussen begraven en cre meren. De heren Krol (ch), Bruins Slot (ar) en Mol (kvp) beriepen zich ech ter op de Christelijke traditie. Graf en begrafenis zijn essentieel voor de Chris telijke cultuur, hoewel men toe moest geven, dat er in dé Bijbel geen verbod voor crematie te vinden is. Het bestaan de rechtsstandpunt gaat uit van be graven. En bij dit standpunt moet de overheid zich aansluiten, zo zeide de heer Lemaire (kvp). Deze kwestie heeft in ons parlement altijd bijzonder moei lijk gelegen. Minister Beel is met een compromis gekomen. Dat was voor de heer Scheps (arb.) aanleiding om na mens zijn fractie te verklaren, dat hij aan dit compromis geen afbreuk wilde doen. Daardoor was de meerderheid voor dit ontwerp verzekerd. Want de rechtse fracties behalve de sgp beloofden voor dit ontwerp te zullen stemmen, omdat zij begrepen, dat men nu niet meer kan verbieden, hetgeen men veertig jaren oogluikend heeft toegestaan. De kvp-, ar- en ch-fracties zwegen bijna geheel over deze belangrijke vraagstuk ken. Zij Jiebben te kennen gegeven de wetsvoorstellen van de Regering te zul len afwachten. Nadat de Tweede Kamer daarover het woord gevoerd zal hebben, komen de Senatoren er aan te pas. De voorzitters van de genoemde fracties voelden er niets voor op hun beurt voor uit te lopen, hetgeen zij staatsrechte lijk niet zonder bedenking achtten. De fracties der pvda en de vvd zwegen allerminst. Oud-Minister In ’t Veld kon dit moeilijk doen. De Regering heeft toegegeven dat de komende huurverho ging maar zeer beperkt zal zijn en dat zij niet zal gelden voor arbeiderswonin gen boven een bepaalde huur. Dit Kabi netsbesluit heeft ongetwijfeld afbreuk gedaan aan het socialistisch verlangen naar een flinke huurverhoging, met de mogelijkheid een deel daarvan af te ro men, dat gebruikt zal worden voor de financiering van de nieuwbouw. De ge dachte van een huurbelasting en een huuregalisatiefonds heeft de Regering nu afgewezen. De heer In ’t Veld heeft heel duidelijk te kennen gegeven, dat zijn fractie het beleid van de Regering op dit punt met geen mogelijkheid kan toejuichen. Naar zijn mening is door ’t ministerie weg van de minste weer stand bewandeld. Uit een oogpunt van volkshuisvesting betreurde hij het dat er voor arbeiderswoningen geen huur verhoging komt. Het zal er wel op neer komen, dat de subsidie op de woning bouw vergroot moet worden. Ook voor de reeds gebouwde woningen, om het hoge huurpeil te drukken. De pvda vindt de huidige samenwerking van groot be lang. Zij wil deze niet roekeloos in de waagschaal stellen, maar de socialisti sche fractievoorzitter was wel van me ning, dat er tendenzen in het regerings beleid aanwezig zijn, waarvan men zich kan afvragen of zij niet in strijd zijn met de socialistische beginselen. Het is dus op zijn minst twijfelachtig of de pvda in de komende maanden de rege ring zal steunen als de beperkte huur verhoging in behandeling komt. verloop van de lonen en prijzen. Offi cieel deelde hij mede, dat de Regering over dit verloop niet gerust was en daarom heeft besloten af te zien van een belangrijke huurverhoging. De duurdere woningen werden echter verhoogd. Dit is mogelijk doordat het verschil in huren tussen de duurdere oude en nieuwe wo ningen het grootst is en doordat de be lastingverlaging juist voor de meer draagkrachtigen geldt, die de hooge hu ren betalen. Er moet rust komen in de prijsontwikkeling. Belastingverlaging is daarom noodzakelijk. Zij is een middel om uit de spiraal van hogere lonen en hogere prijzen te komen. De beperk te huurverhoging is niet ideaal, maar momenteel zeker de beste oplossing. GEEN VEEHOUDERS- CONFERENTIE De „Chr. Lanbou-jongerein” had het plan opgevat te Bolsward een driedaag se conferentie te houden voor jonge vee houders, waar verschillende problemen zouden worden besproken. Deze confe rentie kon helaas wegens gebrek aan UIT WINTERSLAAP ONTWAAKT De markt te Bolsward is kennelijk uit de winterslaap ontwaakt, al dwarrelden dan gistermorgen de sneeuwvlokken bij honderdtallen neer op de ranke lijfjes van de nuchteren kalveren, de spekrug van moeder „kuos” met haar kroost en in het wollige vacht van de schapen. Noteringen: zeug f350 tot f375, biggen f 45 tot f 55, nuchteren kalveren f 25 tot f 45, schapen f 120 tot f 130. Op de pluimveemarkt golden dezelfde prijzen als vorige week. De Eerste Kamer is begonnen aan de behandeling van de begro ting. En zoals de'gewoonte is, werd de eerste week van de begro- tingsrace besteed aan het algemene politieke debat. Dat is de kracht van de Senatoren. Ieder jaar opnieuw zijn zij in staat om de aan dacht gespannen te houden. En dat wil heel wat zeggen voor een college, welks taak het eigenlijk is om achter de feiten aan te lopen. Ditmaal heeft het debat zijn actualiteit echter niet verloren. En dat lag niet aan de beschouwingen over het Mandement der Bisschoppen, waarover langzamerhand geen enkel nieuw gezichts punt meer naar voren kan worden gebracht. De komende belas tingverlaging en de huurverhoging wierpen echter in dit grote jaar lijkse steekspel haar schaduwen vooruit. DE KUNST OM OUD TE ZIJN Volgens een zeer geleerde denker n.l. Le Rochefoucauld, verstaan slechts weini ge mensen de kunst om oud te zijn, aldus burgemeester J. G. S. Bruinsma in zijn openingsrede van de bejaarden sociëteit, die hij verleden Dinsdag uit sprak in „De Keizerskroon” alhier. Het mag dan waar zijn, feit is zeker, dat deze kunst spoedig zeer druk werd beoefend. Na al de plechtige woorden, gesproken door de heer Hardam, dir. der Hendrik Nanneshof, burgemeester J. G. S. Bruinsma, die ook nog andere geleerde uitspraken citeerde (bijv, van Ovidius) en de heer J. Praamsma, voor zitter van het bestuur der Gemeentelij ke instelling van sociale zorg, zat de stemming er al volop in. De belang stelling was buitengewoon. Minuten lang is men bezig geweest met het aandragen van stoelen en er waren zoveel liefhebbers voor thee (deze keer gratis, de volgende Dinsdag voor f 0.05 per kop) dat de laatsten genoegen moesten nemen met een kopje zonder schotel. Voor de oudjes was het een soort reünie. Wie dacht niet aan een soortgelijk sa menzijn tijdens en na de bekende ge meenschappelijke ouden van dagen- tocht? En toch was het ook weer zo anders. Dan is het een praten en na praten, nu werden er al spoedig allerlei spelen gedaan. De dames kienden er onder de beproefde leiding van mevrouw Hardam lustig op los. De mannen be proefden hun kunsten op het groene laken of bij de sjoelbak. Trouwens de laatste was ook bij de vrouwen favo riet. Ieder was gezellig bezig en men vergat de tijd. Zo was de inzet van deze sociëteit een uitstekende. Wij geloven dat het er de volgende week weer gezellig zal zijn. Ten slotte mag niet onvermeld blijven dat een team behulpzame dames prach tig werk heeft verricht, niet alleen met de voorbereiding, maar ook met he.t schenken van thee en het meedoen aan de spelletjes. Ook de plaatselijke gees telijkheid was bij de opening tegenwoor dig, alsmede het sociëteitscomité van Sneek. Zij zetten hun stempel op het beleid. Maar dit bewijs klépt in ieder geval niet met de uitlating van de socalistische fractievoorzitter de heer In ’t Veld, die er juist over klaagde, dat het Kabinet niet voldoende rekening houdt met de socialistische opvattingen. Het niet in voeren van de huurbelasting, het soda- project, de afschaffing van de dividend- beperking zijn een paar bewijzen voor de stelling van de heer In 't Veld. In al deze gevallen zijn de socialisten tegen het regeringsbeleid, dat mede gevoerd wordt door vijf socialistische ministers. En deze drie punten zijn waarlijk niet onbelangrijk. Iedere politiek in Neder land bestaat nu eenmaal uit het sluiten van compromissen. En het is duidelijk, dat ook andere partijen wel eens water in de wijn moeten doen. De heren Kropman (kvp), Anema (ar), en Kolff (ch) hebben ’t kabinet kracht dadig gesteund, hetgeen uiteraard niet wil zeggen, dat zij geen détailbezwaren hadden. Nam de a.r. woordvoerder zijn partijgenoot minister Zijlstra in bescher ming, zijn kvp collega ontfermde zich over minister Cals. Behalve de pvda waarschuwde iedere fractievoorzitter minister Donker (pvda) om de behan deling van het nieuwe Burgerlijk Wet boek niet te forceren, terwijl de kvp met deze bewindsman nog een appeltje zal schillen over het gratiebeleid. Alge meen ging men accoord met een beschei den uitbreiding van de Eerste en Twee de Kamer, al wilde men de bestaande verhouding 2 1 niet verbreken. Het mandementsdebat leverde dus niets nieuws op. De kvp verdedigde natuur lijk dit herderlijk schrijven, terwijl de ar en de ch die passages steunden, die een bestrijding van de doorbraak inhielden. Daarover werden zeer principiële be schouwingen gehouden. De pvda en de Wd bleven volhouden dat het mande ment de politieke vrijheid van de r.k. medeburgers belemmert, omdat zij zich niet meer kunnen organiseren zoals zij zelf willen. Minister Drees had een gemakkelijke taak. Hij behoefde zich niet te bemoeien met de meningsverschillen tussen de partijen onderling. En ook de mande- mentskwestie kon hij dus laten rusten. Vrij uitvoerig is hij ingegaan op het RES-SCHUTJ ASPARTIJ Aan de Woensdag gehouden schutjas partij in „den Hof van Holland” namen 62 leden deel. De prijzen werden gewonnen door: 1ste prijs: D. Bakker en J. Altenburg. 2de pr.: B. Draaisma en G. Terbraak Sr 3de prijs: R. Huisman en D. Bouwmees ter. 1ste troostprijs: N. Stienstra en J. El- zinga. 2e troostprijs: Y. Wierema en Joh. Ade- ma. 3e troostprijs: Sj. Palsma en B. van der Meulen. 1ste poedel: A. Houwer en Jac. Houben. 2e poedel: S. J. Dijkstra en A. Krijnsen. DUITSE JONGE BOEREN OP BEZOEK Een 45-tal r.k. jonge Duitse boeren zijn enkele dagen te Bolsward gedomili- ceerd in het kader van een tegenbezoek teneinde de vriendschapsbanden, die in November van het vorig jaar jaar werden gelegd, te bestevigen. Vanmorgen is het gezelschap naar Leeu warden vertrokken ter bezichtiging van het Friesch Museum, Koopmans Meel fabriek (waar hen door deze firma een diner werd aangeboden) en Frico. Hedenavond zal er een officiële ont vangst plaats vinden in de (tijdelijke) raadzaal van het stadhuis te Bolsward door burgemeester Bruinsma, de gees telijk adviseur van de JBTB in Fries land, pastoor L. W. Vlaskamp van Heeg, de heren geestelijken van Bolsward, het hoofd der LLS, de heer Tj. de Jong, en de Techn. Adviseur de heer A. Feen- stra van St. Nicolaasga, terwijl morgen het veefokbedrijf van de voorzitter der ABTB, de heer A. T. Hettinga te Corn- jum bezichtigd zal worden, evenals het veefokbedrijf van de heer Brandsma te Lekkum. Het gezelschap arriveerde Woensdag middag omstreeks 4 uur bij de Groene Weide, waar na een hartelijk woord van welkom door pater Hettema en burge meester Bruinsma, men zich spoedig te goed deed aan een wachtende koffie tafel. De leider van de gasten Hans Rother, voorzitter van de Landjugend Friesoythe beantwoordde de welkomstrede van de voorzitter der gastvrouwe, de JBTB, de heer J. K. Agricola. Gewezen werd op de gemeenschappelijke taak van de W.- Europese volkeren, ten opzichte van het dreigende gevaar van achter het ijzeren gordijn. Gisteren bracht het gezelschap o.a. een bezoek aan Tacozijl, de NOPwerken en het KI-station te Tuk en had men een samenkomst met de JBTBleden uit dé kring Steggerda in het Parochiehuis al daar. MIDREIZA Evenals in andere delen van ons land heeft een aantal Bolswardse winkeliers zich gemeld voor de Midreiza-actie. Deze actie beoogt de uitgifte van bon nen aan het publiek bij aankoop van een bepaald bedrag. Deze bonnen geven recht op een aantal kilometers rijden per bus of trein, voorts op gratis ben zine voor motorvoertuigen. In welhaast alle delen van Nederland is deze Middenstands Reis Zakenactie een succes gebleken. Men heeft hier en daar vele clubs, die de bonnen spa ren voor zieken, opdat zij voor niets naar herstellings- of bedevaartoorden kunnen reizen. Voorts zijn er talloos vele particulieren die door middel van de bonnen hun vacantiereis bijeensparen. Het betreft hier een geheel nieuwe ma nier van reclame maken, die getuige de zaken, die reeds in Midreiza-verband zijn opgenomen kennelijk beantwoorden aan de wensen van het publiek. RAADZAAL ONTLUISTERD Bereids is men begonnen met de restau ratie van het stadhuis. „It moat earst op it mAJst foar’t it bettert”. Met dit spreekwoord hebben wij ons maar getroost, toen wij giste ren een kijkje gingen nemen. De muur tussen de „garderobe” en de voorma lige raadzaal was toen reeds groten deels weggebroken. Waar eens de vroe de vaderen wijze woorden spraken, zat men stenen te „bebikken”. Het was er stoffig. Salomo’s rechtspraak” was reeds van de wand verdwenen, men was bezig de prachtige poort, die eens master Gys- berts vader zo mooi beschulpte, te de monteren en voorlopig weg te breken. Het balconnetje heeft kennelijk eens een keer in brand gestaan, de balken ver tonen er duidelijke sporen van. Men vraagt zich af waarom men zulke ge havende balkjes destijds maar niet ra dicaal heeft weggebroken, al moeten we met het oog op de reconstructie hoogst dankbaar zijn, dat dit niet is geschied. Bij alle narigheid, die een verbouwing eenmaal meebrengt, is echter nti reeds de ruimtewerking van de vergrote raad zaal bewonderenswaardig. Met belangstelling zullen we de restau ratiewerkzaamheden volgen. en van was belicht. van de avond Hoewel 1 Febr. de officiële datum was, is Woensdag 9 Febr. het feit herdacht dat de heer J. ten Have 25 jaar als hoofd verbonden was aan de Chr. school te Nijland. Een grote menigte van vrienden en be langstellenden vulde tegen half acht „Het Gebouw”, dat tenslotte tot in alle hoeken bezet was. De leiding Wij willen ons gaarne aansluiten bij de woorden van de conferencier John Kelly die een beroep deed op de muzikale ta lenten, om zich bij „Andante” aan 6e sluiten, omdat er enige leden zijn, die wegens vertrek naar elders noodge dwongen moeten bedanken. John Kelly heeft bijzonder bijgedragen tot het welslagen van deze avond. Met zijn vlotte conference en leuke liedjes wist hij al direct contact met „de zaal” te krijgen. Evenzo de heer Johan Bok, Frieslands kampioen-accordeonist. Het dwingt on ze bewondering af met welk een virtu ositeit en muzikaal gevoel hij bijv, de Oberon van Weber speelde. Ook kregen wij nog een trombone-solo „De Beierse Polka”, gespeeld door de heer Zijsling, te horen. Dit nummer werd knap gespeeld. Met een gezellig bal werd deze in alle opzichten goed geslaagde uitvoering be sloten. Tiisdei 15 Febrewaris: 18.5019.00. Fryske fitstjftring. a. Meditaesje fan Ds C. L. Ruben to Grins. 19.12—20.00. b. staat van de 1952. Minister Portefeuille op moet ook op- het woord, die in de aanvang van zijn speech liet uitkomen dat onderwijzers eigenlijk argeloze mensen zijn en dat hij het er maar op gewaagd had zonder uit nodiging binnen te komen. Verder spreekt hij de hoop uit dat ’t de jubilaris in z’n verdere leven goed mag gaan Als karakterschets van de heer ten Have ge bruikte hij de woorden: Goed, fris, klaar. Een goede collega, geen agressieve figuur. Fris, bij de behandeling van onderwer pen waarbij hij pittige vragen weet te stellen. Klaar. ec„. ongecompliceerde persoonlijk heid, die ze niet achter de ellebogen heeft. Altijd een stabiele, doorzichtige figuur met een goede reputatie. Hij laat z’n woorden vergezeld gaan van een klein stoffelijk blijk van medeleven. Als oud-leerling sprak de heer M. H. Gerbrandij, die meester de dank van alle oud-leerlingen overbracht en hem een on derwijzer noemde bij de gratie Gods. een aan 't Beproefde afdoende middel, dat g# inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maag zuur elimineert. Geen wonder, dat ieder een dweept met Rennies een uit komst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruitzicht van hun maagklachten achterafmaar wien Rennies af doende uitkomst brachten. van de Bijbelkring de heer A. Seffinga overhandigde een Have beëindigde spr. zijn openingswoord. Als tweede spreker kwam naar voren de heer C. H. Hofstra, die namens het schoolbestuur sprak de voorgeschiedenis van de benoeming en installatie memo reerde en hoe uit 9 sollicitanten ten slotte de keus viel op de jubilaris van thans. Spr. roemt de prettige samenwerking tus sen het jubilerende hoofd der school, en het schoolbestuur, die er die jaren is ge weest enqpok de persoonlijke vriendschap die zij beiden hebben onderhouden. Na mens het schoolbestuur feliciteert hij ten slotte de fam. ten Have en biedt een kap stok aan. Namens de vereniging voor Chr. Volks- onderwij en als vriend spreekt de heer Faber, rustend hoofd ener Chr. school te Sreek. Hij dankt voor de uitnodiging dit jubileum mee te maken en verdiept zich in de historie. De taak van het hoofd der school, zegt spr., is zwaar en moeilijk. De bijbelse geschiedenis wordt, wat meer dere sprekers nadien onderstreepten, het belangrijkste vak genoemd. De samenwerking was altijd goed. Aan het einde van zijn rede sprak hij de hoop uit, dat de heer ten Have gespaard mag blijven tot zegen van velen. Na de pauze, die nu volgde en waarin die God hem gegeven heeft. Met harte- op een kopje thee werd getracteerd, ver- 1 lijke gelukwensen aan c_ f INGEZONDEN MEDEDELING Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. MUZIEKUITVOERING VAN „ANDANTE” Voor een flink bezette Doelezaal en een aandachtig publiek, gaf ’t Amusements orkest „Andante” haar jaarlijkse uitvoe ring. Het programma bevatte een 15-tal zo wel lichte als zware muzieknummers, die onder de eminente directie van de heer R. de Jong op een behoorlijk peil ten gehore werden gebracht. Men heeft dan ook werkelijk genoten van deze soort muziek, die hier wel een bijzondere plaats inneemt, al was er dan ook wel eens een nummer bij dat min der goed aan de gestelde eisen voldeed. Geconstateerd kon worden, dat „Andan te” over meerdere prima krachten be schikt, getuige o.m. de gespeelde num mers als ouverture „lm Reiche der In- dra” van Paul Lincke en de wals „Wie- de familie ten kreeg de heer D. Zuiderveld uit Sneek ner Prater Leben” van S. Translateur. deelname geen doorgang vinden. Onmacht. De liberale fractievoorzitter, Prof. Mo lenaar, ging in zijn critiek nog heel wat verder. Dat kan hij gerust doen, omdat de vvd-fractie nu eenmaal in de oppo sitie is. De komende 10 pet. huurverho ging noemde hij een bedroevend staaltje van regering, een manifestatie van on macht, een van de treurigste resultaten van het beleid van deze regering. Dat was niet gering. Dat er een huurbelas ting komt vond hij maar een schrale troost. Deze felle uitlating van de oppo sitieleider in de Eerste Kamer verwekte echter geen opschudding. Zijn gehele redevoering was nl zeer scherp gesteld. Verscheidene ministers nam hij onder de loupe. Minister Zijlstra (ar) vond hij uitstekend. Dat is trouwens een alge mene opvatting. Maar minister De Bruyn (kvp) die met de PBO is belast, is naar de mening van Prof. Molenaar overbodig, minister Van Thiel (kvp) maatschappelijk werk is de zwakste minister uit het Kabinet; minister Cals (kvp) Onderwijs had allang moe ten heengaan. Het Kabinet is voor zijn aanblijven verantwoordelijk, terwijl mi ni stei- Beel (kvp) Binnenlandse Za ken weliswaar blijk geeft ook ver schillende andere departementen te kun nen besturen, maar op wiens naam toch de totale mislukking grondwetswijziging in Luns (kvp) zonder Buitenlandse Zaken passen, want het departementale appa raat is niet in orde. Het is een grove blunder dat hij heeft moeten toegeven dat het personeel van de Russische am bassade niet is verdubbeld. Nog een zo’n misstap en het is gedaan met het mini sterie van minister Luns of van minis ter Beyen. Dat was een indrukwekkend lijstje van zwakke ministers. In elke critiek zit een element van waarheid. De ene minister is nu eenmaal beter dan de ander, maar het beeld van Prof. Molenaar was toch enigszins overtrokken. Hij wilde bewij zen, dat de socialistische bewindslieden de sterkste ploeg in het Kabinet vormen. Namens de oud-leerlingen bood hij prachtige boekenkast en een boek „dat door henzelf was geschreven”. ging in geachten terug en de generaties kinderen die Een der onderwijzers van de school te Nijland, de heer W. Haak, die 8 jaar onder de jubilaris heeft gewerkt, roemde de goede geest die onder het gehele per soneel der school heerste en prees z’n „baas” wat betreft zijn omgang met de kinderen. Namens het personeel der school bood hij het boek van Prof. Hui zinga: „De herfsttijd der Middeleeuwen” aan. De oüd-onderwijzer van de school te Nij land, de heer Sj. Rusticus, begint met de vraag te stellen of dat nu zoveel inhield, 25 jaar hoofd van een school te zijn. Hij noemde het een voorrecht dat hij onder de jubilaris heeft mogen werken. Hij liet ons even genieten van een dag uit eier- zoeken en brengt de jubilaris tenslotte dank voor alles wat hij voor hem is ge weest. Als afgevaardigde Nijlanderzijl sprak een kort woord en boek en een doos sigaren. De heer J. R. Abma sprak als secretaris van de Chr. Hist. Gem. kiesver. waarvan de jubilaris voorzitter is, maakte een vergelijking tussen win Ds Hoedemaker en meester ten Have en bood een bloem stuk aan. Zuster Halsema liet de jaren van vroeger nog eens de revue passeren en schilderde de jubilaris als de huisbezoeker bij zie ken en eenzamen. De heer De Boer, hoofd der Chr. school te Abbega, sprak mede namens zijn col lega’s te Folsgare en Oosthem de jubila ris toe en wenste hem nog veel goeds voor de toekomst en lange jarer van verdiende rust. De heer M. K. Feenstra hield namens de dorpsgemeenschap een met humor ge kruide speech en vergeleek de taak van de onderwijzer van thans met die van voor 1QQ jaar. Met z’n gehele persoonlijkheid zegt spr., heeft de jubilaris zich gege ven niet alleen aan de school, maar ook aan de dorpsgemeenschap. De here G. Gerbrandii bood hierna met een kort woord de jubilaris een cadeau aan in de vorm van een vrije morgen. De heer P. Dijkstra sprak namens de ouders en bracht de dank van dezen aan de jubilaris voor hetgeen hij altijd voor de kinderen is geweest. Personlijk bracht hij dank, niet alleen voor wat de heer ten Havé als onderwijzer zijner kinderen is geweest, maar ook als huisvriend. Óe oud-koster, de heer H. Wildschut memoreerde als laatste spreker de vervlo gen 25 jaren, waarvan hij 22 jaar onder meester ten Have heeft mogen dienen, daarbij sterk het accent leggende op de gebeurtenissen in de bezettingstijd. Aan de grote rij van sprekers was hier mee een einde gekomen en nu betrad de jubilaris het podium om een hartelijk, zeer hartelijk dankwoord te spreken tot allen voor de onvergetelijke dag, hem en zijn vrouw en kinderen geboden. Ook dankte hij hartelijk voor de vele cadeau’s hem geschonken en zeide, dat men zijn werk teveel aan één krnt had belicht, om dat elk die werkt fouten maakt avond alleen het goede Ds Prins, die in de loop alle sprekers persoonlijk had bedankt, sprak nog een dankwoord voor de goede opkomst, liet daarna zingen Gezang 280 laatste couplet, waarna hij voorging in dankzegging, waarmede een einde kwam aan deze jubileumavond, die als hoofd motief had: „Gode alleen de eer”. Het muziekgezelschap „PatoKaan” zorgde op uitstekende wijze voer een passende muzikale omlijsting. j van de avond berustte bij de plaatselijke predikant, Ds L. J. Prins, die als avang van de avond liet zingen Psalm 103 1 en uit de H. Schrift voorlas Lukas 17 710. Na voor te zijn gegaan in gebed, sprak Ds Prins er zijn voldoe ning over dat zovelen aan de oproep deze avond mee te maken, gehoor hadden ge geven. Hij sprak over door de jubilaris in al dienaren waren on derwezen en hoe de jubilaris een grote plaats heeft ingenomen in de harten van velen. Dankbaar was spr. gestemd over ’t feit, dat er in ons dorp is een School met de Bijbel, die van grote betekenis is voor het gezinsleven en de kinderen. Méér dan een feestdag, aldus spr., is deze dag ech ter een dag van inkeer. Het werk hier ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 7