HET RUSSISCHE VOLK MOET BLIJVEN GELOVEN IN DE ZEGE VAN HET COMMUNISME KAMER EN TELEVISIE KRIS-KRAS door Nederland r Buitenlands Overzicht Aide toerklok werom De V.S. hebben meer dan een inillioen man in Azië op de been Het conflict in de Arabische staten De Franse regering in zorgen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Aan ramp ontsnapt Piloot gedood us hjoed p p to sizzen la w j,4>' f f 51e Jaargang Vrijdag 11 Maart 1955 No. 20 een KAMEROVERZICHT 1 in soorten alle in Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per tnffl Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 2de week Maart 1930 13 Maart 1955 is het 10 jaar geleden, dat Koningin Wilhelmina na haar ballingschap gedurende de oorlog voor het eerst weer Nederlandse bodem betrad te Eede bij Aardenburg (Z. VI.) Te Leeuwarden is geconfereerd over een spoorwegverbinding Heerenveen-Sneek- Bolsward-Zurich (in de toekomst over de afsluitdijk). Een commissie, bestaan de uit 6 man werd ingesteld. Deze tendenz in de huidige Russische politiek belooft wel zeer weinig voor ’n A. Alt hield te Bolsward een lezing over Hamlet, toegelicht met lichtbeelden. Aanvoer op de veemarkt te Bolsward 112 nuchteren kalveren, 7 schapen, 3 koeien en 1 paard. Beer beschikbaar. J. van der Meulen, Achlum en S. Ligthart, Makkum. De afschuwelijke berichten over de ge loofsvervolging in Rusland houden aan. I. Zijlstra, Grote Djjlakker 10. Schoen- handel en reparatie-inrichting. Eierzoeken en het lopen over het land is verboden. P. v. d. Hoff, Hijdaard en H. F. van der Werff, Tirns. Breukbanden Blomke. De veiligheidsraad kwam voor deze zaak bijeen en het lijdt geen twijfel dat Israël ditmaal als de schuldige zal worden aangewezen, maar enige verontschuldi ging mag zijn, dat de Israëliërs heel wat provocaties hebben moeten verdra gen. Intussen schijnt het gebeurde de saam horigheid der Arabische staten en de positie van Egypte in de liga te heb ben versterkt, die, zoals bekend, gele den had doordat Irak een verdrag met Turkije heeft getekend en daardoor aan het Westen is aangehaakt. Een ogen blik vreesde men zelfs dat de liga onder leiding van Kaïro de oorlog met Israël zou heropenen, doch tijdig kwam de En gelse verklaring, dat Engeland zich ge bonden acht aan de Engels-Franse-Ame- rikaanse verklaring van 1950, dat he>t zich aansprakelijk acht voor de handha ving van de rust in het Midden-Oosten. Het zou zeker gewenst zijn dat de Ame rikanen deze verklaring onderstreepten en niet om der wille van de vriendschap met de Arabische staten, twijfel lieten aan hun houding ten opzichte van een eventuele Arabische aanslag op het le ven van het jonge Israël. Overigens is het nauwelijks waarschijnlijk meer, dat in afzienbare tijd alle Arabische staten zullen kiezen voor innige samenwerking met het Westen. Het Turks-Iraaks ver drag heeft de toestand als het ware ge kristalliseerd.. Irak en Jordanië kiezen partij voor het Westen, Egypte, Syrië en Saoedisch Arabië willen, onderling hecht samenwerkend, neutraal blijven. Het is niet te verwonderen, dat men te Washington en Londen teleurgesteld is, maar men wil er daar nu het beste van maken wat nog mogelijk is en waar schijnlijk zuilen zowel Amerika als En geland en Pakistan nu toetreden tot het Turks-Iraaks verdrag. It jiid moat röije, oars bigjint it to skimmeljen Direct gevaar voor een ernstige verstoring van de vrede was er in de afgelopen week door de reeds in ons vorig overzicht ver melde incidenten aan de Israë lischEgyptische grens, waarbij vele Egyptenaren het leven lie ten. Bolswards Nieuwsblad Het holle geluid klonk hard door de muisstille- zaal, zo schrijft een corres pondent van een der Nederlandse bla den, en joeg velen een rilling langs de rug. „Het was alsof het noodlot aan de deur klopte.” Natuurlijk streven beide partijen er naar, dat er geen even wicht ontstaat en naar een eigen over wicht op het gebied der atoomwapenen. Engeland heeft nog pas sir Wm Penny, de belangrijkste man op het gebied der kemphysica waarover het beschikt, naar de Ver. Staten gezonden, om nu het ook de waterstofbom maakt, met Amerika tot een zodanige samenwerking te ko men, dat ’t Rusland nooit gelukken zal de achterstand in te halen. Of het luk ken zal, is een andere vraag, want het Amerikaanse Congres is nogal zuinig op zijn atoomgeheimen, sedert enige Engelse atoomgeleerden naar Rusland uitweken. Maar het is in ieder geval duidelijk, dat er koortsachtig door West en Oost wordt gewerkt om een vermeen de achterstand in te halen of een ver moede voorsprong te handhaven. In zijn reeds aangehaalde rede zeide de Engelse premier overigens ook, dat En geland niet alleen bedacht was op een handhaving van de vrede door zich zo sterk mogelijk te wapenen, maar ook steeds het oog houdt op mogelijke kan sen de spanning te verminderen. Zo had hij in 1952 getracht tot een per soonlijk gesprek met Malenkow te ko men, maar Washington wilde daar niet aan. Of een gesprek met Malenkow tot enig resultaat zou hebben geleid is de vraag, gezien diens latere optreden als Rus sisch premier, en wiens positie steeds bedreigder schijnt te worden. Malen- kows tegenstanders verwijten hem nu, dat hij in vroegere redevoeringen heeft gezegd, dat in een nieuwe oorlog met atoomwapenen gevoerd, de beschaving ten gronde zou gaan. Hij had moeten zeggen, dat de imperialistische tegen standers er aan ten gronde zouden gaan, maar het communisme zou overwinnen. Het Russische volk mag vooral niet opgevoed worden tot de op vatting dat het ook zelf in zo’n oorlog zou ondergaan, het moet blijven geloven in de zege van ’t communisme. Vrouw vrijgesproken van vergiftigings- poging. De Amsterdamse rechtbank heeft de 56-jarige vroegere sigarenwin kelierster J. T. W. uit Hilversum, vrij gesproken van de haar ten laste gelegde poging tot vergiftiging met oxaal-zuur van een jong echtpaar, dat bij haar in- wocnde. De eis was zes maanden, waar van vier voorwaardelijk. Verpleegster ging met gedetineerde aan de haal. Tegen de 31-jarige verpleeg ster G. A. B. van de psychiatrische in richting Maasoord te Den Haag zijn in hoger beroep voor het Haagse gerechts hof drie maanden gevangenisstraf ge elst. Zij had de gedetineerde C. v. d. V., die zes weken voor observatie in de in richting moest verblijven, geholpen te ontvluchten. Zij was n.l. verliefd gewor den op de man. De verpleegster zorgde er voor dat hij -een sleutel kreeg, ze legde zjjn kleren klaar en samen met hem ging ze naar Aerdenhout, waar ’t 2-tal uiteindelijk werd gearresteerd. Duizenden hammen en worsten in fa briek verbrand. Duizenden hammen en worsten zijn Maandagavond door ’t vuur verteerd bij een brand in de vleeswaren en conservenfabriek van de N.V. Noack te Amersfoort. Er is grote schade aan gericht aan koelkasten, droogmachines en ander materiaal, in totaal voor hon derdduizenden gulden». Belastingverlaging. Reeds op Vrijdag 18 Maart zal de Tweede Kamer in de afde lingen onderzoeken het complex van wetsontwerpen in zake de belastingver laging en de huurverhoging. Koop al uw vleeswaren en kaas bij G. Smid, Witherenstraat 20, Bolsward. eventueel gesprek met de Russen, dat de Westelijke staatslieden zouden wil len voeren als de Parijse accoorden een maal door het gehelo Westen zijn aan vaard. Er wordt zelfs getwijfeld of de partij, welke thans in het Kremlin de boventoon voert, nog wel zo gebrand is op dit gesprek. Zij zou nu op haar beurt menen, dat zij beter kan wachten tot rood China op militair gebied met Russische hulp meer paraat is ge worden. Zij zou ook vrezen door binnen kort een gesprek met het Westen te aanvaarden, wantrouwen bij Peking te wekken, tenzij dit in deze conferentie werd betrokken en Formosa aan haar werd afgestaan. Maar van een dergelflke afstand wil Washington niet weten, daar het, zoals bekend, Formosa be schouwt als een onontbeerlijke schakel in de Amerikaanse defen sie in Azië. Daarom heeft het een verdrag met Tsjang Kal Sjek ge sloten en krijgt hjj straks zelfs meer Amerikaanse hulp dan tot nu toe. Men moet over de Ameri kaanse krachtsinspanning in Azië niet gering denken; het heeft daar totaal meer dan een millioen man op de been. Donderdagmiddag is men met dit debat begonnen, ook de Vrijdag- en Dinsdag middag zjjn er mee gemoeid. Het is nau welijks te veronderstellen, dat de bezit ters van de televisietoestellen al die tijd sprakeloos naar het scherm zullen kij ken. Men kan toegeven, dat de televisie het moet hebben van de actualiteit, maar deze moet toch altijd in een smakelijke vorm worden opgediend. Drie Kamer vergaderingen lijkt ons iets te veel van het goede. Hoe het zij, deze proefneming is in ieder geval interessant. En we zjjn benieuwd hoe ons volk hierop zal rea geren. Dat kan wel eens teleurstellend zijn. Niet omdat de debatten tegenvallen of dat de opnamen niet goed zijn, maar omdat de voorstelling die velen hebben van ons parlement te enenmale fout is. Het is nog niet zo lang geleden, dat een zelfde experiment plaats vond in een van de buitenlandse parlementen. Een ware storm van protesten over deze tele visieuitzending stak op. Alleen maar omdat men niet had begrepen dat Ka merleden een andere vergaderstijl heb ben dan men meestal gewoon is. Onze volksvertegenwoordigers zitten nu eenmaal niet om een vergadertafel. Tij dens de debatten praten zij met elkan der, lezen zij hun kranten, werken hun post af, kortom, zij zitten op hun ge mak en laten de spreker maar praten. Natuurlijk, de sprekers over een bepaald onderwerp luisteren wel, evenals de mi nister achter de Regeringstafel. Zo’n Kamer is eigenlijk net een kippenhok, Ieder pikt het graantje dat hem het beste lijkt. Dat kan ook niet anders, want welk phenomeen zou in staat zijn jarenlang elke redevoering aandachtig op de voet te volgen Dat is uitgesloten. De Tweede Kamer gaat met haar tijd mee. De debatten over de televisienota en het kijkgeld zullen op het televisiedoek te zien zijn. Of het nu is voor deze gelegenhed weten we niet, maar voor zitter Kortenhorst heeft reeds te kennen gegeven, dat ditmaal de spreektijd niet gerantsoeneerd zal worden. Dat is een beslissing, die voor de parlementariërs zeer verheugend is, maar voor de televisie-staf en de kijkers wel eens een straf kan zijn. En omdat voor Kamerleden vergaderen nu eenmaal noodzakelijk is. hebben zich bepaalde gewoonten gevormd. Natuurlijk wordt al het mogelijke gedaan om het decorum te handhaven. Nog onlangs is er een verzoek van de voorzitter geweest om de kranten bij het lezen plat op de tafel te leggen, zodat niemand zich aan het lezen behoeft te ergeren Al zal men in verschillende hqeken van de Kamer groepjes Kamerleden onder het debat met elkaar zien praten, dit zal niet ge beuren in de onmiddellijke nabijheid van het spreekgestoelte. Voorzitter Korten horst zwaait dan dreigend met de hamer en maant de Kamer tot stilte. Wil men de televisie-uitzending gaan zien, denk er dan aan, dat ons Parlement een apar te vergaderstijl heeft ontwikkeld, een stijl, die gefundeerd is op omstandig heden en traditie. Volksgezondheid. In afwachting dan van het vrij oever loze televisie-debat begon de Tweede Kamer aan enkele ontwerpen, die van belang waren voor onze volksgezond heid. Zo zal er paal en perk gesteld wor den aan ongewenste practijken bij z.g. tandheelkundige inrichtingen. Op dit gebied wordt nogal geliefhebberd. Uiter aard ten nadele van de cliënten, maar ook ten nadele van onze goede naam op In Frankrijk zijn er voor de regering- Faure zorgen te over. Haar aanvanke lijke meerderheid in de nationale verga dering brokkelde al weer af bij de be groting 1955 en bij het voorstel tot ver lenging van de volmachten, waarover Mendès France beschikte, tot 30 April. En van de senaat is een deel onwillig de Parijse accoorden reeds op 22 Maart te behandelen, het zou dit liever willen uitstellen tot de herfst, maar terwille van Frankrrjks bondgenoten kan dat niet. Het Saar-accoord kan ook nog tot lelijke moeilijkheden daar in de senaat aanlei ding geven. De openlijke verklaring van Parijs, dat het ’t Saar-accoord dat nu gesloten wordt, zal beschouwen als een definitieve regeling van de kwestie van het Saarland dat zelfstandig moet blij ven, ook als er een definitief vredesver drag gesloten wordt, Is gevolgd door een verklaring van Bonn dat het ’t Saar- gebied als onaantastbaar Duits gebied blijft beschouwen. Stof voor de Franse senaatsleden om nog eens over hun stem met betrekking tot de Parijse accoorden na te denken. It mei foar Wommels wol in swiere op« jefte west hawwe, de Aide toerklok lytse klok dy’t ek mei syn maet de greate klok yn 1942 troch de Dtitske oerhearskers üt 'e 51de toer helle wiene wer yn oarder to krjjen. It is dochs slagge. Trochdat de lytse klok tige skeind wie, troch in greate skuor, dy’t letter laske is, kaem it aide fortroude lüd fan alear net werom en hat min bisletten meielkoar (dat is to sizzen de hiele doarpsbifolking sünder ünderskaet) de hannen ynien to slaen en is der troch de saneamde klokke- kommisje goed wurk dien. De klok is omgetten yn Heiligerlee, hwat forline wike klear komd is. Men hat dizze aide doarpsgenoat nei syn ütfanhüzjen wer mei gauwens omheech brocht en lyk as hja dat siker al ieuwen lang dien hiene, heart men nou eltse dei, mar ek by tsjerketsjinsten en bigraffenissen it lüd hwer’t üs aide doarpsgenoaten sa for- troud mei wiene. In moai stikje wurk is hjirmei ta in goed ein brocht. Alle hulde. Enige honderden patiënten van twee ziekenhuizen en de bewoners van twee rusthuizen te Utrecht zjjn aan een ramp ontsnapt, toen een in nood verkerende Thunderjet-straaljager laag over de gebouwen scheerde en ziet op ca. 150 meter van het Homoeopathisch zieken huis aan de Wethouder Diemontlaan diep in een drassig weiland boorde. De piloot, afkomstig van de militaire vliegbasis Eindhoven, de 22-jarige re- serve-sergeantvlieger C. Rog uit Sche- veningen, kwam om het leven. Nederlandse academische graden In Bel gië erkend? Dezer dagen zal in België een wetsontwerp worden behandeld, strekkende tot erkenning van sommige Nederlandse academische graden. Deze erkenning bestaat in Nederland ten op zichte van België al sinds 1950. Meer knipperlichten. In de eerstvolgen de tien jaren zal het aantal knipper- lichtinstallaties op onbewaakte overwe gen aanzienlijk worden Uitgebreid. Dit deelde de hoofdingenieur van de N.S., ir. J. J. Hissink, Dinsdagavond mede tijdens een verkeersforum van de Vei’, voor Veilig Verkeer te Utrecht. Het ligt in de bedoeling 20 installaties per jaar aan te brengen, doch met rijkssteun hoopt men dit aantal tot 30 per jaar op te voeren. Paasveetentoonstelling Sneek. Op Dins dag 29 Maart zal te Sneek een Paasvee- tentoonstelling worden gehouden. In nog 16 andere plaatsen in ons land zullen voorts dergelijke keuringen, die belang rijk zijn voor de vleesproductie, worden georganiseerd. De kortgeleden opgerich te federatie van Paasveetentoonstel- lingsverenigingen heeft thans de data van de keuringen vastgesteld. Het be stuur van de Utrechtse vereniging zal dit jaar geen Paasveetentoonstelling or ganiseren. Groot aantal radio-uitzendingen in Es peranto. Volgens de statistieken, sa mengesteld door het Centrum van On derzoek en Documentatie van de Wereld bond van Esperantisten te Londen, heeft in het jaar 1954 een twintigtal radio stations in verschillende landen 1014 programma’s in ’t Esperanto verzorgd. Hieronder bevonden zich o.a. Hilversum, Rome, Bern, Wenen, Zagreb, Valencia en Montevideo. Radio-cursussen werden gegeven door Parijs, Rio de Janeiro, La Corunha, Barcelona, Ljubljana en Beo grad. Minister Dulles is op Formosa geweest om met Tsjang te overleggen en heeft daar meteen nog eens de mogelijkheid laten doorschemeren, dat Amerika Tsjang wel zal bijstaan als Quemoy en Matsoe door Peking worden aangeval len, maar het was Tsjang toch nog niet duidelijk genoeg. De Engelsen was het eigenlijk te duidelijk, want die zouden willen dat deze eilanden maar aan de communisten werden gelaten om dan de Formosa-kwestie voorlopig in de ijskast te stoppen. Eden heeft deze zaak met Nehroe besproken en beide staatslieden schijnen ook nog te Moskou bezig te zijn om een verzoenende invloed op rood Chi na te oefenen. Nehroe zou eigenlijk het liefst de Formosa-kwestie op een aparte conferentie behandeld zien en bjj een tegemoetkomende houding Van rood China, dit land tot de Ver. Naties willen toelaten evenals Japan, om dit land nog wat meer aan de Amerikaanse voogdij te onttrekken. Het spreekt wel vanzelf, dat Washington voor dit alles niet voelt. Het gelooft niet in een verzoenende hou ding van rood China, en Peking geeft daar met zijn gewroet in zijn nabuur landen ook weinig reden toe en het neu tralisme van India is de Amerikanen een doorn in het oog. .als wanneer we een stadium zullen hebben bereikt, waarin veiligheid het forse kind van doodsangst en ons voortbestaan de tweelingbroer van onze vernietiging zal zijn geworden.” Zo schetste die onovertrefbare redenaar Churchill vorige week in het Lagerhuis de toestand in de. wereld als het Westen en het Oosten een even wicht in de productie van atoomwapenen zullen hebben bereikt, en de handhaving van de wereldvrede waarschijnlijk slechts te dan ken zal zijn aan beider vrees voor eikaars alles vernietigende wa penen. „Een kleine hoeveelheid plutonium, zoveel als in deze doos zou kunnen,” zeide Churchill, op de voor hem staande klaplessenaar in de vorm van een doos kloppende, „zou voldoende macht aan een grote mogendheid kunnen geven om de wereld te overheersen.” Werkloosheid gedaald. In Febr. daalde het aantal werkloze mannen in ons land van 76.932 tot 65.462. Het aanbod van arbeidskrachten verminderde met 8548. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 5659 tot 4907. Luchtbevrachter gearresteerd. Enorme luchtvaartknoeierijen tot een bedrag van vele duizenden guldens ten nadele van een groot luchtbevrachtingsbedryf en benac ïling van Zuid-Afrikaanse vlieg- tuigbemannlngen hebben geleid tot aan houding van de Amsterdamse luchtbe vrachter F. B. Na voor de officier van Justitie in Haarlem te ztfn geleid, heeft B. op vele punten een bekentenis afge legd. Daarna is hij voorlopig op vrije voeten gesteld. dit gebied. Daarom wordt het uitoefenen van een practtjk in een tandheelkundige inrichting door tandartsen en genees kundigen aan beperkende bepalingen ge bonden. Het zal aan hen verboden zijn om deze practijken uit te oefenen in een inrichting waarin reclame wordt ge maakt, terwijl ook de mensen niet gelokt mogen worden met uitstallingene pros pectussen, circulaires, strooibiljetten, brochures, advertenties, radio, bioscoop of huisbezoek. Het aanbieden van gra tis vervoer aan patiënten zal, als dit ontwerp ook door de Eerste Kamer is aangenomen, eveneens tot het verleden behoren. Minister Suurhoff vond dit ont werp dat practisch geen bestrijding ondervond nodig uit oogpunt van de volksgezondheid, terwijl ook de medische ethiek in het gedrang komt. Een tweede onderwerp op het terrein van de volksgezondheid was de nieuwe Gezondheidswet. Deze regelt de gehele organisatie van de zorg voor de volks gezondheid. Momenteel bestaat er reeds een Gezondheidsraad. Deze bljjft be staan. Hij heeft de taak de minister van Sociale Zaken voor te lichten over de stand der wetenschap op het gebied van de volksgezondheid. Nieuwe instanties zijn de Centrale Raad voor de Volksge zondheid en de Provinciale Raden. De Centrale Raad regelt n.l. de samenwer king tussen overheid en particulier ini tiatief, terwijl de Provinciale Raden be last zijn met het stimuleren van de ge zondheidszorg binnen de provincie. Zij treden ook coördinerend op. Eveneens brengen deze raden adviezen uit, ook over de verdeling van de subsidies. Een Provinciale Raad wordt bijgestaan door bureau. Aan het hoofd daarvan staat een directeur, die arts is. Deze moet het zien te vinden met de thans bestaande inspecteurs voor de volksge zondheid. Het was de klacht van de heren Mol (kvp), Zegering Hadders (wd), Fokke- ma (ar) en van de Wetering (ch), dat deze wet te vaag is. Over de uitvoering van de subsidie-regeling wordt niet ge rept en bovendien zit in dit onderwerp een tendenz ten nadele van het particu lier initiatief. Zij alleen steunden dan ook een amen dement Mol om in de Centrale Raad en in de provinciale Raden evenveel ver tegenwoordigers van het particulier initiatief als van de overheid op te ne men. Primair particulier initiatief, se cundair overheidstaak, zo was hun stelling. De heer Van Lienden (arb.) kon deze best onderschrijven, maar hij vond het vreemd dat de voorstanders van het particulier initatief de volksgezondheid voornamelijk in het levensbeschouwelijke vlak trokken, terwijl er zo veel dingen op dit gebied toch gemeenschappelijk gedaan kunnen worden. Zo kregen we een vreedzame strijd over de overheids taak ook op dit gebied. Een strijd, die telkens weer interessant is en die nu eenmaal past In onze Nederlandse ver houdingen. Minister Suurhoff heeft dit ervaren. Hij weigerde te enenmale om te voldoen aan de wensen van de meerderheid in de Kamer om de samenstelling van de Centrale Raad paritair te doen zjjn. Dit bracht hem in een moeilijk parket, want het amendement Mol werd aange nomen met 47 tegen 26 stemmen. De tegenstanders waren pvda en cpn. De minister had zo scherp gemanoeuvreerd dat hij niets anders meer kon doen dan schorsing van de beraadslaging vragen, zodat het wel enige tijd zal duren al vorens de nieuwe Gezondheidswet in het Staatsblad zal verschijnen. Dit was een onverwachte wending aan dit debat. Hwat Lat (jabe Skroar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1