HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS HEEFT NOG VEEL PLANNEN KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen I a Sympathieke instelling verdient aller steun Fan de Martinytoer Hamsteren in Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Grote parade op Koninginnedag Moskou wil zijn kaarten openleggen De Sovjet-Unie zal binnenkort een nieuwe nota aan het Westen sturen, waarin duidelijk geformuleerde voor stellen over Duitsland en Oostenrijk zullen worden gedaan, aldus werd in gezaghebbende kringen in Oost-Berlijn verklaard. Sovjet-zone Dinsdag 15 Maart 1955 51e Jaargang No. 21 J 1 man MM» priis- t s Tj. de Amerika konime lyk- 2e week Maart 1905. 5 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartatl (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie It kin in master misse, mar in brodler gauwer. Schipper Horjus zal binnenkort op de lijn Groningen-Bolsward een motorboot in de vaart leggen, gebouwd door Gebr. Zwolsman te Makkum. Benoemd tot directeur der steenfabriek „Zorgvlied” te Bolsward, de heer P. J. Tichelaar te Makkum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Zandvoort-Bad wordt Zandvoort-Zee. De N.S. hebben van het directoraat-gene- raal van het verkeer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat toestemming gekregen om de naam van het station Zandvoort-Bad te wijzigen in Zandvoort aan Zee. Vierjarig meisje viel uit auto. De 4- jarige Greetje C. M. Verbruggen uit Wieringerwerf is tussen Diemen en Mui- den uit een 60 70 km rijdende perso nenauto gevallen toen het portier open sloeg. Het meisje kwam met haar hoofd Bloedtransfusiedienst. De bloedtransfusiedienst is zeer zeker bekend bij onze lezers. By vele zieken huizen kent men een grote groep do nors, die op ieder moment gereed staan om hun bloed voor de lijdende medemens af te staan. Ook het verzamelen van bloed voor de bereiding van bloedplas ma vindt geregeld doorgang en zal in dit jaar zeker nog meer aandacht vra gen, omdat de behoefte hieraan groot gebleken is. te werksters werken thans in Friesland, in Leeuwarden 24 vrijwillige Welfare- werksters, terwijl in de afdelingen Har lingen, Leeuwarden en Opsterland een 60-tal vrijwilligsters in opleiding zijn. En als u met een teveel aan lectuur zit, denkt u dan eens aan de lectuurhuisjes van het Rode Kruis. Ook die zijn van groot belang, want de ingezamelde tijd schriften en boeken worden gedistribu eerd onder de patiënten, die groot ge noegen beleven van wat u anders weg gooide. op het wegdek terecht en liep een zwa re hersenschudding op. In zorgwekkende toestand is zij naar het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Help het Rode Kruis helpen. Zo helpt het Rode Kruis een ieder, die in nood zit. Laat ieder daarom ook het Rode Kruis helpen om dit nuttige werk te kunnen voortzetten en uitbreiden. Laat het Rode Kruis in Friesland steeds vol lof over de offervaardigheid van het Friese volk kunnen spreken. De nieuwe Kringeommissaris in Fries land, mr. M. Krijger, burgemeester van Lemsteriand, die zyn taak op dit ter rein kort geleden begonnen is. zou dit zeker buitengewoon op prjjs stellen en hij is ook vast besloten om die activi teiten te ontwikkelen, die daarvoor no dig zijn. Invoer in Januari meer gedaald dan uitvoer. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waar de van de invoer in Januari f 1.058 mil- lioen (vorige maand f 1.123 millloen), terwijl voor 790 (812) millioen werd uit gevoerd. Keukenhof opent later. Wegens het voortdurende winterweer zal de Keuken hof niet op 24 Maart maar op 31 Maart open gaan. Die dag zal dr L. G. Korten horst de tentoonstelling openen. Auto geslipt, één dode. De taxi-bestuur- der S. uit Venray is onder Geldrop ge slipt met zijn auto en van de weg ge gleden. Van de vijf inzittenden werd de 43-jarige heer A. Janssen uit Venray op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van één kind. Twee an dere inzittenden liepen verwondingen op en zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder en de vijfde inzittende werden licht gewond. Een schilderij uit de boedel der Grate- ma’s door een Bolswarder gekocht voor f700.is te Amsterdam van de hand gedaan voor f 2200.Het betrof een „Hindelooper Kamer” van mevr. Kate Bisschop. Gedenkteken voor W. Beukelszoon. Er is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt te Biervliet een gedenkteken voor Willem Beukelszoon, de man wiens vinding het haringkaken van zoveel be tekenis is geweest voor het nationale bedrijf der haringvisserij, op te richten. In het comité van aanbeveling heeft Z. K. H. Prins Bernhard als voorzitter zitting genomen; de ministers van On derwijs en van Landbouw en de commis saris der Koningin in Zeeland, alsmede een aantal anderen zijn lid van het co mité. Bolswards Nieuwslilai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In Illinois is het bij de wet verboden kinderen beneden 16 ja-r in de mijnen aan het werk te zetten. Hierdoor wor den 2500 jeugdige arbeiders beschermd. DE HANNEN OAN ’E PLOEGE! De dei fan it tsienjierrich bitinken fan de bifrijding komt tichte b; dy dei feestlik Colonnes. Het Rode Kruis vraagt dus van de Frie se bevolking een flinke steun voor zijn werk, maar aan de andere kant staat daar ook zeer veel tegenover. We noemen in de eerste plaats het werk van de colonnes, welke optreden bij di verse rampen, ongelukken enz. en waar van er nu 8 in Friesland zijn, n.l. in Drachten, Franeker, Harlingen, Hasker- land, Doniawerstal, Heerenveen, Leeu warden, Sneek en Wolvega. Het ligt echter in de bedoeling dit aan tal op te voeren, om zo een dichtere be zetting over onze provincie te krijgen. Een prettige samenwerking met de B.B.- colonnes werkt in dit verband zeker ook stimulerend. Reeds bijna 30.000 leden. De Kring Friesland heeft momenteel ongeveer 28000 leden en dat betekent ongeveer 6 pct. van de bevolking. Het ligt echter in de bedoeling dit percen tage tot 10 pet. op te voeren. Dit zou dan betekenen, dat er dan ongeveer 47000 leden moeten komen. Als men bedenkt, dat in het algelopen jaar niet minder dan 4766 nieuwe leden gewon nen zijn, dan is dit aantal zeker niet onbereikbaar. De Filmdienst van de Kring Friesland trekt met een 200 voorstellingen per jaar vele volle zalen en vaak een aardig aantal nieuwe leden. In 1954 had men niet minder dan 25000 bezoekers, waar bij nog niet inbegrepen zijn de school kinderen, die ’s middags een populaire Voorstelling bijwonen en daardoor reeds jong in contact komen met deze alge meen bekende, internationale instelling. Thans weektocht. Dit jaar zal men nog verder gaan. Eén dag is vaak te kort om de mensen volkomen nit het leven van Iedere dag te halen en daarom komt dit jaar de „Kasteel Staverden” ook naar Friesland om een zeven tigtal invaliden en chronische zie ken op te nemen voor een tocht van een week door een deel van Neder land. De V. H. V. heeft dit prachtige plan mede mogelijk gemaakt, door van haar collecte een bedrag van f 6300 beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling dat deze tocht van 12- 17 September a.s.. gehouden zal worden. Maar voor die tijd moet er reeds zeer veel werk gedaan zijn om een goede verzorging op alle gebied te waarborgen. Dat alles wordt echter gaarne gedaan, omdat men weet, dat een dergeljjke tocht voor de patiënten van onschatbare waar de is. Rampendepots We noemen verder nog de rampende pots, die zyn ingericht in Dokkum, Har lingen, Heerenveen en Sneek, terwijl er in Drachten nog een vijfde depot zal komen en die bedoeld zijn om bij geval van rampen direct ook materiaal bij de hand te hebben om hulp te kunnen bie den door onderdak, voedsel enz. De afdeling Drachten heeft een maga zijn, dat als noodziekenhuis kan worden ingericht. In kleiner verband kent men de hulp posten langs de weg, waarvan er thans 55 in Friesland zijn en die bedoeld zijn om bij ongelukken zo snel mogelijk me dische hulp te verschaffen. De boottochten. By velen zullen zeker ook de boottoch ten, die voor de chronische patiënten georganiseerd worden, bekend zijn. Het belang van dit werk ziet men ook di rect, als men denkt aan die zieken, die jaar en dag op hetzelfde bed voor het zelfde raam een steeds eender uitzicht hebben, maar die door een tocht van een dag uit de sleur van het dagelyks leven gehaald worden en daar lang op kunnen teren. Vorig jaar werden zeven dag tochten met in totaal 525 patiënten ge houden, o.a. vanuit Bolsward. Lifter verdween met f 900. Een Amster damse zakenman, die tussen Haarlem en Amsterdam een lifter in zijn wagen nam, is het slachtoffer geworden van een wisseltruc. Zijn mede-passagier ver telde niet met de tram te kunnen gaan, omdat hij alleen een biljet van duizend gulden bij zich had. De autobestuurder wilde dit wel even voor hem wisselen en telde duizend gulden uit. Inplaats van het biljet van duizend gulden, dat hij in zijn hand had, gaf zijn passagier hem echter een biljet van honderd gul den. De automobilist ontdekte het pas, toen hij even later een kop koffie ging drinken na zyn passagier te hebben af gezet. soartige birjochten. De tiden bigjinne to kearen en sa as altyd komt de lanbou it earst oan bod. Hoe’t men nou ek tingt oer de taek fan de oerheit en de lanboupolityk, it stiet wol fêst, dat as de bütenlanske situaesje him aloan Welfare-werk. Ten slotte enkele woorden over het Wel fare-werk, dat gedaan wordt om de pa tiënten een nuttige tijdsbesteding te ge ven, maar van medische zijde ook zo belangrijk gevonden wordt, dat men dit beslist niet meer kan en wil missen. Het zelf iets presteren geeft de patiënten moed voor de toekomst, verhindert alle mogelijke muizenissen en bevordert zo het herstel in geweldige mate. De help sters, die dit werk doen, worden gron dig voor haar taak opgeleid en moeten aan zeer hoge eisen voldoen. Twee vas-, *4» Levering mechanische zonneschermen tegen concurrerende prijzen. T. S. van der Zee, mr. smid, Bolsward.. 76000 nieuwe kvp-leden op één dag. Ongeveer tienduizend kvp-propagandis- ten zijn Donderdagavond over N.-Bra bant uitgezwermd om het ledental van de Katholieke Volkspartij in die provin cie te verdubbelen. Voor de actie ston den 67.550 leden ingeschreven en na de actie was dit aantal 143.540, hetgeen betekent, dat 30.7 pet van de Rooms- Katholieke kiezers thans lid van de kvp is. Geen minimum-prijzen meer. De mini- mum-prysregelingen die slagers in sommige plaatsen handhaven werden door de regering geschorst. en gemeentepolitie. t défilé zal er voor de hun dames gelegenheid van een eenvoudige een kop koffie. Voetbal onderwerp van proefschrift. Op 18 Maart zal de heer C. Miermans aan de R. U. te Utrecht promoveren op een proefschrift getiteld: Voetbal in Ne derland, een onderzoek naar de maat schappelijke en sportieve aspecten. Als paranimfen zullen optreden de heren K. J. J. Lotsy en ir. J. W. Kips, oud- voorzitters van de KNVB. Geen bezwaar tegen gebruik streektaal. De minister van Oorlog en Marine heeft geen bezwaar zich onderling van een streektaal bedienen, voorzover zulks niet in strijd komt met de belangen van de dienst, de kameraadschap of de wel levendheid. De in een enkele kazerne genomen maatregelen zijn hiermee niet in strijd, aldus de minister in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Ka mer. M«»MM»»MMaMMaMMMM Het lectuurhuisje Het trof wel eigenaardig, dat juist toen te Leeuwarden op een persconferentie onze aandacht ge vraagd werd voor de lectuurhuis jes er in ons blad een ingezondén stukje verscheen over het huisje te Bolsward. In Friesland zijn er 7 van deze huisjes. Bolsward mag dus wel zuinig op het zijne zijn. Wilt U nu de schoonmaak na dert vooral geen waardevolle lectuur met de trommelwagen ge ven? Verleden jaar bevatten de 7 lectuurhuisjes in Friesland sa men niet mnder dan 10.678 kg tijdschriften en 1480 boekwerken. Hiermée zijn heel wat eenzame patiënten geholpen. Helpt ook U hen. Niet te familiair. Minister Beel (Bin nenlandse Zaken) vindt, dat de burge meesters de waardigheid van het ambt niet in het gedrang moeten laten komen met officiële ontvangsten van Sinter klazen en pseudo-koninginnen. Maar, aldus voegt hij er in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer aan toe, er zijn geen gevallen bekend, waarin de grenzen zijn overschreden. Overigens meent de minister, dat de waardigheid niet overal even zwaar behoeft te we gen, want hij zou een voor het hele land geldend criterium onjuist vinden. Arbeider gedood door 10.000 volts stroom. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is in een onderstation van het Gemeente-energiebedrijf in de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam de 36-jarige arbeider Q. A. P. R. uit Am sterdam door een electrische stroom van 10.000 volt getroffen en gedood. De man struikelde en kwam met zijn hoofd in aanraking met een stroomdraad. Kolenlaag ontdekt. Men zal spoedig beginnen met de winning van huisbrand- kolen uit een laag van een meter dikte, die is ontdekt bij het verlengen van een gang op de 325 meter verdieping van de staatsmijn Emma. Draaiende molens. Uit het -jaarverslag van de secretaresse van „De Hollandse Molen” bleek, dat het aantal nog be staande en geïnventariseerde molens is gestegen tot 1110. Dure groente. Dat de prijzen der groen te abnormaal hoog zijn, wordt toege- schreven aan de natte zomer, die we hebben gehad en aan de lange, betrek kelijk strenge winter, die we nu nog meemaken. De Russin leden een nederlaag tegen Japan. Het aantal krijgsgevangenen wordt geschat op 30.000-50.000. Andere Russen trekken verward terug. Jeugd Rode Kruis. Trouwens, ook by het Jeugd Rode Kruis werkt men in die richting en door de activiteiten in de plaatsen Harlingen, Witmarsum, Bolsward, Joure, Dokkum en Jorwerd, die veelal via de scholen werken, worden ook vaak internatio nale contacten gelegd. Ook bij de collecte van het Nederland- sche Roode Kruis liet Friesland zich niet onbetuigd. Er werd verleden jaar f52.180.opgebracht, maar ook hier moet gestreefd worden naar een hogere opbrengst. Gemiddeld werd nu 11 cent per inwoner opgebracht, maar het stre ven is gericht op 25 cent per inwoner. Trouwens een goede onderlinge wed strijd tussen de afdelingen om door de hoogste gemiddelde opbrengst een cam- pagne-bord te winnen, animeert de be langstelling voor de collecte zeer zeker. Dit jaar behaalde de afdeling H. O. N. reeds voor de tweede keer deze prys en de eer. Hwat bat (jabe Skroar dukten yn it bütenlan de kostpriis opbringe nich produkt fan de hoeke, dy’t wy mienden, dat hja skerper oan sjen lit, gjin regear by steat wiene. reat enthousiasme ha wy fuort j oarloch de integraesje fan Je- rope bigroete en it Amerikaense idé fan ien Jeropees bidriuwslibben en ien greate merk fan produkten lake üs wol ta. Mar hwat’t in bytsje kennis nimt fan hwat der yn de measte lannen bart, sjocht dat de aide driuw om eigen nati- onael libben to biskermjerl jit lang net dea is. Ja, de léste tiid soe men suver sizze dat de selsforsjenning fan elts lan apart wer troef is. Der komt meat guod, de produksje is oanfitere mei moderne masines, de kwaliteiten wurde better, de konkurrinsje wurdt greater en de rop nei de regearingen om it binnen- lanske forbrük foar eigen folk to reser- vearjen hat hiel hwat meistanners. Ne- derlan wie in eilan fan lege prizen en lege leanen, mei it bütenlan forgelike, mar de forskillen wurde fan jier ta jier lytser. Fuort nei de oarloch koene wy jit foar 1314 sinten de molke produ- searje en stiene skerp yn de konkur- rinsje, mar op it heden leit dizze priis en komme wy tige ticht by de tastan, dat de suvelpro- J!i-i mar skraechwurk ;e kinne. Mei man- j bouboer is it net oars, de jirapels, dy’t yn de minne sim mer en hjerst al tige lijd hiene en hwer- fan elk tochte, dat hja nei dizze lange winter wol tige djür wêze soene, kinne op natuerlike wize net op in reedlike priis bliuwe. Men is tige bang, dat de sanjirapels straks ünforkeapbaar wêze sille en de Minister hat al frij jown de Bintsjes üt de merk to nimmen om it priispeil to'stypjen. It liket der in bulte o/ _rz_ op, dat der hiel hwat meat barre moat, Dit Ts net alfinnich to uzes I sil it mei de jirapels gjin debacle wurde. mar ek lyksa yn de lannen omEk üt Canada en Amerika komme lyk- Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zich na de oorlog een goede plaats veroverd bij het Nederlandse volk door de vele taken, die werden aangepakt. Het geweldige werk, dat bijv, bij diverse rampen door de Rode Kruismensen gedaan is, heeft het publiek zeker meer bekend gemaakt met het bij uitstek charitatieve werk, dat door deze organisatie, die zich door de burgerzin van heel het volk gedragen weet, wordt verricht. Maar daarmee is het Rode Kruis nog niet daar, waai' men wil zyn, want de populariteit van het Rode Kruis heeft zich nog niet voldoende uitgedrukt in de daadwer kelijke steun, die de bevolking aan dit belangrijke werk geeft. De Kring Friesland streeft er dan ook naar het ledental uit te brei den, mede om daardoor de financiën een steviger basis te geven, want er is voor dit werk zeer veel geld nodig. üs hinne. Hwa’ de leste tiid üt Dütsk- lan komt, kin net ütpraten komme oer de gong dy’t dér yn it libben sit, men stiet forbaesd oer de enorme risselta- ten. En mei it oplibjen fan it bidriuws libben komme ek op en nij problemen om ’el üttsjinne Mei gi nei de Hoeveel radioluisteraars telt Neder land? Het aantal aangegeven radio- ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Maart 1955 1.988.583 tegen 1.976.139 op 1 Febr. 1955. Op 1 Febr. 1955 waren er 509.821 aangeslotenen op het Draadomroepnet tegen 508.381 op 1 Januari 1955. De Ijsvereniging „Witmarsum” vierde onder het loeien van een hevige storm het 40-jarig bestaan. Het ledental be draagt 83. gesteld: 10.3012.00 uur défilé van: a. luchtdoelartillerie; b. luchtmacht; c. nationale reserve. 1. infanterie; 2. luchtdoelartillerie; 3. marechaussee- reserve; d. reserve Rijks- Na afloop van het vrijwilligers en 1 zijn tot het nuttigen broodmaaltijd met Het ligt in de bedoeling dat er in de mid daguren van 13.3017.00 uur een con- cours-hippique op de Wilhelminabaan te Leeuwarden zal worden georganiseerd, voornamelijk ten behoeve van de vrijwil ligers met hunne dames. Men verwacht dat ongeveer 2000 aan de parade zullen deelnemen. wêze sil om in bilangryk heger peil to hanthavenjen as yn de lannen om üs hinne. En der folget izerfêst diz ze konklüzje üt, dat it in saek is fan it greatste bilang üs bidriuwen en üs minsken sa to lieden dat hja de kom- mende tiden op in bésten treast binne. Dit freget trije dingen. Alderearst moatte de minsken, dy’t yn it lanbou- bidriuwslibben wurksum binne, sawol boeren en arbeiders sa goed mooglik foar har taek birekkene wêze. Dizze taek wurdt net lichter, mar alle jierren swierder. En de technyk en de lieding moatte hja folslein oan kinne. Der wurdt op it heden drok arbeide oan de reorganisaesje fan it lanbou-ünderwiis. Dit wurdt ek hege tiid, it moat oan de iene kant folsleiner en oan de oare kant jit folie mear praksysk wurde. D- boer fan 1955 en dy fan 1965 en jit mear dy fan de dan kommende jierren kin net mear ta mei in program üt de jier ren om 1900 hinne. De minske is jit altyd de bilangrykste faktor yn it pro- duksjeproses, fan him hinget it measte óf. Op it twadde plak moat ek it appa- raet better wurde, dat wol sizze, de pleatsen en de masines, it reau en de bisten, it siedsied en de setters, de bi- stridingsmiddels en de sanitaire help. Oer de pleatsen kin men mar min syn moed hawwe, it tempo fan fornijing en modernisearring liket nearne net op. It komt my foar, dat hjir radikale en tige yngripende maetrigels komme moatte, sil dit net foar in bulte forbet- teringen it hanhiisder bliuwe. Der sitte ek mei forboun de elektrifikaesje, de wetterlieding en de tillefoan, trije din gen hwer’t in goede buorkerij net mear sunder kin. Op it tredde plak komt dan de needsaeklike bidriuwssanearing hwat de forkavel en de greatte oangiet. It greatste diel fan de Nederlanske bi- Door de provinciale commissie „Steun Wettig Gezag” werd besle'.en een grote provinciale bijeenkomst te organiseren op Koninginnedag Zoals bekend beschikt de Nationale Re serve in het district Friesland thans over een geoefend tamboercorps, zodat het garnizoen Leeuwarden op 30 April a.s. de beschikking heeft over een militair muziekcorps. In het overleg tussen de garnizoenscom mandant van Leeuwarden en de districts commandant der Nationale Reserve werd de beslissing genomen dat er in het gar nizoen Leeuwarden dit jaar op 30 April a.s. een parade zal worden gehouden. Aan deze parade zullen naast de parate militaire onderdelen ook de reservedien- sten meedoen. Het programma voor 30 April a.s. werd in grote lijnen voorlopig als volgt vast- fan üs warber lantsje iy en der is alle reden ta en tankber to bitinken. Üt djippe need is üs folk wer ta frij- heit en woltier komd en yn 1955 tilt it op fan greate plannen en foarnim- mens om üs folk ta fierdere üntjowing grif in dübeltsje heger to bringen. Plannen oer nije wegen, -L- - tunnels stêdsütwreiding, plannen oer in forgreating fan it fleanfjild bij Skip- hol, wittenskiplike ynstituten en re- search-laboratoria, sikenhuzen, skoal- len, yndustry-hallen en jit folie mear. De freze, dat de Russen hjir komme sille is hiel hwat sakke, de hjitste driuw fan it militaire fraechstik komt yn kal mer farwetter en de enoarme müglik- heden fan it modern produksjeproses litte har oan alle kanten fiele. Dy’t yn nearing en bidriuw sit, moat mei de tiid mei, oars rekket er derüt en dy’t de measte energy opbrir.ge kin, jowt de óp, toan oan. D11 it gefal, De voorstellen zouden op een vier-mo- gendhedenconferentie, die vóór de rati ficatie van de Parijse acoorden zou moe ten worden gehouden, ter tafel moeten komen. Rusland zou in de nota alle concessies neerleggen, die het in deze twee kwesties bereid is te doen. De Britse plannen zouden hierin als basis voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder internatio nale controle dienst doen en Moskou zou verder beloven, zijn troepen uit Polen terug te trekken, zodra het rode leger Oost-Duitsland zou hebbep ont ruimd. Overal in Oost-Duitsland is men aan het hamsteren geslagen. Vrees voor nieuwe voedseltekorten is hiervan de oorzaak. Volgens een communistisch blad kochten huisvrouwen in Gera (voorstad van Leipzig) achtmaal zoveel als normaal. driuwen leit under de 10 H.A. Dat kin net sa bliuwe, foaral as men wit dat fan de 245.000 boeren mear as 106.000 in bidriuw hawwe, lytser as 5 H.A. Mei de goed 60.000 dy’t tusken de 5 en 10 H.A. yn lizze, foarmet dat twa- tredde fan de Nederlanske boerestan, dy’t in bidriuw hawwe, dat by de om- slach fan de konjunktuur gjin reedlike bisteanssekerheit jaen kin. En al is it tal kommisjes, dat mei dit fraechstik dwaende west is, ek great, de died is net folge. It hinget as in leaden lést boppe de nationaele ekonomy, dy’t se net drage kin as it waer omslacht. De minimumgrins sil dochs lizze moatte, derre hwer’t in man syn arbeidskrêft it hiele jier ekonomysk brüke kin en tsientüzenen foldogge net oan dy eask. En wie men nou yn de ófroune jierren mei dizze dingen ris hwat fierder komd, dan koe men de kommende striid mei mear bitrouwen oangean, mar it sjampert mar troch. It skynt, dat de ünnatuerlike tastan fan „steun” oan- nimliker liket foar mannichien as in doelbiwuste sanearing. Mar gauwer as men tinkt, sil men sjen, dat dit systeem op ’e non tint. Hawar, men sil it nou wer bisykje mei in taslach op de molk- priis foar de bidriuwen op de mindere grounen. Hoe’t dat moat, wit gjin mins ke, mar wy stappe de kelder wer yn. En de earste stap sil moai gau folie wurde troch nije stappen op dit paed, mei as gefolg, dat de flinke bidriuwen de oaren op sleepton nimme moatte en dermei de nationale krêft forlamme wurdt. Yn de ófroune tsien jier hie de Regearing oan de lanbou in skoandere melkkou, mar yn de kommende tsien jier sil bliken dwaen oft hja him op ’e molke halde kin. Ik bin bang, dat hja dat net klear spilet as it tempo fan de bliuwende forbetteringen net hiel hwat tanimt. De hannen moatte oan ’e ploe- ge yn greate styl, oars soe ik freezje rédde wy it mei inkele jierren net op. if-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1