i fl H WORKUM OPENDE EEN NIEUWE SCHOOL MET DE BIJBEL I Makkuni zoogd. - Geüniformeerd corps bood Makkum Benoemingen 1 v k t t Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Bheumatiek. am usemen tsavond Tjeerd Hwat bring! üs de R.O.N.? FOARDRACHTKRHCH vroeger en thans H. Kuipers en Y. DE JONG. 1 V. P. R. O.-JOUN a. b. c. e. f. Zie vervolg pag. 2, 2e blad bovenaan Broeders, wilt dit in danck ontvaen, ’t Is God tot lof en danck gedaen. Met ingang van 18 April is benoemd aan de C. Z. te Wommels als Iste boterma- ker, de heer P. Hovenga, thans werk* zaam aan de C. Z. „Frisia” te Zurich. Geslaagd te Den Haag voor examen 1ste deel maatschappelijk werker, afgenomen door de Ned. Ver. van Gemeentebelan gen, de heer D. van der Mei, thans te Oosterhoogebtug, voorheen te Bolsward. Geslaagd voor het 1ste deel diploma Maatschappelijk Werker, de heren A. S. Hofstra te Witmarsum, controleur b. d. gem. Wonseradeel en M. Leenstra te Longerhouw, ambt. Sociale Zaken bij de gemeente Wonseradeel, De heer S. Hoekstra te Nijland is be noemd tot directeur van de muziekver eniging „De Bazuin" te Sloten. 1 t l 3 I x x 1 x 1 1 s I k F E n F I g 3 b n b l V v k s 'V I s 1 s c e t 8 V 5 x 1 X t t X c I X l i 1 INGEZONDEN MEDEDELING Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken. Kruschen’s zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. Namens de vereniging voor C. V. O. sprak hierna de heer D. Humalda, bur gemeester van Hemelumer Oldephaert, terwijl ook diverse collega’s van het hoofd der school de beste wensen over brachten, De heer R. J. Sipkens, rijksinspecteur in de inspectie L. O. te Sneek, zeide naar aanleiding van deze vraag, dat er natuurlijk slechte scholen Zijn in goede gebouwen en omgekeerd goede scholen in slechte gebouwen. Niettemin was ook spr. van mening, dat in het nieuwe gebouw alle voor waarden zijn geschapen tot het geven van goed onderwijs. Al zal men wel licht deze school over verloop van 40 jaar wanstaltig noemen, thans is het een modern en aan de eisen des tijds aangepast gebouw. Hierin gewaagde hij o.a. van de vele ca- deaux, die de nieuwe school waren aan geboden. De heer P. W. Boogaard, hoofd der school, gaf in zijn rede een overzicht van de moeilijkheden die men had moe ten overwinnen om tot het resultaat: een mooie moderne school met veel zon, licht en lucht te komen. Ook memoreer de hij nog de diverse „kwaliteiten” van de oude school, die men bij regenachtig weer slechts met do „paraplu’ op kon betreden. Toch zal er bij veel Worku- mers een gevoel van weemoed zijn, ver schillende generaties hebben n.l. in de bedoelde school hun lessen ontvangen. Deze weemoed sprak bijv, uit een ge dichtje van een onbekende rijmelaar, dat spreker ter illustratie voorlas. Burgemeester J. Russchen had zich per soonlijk overtuigd van de slechte condi tie der oude school en was destemeer verheugd, nu Workum in de nieuwe school zo’n prachtig modem gebouw is rijker geworden. Spr. stelde zich de vraag hoeveel het nieuwe interieur wel zal bijdragen tot betere resultaten van het onderwijs. Bescherm, o Heer, Uw waerde kerck, Voor blixem, vier en donder sterk, Voor ons vijant broekt Satans macht, Wy steunen hier op Uwe kracht. Prijs en eer moet hy ontfange Die ons kercke heeft gesticht, Maer Gods lof moet boven hange. Dus besluit ik mijn gedicht. Daer men suyverlyck verklaert En Gods wegen openbaert, Daar men Bodes wet verhaelt, En Gods zegen nederdaelt. Daer men ’t eeuwig heil verklaert En Gods Geest ons wederbaert; Die Zijn kerck en waerde bruyt In zijn armen vast besluit. Opening. Voor de openings bijeenkomst bestond gistermiddag grote belangstelling. „Ons Gebouw” was vrijwel geheel be zet, teen de voorzitter van het school- ynmoaije wurk, it styp- bestuur, Ds D. J. Spaling, een inleidend „Licht en Lucht” is het devies geweest van architect Leeman, toen hg deze nieuwe school bouwde. De foto geeft een kijkje in het interieur. VERKOPING WORKUM. Door notaris P. Niemants- verdriet werd Dinsdagavond in hotel „de Wijnberg” publiek verkocht: le. Het huis met lokaal en erf, geschikt voor velerlei doeleinden, staande en ge legen nabij de Markt. D 12. De geboden prijs bij de inzet werd niet verhoogd, zodat de heer D. de Jager d. 10.12—19.45. „Dübel of neat”, in wedstriid yn kennis fan it Fryske lan, de Fryske skiednis tusken Bitgumer gernieren en Bitgumer skoalmasters. Als blijk van waardering voor de grote financiële steun in verband met de uni formering van de Chr. Muziekvereni ging „Hallelujah” en uitbreiding van de drumband, werd aan de burgerij een mooie avond aangeboden. De leiding berustte bij de heer D. Dijk stra, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en allen een gezellige avond toe wenste. De Friese kampioen-accordeonist Joh. Bok van Sneek zorgde voor de muzikale afwisseling, waarmee hij na het ope ningswoord direct optrad. De seer. J. Kunst en de penn. H. van der Weerd lieten hun jaarverslagen ho ren om ook de donateurs een juist beeld te geven van de stand van zaken. De hoofdmoot van deze avond was het opvoeren van het blijspel „Bungalow”. Dit stuk werd opgevoerd door eigen krachten. Over het algemeen werd het heel aardig gespeeld. Tussen de bedrijven door had de accor deonist jong en oud aan het zingen. De spelers van het stuk en de heer Bok komt alle lof toe voor het aandeel dat zij in deze avond hebben gehad. De aanwezigen hebben volop genoten. Ook de tractatie die aangeboden werd, was dik in orde. De leider besloot met te zeggen: Het corps is U dankbaar voor uw steun, maar de vereniging hoopt, dat ook in de toekomst het corps op uw medewerking mag rekenen. ORANJEVERENIGING WONS, 11 Mrt. Vorige week Vrijdag kwam de Oranjevereniging bijeen in een ledenvergadering De penningm. kon de boeken sluiten met een bemoedigend saldo. Het aftre dende bestuurslid M. Westhof werd met ïlinke meerderheid van stemmen herko zen. Besloten werd nog om dit jaar weer een autotocht voor ouden van dagen te or ganiseren. Plannen voor de 5 Mei-her- denking zijn bij het bestuur nog in voor bereiding. Aanwezig waren 18 leden. De rondvraag leverde niets op. en mei „Öp it büthüsbanpie”. Yn ’e EEN LELIJKE VAL OUDEGA (W.), 14 Mrt. De heer A. van der Schoot, die werkzaam was bij de heer Joh. Boersma, met het lossen van pakken stro, stond op een moment voor een moeilijke keuze. Hij stond op de „büthüssolder” en er begonnen 10 pakken stro te kantelen. Hij stond voor de keuze, óf die 10 pakken stro over zich heen óf van de 4 meter hoge zolder te springen. Hij deed het laatste. Maar dit viel ook niet mee, want neer gekomen, klaagde hij over een hevige pijn aan een der benen Op dokters advies moet hij nu rust houden. Wie hoog klimt, valt laag. VERKOOPMIDDAG DEDGUM, 15 Mrt. De Chr. Vrouwen vereniging „Bidt en Werkt” alhier heeft weer haar 2-jaarlijkse verkoopmjddag gehouden. 800 loten gingen vlot van de hand, waardoor na de trekking velen met mooie prijzen naar huis gingen. De naam van de pop, Sjoukje, werd ge raden door G. Bakker. Er waren vele attracties, waarvoor grote belangstel ling werd getoond. De opbrengt van de verkoopmiddag be droeg ruim f600. Tiisdei 22 Maert: 18.3019.00. Fryske ütstjüring. „Saté Smükheme” nr 15 fan in rige iadiosketsen fan Ypk fan der Fear. De Toetsebütsers bringe fleurige lietsjes. „Hwat Atze Bakema der fan seit”, stedske foardracht fan B. van der Wal. „Taelgrüskes” troch J. J. Hof. Forfolch. JAARFEEST EXMORRA, 11 Mrt. Hedenavond hiel den de C. J. M. V. en de C. M. V. hun gezamenlijk jaarfeest in het gebouw on der leiding van Ds Fokkema. De inleiding werd gehouden door L. van der Valk naar aanleiding van Mattheus 8 23-27. Hierna kregen de afgevaar digden gelegenheid hun gelukwensen over te brengen. De muziekclub „Arcodianetta” heeft verschillende nummers ten gehore ge bracht, waarna pauze werd gehouden. Dit was wel erg vroeg (ruim 9 uur) maar dat kwam opdat de hoofdmoot van deze avond, het toneelstuk „Spring tij” zonder onderbreking zou kunnen worden opgevoerd, hetwelk dan niet door de pauze onderbroken hoefde te worden, De speelsters en spelers hebben zich goed van him taak gekweten, al was het geheel mooier geweest als verschillende acteurs rolvaster waren geweest, maar dit euvel kwam misschien door de niet al te> lange tijd van voorbereiding. Het stuk op zich zelf was zeer zwaar te spelen. Het was zeer ernstig en verg de de hele inzet van de spelers. Het bracht ons weer in herinnering, welke vreselijke tonelen zijn afgespeeld in de nu ruim 2 jaar geleden ramp nacht. De aanwezigen hebben zeer genoten. Ds Fokkema sloot met dankgebed. Bij de uitgang werd gecollecteerd voor de jeugdverenigingen in Nieuwerkerk (Z.) welke door de verenigingen hier zijn geadopteerd. Deze collecte bracht luim f33.— op. ibaar onderschat. Dc voorzitter drong er De heer W. de Boer, bedrijfsleider brj het Gem. Propaan-Luchtgasbedrtjf te Uithuizen, vroeger te Bolsward, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot di recteur van bovengenoemd bedrijf. fan Wïdd. Walon hat ’e VPRO op Ton- gersdeitojoun in propaganda-gearkomste halden mei sa’n foech fyftich bywêzigen, die zou spreken over de contrasten in het huwelijk, de onwetendheid van velen, de ellende die hier vaak een gevolg van is. Spreker zeide tenslotte dat het hebben van kinderen een zegen Gods is en de sexuële omgang eveneens een gave Gods, maar dat niet de mens zelf maar kan uit maken hoe of hij dit wil hebben. Daarom achtte de spreker het van groot belang, dat de kinderen vooral door de Ouders goed werden ingelicht. Er werden nog verschillende vragen gesteld, welke door de spreker werden beantwoord. Het was een zeer leerzame avond, die Ds. v. Leeu wen met dankgebed sloot. BITIID FOARJIER, ALDEGEA-W., Maert. Nettsjinsteande dat der oeral om üs hinne snie en iis is, kinne wy dochs sjen, dat it foarjier tich- terby komt. Juffer S. de Vries hie in hin to brieden set. De aeijen binne nou üt- kommen. De aid hin rint mei 11 moaije pykjes om him hinne. De natür giet syn gong- Aldste groe pr. Hedzer stra, allegear to Easterlittens. De earste en twadde priiswinners moatte oansteande Sneon foar de skoal le mei- dwaen oan de einkriich to Winsum, as alle skoallen üt Baerderadiel harren eare ér heech to halden. It hat yndied in ynmoaije joun west, hwerop troch ünderwizCnd personiel en alderkommisje, mei nocht weromsjoen wurde kin. Jongste groep, le priis: Anke Bosma, Lit- tens; 2e pr. Hijlke Hempenius, Huns; 3e priis: Sake Oost ra, Littens. p: le priis: Alie de Jong; 2e Oostra; 3e pr. Hennie Kooi- WAT WILLEN TOCH DIE VRIJZ. DEMOCRATEN? WINSUM. Voor een klein, maar dank baar gehoor, zette Mr Bijlsma van Frane- ker de beginselen van de Vrijzinnig De mocraten uiteen. Spreker bestreed de massaliteit van deze tijd en ontkende, dat een bepaald stelsel in staat zou zijn de maatschappelijke richting te beheersen. Wij zien, aldus spreker, de mens als ge heel, het geestelijk wezen moet ook de politieke persoonlijkheid overheersen. In deze volkomen beginselloze tijd is het in- ONGEVAL OOSTERLITTENS, 15 Maart. De arbei der Cornelde, werkzaam bij de veehouder W. Dijkstra op Langwert had het onge luk in een spijker te trappen, wat zo erg aan kwam, dat hij zich onder dokters be handeling moest stellen, die na behan deling rust voorschreef. CONCERT L. O. F. HINDELOOPEN. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd een concert gegeven door het Frysk Orkest. Door de plotse- van de dirigent Kor Ket, als dirigent op, de eerste violist, de Zonder enige ontroering hebben perso neel en leerlingen verleden week de bijna 100-jarige oude school verlaten. In dit stokoude gebouw kon eigenlijk ook geen behoorlijk onderwijs meer worden ge geven. Met de koude van deze winter zaten de kinderen soms fot elf uur met de jassen en mantels aan rondom de kachel. De temperatuur liep in de meest gunstige gevallen dan op tot 2 a 3 gr. De intrede van de nieuwe school zal dan ook voor onderwijzers en leerlingen een groot feest zfjn. Licht, kleur en warmte is in de nieuwe school voor treffelijk. De automatische verwarming met enkele' roosters in de lokalen is aangebracht door de firma Ruhaak en Co. te Den Haag (z.g. systeem „Chrys ler”). De vloeren zonder naad bestaan uit colo- rite-tegels van de Linoleumfabriek Krommenie. De kinderen zitten nu niet meer in banken, maar iedere leerling heeft een „set” een tafeltje en stoeltje en het onderwijzend personeel een bu reau. De borden zijn draai- en wendbaar en ook in de lagere klas ontbreekt het flanelbord niet. In de hal van de school is een bord aan de muur bevestigd, waarop de namen van het schoolbestuur, de naam van ’t Hoofd der school, de naam van de ar chitect, de heer B. Leeman te Sneek en de aannemer G. Hoekstra. Voorts het Schriftwoord uit Ps. 111De vreze des Heren is het begin der wijs heid. Voorts staat in de hal een groot aqua rium, aangeboden door de leerlingen van de school. Deze nieuwe school is weer een mooie aanwinst voor de gemeente, helaas blfjkt nu al, dat de school te klein is, zelfs met de ruime opzet van zeven lokalen. BAERD, 12 Maert. Yn 'e doarpsherberge van Seijst is halden de foardrachtkriich fan bern fan de iepenbiere skoalle, hwer- oan mar efkes 63 skoallebem meidien hawwe. Hjirfoar bistie greate belangstel ling üt Baerd, Littens en Hüns, sadat de seal grótfol wie. Neist de foardrachten fan de bern (me^st Fryske) binne der un der lieding fan master W. de Boer, it haed fan ’e skoalle, fleurige sjongstikjes nei foaren brocht en ek it duo-sjongen is der tige ynfallen. De jonge foardragers hawwe harren tige ward en al hiene in- kelden in bytsje lest fan plankekoarts, it is bütenwenstich slagge. De karkommisje üt Bears hat it siker net maklik hawn. De :e berneboeken en BILJARTWEDSTRIJD ZURICH. Sedert de laatste jaren is er steeds contact tussen de biljarters van Kimswerd en Zurich. In de le plaats be treft dit de bekerwedstrijd, die ieder jaar een keer gehouden wordt maar thans is er ook een vriendschappelijke wedstrijd bij ingelast. Maandagavond zijn dan een 7- tal spelers van Kimswerd in Zurich ge weest en is er gespeeld tegen 7 dorpsge noten. Hiervan was de uitslag 625583 voor Kimswerd. Woensdagavand vond de return wedstrijd plaats in Kimswerd, maar het bleek wel, dat het tegen de le den van „Greate Pier” voor Zurich zwaar vechten was. Hier was het verschil groter n.l. 566671 waardoor de eindstand werd 11491296 voor Kimswerd. Een medaille, uitgeloofd door de heer H. Waterlander Jr. voor de hoogste serie handicapsgewijze, is gewonnen met een serie van 34 door Piet Kuiper alhier, een door de heer K. v. d. Leij uitgeloofde medaille voor dezelfde prestatie als voor- noemd werd gewonnen door D. de Vries alhier, met 13. Het zijn allebei pracht avonden geweest, die zich kenmerkten door een uitstekende leiding die aller be vrediging wegdroeg. Makkum lag- vroeger aan de zee, De zee bracht heel wat welvaart mee; Toen bloeide de haringvisserij, Er was hier ook een olieslagerij. De kalkovens zijn verdwenen, Zelfs de papiermolen nam de benen. Nu ligt Makkum aan een meer, In heel veel dingen kwam een keer. De visserij kwam in ’t gedrang, Maar dit duurde niet zo lang. Al is ’t op 't moment niet best gesteld, De vissersvloot wordt nog meegeteld. De industrie breidt zich steeds uit, Er wordt gebouwd weer aan een grote schuit. Beroemd is ook Makkums aardewerk, Gerestaureerd wordt de Hervormde Kerk. De scholen worden uitgebreid, Een nieuwe weg wordt om de plaats geleid. Er valt hier heel wat te beleven, Vooral in Makkums zakenleven. Tonen U de advertenties aan, Dat de zakenmensen voorwaarts gaan. Makkum ligt wel aan een meer, Doch de zaken bloeien weer. d’Industrie moet worden uitgebre-id,. Dat biedt in- de toekomst zekerheid. Makkum doet zijn best, dat is vast, Dit is iets, dat bij de plaats hier past. Bouwen, werken, denken, rekenen, Makkum heeft wel wat te betekenen. spraet, sadat de VPRO ék hjirfoar siker de help fan eltsenien fortsjinne hat. Mei tank oan allegearre hat Ds de Jong Vrouwenbond afd. Hindeloopen sprak Ds Geleinse, Geref. Pred te Winsum, voormalig legerpredikant, over het on derwerp: „Het Kruis in het Leger”. Er ontstond een aangename discussie over deze causerie. Een vijftal nieuwe leden konden weer worden ingeschreven. GEMEENTE-AVON D ZURICH. Voor de tweede maal werd deze winter een gemeenteavond gehou den, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk. De consulent Ds J. van,Leeuwen van Witmarsum opende op de gebruikelijke wijze en kon een vijftigtal belangstellen den liet welkom toeroepen, in het bijzon der Dr C. v. d. Marei van Witmarsum, koper- werd voor de som van f 4141.—. geregelde tijden door de hond wordt ge- 2e. Het winkelhuis met erf, staande en gelegen aan het Dwarsnoord E 23 Hiervan werd koper de heer A. de Jager voor de door hem geboden som van f4100.—. 3e. Het huis met erf, staande aan het Zijlpad, plaatselijk gemerkt F 45-46. Hiervan word eigenaar de heer K. Bos ma te Doniaburen voor de som van f 750.—. ROOKAVOND K. A. B. BLAUWHUIS. De K.A.B. alhier organi seerde haar jaarlijkse rookavond. Er werd deelgenomen door 24 leden, welk aantal niet zozeer bevredigend was. Toch werd het een gezellige avond. Tijdens de wed strijd was er gelegenheid om een kaartje te leggen e-< te biljarten. De heer F. Kuipers rookte precies 2 uur van zijn sigaar en werd eerste prijswin naar. R. Kuipers deed er 1 uur en 58 minuten over en won de tweede prijs, en R. Foe- kema de derde prijswinnaar genoot 1 uur en 57 minuten van zijn sigaar. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. NED. CHR. VROUWENBOND HINDELOOPEN. Voor de Ned. Chr. EASTERLITTENS, 11 Maert. Yn ’e seal JAARFEEST OUDEGA (W.), Mrt. Gisteravond hield de Chr. Jongensclub „Obadja” een feestavond ter gelegenheid van haar 58e verjaardag in „Ons Gebouw”. Meester van Beek had deze avond de leiding. Hessel Veninga had voor deze avond de inleiding, die handelde over Lucas 10 25-37. Na enige voordrachten werd door de fluitclub gewijde muziek ten gehore ge bracht, wat veel waardering vond. Uit de verschillende verslagen konden we horen, dat de penningmeester nog f 14.19 in kas had. Hierna werd opgevoerd de schets „Een avond bij de schoenmaker”. In de pauze werden loten verkocht voor bestrijding der onkosten. Na het zingen van „Us Klubliet” werd weer een toneelschets gespeeld „De schoenmaker en de Spoken”. Hier werd hartelijk om gelachen. Na enige voor drachten werd een Pantomine gespeeld. getiteld: „Huisknecht gevraagd”. Ook P?zen bist,en5 ut hiermee heeft de jeugd zich kostelijk °inne woun tan. vermaakt. Verder was aan deze avond een voordrachtwedstrijd verbonden. De jury hiervoor bestond uit de heren C. Jansen, Joh. Boersma, Jan Valkema en A. Feenstra. Lammert Rieme-rsma behaalde de 1ste prijs met 136 pnt. Jan de Vries de 2de met 132 pnt. en Hendrik Buma de 3de met 130 punten. Aan het einde van de avond was er nog een mooi tableau, voorstellende: „Een vaste burcht is onze God”. Dit was zeer geslaagd. HOND ZOOGT KALF OOSTERLITTENS, 15 Mrt. Bij de vee houder U. R. Faber te Wammert onder Oosterlittens is een hond moeder gewor den en omdat de jonge hondjes bij haar vandaan zijn gehaald, heeft de hond vriendschap gesloten met een kalf, dat op UITVOERING ZANGVERENIGING WINSUM. Het Vrijzinnig koor hield onder leiding van ha r dirigent Althuis te Wommels, haar jaarlijkse uitvoering. Het programma vermeldde een zestal nummers, waarvan „De winter is forti- ge”, „Yn d’ iere moarn”, „Widzesang fan it Sémanswiif” (Sopraansolo met bromstemmen) en „Opwekking tot een wandeling” beslist goed werden gezon gen. In de passages, die „fortissimo” ten gehore werden gebracht, kwam duidelijk tot uiting, dat net koor behoefte heeft aan meerdere mannenstemmen. De opvoering van „Hwa bin ik”, blij- spul yn trije ütkomsten fan B. Douma- Oostra, gevolgd door „De Tsjoenster” van dezelfde schrijfster, oogstte veel suc ces. Een gezellig bal besloot deze in alle opzichten geslaagde feestavond. GROENE KRUIS HINDELOOPEN. Op de ledenvergade ring van het Groene Kruis alhier kwam het bestuur met het voorstel te komen tot een mogelijkheid voor ’t kleuteronder- zoek. Aangezien de eigen kasmiddelen geen meerdere lasten toelaten, uit 't ver slag van de penningmeester bleek n.l., dat er over 1954 een tekort was groot f 201.65, zal de gemeente verzocht moe ten worden deze kosten voor haar reke ning te willen nemen. De arts Mevr. Feenstra van Sneek, zal dan 2 x per jaar de kleuters van 1 tot 6 jaar onderzoeken. Zij vraagt hiervoor een heel billijk hono rarium. Het wijkgebouwtje leent zich uit stekend voor dit doel. Er moeten echter dan enkele instrumenten en materialen, als b.v. een weegschaal, aangeschaft wor den. Het bestuur en ook de aanwezige leden betreurden het, dat zo’n groot percenta ge, 27 van de ingezetenen, niet aan het vorig jaar gehouden t.b.-onderzoek deel genomen heeft Het grote belang van hst linge ziekte trad heer Kueter? Het aanvankelijk opgezette programma kwam grotendeels te vervallen, doch de aanwezigen hebben nog ruimschoots kun nen genieten van het gebodene, waaron der composities van Von Weber, Schu bert, Barber en R. V.’.ughan Williams, als ook een vioolconcert met als violist de heer Kowarski. Het orkest speelde met de volledige bezetting. Burgemeester Atema opende en sloot de avond met een korte toespraak. Het kerk gebouw was ondanks het slechte weer, nog goed bezet. SLAGGE FOARDRACHTKRHCH WINSUM. Yn Winsum is in foardracht kriich halden foar de bern fan ’e iepen biere skoalle. Der wie fan de kant fan „de jeugd” greate bilangstelling foar dizze knich. Yn tsj instelling mei forline jier, foei it op, dat de aldere bern it der dizze kear better ófbrochten as de jonge ren. As nü. 1 e 2 fan de bern fan 9 en 10 jier waerden oanwiisd: Klaas Abma mei „It Sniehüs” en Tjettie Frankena >p it büthüsbanl-ie”. klasse fan 11 jier en alder sille van der Hem mei „Parren” en Teatske v. d. Hem mei „Hoepjeije”, diel- nimme oan ’e einkriich, dy’t op kommene Sneon to Winsum halden wurdt. DE FINDELS FOAR TSJERKWERT, 16-3- 55. De krite „De Findels Foar” hat wer ien fan syn war- berste leden ófstean moatten troch it for- farren fan syn skriuwster juffer Jantsje Draaijer nei Snits. As nije skriuwster is keazen juffer Tsjal- lina Twynstra fan Ymswalde. It ledetal is slim bilune (nou 7 leden en 5 adspirant-leden), mar de kriich is der noch net üt: de krite sil yn ’e mande mei de foriening „Doarpsbilang Tsjerkwert e.o.” op 24 Maert in kulturele joun biliz- ze mei de Fryske skriuwer Abe Brouwer as sprekker en foardrager. Kriteleden hawwe in muzykploechje foarme, dat dy jouns mei muzyk en sang ófwikseling bringe sil. oj3 aan, wanneer weer een onderzoek ge houden zal worden, zoveel mogelijk pro paganda hiervoor de maken. Door de Alg?mene Ver. tot Bestrijding dizze joun sletten, van de tuberculose werd vorig jaar een grote landelijke verloting gehouden, waar de diverse afdelingsbesturen van Sroene Kruis verenigingen een aantal loten kre gen toegezonden voor de verkoop. De afdeling die berekend naar het aantal leden de meeste loten verkocht, ontving f 100.en voor elke 100 verkochte loten een provisie van f 5. De afdeling Hindelopen verwierf de f 100.en ontving nog f 20.provi sie, dank zij de activiteit van het bestuur en inzonderheid van de recretaris. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen: H. W. le Jong, FL H. Kuipers en C. Faber, terwijl in de vacature A. Bakker, die zich niet weer herkiesbaar stelde, werd gekozen A. Huismans. Bij de rondvraag kwam nog de v/aag naar voren, om de mogelijkheid te onderzoe ken, een gelegenheid te maken bij het wijkgebouw, waar de kinderwagens ge borgen kunnen worden tijdens het baby- onderzoek. Het bestuur heeft hier reeds aandacht aan besteed en zal, nu de vraag uit de ledenvergadering naar voren is gekomen, nogmaals deze aangelegenheid bezien. Burgemeester en wethouders van Hinde loopen benoemden tot tijdelijk Ambte naar ter secretarie te Hindeloopen ingaan de 1 April 1955, de heer G. SchHstra, thans als zodanig werkzaam ter secretarie van H.O.N. te Koudum. dividu verlaagd tot een massa-artikel. Het vaandel van de V.D.B. is verscheurd naar links en naar rechts, maar wij zullen het proberen weer aaneen te hechten ter wille van een zuivere politiek. Enkele vragen werden gesteld en naar tevredenheid beantwoord. Burgemeester en wethouders van Hinde loopen benoemden per 1 Maart 1955 tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school aldaar, Mevr. J. M. Blanson Henkemans- Stallmann, eveneens aldaar. Burgemeester en wethcuders van Hinde loopen verleenden per 1 Maart 1955 ont slag als tijdelijk onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan de o.l. school te Hindeloopen, aan Mevr. S. Blom-Blom, Folksforhalen neiforteld troch E. B. massale onderzoeb-op t.b.c. wordt schijn- 1 forteld oer dit Folkertsma. baar onderschat. De voorzitter drong er jen tan de sike mciminsken, oeral tor- woord sprak. rk< halden mei sa’n foech fyftich bywêzigen, siker net sa’n great oantal. Ds de’ Jong hat it wurk fan de V.P.R.O., biskieden as dizze lytse omrop is, wol tige wichtich neamd en mei klam der op wiisd, dat net allinne it Frijsinnige folksdiel nei de üt stjüring hark et, mar e’. humanisten, ün- tsjerkliken en ek wol inkelde rjochtsin- nigen de VPRO stypje, hwat faek ek al kommen is, om’t de VPRO in fül foar- stander is fan in Nasjonale omrop. De sprekker neamt dan efterien it program fan de VPRO op, dat as in kerltsje salt tusken it oare fan de radio fait en bringt fierder nei foaren, dat it stypjen fan de VPRO stéfêst al in earesaek foar de Frij- sinnigen is. It „Lyts Frysk Toaniel” fan Ljouwert hat spile „De frj'-mde gast” en it blij- spultsje „De foksejacht”. De faek swiere rollen binne troch it Seiskip best spile. Boppedien wie as ünderdiel fan dizze joun in tentoanstelling, gearstald fan it sa tankbre wurk foar de „Vreugdecen- trale”, itjinge ornearre is foar kronyske siken fan alle rjochtingen en skaei. Dit makke spul fan „De sinnestrieltsjes” üt Boalsert hat de léste jierren al tige fortuten dien en waerd dan ek tige bi- wündere. Mefrou J. Couperus-v. d. Witte, de liedster ftn dizze groep hat ien en oar ”t sa i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 6