GISSINGEN OVER DE SOWJET-POLITIEK KRIS-KRAS door Nederland CADEAUSTELSEL WORDT BEPERKT Buitenlands Overzicht Krasse uitlatingen van Molotow Franse kabinetscrisis sleept voort Oantins oan us hjoed p 2 to sizzen Zilveren filmpjes jiskepream Nou de jiskepream der ütgiet, Tinke wy dochs efkes nei Oan de aide doarpsidylle, Dy’t der by de skoalle lei. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Illegaliteit bezette Roemeense legatie te Bern Hwat hat Qabe Skroar Vrijdag 18 Februari 1955 No. 14 51e Jaargang KAMEROVERZICHT Ka Te A. er CAB I wint van Leeuwarden II met 5-3. be- De liberale afgevaardigden waren het Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie B. en W. van Bolsward maken bekend, dat krachtens de verordening de winkels des Zaterdags gesloten moeten worden om 10 uur ’s avonds. Garage W. van der Werff te Bolsward krijgt de beschikking over een compleet uitgeruste kraanauto. gepleit voor de opheffing van het hek op de Snekerweg. De melkprijs (aan huis bezorgd) draagt te Balk 10 cent per liter. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 3de week Februari 1930. Een er van is dat Frankrijk ein delijk eens een stabiele regering moge krijgen. voornamelijk door de heren Gerbrandy en Welter, die hun woordje voor de tri bune kunnen spreken en door de tegen- argumentatie van minister Zijlstra, die ook niet op zijn mondje is gevallen. Het was een debat met zware juridische spitsvondigheden, maar ook een debat vol humor. De middenstandsspecialisten de heren Van Eysden (ar), Hooy (kvp) en Peschar (arb.) hebben de minister en de staatssecretaris krachtig gesteund. Zoals zo vaak voorkomt waren zij min der spectaculair, maar meer deskundig. Chauffeurs knoeiden met weekbriefjes. De Groningse politierechter heeft Woens dag conform de eis twee chauffeurs, P. S. te Oude-Pekela en J. E. te Winscho ten veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf, wegens het knoeien in hun werkboekjes. Dit misdrijf, dat als vals heid in geschrifte wordt vervolgd, neemt hand over hand toe. De officier van Justitie, jhr. mr. A. H. S. van Wijck, was van oordeel, dat alleen gevangenis straf hier afdoend kan helpen, omdat de boeten doorgaans toch door de werk gevers worden betaald. „Onbewaakte” eist weer mensenleven. Op de onbewaakte overweg te Borssele op Zuid-Beveland is Woensdagmiddag om 2 uur een personenauto door een die- sel-electrische locomotief gegrepen en meegesleurd. De beide inzittenden, wet houder K. Wouterse van St. Laurens en zjjn plaatsgenoot J. Willemse, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Goes vervoerd, waar de heer Wouterse ’s avonds is overleden. De auto werd geheel in elkaar gedrukt. Man en wiif binne ieh, mar hja moatte ornaris foar twa bitelje. En as ’t doarp yn djippe tinzen Efkes nei it forline heart, Sjucht it ien man düdlik foar him: Tinkt it oan Wiger van der Weerd. Hwat hat dy üs faek forjage, Ja, wol tüzen kear miskien, As wy boarten mei pream en. libben, ’t Léste seagen we net yn. Mar sa hat dy selde Wiger, Nimmen murk der faeks hwat fan, Mannich bern foar ünk biwarre, Noch üs tank, myn béste man. Aide pream, stik fan üs doarpke, Dou giest hinne, fier fan üs, En by d’ien of oare sleper Fynstou straks dyn léste thüs. Och, dou krijst gjin ünderskieding, Ek gjin tankjes üt fatsoen, En al hast in hege leeftiid, Ek fan Drees gjin pensioen. Mar de neitinns sil wol bliuwe, Dy forjitte wy foart net, En noch mannich aide doarpsfreon Draecht dy lang mfti yn syn hert. ministerschap voor de electriciteitsvoor- ziening, waardoor hij ook de verant woordelijkheid draagt voor de ontwikke ling van de atoomindustrie, schrijft men wel toe aan het feit, dat zijn aanhang in de partij nog zo groot is, dat men hem niet durfde likwideren. Er zou dus aanzienlijke wrijving zijn in de hoogste partijkringen en om mogelijk daaruit voortvloeiende binnenlandse onrust te voorkomen zou het leger zijn greep op de leiding der zaken hebben versterkt door maarschalk Boelganin, ook al is deze slechts een „politiek” generaal, premier te maken en de zeer bekwame militair, maarschalk Zjoekow, het mi nisterie van defensie te geven. Dit alles zijn echter maar veronderstel lingen; er zijn ook commentatoren die beweren, dat de genoemde militairen slechts posten in de regering kregen, omdat men grotei’ aandacht aan de ver sterking van het militaire apparaat wil gaan schenken. De tijd zal echter wel uitmaken wat er werkelijk in Rusland aan de hand is geweest of nog is. Mis schien zal dat vooral blijken uit de ont wikkeling der betrekkingen tussen Mos kou en Peking een verinniging dezer betrekkingen zou moeten voeren tot de conclusie, dat er thans te Moskou een voor het Westen nog gevaarlijker groep ook al zegt zij te streven naar een vreedzaam samenleven aan het be wind is, dan weleer; een wat slapper worden van deze banden zou de gedach te kunnen wekken, dat ook de Russische militairen tot het inzicht komen dat op de duur rood China, dat de Russen thans helpen zich te ontwikkelen, voor de Sovjetunie in Azië gevaarlijk zal worden. Er zijn echter zeker in de laatste da gen geen tekenen geweest, dat dit laat ste inzicht te Moskou heeft gezegevierd. Integendeel, er zijn zoveel betuigingen van vriendschap en trouw tussen Mos kou en Peking gewisseld, nu dezer da gen het Russisch-Chinese vriendschaps verdrag 5 jaar heeft bestaan, dat, al zat er ook wat propaganda in, men toch zeker niet de indruk kreeg, dat de be trekkingen koeler zijn geworden. Ook in de Formosa-kwestie blijft Mos kou Peking volledig steunen. (ar) en Welter (knp) dat dit ontwerp overbodig is. Het beperken van het ca deaustelsel noemden zij het onmondig verklaren van de Nederlandse huis vrouw. Zij weet heus wel, wat zij koopt en de verkoper weet dat hij niet met slechte geschenken moet komen, want beunhazerij ook op dit gebied straft zichzelf. Het overheidsingrijpen was dan ook naar hun mening onnodig. Dat moet in hoogst enkele gevallen ge schieden. Dit standpunt werd door de jeugdige minister van Economische Za ken zonder meer 19de eeuws genoemd. Waarom is hij met dit ontwerp geko men? In de eerste plaats om uitwassen te voorkomen. Twee dingen wil de regering tegengaan: de prijsversluiering en de schadelijke concurrentie. Het wetsontwerp heeft tot doel het ordelijk economisch verkeer te bevorderen. Het is onjuist om in deze tijd te veronderstellen, dat het vrije be drijfsleven zijn eigen ordening wel zal vinden en dat de taak van de staat in dit opzicht negatief is. Jarenlang is, aangedrongen op de afschaffing van het cadeaustelsel. Voor de oorlog heeft het cadeaustelsel tot allerlei misstanden ge leid. Het is duidelijk dat wij weer zo’n situatie zouden krijgen als de conjunc tuur maar enigszins omslaat. Dan zijn nu reeds de voorbereidende maatrege len getroffen om misstanden te voorko men. Als het eenmaal crisistijd is, dan is dat veel moeilijker, omdat men dan de fabrikanten een bepaalde afzet ont neemt, hetgeen in tijden van werkloos heid bijna ónmogelijk is. Een amendement van Gerbrandy om de geschenken aan te bieden zonder re- clame-merk werd met overweldigende meerderheid verworpen. Behalve voor „kleinigheden van geringe waarde” moe ten op de cadeaux de naam van de zaak worden vermeld. Dat vond Prof. Ger brandy de meest sarrende bepaling van het wetsontwerp. Alle aardigheid is dan van het geschenk af, maar aan dit com promis viel niet te tornen. Tegen de verwachting in heeft het de bat over het cadeaustelsel de gemoede ren danig bezig gehouden. Dat kwam Volgens het ontwerp mag men dus in de branche-eigen sfeer geschenken geven. Er is een andere beperking: deze ge schenken moeten consumptie-verwant zijn. Of anders gezegd: het cadeau moet iets te maken hebben met het gekochte goed. Bij de aankoop van een costuum zou men een das kunnen geven, maar bij aankoop van boter geen kop en scho tel. Die kop en schotel kan heel goed branche-eigen zijn, bijv, wanneer de win kelier zowel boter, koffie als thee ver koopt. Wil hij echter zijn boterverkoop stimuleren, dan zal het branche-eigen, consumptie-verwante artikel dat cadeau kan worden gegeven een botervlootje of Begroting van onderwijs. Minister Cals had het ongetwijfeld min der gezellig in de Tweede Kamer. Zijn beleid wordt becritiseerd. Hem wordt verweten, gebrek aan voortvarendheid te hebben. Enige maanden lang is hij ziek geweest. Het werk was hem te veel geworden. Daarom kon zijn begroting afgelopen winter niet worden behandeld. De Kamer heeft hem echter vrij royaal ontvangen. Natuurlijk bleef de critiek bestaan, maar de bewindsman werd ge spaard. Er was begrip voor de vele moeilijkheden op onderwijsgebied en men begreep ook, dat men van een minister niet kan verlangen, dat hij daaraan in enkele jaren tijds een einde maakt. De critiek op minister Cals werd ver legd naar zijn voorgangers die even min vooruit hebben gezien en naar het gehele Kabinet, dat niet bereid schijnt te zijn meer geld voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit te trek ken. Wat dat betreft, kreeg de minister wel een steuntje in de rug. Maar erg gelukkig zal hij zich wel niet gevoeld hebben, want de problemen, die de Ka mer wil veranderen bestrijken zoveel terreinen dat men zich afvraagt of er nog iets goeds is aan ons onderwijs. Opvallend was het dat bijna unaniem werd aangedrongen op de reorganisatie van het departement, hetgeen een nette omschrijving is van de bewering, dat de hogere ambtenaren niet geheel voor hun taak zijn berekend. Met dit debat zijn vele dagen gemoeid, zodat er nog alle aanleiding is er volgende week nog eens op terug te komen. Jierren hat er steech syn bést dien, Wier, it wie him nea to bot, Al hwat ’t minskdom hiel graech kwyt woe, Brocht er netsjes foar him fuort. En nou moat er dan bilies jaen, Foar hwat min neamt: technyk, Auto’s moatte foar him komme, Dat giet hurder lüns de dyk. In de raadsvergadering te Sneek wordt tol- Met 71-11 stemmen heeft de Tweede Kamer zich deze week accoord verklaard met het wetsontwerp dat het cadeaustelsel wil beper ken. Tot de tegenstanders behoorden de heren Welter en Lemaire (k.n.p.), de communisten, de heren Gerbrandy (a.r.), Korthals, Ze- gering Hadders, Ritmeester en Van Leeuwen (allen v.v.d.). Uit deze opsomming kan men het hoofdprobleem van dit debat reeds aan voelen. Het ging n.l. om de vraag of de overheid in deze tijd wel geroepen is om het cadeaustelsel aan banden te leggen. De tegen standers van dit wetsontwerp wensten dit uiteraard niet. Maar minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp voldoen ongetwijfeld aan het verlangen van vele middenstanders. Terwijl wij dit schrijven is er nog geen nieuw kabinet; de socialist Pineau poogt er een te vormen, dat dan ongeveer de zelfde politiek als het voorgaande zou volgen, een kabinet Mendès France dus zonder Mendès France. Het wordt tijd, dat er weer geregeerd wordt in Frank rijk, ook met het oog op de Parijse ac- coorden, welke op behandeling in de Senaat wachten. Eerst nadat Frankrijk ten deze beslist heeft, komt de laatste behandeling iti het West-Duitse parlement aan de orde. Dr Adenauer is de tegenstanders dezer accoorden min of meer tegemoet geko men, doch heeft een groot deel van het Westen toch onaangenaam verrast door de mededeling, dat hij voor een confe rentie met de Russen voelde, nadat de Parijse accoorden waren aangenomen, maar voordat ze in werking zouden tre den. Hetgeen zou betekenen, dat als het gehele Westen in zo’n conferentie toe stemde, de Russen daar gelegenheid zou den krijgen, door de besprekingen tot in het oneindige te rekken, de uitvoering der Parijse accoorden, dus het op de been brengen van West-Duitse strijd krachten, op een zeer lange baan te schuiven, terwijl Rusland zelf zijn mili taire apparaat intussen zou perfection- neren. Extra bewaking in Den Haag. De Haag se politie heeft opdracht gekregen een extra oogje in het zeil te houden voor volkomen eens met de heren Gerbrandy de Roemeense legatie aan de Bezuiden- De B. A. B. O. staat ten allen tijde voor U klaar, hetzij voor gezelschap-, trouw- of begrafenisritten. De ondernemer: Y. Hamming, 3de Holl.straat, Bolsward. De wisseling van functies in het Kremlin heeft natuurlijk een stroom van speculaties en commentaren in het Westen veroorzaakt. Uit het feit, dat ze sterk uiteenlopen, blijkt wel dat men eigenlijk niet over voldoende gegevens beschikt om er gefundeerde conclusies op te bouwen. Over het algemeen komen de commentaren er echter op neer, dat men een hardere Sovjetpolitiek verwacht, ook al gaven de nieuwe Russische machthebbers te kennen dat de buitenlandse politiek onveranderd zou blijven en werden enkele vriendschappe lijke gebaren jegens het Westen gemaakt, die trouwens ook van Westelijke zijde niet ontbraken. Bolswards Nieuwslilat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het ontwerp wil het cadeaustelsel niet afschaffen, doch slechts bepérken. Het zal in de toekomst verboden zijn om branche-vreemde artikelen cadeau te geven. Bij de aankoop van een pendule mag men wel een horloge geven, maar geen stropdas. Want stropdassen zijn voor de horlogemaker nu eenmaal bran- che-vreemd, daar heeft hij in zijn zaak niets mee te maken. Voor de branche- eigen artikelen wordt het cadeaustelsel toegestaan, al kunnen de organen van het bedrijfsleven op dit gebied een re geling treffen. Daarbij wordt natuurlijk gedacht aan de organen van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. De op sensatie beluste wereld beleefde dezer dagen dramatische gebeurtenissen rond de Roemeense legatie te Bern, die de wereld 36 uur in spanning hebben gehouden. Thans zijn deze geëindigd. Drie Roemeense verzetsstrijders, die het legatiegebouw bezet hielden, gaven zich over. Volkomen uitgeput zijn de drie mannen naar de gevangenis gebracht. Men weet nog altijd niet, wie zij zijn; met sneeuw- kappen over het hoofd getrokken stap ten zij in de politie-auto, bevreesd als zij zijn voor herkenning en voor moge lijke wraakneming op hun familie in Roemenië. Het blijkt, dat het een R.K. priester is geweest, die de mannen er ten slotte toe heeft gebracht, hun ver zet te staken, nadat twee der illegalen om een geestelijke hadden gevraagd ten einde ontslagen te worden van de plech tige eed, die zij gezworen hadden, om tot de dood te vechten. Onmiddellijk na de aftocht van de man nen trok de Roemeense zaakgelastigde Stoffel het gebouw binnen. Daar heerst een grote ravage, daar alle kluizen zijn opengebroken en alle documenten door zocht. In een kluis hadden de illegalen, naar zij zeggen, documenten gevonden, waaruit zonneklaar was gebleken, dat de legatie een „spionnage-centrum was”. Formosa zal voorlopig wel een bron van moeilijkheden tussen Oost en West bljjven, met het ge vaar, dat het een kruitvat wordt ais de rode Chinezen hun actie niet temperen. Men zegt, dat de Russen bij Peking wel op matiging aandringen omdat zij China eerst sterker zouden willen zien voor het risico's neemt. De zwenking in Rus land naar de zware industrie zou mede veroorzaakt zijn door het voornemen ook de Chinezen binnen zo kort mogelijke tijd van de producten dier industrie, dus ook wapens, te voorzien. Maar in prin cipe staat Moskou achter de eisen van rood China inzake Formosa, zoals ze achter hen stonden in de Korea-kwestie en in het vraagstuk van Indo-China. Straks komt er misschien weer een nieuwe kwestie bij, want zowel Rusland als rood China wroeten thans weer in Afghanistan, dat strategisch van zoveel belang is voor India. Zolang Engeland het in India voor het zeggen had, heeft het er steeds naar gestreefd dat ook Afghanistan onder Engelse invloed stond, maar India laat veel over zijn kant gaan, dat bleek ook wel toen rood China in Thibet pene treerde. De lof, die Moskou dezer dagen India toezwaaide, nl. dat dit land met de Sovjetunie deelneemt aan de strijd voor de versterking van de vrede, heeft een bedenkelijke zijde. Inderdaad werkt premier Nehroe met ernst voor de vrede, die hij meent te dienen door zijn land neutraal te hou den, maar welke er misschien meer mee gediend zou zijn als hij partij koos tegen de communistische expansie in Azië. Maar dit zal wel een onvervulde wens van het Westen blijven, zoals het er zovele koestert. houtseweg no. 9. Deze opdracht houdt verband met de gebeurtenissen bij de Roemeense legaties in Bern en Kopen hagen. Koffie wordt goedkoper. Als gevolg van de daling van de prijs van ruwe koffie op de wereldmarkt, zijn met ingang van Woensdag de kleinhandelprijzen van ge brande koffie met 10 tot 20 cent per half pond verlaagd, zodat een pakje koffie van f 2.08 nu f 1.98 kost, een pakje van f 2.48 wordt f 2.32 en een pakje van f 2.75 is gedaald op f 2.55. Dit besluit is Woensdagmiddag in een in Utrecht gehouden vergadering van de Unie van koffiebranders en theepakkers geno men. uit de gemeente Ruurlo afkomstige dienstbode op: wraak. Zij zou wel eens onenigheid hebben gehad met de boerin. Donderdagavond laaiden de vlammen opnieuw op in de schuur. De boerin en haar zeven kinderen raakten in paniek en ontvluchtten de boerderij. De totale schade, door de brandstichtingen aan gericht, beloopt naar schatting een be drag van twintig mille. Eerste promotie I.S.S. A.s. Woensdag zal voor het eerst een student van het „Institute of social studies” te Den Haag promoveren. De heer Abdul Aziz uit Pakistan zal dan in Leiden zijn proef schrift over „Japan’s colonialism and Indonesia” verdedigen. Promotor zal zijn prof. T. H. Milo. Wraakzuchtige dienstbode: zes branden. De 29-jarige dienstbode mej. B. heeft volgens de rijkspolitie bekend de zes branden op het bedrijf van de landbou wer Eyting in Zieuwent bij Lichtenvoor de te hebben gesticht. Als motief gaf de Zilveren gulden buiten omloop. Met in gang van 22 Februari 1955 zullen de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practische overwegingen reeds thans ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat te zijner tijd twee soor ten zilveren guldens, de oude reeds be staande en de nieuwe gulden van het kleinere model, gelijktijdig gangbaar zijn. Twee broertjes door ijs gezakt en ver dronken. Te Wilp bij Deventer zijn de acht- en tienjarige broertjes Gerrit en Klaas Zwerenburg Maandag door het ijs van de zogenaamde Modderkolk gezakt en verdronken. Een derde jongen, die zich eveneens op het ijs bevond, kon zich nog juist redden. Van een der broertjes nam men aan, dat er nog levensgeesten aanwezig waren en hij werd overge bracht naar het St. Geertruidenzieken- huis te Deventer. Maar hulp kon ook hier niet meer baten. Subsidie op de wonlngwetbouw wordt verhoogd. Binnenkort zal de subsidie op de wonlngwetbouw worden verhoogd, aldus vernemen wij in Den Haag. In Wel ingelichte kringen verwacht men dat de jaarlijkse rijksbijdrage, die op het ogen blik kan worden gesteld op gemiddeld f300 per woning, zal stijgen tot pl.m. f 340.—. Overleden na innemen van tachtig pil len. Te Sibculo (gem. Hardenberg) is de 43-jarige landbouwer K. in het zie kenhuis overleden ten gevolge van het overmatige gebruik van pillen. K. had van zijn huisdokter een flacon met 80 pillen ontvangen. Hiervan mocht hij er ten hoogste acht per dag innemen. K. sloeg dit advies in de wind en at alle tachtig pillen achter elkaar op. Hij liep hierdoor een dodelijke bloedvergiftiging op. Meisje vermist. Sedert 10 Februari wordt de 17-jarige leerling-verpleegster Zwaantje Dekker, geboren te Eibergen, vermist. Op die datum is zij ontslagen uit de inrichting Zonnehoek te Beekber gen. Ieder spoor van het meisje, dat in overspannen toestand verkeert, ont breekt. Men vreest dat er een ongeluk is gebeurd. De rijkspolitie te Eibergen verzoekt inlichtingen. Bejaarde fietser door bus gedood. De 72-jarige fietser Van A. uit Oegstgeest is Woensdagmorgen bij het oversteken van het kruispunt De Kempenaarstraat- Geversstraat door een NZH-bus gegre pen en op slag gedood. De rijkspolitie verzoekt de chauffeur van de gele be stelauto, die achter de bus reed en ver moedelijk getuige was van de aanrijding zich met haar in verbinding te stellen, tel. K 1710-20360. President Eisenhower had vriendelijke woorden voor zijn oude oorlogskame- raad, maarschalk Zjoekov, de nieuwe Russische minister van defensie en dr Adenauer meende, dat men nu beter met Moskou zou kunnen praten omdat er nu in het Kremlin figuren de boventoon voerden, die over werkelijkheidszin be schikken. Maar de overzichtschrijver van de N. R. Ct. bijv, betwijfelt juist dit laatste. Hij haalt als bewijs daarvoor aan een zinsnede uit Molotows rede voor de Opperste Sovjet, waarin deze zeide, dat, als er een derde wereldoorlog zou komen, het niet de wereldbeschaving zou zijn, die ten onder zou gaan, maar slechts het reeds verrotte imperialistisch sociale stelsel in het Westen. En van een dergelijke miskenning van de realiteit gaf Chroetsjew blijk, toen hij in een geprek met Amerikaanse jour nalisten te kennen gaf dat het commu nisme op de duur ook in het Westen en Amerika niet uitgezonderd, de over hand zou krijgen. Deze beide uitlatin gen getuigen allerminst van werkelijk heidsbesef. Een derde wereldoorlog, ge voerd met de nieuwe wapens waarvan het eventueel gebruik nu wel vaststaat, want uit de jongste gegevens blijkt wel dat aan beide zijden de militaire leiding haar strategie op deze wapens grondt, zal niet alleen de ondergang van het Westen, maar ook van het Oosten be tekenen en er is geen enkel teken dat het communisme in het Westen de over hand zal krijgen, het is eerder op zijn retour. Maar het is verontrustend als leidende Russische figuren hun politiek op deze misvattingen zouden bouwen. Dan gaan zij immers uit van een mis kenning van de kracht en daarmee van het gevaar van een botsing met het Westen. Deze uitlatingen mogen overi gens een waarschuwing zijn voor dat Westen, zich zo krachtig mogelijk te maken. Niet alleen militair, maar ook op economisch gebied Een economische crisis in het Westen zou door de daar mee gepaard gaande ellende, niet alleen de groei van het communisme in het Westen weer bevorderen, maar ook Russische leiders, die denken als Molo tow en Chroetsjew aanmoedigen een conflict met het Westen uit te lokken, dat h.i. immers dan de overwinning aan het cqmmunisme zou brengen. Zijn echter Molotow en Chroetsjew wier uitlatingen hierboven werden aan gehaald, nu de meest toonaangevende figuren in het Kremlin? De meeste Westelijke commenta toren zijn het er wel over eens, dat Molotow een figuur op het tweede plan is, die slechts wordt gehandhaafd, omdat hij een goed vak-minister is. Maar over het al gemeen wordt Chroetsjew aan gemerkt als de man die streeft naar het leiderschap in de Sovjet unie en als degene, die door de communis tische partij h(j is haar secretaris naar voren wordt geschoven om de greep van de partij op de gang van zaken te versterken. Dat Malenkow toch nog een belangrijke post kreeg, n.l. het een botermesje kunnen zijn. Moet de koffieverkoop toenemen dan zal de mid denstander zijn toevlucht tot kop en schotels ndlnen. Natuurlijk worden de nodige uitzonderingen gemaakt. In ieder geval zijn „kleinigheden van ge ringe waarde” vrijgesteld. De winkelier kan het kleine meisje dus verrassen met een ringetje. Albumplaatjes, bal lons en scheermesjes mogen ook als dit ontwerp van kracht geworden is, ca deau gegeven worden. Het kortingsstel- sel (10 pet. e.d.) valt geheel buiten deze wet, evenals het systeem van de zegels. Het verrichten van diensten bijv, het organiseren van een reis door derden is toegestaan, maar het gratis verstrek ken van goederen door derden is verbo den. De winkelier’ kan zijn cliënt dus niet meer gratis koffie laten drinken in het nabij gelegen café-restaurant. Juist het ontbreken van het kortings- stelsel was voor de heer Cornelissen (wd) reden om tegen deze wet te stem men. Dit stelsel noemde hij de bron van alle kwaad. Zijn partijgenoot Ankersmit had weer andere bezwaren. Een daarvan was de discriminatie in de reclame-ar- tikelen. Adverteren mag wel, cadeaux geven is aan voorwaarden gebonden. Bij een feest, of dat nu een brui loft is, een verjaardag of een ju bileum, hoort een feestgeschenk. Het 500-jarig bestaan van Bols wards stadsrecht is een jubileum van allure. Hierbij hoort ’n groots geschenk. De stichtingen schon ken reeds een carillon. Maar ook de burgerij moet iets doen. Móé ten iets doen. Neen, willen graag iets doen. Spontaan en van harte. De keuze van het gschenk i s moeilijk geweest. Men heeft ge dacht aan honderd dingen. Aan een fontein, aan een kleed voor de raadzaal, aan. tot men het tenslotte eens werd. Het geschenk uit de burgerij wordt een prachtige volière in ’t u park. Het prettige van dit ge- 2 schenk is, dat de schenkers er zelf van kunnen genieten zo vaak ze maar willen. Wij hebben de tekeningen en plannen bestudeerd en moeten eer lijk zeggen: het wordt fantastisch. De volgende week vertellen we er verder van. ONS FEESTGESCHENK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1