Zo wordt het feest! fj OER LOSSE EN FESTE ARBEIDERS s ter gelegenheid KRIS-KRAS door Nederland Eeuwfeest St. Vincentiusvereniging op passende wijze gevierd Programma van de viering van ós hjoed p p to sizzen Dinsdag 15 Februari 1955 De hr. A. J. Het torna paus «dijk onderscheiden to Wiiiiffintren voorbehouden Hotelbrand in de V.S.: minstens 16 doden Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Eindelijk kleuteronderwijswet ingediend Wijzigingen voorbehouden I I 51e Jaargang No. 13 FAN DE MARTINITOER Tj. de J. werd j Vijf eeuwen Stadsrecht Bolsvvard 1455-1955 s 13 18 uur. dat door N.B. 14 JULI: G 8 uur. Vil 5 Middag: Avond: Gondelvaart. 28 JULI: X Event. 2e week van Februari 1905 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per min Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Besloten de grintweg van Pingjum naar Arum-Kimswerd door te trekken tot de z.g. Slachte- of Groenedijk naar Dijk- sterburen en zo naar de zeedijk uitko mende. Boerendienstboden beleven een gouden tijd. De vraag is groter dan het aanbod. Sommigen brengen het zelfs tot f 120 per jaar. Goede boerenknechts zijn ook schaars. Ze bedingen gemakkelijk f180 per jaar. Siebe Westra, werkzaam aan de touw- slagerij van T. Abbring Hingst te Wor- kum, jubileerde. Hem werd een verguld zilveren medaille overhandigd. De jaarvergadering van de C. H. Kies vereniging te Bolsward was druk be zocht. De penningmeester gaf een blik in zijn ledige beurs. De petroleummotor van de motorboot Wommels-Bolsward wordt door fa Rui ter te Bolsward voorzien van een stoom machine. V.P.N.-eieren zijn iets duurder dan niet onder contröle staande. De prijs is 75 ct. per 20 stuks. Bruinkool-briquetten kosten f 5.15 per duizend, franco thuis. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Een felle brand, die Zaterdagavond uit brak in een vol hotel, met 365 kamers te Chicago, heeft talrijke slachtoffers geëist. Tot dusver zijn 16 doden gebor gen. Het aantal gewonden bedraagt 14. De brandweer, die tengevolge van de koude veel moeite had om het vuur meester te worden, achtte het niet uit gesloten dat in het gebouw nog meer doden zullen worden gevonden. sichten is forbettering kommen, mar tsientallen punten binne jit op to nea- men, hweryn de gelykbirjuchtiging jit komme moat. En rounüt sein, leau ik net, dat de folsleine gelykstelling yn rjuchten foar de agrariërs weilein is. programma verschoven. Er is een kans, van de avond Begin van de grote graslanddemonstratms. Opening van de Economische Expositie annex Landbouw- apart sjen, likemin as de binlike hier of oare produksjekosten. Docht men dat al, dan sil de winst en it meardere rjucht oan de iene kant forties en nij ünrjucht oan de oare kant birokkenje. En der wringt op it heden de skoech. Fan ’e wike wiene de tsiisprizen Onder de twa goune, hja wiene fan it hjerst tsjin de syksdaelder. Hwa bitellet dy twa kwartsjes de kilo as men de lea- nen en arbeidsbitinksten fêstskroeft op it peil fan de yndustrjl Earst de boer. en dan. Soe de wal it skip net kea- re? It sil de greatste ynspanning kostje om by it kearend tij yn de lanbou de spanningen tusken it sosiael winsklike en it ekonomysk müglike net sa great to meitsjen, dat it in spul wurdt fan bügen of boarstjen. Hwant dan soe de klok wer in hiel ein tobek setten wurde. vard Hettema, als diaken en Pater Bult, als subdiaken, een Plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen. Het Sint Franciscuskoor zong op zeei- verdienste lijke wijze de Missa Trinitates van Hu bert Cuypers. Pater Halvard Hettema hield de feest predikatie, waarin hij op treffende wijze Mevr, Hettema speldt haar man het Ereteken „Pro Ecclesia et Pontifice” op de borst. Pastoor Gnings kijkt goedkeurend toe. (Foto Steggerda). Tuzen milen lizze tusken dwaen en sizzen Ochtend, hippique. Bolswards Nieuwsblad De minister" van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft bij de Staten-Generaal een nieuw ontwerp-kleuteronderwijswet aanhangig gemaakt, waarin aan de gemeentebestu ren de plicht wordt opgelegd voor de stichting van een voldoend aantal open bare kleuterscholen zorg te dragen. Het rijk zal in principe alle kosten van het kleuteronderwijs, als bezoldiging, gebou wen en exploitatie, die in de eerste aan leg voor een belangrijk deel ten laste van de gemeenten komen, voor zijn re kening nemen. MAANDAG 18 JULI: Ochtend en middag: Schoolsportcompetities. Avond: Volksdansfestgn hat. Dat hja nou ek wetlik biskerme binne tsjin misbrük fan de minsklike arbeid en dat binammen de arbeid fan froulju en bern mear biperkt wurdt. Dat koe en mocht net ütbliuwe, hwant de praktyk leart, dat op har jonge en swakke skouders fakentiids de lésten ka men to lizzen, dy’t troch forkearde maetskiplike forhaldingen foar de boer en de arbeider to swier wiene. Ek de agraryske jeugd hat rjucht op in bliere en ünbisoarge jonge tiid en dêrby op de romte om in goede forstanlike en technyske oplieding to krijen. Dat soks mei de Wet birikt wurde moat mei men spitich fine, de feiten wize üt, dat men der lans oare wegen net komt. En dochs hoecht men gjin profeet to wezen om to sizzen, dat it arbeidersprobleem yn de lanbou in swier stik Is en bliuwt. Hwant wol men in lykbirjuchtiging fan de arbeid yn de agraryske bidriuwen, dan sil men ek de konsekwinsjes dêrfan drage moatte. Dat bitsjut in kostpriis fan de agraryske produkten, dy’t rom te jowt om dizze minsklike forhaldin gen to biteljen. En sündert men inkelde neioarlochsjierren üt, dan hat it noch nea sa west, dat it koe. Altyd hat de plattelansbifolking de swierste sile dra ge moatten tsjin de leechste forgoeding, altyd waerd mei twa mjitten mjitten en mei twa wichten woegen. Wis, der is gans to’n goede foroare, yn party op- sette. Der is nimmen, dy’t jin keare sil. Yn it fjirde plak is de boerestAn en ek de lanarbeidersstan machtiger as foar de bidriuwen nedich is. In diel fan harren hat yn de lanbou gjin takomst alhoewol hja it bidriuw wol leard haw- we en der fakentiids ek it measte foar fiele. Dit jowt in druk op de forhaldin gen. Hja wolle wol hwat minder easken stelle oan it libben as hja mar yn dit bidriuw in plakje fine kinne. Om al dizze redens stiet de agriër swak en sil it hiel hwat striid kostje om har ren in lykweardich plak yn de maet- skippij ta to krijen. De l&narbeidersbou- nen stribje nei in lykweardige posysje foar har leden en gjinien kin har dit kwea-óf nimme, mar as dit net troch- lutsen wurdt nei de kostprizen, dan rek- ket óf de boer óf de lanhearre óf de materiële forsjenning yn ’e knipe. Dêr- om kin men de lAnarbeiderskwesje net Dêrfoar binne wichtige redens. Alder- earst in de lanbou in bidriuw, dat yn alle lannen fan de wrftld ütoefene wurdt ek yn de minstbiskaefde. De lytse man yn alle hoeken fan de wrAld is yn de lanbou wurksum en bringt dertroch produkten op de merk. Mei oare wurden, de konkurfinsje is great en bliuwt great. Dêrby steane miljoenen produsin- ten los fan mekoar en bringe hja har produkten op ’e merk om’t hja neat oars hawwe. Dit bringt mei, dat nasjo- nale biskerming fan de lanbou krekt safier giet as de nasjonaliteit drage kin en wol. De minder-üntwikkelde lannen kinne net mear drage as in bytsje en moatte dus har lènbouprodukten wol óf- jaen tsjin de prizen, dy’t de wraldmerk jaen wol, de heger üntwikkelde lannen wolle fakentiids net mear drage as de oare bifolkingsgroepen goed fine. De molkpriis is dêrfan in sprekkend foar- byld. As 80 pct. fan it folk skea hat fan hegere prizen, is it foar dy 20 pet. in hiele hys de publike opiny to krijen op it stanpunt fan it rjucht. Dat hat al bliken dien en de takomst sil üs dat jit mannich keer sjen litte. Yn it tredde plak is de lanbou in bidriuw, dat men mei lytse middels bigjinne kin. Der wur de gjin easken steld troch de Wet, men kin mei ien kou of twa bargen ütein De gymnastiek- en schermvereniging „Hollandia” gaf te Bolsward reeds voor de 4e maal een uitvoering. Gerrit Asman (Zaagmans) viert te Wit- marsum zijn zilveren jubileum als ge- meentereiniger. Markus Luxwolda de Boer vierde er zijn 35-jarig jubileum als gemeenteveldwachter. Ondanks zijn 70 jaren is hij nog zeer hecht. Denk om <le stroom. Donderdag werd de echtgenote van de heer W. Eggink te Vriezenveenscl.e Wijk levenloos bij de electii..che wasmachine gevonden. Men V R IJ D A G 15 JULI: Ochtend: Aubade door schoolkinderen. Middag: historische optocht. Avond: bonte avond in het Julianapark door amateurverenigingen. Salariëring. Voor de leidsters der openbare en bij zondere scholen zal eenzelfde salaris regeling gelden. Bjj de bezoldiging in een gemeente eerste klasse zullen onge veer de volgende minima eft maxima worden aangehouden: Leidster zonder akte van hoofdleidster: f 190—265 per maand, leidsters met ak te van hoofdleidster: f235360' per maand, hoofdleidster: f 275400 of f 295 425 per maand. In het algemeen betekent deze bezoldi ging een zeer belangrijke verbetering voor de kleuterleidsters. Voor haar, die niet, in het bezit zijn van de vereiste bevoegdheden zal een korting van 10 a 15 pct. worden toegepast. Ouders kunnen scholen vragen. Mochten de gemeenten naiatig blijven bij de stichting, dan kunnen de ouders van een voldoend aantal leerlingen t.w. 30, 60 of 90 naar gelang hot een gemeente met minder dan 50.000, 50.000 100.000 of meer dan 100.000 ingezete nen betreft de stichting van een school aanvragen. Hettema zich de hoge onderscheidirig op de borst spelden. Ter afwisseling zong het koor het Alle luja van Handel en werd de koffie rond gediend. Namens het Gemeentebestuur sprak burgemeester Bruinsma een woord van waardering, waarna achtereenvolgens ’t woord werd gevoerd door de heer Sikkes uit Leeuwarden namens de Hoofdraad, de heer J. Boekema namens de K.A.B.. de heer J. R. van den Oever namens het R.K. Armbestuur, de heer M. Kuipers namens de conferenties uit Leeuwarden, de heer Flapper voor de afdeling Frane- ker, terwijl tot slot de heer’ J. Praam- sma namens het bestuur van de Hendrik Nanneshof gevoelvolle woorden sprak. De oud-concierge, de 80-jarige Sjoerd Visser, gaf in een historisch overzicht verschillende gebeurtenissen uit deze eeuw. Deze mooie bijdrage werd door allen zeer gewaardeerd en werd door de president met een extra woord van dank beloond. Na ’n dankwoord van de president werd deze bijeenkomst gesloten. Rest ons nog te vermelden, dat het St. Franciscuskoor haar vocaal optreden besloot met het Soldatenkoor uit de Opera Faust van Gunod, dat de aanwe zigen een spontaan applaus ontlokte. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn van de leden met hun dames. Maandagavond was er een feestavond van de parochianen in de Doele. Hoofd schotel was de film „Monsieur Vincent Als extra toegift werd de nieuwe KRO- film „Uw, onbekende huisgenoot” ge draaid. WOENSDAG 20 JULI: 10 tot 16 uur. Productiekeuring. 13 tot 18 uur. Kaatsfestijn (com petitie voor vijf uit te nodigen 1ste klas parturen). Avond: Uit voering door Boiswarder zangverenigingen. Ter inleiding van het eeuwfeest van de St. Vincentiusvereniging werd door de leden een kerkelijk tridium gehouden, geleid door Pastoor Onings, waarna Zon dag het feest door de gehele parochie werd gevierd. Zondagmorgen werd door Pastoor Onings, met assistentie van Pater Hal- Bejaarde fietser onder auto. De bijna 80- jarige heer G. Makkiriga werd Donder dagmiddag op de 'iets bij de Stations weg te Ede op ae fiets door een auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. Op de knieën naar Enschedé. In de bankwerkerij van de N.V. Heemaf te Hengelo waren de 18-jarige B. uit Hen gelo en S. uit Enschedé een wedden schap aangegaan om voor tien gulden de afstand van Hengelo naar Enschedé (5 km) kruipende af te leggen. Woens dagavond werd bij de marechaussee kazerne in Hengelo in de berm van de Rijksweg naar Enschedé gestart. Twee De minsklike forhaldingen wurde yn elts tiidrek bipaeld fan deselde faktoa- ren en dochs leit alle jierren it aksint wer oars. Jierren lang hawwe de agra ryske forhaldingen it stimpel droegen fan de hier- en keapprizen fan de pleat- sen en ian, de oare Onkosten wiene fan folie mindere bitsjutting. Op it heden lykwols leit it aksint folie mear op de leanen en sosiale lésten en pleagje de hieren lang safolle net mear. Wy for- sinne üs net, tinkt üs, as wy sizze, dat de kwesje fan de agraryske arbeid it greate punt wurdt fan it lanboufraech- stik yn de kommende jierren. Dit is op himsels in foarütgong. Hwant it heart ek sa, dat de minske it sintrale punt foarmet fan de soasiael-ekono- myske forhaldingen. It giet en it heart allegearre to gean om de minske, net op it foarste plak om de ynfier of üt- fier, om de technyk of de rationalisaesje om de kapitaelfoarming of hwat ek. Al dizze dingen binne wichtich, mar komme op it twadde plak. De earste en fierwei de bilangrykste fraech is, hoe’t de minsken yn in bipaelde bidriuwstüke har gerak krije sille. En dizze frage jildt net foar de boer en syn hüshülding al- jinne, mar- likegoed foar de persoan en hüshalding fan de arbeider. As wy dus konstatearje kinne, dat do libbensfor- haidingen fan boer en arbeider tsjint- wurdich sintrael steane, dan is dit yn prinsipieel opsicht in stap foarüt. De lUnbou hoecht net mei in haedletter skreaun to wurden, wol de Boer en de Arbeider. It hat ynbannich wrotten koste om de algemiene opiny sa to bi- wurkjen, dat hja it technyske en eko- nomyske net mear primair seagen, mar oan it soasiale en primaire bitsjutting takenden. Yn mannich opsicht moat dy striid jit fuortset wurde. Hwant dat it mei de büthuzen yn technysk opsicht better stiet as mei de arbeidershuzen is in düdlik biwiis fan in earnstich tokoart yn tinken en soasiael bisef. Dat der mear omtinken is foar it plak fan de keallen as foar de slieperij fan party boerebern like goed. Wy kinne dus tige goed forstean, dat de boerearbeiders bllid binne mei it feit, dat de Earste Keamer de Lanbouarbeidswet oannomd ZONDAG 17 JULI: Kerkelijke herdenkingen van 500 Jaar Stadsrecht Bolsward. sprak over de H. Vincentius, de wel doener der armen. Om 12 uur werd een officiële receptie gehouden, waarbij zeer veel verenigin gen vertegenwoordigd waren, benevens het Dagelijks Bestuur der gemeente, be stuur Gem. Instelling Sociale Zorg en Bijzondere Noden. Ook de zusterconferenties van Leeu warden, Sneek, Franeker en Harlingen deden van hun belangstelling blijken. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Feestcommissie', de heer D. G. van der Werf, die allen har telijk welkom heette, waarna het Sint Franciscuskoor het Haec Dias inzette. De president van de St. Vincentiusver., de heer J. J. A. Roelants, schetste hier na in korte trekken het werk van de vereniging, waarna Pastoor Onings de vereniging feliciteerde en het oudste lid, de heer A. J. Hettema, oud-president en bijna 50 jaar lid, de Pauselijke onder scheiding Pro Ecclaesia et Pontifice uit reikte. Zichtbaar bewogen liet de heer DONDERDA Koraalmuziek op de trans van de stadhuistoren, eventueel gevolgd door carillonbespeling. 10 uur. 11 uur. en Zuiveltentoonstelling in het stadhuis door Z. E. de Minister van Landbouw. 10 uur. Opening van de Historische tentoonstelling in het stadhuis. Middag: Paardensport (draverijen), 20 uur. Première van ’t historische openluchtspel in ’t Julianapark. DONDERDAG 21 JULI: Kaaskeuring. „Heamiel". Middag: nationaal concours Avond: Derde opvoering openluchtspel. Hwat hat Cjabe Skroar BIJ HET FEEST PROGRAMMA VTij zijn blij onze lezers thans bij gaand concept-programma ter ge legenheid van de viering van „Vijf eeuwen Stadsrecht'’ te kunnen aan bieden. Men knippe het uit en be ginne thans reeds plannen te ma ken voor de overkomst van fami- 'ie, oud-Bolswarders, vrije dagen enz. Natuurlijk staat het program ma nog niet in alle onderdelen pre cies vast en zijn er nog kleine ver schuivingen mogelijk. Met aanvul lingen is dit zeker het geval. Het programma is nog verre van volle dig. B.v. ontbreken nog een plech tige raadszitting, de overdracht van het carillon, deaanbieding van het i feestgeschenk namens de burgerij, f een volksreceptie enz., terwijl ook T) nog bepaalde gedane suggesties nader worden onderzocht. Zodra er nieuws is, zullen wij zo mogelijk op deze plaats onder het hoofdje „Bij het feestprogramma’’ verschillende tips doorgeven. ZATERDAG en avond. Volksfeesten. M van de vijf km werden door de knapen afgelegd. Toen waren de jongens ge noodzaakt de strijd te staken, omdat ze aan beide knieën bloedend waren ver wond. V R IJ D A G 22 JULI: Herhaling historische optocht. WOENSDAG 13 JULI: Verzamelen van genodigden ten stadhuize; carillon-be- speling (tot 18.30 uur); 18.30. de stoet genodigden begeeft zich via de Kleine Dijlakker naar de Martinikerk onder gebeier van de Boiswarder klokken. 19 uur. Plechtige opening van de feestelijkheden ter viering van „Vijf Eeuwen Stadsrecht Bolsward”. Rede door Prof. Dr. F. G. van der Meer. Uitvoering van het „Utrecht-Jubilate” van Handel door koor en orkest. 21 uur. Receptie. omstandigheden dit openings- naar de middag zal worden ZATERDAG 16 JULI: Ochtend: Intocht van de „N. P. G.”, zo mogelijk te verzorgen door H.H. Zuivelstudenten. Middag: Muziekfestival (concours, gevolgd door marswedstrqd). Avond: concert en taptoe door de Muziek Van de Grenadiers en Jagers. DINSDAG 19 JULI: Ochtend (eventueel middag): „Ballon-sterrit”. Middag: Opstijging van ’s werelds grootste waterstofballon onder auspiciën van de „Haagse Ballonclub” (Boesman c.s.). 8 uur (avond). Tweede op voering van het openluchtspel. N.B. De mogelijkheid bestaat, dat ’s morgens onder auspiciën van de B. E. F. (Bond Europese Federalisten) een belangrijke persconferentie wordt georganiseerd; in ieder geval zal deze dag Prof. Dr. H. Brugmans spreken. J motor- of rrjwielsport. Avond: Slotapotheose met groot vuurwerk. N.B. De attractieve waarde van de Economische Expositie zal worden verhoogd door de aanwezigheid van het z.g.n. „Waterorgel”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1