KAMERLID DE RUITER SPRAK TE EXMORRA HflftlEA DAM PO Dameshonden Zware of lichte dagen? Kou en Pijn wrijft U weg met - WITTE lJ^>°-n KRUIS" Plaatselijk nieuws Be ge W O1 I vragen Bi Vc Se weerstanden het „Gedenk dag 7 Febr. i i meegedaan 1 1 1 waarbij 1 plicatie gaf ;e en :wam ■od ook I I 5 f B. die be te ov De we sy Bi ee de H on lit B. be vo sti E< w; m ri; ae cc le w he st D V( Ge te w< ks w< W1 Di oc g« se P* D oo gc de D w b: t< v< g D zi h z< V B d b P d v n a r V v n li belicht werden, n.l. door_ Ds Miedema INGEZONDEN MEDEDELING de Jong en L. de Aangifte van i Daarna rondvraag. lijst van werkt voor oorlog en Daarna werd de vergadering gesloten. leugen in een ge- bedrijfskern voor de C.M.B., afd. EEN GROOT EI MAKKUM. Mej. Cecilia Adema werd door een van haar kippen (pieken van verleden jaar Augustus) verrast met het eerste ei, dat maar eventjes 80 gram woog. Dit is voorzeker een goed begin. Nu maar afwachten of de kip het leggen van dergelijke dikkerts volhoudt. K. F. F. B.-FILMJOUNEN Lyk as men wit komt it KFFB filmtour- né nije wike ü.o. to Boalsert (Moandei), Nijlan (Tiisdei), Easterein (Woansdei) en Lollum (Sneon). Draeid wurde „De Pylgerrefze” en oare Chr, films. As der bilangstelling foar is, kinne ek oare doarpen noch ynskeakele wurde. Wy fêstigje de oandacht binam- men ek op de bernefoarstellingen to Boal sert (4.30 ure), Nijlan 3.30 ure) en Lol lum (4 fire) De bidoeling is, dat bilangstellenden üt Hichtüm, Burchwert, lemswalde, Tsjerk- wert en Eksmoarre de joun to Boalsert meimeitsje si 11e. JAARVERGADERING N. C. V. B. LOLLUM. De N.C.V.B. afd. Lollum hield haar jaarvergadering op 7 Febr. ’55 onder leiding van haar presidente mevr, v. d. Kooy. Mej. G. v. Abbema hield een Bijbelinleiding over „Mozes” Hier volg de een korte nabespreking op. BILJARTEN OOSTERLITTENS, 7 Febr. Tn de ge lagkamer van „Het Wapen van Fries land” was het een drukte van belang we gens de te houden wedstrijd op het groe ne laken. Met ambitie werd de queue ge hanteerd. De uitslag was: le pr J. Bouma en P. Santema te Oosterlittens; 2e pr. J. K. Timmerman, Oosterlittens en T. Hoekstra, Baard. Een geslaagde avond De Chr. Hist. Kiesvereniging Wonsera deel hield, onder’voorzitterschap van de heer H. N. H. K. de Jong haar jaarver gadering in ’t Lokaal van de Ned. Herv. Kerk te Exmorra. Als spreker was uitgenodigd het Twee de Kamerlid, de heer J. de Ruiter, die als onderwerp had gekozen: „De CHU en de politieke problemen van deze tijd” terwijl tevens op het programma ver meld stond de „Jaarlijkse rondblik in onze gemeente, te geven door het raads lid J. Bremer. Allereerst werd het woord gegeven aan de heer de Ruiter, die begon met te zeggen, dat wanneer men de problemen wil benaderen en mede helpen om deze tot een oplossing te brengen, het maar de vraag is door welke bril men die bpziet. Men zal zich hierbij in eerste instantie moeten laten leiden door de beginselen, waaraan men zich heeft geconformeerd. Voor de Chr. Historischen ligt de basis voor het politieke denken en handelen vastgelegd in artikel 1 van het begin selprogram. Het Woord Gods zal ook op dit stuk van zaken het richtsnoer moeten zijn. Spreker herinnerde in dit verband aan het woord van Jezus Christus: „Heb uw naaste lief als u zelf”, wanneer het bijv, gaat oïn de sociale vraagstukken. Vervolgens stond de inleider stil bij de verschillendee momenteel aan de orde zijnde problemen. Als eerste werd genoemd de grote lijn in de politiek van vandaag, het streven naar Europese integratie. Allerwegen wil men komen tot samenbundeling van krachten. Dat dit niet altijd even vlot verloopt, heeft ons dé kwestie omtrent de Europese Defensie Gemeenschap en de Kolen en Staalgemeenschap ge toond. De consequenties, welke hieraan voor ’t Nederlandse volk zijn verbonden moeten niet te licht geacht worden. De inleider memoreerde verder de alom heersende onrast, ook in Nederland, het geen o.a. tot uitdrukking komt in de onderlinge verhouding tussen de poli tieke partijen, die soms te wensen over laat. Genoemd werd het mandement en de daardoor ontstane wrijving. Vooropgesteld dient echter te worden, dat, wil men in het belang van het Ne derlandse volk iets tot stand kunnen brengen, er samenwerking moet zijn, als men daarbij maar niet in botsing komt met de beginselen. Dames, Uw keus kan niet loeilijk zijnl Dank zij Witte Kruispoeders behoeft U niet tegen bepaalde dagen op te zien I Ze verdrijven pijn en lusteloosheid en zijn onscha delijk voor de maag I Een- I maal geprobeerd zorgt U ze- I ker ze altijd in huis te hebben. 5 Ook in tablet- B en cachet-vorm. Vraagt ttw Apor tlichtr of Drogist NUT EN NOCHT NIJLAN, 9 Febrewaris ’55. Op ’e Joun fan dizze dei haldde it selskip „Nut en Nocht” in toanieljoun, dy’t troch it sel skip „Nim it sa’t it is” fan Rien forsoar- ge waerd. It wie al mear dan in kertier oer de tiid doe’t foars. Hoogwater de joun iepen» mei in wurd fan wolkom oan ’e oanwê- zige leden en it selskip faa Rien. De op komst wie moai great, as men de spilers fan Rien der-by rekkene, tige goed. Rien is de léste jierren in wolkomme gast fan „Nut en Nocht”. Neidat de gearkomste iepene wie en d« skriuwer de oantekenings lézen hie, kaem it selskip fan Rien foar it fuotljocht mei it stik fan Barend van der Veen, titel® „As it der op oankomt”. De lju üt Rien, wy binne dat de léste jierren al sa’n bytsje wend, meitsje har paedtsje mar moai goed skjin. Men mei konstatearje dat alle spilers fan dit selskip har foar de folie 100 jowe, sadat in joun mei Rien altyd slagget. Wy hoopje dan ek Rien in oar jier wet op de planken to sjen. In sellich dounske wie it ein fan dizze moaije joun. INGEZONDEN MEDEDELING VOETBALLERS OM HET BILJART ARUM, 8 Febr. Daar de terrein- en weersgesteldheid de voetballers gedu rende de laatste weken op nonactiviteit gesteld hadden, organiseerde de voetbal vereniging „Arum” voor haar leden en donateurs een handicapwedstrijd. Werd vorig jaar met grote deelname een der gelijke wedstrijd gehouden, thans over trof het aantal deelnemers aller verwach tingen. Er moest namelijk ditmaal een 42 deelnemers worden afge- en daar menige partij met het kleinst mogelijke verschil werd beslist, kan men zich indenken, dat deze wed strijd de belangstelling vele uurtjes ge vangen hield. Het was de heer Tj. Kam- stra, die tenslotte beslag legde op de eer ste-prijs, die door de heer W. Groene- woud beschikbaar was gesteld. De ove rige prijzen werden als volgt gewonnen: 2e prijs S. Bosgra; 3e prijs J. F. v. Gor- kum; 4e prijs W. Groenewoud; 5e prijs D. D. Tolsma Jr. en 6e prijs A. Faber. De prijzen bestonden uit vleeswaren. Het was een zeer mooie wedstrijd, die zeker navolging zal vinden. Voorts werd nog besloten om op Dinsdag 22 Februari een bijzondere clubavond te beleggen, waar bij de heer Abe Brouwer zijn boek „Abe Lenstra” zal bespreken. JAARFEEST WONS. Vorige week werd alhier ’t jaar feest gehouden van onze I Ted. Herv. klei ne meisjes en knapenverenigingen in het gebouw. Het was dan de eerste maal in de geschiedenis dat dit feest kon worden gehouden. De leiding berustte bij Ds Mol. Het feest is zeer geslaagd, de meis jes zowel als de jongens hebben hun best gedaan. Het was in één woord af. De verslagen die werden gehouden ga ven een duideliik overzicht van het ver enigingsleven. De inleiding werd gehou den over de gelijkenis van de Barmhar tige Samaritaan. Voordrachten en samen spraken wisselden elkaar af, waarna aan het einde van de avond een tableau werd gegeven. HOE BISTIET IT'. As it der op wierret kin in kou in hazze fange. Mar as'it der op wierret kin it noch wol singelierer. To Lollum steane by boer J. J. Strikwerda twa kij op ien- selde stal. Neat bysünders. Mar dy twa kij binne mem en dochter. Soks mei ek noch hinnebruije. Mar nou keallen dy kij allebeide op ’e selde dei 1 Enen dat is it singeliere, de aid kou waerd mem fan twa fikse keallen en beppe fan twa oare, hwant mem en dochter brochten allebeide in twilling! It buorket mar goed by Strikwerda. Verder werd de avond gevuld o.a. met voordracht, schimmenspel, foto projectie en de jaarlijkse verslagen der penn.esse en secr.esse. De kas sloot met een batig saldo van f 25.56. In de vacature van het bestuur werd gekozen mej. H. Baard». Terwijl de secr.esse, die erkiesbaar was, herkozen werd. Er werd gecollecteerd voor het Magdalenafonds. Ondanks het slechte weer waren er 47 van de 74 le den aanwezig. Ook aan de hier te lande geheven be lasting werd de nodige aandacht gewijd en spreker gaf te kennen voorstander te- zijn van verlaging van de belastingen in de eerste plaats ten behoeve van de bedrijven en de gezinnen. Het woningprobleem werd eveneens aan gesneden. Overal zit men te kampen met te weinig bouwvolume en het is voor de gemeentebesturen moeilijk om dit onderdeel van haar bestuurstaak op bevredigende wijze uit te oefenen. Voor al de krotopruiming moet bevorderd worden. Uitvoerig weid daarna door de inleider gesproken over de langbouw en de daar mede samenhangende vraagstukken (o.a. de melkprijs). Aan de vragen, welke hiérna aan de heer de Ruiter werden gesteld, viel op te maken, dat de aanwezigen met aan dacht en interesse diens betoog hadden gevolgd. Hierna gaf de voorzitter een overzicht van de belangrijkste zaken, welke zich in het afgelopen jaar met betrekking tot de kiesvereniging hadden voorge daan. Na de vaststelling van de notulen en het financieel verslag over 1954 werd het woord gegeven aan de heer Bremer. Deze inleider gaf enkele citaten weer uit de begeleidingsbrief behorende bij de begroting van de gemeente Wonseradeel voor 1954 en liet de aanwezigen in de geest een blik werpen op al hetgeen in middels in de gemeente Wonseradeel aan kapitaalswerken is tot stand geko men. Voorts werd nog een overzicht gegeven van die objecten, welke nog in uitvoering zullen worden genomen. Deze jaarlijkse rondblik, welke in iedere jaarvergadering van de kiesvereniging wordt gegeven, blijkt wel bij de leden in de smaak te zijn gevallen, hetgeen 'afgeleid mag worden uit de uitvoerige gedachtenwisseling, welike hierop volg de. De voorzitter deed daarna nog medede ling van het vertrek van de secretaris van de kiesvereniging, de heer U. van der Veen van Gaast, in wiens plaats is benoemd de heer B. Tilstra te Witmar- sum en dankt eerstgenoemde voor al het werk door hem in het belang van de C.H.U. gedaan. --- -- toen de scheidende secretaris deze zeer geven; medewerking verleent bij de Evan- geanimeerde vergadering met dankge- 1 gelisatie en op Kerstmorgen in de vroeg- bed sloot. te op straat gezongen. Verder heeft men VERGADERING C. J. M. V. PARREGA, 8 Februari De C.J.M.V. Im manuel hield een openbare vergadering, waarvoor de heer Lammertsma van Oost- hem als spreker was gevraagd. Zijn on derwerp, ontleend aan het b~ek Prediker, was: Niets nieuws onder de zon. Met aandacht en belangstelling werd geluis terd. De zaal was matig bezet. De vragen die gesteld werden, kregen een goed ant woord van de voorzitter, de heer I. P. oanliz fan tillefoan afn doar ta doarp bylans de diken in greate rige peallen krige, dy’t yn ’e rin fan ’e tiid troch waer en wyn hiel hwat to forduorjen kri- gen, sa linkendewei wurdt men eat prak- tysker en wurde de kabels yn ’e groun lein. Forline wike is der tusken Itens en Hinnaerd wer in rige peallen opromrne, sa’n foech fyftich en binne dér de kabels ek yn ’e groun kommen. BEGRAFENISVERENIGING PARREGA, 7 Februari. De vereniging „Gedenk te sterven” hield de ledenverga dering in de Harmonie. De heer A. D. van der Meer opende met een gepast woord. De namen van de overledenen werden voorgelezen en een minuut stilte in acht genomen. Er bleken 6 leden aan de vereniging te zijn ontvallen, 4 woon achtig in Parrega en Hieslum; 2 oudle- den, die elders woonachtig waren. De secretaris las de notulen, het financ. verslag en het jaarverslag, waardoor een goed overzicht werd gekregen van de gang van zaken in het jaar 1954. Een batig saldo werd vermeld. De rapporteurs brachten verslag uit over de controle op de boeken en stelden voor de jsenningm. te ontheffen van zijn ver antwoordelijkheid. De 3 aftredende bestuursleden werden herbenoemd. Dit waren de heren S. J. te Hieslum, Hielke D. Bleeker Haan te Parrega. nieuwe leden vond plaats. De voorzitter sprak de wens uit elkaar over een jaar weer te mogen ontmoeten, maar gedachtig te zijn a- te Sterven” Moge God ons bewaren rampen. N. C. V. B. SCHRAARD, 8 Febr. In de Chr. school alhier hield de NCVB, afd. Wons Schraard har maandelijkse vergadering. Na de opening door de pres., sprak Ds A. Mol over „Soldatendominee”. Ds Mol vertelde eerst over de ontwikkeling van de geestelijke arbeid onder de militairen. Dit werk was eerst gebrekkig; pas na de 2e wereldoorlog werd dit werk goed aan gepakt. In het tweede gedeelte vertelde de spre ker meer van zijn persoonlijke ervaring, opgedaan in zijn ly^-jnrig werk onder de militairen, Het was goed eens. iets daarvan te horen en er werd dan ook met grote aandacht geluisterd. Er volgde nog een goede bespreking. MEEVALLER VOOR MEVR. WTTTEVEEN EXMORRA. Mevr. N. Witteveen-Rob- ben, Bolswarderweg alhier had het ge luk in de 5e Roomboterprijsvraag de tweede prijs 1 f 500.te winnen. „VOLGENS AFSPRAAK” Toen het pasgetrouwde paartje Zwaag- stra-v. d. Woude na de huwelijkssluiting ten gemeenthuize van Witmarsum de stoep aftraden stond er een wel zeer eigenaardige hulde voor hen klaar. Een viertal jongemannen, kennelijk vrienden van de bruidegom zorgden n.l. voor een zeer ongewone erepoort. Deze bestond uit eenwieg, waaronder het paartje doorliep. Op de wieg stond een op carton geschreven nadere explicatie: „Volgens afspraak”. Naar verluidt heeft het jonge paartje de wieg dankbaar aanvaard. Mej. H. Belksma gaf verslag der finan ciën, er was een klein batig saldo. We gens aftreden van mevr. Tigchelaar-Brik werd mevr. A. Glazema-Dijkstra als be stuurslid gekozen. Verder werden plan nen voor het komende jaar besproken cn onder ogen gezien. Na een genoegelijke vergadering volgde sluiting met dank gebed. GEVONDEN VOORWERPEN MAKKUM. Gedurende de maand Janu ari ‘55 zijn er aan het politiebureau te Makkum als gevonden voorwerpen aan gegeven: 1 grote Baco-sleutel; 1 rode gebreiden handschoen; 1 pr. blauwe gebreide handschoenen; 1 groene plastic portemonnaie met in houd; 1 pakket eetlepels. J. Smeding Hoekstra; 3e pr. A. Weer- 2e pr. C. Dijkstra, 3e dat Velzen, daar de spreker zelf reeds tijdig Vestigden de aanwezig) naar huis moest terugkeren. met een hartelijk applaus mels en Kubaard naddei risen naar deze vergadering gezonden, 2. '__A 11_ jaar overbrachten. Nadat het Nederl. Volkslied was gezon gen en de voorzitter ieder had bedankt voor de medewerking waardoor deze sa menkomst weer zo’n prettig verloop had gehad, ging hij voor in dank aan God. vriendelijk verzoek zijn de ontbrekende stemmen gekomen, Deze avond heeft de zang verschillende nummers gezongen. Ook waren er een drietal ingestudeerd, die de dames en heren heel goed naar voren brachten. Alles bij elkaar genomen kan „De Lofstem op een goed geslaagde avond terugzien. zoals b.v. de spreekwoordelijke achtergrond, aldus spr., dat ten, maar deze kennis graag ten ziet gecontroleerd, niet scherp en 1 denken zoals de man, maar weet deze achterstand door intuïtie te compenseren. Daar de nieuwsgierigheid (ook in de bij bel) altijd is te zien als een exponent van ongelovigheid, wordt deze vaak in een kwaad daglicht gesteld. De tijd ontbrak helaas om alle vragen te beantwoorden, het tijdschema was reeds ver overschreden, toen de voorzitter, de heer E. Oldenziel de bijeenkomst sloot met dankgebed. Het is in alle opzichten een geslaagde dag geweest. JAARVERGADERING C. H. U. HARTWERD. Woensdagavond hield de afdeling Burgwerd-Hichtum-Hartwerd v. d. C.H.U. kiesvereniging (schertsend de Siamese drieling genoemd) een ge slaagde jaarvergadering in het lokaal te Hartwerd. Het inleidend woord werd ge sproken door de heer P. Schaaf, die ver schillende politieke aspecten, zowel in ternationaal, landelijk, provinciaal als ge meentelijk memoreerde. De penningmeester had dit was in geen jaren, gebeurd een l saldo, gekweekt uit de verhoogde contri butie. De secretaris, de heer C. Schuil, werd met op 1 na algemene stemmen her kozen. Spreker was de heer E. S. de Jong van Bolsward, die een referaat hield over Christelijk Historisch gemeentebeleid en Lofstem” met hun begunstigers bijelkaar hierbij zowel principiële als practische quaesties aan de orde stelde. Er was een geanimeerde nabespreking. De opkomst was flink. METAALBEWERKERS VERGADEREN MAKKUM, 7-2-’55. De Chr. metaalbe- werkersbond afd. Makkum, hield Maan dag 7 Febr. een ledenvergadering. Op deze vergadering was Hoofdbestuurder J. van Keimpema aanwezig om enige za ken te bespreken. De afd. kan zich verheugen in stadige groei. In de groot metaal zijn van Makkum benoemd Th. van Oosterom, L. Stellingwerf en M. Miedema. Daar deze afd. ook leden heeft die behoren^ij klein metaal is uit deze groep J. Winlma als vertrouwensman benoemd. Ook aan het DEL werd deze avond gedacht. De leden brachten samen f 7.20 bijelkaar dat aan dit fonds zal worden afgedragen. ten. Men wil geen schljn-eeriheid. Als vrijzinnig hervormde legde Ds Miedema de nadruk op de persoonlijke verbon- heid in de Geest. Men zoeke het in ge sprek en gemeenschappelijk werk. Zo no dig late men de „organisatie” gelden, ech ter niet als blokvorming. Ds Nieuwpoort ging uit van de Kerk orde, die hij weliswaar als een „onrijpe vrucht” beschouwde van de jonge Ge- meente-opbouw-boom, bovendien niet voortgekomen uit de gemeenten zelf, maar waarin niettemin beslissingen geval len zijn omtrent het kerk-zijn. Allereerst doelde Ds Nieuwpoort op de wil, het sa menleven in alleen-maar-administratief verband te boven te komen. De bedoeling moet voorzitten, om uiteindelijk tot avondmaalseenheid te komen, elkaar ne mende zoals men is. Vervolgens wees spr. erop, dat het in de kerk om de Kerk gaat. Men make van de eenheid geen mense lijk ideaal: van het geloof uit gezien is zij zelfs van secundair belang. Echter mag de kerk evenmin als een vrije tribune be schouwd worden. Zij heeft een Bood schap. Voorts zag Ds Nieuwpoort in de Kerkorde het beginsel van leertucht vast gelegd: het toezicht behoort z.i. tot het wezen der kerk. Men denke hierbij even wel niet aan een bindende leer. Het gaat om het z.g.n. actueel belijden, waarin de stemmen der vaderen blijven méé-klin- ken. Zo verwerpt de kerk het juk van een eens voor al vastgelegde waarheid én de mening, dat zij boven de vaderen uitge groeid is. Tenslotte beklemtoonde Ds Nieuwpoort het apostolaire karakter der kerk; zij zoeke haar doel niet in zichzelf. Spr. laakte de „waterdichte schotten” tus sen kerk en wereld, alsook liet zien van de kerk als een „ornament” van de wereld. Enerzijds is er te veel naar bin nen gekeerde vroomheid, anderzijds te sterke verbondenheid aan de wereld die voorbij gaat, ’t Gaat eigenlijk niet eens om de Hervormde Kerk, maar om de Ge meente van Jezus Christus in de wereld. Spr. wekte op, om anders en béter met elkaar om te gaan. De avond werd geopend en gesloten door Ds Van Leeuwen, die tevens de aandacht vestigde op de komende Kerkedag (He melvaartsdag), waarop ieder zich kan voorbereiden aan de hand van een inlei dend boekje: „We zijn er voor elkander”. Dit kome in brede kring in discussie. IN MEMORIAM WITMARSUM. Te Sneek overleed op 60-jarige leeftijd plotseling te midden van zijn arbeid aan de kade, beurtschip per Foppe de Jong van Witmarsum. Met De Jong, die bijna 50 jaren de beurt- dienst Leeuwarden-Witmarsum v.v. en Witmarsum-Sneek v.v. onderhield, ging heen een beminnelijk mens, die steeds rfaar ieders tevredenheid op accurate wijze zijn eenvoudig werk verrichtte. Witmarsum verliest in hem een persoon lijkheid. Dat hij ruste in vrede. „ZWARTE MIEKE” SCHUTJAST ARUM, 8 Febr. Voor het eerst ondernam de kaartclub „Zwarte Mieke” de gewaag de poging om een schutjaswedstrijd voor haar leden te organiseren. En het mag worden gezegd, deze slaagde naar wens en hiermede is tevens bewezen, dat Arum behoefte had aan een kaartclub. Want stonden velen onwennig tegenover dit spel, thans blijkt dat door het oefenen op de kaartavonden zij nu hun kaartje weten te leggen. Ook dit maal was de belangstelling weer zeer groot, waardoor eerder begonnen moest worden. De hoofdprijs bestond uit twee grote volvette kazen en het wa ren de heren J. v. Gorkum en D. Tol sma Jr. die er ieder een mee naar huis konden nemen, want zij waren deze avond onverslaanbaar. De heren B. Vis ser en Joh. Bouma kregen ieder als 2e prijs een stukje kaas minder, evenals de heren O. de Boer en N. Sinnema, die in de troostronde zegevierden. Bij de prijs- uitdeling kon ook ditmaal weer op een geslaagde kaartwedstrijd terug worden gezien. JAARVERGADERING N. C. L. B. OOSTEREND, 7 Febr. Onder leiding van haar voorzitter Tj. Hoekstra kwam de afdeling Oosterend van de NCLB in een jaarvergadering bijeen in het boven zaaltje van de Geref. Kerk. Na opening, zingen en gebed bracht de secretaris verslag uit van het jaarfeest 1954 en de gebeurtenissen in de afd. in het afgelopen jaar. Hieruit bleek dat ze twee leden had verloren, die waren over gegaan naar de bouwvak. De penningmeester had gedurende het voorbije jaar aan inkomsten ontvangen f 1555.45. Hiervan was f 1306.59 aan de Bond afgedragen. Het saldo bedroeg thans f 53.87. De kascommissie had blij kens haar verslag alle boeken en beschei den van de penningmeester in goede orde bevonden en vroeg voor hem ontheffing der verantwoordelijkheid over 1954, hetwelk werd verleend. Door de leden was een bedrag ven f 25.verzameld voor de Urker vissers die vorig iaar tijdens een storm een groot verlies leden, doordat een groot deel van hun viswant verloren ging. Na het zakelijke gedeelte werd de verga dering in meer feestelijke trant voortge zet. Voordrachten, liederen en een spraak waterval wisselden elkander af in een bonte rij en zeer gezellig samenzijn. Een commissie bestaande uit de heren Brink- sma en Sandstra beoordeelden hetgeen in de vorm van een voordracht of een speech naar voren werd gebracht, teneinde te kunnen vaststellen wie voor een der aanwezige prijzen in aanmerking zou ko men. Zij hadden voorwaar géén gemak kelijke taak maar waren tenslotte toch van mening dat de prijzen als volgt dienden te worden toegekend. Spraakwaterval: le pr. J. Visser; 2e pr. J. Smeding Hoekstra; 3e pr. A. Weer- sma. Voordrachten: le pr. J. Hofstra; jr. C. Dijkstra, 3e pr. T. Ypma. Na- de uitslag werd bekend gemaakt be- :_j— j instemming laus. De afd. Wom- :n hun afgevaar- die de beste wensen voor het komende JAARVERGADERING ARUM, 8 Febr. De Christelijke Zang- vereniging „Hallelujah” hield haar jaar vergadering. Voor de pauze werd gezon gen en na de pauze hield men de verga dering onder leiding van de voorzitter, de heer B. Brouwer, die de leden eerst toesprak. De notulen en jaarverslag vari de secretaresse, mevr. T. Tigchelaar-Brik werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat er mpmenteel 37 leden zijn. De klok wees reeds half twaalf aan, j Men heeft twee openlucht concerten ge- en op Kerstmorgen in de vroeg te op straat gezongen. Verder heeft men i aan .het Priissjongen. GEMEENTEAVOND WITMARSUM, 8 Febr. ’55. In de Herv. !e‘ le lijke verhoudingen rondom „Gemeente opbouw” en Kerkorde, van twee kanten J_._ 1 1 T'x -* r' i van Tzummarum en door Ds Nieuwi van Kubaard. Ds Miedema tekende in enkele forse lijnen de geschiedenis, die van oudsher een verschillende instelling doet zien op geloofsgebied: enerzijds een dogmatische preciesheid, anderzijds een op de „navolging” gerichte humaniteit. In de vorige eeuw is deze tegenstelling töegespitst, uitlopend op de Reorganisa- tie-poging van 1938. Daarop kwam de oorlog die allerlei men sen samen bracht en een andere geest deed geboren worden. Later kwamen de verschillen weer meer aan het licht. We vinden ze terug in de diverse kerkelijke bladen; uiterst rechts „De Waarheid- vriend”, uiterst links „Zwingli.” Daar tussen in „De Gereformeerde Kerk”, „In de Waagschaal” en „Kerk en Wereld”, i wijsgeren als Plato, Aristoteles, Kant Men krijgt ook wel weer meer oog voor Schopenhauer werden geciteerd. Naast het bestaansrecht der diverse modalitei- CHR. LANDBOUWHl ISHOUD- 8CHOOL HIELD GESLAAGDE OUDERDAG Het bestuur van de Chr. L.B. H. S. heeft een o.i. zeer gelukkig initiatief genomen Gisteren waren n.l. alle ouders van de leerlingen van de opleidingsklas N XIX aan de school uitgenodigd voor het „vie ren” van een ouderdag. Na aankomst was er een gezellig samen zijn Onder het genot van een kop heer lijke koffie, waarna het gezelschap de opkomst was boven verwachting zich gingen oriënteren i. o. v. de stand waar hun dochters tijdelijk hun verblijf had den. Zo werden na een wandeling door de stad de aanwezigen door burg. Bruinsma rondgeleid door het historische raadhuis, waarbij burg. Bruinsma persoonlijk f f- plicatie gaf van Ook werd een Martinikerk. Na het gemeenschappelijk een warme maaltijd en I het schoolgebouw, hield de lichamelijke kenmerken werden de psychische kenmerken van de vrouw in vogelvlucht behandeld, die veelal resul teren in het zich uitleven in het zorgen Ten opzichte van de moderne samenle ving wees spr. op de gevaren t.o.v. de verzakelijking van de huidige tijd, waar- t vrouwe- lijk zijn een specifiek persoonlijke hou ding vraagt, hetgeen ook vaak blijkt uit de beroepen, die een vrouw bij voor- nuttigen van bezichtiging van l een der docen ten, de heer H. Pasma, leraar paedago- gie voor de opIeidingskLs een boeiend en belangwekkend referaat over „De vrouwelijke psyche en de moderne sa menleving.” Spreker ging hierbij uitvoerig verschil lende psychische aspecten na en kwam tot de stelling dat het meisje door een over wegende adaptieve dynamiek zich een wereld van qualiteiten weet te scheppen, terwijl daarentegen de jongen door een overwegend expansie agressieve dynya- miek een wereld van weerstanden aan treft. Hierna stond spr. uitvoerig stil bij de z.g. voorwetenschappelijke kennis van de psyche van de vrouw, waarbij uitspraken van en GOEDE GEDACHTE De raad heeft gisteravond besloten de jaarlijkse bijdrage van het St. Anthony Gasthuis aan ue gemeente Bolsward, groot f 200.te bestemmen als subsi die voor de bejaarden-sociëteit. Zoals men weet hebben diverse raadsleden de wens i ten gunste van de algemene rekening de gemeente ten goede kwam een_specifieke bestemming zou worden gezocht. Een- juister bestemming was nauwelijks beter denkbaar geweest. JAARFEEST MAKKUM, 8 2-’55. Dinsdagavond kwa men de leden van de Chr. Zangver. „De T om jaarfeest te vieren. Verleden jaar is om financiële redenen het jaarfeest overgegaan. Gelukkig was de vereniging dit jaar iets voorspoediger en meende het bestuur een feestelijke jaarvergadering te moeten houden. Wij zijn, aldus de voorz. F. W. de Boer, de begunstigers dankbaar voor hun mede leven met de zang. Het afgelopen jaar is voor ons goed geweest. Wij hadden j gebrek aan mannenstemmen en na een Iruinsma persoonlijk ex- kerk alhier werd een goed bezochte g< de bezienswaardigheden, meenteavond gehouden, waarin de kerk, bezoek gebracht aan de 1;:’- C. B. T. B. ARUM, 8 Febr. De afd. Arum en omstre ken van de CBTB hield een vergadering die door 4 dames en 25 heren was be zocht. De voorzitter, de heer S. Hiem- stra opende de vergadering met gebed en liet zingen Ps. 97 1 waarna Schriftle zing volgde van Ps. 17. Hij hield daarna een korte toespraak en riep het welkom toe aan de aanwezigen, in ’t bijzonder aan de heer v. d. Mark, dir. van de R.L. W.-school te Sneek, die deze middag als spreker optrad. Spr. had als onderwerp gekozen het voor- beelddorp Rottevalle, wat in twee pun ten werd behandeld. Besproken werd in de meest ruime zin het historisch begin vanaf 1880 en de economische zin spiekende de boerenstand tot 1954. Zo kwam spreker tot het voorbeelddorp Rot tevalle, dat tot doel heeft modernisering, mechanisatie der boerderij en huiselijke accomodatie om te komen töt opvoeding van hoger levenspeil 'er bevolking. Dit alles wordt gefinancierd door een derde deel Marshallhulp, een derde deel der kapitaal krachtige ondernemingen die de materialen leveren en een derde deel door de boer zelf. Het was een gezellig! leerzame middag, waar tot uiting k' dat door de afhankelijkheid aan G< voor dit gemoderniseerde leven Hem de dank toekomt. Spr. had als onderwerp gekozen het irp Rottevalle d behandeld. Besproken werd in be- YN E GROUN ITENS. Wie it earen sa, dat men by de klein batig bylans de diken in greate rige van gemeente Bolsward, de bejaarden-sociëteit. Zoals uitgesproken dat voor dit bedrag dat bij nog werd opgemerkt, dat het j::i_ -<-• i ding vraagt, hetgeen ook vaak blijkt uit de beroepen, die een vrouw bij voor keur kiest. Bij de discussie die op deze inleiding volgde werd nog nader ingegaan op ver schillende verschijnselen, die wel dan niet als specifiek vrouwelijk dienen te gelden, t vrouwe lijke nieuwsgierigheid. Deze heeft tot t t een vrouw intiutief iets weet of althans meent te we- 5 £raag door de tei- De vrouw kan n.l. rechtlijnig en analytisch

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 8