I BH KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD VEEL GOED WERK VAN FRIESE VOGELWACHTERS I! maakt ouder! Voetbal wedstrijden lil "WITTE KRUIS" Stadsnieuws u, 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen KSÈ'i De komende Pijn Ingezonden Dertig ton graan verstrekt i 1 1 2: 51 ’t Is oï gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met een of twee Rennies. VOLIERE OF MUZIEK 3. 6. 7. 8. Ook muziekliefhebber. 11. ter HOUDT DE HOND VAST V. VAN DER PLAATS bolsward 49-44 48 Bolsw. weg 164, Nijland. In de le klasse K. N. V. B. komt Hee- renveen voor hete vuren te staan tegen 9 6 6 6 6 4 4 3 3 2 19 17 15 14 13 10 9 7 7 7 45—17 28— 18 29— 22 22—13 26—20 20— 30 17— 28 18— 27 21— 35 26—42 GEMEENTE WENST TOEGANGS WEG TE KOPEN VIJF MEI-VIERING Op Maandag 14 Maart vond ten stad- huize een bespreking plaats onder voor zitterschap van Burgemeester J. G. S. Bruinsma. Voor deze bespreking waren uitgeno digd het comité Nationale Herdenking en alle hoofden van onderwijsinrichtin gen. Het doel van deze bijeenkomst was be- 12. 13. 9. 10. 1. 2. 4. 5. ONBEWOONBAAR VERKLARING De woningen aan de Driepostensteeg no. 1, 't Laag no. 22, Gortsteeg no. 7, Klippen no. 1, Franekereind nos. 4, 5, 7 en 8, Kerkstraat nos. 39, 82 en 84, Kleine Kampen nos. 4 en 5, Nannenhof 11 en 12, verkeren in een dermate slech te toestand, dat tot onbewoonbaarver- klaring moet worden overgegaan. De directeur der gemeentewerken heeft een onderzoek ingesteld naar de onder- houdstoestand van deze woningen en adviseert deze onbewoonbaar te verkla ren. Naar de mening van B. en W. zjjn er nog een groot aantal woningen, welke door kwaliteit, ligging en indeling in aanmerking komen voor onbewoonbaar- verklaring, waartoe overleg zal worden gepleegd met de Hoofd-ingenieur-Direc- teur van de Wederopbouw en Volkshuis vesting. 1 5 3 2 1 2 1 1 1 3 3 2 3 2 3 7 6 6 8 9 De N.V. Nederlandse Tramweg Maat schappij is bereid de toegangsweg bij de voormalige tramremises naar de daar achter gelegen landerijen aan de ge meente in eigendom over te dragen. Deze N.V. heeft hier geen belangen meer bij. De op het terrein aanwezige loodsen zijn thans in handen van de Ver enigde Brandstoffenhandel N.V. te Bols ward en de L. A. B. Het onderhoud van de toegangsweg zal, zolang het karakter van deze weg niet verandert, voor rekening zijn van de Verenigde Brandstoffenhandel N.V. te Bolsward. Deze verkrijgt dan tevens het recht van weg langs deze toegangsweg. B. en W. achten het van belang deze toegangsweg aan te kopen, daar deze in de toekomst voor de gemeente van be lang kan zijn. De beste brandewijn en jenever voor de laagste prijzen. Brandsma, Snekerpoort, Kade, 2e deur. Tel 561. Alles franco thuis. De stand in R. E. S. M. K. V. Freno Tijnje C. A. B. Friso Stiens Oosterl. Lemmer Bakhuizen 4A is: 13 13 i 12 i 10 i 10 i 13 11 io 12 14 Ni Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur vooruw stoelgang. Neem de leweek elke avond twee Carter s Le- verpllletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden lijdelijk vertra gen, neem dan tijdellik Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le- verpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 Tien millioen voor het risicofonds. Naar Cobouw meldt, zijn uit de reserves van het wachtgeldfonds voor de bouwbedrij ven tien millioen gulden aan het risico fonds verstrekt, opdat de betaling van 90 pct. van het contractloon aan de bouwvakarbeiders kan doorgaan. Men hoopt met deze tien millioen. als de vorstperiode niet al te lang meer duurt, uit te komen. De vorst bracht de huizenbouw achter op. Elke vorstdag, wanneer in het bouwbedrijf niet kan worden gewerkt, betekent een verlies van 250 woningen. Er is bijna 8 weken stilstand, zodat men ruim tienduizend woningen op het bouwprogramma van dit jaar achter ligt. het voederen niet alleen eenden betreft, wat dikwijls het stootblok is, waartegen I lijkt op het oog niet een van de moei- I lijkste, maar schijn bedriegt soms, en het zou ons niet verwonderen, als C.A.B. Zondag de handen vol krijgt. Het zal voor rood-wit dan ook zaak zijn, direct J stevig aan te pakken en wanneer dit 90 minuten volgehouden wordt, kunnen I de 2 winstpunten in Bolsward blijven. Friso-Stiens is van weinig belang meer, we houden het op een zege voor de be zoekers. steeds trekt het drijvende woud, dat thans in onze baal ligt, stromen van touristen. Het ere-burgerschap is niet te veel voor de man, die zo’n goed oög voor reclame had, dat hij in enkele dagen een stad tot bloei wist te brengen. Wij huldigen de kapitein, die Coca Cobana tot de eerste touristenstad van het land maakte!” Donderende toejuichingen volgden en hierna werden' nog enkele redevoeringen afgestoken, die allen hier op neer kwamen, dat Kappie zo’n brave kerel was en Coca Cobana zo’n prachtige stad. Kappie was doodmoe, toen hij eindelijk de papieren van zijn ere-burgerschap in ontvangst nam. De gemeentepolitie vraagt ons er de be zitters van honden op te wijzen, dat er weer jonge lammetjes in de weide lopen. Deze simpele mededeling bedoelt eigen lijk te zeggen, dat er een beroep op de hondenbezitters wordt gedaan de dieren de komende tijd zoveel mogelijk vast te houden. Het komt n.l. herhaaldelijk voor, dat honden achter de pasgeboren lammetjes gaan „jagen”. Er is zelfs al weer aangifte gedaan, dat er een lam metje is doodgebeten. Daar zijn onze zo zeer verbeide lenteboden toch te goed voor. De suggestie van de vorige (naamloze) muziekliefhebber was niet kwaad. Nu is het geven van (levende) muziek altijd een hele omslag; mensen, instru menten, vergunningen, papieren, enz. Zou het niet gemakkelijker zijn en zet in de (bestaande) muziektent een groot Orchestrion (enig in Friesland), t.w. ’n geheel mechanisch aangedreven instru ment, bevattende (al naar de eisen) een volledig orgel, piano, cello, accordeons, violen enz., zjjnde het feit, dat deze Or chestrions in het noorden des lands, de laatste twintig jaar niet meer te vinden zijn, dit dus uniek voor Bolsward zou zijn, hetgeen niet van een volière ge zegd kan worden, die vindt men bijv, ook in Sneek en Leeuwarden. BOLSWARD ZAG GROEN VAN DE ERWTENSOEP De erwtensoepactie, door de V. H. ten behoeve van de ontheemden geor ganiseerd, is een volledig succes ge worden. Wat het financiële betrof al thans. De netto opbrengst was f 1150.81. Er was de afgesproken 2000 liter ge kookt, maar bij narekenen blijkt er „slechts” voor ruim 1800 liter te zijn verkocht. Door uitdampen en het geven van enig „overwicht” zal dit tekort wel zijn ontstaan. Jammer, want nu had men lang niet ge noeg. Ook schijnt het spreekwoord, dat vele varkens de soep dun maken, opgeld te hebben gedaan. De run die er tegen twaalven ontstond, op de bakkerijen en Royco- en worstverkopers zegt in dezen genoeg. Ook schijnt vrouwe Fortuna in het spel te zijn geweest. Sommigen hoorden we n.l. over veel vlees en een dikke laag erwten, ingrediënten, die an deren weer slechts met de loupe konden ontdekken. Men vergete bij dit alles niet, dat het organiseren van een actie als deze soms verrassingen brengt, die al lerminst aangenaam zijn, in geen geval voor de organisatoren. Aan de zuivelfabrieken, de huishoud school, melktappers, kok en leveran ciers komt een woord van dank toe. De medewerking was uitstekend, ook van het publiek. Bjjna niemand heeft geweigerd aan de soep-actie mee te doen en wanneer men er bij stil stond, waarvóór men deze actie organiseerde, n.l. voor mensen, die vrijwel alles moe ten ontberen en die deze maaltijd een koningsmaal zouden hebben gevonden, kan men alleen maar dankbaar zijn, dat men aan deze actie mee mocht doen. MAANDAG VERKIEZING WETHOUDER De raad van de gemeente Bolsward zal Maandagavond op de gewone tfjd ver gaderen. De agenda luidt als volgt: Notulen. Ingekomen stukken, mededelingen enz. Beëdiging van de heer J. S. Praam- sma als raadslid. Verkiezing wethouder. Voorstel van B. en W. tot onbe- woonbaarverklaring van woningen. Idem tot overname van grond van de Ned. Tramweg Mij. Idem tot vaststelling van een Al gemeen Ambtenarenreglement. Idem van een arbeidsovereenkomst- verordening. Idem van een wachtgeldregeling. Idem tot herziening van een erf dienstbaarheid. Idem tot garantie van een bouw- kaslening. Idem tot aankoop van woningen. Begrotingswijzigingen. AUTOBOTSING Gistermorgen zou de heer Dooper, ver tegenwoordiger van fa Kramer met zijn personenauto de Dijlakker uitrijden, ter wijl vanaf de St. Jansstraat de heer H. Drenth met zijn kaasauto uit Franeker kwam, om zich zoals gewoonlijk op de markt te installeren. Juist waar deze straten elkander ontmoeten is het zicht slecht en zo gebeurde het, dat de bei de wagens met vrij veel gang tegen el kaar botsten. De materiële schade was vrij aanzienlijk. Beide wagens waren van voren behoorlijk ingedeukt. Gelukkig waren beide pechvogels all risk verzekerd. wij plaatsing vroegen in Bolswards trekken, wanneer Lenstra c.s. gelijk we- 1 1 1 r i ---- ----j ten te spelen, mogen de Friezen tevre- Internationaal bakenstelsel nu ook in Friesland. In Friesland zal binnenkort het z.g. lateraal bakenstelsel worden in gevoerd voor alle vaarwegen. In de an dere provincies van Nederland en in de meeste andere landen, heeft men dit ba kenstelsel al. Millioen spaargeld op boerenleenbank Hollum. Aan spaargeld is bij de coöp. boerenleenbank te Hollum (Ameland) ongeveer een millioen geboekt. Vorig jaar is er ruim 78.000 meer ingebracht dan opgenomen. Politieman tot half jaar veroordeeld. Het gerechtshof te ’s-Hertogenbosch heeft een wachtmeester der rijkspolitie uit Elsloo (Limburg) veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met vijf jaar ontzegging uit de politie dienst. De wachtmeester had een vals procesverbaal opgemaakt inzake een vechtpartij met een inwoner van Elsloo waarbij hij zelf betrokken was. Harlinger firma gaat coaster exploite ren. Door de firma Gebr. Van der Schoot te Harlingen is vorige week aan een scheepswerf in Leer (Duitsl) de op dracht verstrekt tot bouw van een 600 ton metende kustvaarder. Het wordt ’n uiterst modem schip, voorzien van een 390 PK M.A.K.-dieselmotor, welke het schip grote snelheid zal geven. Hoofdakte-examen. Het examen verkrijging van de akte als hoofdonder wijzer (es) zal dit jaar worden gehouden te Arnhem, Breda, Eindhoven, Roer mond, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Zwolle. Het schriftelijk examen zal worden afgenomen op 5 Juli, het monde ling examen zal aanvangen op 18 Juli 1955. Dode bij stoeiparty. In een kazerne te Steenwijkerwold stoeide een aantal dienstplichtigen in een slaapzaal. De soldaat T. S. uit Groningen trok een krib scheef, waardoor de man op de bo venste krib tegen een muur sloeg, zwaar gewond werd en later stierf. Soldaat T. werd door de krijgsraad te velde van een beschuldiging, de dood van zijn ka meraad veroorzaakt te hebben, vrijge sproken. De advocaat-fiscaal vorderde in hoger beroep voor het Hoog Militair Ge rechtshof een maand gevangenisstraf, omdat hij S. in zekere mate schuldig achtte. IJ. SANDSTRA, Seer. B.F.V.W., Sect. Vogelbesch. wacht Bolsward en Omstreken, spreking van de viering van de nationale bevrijding op 5 Mei a.s. Alhoewel het niet in de bedoeling ligt, gezien de herdenking van Bolswards „Vijf eeuwen stadsrecht"' 1455.1955, deze dag op grootse wijze te vieren, mag de dag, vooral voor de jeugd van Bols- werd, niet ongemerkt voorbij gaan. Het gemeentebestuur is daarom voor nemens een bedrag ter beschikking te stellen om deze dag voor de jeugd tot een onvergetelijke te maken. Uit de vergadering werd een comité ge vormd uit het onderwijzend personeel. De dag zal begonnen worden met klok kengelui, het uitsteken der vlaggen en een gecostumeerde optocht van de kin deren. Voorts zullen die dag behendigheids spelen, samenzang en sportwedstrijden voor de jeugd worden georganiseerd. De Commissie Jongeren van Jaren zal het feest op de kleuterscholen verzor gen door het organiseren van een pop penkastvoorstelling. Vogels, winters in bittere nood, Worden gered van wisse hongerdood. Niet door critiek en veel gepraat, Maar door het stellen van de daad. Stel het daarom niet uit, geen dag, geen nacht, Wordt lid van Frieslands Vogelwacht!!! Witte Kruispoedere verdrijven direct en afdoende hoofd en kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen en houden U daardoor jong en monter I Ze zijn onschadelijk voor de maag I Houdt ze steeds bij de hand Ook in tablet- en cachet-vonn. A Vraagt Uw Apotheker L of Drogist! de quasi-vogelliefhebbers oplopen (van daar de meermalen gehoorde uitdruk king „eendenwachten”), maar dat alle soorten zaadetende vogels en zelfs ande re vogels als roerdompen, reigers etc. vaak van een anders wisse ondergang wor den gered. INGEZONDEN MEDEDELING Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, ’t Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En. Rennies zijn nog smakelijk óók. COöP. BOERENLEENBANK „BURGWERD en O.” BOLSWARD In de gehouden jaarvergadering werden de heren A. K. Damstra en A. R. de Boer, resp. als lid van het bestuur en Raad van Toezicht, herkozen. 9 nieuwe leden konden worden inge schreven, terwijl er 5 wegens vertrek of overlyden moesten worden afgevoerd. Het aantal leden bedraagt thans 173. Uit het verslag van de kassier bleek, dat de spaargelden over 1954 met onge veer 14 pet. waren toegenomen. Het to tale bedrag aan spaargelden, dat bij de bank is belegd bedraagt f 1.444.568.46. Ook het aantal spaarders onderging enige uitbreiding. Aan voorschotten vyerd terugbetaald f 13.159.34, terwijl nieuwe voorschotten werden verstrekt tot een bedrag van f 65.975.Het ef fectenbezit vermeerderde met f 64.634.56. Het netto bedrag der winst f 2.296.74 zal worden bijgeboekt op de reserve. De activiteit van de Friese vogel bescher mers kost veel geld. De afgelopen maan den zó veel dat de kas volkomen leeg is. Maar de vogelwachters gaan door, want, zo zegt de heer Gaarman, de vogels kun nen het niet helpen, dat er geen geld is. Daarin kunnen alleen de vogelliefhebbers verandering brengen -grote deel van deze eenden neemt later de wijk naar het vrije veld, waar de jagers er voor zorgen, dat de eendenstand op' peil blijft. Verder tippen we: Oudega-W.Bolsw. 2: Oudega wint. Bolsw. 1 adsp.Workum 1Bolsw. wint. Sneek 4RES 2: RES wint. CAB 2—WZS 2: WZS wint. WZS 3—CAB 3: gelijk spel. RES 3—Sneek 5: RES wint. Friso 1 adsp.RES 1 adsp.: RES wint. Renado I adsp.CAB 2 adsp.: CAB wint. Alhoewel de sportvelden over het alge meen nog niet in een al te beste positie verkeren, toch zal de voetbal Zaterdag en Zondag, als het weer tenminste een beetje goed blijft, op verschillende plaat sen weer over het groene grastapijt rollen. Voor de 1ste klasse der Zaterdagmid- dagcompetitie staan 5 wedstrijden op het programma, de belangrijkste ont moeting is hier zeker Makkum—Balk. Winnen de gasten deze wedstrijd, dan stijgen hun kampioenskansen aanmerke lijk, maar zover is het nog lang niet. De Makkumers zijn ook nog niet kans loos, echter wel wanneer van Balk ver loren wordt, m. a. w. de thuisclub is alleen bij een overwinning gebaat en dus kan men er staat op maken, dat zij hun huid zo duur mogelijk zullen verkopen. We verwachten dan ook een spannende strijd met als eindresultaat een gelijk spel. Bolswardia ontvangt Oeverzwaluwen, wat voor de groen-witten een harde dobber wordt. Meer dan een gelijk spel zien we er niet in en reeds dit zou geen slecht resultaat betekenen. Y. V. C., de grote concurrent van Balk, speelt thuis tegen C, V. V. O. De Ul sters zijn ongetwijfeld favoriet en zullen op beslag gaan leggen. Bij Woudsend-Hielpen zullen wel niet veel doelpunten gescoord worden, het betreft hier 2 vrijwel gelijkwaardige te genstanders en dat betekent meestal 'n lage score. Zal het op een gelijk spel uitdraaien? Er is alle kans op. V. V. I. gaat bij H. J. S. C. op bezoek, dit wordt winst voor de gasten. DRUMBAND KOMT NAAR BOLSWARD de beide winstpunten dan ook wel’ Zoals men weet beschikt de Nationale Reserve in Friesland over een eigen drumband.- Deze band, die als enigst „militair corps” in onze provincie ook. de leiding zal nemen bij de grote parade, die te Leeuwarden op bevrijdingsdag wordt gehouden, zal Zaterdag a.s. een mars door Bolsward houden. De mars zal aanvangen om 15.30 en vrijwel in geheel de stad acte de presence geven. De grote zaal van het gemeentehuis was al voor de huldiging in gereedheid gebracht toen Kappe daar aankwam. Een microfoon, die bij het spreekgestoelte stond, toonde aan, dat de plechtigheid zelfs zou worden uitgezonden. De eerste die het spreekgestoelte betrad was de dikke Voorzitter van de Bond van Hoteleigenaren. *In roerende woorden beschreef hij de noodlijdende toestand, waarin het hotelwezen zich tot voor kort bevond. Zijn zakdoek kwam er enkele malen bij te pas. „Maar hoe is het thans?” riep hij, zijn laatste tranen afwissend. „Ha! Thans zijn alle ho tels stampvol, nieuwe moeten worden bijgebouwd. En nog kan niet samengaan, volgens deze buiten staanders. Nu kan men, op een vergadering waar allen het er over eens zijn, dat het zeer goed mogelijk is jager en vogelbescher- mer te zijn, evenals eierzoeker-vogelbe- schermer, wel een hele boom opzetten over het een en ander, doch dat geeft geen resultaat, men vecht in dit geval te gen windmolens. Afgesproken werd dan ook, dat via één of meer bladen het stand punt van de jager-vogelbeschermer aan de orde zou worden gesteld en het deed ons dan ook bijzonder goed, dat wij in „Het Vrije Volk” bovenstaand artikel aantroffen, gewijd aan het vele en goed s.V.V. in Schiedam. We verwachten niet werk van de Friese vogelwachten, waar- dat Heerenveen aan het langste eind zal voor wij plaatsing vroegen in Bolswards trekken, wanneer Lenstra c.s. gelijk we- Nieuwsblad. Men zal hieruit hebben kun- ten te spelen, mogen de Friezen tevre- nen lezen, welk goed werk de Vogelbe- den zijn. schermingswachten verrichten en dat het Leeuwarden ontvangt Veendam, dit heb ben we op verlies voor de bezoekers. Voor Zondag staan in de 4e klasse A der K. N. V. B. 3 wedstrijden geno teerd. De belangrijkste is ongetwijfeld Tijnje—R. E. S. Nog steeds staan de blauw-witten bo ven op de ladder, en wanneer de uit wedstrijd tegen Tijnje gewonnen wordt, zal het voor de andere clubs een hele toer worden de RESers nog naar bene den te laten tuimelen, maar o wee wan neer Tijnje het presteert de Bolswarders beide punten af te snoepen, dit zou de positie van R.E.S. ernstig schaden, daar in dit geval de papieren van de gast heren hoger genoteerd komen te staan. En niet alleen Tijnje, maar ook met M. K. V., Freno en C. A. B. kan dan weer terdege rekening worden gehou den. Hieruit blijkt dus, dat het Zondag vater en voedsel komen ze vaak bij tientallen om. voor R.E.S. een bijzonder belangrijke de Bond van Friese Vogelwachten, die .zich, door dag wordt. Een overwinning betekent voor 80 pet. het kampioenschap, een nederlaag kan verloren illusies beteke nen. Wat zal het worden Tijnje is thuis een moeilijk te overwinnen tegenstander en vooral nu ze voor hun laatste kans vechten, zal R.E.S. heel wat moeten presteren, willen zij deze wedstrijd uit hot vuur slepen. Ons inziens zal blauw wit met een gelijk spel haar handen mogen dichtknijpen. We zijn benieuwd naar het resultaat. C. A. B. ontvangt Oosterlittens. In het begin der competitie heeft rood-wit het ..unnen volstaan, J enige malen lelijk laten zitten, maar na- de rondvraag, welke derhand kwam een algeheel herstel en Friesland aan de spits Friesland staat op het gebied van het vo- gelwachtwezen zonder twijfel aan de spits. Ook elders in ons land zijn vereni gingen van vogelwachters werkzaam, doch niet in die mate als in Friesland het geval is. We zouden hiermede ware het niet dat in werd gehouden tijdens de jaarlijkse le- momenteel staat C.A.B. er weer aardig denvergadering van de Vogelbescher- i voor. Wel staat R.E.S. met 6 punten mingswacht „Bolsward en Omsterken” voorsprong op C.A.B. aan de top, maar o.m. ter sprake kwam de propaganda om rood-wit heeft 3 wedstrijden minder ge ts kornet, tot opvoering van het ledental, i speeld en kan, op papier althans, nog Gezegd werd, dat er nogal eens door but- jnaast haar plaatsgenote komen. Dat tenstaanders de opmerking wordt ge- rood-wit dit zal proberen is wel zo goed maakt, dat men, omdat er jagers in het I als zeker, of het zal gelukken is een 2e bestuur der vogelbeschermingswacht zit- I vraag, daar er nog een zwaar program- ting hebben, geen lid van deze vereniging I ma *-e wachten staat. wenst te worden. Jager-vocelbeschermer ^->e thuiswedstrijd tegen Oosterlittens HET RODE KALF Het rode kalf op de markt, tussen zijn zwarte soortgenoten een echte witte raaf, had de volle belangstelling van ’t publiek, vooral van de jeugd. Rood is bü de Friese koebeesten n.l. een verdwijnende kleur, om van de „müzen” en „blauwen” helemaal maar te zwij gen. En dan te bedenken, dat een paar honderd jaar geleden het gros van de Friese veestapel vermoedelijk nog uit de muiskleurigen bestond. Helaas was het rode kalfje, evenals zijn zwart-wit bonte collega’s, ten dode opgeschreven. De ppijs was weer f 35 tot f 45. Op de pluimveemarkt was het ook weer voorjaar. Alleen maar jammer, dat er nog steeds geen jonge hennen mogen worden verhandeld. Nu werd het voor jaar gemarkeerd door het trieste beeld van een stapel dode lammetjes. Of ze nu dood waren geboren, verdronken, door ziekte gestorven, door kraaien wa ren doodgepikt of wel van de honden ge beten, ze lagen ontzield op dezelfde hoop en slechts de velletjes hadden nog enige waarde. De volgende week verwacht men de eerste kievitseieren op de markt. Of zou dat nog te optimistisch zijn? Jager en vogelbeschermer De heer Gaarman is behalve voorzitter van de Verzorgingsdienst, districtsvoor- zitter van de Nederlandse Jagersvereni- ging. Op het eerste gezicht een vrij vreemde combinatie, doch de heer Gaar man is van mening, dat deze lidmaat schappen uitstekend kunnen samengaan. In de laatste oorlog is gebleken, dat een jachtverbod catastrophale gevolgen kan hebben. Boeren, wier oogst door een groot hazenleger bedreigd werd, kunnen daarover meepraten. Wanneer nu de broedtijd aanbreekt, is het zaak, dat het teveel aan woerden drastisch wordt be snoeid. Wanneer dat niet zou gebeuren, zouden namelijk vele broedse eenden ver dreven worden. Daarnaast acht iedere rechtgeaarde jager het ak zijn plicht er in het voorjaar aan mee te werken, dat het aantal kraaien in sterkte af neemt, daar deze vogels een ern stige bedreiging vormen voor de jnge weidevogels. y^'ANNEER KONING WHITER met zijn ijskoude adem sloten en vaarten doet dichtvriezen en de landerijen met een dik sneeuwkleed bedekt, breekt voor de vogelwereld een slechte tijd aan. Hongerige zeemeeuwen zoeken dan de bewoonde wereld op, waar ze zich met het Brutale mussen- en spreeuwenvolkje te goed doen aan broodkruimels en etensrestjes. Het slechtst zijn de weide- en watervogels er aan toe. Door gebrek aan drinkwater en voedsel komen ze vaak bij tientallen Het is de Verzorgingsdienst van op grote schaal in geheel Friesland voer te verstrekken over deze hoopjes dierlijke ellende ontfermt. Déze winter werd niet minder dan ruim 30.000 kg graan verstrekt. Bij de Bolswarder hotelier H. Gaarman hebben we, zo schrijft het „Vrije Volk”, deze dagen ons licht opgestoken over het werk van de 5000 ledm tellende Friese Bond van Vogelwachten. De Bond is verdeeld in ongeveer tachtig afdelingen, verspreid over de gehele provincie. In de winter bemoeit, zoals reeds gezegd, de verzorgingsdienst van de Bond, zich met de weide- en watervogels, die. door de hongerdood bedreigd worden. Ook in het voorjaar verricht de Bond nuttig werk, door er na 20 April, de datum, waarna het verboden is eieren te zoeken, op toe te zien, dat dit verbod niet wordt overtreden. Ook tracht men door na de eierzoekerstijd de nesten van kieviten, leeuweriken en andere weidevogels met behulp van stokjes af te bakenen, te voor komen, dat de eieren en jonge vogels in de tijd, waarin het gras wordt gemaaid omkomen. Voorlichting over natuurbescherming can de schooljeugd en het plaatsen van een- denkorven in de verschillende parken, staan verder op het programma. Met het plaatsen van eendenkorven heeft men tot nog toe veel succes ge boekt. In het Julianapark in Bols ward werden in één seizoen niet minder dan duizend jonge eenden uitgebroed. Het overgrote deel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2