DE WIEG VAN C.A.B. STOND OP WYBRANDA-STATE KRIS-KRAS door Nederland Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Hwat hat Qabe Skroar Lepen Oudste voetbal vereniging ter plaatse bestaat een halve eeuw ■I us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 51e Jaargang No. 23 Dinsdag 22 Maart 1955 1. 1908—27 2. 3. 4. 5. 6. PYT. 7. Uit het verleden: Zo zag het C. A. B.-elftal er uit in 1930. 14. 15. 16. 17. 18. 19. secretarissen fungeerden: G. J. TJ. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 3de week Maart 1905. Combinatie versterkte. Door deze combinatie werd het elftal danig versterkt en de successen bleven dan ook niet uit, o.a. werd ondanks de sterke bezetting met glans de 1ste prijs op de seriewedstrijden te Joure gewon nen. Het jaar daarop werden M. Brand- sma en W. K. Hoekstra gekozen voor het Friese Bondselftal. Begin 1930 werd het sportterrein aan 't Oordje vaarwel gezegd en werd bezit genomen van het nieuwe terrein aan de Snekerweg. In 1933 werd het kam pioenschap van de 3de klas N.V.B. be haald na een spannende eindspurt met Lemmer. De promotiewedstrijd in Steen wak tegen S.S.C. werd daarna welis waar verloren met 3-2, maar in Bols ward werd met dezelfde cijfers gewon nen en zodoende volgde een beslissings wedstrijd op het BI. Boysveld te Sneek. Dit werd een zeer harde wedstrijd, CAB won met 3-1 en werd daardoor 2de klas- ser. De vreugde werd echter enigszins getemperd daar H. Appeldoorn met een gebroken been en J. de Jong met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis belandden. Tot 1937 werd met wisselend succes in de 2de klasse K.N.V.B. gespeeld, toen volgde door vertrek van diverse spelers weer degradatie naar de 3e klasse. Het eerste begin. Het bestuur zag er als volgt uit: H. A. Banning, voorzitter, Joh. Brossen secr. en J. E. Nauta, penningm. De eerste jaren werd er vriendschappe lijk en met wisselend succes gespeeld. In 1909 wordt besloten tot de F. V. B. toe te treden; inmiddels zijn o.a. weer als lid toegetreden: B. Bölger, R. van der M&ulen, Dj. de Jong en K. Wier sma. Seizoen 1913-1914 bracht ’t eerste kam pioenschap. Tot 1924 werd in de F.V.B. gespeeld. In dat jaar besloten F.C.A. en het jonge B.V.C. dat enige jaren tevoren was opgericht, zich te combineren en ontstond het huidige C.A.B. Het bestuur zag er toen als volgt uit: R. van der Meulen, voorzitter, H. Huis man, secretaris, Joh. van den Oever, penningmeester, J. Wijma en G. Dijk stra, commissarissen. 20. 21. 12. 13. Reeds het volgende jaar werd opnieuw het kampioenschap behaald. In datzelf de jaar werd de Supportersvereniging opgericht. 1939 bracht het 2e kampioen schap in successie, echter werd de pro motiewedstrijd, evenals in 1938, weer verloren, zodat CAB 3de klasser bleef. 8. 9. en sok in folsleine klassestriidgedachte, dat ik my dêroer bisaud ha. Ik soe bi- gripe kinnen ha, dat men sei: dat is op himsels wol krekt, mar sille der by de tapassing net ris minsken wêze, dy’t dit reedlik bilang fan de eigner in bytsje tofolle jilde litte sille, mar dat men tsjin dit bigjinsel prinsipieel beswier makket, is hast net to leauwen. Ik achtsje it fan great bilang, dat it hiele folk en net allinnich de eigners witte, hoe dit sein en skreaun wurde kin, sünder fül protest fan de boeren seis. En boppedat, hwa soks foar har rekken nimme en hwa’t it der mei iens binne. Hwant dit taest rjuchtstreeks it eigendomsrjucht oan, Soe dit troch in diel fan de boeren ün- derskreaun wurde, dan soene hja dêrmei har pleatse yn de meast ünmaetskip- like groep, dy’t yn Nederlén to finen is. Ik wit wol, dat de moraliteit troch oar- loch en neioarlogske omstannichheden tige lijdt hat, ik wit skoan, dat in protte minsken troch bipaelde oerheitsmaetri- gels gjin krekt bigryp mear hawwe fan rjuchtfeardichheit, mar dit rint doch al- hiel oer de hege skuon. Hwant rede en rjucht fergje elts, mei of sünder wet ten, dat by de hier rekken hélden wurdt mei de bilangen fan hierder en eigner beide. Mei harren reedlike bilangen fan- sels. Alderearst it rjucht. Jo brüke in oars eigendom. Troch dit to brüken kin- ne jo eigen kunde en flyt, eigen jild ek ta wearde bringe. Sünder dizze eigen dom soene jo dit net klnne. Oan de oare kant wurdt de eigendom fruchtber troch it wurkjen en de kunde fan de hierder, dy’t buorket. Beide binne hja ünmisber foar elkoar; beide hawwe hja rjuchten en plichten. De minimumrjuchten fan de hierdeboer binne, dat hy syn wurk en de rinte fan it kaptael, dat hy yn reau en fé stutsen hat, bitelle kriget. De mi nimumrjuchten fan de eigner binne, dat de eigendom mei de hier yn deselde steat hélden wurde kin en dat hy fan syn kaptael in selde rinte kriget as de hier der fan sines. As beide partijen dit mi- Het Bildt 450 jaar. De „Bildtkers” zul len in de tweede week van Juli het 450- jarig bestaan van hun gemeente Het Bildt vieren. Op het programma staan een revue, een historische optocht, een landbouwdag, een sportdag, een school dag en een muziekdag. De revue wordt geschreven door mevrouw A. Brouwer de Beer en de heren Th. Polstra en J. Siebesma. Ere-leden. Als ereleden werden benoemd: K. Han- nema, B. Bölger, J. van Beke Callenfels, J. P. de Grijs, G. H. Sutherland Royaards J. N. Popma, N. J. Popma, P. C. van der Meulen, R. van der Meulen (ere- voorz.), J. Wijma, H. Huisman, Joh. van den Oever, D. S. Keizer, S. Boschma, G. Schuurmans en W. K. Hoekstra. Herdenking,. Voor sommigen is de opsomming van deze namen een dorre geschiedenis, voor Straks sketteret oeral it kioewyt, Klinkt heas de rouwe roeke kréft, Rint mannichien fol sikersflyt, Mei syn polsstók to skaeijen. Hy trêddet stil de ikkers lans, Hy is de wiidste sleatten ménsk, ’t Is nou de tiid, k ha nou de kéns De Iepen skink har aeijen. De winter fiert noch hearskippij, Wy libje yn it opgeand tij, Al waeit it wyntsje noch net lij, It teken wurdt bigrepen. Nei elke deadske winterstorm, Sprüt it kouweblomke üt ’e groun, De sinne hat it glansryk woun, Wy hearr’ it fan de Iepen! It minste rap en rüt jowt it measte spul üt. Laten we meteen maar met de deur in huis vallen: dat joch met die stevige benen was de „F. C. Achilles”, na de combinatie met de jonge B.V.C. het hui dige C. A. B. Niet alleen mensen jubileren en gaan bruiloft houden, ook verenigingen doen dit. Iedere keer als wij een uitnodiging tot het bijwonen van een dergelrjk festijn ontvangen worden we toch even stil. Iets oprichten is een niet al te grote kunst, iets in stand te houden des te meer, dit een halve eeuw doen is een ware prestatie. Wat is er, behalve het deelnemen aan het actieve spel in al deze jaren, al niet vergaderd. Wat zijn er al geen moeilijkheden geweest, geen kwesties, soms helaas ook in de persoonlijke sfeer. Bij het doorsnuffelen van de oude ver geelde notulenboeken krijgt men bewon dering voor het doorzettingsvermogen owel van de pioniers als van de stuw krachten uit later tijd. Het om, de Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 10. 11. anderen zal de oude tijd weer in her innering komen, wellicht met. een zekere weemoed. Het hoogtepunt van de voetbalglorie ligt n.l. al ver achter ons. De oorzaken? Och, wie zal het zeggen. Soms hangt het succes af van enkele krachten, die door vertrek de domper op de zaak zet ten. Anderen betreuren het, dat CAB niét meer zoals in de gloriedagen, de enigste club ter plaatse is, hetgeen on willekeurig versnippering van krachten geeft. R.E.S. en Bolswardia ontstonden n.l. naast CAB en werden eveneens bloeiende verenigingen. Ook geldt de vaag slechte conditie van het huidige voetbalveld wel als zondebok. Iedere vereniging kent nu eenmaal ups en downs en het is de taak van het be stuur ook in tijden, dat C.A.B. niet bo venaan de lijst prijkt, niet bij de pakken neer te zitten. Deze taak verstaat het huidige bestuur o.i. ten volle. En zo kan men met blijdschap en dankbaarheid het komende feest, dat op 7 April, de 50ste verjaardag, zal worden gevierd, verbei den en zal spontaan het feestrefrein klinken: Op dan ware voetbalmakkers, Strijdt nu allen dapper mee, Voor die schone sport als voetbal, Voor ons dierbaar C. A. B. OPGERICHT 7 APRIL 1905 Het waren de heren H. A. Banning (zoon van wijlen dr. Banning), L. Tromp, J. A. Brossen, P. Fennema en F. Yntema, die eind 1904 Bolsward lieten kennis maken met de voetbalsport. Als H.B.S.- ers speelden zij dit spel reeds geruime tijd in Leeuwarden, hun enthousiasme kende geen grenzen en het is te begrij pen, dat de koppen al spoedig bij elkaar gestoken werden om te trachten deze tak van sport ook in eigen woonplaats te kunnen beoefenen. Het geluk zat hen mee, want toevallig kwamen ze in kennis met O. de Boer uit Huins, die hen liet weten, dat hjj op Wybranda-State in Hichtum kwam te wonen, dat hij een enthousiast voetballer was en zelfs. in het bezit van een voetbal was. Dit deed de deur dicht, in een ommezien werden er nog enigen bij gesleept, o.a. J. E. Nauta, G. H. Boer- sma, P. C. van der Meulen en J. Ter- henne en toen volgde de eerste oefen wedstrijd op „Wybranda-State” tegen Sparta van Sneek. Alhoewel de helft voor de eerste keer hun kunsten ver toonde, toch sloegen de Bolswarders geen slecht figuur, het werd een eer volle 1-0 nederlaag. De goalpalen be stonden toen uit 2 latten met voor dwarslat een stuk singelband. De teerling was nu geworpen, het ent housiasme kende geen grenzen en reeds op 7 April 1905 werd de eerste voetbal vereniging in Bolsward geboren, onder de naam „F. C. Achilles” (F.C.AJ. Bij een hevig onweer werd de stadhuis toren te Bolsward getroffen. De klok begon te slaan en een kraai was be dwelmd. Verder was er geen schade. Er gleed bij ons een oud-Hollandse kaart door de bus. Zelfs tussen een stapel post valt een dergelijke kaart op en is het een wonder, dat men er eerst naar grijpt? Het is immers op de kalender althans voorjaar en wordt het voorjaar niet vaak geaccentueerd door een bruiloft? Welnu, de kaart kondigde een bruiloft aan. Een bekende Bolswarder wordt eerstdaags vijftig jaar. Geboren op 7 April 1905, bleek het joch spoedig stevige benen te hebben en groeide het voorspoedig op. In 1924 op 19-jarige leeftijd volgde zijn huwelijk met het nauwelijks enige jaren oud zijnde bruidje, en inmiddels werden er een tweetal gezonde baby’s geboren. TSJIN REDE EN RJUCHT Nou’t yn koarten de Pachtwet op ’e helling komme sil, heart en lést men op forskate plakken fan gearkomsten mei dit ünderwerp. Dat is skoan to bigripen. De hierkwestje is foar de boerestan in tige bilangrike kwestje en it tal hierders yn Fryslan is ek tige great. Sa likernóch 15000 boe ren, lyts en great binne yn it heitelèn hierdeboer en it sprekt wol fansels, dat hja de wettelike regel bilangryk genóch achtsje om der ris oer to praten, Nei myn miening is it plak derfan de boere- stansorganisaesje, hwer’t fragen as dizze thüs hearre. Alderearst om dat hjir greate en erfaren organisaesjemannen it stjür hawwe en dêrom ek de wei witte om de billike en rjuchtfeardige wlnsken by de Keamers en Departemin- ten ünder de eagen to bringen, mar ek omdat ik mien, dat dit frachstik net iensidich bisjoen wurde moat mar mei De 90-jarige oude heer F. W. te Bols ward oveiwint bij het biljartspel zonder bril nog vaak de jongeren. In hotel Meijer begon hij een partij en* maakte van het acquit af 23 caramboles achter elkaar. De oorlog. Het jaar 1940 was een gelukkig, maar ook een droevig jaar. Voor de 3de maal werd rood-wit kampioen, doch de vreug de veranderde al spoedig in droefenis, door het sneuvelen van haar eminente speler Jan van Dalen, op de eerste dag van de oorlog. In 1941 bedankt de heer R. van der Meulen als voorzitter, hij wordt opge>- volgd door de heer J. van Dijk, die in de oorlogsjaren geen gemakkelijke taak had. Hij kweet zich echter uitstekend van zijn taak, onder zijn leiding en niet te vergeten secr. H. Huisman en com- missaris-trainer G. Schuurmans, die on noemlijk veel werk voor him vereniging hebben verricht, kwam CAB in het sei zoen ’45-’46 weer met ’n kampioenschap uit de bus, maar daar geen promotie wedstrijd volgde, bleef rood-wit derde klasser. Seizoen 1949-1950 was een zwarte blad zijde, door interne moeilijkheden trad 't bestuur geheel af en werd CAB 4de klasser. der Meulen, N. J. Popma, D. G. van der Werf, D. A. van der Werf, M. Brand- sma, H. Huisman, K. Huisman, TE. Rui ter, F. de Wit. Penningmeesters waren: J. E. Nauta, P. C. van der Meulen, F. Yntema, Staal duinen, J. Terhenne, J. de Grijs, R. van der Meulen, J. Wijma, D. A. van der Werf, H. van Oever, Joh. van den Oever, S. Boschma, W. K. Hoekstra, TE. Ruiter. In deze 50 jaar is R. van der Meulen 6 keer voorzitter geweest. J. van Dijk presideerde de langste tijd achtereen, n.l. pl.m. 10 jaar. Als secretarissen sloegen de Gebr. H. en K. Huisman met ruim 12 jaar achtereen het record. Joh. van den Oever was het langst pen ningmeester, n.l. bijna 15 jaar. Personalia. In deze 50 jaren heeft CAB in totaal 15 verschillende voorzitters gehad, t.w.: H. A. Banning van 7 April 1905 15 Maart 1908. K. Wiersma 15 Maart. Sept. 1908. Dj. de Jong van 27 Sept. 19085 Febr. 1911. J. van Beke Callenfels van 5 Febr. 1911— 17 Maart 1911. B. J. A. Nijdam 17 Mrt. 1911-“- 13 Mei 1911. J. van Beke Callenfels 13 Mei 1911- 8 Sept. 1912. G. H. Sutherland Royaards 8 Sept. 1912— 6 Sept. 1914. P. v. d. Meulen 6 tot 27 Sept. 1914. G. H. Sutherland Royaards 27 Sept. 1914—15 Oct. 1916. A. Feenstra 15 Oct. ’1610 Juli ’17. R. van der Meulen 10 Juli 1927 25 Sept. 1923. J. Wolke 25 Sept. 1923—19 Mrt. ’24 R. van der Meulen 19 Maart 1924 8 Sept. 1930. W. Ph. Hendriks 8 Sept. 1930—15 Juli 1936. R. van der Meulen 15 Juli 1936 25 Aug. 1937. R. Haitsma 25 Aug. 193717 Jan. 1939. R. van der Meulen 17 Jan. 1939 15 Oct. 1941. J. van Dijk 15 Oct. 1941—10 Maart 1950. R. van der Meulen 10 Maart 1950 25 Oct. 1950. J. van Dijk 25 Oct. ’50-10 Juli ’51. R. van der Meulen 10 Juli 1951 tot heden. nimum krige hawwe en de opbringsten litte mear ta, dan is prinsipieel dat meardere de eigentlike winst foar harren togearre, dus foar elts in diel. Dat hoecht net in gelikens diel to wê- zen, mar dat hinget óf fan ünderskate dingen. Sit dy hegere opbringst binam- men yn de lizzing en fruchtberens fan it lan of yn de geryflikens fan de pleats, dan hat de eigner de measte rjuchten. Is de oarsaek binammen to finen yn it tüke buorkjen, de fokkers- of kwekers- kunst, it sunige libben of de bysünder goede bidriuwslieding, dan hat de hier der de sterkste troeven, mar yn prinsipe stiet it rjucht fan beiden fêst. Mar ek de rede ferget dit. Stel, dat jo in ding fan in oar brüke wolle om dér winst mei to meitsjen en jo soene by him komme mei it boadskip: ik wol jou auto graech brüke, mar oft ik ben zine en oalje en hier jaen sil, dat wit ik net, hwant mei jou bilangen wol ik gjin rekken hélde, allinnich mei mines, hwa soe oan sa’n man syn auto liene? En soe er wol ien boer it yn ’e holle krije om mei sokke foarstellen by in lén- hearre to kommen as hy de pleats hiere woe? Mar as dit fan man ta man near- ne nei roait, kin men dan sokke dingen mar iepentlik sizze op gearkomsten fan lénhierders? De krantelêzer, dy’t faken- tiids net krekt wit, hoe’t it mei al dy bounen stiet, skout sok praet mar al to maklik op rekken fan „de boeren” en makket dérüt syn konklüzjes. Dêrom wol ik tsjin dizze dingen protestearje. Hja binne tsjin rede en rjucht en sünder dizze grounslaggen wurdt de mienskip in oarde fan minsklike wolven. As it boun fan lénhierders bisteansrjucht mient to hawwen, hwat ik bitwivelje, dan sille hja dit op in oare wize toane moatte. 'Dit roait igge noch seam en docht in bulte skea oan de goede nam- me fan de hierdeboer. En dér hawwe hja üt noch yn gjin forlet fan. De Bolswardsche Courant schrijft een artikel over de volkstelling in 1796. De bevolking der 11 steden, in de rangorde, zoals zij vroeger altijd op elkander volg den, was: Leeuwarden 15.526, Bolsward 2783, Franeker 3901, Sneek 4893, Dok- kum 2682, Harlingen 7456, Staveren 1236, Sloten 557, Workum 3157, Ylst 1144, Hindeloopen 1500. In Bolsward waren er boven de 60 jaar 150 personen, beneden de 16 jaar 402 van het mannelijk geslacht. Er woonden 61 joden, 1785 gereformeerden (her vormden), 103 doopsgezinden, 830 Room sen, 5 luthersen. Bedeeld werden 449 pers. In 1815 was de bevolking van Bolsward gegroeid tot 3193, in 1855 tot 4690 en in 1895 6208. Workum, in 1796 nog groter dan Bolsward, had in 1895 „slechts” 4074 inwoners. Goedkoper vliegen. Binnen afzienbare tijd mag een vliegtuig worden verwacht met een actieradius van tienduizend ki lometer en een snelheid van negenhon derd kilometer per uur, dat passagiers zal kunnen veivoeren tegen de helft van de nu geldende prijzen. Dit voorspelde de president-directeur van de KLM, de Varkenspest in Voorburg. Op een boer derij aan het Oosteinde in Voorburg is varkenspest uitgebroken. Twee dieren zijn aan de ziekte bezweken. Geen oefeningen in de vacantie- en broedtijd. Naar de Volskrant meldt, zou de Minister van Oorlog, in verband met het inrichten van militaire oefenterrei nen op Vlieland en Terschelling bereid zijn er voor te zorgen, dat het leger er niet kal oefenen in het vacanteseizoen en de broedtijd der vogels. Overheidsvoorlichting onder de loupe. Aan de R. U. te Utrecht promoveerde Woensdagmiddag mr G. A. M. Vogelaar tot doctor in de rechtsgeleerdheid op ’n proefschrift getiteld: „Systematiek en spelregels van de overheidsvoorlich ting.” Aan de dood ontsnapt. In Den Helder is een gezin met zeven kinderen aan de gasdood ontsnapt. De moeder werd ge wekt door het huilen van haar 5-jarig dochtertje. Zij rook een sterke gaslucht en ontdekte dat de slang van het gas stel was afgesprongen. Het ontbreken van gasmuntjes had de gastoevoer ech ter op tijd doen ophouden. Het gehele gezin moest zich onder doktersbehande ling stellen. Niet zuiver. De Hilversumse recherche heeft dri,e employé’s van een tapjjtfa- briek ter plaatse aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan ver duistering van een aanzienlijke partij ta pijten, waarvan de waarde voorlopig op f 15.000 wordt geraamd. Het drietal is voor de officier van Justitie te Amster dam geleid. Gemeenten vragen bjjdrage van Rjjk voor schoolmelk. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft zich in ’n brief gewend tot de minister van So ciale Zake® en Volksgezondheid in ver band met de schoolmelkverstrekking. Het beschikbaar gestelde subsidie hier voor lijkt n.l. tot omstreeks Pasen van dit jaar toereikend te zijn. Gezien de grote belangen die met de schoolmelk verstrekking worden gediend, lijkt het niet wenselijk indien na het ophouden van dat subsidie tot verhoging van de ouderbijdrage (van vijf cents per liter) zou worden overgegaan. Slagers exposeren in Leeuwarder aba- toir. De Leeuwarder slagers-detaillis- ten en grossiers zullen aan het einde van de komende maand in het abattoir, dat dan 30 jaar zal hebben bestaan, een tentoonstelling houden, waaraan ook de directeur van het bedrijf medewerking zal verlenen. heer I. A. Aler tijdens een lunch van het Nederlands Verkeersinstituut in Den Haag. Ernstige aanrijding. De 61-jarige me vrouw Kooistra uit IJmuiden is Maan dagavond om half elf bij het overste ken op de Zuiderkade in Franeker door een personenauto, bestuurd door de heer M. uit Leeuwarden, aangereden. Zij brak hierbij haar beide benen en moest per ambulance naar het ziekenhuis in Har lingen worden overgebracht. Theeprijs omlaag. De prijs van thee is verlaagd. Met zes cent per ons voor de duurste soorten, twaalf cent voor de goedkoopste soorten en met tien cent voor de middelsoorten, die in Nederland het meest in trek zijn. Bij de restauratie van de Broerekerk zijn de steigers opgetrokken tot de top gevel. Er is een bord geplaatst met grote letters: Niet onder de stijger, ge vaar! Wy ha dy maitiidsrop forstean, Straks wurde wer de greiden grien, Kuokje de einen op it hiem, Wy kenn’ der op bitrouwo. It léste skyltsje iis raent wei, De winter lit gjin groeden nei, Straks sjogg’ wy yn de wiete klei De Iepen kültsje klauwen. al de direkte en indirekte gefolgen op maetskiplik gebiet, dy’t der oan fêst sitte. Lykwols kin men gjin minske for- biede om in boun to foarmjen fan lén- hierders allinne. Nederlan is in frij lan en hoe’t men hjir organisearje wol, moat elk seis witte. It is lykwols net sünder bilang, hoe’t de lju, dy’t der it wurd fiere, harren yn it iepenbier uterje, hwant dêrmei en dêr- troch wurdt nei de kant fan de net- boeren in bipaelde yndruk wekt, dy’t foar harren allegearre gefolgen hat. Ik bin de léste wiken mear as ien kear kjel wurden fan de forslaggen fan sok ke gearkomsten en ik wol hjir planüt sizze, dat it my taliket, dat hjir net goéd wurd makke wurdt. Hwant sa’t de ütstellen fan de regea- ring nou binne, sille binammen twa din gen yn de bisteande regeling foroare wurde. It earste is, dat de hierder net mear oan de ein fan de hierjierren om forlinging freegje hoecht, mar dat de hier, as der gjin opsizzing dien is, auto- matysk trochrint. Dat is in bilangrike forbettering foar de hierdeboer en spar- ret him hiel hwat noed en omtinken üt. It twadde punt is ditte: De Grounkea- mers wiene oan diz tiid ta hélden oan it Pachtbislüt, dat harren foarskreau by it fêststellen fan de hier allinnich rek ken to hélden mei de reedlike winst fan de hierder, neat oars. En dér komt nou foroaring yn, hwant de nrje redaksje sil dêrneist fêstlizze, dat by de hier ek rekken hélden wurde moat mei de reed like bilangen fan de lénhearre. Men soe sizze: Nou man, hwat oars, dat kin in bem dochs wol bigripe, dat dit derby moat, mar dan ha jo it net redt. Ik lies dochs kear op kear, dat de sprekkers op de gearkomsten, hwer’t ik niis op doel de, der prinsipieel biswier tsjin hiene. Sjoch, dat fyn ik grof. Hwant dat heldt yn, dat men yn prinsipe gjin rekken hélde wol mei de eigner, mar allinnich mei de hierder. En dêr kin ik gjin wur den foar fine. Dat sa’n neaken egoism» Als Brossen, G. H. Boersma, B. Bölger, J. C. H. Mohree, T. Joustra, J. Hommes, P. de Groen, J. van Heétema, R. van De winter fiert noch hearskippij, Snie fait der elke dei op nij, Gjin inkelde sleat is rom-iis frij, Rüchburd hat it net bigrepen En reizgje nei it Noarden óf: Mar slaet syn hagels wyld en rou Wy skögje dochs in plakje blau, Wy hearr’ de earste lepen. Nieuwe spelling op 1 September, ligt in de bedoeling der regering in overeenstemming met België, nieuwe spelling op 1 September in te voeren. De onderwijsraad is thans bezig met het vaststellen van het eind-advies, waarna de kwestie in de ministerraad aan de orde komt. Zweden hielp weer. Dank zij een gift van f 600.000 uit Zweden ontvangen, kon het zeiekenhuis van Dirksland met een kinderafdeling (30 bedden) worden uit gebreid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1