VOORSTELLEN WERDEN BESLUITEN Zilveren filmpjes vtdt yaatote yetutoi, “c OXFORD No. 12 VRIJDAG 11 FEBRUARI BOL5U/ARDS NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD WACHTHUISJES VOOR TJERKWERD EN BURGWERD RAADSLID OP DWAALSPOOR GEEN AULA VOOR CHR. SCHOOL TE MAKKUM NOG 23 WONINGEN IN 1955 WONSERADEEL IN DE ZWARTE HOEK DRAAGBAAR SPUITJE VOOR BRAND IN AFGELEGEN BOERDERIJEN WERKPLAATS VOOR MINDER VALIDEN GROENE KRUIS GEBOUW TE WITMARSUM Heren- WONSERADEEL er Advertentie k 2. wo- B. en A 2de week van Febr. 1930. Bij Breezand zullen 2500 arbeidskrach ten tewerk worden gesteld. Ondertrouwd: M. F. de Boer, Hartwerd en D. D. Dijkstra te Franeker. De zaak in kruidenierswaren en aanver wante artikelen te Tjerkwerd wordt door L. Reinsma overgedragen aan J. Sietsma. Ie klas kanaries. Poppen f 1.S. Velt- man, Kleinzand 10, Bolsward. J. Visser, Hid Herostraat 1 heeft de zaak in kruideniers- en grutterswaren van de heer J. Visser overgenomen. Rode Star 75 cent per 70 pond, mooi van stuk, franco thuis. Slijters reductie. L. Sieperda, Nieuwmarkt. Met adverteren in dit blad Bereikt men altijd wat; En veel wordt er bepaald bereikt, Als het artikel gangbaar blijkt. Mededelingen enz. B. en W. delen de raad mede, dat de in dienst van openbare werken staande ar- beidscontractant Wïebren van der Zee te Burgwerd op 62-jarige leeftijd is overleden. De VOORZITTER spreekt woorden van waardering ter gedachtenis aan deze sympathieke figuur. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een verzoek van het Hoofdbestuur van de stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch thuisfront te Amsterdam om subsidie ten behoeve van haar mi litaire tehuizen. B. en W. stellen voor, dit verzoek te behandelen bij de gemeente-begroting voor 1956, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Voorzitter is de burgemeester, de heer A. Oosterhoff. Secretaris: de gemeente-secretaris, de heer D. Deinum. Kwartjesweek bij Albino, bijv.: 3 pond groene erwten, 3 pond gort, 2 fles azijn, 7 chocoladerepen, 3 ons hagelslag, 3 ons bruidsuikers. Alles voor 1 kwartje. Verkrijgbaar in alle goede Herenkledmgzaken Verslagen waardcommissie. Een tweetal verslagen van door de waardcommissie gehouden vergaderin gen worden voor kennisgeving aangeno men, nadat zich hieromtrent breedvoe rige discussies hadden ontwikkeld, waar aan, behalve door de Voorzitter der commissie, wethouder de Jong, en de leden C. W. Elgersma en J. R. Sies- werda o.m. werd deelgenomen door de heren Elzinga, Reidsma, Sinnema, Zein- stra en Brouwer. De VOORZITTER dankt de commissie voor haar waardevolle arbeid. Opheffingsuitverkoop Laurens van der Werf, Bolsward. Directoirs in gekleurd en zwart vanaf 14 ct., kousen id. 24 cent. Matjes vanaf 9 ct. Gestikte 2 persoons dekens f 6.80. Karpetten vanaf f 21.90, Vitrage vanaf 12 ct. Nadat de heer REIDSMA (ch) zijn waardering had uitgesproken voor de medewerking van het gemeentebestuur, wordt zonder hoofdelijke stemming over eenkomstig de suggesties van B. en W. besloten. In 1954 zijn in de dorpen Makkum, Cornwerd, Kimswerd, Witmarsum, Ping- jum en Tjerkwerd in totaal 8 woningen gebouwd, waarvan 4 bouwvolume had den voor vrije besteding en 4 voor krot- vervanging. Voor vrije besteding blijft dus nog volume beschikbaar voor 4 wo ningen en voor krotvervanging tot en met 1956 nog 19 woningen. Hierbij dient wel in het oog te worden gehouden, dat voor de laatste groep alleen richtingge vend is het aantal op 1 Januari 1955 nog bewoonde krotten, dat op 31 De cember 1956 volledig aan de woning voorraad is onttrokken. Nu is het niet zo, dat de bouw van een krotvervangende woning gebonden is aan het dorp, waarin een krot werd opgeruimd; er mag gerust in een ander dorp nieuwbouw tegenover worden ge steld, mits aan het einde van de 3-jaar- lijkse bouwvolume-periode, over de ge hele gemeente gerekend, opruiming en nieuwbouw elkander slechts dekken. Er van uitgaande, dat, in overeenstem ming met de blijkens de discussies in de raadsvergadering van 19 Januari 1954 duidelijk aan de dag getreden voorkeur voor particulire woningbouw, het eerst voor uitvoering hunner bouwplannen in aanmerking kunnen worden gebracht degenen, die reeds in een minder recent verleden daartoe de wens kenbaar maakten, zou ten behoeve van de par ticuliere sector volume kunnen worden vrij gegeven voor 8 woningen. Afgezien van het feit, dat niet geheel vaststaat, of de particuliere bouwers wel alle in de gelegenheid zijn hun plan nen in 1955 reeds te realiseren, mag toch ook niet uit het oog worden verloren, dat er dorpen zijn, waar ondanks afzij digheid van particulier initiatief, niet temin dringend behoefte aan woonruim te bestaat, waarin op korte termijn moet en ook kan worden voorzien. Dit is bij voorbeeld het geval met Arum, Mak kum, Tjerkwerd en Witmarsum. In deze dorpen is grond voor gemeentelijke wo ningbouw beschikbaar. Met inachtneming van het vorenstaan de en daarbg overwegende, dat, waar in 1954 niet van gemeentewege uit het normaal beschikbaar gestelde volume is gebouwd, een situatie zou kunnen ont staan, waarin de minst-draagkrachtige woningzoekenden minder snel aan bod dreigen te komen, hebben B. en W. voor besteding van het restant-bouwvolume een schema opgesteld, waarbij de tot en met 1956 nog te bouwen 23 woningen CAB I verslaat Black Boys I met 1-0. CAB H Sneek IV met 4-3 en CAB Jun. Sneek Jun. met 3-1. het 8e lokaal by het met het school bestuur te voeren overleg zeker nog be paalde suggesties in overwegin, worden genomen. Gezien de weinig stabiele ge gevens omtrent de toekomstige ontwik keling van Makkum komt het B. en W. in de gegeven omstandigheden echter te riskant voor, gelden beschikbaar te doen stellen voor een aula, welke, hetzij ten overvloede gezegd, ook niet wordt aangebracht in de te stichten nieuwe openbare school. Na deze nadere uiteenzettngen verkla ren de heren DIJKSTRA en ELGER SMA, met de toezegging van B. en W. omtrent het nader te openen overleg genoegen te nemen, waarna zonder hoof delijke stemming overeenkomstig het prae-advies van het dagelijks bestuur wordt besloten. Stichting werkplaats. In de Raadscommissie van bijstand voor de dienst voor Sociale Zaken der ge meente Harlingen werd enige tijd ge leden de wens geuit om te komen tot het stichten van een werkplaats voor personen, welke in het productieproces moeilijk plaatsbaar zijn en voor minder- validen. Aan de stichting en exploitatie van een der gelijke werkplaats door één gemeen te zijn uiteraard slechts risico’s verbon- TJurloon-actie vluchtelingen. De ook door het- gemeente-personeel ontwikkelde actie: „Een uur loon voor de vluchtelingen” heeft een bate van f 133.63 voor deze nationale inzameling opgeleverd. B. en W. stellen voor, aan het aldus in gehouden loonbedrag eenzelfde som uit de gemeentekas toe te voegen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten. Discussie. Dit voorstel levert, zoals te begrepen valt, stof voor breedvoerige discussies. De heer ELZINGA (PvdA), die volledig de klacht van B. en W. kan onderschrij ven omtrent de absolute ontoereikend heid van het voor de jaren 1954 tot en met 1956 toegewezen bouwvolume, kan zich niet verenigen met het door dit col lege aan de hand gedane verdelings- schema. Hij wil niet ontkennen, dat de woningsituatie in Makkum en Witmar sum bijv, te wensen overlaat, maar na Schilderp Witmarsum. Onlangs is in Leeuwarden overleden de heer M. Schaafsma, die in velerlei or ganisaties (Volksonderwijs, Elfsteden- tochtcommissie etc.) een vooraanstaan de plaats heeft ingenomen. Hij was ge boren te Witmarsum en in het bezit van een schilderij van dit dorp, vervaardigd door de bekende kunstschilder Joh. El zinga. Het telt voor het dorpscentrum, zoals dit er omstreeks de laatste eeuw wisseling moet hebben uitgezien. Dit fraaie stuk is uit de nalatenschap van de overledene afgestaan aan het gemeen tebestuur om één der gemeentehuisver trekken te sieren. Het heeft een plaats gevonden in de werkkamer van de secretaris en wordt dóór de raad in dank aanvaard. School wenst aula. Bij raadsbesluit van 8 Maart 1948 werd op grond van artikel 72 der lagr onder wijswet 1920 medewerking verleend tot het bouwen van een 6-klassige school, uitgaande van de vereniging voor Chris telijk nationaal onderwijs te Makkum, welke op 6 Febr. 1952 in gebruik werd genomen. Sedertdien is het aantal leerlingen ge stadig toegenomen, waardoor op 1 Sep tember 1954 een zevende leerkracht kon worden aangesteld. Aangezien, zoals reeds werd opgemerkt, de school 6 lokalen telde, moest één klas worden ondergebracht in een andere localiteit, waarvoor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Makkum (in „Ons Gebouw”) medewerking verleende. Het schoolbestuur heeft thans (bij brief van 17 December 1954) verzocht op grond van artikel 72 der lager onder wijswet 1920 gelden beschikbaar te stel len voor uitbreiding van het schoolge bouw met 2 leslokalen en een aula (de ze laatste voor het houden van ouder avonden en weeksluitingen). Om nu te kunnen beoordelen in hoe ver het toekomstig verloop van de schoolbevolking uitbreiding met twee lo kalen zou wettigen, hebben B. en W. hieromtrent een prognose doen samen stellen voor de jaren 1955 tot en met 1959. Hieruit blijkt, dat tot 1957 op een vrij constant leerlingental kan worden gerekend, waarna vermoedelijk een niet onbelangrijke daling zal intreden, welke omstreeks 1960 tot overtolligheid van de 7e leerkracht zou kunnen leiden. Een capaciteit van 8 leslokalen is wette- lijk slechts voorgeschreven bij een ge middeld aantal leerlingen van meer dan 300, dat volgens de overgelegde prog nose en onvoorziene omstandigheden vestiging van nieuwe industrieën c.q. toename van het aantal vissersgezinnen voorbehouden, in geen geval zal wor den bereikt. Het schoolbestuur zou het achtste lo kaal echter graag beschikbaar willen hebben voor filmonderwijs en handen arbeid. Deze gedachte heeft bij B. en W. sympathie ontmoet; zij hebben zich be reids geïntroduceerd in het plan voor de bouw van een nieuwe openbare school ter plaatse, maar het is hen niet dui delijk, waarom de aanbouw van een aula voor ouderavonden en weeksluitingen als persé onontbeerlijk' zou moeten wor den beschouwd, wijl het toch met enige goede wil ’t voor handenarbeid en film onderwijs geprojecteerde achtste lokaal gemakkelijk voor het houden van ver gaderingen als de door ’t schoolbestuur gesuggereerde is in te richten. Mede in verband met de door adressant zelf verwachte daling van het aantal leerlingen, welke in de naaste toekomst reeds tot overtolligheid van het zevende lokaal kan leiden, zijn B. en W. van oor deel, dat de normale eisen, aan het ge ven van lager onderwijs te stellen, zou den worden overschreden, indien ook ten aanzien van de aula (en dan nog spe ciaal toegevoegd aan een reeds bestaand schoolgebouw!) op grond van artikel 72 der wet medewerking wordt verleend. Daarom adviseren zij, met betrekking tot de uitbreiding der school met 2 lo kalen de wettelijk vereiste medewerking te verlenen, doch deze te weigeren voor de aanbouw van een aparte vergader zaal. Een misverstand is oorzaak, dat omtrent dit voorstel breedvoerige discussies ge houden worden. Volgens de notulen der laatst gehouden vergadering zou de Voorzitter bij zijn mededelingen over het stadium, waarin de plannen voor stichting van een nieu we openbare school te Makkum verke ren, hebben doen uitkomen, dat in be doelde plannen zowel een lokaal voor handenarbeid als een aparte vergader- localiteit (aula dus) waren geprojec teerd, hetgeen echter niet juist is, daar het de opzet ook hier was, dat het voor handenarbeid geplande lokaal voor ver- gaderdoeleinden zou worden gebezigd. Door deze onjuiste vermelding was de heer DIJKSTRA (ch), die een krach tige lans brak voor de belangen van ’t bijzonder onderwijs in zijn woonplaats en de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs reeds in gevaar zag gebracht, op een dwaalspoor gekomen. Spreker verwijst verder naar de bij de raadsstukken overgelegde prog nose van het leerlingental der bijzondere school en wil daaromtrent nog opmer ken, dat bij de samenstelling daarvan reële cijfers tot grondslag zijn genomen en bijv, helemaal geen rekening werd gehouden met de mogelijk snelle uit breiding van Makkum in de toekomst. Deze prognose vormt ook het uitgangs punt van een beschrijving van de heer R. ELGERSMA (ar), die een overzicht geeft van de snelle stijging *van het aantal leerlingen in de afgelopen jaren, welke in verhouding ver uitgaat boven de toeneming der schoolbevolking bij ’t openbaar onderwijs, terwijl B. en W. in het plan voor de nieuwe openbare school toch 7 leslokalen opnemen plus een z.g. centrale localiteit. De VOORZITTER heldert hierna het ontstane misverstand op en verklaart verder, dat B. en W. bij de samenstel ling van hun prae-advies zijn uitgegaan van door het schoolbestuur zelf ver strekte gegevens. De prognose is n.l. niet door B. en Wmaar op hun verzoek door het schoolbestuur samengesteld. Mochten de omstandigheden in de toe komst zich in zodanige zin wijzigen, dat aan een aparte vergaderlocaliteit wezenlijke behoefte blijkt te bestaan, dan kan altijd nog een extra-crediet voor dit doel worden aangevraagd. Bo vendien is een lokaal voor handenarbeid, wat de afmetingen betreft, ook niet op één lijn te stellen met een gewoon les lokaal en kunnen omtrent de bouw van de bevrijding is, procentueel genomen, in deze beide plaatsen wel het leeuwen aandeel in het bouwvolume besteed, ter wijl de woningen in andere dorpen toch zeker geen betere hoedanigheden bezit ten; het tegendeel is, althans vergele ken met Witmarsum het geval. De heer REIDSMA (ch) onderkent in het door B. en W. aan de raad voorge legde schema de te waarderen neiging, om zoveel mogelijk ieder dorp wat te geven. Maar er is zo weinig te verdelen en als spreker dan in zijn herinnering terugroept hetgeen door de Stichting voor de Landbouw is geschreven over de erbarmelijke toestanden, waarin bijv, de landarbeiderswoningen ten plattelan- de verkeren, dan gevoelt hij lust, er nog een schepje bovenop te doen. Want de reële situatie kan nooit genoeg zwart worden afgeschilderd: Wonseradeel zit, wat de woningsituatie aanbelangt, wel degelijk in de Zwarte hoek en de toe standen in vele huizen om en in de dor pen tart elke beschrijving. Hier moet ingegrepen worden op de kortst moge lijke termijn, wil men de ontvolking var. het platteland beteugelen. Evenmin als de heer Elzinga is de heer SIESWERDA (vvd) enthousiast over de verdeling van ’t nog beschikbare bouw volume over de dorpen: men zou in Arum en Kimswerd bijv, best wat nieu we woningen kunnen gebruiken. Wat de toestand op het platteland betreft, zoals de heer Reidsma deze schilderde: inder daad, er is nood bij de woningvoorzie- ning. Helaas kunnen de werkgevers in het algemeen niet de nodige maatre gelen nemen, want er is een dalende ten- denz merkbaar in de conjunctuur en dan moet men reserve in acht nemen bij de uitvoering van overigens onontbeerlijke projecten. De heer ZEINSTRA (kvp) acht de tijd gekomen, dat de raad een klaar en krachtig geluid laat horen inzake de achterstelling van het platteland: moet een algemeen krotopruimingsplan komen, dat uitzicht biedt op een bevre digende huisvestingsmogelijkheid. Ook de VOORZITTER meent, dat bij voortduring en met kracht op dit aam beeld moet worden gehamerd. Als het zo doorgaat, komt de arbeidsvoorziening in de agrarische sector in de knel. Nadat de heren ELZINGA, LYCKLA- MA a NIJEHOLT en SINNEMA op bil- lijkheidsgronden een meer op de behoef ten in andere dorpen (genoemd worden Arum en Kimswerd) afgestemde verde ling van het bouwvolume hadden bepleit naar aanleiding waarvan B. en W. toe zeggen, met deze suggestie ernstig re kening te zullen houden, wordt zonder hoofdelrjke stemming overeenkomstig ’t voorstel van B. en W. beslist. Wethouders jaarwedden. Gedeputeerde Staten verzochten mede te delen, of de huidige regeling van de wethouderswedden nog als bevredigend kan worden beschouwd en zo niet, op welk bedrag dan de wethouderswedde ware vast te stellen. De Burgemeester stelt voor, als ’s raads oordeel kenbaar te maken, dat in een gemeente als Wonseradeel de salaris sen der wethouders in ieder geval f 2000 per jaar dienen te bedragen. De raad is met de burgemeester van oordeel, dat deze suggestie inderdaad op goede gronden aan het college van Ge deputeerde Staten kan worden doorge geven. Aanschaffing draagbare brandspuit. Bij de op 28 December j.l. plaats gehad hebbende brand in de boerderij, bewoond door X. Postma te Lollum, werd de ge meentelijke brandweer voor onoverko melijke moeilijkheden geplaatst. Tengevolge van de wel bijzonder slechte terreingesteldheid en het ontbreken van een verharde reed, kon de brandspuit het brandende perceel met geen moge lijkheid bereiken, en moest het personeel werkloos toezien, hoe een groot gedeelte van de boerderij in vlammen opging. Had de gemeente op dit moment de be schikking gehad over een draagbaar spuitje, dan zou in ieder geval de thans nog aan het woonhuis toegebrachte schade tot een minimum zijn beperkt of geheel voorkomen zijn geworden. B. en W. hebben daarom onverwijld ge ïnformeerd naar de kosten van een draagbare brandspuit. De firma Bikkers te Rotterdam brengt dergelijke objecten in de handel. Deze spuiten hebben een totaal gewicht van 75 kg, een capaciteit van 400 liter per minuut, en kunnen ge- makkelijk door de brandweerauto wor den meegenomen. De prijs bedraagt f 1785.—. Teneinde bij eventuele herhaling van een geval als hierboven genoemd niet ge doemd te zijn, machteloos te blijven toe zien, stellen zij voor tot aankoop van een draagbare brandspuit te besluiten en daarvoor op de gemeente-begroting voor 1955 een bedrag van f 1785 uit te trekken. Acclamatie. Wachthokjes buspassagiers. De Vereniging „Dorpsbelang” te Tjerk werd heeft verzocht een gemeentelijke bijdrage te mogen erlangen in de kos ten van herplaatsing van het door storm vernielde wachthuisje voor buspassa giers aan de trekweg onder Tjerkwerd. De gelijknamige vereniging te Burgwerd ziet reeds jaren uit naar een wacht- hokje op de viersprong te Sjongadijk en zou eveneens graag een bijdrage ont vangen. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat vooral op deze plaatsen dringend behoefte aan wachtruimte voor bus passagiers bestaat. Overigens is dit in de eerste plaats wel een aangelegenheid van de autobusondememingen, al valt moeilijk te ontkennen, dat hier ook een algemeen belang wordt gediend. Dit laatste willen B. en W. dan ook waarderen in een financiële bijdrage voor beide gevallen. Resterende kosten moet de busonderneming en het particu lier initiatief in de dorpen dragen. Mededelingen omtrent het ningbouwprogramma 1955. W. verstrekken hieromtrent een uitvoerig exposé, waaraan het volgende o.m. wordt ontleend: Blijkens de fegelmatig in de dagbladpers verschijnende raadsverslagen hebben alle gemeentebesturen constant te kampen met onoplosbare problemen op het ge bied van de woningvoorziening. Het voor de jaren 1954 tot en met 1956 beschikbaar gestelde bouwvolume staat natuurlijk in generlei verhouding tot de wezenlijke behoefte en kan gevoegelijk worden vergeleken met een druppel op een gloeiende plaat. Omdat het gewoonte is de raad geregeld met de stand van zaken ten aanzien van de nieuwbouwmogelijkheden in Won seradeel op de hoogte te houden en van de periode, voor welke de volume-toewlj- zing geldt, thans een jaar is verstreken, schijnt het B. en W. van belang, aller eerst een schematisch overzicht te ver strekken van hetgeen tot nog toe mocht en kon worden verricht. Omtrent de op zet van dit verdelingsplan werden in de raadsvergadering van 19 Januari 1954 uitvoerige besprekingen gehouden, ter wijl daaraan tevens een prae-advies van 14 Januari 1954 was gewijd, waarin on der meer tot uitdrukking kwam, dat voor z.g. vrije besteding 8 en voor krot vervanging 23 nieuwe woningen (in 3 jaar) mochten worden gebouwd. Aanvragen ex. art. 72 l.o.- wet 1920. De kachel in de bijzondere school te Id- segahuizum, .welke het schoolbestuur nog graag gedurende het lopende stook- seizoen had willen gebruiken, bleek zo danig brandgevaarlijk te zijn wegens ouderdomsverschijnselen, dat langer ge bruik beslist onverantwoordelijk kon worden genoemd. Het schoolbestuur ontvangt thans een extra-crediet uit de gemeentekas voor de aanschaffing van een nieuwe kachel. Herziening bezoldigings-veror- dening. Een gewichtig punt wordt ook gevormd door het voorstel van B. en W. om de gemeentelijke bezoldigingsverordening te wijzigen en aan te passen aan de van de Minister van Binnenlandse Za ken ontvangen richtlijnen. den, voortvloeiende uit de vaste lasten, welke de investeringskosten voor ge bouw, inrichting, inventaris, machines, gereedschappen e. d. vorderen, die moei lijk alleen kunnen worden gedragen, omdat een alsdan naar verhouding te gering aantal voor plaatsing in aanmer king komende gemeentenaren de exploi tatie nadelig zou beïnvloeden. Deze overwegingen hebben het gemeen tebestuur van Harlingen er toe gebracht contact op te nemen met de aangren zende gemeenten Barradeel en Wonse radeel, om te trachten tot een gemeen schappelijke regeling te komen, ttenein- de een renderende exploitatie mogelijk te maken. Na de hieromtrent gehouden gesprekin- gen heeft het gemeentebestuur van Barradeel laten weten, zich van deelne ming te zullen onthouden. B. en W. zijn echter van gevoelen, dat de mogelijkheid, welke thans geboden wordt om in samenwerking met de ge meente Harlingen een gelegenheid te scheppen, waar de minder-validen weer de vreugde van geregelde arbeid kunnen smaken en hen een zeer zinvol bestaan kan worden verschaft, zodat het gevoel kan worden verkregen weer een nuttig lid van de samenleving te zijn, dient te worden benut. Het ligt in het voornemen de werkplaats in Harlingen te vestigen. Rekening houdende met de afstand tot de werkplaats zal de stichting dan voor namelijk van belang zijn voor die voor plaatsing in aanmerking komende inge zetenen, welke wonen in de noordelijke helft dezer gemeente. Deze beperking doet o.i. echter niets af aan het belang en het nut ook voor Won seradeel van de oprichting ener zodanige werkplaats. Volgens een voorlopig ingesteld onder zoek zal een twaalftal inwoners uit deze gemeente voor plaatsing in aanmerking komen. B. en W. stellen voor tot dit doel met de gemeente Harlingen een gemeen schappelijke regeling aan te gaan op basis van de „Wet gemeenschappelijke regelingen” van 1 April 1950. Wat de financiële verplichtingen aan gaat, welke Wonseradeel op zich neemt, wordt opgemerkt, dat deze worden af gestemd op het aantal mandagen, gedu rende welke de uit Wonseradeel afkom stige geplaatsten in het werkcentrum bezig z|jn. B. en W. lijkt deze basis alleszins aan vaardbaar. De raad denkt er net zo over, zodat het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Financiële medewerking stich ting Groene Kruis-gebouw Witmarsum. In de raadsvergadering van 14 Decem ber 1954 is o.m. aan de orde geweest een verzoek van de afdeling Witmarsum en Omstr. van de vereniging „Het Groe ne Kruis” om financiële medewerking in de vorm van een vaste jaarlijkse bij drage in de kosten van aankoop voor en inrichting en exploitatie als wijkge- bouw van het voormalige café-restau- rant „Het Hert”, eigen aan P. G. Steen- sma te Witmarsum. Bij wijze van tegenprestatie toonde het Groene Kruis-bestuur zich bereid, te be vorderen, dat de thans door de wijkver pleegster bewoonde woning met garage aan de Oosterstraat te Witmarsum aan de gemeente in eigendom wordt overge dragen tegen een door deskundigen te bepalen waarde. Het afdelingsbestuur beschikt thans over nadere gegevens met betrekking tot de kosten, welke met de uitvoering van zijn plannen gemoeid zullen zijn en heeft daarvan een begroting overgelegd. De Nutsspaarbank te Arum is bereid ge vonden voor de financiering van aan koop en verbouw van het in de aanhef genoemde pand een geldlening te ver strekken. De jaarlijkse bijdragen van leden en do nateurs zijn opgevoerd tot een peil, dat weinig ruimte laat voor overheveling naar de exploitatierekening van het nieu we gebouw; in dit laatste geval zou trouwens het gemeentelijk subsidie voor de wijkverpleging toch wel verhoogd moeten worden. De begroting van baten en lasten van het wijkgebouw'vertoont na minutieuze raming der verschillende posten een na delig saldo van f 2630.82. Zal de lofwaardige opzet van de Ver eniging slagen, om voor Witmarsum en omstreken (ook de dorpen Pingjum, Zu-, rich, Schraard, Schettens en Longer- houw zullen hiervan profiteren) de be schikking te verkrijgen over een uit stekend geoutilleerd en volledig naar de eisen des tijds ingericht gebouw, waar in het Groene Kruiswerk op een veel beter aan zijn doel beantwoordende wijze zal kunnen worden uitgeoefend en bo vendien nog gelegenheid wordt gescha pen voor het volgen van allerlei cursus sen op het met haar arbejd ten bate der volksgezondheid verwante terrein, dan zal zij bij de exploitatie van het gebouw financiële steun van de gemeentelijke overheid niet kunnen ontberen. Afgaande op de hieromtrent in de De- cember-vergaderirg van 1954 reeds ge houden besprekingen, menen B. en W. het meest overeenkomstig de daarbij naar voren getreden gedachtengang te handelen wanneer zij adviseren de sub- sidievragende vereniging een vaste jaar lijkse bijdrage uit de gemeentekas van f 2500.in uitzicht te stellen onder na der tussen haar bestuur en ons college overeen te komen voorwaarden en in ieder geval onder beding, dat de verga derlocaliteit van het nieuwe gebouw gratis ter beschikking der gemeente wordt gesteld, wanneer bijv, bijeenkom sten en cursussen moeten worden ge houden in het kader van de Bescherming Bevolking en dergelijke taken, waarme de de gemeentelijke overheid in het be lang van de gemeentenaren bemoeienis heeft. De looptijd van dit subsidie zou kunnen worden afgestemd op die van de door de vereniging te sluiten geldle ning en in elk geval moeten eindigen zodra het wijkgebouw niet meer over eenkomstig zijn bestemming wordt ge bruikt. Acclamatie. Hierna sluiting. Bloemisten Van der Zee en Van der Weide zullen het terrein rond de nieuwe watertoren te Bolsward beplanten voor f 1244.—. Damescommissie van toezicht op het onderwijs in de nuttige handwerken. Mevrouw H. van der MeerFaber te Kimswerd, die voor het ressort Arum- Kimswerd was benoemd, heeft bedankt; in overleg met de oudercommissie leg gen B. en W. nu de volgende aanbe veling over: Mevrouw H. Attemav. d. Leij te Kimswerd. Mevrouw A. PostmaHoitinga aldaar. Eerstgenoemde wordt benoemd met al gemene stemmen. Vaststelling nieuwe verordening organisatie en beheer gemeen telijke brandweer. Ingevolge het bepaalde in artikel 1 van de wet van 23 Juni 1952, houdende re gelen inzake het brandweerwezen (Brandweerwet), stelt de gemeenteraad algemene regelen vast betreffende de organisatie en het beheer van de ge meentelijke brandweer. Hieruit volgt, dat de bij raadsbesluit van 31 October 1935 vastgestelde verorde ning op het beheer en de bediening van de brandblusmiddelen door een nieuwe moet worden vervangen. Op verzoek van enige leden heeft het bestuur der afdeling Friesland van de vereniging van Nederlandse gemeenten een modelverordening doen ontwerpen in overleg met de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten. Met de inhoud van deze modelverorde ning kunnen B. en W. zich verenigen, waarom zij voorstellen de nieuwe voor schriften dienovereenkomstig vast te stellen. Aangezien omtrent het ontwerp het no dige vóór-overleg is gepleegd, mag wor den aangenomen, dat goedkeuring van deze verordening geen moeilijkheden zal opleveren. Acclamatie. voorlopig over de dorpen Arum, Exmor- ra, Gaast, Hartwerd, Makkum, Parrega, Pingjum, Tjerkwerd en Witmarsum ver deeld worden, maar een wet van Meden en Perzen kan dit uiteraard niet zijn, omdat gewijzigde omstandigheden in de naaste toekomst tot een andere groe pering kunnen noodzaken. Niettemin is het wel duidelijk, dat de gemeente alles, wat in haar vermogen en binnen haar bereik ligt dient aan te wenden en te benutten om tot verrui ming en verbetering van de woning voorraad te geraken. De raad kan zich overtuigd houden van de nimmer verslappende waakzaamheid ten deze van het dagelijks bestuur. Reeds werd op haar aandrang in 1954 voor industrie-doeleinden (scheepswerf Makkum) door Gedeputeerde Staten ex tra-volume verstrekt voor 5 woningen onder beding, dat door de firma Amels daarenboven 5 woningen in de z.g. „vrije sector” zouden worden gebouwd; deze laatste zijn inmiddels gereed gekomen, terwijl de bouw van de 5 in dit plan te vens begrepen gemeentewoningen goede vorderingen maakt. B. en W. hebben goede hoop, dat hun met kracht ondernomen en voortgezette pogingen om zoveel mogelijk nieuwe woningen aan de woningvoorraad toe gevoegd te krijgen uiteindelijk met het gewenste resultaat zullen worden be kroond. En ten slotte is in voorbereiding een saneringsplan voor Pothuissteeg en oude Nieuwbuurt te Makkum, voor de uit voering waarvan waarschijnlijk gere kend kan worden op een extra-toewij- zing van bouwvolume. Samenvattende stellen B. en W., zoals gebruikelijk is, voor, de toewijzing van nog voorhanden bouwvolume aan parti culieren in de gemeente voor de jaren 1955 en 1956 aan hun college over te laten en tevens het bouwklaar maken der voor deze jaren geprojecteerde ge meentelijke (krotvervangings-) plannen een en ander overeenkomstig het in hun prae-advies voorgelegde schema, onder voorbehoud uiteraard, dat rekening ge houden wordt met in de practijk optre dende omstandigheden, welke tot een enigszins gewijzigde groepering (ook met betrekking tot het bouwen in par ticuliere of gemeentelijke sector) kun nen leiden. Beknopt verslag van het verhandelde ter openbare vergadering van de raad der gemeente Wonseradeel, gehouden op Dinsdag 8 Febr. 1955 ten gemeentehuize te Witmarsum.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 9