IN 1954: 68500 NIEUWE HUIZEN KRIS-KRAS door Nederland I I üs hjoed p p to sizzen No. 19 Fan de Marlin vloer Malenkov ketter? Tekort van 200.000 woningen wordt lang zaam maar zeker aangevuld Woningtoestand in Friese Zuidwesthoek verre van rooskleurig Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad F r iezencongres in Augustus in Aurich Momenteel worden reeds de voorberei dingen getroffen voor het jaarlijks con gres het vijfde van de Friezen uit ons land, dat dit jaar van 27 tot 29 Augustus in Aurich (Duitsland) zal ge houden worden. De Tsjommer loer 51e Jaargang Dinsdag 8 Maart 1955 PYT NET MEAR AS HEALWEI Tsj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per tnns Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 1S.30 uur 305 of 335 (K 5157) Bolsward verpachtte onderstaande tol hekken: Burgwerd m. grasgewas, Gras- tertille tot BurgwerderpljpR. Huitema te Burgwerd voor f 14.25 per jaar. Tol hek Huilkenstein: K. Visser te Ooster- littens voor f 0.50 per jaar. Tolhek Hop- tille: Jan Kooistra te Baard voor f 1. per jaar. De heer S. de Lange te Bolsward geeft 25 jaar dansonderwijs. In deze periode heeft hij te Bolsward, Makkum en Par- rega samen 1900 personen dansen ge leerd. H. en B. Flottow en Co. te Bolsward vragen flinke naaisters Yn it maetskiplik libben bliuwe de for- héldingen net gelyk. Jimmer sil it iene groetje en tanimme en it oare forswak- ke en forminderje. Dat is in wet dy’t alle libben bihearsket. Mar inkelde minsken jowe har fol- dwaende rekkenskip fan dy foroarin- gen, alhoewol de tekens al in hiel skoft sichter binne. Wy sitte jit yn de win ter en it iis liket jit baes to wezen, mar wy witte it giet op it foarjier oan en nei inkelde wiken is der gjin iis mear to sjen. De winkels fan redens en riders- skuon krije de sloppe tiid, al friest it fannacht ek. En oare dingen binne op kommende wei. Yn it moaije boek fan Mr. K. Jansma oer de figuer fan Minister Lely de man fan de droechlizzing fan de Sudersé, wurdt oanhelle, hwat dizze man yn 1907 as Minister sei oer de auto, hwer’t doe alleman sahwat op tsjin wie en neat oars as rampen en üngelokkan fan for- wachte. Doe seach hy al, dat dizze nije fining in greate takomst hawwe soe. It sil krekt gean as mei de fyts, sei hy. As hja de priis op ’n dür forleegje kin- ne en de wegen breder en better meitsje as hja de snelheit bringe kinne op 60 Op zee overleden. De 38-jarige Neder landse ambtenaar J. M. Keegel met ver lof uit Curagao op weg naar ons land, is Zondag ten gevolge van een hartaan val, aan boord van de „Oranjestad’ van de K.N.S.M. overleden. De heer Keegel was vergezeld van zjjn vrouw en twee jonge kinderen. Zangkoor zal niet worden vervolgd. De 64 leden van een zangkoor, die in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag in Nijverdal op straat Kerstliederen zon gen en tegen wie proces-verbaal was cies. En hoe Friesland schreeuwt om industrialisatie, de Friese industrieën klagen steen en been, dat zij hun aantal arbeiders niet kunnen opvoeren, omdat er geen woningen zijn. Als dit waar mocht zijn, lijkt het er veel op, dat Fries land bewust wordt kortgehouden, het geen we moeilijk kunnen waarderen. Bolswards probleem. Bolsward deelt in de misère. AI werden er na de oorlog betrekkelijk veel wonin gen gebouwd, er is nog steeds een veel zeggende lijst woningzoekenden. Daar komt nog bij, dat door rigoreuze sane ring van bepaalde stadsgedeelten zoals Tranendal en Grote Kampen er woon ruimte geschapen moet worden voor hen, die thans onbewoonbaar verklaarde woningen bewonen. Gaat Bolsward in dustrialiseren, dan zal het woningtekort zich destemeer doen gevoelen Voor het gemeentebestuur ligt hier een grote taak. Door bulldozer gedood. Bij het schoon maken van een bulldozer op het terrein van het wegenbouwbedrijf van de firma Bruil te Ede, geraakte de 24-jarige on gehuwde arbeider J. de Koning uit Lun- teren dodelijk bekneld tussen de hijsarm en de cabine. opgemaakt, zullen niet vervolgd worden. Weliswaar staat het vast, dat artikel 3 van de Zondagswet overtreden is, doch de officier neemt aan, dat het niet de bedoeling was een overtreding te plegen en dat de zangers niet geacht konden worden op de hoogte te zijn met de con sequenties van hun optreden. It is slimmer om in minske ünder de foet, as in lüs ünder de tomme to hélden. Aide hege Tsjommer toer. Né, wy moatt’ de fijan keare, Ropt it doarp ien mei de hearen Fan it gritenij-bistjür. Alle Friezen mei yn fjür, Offerfeardich neist eilkoarren, Dan bliuwstou foar 't needlot sparre, Aide hege Tsjommer toer. M/t millioen Nederlanders in nieuwe huizen. Maar al gaat het ons nooit snel genoeg, er wordt in ons land inderdaad hard ge werkt om de woningnood te bestrijden door het bouwen van nieuwe huizen. Kort geleden heeft het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting be kend gemaakt, dat er in 1954 68.500 nieuwe woningen gereed kwamen, dat is meer dan ooit tevoren in één jaar. Een record dus, of liever gezegd een record- Verbetering. Want de woningproductie heeft zich sedert de bevrjjding steeds in stijgende lijn ontwikkeld, afgezien van een kleine inzinking in 1952. In de pe riode na Mei '45 konden 400.000 Neder landse gezinnen aan nieuwe woningen worden geholpen. Dat is een indrukwek kend aantal als men bedenkt, dat die gezinnen ongeveer anderhalf millioen Nederlanders omvatten. 1ste week Maart 1905 De raad der gemeente Bolsward ont vangt het Kon. Besluit, waarbij goed gekeurd is de tolheffing op de trekweg naar Pijphome en die der bruggen over de Workumervaart. De heer Dedden lid van verdienste. Bij zijn heengaan als voorzitter van de „Friesche Maatschappij van Landbouw” heeft de algemene vergadering de heer H. L. Dedden te Wolvega benoemd tot lid van verdienste der Maatschappij. Bij monde van de nieuwe voorzitter werd de heer Dedden tevens een zilveren si garenkistje aangeboden als dank voor het zeer vele, dat hij geheel belangeloos voor de Friese boerenstand en voor de Maatschappij in het bijzonder heeft ge daan. Bolswards Nieuwsblad Dit congres zal worden geopend met ’n tentoonstelling van Friese kunst, kunst handwerk en jeugdwerk. Aantal huishoudingen stijgt. De woningbehoefte is sedertdien tot een abnormaal hoog peil blijven toenemen, waarbij men dan het woord abnormaal moet verstaan als: veel hoger dan voor de oorlog. De oorzaken daarvan zijn op zich zelf bezien verheugend: er worden meer huwelijken gesloten en over het al gemeen op jeugdiger leeftijd en oudere mensen blijven langer leven, maar deze verschijnselen brengen voor de woning- voorzlening nogal wat zorgen mee. Want, terwijl door het bouwen van nieu we huizen het woningtekort kleiner wordt, groeit het aan de andere kant weer aan, doordat het .aantal huishou dingen stijgt. Bovendien: het aantal oude woningen, dat door nieuwe moet worden vervangen, wordt ieder jaar groter. Vooral op het platteland vindt men nog vele één- of tweekamerwonin gen, die de naam woning eigenlijk niet meer verdienen, terwijl ook in elke stad nog vele krotwoningen zijn op te rui men. Kerktorens. In de oorlogsjaren 1940-1945 werden in ons land in totaal 510 ker kelijke gebouwen verwoest of zwaar be schadigd. Op 1 Januari waren hiervan reeds 279 herbouwd, (waarvan 200 ker ken, de overige zijn kloosters, semina ria en pastorieën) terwijl er nog 111 in restauratie zijn. Naar „De Rotterdam mer” mededeelt, zijn er nog 103 verniel de kerken over waarvoor geen aan vraag tot herbouw is ingediend, doch die daarvoor wel in aanmerking ko men. Ruim vier millioen voor de vluchtelin gen. Een arbeider, een jonge vrouw, een gepensionneerde, een schooljongen en een klein kind lieten op een podium in het Gebouw van O., K. en W. te Utrecht zakjes centen rinkelend leeglo pen in een plastic bak. Even later werd deze bak overhandigd aan mr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Vluch telingen. De Hoge Commissaris ontving daarmee symbolisch de geweldige som, die Nederland gaf. Om precies te zjjn: f 4.123.000.meer dan de grootste op timist in het comité Vluchtelingenhulp 1954 ooit heeft durven dromen. middellijk iemand om te bedienen. Even later ging voor de tweede maal de bel. De familie K. Wagenaar, die de zaak drijft, meende, dat de bezoeker daarmee nogmaals zijn aanwezigheid wilde laten blijken. Toen iemand zich naar voren spoedde, was de vogel gevlogen. Sigarettenpeuk zet fabriek in vlam. Waarschijnlijk door een achteloos weg gegooid sigarettenpeukje ontstond Don derdagmiddag brand in de transforma toren- en apparatenfabriek „De Drie” te Ede. Voor de brandweer goed en wel was gearriveerd, was de fabriek uitge brand: schade naar schatting f150.000. Het personeel had nog met schuimblus- sers geprobeerd de vlammen te doven, maar het vuur was in het houten fa brieksgebouw niet te stuiten. Vijf en twintig man zjjn door de brand werkloos geworden. Kruiend jjs op het Ijsselmeer. Het ijs op het Ijsselmeer is Zondagmiddag aan ’t kruien gegaan. Op enkele plaatsen zijn de schotsen hoog opgeschoven, zoals op het havenhoofd van Urk en langs de dijk in de richting van Kampen, waar het ijs zich zelfs huizenhoog opstapelde. In de richting Enkhuizen zit het ijs een beter op elkaar geschoven. Noodlanding in sneeuw. De bestuurder van een „Tiger Moth” van de Rijks luchtvaartschool te Eelde, de leerling E. Bonts, die een zweefvliegtuig met twee passagiers er in, aan een sleepkabel van Terlet naar Eelde moest? overbrengen, heeft onder de gemeente Vries een uit stekend geslaagde noodlanding gemaakt ondanks een sneeuwstorm. Driemaal dagelijks naar New York. Een driemaal dagelijks dienst van Amster dam naar New York, een aantal fre quentieverhogingen op het Europese luchtnet, in het bijzonder op de dienst naar Hamburg en Bremen, een nieuwe dienst, van Karachi naar Kandahar en Kaboel in Afghanistan, zijn de voor naamste nieuwigheden van de komende K.L.M. zomerdienstregeling, die geldt van 17 April tot en met 1 Oct. a.s. Ratten doden 100 kuikens. Ratten heb ben bij de landbouwer A. Pol te Elim (Dr.) meer dan honderd kuikens ge dood. Van de 200 kuikens, die P. juist een dag te voren had ontvangen, waren er nog 85 in leven. greidhoek. Wie nu zou verwachten, dat terwille van dit feit het aantal nieuw te bouwen woningen in deze streek het grootst zou zjjn, vergist zich deerlijk. Het is juist andersom. Wie zich „in Hol land” de ogen uit het hoofd kijkt over de huizenblokken die als paddestoelen uit de grond schijnen te rijzen, zal moeten constateren, dat in de dorpen van Won- seradeel, Hennaarderadeel en Wymbrit- seradeel de nieuwe woningen veelal wel op de vingers van één hand kunnen ge teld worden. Trouwens dit geldt prac- tisch voor heel de provincie. Friesland kort gehouden? Onlangs lieten wij ons voorrekenen, dat voor elke 100 Friezen die er jaarlijks bij komen er maai- voor 70 een woning ge bouwd wordt. De 30 moeten maar inwo ning zoeken of naar. randstad-Hol- land trekken. Dit zou gemotiveerd zijn door de opmerking, dat er juist zoveel Friezen emigreren naar andere provin- Alde hege Tsjommer toer. Doarpsbiwenners sjogg1 forbüke Oeral om dy Jorwert-spoeken, Hoe sil ’t komme op ’en dür? Leit de fijén op ’e loer, Lükt er dy mei grize kjelte In moam of joun nei de bidelte, Aide hege Tsjommer toer. De zwarte hoek. Hoe is het echter in onze eigen omge ving gesteld? Uit een onlangs gepubli ceerde statistiek betreffende de percen tages 1 en 2-kamerwoningen bleek dat de Zuid-Westhoek van Friesland als „de zwarte hoek” van <je provincie moet worden beschouwd. Nergens is de wo ningtoestand zo droevig als juist in deze km en hwa wit miskien op 100 km, dan sil de auto likegoed foar de reizger as foar de frachten in great middel wurde fan foarütgong. Hast allegearre wiene de keamerteden doe fan in hiel oare miening, men moast dit münster for- biede, d© snelheit biperke ta 10 km en al sokke dingen mear. Minister Lely seach de dingen yn pers pectief, d.w..s. hy seach hwer’t hja üt hard aerd hinne gean moasten en dêrom wie it in bistjürder fan great formaet. Dit is elk yn dy mjitte net jown, mar gjin sakeman en gjin bistjürder kin it der sünder dwaen, De takomst hat bi- tsjutting en de nije dingen sille winne, dat mei men nea forjitte. Ek op it plat telén moat en mei men net fêst hélde oan dingen, dy’t foargoed ta it forline bihearre. Hoe’t it eartiids wie mei de arbeiders, feinten en fammen is ynte- ressant om to hearren, mar hoe’t it mei fiir, tsien en tweintich jier wêze sil, dér ha wy mei to krijen. En dan kin men hjir wis fan wêze, dat it in hiel fraechstik wurdt om fikse boerefeinten en arbeiders op de pleatsen to hélden. Dat wurdt fan jier ta jier slimmer. Hwant de lénbou, hoe wichtich ek yn üs eagen, sakket fan jier ta jier yn bi- langrykheit foar de yndustry oer. Hjoed binne jit 20 pct. fan it folk boer of boerearbeder, mar foar fyftich jier wie dat 40 pet. en oer fyftich jier sil it rich ter by de 10 pct. lizze as by de 20 pet, De bihoefte oan wurkkrêften yn de lén bou nimt stadich mar wis óf, dy fan de yndustry nimt mear as stadich tige ta. De libbenseasken wurde greater en it peil derfan wurdt oanjown troch de mearderheit, dus troch de yndustry- arbeider. Hoe’t it mei de wurktiden, de fakénsjes en de leanen komme sil, wurdt dér hislist en net yn de lénbou. Mar dizze sil meimoatte, oars wurdt de flecht fan it lén nei de stêd in komplete üttocht. Is dit oerdreaun, tinke jo Foar it hjoed wol, mar elts jier sil it mear minsken düdlik wurde. En dat soe sa slim net wêze as it dan noch yn oare wei to twingen wie, mar dan is it to let. Wy binne üt djippe oertsjüging in great forstanner fan de gelykstelling tusken stêd en plattelén. Wij lea’iwe fêst, dat it algemien bilang dêrmei tsjinne wurdt en dat it foar elk Tussen lift bekneld. De 22-jarige F. Zui- dema uit Wafstermolen is tussen een lift en een muur bekneld geraakt en gedood. De politie stelt een onderzoek in naar de omstandigheden, waaronder dit ongeluk gebeurde in de fabriek van de N.V. Roelfsema’s Ollefabriek te Hoo- gezand. Zuidema raakte bekneld, toen hij met een lift een partij zakken naar beneden wilde brengen en de lift kap seisde. Aide hege Tsjommer toer. Symbolyske ienheitssmeijer, Stamfaer fan de lyntsjesnijer, Haldst dy ieuwen sterk en stoer. Rópst de boarger en de boer Mei it brünsliet fan dyn klokken, Hast al géns frjemdlingen lokke, Aide hege Tsjommer toer. Aide hege Tsjommer toer. Wyn en wetter lang forduorre, Mar ’t blykt seis dyn swiere muorren, Ha gans lit fan de natür. Ja, dyn soune tiid is oer, Alderdom komt mei gebreken, Foar üs allegear een teken, Aide hege Tsjommer toer. Enorme achterstand. En toch is ondanks die steeds groter gordende bedrijvigheid in de bouwvak ken de woningnood nog groot en kon de na-oorlogse achterstand nog niet in gehaald worden. Die achterstand was bij de bevrijding heel erg groot. Door oorlogsgeweld waren alleen al al 80.000 woningen geheel vernield, 40.000 huizen zwaar en 400.000 huizen licht bescha digd. Het borstelwerk eiste eerst de Volle aandacht en het bouwen van nieu we woningen kwam pas langzaam op gang. Tegelijkertijd steeg echter ook de vraag naar woonruimte: er werden in de eerste jaren na de oorlog tweemaal zoveel huwelijken gesloten als in nor male jaren voor 1940. En zo kon pas in 1950 een bescheiden begin worden gemaakt met het inhalen van de enor me achterstand: in dat jaar was voor het eerst de woningproductie groter dan de jaarlijkse toeneming van de behoefte. gefoel fan eigenwearde, in geastlike stansgreatskens en in greate solidariteit tusken boer en arbeider as sintrale figueren op it plattelén, in hoedzjen fan eigen kultuer, in echte kultuer, in echte leafde foar it moaije boerebidriuw, dêrmei wurde de foune- minten lein foar it gebou fan de maet- skiplike gelykstelling yn rjuchten en plichten. Boeren en boerefolk meije wol oars wêze, mar net minder as de oaren, nóch fan holle, nóch fan hert, nóch fan han- nen. En dat is foar in great diel har eigen opjefte en har eigen taek. En hjir- yn moatte de eigen organisaesjes folie mear as yn it forline bard is, har ar beidsterrein sykje. Dan sil de ekonomys- ke gelykstelling as in ripe frucht har ren diel wurde. Dy’t de takomst foar eagen héldt, kin net oars sizze as: wy binne op dit stuit net fierder as hel- wei. Uit rijdende trein gevallen. De 30-jarige mej. Hendrikse uit Schoondijke is Vrij dagmiddag omstreeks halféén uit de rij dende trein van Tilburg naar Den Bosch gevallen. Zwaar gewond werd zij naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar zij in de loop van de middag is overleden. Bevrtfdingsextraatje in elf steden? Op initiatief van Arnhem is er reeds enige tijd overleg gaande tussen de elf groot ste gemeenten van ons land over een extraatje ter gelegenheid van de tiende bevrijdingsdag voor degenen, die van de gemeentelijke diensten voor sociale Va- keri een uitkering ontvangen. Men mag hieruit wel de conclusie trekken, dat de extra-uitkering van ongeveer f 10.per gezin waartoe Amsterdam heeft beslo ten, vermoedelijk niet alleen tot de hoofdstad beperkt zal blijven. Of ook in de tien andere grote steden dit be drag uit de bus zal komen, staat echter nog geenszins vast, aangezien het over leg nog niet is geëindigd. Nieuwe guldens blijven nog uit. Het zal langer dan verwacht v^erd duren al vorens de nieuwe zilveren guldens in de beurzen van de Nederlanders zullen rammelen. Daar ’s Rijksmunt nog geen voldoende voorraad heeft, is ervan afge zien de guldens in Juli, zoals aanvanke lijk bekend was gemaakt, in circulatie te brengen. Het tijdstip, waarop de gul dens wel in omloop komen, is nog niet vastgesteld. Deze week dubbele bijslag brandstof. De minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat de brandstoffenbijslag voor de sociale voorziening over de week van 6 tot en met 12 Maart verdubbeld mag worden. Dit betekent, dat deze brand stoffenbijslag voor kostwinners en al leenwonenden wordt verhoogd van f 3.80 op f 7.60 en voor kostgangers van f 1.90 op f 3.80. Klant was even alleen. Uit de toonbank, lade van een kleine winkel voor groen ten, fruit en comestibles aan de Aker straat in Heerlen is f 3000 gestolen door een onbekende, toen hij even alleen in de zaak was. Toen omstreeks 1 uur de winkelbel ging, verscheen er niet on buigzaam maar zeker. Met andere woorden: ook al zou er in ons land geen woningnood meer zijn, dan nog zouden er ieder jaar heel wat huizen moeten worden gebouwd, in de eerste plaats omdat het aantal huishou dingen toeneemt en ten tweede omdat heel veel oude huizen nodig moeten wor den vervangen. Van de 68.500 woningen, die verleden jaar klaar kwamen, zijn er misschien 20.000 waarmee de achterstand wordt ingelopen. Het tekort aan huizen wordt geschat op 200.000 en een eenvoudige rekensom leert dan, dat het, zoals Mi nister Witte onlangs heeft gezegd, wel 1964 zal worden voordat de hele achter stand is ingehaald, tenminste, wanneer het tempo van 65000 per jaar wordt volgehouden. Zou het mogelijk blijken de jaarlijkse productie op te voeren, dan zou de woningnood iets eerder van de baan kunnen zjjn. In ieder geval, het record, dat in 1954 werd bereikt, en waarvan een ieder hoopt, dat het in de loop-van dit jaai> opnieuw zal worden verbeterd, is een belangrijke stap geweest in de goede richting. de oaren sykje in better üntwyk. En leau nou net, dat de maetskippjj dizze hélding leanje sil. Né, as de boer yn in éld fort en de arbeider yn in forfallen keamer en de bem it wurk dogge, dan kin de molke wol in pear sinten goed- keaper, hwant seit men dande bi- driuwsünkosten binne dêr nou ienkear sa leech. Dy’t himsels forkrommelt, wurdt fan de hinnen opfretten, dat is in wier wurd En a! is it maklik de skuld fan in minne situaesje by oaren to sykjen, it is bet ter seis nei to gean, hwat yn eigen formidden forbettere wurde moat. De wiere gelykstelling moat fan ünderen op bifochten wurde, selsrespekt giet foaróf oan it respekt fan oaren. Wiswier, der is hiel hwat to’n goede foroare, mar wy binne jit net fierder as healwei. Dat is op himsels net sa slim as wy mar witte, dat wy de oare helte fan de wei moedich en mei oertsjüging op gean moatte, sil it plattelén net fortüteazje. Dit is op it foarste plak net in kwesje fan jild, mar primair fan karakter en opfieding, fan libbensstyl en sosiael bi- sef. In soun Hwaf hat Qabe Skroar lén in ramp is as it plattelén fortjir- met. En yn wurden binne hast alle plat- telanners it dermei iens. Mar as it op de died oankomt, dan sjocht men to faek dat hja seis praktisearre: it plattelén kin wol mei minder ta. En dat brekt de krêft fan dizze rjuchtfeardige striid. Wy mikke meastentiids fierst to leech. Hwer binne büten de nije polders moderne wenten foar üs boerearbeiders, mei gas, elektrisiteit, wetterlleding en trije, fjou- wer sliepkeamers Hoefolle buorkerijen hawwe allerhanne élderwetske wenten en slepe fan jier ta jier dermei fierder? Hwat is der yn de tsien jier nei de oarloch nou boud oan moderne buorkerijen? Sa goed as neat. Wy komme hiele einen efteroan mei dizze dingen en yn pleats fan in reed- like hier to jaen mei de forplichting, dat in fiks diel bistege wurde moat oan for- bettering en modernisearring, hawwe de measten miend, dat it moai gyng: foar in dübeltsje op de earste rang en fan de winst in grou stik nei it bilêsting- kantoar slepe. Dat jild hearde der net, hwant foar it oergreate diel wie dit jild, dat via de eigner oan de pleatsen bi stege wurde moatten hie. Dat hie in boerebilang west, al seach men it net. Om in earlike kriich mei de oare bi- driuwstüken fiere to kinnen, hiene wy üs wapenje moatten mei deselde wapens en net mei de élde strideraesje oer lege hieren. Lyksa leit it mei de minsken, dy’t it boerebidriuw yn de takomst drage moatte. De oplieding fan boer en arbei der moat op itselde peil komme as dy fan oare minsken en dat liket nearne net nei. De publike kassen steane wiid iepen foar alle ünderwiisynstellings, al- linnich foar boer en arbeider bistiet it foarskrift, dat hja seis mar foar in skoalle soargje moatte, as hja ien ha wolle en dan jit ien, dy’t hwat leartiid, learkrêften en learrfiiddels oangiet, kilo meters efteroan komt. En wy, platte- lanners, nimme dat mar en fine dat ek jit in skoan ding. Sjoch, men hoecht de bem dan mar ien of twa dagen to missen en hja kinne moarns en jouns jit wol mei melke, seit men dan. Mar wy grave op dizze wize üs eigen grêf, wy hélde de minsth’^aefden en 1 minst-energike jonges op de pleatsen, j Dé woningnood in ons land is meer dan eens genoemd de kanker, die knaagt aan het geluk van honderdduizenden Nederlanders. En vaders en moeders van samenwonende gezinnen en jonge mensen, die him trouwplannen al maar moeten uitstellen bij gebrek aan woongelegenheid, zullen bevestigen, dat die krasse vergelijking in geen enkel opzicht overdreven is. De gruwel der samenwoning, die zo moeilijk te verdragen is voor de Nederlandse volksaard, veroor zaakt tal van tragedies. De mensen, die in gemeentebesturen en huisvestingscommissies zjjn aangewezen'om de beschikbare ruimte zo eerlijk mogelijk te verdelen onder de ernstige candidaten, komen op elk spreek- of zittingsuur weer in aanraking met nieuwe pro blemen. De wetenschap, dat er in ons land veel gedaan wordt om de woningnood te lenigen, betekent slechts een heel erg schrale troost voor hen, die van die nood te lijden hebben. AI worden er nóg zo veel huizen gebouwd, de huisvestingsmisère van een slacht offer behoort pas tot het verleden, wanneer hij-zélf aan de beurt is om een eigen woning te betrekken, waarin hij en zijn gezin zich zelf kunnen zijn, De tekenen, die er op wijzen, dat ex-pre- mier Georgi Malenkov in Z'en gevaar lijke positie is geraakt, nemen de laat ste dagen hand over hand toe. De jongste in deze reeks is een twee pagina’s beslaand artikel in het partij blad „Pravda” ter herdenking van de sterfdag van Stalin, twee jaar geleden, waarin de ex-premier rechtstreeks aan gevallen wordt wegens zijn uitlatingen over de gevaren van de H-bom. Het artikel, van de hand van F. Kon stantinov, lid van de Sovjet Academie van Wetenschappen, die in nauw contact staat met het centrale comité van de communistisch© partij, schijnt er op te wijzen, dat Malenkov, wiens naam ove rigens niet wordt genoemd, mogelijk bin nenkort zal worden beschuldigd van „ernstige ideologische ketterij”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1