i DE RESTAURATIE VAN DE BOLSWARDER MARTINIKERK IN HET JUBELJAAR VOLTOOID i, KRIS-KRAS door Nederland 3 Nieuwe accomodatie voor de Doelezaal hhrmhmm Fan de Martinytoer i us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Lugubere vondst bij sloop te Gorredijk Bij het afbreken van het oude huis, waarin dokter Ebbinge jarenlang zijn practijk heeft uitgeoefend het ge bouw, dat de toegang tot Gorredijk be heerst is op de zolder in een kist een geraamte gevonden, waarvan de schedel ontbreekt. Z „Een dierbaar gratieus toebetrouwd pand*9 Hwat hat Cjabe Skroar feS Vt Dinsdag 22 Februari 1955 51e Jaargang No. 15 Meagere miggen stekke fül. GEEN KOOI, MAAR NATUUR Nog éven iets over -de volière, het Tj. *e J. 4 i Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3de week Februari 1905. Stat Maarten. De band tussen Bolsward en Sint Maar ten dateert reeds van ouder datum dan de huidige Martinikerk. Reeds op het grootzegel van de stad, dat een 25 jaar eerder werd vervaardigd, dan men met de stichting van de nieuwe kerk begon, is Sint Maarten afgebeeld. Er is echter nog een ander bewijs, dat Sint Maarten te Bolsward reeds vóór de stichting van de tegenwoordige Martinikerk te Bols ward werd vereerd. In de muur tegen over het Gysbert Japicxbeeld gemetseld vinden we n.l. de beroemde Sint Maartensteen waar over later meer die tot 1875 in de buitenmuur gemetseld zat en met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid deel heeft uitgemaakt van de Romaan se kerk, die ter plaatse werd gevonden, voordat men in 1446 de huidige kerk slechtte. De overlevering heeft altijd ge wild, dat de tegenwoordige kerk over de oude heen zou zijn gemetseld en deze laatste pas zou zijn afgebroken, toen de nieuwe kerk gereed was. Hoe het ook zij, een kern van waarheid kan dit verhaal zeker bevatten. Bij op gravingen ter plaatse ontdekte men n.l. de keistenen fundamenten van een voor malige kerk binnen de muren der tegen woordige. Begravingen onder de muren hiervan, duiden er op, dat er voor deze (Romaanse) kerk wellicht nog een an der (wellicht houten) gebouw heeft ge staan. Gewonnen aan schoonheid. De restauratie van de kerk was hoog nodig. Wie zich nog herinnert, hoe muur en pilaren afweken, de gewelfbogen met ijzerdraad en beugels bij elkaar ge kramd waren, de muren inwaterden enz., zal beseffen hoe noodzakelijk de restau ratie was. Recht dankbaar mag men bovendien zijn, dat naast het constructie ve deel ook het aesthetische de aan dacht heeft gehad en men hierbij de Gevestigd Groote Markt te Bolsward Y. Bolman, complete meubilering. Kin derwagens in 30 modellen vanaf f 13.50. C. E. te Bolsward heeft met de hand kar gereden op de kleine stenen inplaats van op de balstenen. Eisf 3 of 3 dagen. Strenge winter. In Engeland zijn reeds mensen doodgevroren. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Preekstoel en bankenplan. Een andere verbetering is de nieuwe eveneens historisch verantwoorde op stelling van het bankenplan en de ver plaatsing van de preekstoel. Dit fraaie werkstuk, eens naar een ontwerp van Gerben Wopkesz gesneden door Pieter Jurgensz, Pieter Pietersz Posthumus en Johannes Kinnema, (voor de somma van f 1776) is tevens van de ontsierende laag ontdaan en geloogd, zodat de stofuit drukking weer geheel tot haar recht komt. Fraaie Gothiek. Afgezien van deze schandvlekken die niet aan het huidige geslacht vallen te wjjten mag Bolsward zich verheugen in het bezit van een zó gaaf, zó groots, zó schoon geheel, dat met recht gespro ken kan worden, dat deze kerk tot de schoonste van Friesland behoort, zo niet net safolle forskilt fan de jonge fam- men, dy’t net mear as tsjinstboade foar dei en nacht tsjinje wolle, omt hja nei Provinciaal ziekenhuis opgeheven. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de Provinciale Staten voorgesteld in begin sel te besluiten tot opheffing van het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik. Het ligt in de bedoeling de verpleegden naar ziekenhuizen bij Santpoort en te Bakkum over te brengen. de raad van Nijmegen een crediet van f2.587.000. In dit bedrag is de laatste loonsverhoging verwerkt, alsm. f 112.000 voor de grondaankoop. Lavo, Mavo en Havo. Met deze drie woorden hoopt de minister eerlang de Nederlandse taal te verrijken. Zij bete kenen resp. lager-, middelbaar- en ho ger algemeen voortgezet onderwijs. Dat is de drieledige opzet, die mr. Cals in de toekomst wil geven aan het onderwijs tussen lagere school en universiteit. in de greide met elkaar in contact te zijn geweest. Eerst de laatste maanden observeerde de heer L. de gevolgen daar van. Men zal trachten het kalfje in het leven te houden. Twee kinderen overleden aan nekkramp. In een gezin te Assen is nekkramp ge constateerd. De moeder van het gezin en enige kinderen zijn naar het Wilhel- minaziekenhuis overgebracht, waar twee der kinderen, resp. twee en vier jaar oud zijn overleden. Het oudste kind ging op een der kleuterscholen ter plaatse, die direct voorlopig werd gesloten. ernstige kwetsturen en beschadigingen door dit rechthoeking stuk metaal wer den veroorzaakt. niet kunnen aanschouwen, want toen werd „dese kerkcke verbetert ende ge wit”, geheel naar de opvattingen van die tijd. Verloor de kerk hiermee aan historische en aesthetische waarde, de schendende hand zou vaker van zich doen spreken. Al kan men dankbaar zijn, dat de fraaie koorbanken niet geheel tot prooi der vlammen werden, alle eens zo vaardig en kunstig gesneden menseltjke figuren zijn naar wij menen te weten op 1 uitzondering na allen van hun neus ontdaan, evenals in later jaren ten tjjde dat de leuze der Franse revolutie opgeld deed, in naam der vrijheid, gelijk heid en broederschap alle wapens van de grafzerken zijn weggekapt. Het schoolconcert, dat Vrijdagmiddag werd gegeven in de grote zaal van de Doele, betekende voor de deelnemex’s een primeur. Hadden ze vaak op piepende, zo niet krakende stoelen gezeten hetgeen de aandacht wel eens afleidde ze waren hoogst enthousiast, toen ze de Doelezaal zagen „bevolkt” met hypermoderne stoelen. Deze aanwinst betekent voor de heer Tj. Weldring (maar ook voor geheel Bolsward) een niet onaan zienlijke verbetering. De mooie blanke stoelen kunnen handig ge(de)mon- teerd worden. Ze zitten stevig en gemakkelijk en, wat ook een zeer groot voordeel is: ze laten niet af. Vrijdagmiddag doorstonden ze meteen de vuur(i.c. de sneeuw!)proef en deden dit met succes. Ook de filmbezoekers waren enthousiast over de nieuwe aankleding. De foto laat zien, welk een fleurig aanzien de gelakte stoelen de zaal geven. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Schouwburg kwart millioen te duur. De kosten van de bouw van de nieuwe schouwburg in Nijmegen blijken een kwart millioen hoger te liggen dan de 2.25 millioen, waarop dit aanvankelijk was geraamd. Thans vragen B. en W. Ook dit jaar omscholing van emigran ten. Ook dit jaar zal de Nederlandse Emigratiedienst scholingscursussen hou den voor adspirant-emigranten die zich in de landbouw willen bekwamen. Cur sisten tussen 18 en 35 jaar, die de cur sus met goed gevolg beëindigen, ver groten hun kans van slagen in de emi- gratielanden. In de consistorie van Kimswerd werd een tekening van „Aid Kimsert” ge plaatst, geschonken door een heer uit Dordrecht. De tekening dateert uit het laatst der 18e eeuw. deelt de stekende kentekenplaat was, naar het oordeel van deze bond, een groot gevaar, omdat zelfs bij lichte aanrijdingen vaak Verleden week, toen wij voor de hoeveelste maal reeds in deze jaren eens een kijkje gingen nemen in de nog steeds in restau ratie zijnde Martinikerk, vonden we geen geklop van hamers, geen getik van steenbikkende werklieden, geen bos van steigerhout, maar slechts een paar vloervegende mannen. Een dikke laag stof op ban ken, preekstoel en vloer vormde nJ. nog het enige wat de nu overigens reeds in volle glorie pronkende „pseudo basiliek” van St. Maarten, nog ontsierde. Alles wees er op, dat de voltooiing van de restauratie in de zeer nabije toekomst aanstaande is. Inderdaad zal „de Sint Martinus van Oldehove”, of zoals in de volksmond, de Martinikerk, in de loop van dit voorjaar weer voor de eredienst worden open gesteld en zal de jaarlijkse uitvoering van Bachs Matthaus Passion er dit jaar weer in kunnen worden gehouden. Verzuim van Vlruly. Het laatste woord over de ramp met de Super Constellation Triton, die op 5 Septembr 1954 in de rivier de Shannon verongelukte, is ge vallen. Het Hof van Onderzoek in Dublin is tot de conclusie gekomen, dat de oor zaak van het ongeluk voor een belang rijk deel te wijten is aan een verzuim van gezagvoerder Viruly. Aangehouden wegens flessentrekkerij. De Haagse politie heeft de vorige week een 38-jarige administrateur aangehou den wegens oplichting en flessentrek kerij van een messenfirma in Haarlem voor een bedrag van f2600. De man had bij de messenfirma een partij mes sen en mesjes besteld, waarmee hij ver schillende kloosters in ons land zou af-* reizen. Te koop: Woonhuis met Timmerwinkel op hoek Snekerstraat Bolwerk 1 tramstation te Bolsward. Eig. mej. wed. P. F. Boersma. Per dag één kind gedood In verkeer. Iedere maand worden gemiddeld dertig kinderen in ons land bij verkeersongeluk, ken gedood. Voor 1954 wordt het aantal doden door verkeersongelukken ge raamd op 1450. In 1953 en 1952 bedroeg dit aantal resp. 1309 en 1000. Lilllput kalf. Op de boerderij van de heer J. Landstra te Sexbierum, schonk een hokkeling van 1% jaar het leven aan een koekalfje van 15 pond, overi gens zonder enige mismaaktheid. Zon der weten van de boer schijnen een even oud stierkalf en deze voorlijke moeder Engelse firma vestigt zich te Groote- broek. De directie van de Aero Zipp Fastener LTD in Engeland, die met de vervaardiging van ritssluitingen in een assemblage-bedrijf, gevestigd in een tij delijke fabrieksruimte in Grootebroek is begonnen, zal nu spoedig overgaan tot de definitieve vestiging in een nieuw te bouwen fabriek in deze gemeente. Bebloede aktentas werd dader fataal. Een voor een misdadiger fatale zuinig heid het bewaren van een aktentas met de bloedsporen van zijn slachtoffers heeft het doorslaggevend bewijs ge leverd in de tweevoudige moord te Doe- tinchem. Zondagochtend bekende de 37- jarige Haagse archivaris B. B. tegen over rechter-commissaris mr. v. d. Berg, in do ochtend van 20 Januari zijn 73- jarige com G. J. Beltman en diens huis houdster mej. Rutgers (66) met een oroot aantal messteken te hebben ge dood. historie niet al te zeer geweld heeft wil len aandoen. Hoe prachtig is bijv, thans de ruimte werking, nu in het choor de ramen weer zijn doorgetrokken tot hun oorspronke lijke hoogte. Wanneer het zonlicht speelt door de hoge spitsbogen is het gezicht op dit kerkgedeelte, thans bestemd voor liturgisch centrum, adembenemend schoon. Het spel der lijnen overheerst, de blik bovenwaarts trekkende, waar ’t geboortebewijs der kerk prijkt: „Fun- data et noviter fabricata est haec Eccle sia Anno Domini MCCCCXLVI”, d.i. „Deze kerk is gesticht en opnieuw ge bouwd in het jaar onzes Heren 1446.” Eén nummerplaat op motorrijwiel vol doende. Met ingang van gisteren kun nen motorrijders volstaan met één ken tekenplaat op hun motoren. De kente kenplaat aan de voorzijde van motor rijwielen, met of zonder zijspan, behoeft dan niet meer aanwezig te zijn, aldus A.N.W.B. mede. De vooruit- op de stêd, hoe dwaes en lyts dat yn folie opsicht ek is. It minste winkel- jufferke, earne üt in steich fan de Am sterdamse gribus wei, rint mei it noas- ke omheech in fikse boerinne foarby ek al kin se yn gjin inkeld opsicht by har yn it skaed stean. Dat is gjin kwesje fan redelik ynsjoch, mar in gefoels- kwesje, hwer’t leau ik, gjin krüd foar woechsen is. Folie bilangriker is it léste motyf, dat yn dit rapport neamd wurdt: de wenten fan de boerearbeider. Dit is in reëel punt, hwer’t it bikende rapport, dat ik okkerwyks bispriek ek tige düd- lik op wiist. As boer en arbeider seis de oertsjüging hawwe en dy meije se en moatte se hawwe, dat it boerewurk net minder is as oar wurk, dan moat ek by harren fêst stean, dat it mei de minne situaesje fan de wehten op it plattelAn in oare wei üt moat. Allinnich yn de ntje polders foldogge dy oan de easken, yn de oare dielen fan it lan is it sta- dich, min en pürmin. Hjir leit in hiel driuwend, mar swierweagjend probleem, dat foar it hiele plattelan fan greate bitsjutting is. En allinnich in geastlik en moreel sterke boerestan sil it slagje de bile oan ’e woartel to lizzen fan it kwea fan de erflike efterstAn, dy’t de agrariër-boer en arbeider sjocht as in twadde-klas minske en him dêrneffens ek bihannelje en bileanje wol. As de boer mient, dat hy him dêroan üntwrakselje kin, sünder de arbeider mei to nimmen, as de arbeider mient, dit to boppen to kommen sünder it hiele bidriuw heger to pleatsen, dan binne hja beide mis. Hja moatte ophAlde mei mekoar del to triuwen, de iennige goede wei is me koar op to tillen en de mienskip to oer- tsjügjen fan it rjocht op in lykweardige posysje fan de agrariër en syn bidriuw. Dit is en bliuwt de greate opjefte fan alle plattelansbiwenners en al dejingen dy’t yn in lykweardige en harmonyske gearwurking fan stêd en plattelAn in greate faktor sjogge fan de soasiale frede en in wiere mienskip. Mei minder kin it net ta! Sacristie. Een onderdeel van zeer bijzondere schoonheid is thans ook de sacristie, waar men evenals in de kerk een fragment van een gevonden muurschil dering intact heeft gelaten. Evenals de preekstoel, die in 1662, vier jaar vóór de dood van Gysbert Japicx, die hem als voorzinger in de Martinikerk dus nog moet hebben aanschouwd, werd ver vaardigd, dateren ook deze muurschil deringen van nA de oorspronkelijke bouw, al kwamen ze waarschijnlijk an derhalve eeuw eerder tot stand (pl.m. 1500)Langer dan deze anderhalve eeuw heeft men deze versieringen echter ook feestgeschenk van Bolswards bur- i Dit wordt niet maar zonder meer t een grote vogelkooi, maar een 7 moderne, zoveel mogelijk aan de 5 natuur aangepaste verblijfplaats voor de broedvogels. wevervogels, i wida’s, bea’s en welke bewoners het gebouw nog meer zullen be- c volken. Natuurlijk moet er een W afscheiding zijn, maar deze is on- opvallend, natuurlijk moet er ook een plaats zijn waarin de vogels zich bij slecht weer terug kunnen trekken. Dit alles komt er. Zeer dagelijk, zeer practisch, zeer des- kundig. Men heeft zich hierover o deskundig laten voorlichten. Ook over de plaats waar het complex t komt te staan. Dit is als U het Julianapark in- wandelt, het huis van de opzichter Hazenberg, de border en de „tun- nel” is gepasseerd direct links. Een speciaal aangelegd pad zal c voor de volière, die maar eventjes 6 5 afdelingen zal bevatten, langs t leiden. Zondert U nu reeds iets af voor dit mooie doel. U kunt er de stad en dus u zelf een prachtig geschenk mee bezorgen. De vol- gende maal hierover meer. Bevolking van Nederland groeit. Het aantal huwelijken in Nederland heeft in 1954 volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek 88.143 bedra gen tegen 85.739 in 1953. Het aantal levend geborenen in 1954 bedroeg 228.915 tegen 228.609 in 1953 en het aantal sterfgevallen 79.261 tegen 80.551. Op 1 Jan. 1955 bedroeg het aantal inwoners v. Nederland 10.679.563 tegen 10.550.200 op 1 Januari 1954. Langer kweekschoole.vamens. De eind examens aan de kweekscholen zullen voor mannelijke candidaten zes, voor vrouwelijke zeven dagen duren. Behal ve de eerste dag zal er niet langer dan twee en een half uur per dag geëxa mineerd worden. Gebouw onder de kap: bijbeltje voor de bouwarbeiders. Is het de gewoonte om, zodra een gebouw onder de kap is en de vlag wordt gehesen, aan de bouwlie den een oorlam te bieden, Ds H. H. v. d. Herwerden, Ned. Herv. predikant te De Bilt, heeft met deze gewoonte gebro ken. Toen dezer dagen de in aanbouw zijnde kerk onder de kap was, heeft hij aan de werklieden met een kort toe spraakje een bijbeltje aangeboden. Prijsafspraken onder de loupe. Minister Zijlstra heeft verklaard, dat er een on derzoek wordt ingesteld naar prijsaf spraken. Met verscheidene kartels wor den besprekingen gevoerd over deze kwestie. De neiging bestaat om wel de kostenstijgingen, maar niet de kosten dalingen in de prijzen door te berekenen aldus de minister. as fêste arbeider by de greidboer. De de schoonste daarvan uitmaakt. Aan de architect, aannemer, maar vooral ook aan de werklieden, die zich op een zo uitnemende wijze van hun taak hebben gekweten, past een oprecht woord van dank. Niet in het minst is erkentelijkheid ook op zijn plaats tegen over het college van kerkvoogden, dat jarenlang vele zorgen heeft gehad, maar steeds met vertrouwen en nooit zonder élan deze restauratie uit de aard der zaak met subsidies van rijk, provincie en gemeente heeft mogelijk gemaakt en gestimuleerd. har miening to min frije tiid hawwe. Dér sjocht ek mannich jongkeardel by de boer tsjinoan. Aldere minsken kin- ne dit net bigripe en komme aloan wer mei forgelikings fan eartiids en sa bi- sjoen hawwe hja skoan gelyk. Mar dochs snijt dit gjin hout, hwant it giet der om, hoe’t it hjoed giet yn fabryk en op karwei, dér sjogge dizze bazen nei en dan fine hja to min frij as fêste ar beider nei har sin. Ik wit skoan, dat der ek genöch binne, dy’t graech hwat mear üren meitsje omt hja op it heden ek mei gans mear jild thüskomme as de oaren, mar it blykt, dat frijhwat jongeren dizze sterke bining net mear wolle. Boppedat kin der ek mar in diel fêst wurde. As fierder biswier wurdt dan neamd, dat de boerearbeider gjin promoasje- kAnsen hat. Mei 23 jier stiet er oan de top en ófsjoen fan bernetaslach sit der gjin stiging yn de leanskalen. Dit bi swier wurdt yn it algemien troCh de arbeiders field en ik leau dat hja deryn gelyk hawwe. Yn it ambtlik libben en ek yn it sakelibben is dat oars en kri- get mannichlen de kAns om op to klim men of troch meardere tsjinstjierren ek mear lean to krijen. Dizze kans hat de boerearbeider op it heden jit net. Wol haw ik yn boereformiddens wol ris bi- lüstere, dat hja der wol foar fiele soe- ne om in arbeider, dy’t bygelyks in jier as trije by deselde boer wie, in forhë- ging jaen to kinnen, mar ta in ütdra- gene saek is dit nea kommen. Hja wiene dêrby ek wol hwat bang, dat as soks trochsetten waerd, lyk as by de ambtners de Aldere arbeiders folie gauwer dien krije soene as in jongere krêft bilangryk minder kostje soe. Soe dat sa fier missjoen wêze? Ek spilet in oar ding net swak by. De maetskip- like weardearring fan de boere-arbeider bringt mannichlen ta in oare biropskar. seit it rapport. Ek dat is wier. De boere-arbeider dielt hjiryn de alge- miene opiny fan de mannichte, dy’t im- men oardielet nei klean en wenplak. Ek de plattelanner wit hjir rounom fan mei to praten. De maetskiplike achting fan de greate mannichte rjochtet him De restauratie o.a. opgehouden door oorlog en materialenschaarste "heeft lang geduurd en véél gekost, zolang ge duurd, en zóveel gekost, dat menigeen wel eens zijn wijze hoofd ging schudden. Maar wat zijn luttele jaren in een pe riode van eeuwen? Het is n.l. een wel zéér toevallige en wellicht onvoorziene omstandigheid, dat de heropening van dit eeuwenoude bede huis, samenvalt met de viering van het vijf eeuwen stadsrecht. Het kerkgebouw is n.l. precies in dezelfde periode ge sticht, waarin het stadsrecht tot stand kwam. In dit opzicht is de kerk een symbool van saamhorigheid, ontstaan in een tijd, toen er nog geen kerkelijke verdeeldheid was en daarmee de aangewezen plaats om er het eeuwfeest te vieren. Het hui dige stadhuis is immers meer dan an derhalve eeuw jonger dan het stadsrecht al mag Bolsward zich gelukkig prijzen, dat ook dit historische gebouw straks weer in oude luister zal prijken. IT FOLK BY DE BOER It L. E. I. dat mei syn sosiael-ekono- myske rapporten wurk docht fan tige great bilang foar de hiele LAnbou, hat ek in wiidweidich rapport opmakke oer it fraechstik fan de lAnarbeiders yn üs lAn. It liket üs fan great bilang hjiroer hwat mear to tortellen, hwant mei dit fraech stik sllle wy üs yn de kommende jier- ren aloan wer ynlitte moatte. Alder- earst hawwe hja neigien, dat op it he den 45 pct. fan de bem üt in boere- arbeidershüshAlding daliks nei skoalle al in oare wei ütgeane. De jonges, dy’t wol by de boer wolle, krije dan fannijs in oar idé yn ’e holle as se üt ’e tsjinst wei komme. Dêroer hiene hja lykwols gjin sifers. Op him- sels is dit net forkeard, hwant der sille altyd in bilangryk diel fan de bem üt t.o. j dizze formiddens nei in car birop üt- biswier tsjir.oer, de lange arbeidswike J sjen moatte om’t de wurkgelegenheit i as fêste arbeider by de greidboer. De yn 'e lAnbou net greater wurdt. Op him- feiten wize üt, dat Je jongere arbeider seis hat in gelykbliuwend oantal h.a.’s al net folie kAns op ütwreiding fan de wurkgelegenheit, towyl de rationali- saesje en mechanisaesje dit jit lytser makket. Wy sjogge dit yn eigen omkriten al skoan. Dochs is it net sa, dat de totale arbeidsblhoefte lytser wurdt, earder oarsom. It moderne bidriuw makket wol mear wurk. Wie it eartiids sa, dat men as regel ien kear meande en allinnich hea woun, tsjintwurdich is men fan April oant Oktober dwaende mei droeg- gêrs, kuil, hea, ruterhea, wer kuil, jit- teris droegje en stalfuorje. Mei de bi- mesting is it lyksa. Eartiids waerd nei de üngetiid de dong ütbrocht en dermei wei, mar nou is it mei it dongjen, it jarjen en it kunstmeststruien in hiel oare saek. De greate finne, hwer’t al it fé tagelyk yn weide is ek forline tiid, lytsere perselen, faker omweidzjen, rantsoenweidzjen, bosken meanen dong- plakken fynmeitsje, it freget op himsels mear wurk. It L. E. I. komt yn syn rap port ta de konklüzje, dat it oantal lan- arbeiders yn de earste fyftjin jier sa- hwat mei 20 pet. formindere wurde kin, al jowt hja ta, dat dit in skatting is, dy’t troch allerhanne omstannichheden biynfloede wurdt. Nationael is men bang, dat it tal wurk- krêften yn de lAnbou hurder efterüt- rinne sil as winsklik is en hja neame dêrfoar de folgjende redens: 1. Yn de lAnbou is jimmer in great ünderskied tusken it simmer- en it winterskoft, sadat der gAns minder ar beid dien wurde kin yn it tiidrek fan Novimber oant April. Dit bringt mei, dat party arbeiders wol in goede sim mer, mar ek jimmeroan in minne win ter krjje, hwertroch de drang nei in fêst wyklean greater wurdt. Troch de sosiale wetten is der wol in finansiële basis lein, mar mannichlen is dêrtroch net bifredige en siket it dêrre, hwer’t hy it hiele jier troch wis is fan syn lean. In lyts diel kin dit ek yn de lAn bou fine, mar dan stiet der wer in oar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1