Bv F HM te. DELVERS ■/{jet ZiwMte. Qoud. J 51< X di Stadsnieuws FEUILLETON van Kerk, School, Benoemingen Drie gebroeders kwamen tragisch om Op de Makkumer vaart heeft zich gisteren omstreeks half drie een wel zeer tragisch ongeval voorgedaan. De vier gebroeders v. d. Burg Frans (22 j.), Pieter 20 j.), Douwe (16 j.) en Henk (10 j.), wa ren op dit vaarwater aa i het schaatsen rijden. Het (sneeuwJijs moet zeer onbe trouwbaar geweest zijn. Op een gegeven moment schoot Frans dan ook door het ijs. Zijn broer Pieter trachtte hem te hel pen, maar geraakte hierbij zelf ook te water. Toen ook Douwe te hulp schoot en met kleren zijn broers trachtte naar de wal te trekken, werd ook hij vermoe delijk zelf in het water getrokken. De jongste broer haalde ijling- hulp, maar toen omwonenenden op de plaats des onheils arriveerden, waren de drie ge broeders reeds onder het ijs opgeschoten. Het bleek een onmenselijke opgave hen nog van een wisse dood te redden. Ds van Dijk, geref. predikant van Witmarsum, die juist op de fiets passeerde, heeft zich, liggende op een ladder o.a. zeer verdien stelijk gemaakt Het mocht hem gelukken de oudste broer, Frans, oo het droge te halen. De levensgeesten waren toen he laas reeds geweken. Toen men ook de andere broers uit het wak had gehaald, mocht ook de bij hen toegepaste kunst matige ademhaling niet meer baten. Een drietal doctoren hebben al hun krachten ingespannen, maar het was, helaas, te laat. OUDERAVOND ALG. LEDENVERGADERING „HET GROENE KRUIS” zuivere zeep voor alles wat schoon moet Arum gaf als Land- laag- C A HOOFDSTUK 13 Wordt vervolgd. I I Wij belasten ons met het plaatsen van advertenties in alle bladen. „8URSUM CORDA” HEEFT HET MOEILIJK TZUM, Febr. Door de Chr. Gem. Zang vereniging „Sursum Corda” (directeur de heer A. Cornells van Oosterend) werd Vrijdagavond in het Herv. Ver.- gebouw de jaarvergadering gehouden, onder leiding van de heer S. Postma. De secretaris, de heer S. Tiemersma, meldde in zijn jaarverslag, dat er twee 2de prijzen behaald werden en dat het ledental helaas slinkt. De penn.esne, mej. T. van der Wal, bracht verslag uit van de financiën, waaruit blijkt, dat, mede door het klei ne ledental en de hoge uitgave voor hun PROPAGANDA-BIJEENKOMST STEUN WETTIG GEZAG HINDELOOPEN. Woensdagavond werd in het gebouw Irene een voorlichtings avond gehouden, uitgaande van Steun Wettig Gezag. Een veertigtal bezoekers gaf blijk van Geslaagd te Amsterdam voor het exa men bromfietsenmonteur en handel, de heer Douwe Woudstra te Baard. Benoemd tot monsternemer bij de eon- trölevereniging te Parrega, de heer A. U. Wiersma te Parrega, Benoemd tot directeur van de Chr. Mu ziekvereniging te Ferwoude, de heer Tj. D. Bleeker te Parrega. Geslaagd te Leeuwarden voor het exa men van costumi^re, mej. Dieke Roden huis te Baard. Bo nis aai str hai vei dal boi V Ui D O] c E s< k d n t s t t I I 1 1 da na ve? rm wi stt zo do ge ge óv ne ge ge tei he oo na vo di ge m- kc ZL ge ze g< h< tv d( dï lat hun belangstelling en volgde met grote aandacht hetgeen naar voren werd ge bracht. Burgemeester Atema, die de leiding had, zette in zijn openingswoord in het kort uiteen wat de bedoeling van de bijeen komst was. Na het vertonen van een filmpje zette burgemeester Oosterhoff van Wonsera- deel in een helder betoog uiteen waar om het noodzakelijk was om het wettige gezag in tijden van nood metterdaad te helpen. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door een achttal bezoekers gebruik ge maakt werd. Alle vragen werden naar genoegen en uitvoerig beantwoord door de le luite nant Langenberg van Leeuwarden en de res. adjudant van de Rijkspolitie Kuipers van Wolvega. Ter vergadering gaven zich spontaan 3 personen op voor ’t Korps Luchtwacht dienst en 6 personen voor de Nationale Reserve, terwijl, naar verwacht wordt, nog een 5-tal aanmeldingen zullen vol gen voor de reserve-rtjkspolitie. De plaatselrjke commissie S. W. G. mag dan ook op een zeer geslaagde avond terugzien. Geslaagd te Amsterdam voor het exa men bromfietshersteller, de heer B. Postma te Parrega. HET REDDINGWEZEN BAARD, 16 Febr. Op initiatief van de vereniging „Dorpsbelangen” werd in de zaal van Seijst een bijeenkomst gehou den van leden onder leiding van de heer W. de Boer. Vanwege „Het Reddingswezen” trad op als spreker de oud-zeekapitein Mees Toxopeus van de reddingboot „Insulin- de” op Terschelling, die een causerie hield over het werk van de reddingploeg der Insulinde. Voor de pauze stond spreker uitvoerig stil bij zijn eerste reddingswerk, hetgeen destijds onder de rook van het eiland Borkum was geschied, terwijl verder tot uiting kwam, dat het aantal reddingen inderdaad legio is geweest en ook de moeilijkheden, vaak bij vliegende storm uit te varen, niet waren te onderschat ten. Een en ander werd de aanwezigen nog eens extra duidelijk gemaakt door de vertoning van een serie lichtbeelden, wat ook buitengewoon interessant was en waarvoor de volle zaal „alle” aandacht had. Het dankwoord aan de geachte spreker was alleszins verdiend. gebouw, de vereniging ruim flOO heeft ingeboet. Een woord van dank komt toe aan de begunstigers, die de vereniging nog in het leven houden. Bij monde van mej. C. Greidanus werd verslag uitgebracht van het nazien der rekeningen. Bij stemming bestuurslid werd de secr., S. Tiemersma, herkozen. Ter verloting waren door de bakkers G. Jellema en L. Brouwer ieder een oranjekoek ge schonken (traditiegetrouw). Ze werden door Jan Hoekstra en H. W. van dei Meulen gewonnen. de steengang, waarin de jongens zitten opgesloten, zo vlug mogelijk te openen.” Rie’s hoofdje zakt bij het horen van deze woorden weer omlaag. „Er is dus wel hoop op redding?” vraagt zij even later zachtjes. „Zeer zeker is die er. Te meer, daar de vier redders gas maskers hadden meegenomen,” geeft Giel hoopvol ten ant woord. „Hoe lang zal het duren, voor men de ingeslotenen heeft bereikt?” wil Rie nog weten. „Dat kan ik onmogelijk met enige zekerheid zeggen, doch als er zich geen complicaties voordoen, kunnen zij mor gen, tegen de avond, de gang open hebben.” „Dus nog haast 24 uur”. concludeert Rie. „In die vierentwintig uur kan er echter zo veel gebeuren.” Giel ziet wel, dat hij het meisje op andere gedachten moet brengen. Nu eerst merkt hij op, dat Rie er bar slecht uit ziet. Maar dat kon toch niet het resultaat zijn van die paar uren onzekerheid over Koerts lot. Zou zij zo lijden onder de breuk tussen Koert en haar? „Ik zou nu maar rustig naar huis gaan,” stelt Giel voor. „Het heeft toch geen nut hier nog langer te wachten.” Rie knikt. „Wacht, ik zal met jullie meegaan, dat lijkt me beter,” meent Giel. Rie kijkt haar vriend dankbaar aan. Inderdaad laat Koerts moeder zich overhalen mee naar huis te gaan, nadat Giel haar heeft beloofd, haar van alles op de hoogte te houden. „Hoe laat is het?” vraagt opzichter Driessen met ver moeide stem. Koert ontsteekt zijn electrische petlamp en raadpleegt zijn horloge. „Acht uur in de morgen!” „Hoor je nog niets?” fluistert een van de mijnwerkers, wiens klachten langzaam afnamen. „Dorst!. Dorst!. water!. water!” mompelt hiJ. Koert, die zich nog het krachtigst van allen voelt, krijgt medelij Jn met de man en toch kan hij niet helpen, want er zit geen druppel water meer in de fles. Wie de voortdurende, latente angst der bewoners van de mijnstreek voor het ondergrondse noodlot kent, kan zich de schrik en de spanning voorstellen, die zich van de be volking van het kleine mijnwerkersdorpje meester maakte, toen het geloei der sirene het onheil aankondigde. De gehele middag en ook nog in deze avonduren verdrin-. gen zich de mensen voor de grote poort van de mijn aanvankelijk ten prooi aan dodelijke onzekerheid. De wild ste geruchten gingen rond, vooral toen de ochtendploeg niet naar huis ging. Ook Rie heeft het noodalarm gehoord. Zij heeft zich na winkelsluiting direct op haar fiets naar de mijn begeven. Hoe zou het met Koert en al die anderen zijn? Zou Koert zich onder de vele vermisten bevinden? Rie is ten prooi van grote ongerustheid. Stel je voor, dat er iets met hem is gebeurd. of, dat hij zich in groot gevaar bevindt. Nee, dat zou verschrikkelijk zijn! Kon zij haar verdriet maar eens bij iemand flink uithuilen, dat zou haar goed doen. Hoe heeft zij ook zo gemeen kunnen zijn om Koert om zo’n kleinigheid in de steek te laten? Ja, het was gemeen van haar maar toch was het ook Koert’s schuld. Daar ziet Rie, dicht bij de grote poort, Koert’s moeder staan. Rie schrikt van dat smalle, bleke gezicht, die inge vallen wangen en die angstige ogen. Zou er toch iets met Koert zijn? Haastig baant zij zich een weg door de opeengehoopte mensenmassa. „Mevrouw!. Mevrouw Wouda!” Verrast kijkt Koerts moeder om. „Rie. meisje. jij hier?” Rie knikt. Tranen komen er in haar ogen. „Waar is Koert? Is hij ook beneden?” „Ja, Rie. Koert is beneden,” antwoordt Koerts moeder met toonloze stem. Bij de gedachte aan haar jengen haar grootste geluk die nu daar beneden zit opgeslo ten, moet zij haar best doen om niet In tranen uit te barsten. Neen, zfl was Immers een mijnwerkersvrouw en. er was toch nog hoop. Rie slaat haar armen om de lieve vrouw. Benoemd tot onderwijzer aan de Bijzon dere school te Oldeboom (in vaste dienst), de heer W. van der Meulen, tij delijk onderwijzer aan de Bijzondere school te Oosterlittens. OP ZOEK NAAR EEN SPORT TERREIN WELSRIJP, Febr. De vereniging „Dorps belang” kwam onder leiding fan haar voorzitter, de heer D. Gietema, in jaar vergadering bijeen. De leden waren be hoorlijk trouw opgekomen. Uit de verslagen van de secretaris, de heer A. Jongema, bleek, dat de afdeling L 1—i afgelopen jaar niet stil heeft zelf buiten het dorp guur geslagen, n door in Febnari Komst èn het fi: opgeven oespre- o een Hoofd in handen van het bestuur werd gesteld, dat zo spoedig pogingen hierom trent zal ondernemen. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke manier geëindigd. DE GLADHEID VAN DE WEG WOMMELS, 17 Febr. Dat men bii glad de wegen steeds de nodige voorzichtig heid in acht dient te nemen, bleek weer overduidelijk Woensdag in de kom van het dorp, toen de grote expeditiewagen van de firma Hilverda uit Oosterlittens vanuit de richting Bolsward met een wel zeer matig gangetje over kwam rijden en in de „b"êgesteeg” geko men naderde van tegenovergestelde rich ting langs de „nije dyk” de personenauto van de heer Lemstra alhier van de schoe nen- en lederwarenfabriek UTIOR, die blijkbaar wat meer snelheid had ontwik keld en niet bij machte bleek van z’n auto zo vlug de snelheid te temperen en dien tengevolge tegen de grote wagen botste en verder tegen de muur van de vroegere naai, en breischool belandde. De wagen was behoorlijk beschadigd, terwijl var de expeditieauto de radiator werd ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. FILMJOUN EASTEREIN, 17 Febr. Organisearre troch de Kristlik Fryske Folksbibliotheek waerd in filmjoun halden yn de Griff. Tsjerke. De lieder Ds Dykstra, iepene dizze joun mei in wurd fan wolkom, nei ’t meiinoar songen en bidden wie en joech dêrnei it wurd oan E. S. de Jong fan Boalsert, dy’t yn it koart it doel fan de joun omskreau en de oanwêzigen yn ’e kunde brocht mei de K.F.F.B. Hjirnei waerden de films fortoand, t.w. „Vespermelodijen”, de haedfilm „Pyl- gerreize” in film nei it bikende boek fan John Bunyan en in film dy’* spile op de Skotske heechflakte. Spitigernóch koe it bisiik fan dizze film- jonu by lange nei gjin sprekken lije. It programma hie better fortsjinne. Faek kleije de Eastereinders, dat hjirre nea hwat to rédden is en as dit gefal is, bliu- we hja thus. „Hij is nog tijdens het alarm op zijn fiets gesprongen en naar de mjjn gereden. Een half uur geleden kwamen ze mij vertellen, dat Koert met drie andere- mijnwerkers, bij een poging om vier kameraden te redden, nu zelf in een gang zit opgesloten. Men vertelde er bij, dat er hoop op redding was.” Uit het diepst van Rie’s hart welt een innige bede op: „Here. bewaar hem. laat hem niet omkomen. maar voer hem terug in de armen van zijn moeder!” „Rie.” „Ja, mevrouw?” „Zou je me een plezier willen doen?” „Natuurlijk, mevrouw!” doch iets zachter laat ze er op volgen: „Indien het in mjjn vermogen ligt.” „Zou je niet zo lang b|j me willen blijven, tot ik definitief weet, dat Koert zich in veiligheid bevindt? Ik voel me zo eenzaam en huiverig.” „Ik zal zo lang bjj u blijven,” en Rie steekt haar arm door die van Koerts moeder. „Daar heb je Giel. Hij komt juist de grote poort uit,” maakt Rie Koerts moeder op de vriend van haar zoon opmerkzaam. „Ik zal hem eens vragen of hij al iets naders van Koert weet.” „Ja, doe dat maar. Ik blijf hier vvel op je wachten.” Rie wringt zich door de dichte drom mensen heen. „Hallo, Giel!. Wacht eens even.” „Hé Rie, jij hier?” Verbaast kijkt Giel het meisje aan. „Ja, ik maakte mij ongerust over jullie en. de andere jongens. Juist stond ik met Koerts moeder te praten, toen ik jou de poort zag uitkomen.” „En?” vraagt Giel nieuwsgierig. Een rode gloed trekt over Rie’s gezichtje, als zjj met zachte stem en terneer geslagen ogen vraagt: „Hoe is het met Koert? Zijn moeder is vreselijk ongerust.” „En jfj?” wil Giel weten. Rie kijkt Giel onderzoekend aan. Giel merkt op, dat er tranen in haar ogen komen. Hij weet genoeg. „Het spijt me, Rie, maar veel weet ik ook niet. Alleen. dat de reddingsploeg de ingeslotenen zo dicht is genaderd, dat zij duidelijk klopsignalen heeft kunnen horen. Daarna is weer een gedeelte van de gang ingestort „Op het ogenblik wo’dt alles in het werk gesteld om Zoals men zich kan voorstellen is de verslagenheid en het meeleven in het dorp, ja in heel e omgeving, algemeen. OECUMENISCHE SAMEN KOMSTEN Op initiatief van de Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier, kwamen de kerkeraden van de Doopsgez., Gere formeerde en Hervormde gemeenten sa men. Uitgangspunt en onderwerp van gesprek ing was de - erontrusting over de kerkelijke ink gescheidenheid in de huidige wereld, ook gesprek bleek dat de kerkgemeenschappen OOSTERLITTENS, 18 Februari. Alhier werd Donderdagavond de jaarlijkse le denvergadering gehouden van de Chr. avond. Nat. Schoolvereniging, tevens ouderavond van de Bijzondere Lager school. Voorzitter J. Hofman opende de druk be zochte bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en het zingen van Psalm 146. Secretaris J. Breimer gaf het jaarverslag, alsmede verslagen van schoolreisje en Kerstfeest, waarvan nog een batig saldo van f 11.95 werd geboekt. Het financieel verslag gaf aan ontvangsten f 15640, uit gaven f 15858, alzo een nadelig saldo van f 218. Verder volgde een verslag van de handwerkcommissie, waarna de gele genheid werd gegeven het schoolwerk der leerlingen te bezichtigen, waarvan natuurlijk een dankbaar gebruik werd gemaakt. conjunctuur, executies aan de lopende band. Met koopprijzen van 3000f 5000 ier ha betekent dat practisch geen gebruik kan worden gemaakt, en meteen betekent, boerenland uit boerenhand. Ook de ei gengeërfde boerenstand zal hier de kwade gevolgen van ondervinden. Komende bij het thans bestaande pacht- besluit, zegt spreker, dat regelmatig het contract moet worden nagezien om op tijd verlenging aan te vragen bij de Pachtka- mer van het Ka ^ongerecht. Met de toezegging „het komt wel in orde” ondervindt men veel teleurstellin gen. Laat de verpachter eer verklaring, zwart op wit geven, opdat aanvragen om verlenging kunnen worden vermeden. De standsorganisaties kunnen alle pacht- wetaangelegenheden het allerbeste aan de meest geëigende organisaties overlaten en wel aan het Ned. Grondbezit en aan de Bond van Landpachters. Zij zullen om de groene tafel best lui. belangen kun nen voorstaan, en het aan de Regering meedelen. ook in het afgelope gezeten. Men heeft bekendheid gekregen door in Febnari vorig jaar op uitnodiging van het P.E.B. de jubileumlichtrevue twee maal in Leeu warden op te voeren. De toestanden in Welsrijp zijn in de laatste jaren veel ver beterd, niet alleen door de activiteit van Dorpsbelang, maar ook door de toewij ding van het gemeentebestuur. Zo mocht de bestrating en trottoiraanleg na veel moeilijkheden in een natte, modderige herfst tot een goed einde worden ge bracht. Thans vraagt de veebouw van de Ned. Herv. Kerk aller aandacht; dit moet ook door de gemeenschapszin van alle betrokkenen gesteund worden. Met dankbaarheid mag nog gememoreerd het vele voorbereidende werk dat de af deling zich ook dit jaar weer heeft ge troost door de ouden van dagen een ge zellige uitgaansdag aan te bieden. Zijn alzo vele wensen in vervulling ge gaan, het lijstje is nog niet uitgeput. Breedvoerig werd de mogelijkheid be sproken om in de toekomst voor het dorp een sportterrein te krijgen. Dit punt ts reeds vaker overdacht, het wordt door alle inwoners, inzonderheid door de jeugd, intens gesteund, maar de grote moeilijkheid blijft om hiervoor een ge schikt stukje land te krijgen. Thans is het zover gekomen dat een com missie is samengesteld, om deze moge lijkheid te onderzoeken. In deze commis sie hebben twee bestuursleden van Dorps belang zitting genomen en twee gewone leden: de heren H. Bijlsma, R. Feenstra, A. Jongema en C. Idzinga. De voorzitter dankte allen voor hun trouw en medewerking en sprak d wens uit, dat het de afdeling wordt gegeven om nog veel goeds en nuttigs voor de gemeenschap tot stand te brengen. Het was een gezellige, geanimeerde 31). Een vreugdeschreeuw galmt plotseling door de galerij. „Er wordt geklopt!. Er wordt geklopt!” Een ieder luistert ingespannen. Ja. nu hoort Crom- bacht het ook: tik tik, tik, tik tik. „Hoor je het, Bruist? Luister. Ze leven nog ze leven nog!” en zachtjes laat hij er op volgen: „De Heer in de hemel zij dank!” De vreugde is echter van korte duur. „Terug! terug! de boel stort weer in!” en in doods angst dringt een ieder achteruit. Vol ontzetting kijken de mannen in de nauwe gang elkaar aan. Moedeloos hangen hun armen langs hun lichaam. Weer hebben zij zoveel uren voor niets gewerkt en wéér ligt een gedeelte van de gang dicht en het tikken. horen zij niet meer. Een moment kijken de meesteropzichter en Klaas elkaar vertwijfeld aan. Klaas schudt zijn hoofd. Wat nü? staat er in zfln ogen te lezen. Meesteropzichter Crombacht kijkt om zich heen. Een spot tende uitdrukking komt op zfjn zwart gezicht bij het zien van al die moedeloze gezichten. Doch dan dondert zijn zware stem door de gang: „Aan het werk! aan het werk, zeg ik jullie! Er is nog leven daar achter die in storting. Wij móéten ze er uit halen!” Zonder op een ant woord van zijn arbeiders te wachten ne„mt hjj een schep van de grond en begeeft zich aan het werk. Langzaam vol gen de anderen het voorbeeld van hun meesteropzichter. NIJLAND, 18 Febr. 1955. De vereni ging „Het Groene Kruis” Nijland en Omstreken kwam op hedenavond onder leiding van haar voorz., de heer G. M. Gerbrandij, in algemene ledenvergade ring bijeen, ten huize van de heer R. Piersma. In z’n openingswoord zegt de voorz., dat het hem verblijdt, dat de opkomst zo groot is, alhoewel hij vermoedt dat punt 9 van de agenda, het vertonen van films, hier vooral aan heeft medegewerkt. Na een hartelijk welkom, krijgt de heer G. de Boer van Folsgare gelegenheid de no tulen te lezen, die onder dankzegging, on veranderd worden goedgekeurd/ Bij de mededelingen memoreert de voorz. de komst van de nieuwe wijkzuster, zus ter Westera, en het vele werk dat daar aan was voorafgegaan. Wat het bevolkingsonderzoek op t.b.c. aangaat, heeft ons dorp een zeer goed fi- èn wat betreft de op komst èn het financiële gedeelte. Secr. De Boer las na; aanleiding van een en ander een keurig verslag voor. Uit het jaarverslag van de penn., de heer J. W. Twijnstra, bleek dat de rekening van het Groene Kruis sloot met een flii batig saldo. gerapporteerd dat de fin. comm. orde had bevonden. De penn. werd dan ook décharge verleend van zijn gehouden beheer. In de fin. comm. voor het boekjaar 1955/ 1956 kregen zitting de h.h. K. Kooistra, Folsgare, G. Adema, Wolsum en Sj. Tjal- sma, Nijland. Vervolgens gaf bode D. Atsma een op rijm gesteld verslag over de toestand van het magazijn. De rekening van de Wijk over 1954 sloot met het niet onbelangrijke tekort van f 536.62, terwijl de begroting over 1955/ 1956 in ontvangst en uitgaaf werd vast gesteld op f 5797.16. De stemming van 2 bestuursleden had tot uitslag, dat de periodiek aftredende en herkiesbare heer W. Koopmans van Wolsum, met grote meerderheid werd herkozen, terwijl in de plaats van de heer F. Rienstra, Wolsum (die niet herkies baar was) gekozen werd de heer G. Ade ma te Wolsum. De voorzitter bracht de heer F. Rienstra dank voor hetgeen hij in een lange reeks van jaren als bestuurslid voor het Groene Kruis heeft gedaan en wenst hem vele jaren van welverdiende rust, nu hij zijn bedrijf heeft overgedaan. De heer Rienstra brengt de voorz. dank voor diens waarderende woorden. Doordat G. Adema nu als besturslid zal fungeren, wordt in zijn plaats in de fin. comm. benoemd de heer K. Lycklama a Nijeholt te Wolsum. Vervolgens heet de voorz. de heer Th. de Groot van Leeuwarden, adm. van het Prov. Gr. Kruis en zijn helper hartelijk welkom, waarna door deze heren een paar films worden gedraaid, t.w. „Voorkomen en genezen” (de Prov. Groene Kruis film) en de kleuren- en geluidsfilm „Shot the board”. Daarna volgde rondvraag en sluiting. Bij de bestuursverkiezing (allen aftre dend) werden herkozen J. Hofman, J. Breimer, H. Huitema en Y. Seffinga allen te Oosterlittens en R. Koopmans te Huins. In de damescommissie (aftredend en niet herkiesbaar was mevr. T. van der Woude- Stremler, Oosterlittens) is gekozen mevr. I. Jellema-Faber te Jorwerd, terwijl we de basculebrug gens aftreden van de heer F. Boersma als '■eesteep” peko- lid der controlecommissie is gekozen de heer R. Lemstra te Oosterlittens. Voorts is er een geanimeerde bespreking gehouden over diverse aangelegenheden als schoolzwemmen, viering (te Mant- gum) van de bevrijding in Baarderadeel en eventueel te houden voordracht- en fotowedstrijd. Het is wel een bewogen jaar voor de ver eniging geweest. Het aantal leerlingen bedraagt 41. In de rondvraag gaf o.m. het i van huiswerk nogal wat stof ter king, terwijl de benoeming van o te Bolsward. In het Bij monde van de heer K. Kooistra werd I drie deelnemende KciKgcuiccnsuiappcu i. alles in alen zich van deze verontrusting bewust waren. De gedachtenwisseling, die in grote open hartigheid en in broede-lijke geest g< voerd werd, leidde tot dit resultaat, d; besloten werd om gedurende de lijdens weken een drietal oecumenische samen komsten te beleggen; ze zullen worden gehouden op een Zondagavond en wel op 27 Februari a.s. in de Gereformeerde Kerk, op 13 Maart en op 20 Maart a.s. in de Broerekerk alhier. Deze samenkomsten, ^arop de drie plaatselijke kerkeraden zich officieel zul- len doen vertegenwoordigen, zullen het karakter dragen van een belijdenismedi tatie. Het aanvangsuur is gesteld op 7.30 uur. DE PACHTERS VERONTRUST Door de afd. Bolsward-Sneek-Hennaar- deradeel-Baarderadeel en Franeker is j.l. Donderdagavond in De Doele een pro paganda- en protestvergadering gehou den van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren. Gezien de uitzonderlijk slechte weersom standigheden en gladde wegen was de Doelezaal nog flink bezet. Van de twee sprekers op deze avond, liet de heer J. M. Jansma van Akmarijp door de sneeuwval verstek gaan. De heer A. D. de Groot van Groningen was aan wezig. Het was reeds tegen half negen, door de late aankomst van de bussen, dat de voor zitter van de afd. Bolsward de vergade ring opende. Na een kort welkomswoord werd direct aan de heer De Groot het woord gegeven. Spreker besprak allereerst enkele interne zaken uit de organisatie Bond van Land pachters en Hypotheekboeren. Was var mening dat het voorkeursrecht dat de pachters hebben gekregen bij de Wet Vervreemding Landbouwgronden, bij hantering van de thans bestaande nor men voor oe pachters grote gevaren in houdt. Een geschiedenis van 100 jaren zegt ons dat telkens bij tijden van hoogconjunctuur boerderijen worden gekocht, belast met zware hypotheken, en in tijden van laag- Aan de samenstelling van Grondkamers mag ook wel speciale aandacht geschon ken worden, daar in het algemeen dat veel te wensen overlaat. Positief uitge sproken pachters zijn daar wenig in ver tegenwoordigd en geeft aan de B. v, L, te weinig vertrouwen. Na nog gewezen te hebben op het be lang van een juiste toepassing van art. 41 v. h. Pachtbesluit, waarbij sprake is van een redelijke winst voor de pachters, be sloot de spreker zijn rede met een op wekking om lid te worden van de Bond van Landpachters en een gesloten front te vormen tegenover hen, die van de ko mende pachtwet een slap product willen maken. Van de gelegenheid om schriftelijk vra gen te stellen, werd een druk gebruik ge maakt. Een klein gezelschap van toegift nog enkele nummers. Tegen half twaalf werd de vergadering gesloten en werd de thuisreis aanvaard, die, daar het weer nog steeds slechter was geworden door de steeds nog vallende sneeuw, geen onverdeelde vreugde was. De reis naa; de diverse plaatsen leverde door de sneeuw grote moeilijkheden op en het was laat voor de laatste bezoeker thuis was. Na informatie bleek ons dat allen behou den zijn thuisgekomen. wijze en liet zingen van Psal schoolreisje en alsmede verslagen -*a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 4