JALTA-PUBLICATIES: DE SENSATIE VAN DE WEEK INTERPELLATIE GERBRANDY (A.R.) KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht John Foster Huiles in liet nieuws Schoolstrijd in België Nieuwe mutaties in Kan de Regering iets voor Ambon doen? Zilveren filmpjes Boekenweek STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND de Sowjet-Unie Nasser naar Bandoeng Volgens het Egyptisch blad „Al Ahram” zal minister-president Nasser, die de Egyptische delegatie naar de Aziatisch- Afrikaanse conferentie in Bandoeng zal leiden, op deze conferentie streven naar de volgende drie punten: Hwat hat Qabe Skroar 51e Jaargang No. 24 Vrijdag 25 Maart 1955 PIET KAMEROVERZICHT Slachtoffer tramongeluk. De ploegbaas Het diploma Rijkslandbouwwinterschool 2. 3. 4de week Maart 1930 Abonnementsprijs f 1.60 pet kwartatl (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mn» Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Eieren, dagelijks vers van vastzittende kippen 5% cent. J. W. Harkema, Hid Heroplantsoen, Bolsward. Benoemd tot wijkverpleegster door het bestuur der gecomb. afd. Lollum, Tjerkwerd, Zr. H. Wolthuis te Apeldoorn. Te koop: 2 beste trekhonden. S Ties- ma, Dedgum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) It wurdt jin Aid net frege, hwat kleait men jong droegen hat Het boek staat weer centraal, Men maakt weer propaganda, In de etalage straalt Het kleurenspel der banden. Men krijgt papieren thuis, Van vele handelaren, Er is weer volop keus, Voor brede lezersscharen. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsdie Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Koningin beschermvrouwe van expositie in Sonsbeek. H.M. Koningin Juliana heeft er in toegestemd beschermvrouwe te zijn van de derde drie-jaarljjkse beel denexpositie in het Park Sonsbeek te Arnhem, die van Juni tot 15 September wordt gehouden. De Koningin zal de expositie echter niet openen. Met deze uitroep verzette hij zich tegen de uitlating van Prof. Gerbrandy, dat de Minister-president tegen Ambon had gekozen. Het is helemaal niet zijn be doeling om de weerstand op Ambon te breken. Wel wil dr Drees dat er een overeenstemming komt. Prof. Gerbran dy had uitgeroepen: „Regeren is risico nemen, als we dat doen zullen de Am- bonnezen winnen.” „Bedoelt men daarmee dat Ambon mili tair moet worden geholpen?” zo vroeg dr. Drees. „Is er iemand in deze Kamer die de verantwoordelijkheid wil aan vaarden voor 'n oorlg met Indonesië? Zo’n oorlog zou een noodlot brengen over de gehele wereld. De Regering wil Ambon best helpen, maar zij ziet niet in hoe zij dat kan doen. Kijk nu eens naar de Boerenoorlog,” zo zeide Drees. „Doorvechten zou de ondergang der Boeren hebben betekend. Zij moesten zich schikken in het onvermijdelijke. Dit werd gevoeld als een prijsgeven van recht, maar in werkelijkheid werd daar door een volk gered. Zo kan het nu ook met Ambon zijn. En naar het oordeel der regering speelt het K.P.M.vervoer practisch geen rol. Ook al zou de KPM niet varen, dan had de Indonesische re gering toch de middelen om die troepen te vervoeren. Het staat trouwens vast, dat meer troepen worden vervoerd per vliegtuig en militaire schepen dan per KPM Deze maatschappij zit vast aan een vervoerscontract, dat haar verbiedt personenvervoer te weigeren. Maar bo vendien zal de Regering het ongetwij feld eens zijn geweest met het argument van Prof. Oud (v.v.d.) dat men van de KPM geen andere politiek mag ver wachten dan die van de regering. Waar zouden we anders blijven? Worden er op jonze werven geen schepen in op dracht voor Indonesië gebouwd? Kun nen deze niet tegen de Ambonnezen in gezet worden? Voeren wrj geen produc ten uit, waarmee wrj de Ambonnezen be nadelen kunnen? De KPM ging bij de heer Oud dus vrij uit. Dit tweedaags debat was zeer bewogen. Het is op niets uitgelopen. Prof. Ger brandy heeft een motie ingediend, die hij later moest intrekken. Daarin werd er op aangedrongen om deze zaak „Am- bon” door een der organen van de Ver. Naties te laten behandelen. Toen de heren Romme (kvp), Burger (arb.) en Oud (wd) kwamen verklaren, dat deze, motie niets meer had te maken met het onderwerp „verveer van troepen per K.P.M.” was het lot daarvan reeds be zegeld. Toch krijgen we deze kwestie binnen kort weer op het tapijt. Er is n.l. een wetsontwerp ingediend om het Unie-Sta- tv’AT kan nu de reden zijn dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken buiten president Eisenhower om tot deze Jalta-publi- catie overging. Aanvankelijk heette het dat een Amerikaans blad het stuk in stemmen, maar dat betekent toch niet het einde van de moeilijkheden van Fau ré, omdat als hij nu tegemoet komt aan zekere eisen van de middenstanders, morgen de Franse arbeiders en beamb ten, die ook een karig bestaan leiden, de hunne zullen stellen. Belangrijk is deze week ook voor Bel gië waar de strijd om het onderwijs bui tenparlementaire vormen dreigt aan te nemen. De katholieken hebben tegen Zaterdag hun aanhangers naar Brussel geroepen om te demonstreren tegen de onderwijswetten der regering. De bur gemeester van Brussel verbood deze de monstratie, maar aan katholieke zjjde schijnt de bedoeling te bestaan ze toch te doen doorgaan, terwijl in dat geval van socialistische kant met tegen-de- monstraties wordt gedreigd. Een ge vaarlijke toestand. o.a. uitgereikt aan Jacob de Jong, Huins, den. Kennelijk achten de Fransen het Andries Rienks te Winsum, Pieter van der Hem te Spannum en A. W. Lazon- der, idem. De sensatie van de vorige week op buitenlands politiek gebied was de Amerikaanse publicatie van uittreksels uit de besprekingen ter conferentie van Jalta in Februari 1945 tussen Roosevelt, Churchill en Stalin gevoerd. Die sensatie was minder het gevolg van wat er onthuld werd, dan wel het moment waarop men te Washington tot deze onthullingen is overgegaan. We wisten uit andere gegevens allang wat er te Jalta ongeveer was besproken, en we wisten ook al dat de drie staatslieden het lang niet over alles eens waren. Men kan zich ook begrijpen, dat alle drie nog in oorlogsstemming, ver bitterd waren op Duitsland en bereid waren het uiteen te scheuren. f 1000 voor winnaar. Kees Pellenaars heeft de Nederlandse renner, die de Ronde van Vlaanderen op zjjn naam brengt, f 1000 toegezegd als extra pre mie. Zoals men weet, starten alle ren ners, die door Locomotief zijn gecon tracteerd. De zwemschool te Bolsward koos in de bestuursvacature-Wouters, mej. Magen dans. Er is een voordelig saldo van f 478 Besloten werd gelden te verzamelen, teneinde de zwemschool te vergroten. Het eerste kievitsei gevonden op 22 Mrt door S. Zylstra te Hieslum. Het is on- middellijk gezonden naar H. M. de Ko ningin, die het accepteerde en een gel delijke beloning zond. dat Moskou nu nog eens officieel heeft meegedeeld dat, zodra de Parijse accoor- denden door het Westen zijn aangeno men, het Oosten zijn gemeenschappelijk commando voor 8 communistische lan den zal invoeren en men hoort daar meer van dan van de ontwapenings- plannen, die nog altijd, in het diepste geheim te Londen door een subcommis sie uit de V. N, worden bekeken. Er verluidt, dat men daar echter geen vorderingen maakt. President Eisenho wer heeft intussen Harold Stassen tot minister voor ontwapening benoemd, 't is de eerste keer, dat een regering tot instelling van zo’n functie besloot en het is niet duidelijk, wat er thans mee wordt beoogd. Waarschijnlijk zal de nieuwe minister voorlopig meer in het oog moeten houden of de Ver. Staten ook achter dreigen te raken brj andere landen wat de bewapening betreft, dan dat hg werkelijk plannen tot verminde ring van de bewapening zal kunnen in dienen. Het Ambon-probleem is e *n trieste nasleep van de souvereiniteits- overdracht. Een groot dee. van de Ambonnezen wenst niet te wor den opgenomen in de Republiek Indonesia. Zij willen onafhankelijk zijn en goede betrekkingen aanknopen met het oude moederland, dat zij eeuwen lang trouw hebben gediend als militair en als amb tenaar. De Ambonnezen v. elen zich ontgoocheld. Ingevolge de Ron de Tafelovereenkomsten zou Ambon worden opgenomen in een federale staat. Maar de drukinkt was nauwelijks droog of de een heidsstaat werd uitgeroepen en Ambon had zich te schikken naar de bevelen van Djakarta. Koeznetsow is benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken in de Sowjet-Unie, aldus meldde radio-Moskou Dinsdagavond. Semeonow en Fedorenko zijn benoemd tot tweede plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken. Koeznetsow, 53 jaar oud, is kort na Stalins dood, in Maart 1953, ambassa deur in Peking geworden. Tevoren had hij een leidende rol in de vakbeweging gespeeld. Hg staat bekend om zijn door zettingsvermogen. Als ingenieur heeft hij 30 jaar lang in de industrie gewerkt. 72 jaar getrouwd. Het echtpaar Musch- Dreijer te Winschoten is 72 jaar ge trouwd. Harm Musch is 93 jaar, Engel tje Dreijer bijna 94. Woningen afgebroken. het merendeel van de landen in hei naburige en Midden-Oosten de neu trale politiek van Nehroe te doen aanvaarden; veroordeling van de koloniale poli tiek; het vormen van een blok, gericht tegen Israël. De Egyptische premier zou van plan zijn de onafhankelijkheid van Noord-Afrika te eisen. Granaat in huisvuil. Bij het verplaatsen van de rails voor de lorries hebben per soneelsleden van de Leeuwarder Gem.- reiniging Zaterdag op het asland te Wartena een mortiergranaat aangetrof fen. Het projectiel ging geheel schuil onder een lading huisvuil. Men heeft besloten een praam met huisvuil door enkele deskundigen uit Den Haag te la ten onderzoeken, die zich tevens bezig zullen houden met het demonteren van de gevonden mortiergranaat. Acht en dertig liefhebbers. Burgemees ter R. Walda heeft kort geleden Ame land verlaten, maar deze vroede vader behoeft zich geen zorgen te maken, dat zgn lege plaats op het eiland niet weer zal worden gevuld. Er hebben zich maar liefst 38 candidaten voor het bur gemeestersambt aangemeld. luk tussen Monnikendam en Broek in Waterland op 9 Maart j.l. zwaar gewond werd, is in het St. Lidlina Ziekenhuis te Purmerend overleden. Het boek staat weer centraal, Er kwamen nieuwe uitgaven, Hollands of eigen taal, De minnaar kan zich laven. De waarde van lectuur, Zal ieder ondervinden, Het goede nooit te duur, Zal altijd lezers binden. Dat uitroepen van de eenheidsstaat was een onrechtmatige daad. Dat staat als een paal boven water. En daaruit putte Ambon de kracht en de moed om zijn zelfstandigheid te proclameren. De Am bonnezen op Ambon willen het Djakar- taanse juk van zich afrukken. Zij zijn de guerilla-oorlog begonnen, die momen teel nog steeds wordt gevoerd. De Re gering van Ambon heeft zich genesteld op Ceram. En van daaruit wordt de strijd gevoerd om de erkenning van de zelfstandige staat Ambon. Een strijd, die bij velen in den lande sympathie geniet. En „die velen” zijn waarlijk niet alleen te vinden in de rjjen van de voor malige tegenstanders der souvereini- teitsoverdracht. Daarvoor is het onrecht dat Ambon is aangedaan, te opvallend. En het optreden van Indonesië jegens ons land, dat door minister Luns on langs nog ernstig is gelaakt, doet het vertrouwen in de oprechtheid van de Indonesische Regering t. a. v. Ambon, stellig geen goed. De vraag is echter maar, wat wij hier in Nederland voor Ambon kunnen doen. Én daarover lopen de meningen nu uit een. Dat is heel duidelijk gebleken bij de in terpellatie Gerbrandy (a.r.) „over het vervoer van troepen door de Koninklijke Paketvaartmaatschappjj”. Het onder werp was heel simpel, maar het is een debat geworden, van een veel ruimere strekking. Het gehele Ambon-probleem kwam er bij ter sprake. Daar is dan de heer Gerbrandy, die zich zonder meer op het standpunt van het recht stelt. Hij gaat er van uit dat aan Ambon on recht is aangedaan en dat de Regering al het mogelijke moet doen om dit on recht te herstellen. Naar zijn mening heeft de Regering in dit opzicht een te slappe houding aangenomen. Prof. Ger brandy wordt daarbij steevast gesteund door de heren Schmal. v. d. Feltz (c.h.), de k.n.p. en s.g.p. en de heer Van Rijcke- vorsel (k.v.p.), terwijl ook de v.v.d. zich meer dan eens achter de oud-minister- president heeft geschaard. Maar deze steun wordt altijd enigszins gereser veerd ontvangen. Er kan practisch geen debat voorbijgaan of een a.r. woord voerder komt vertellen, dat de liberalen mede schuldig zijn aan deze ontwikke ling, omdat zij in 1949 voor de souve- reiniteitsoverdracht hebben gestemd. En daarmede hebben zij, zo redeneerde de heer Schouten (a.r.) ook weer in dit debat, het zelfbeschikkingsrecht voor de Ambonnezen .ettelijk om hals gebracht. Alle pogingen die zij daarna hebben ge daan om dit recht nog te redden waren zinloos, want er was niets meer te red den. Prof. Gerbrandy nu verkondigde de me ning die overigens fel werd bestre den dat de K.P.M. een onrechtmatige daad stelt door voor de Indonesische re gering militairen en goederen naar Am bon te vervoeren. Die onrechtmatigheid grondde hij op verscheidene rechteriij- Ongeluk met schietstoel op vliegban Leeuwarden. Tijdens werkzaamheden aan de schietstoel van een straaljager ontstond een ontploffing, waardoor een soldaat werd gewond. De verwondingen bleken niet van ernstige aard. wisten ook dat men Frankrijk niet hoog meer had, na wat er zich had afgespeeld, maar waarom de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, de verantwoordelijkheid aanvaardt voor een publicatie, welke oud zeer weer openrijt juist op het moment dat gekrenkte trots in bepaal de westelijke landen tot de meest on aangename gevolgen voor de West-Eu- ropese samenwerking kan leiden, is een raadsel. Wat zullen de Franse senatoren die aarzelend staan tegenover de Pa rijse accoorden er van zeggen, dat Chur chill in 1945 toch maar van oordeel was dat Frankrijk niet thuis hoorde in het clubje mogendheden, dat de zaken in ’t vervolg zou regelen en dat is toch de zelfde Churchill die nu nog pas de Fran se regering meedeelde dat zij haar plaats in grote internationale conferen ties zou verspelen, als de Parijse ac- voorden niet spoedig door Frankrijk werden aangenomen, De uitlatingen van president Roo sevelt over het Franse kolonia lisme o.a. in Indo-China, zullen ook sterk prikkelend op de Fran sen werken, nu deze hun positie in Indo-China praktisch hebben moeten afstaan aan. Amerika. Pijnlijk voor de Engelsen is het nog eens te moeten horen, dat op de Jalta- conferentie Roosevelt achter hun rug heeft getracht met Rusland tot bepaal de regelingen te komen in Azië. De Rus sen hebben een te harde huid, dat zij er zich nu wat van zullen aantrekken, dat zij, die het nu voorstellen alsof ze Duitsland zo graag weer verenigd za gen, dat Duitsland in 1945 zó gevaar lijk achtten, dat ook zij vonden, dat het verscheurd moest blijven. Misschien heb ben zij er nog plezier in dat deze dom me publicatie de geprikkeldheid van de Westelijke landen jegens elkaar maar zal doen toenemen. Wat de W.-Duitsers betreft, hen was het helemaal niet on bekend wat de grote geallieerden in ’45 met hun land voorhadden en zg zullen zich allicht thans met enige trots op de borst slaan omdat dezelfde geallieer den nu zozeer naar hun gunst vr(jen. Het W.-Duitse parlement heeft nu de Parijse accoorden aanvaard, hoewel de president ze nog niet geratificeerd heeft daar de tegenstanders, met name de socialisten een verzoek bij het constitu tionale hof te Karlsruhe hebben inge diend, om 't Saaraccoord op zijn grond wettigheid te toetsen, wat hen echter waarschijnlijk niets zal helpen. X/’OOR Frankrijk is deze week een zeer gewichtige, in de Senaat zal de be slissing over de Parijse accoorden moe ten vallen en het lijkt er op, dat ze zul len worden aangenomen; de kwestie der herbewapening van West-Duitsland, schijnt dan, nadat ze 4% jaar lang de gemoederen in beroering heeft gebracht, opgelost. Deze week moét de regering- Faure ook een nieuw wetsontwerp bg de Kamer indienen inzake de belastin gen, waarmee zij hoopt de beweging van Poujade de wind uit de zeilen te ne men. Het is wel waarschijnlijk, dat de nationale vergadering daarmee zal in-' yOALS bekend willen de Fransen zo spoedie mogelijk zo’n conferentie en Churchill had heel gaarne zijn schitte rende loopbaan afgesloten met een ont moeting met de Russen om een laatste beroep op hen te doen voor een verzoe ning tussen Oost en West. Maar dat zal hem waarschijnlijk niet vergund zijn. Als de tekenen niet bedriegen, zal Chur chill spoedig, al ontkent hij dat het in April zal zijn, het premierschap aan minister Eden overdragen en zullen er verkiezingen worden gehouden, nu door de verdeeldheid in de Arbeiderspartij, de conservatieven het moment daarvoor gunstig achten. Het ligt niet alleen aan de vertraging welke in Europa in het aanvaarden van de Parijse accoorden is ontstaan, dat men nog geen pogingen heeft kunnen doen om de Russen op een conferentie te ontmoeten, maar stellig ook aan de houding der Ver. Staten, waar in het bijzonder minister Dulles en zijn kring niet gesteld zijn op een ge sprek met de Russen, zonder dat er te voren enige zekerheid omtrent het suc ces bestaat. Churchills denkbeeld is al tijd geweest, dat men maar eens moest praten, zonder zich direct op een pro gramma vast te leggen. Niet alzo mi nister Dulles die nog pas de eis stelde, dat vóór een conferentie wordt gehou den niet alleen de Parijse accoorden door alle betrokken landen moeten zijn aanvaard, maar dat ook moet vaststaan dat ter conferentie een redelijke kans aanwezig zal zijn, dat zowel over het Oostenrijkse als Duitse vraagstuk over eenstemming wordt bereikt. Teneinde het euvel van het clandestien bouwen en betrekken van noodwoningen (kippen hokken, stallen, houten keten en barak ken) tegen te gaan, hebben B. en W. van Oss besloten twee houten woningen die door jonge gezinnen ongeveer een maand geleden zgn betrokken, te doen afbreken. Beide zgn in de landelijke bui tenwijken van Oss gelegen. handen had gekregen en dat Dulles dit blad vóór wilde zgn. Maar de minister heeft verklaard, dat hg ook de bespre kingen met andere conferenties zou pu bliceren later heeft hij, na kennisne ming van het afkeurend oordeel in an dere westelijke landen, dat niet zo stel lig meer durven zeggen en die heb ben Amerikaanse bladen niet in han den. Zodat dit argument niet opgaat. Men heeft de oorzaak gezocht in rede nen van Amerikaanse binnenlandse po litiek; over anderhalf jaar gaan de pre sidentsverkiezingen weer in Amerika en de republikeinse partij zou de democra tische al vast een klap hebben willen toebrengen,’ door eens te laten uitko men, welke fouten president Roosevelt, die immers democraat was, wel heeft gemaakt. Dat is zeker een mogelijkheid maar er is ook een veronderstelling, dat Dulles, door aan de kaak te stellen, wat zich op internationale conferenties afspeelt, stelling nam tegen een z.i. al te lichtvaardig streven naar een confe rentie met de Russen en eventueel rood China. Op morgen 26 Maart 1955 wordt de wed. A. Tjalsma-Haagsma (beppe Afke) 98 jaar. Zij is, zo niet de oudste inwoonster van de gemeente Wymbritseradeel, zeer zeker de oudste inwoonster van het dorp Nijland, waar zij practisch haar gehele lange leven vertoefde en jaren lang een grote reputatie genoot als „hazzefangster". Menige moeder heeft zij bijstand verleend bij de geboorte der kinderen. Zelf heeft zij 14 kinderen ter wereld gebracht, waarvan thans nog 5 in leven zijn. In totaal heeft zij 42 kleinkinderen in leven, 104 achterkleinkinderen en 1 bet-achterkleinkind. Tot haar 67e jaar ging „beppe Afke” die jaren weduwe is geweest, uit werken en heeft toen nog een kleinkind grootgebracht, dat 17 weken oud. moederloos werd. De pas geleden genomen foto van 4 geslachten laat hier 3 geslachten zien. In het midden „beppe Afke”. rechts daarvan haar dochter Janke de Boer-Tjalsma en links kleindochter Afke Seffinga-de Boer. resp. 98, 65 en 38 jaar oud. Al heel wat jaren wordt „beppe Afke” (nu zij hulpbehoevend en bedlegerig is), verzorgd ten huize van haar schoonzoon P. H. de Boer, waar zij, dank zij haar dochter Janke een goed tehuis heeft. tuut op te heffen. Dan is de band met Indonesië geheel verbroken. De ophef fing van de Unie betekent tegelijk het einde van de R.T.C.-overeenkomsten. Het verdwijnen van die overeenkomsten betekent voor Prof. Gerbrandy en de zijnen, dat vele formele argumenten, om Ambon te erkennen, uit de handen wor den geslagen. Intussen is de Eerste Kamer gereed ge komen met de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken en maakte zij een aanvang met die van Oorlog en Marine. Op aangrijpende wij ze heeft Minister Beel verteld over da gevolgen van de A-bom en over de nood zakelijkheid om de B.B. aan deze gewij zigde situatie aan te passen. Het was de eerste maal in ons Parlement, dat op zo’n openhartige wijze over de atoom energie voor oorlogsgebruik werd ge sproken. Het boek staat weer centraal, Dus trek de beursen open, Besluit vlug allemaal, ’k Ga deze week een kopen. Zulk geld blijkt goed besteed, Kijk niet op een paar centen, Je beurt wat niemand speet, Blijvend als lezer rente! IMTINISTER Dulles was nogal in het nieuws vorige week. Niet alleen door de Jalta-publicatie maar ook door zijn verklaring, dat, als de Ver. Sta ten betrokken worden in een groot mi litair conflict waar ook ter wereld, zjj daarin kleine atomische wapenen zullen toepassen, want die worden nu gaande weg de gebruikelijke in het Amerikaan se leger. Deze mededeling heeft hier en daar nog al opzien gewekt omdat men zich af vraagt of dan het hek niet van de dam zal zijn en men in het verloop van de strijd niet naar steeds vernietigender atoomwapenen en dus ook de H.bom zal grijpen. Meer en meer blijkt intussen, dat lan den, die over geen atoomwapenen be schikken, geen rol van betekenis meer zullen spelen in de internationale po litiek, zodat het niet verwonderlijk is, dat nu ook de Franse regering besloten heeft de H.bom te vervaardigen, even tueel in samenwerking met andere lan- ke uitspraken. De Ambonnezen zeggen dan ook: „Wij zouden vrij geweest zijn als de K.P.M. er niet was”. Volgens de a.r.-afgevaardigde is de K. P. M. strafbaar. Zij is nl. bezig aan het opzettelijk uitlokken van een oorlog. Als de Republiek van de Zuid-Molukken (het vrije Ambon) de beschikking krijgt over één onderzeeër, die een K.P.M.- schip zou torpederen, dan hebben we oorlog, aldus de heer Gerbrandy. En het vreselijke vond hij dat we dan zouden staan aan de verkeerde kant, aan de kant van Indonesië, of, zoals hij het uit drukte: aan de kant van de Oosterse Hitler. Heeft de Regering inderdaad niet ge noeg gedaan? Minister-president Drees heeft dit met veel nadruk ontkend. Uit voerig somde hij nog eens op hoe vaak er geprotesteerd is en met hoeveel moeite er tevergeefs is geprobeerd deze zaak op de agenda van de veiligheids raad te krijgen. Maar daarvoor is geen schijn van kans. En daarom riep de mi nister-president dan ook uit: „De Am bonnezen zijn niet geholpen door tegen de waarheid in voor te spiegelen, dat z|j op de duur hun zelfstandigheid kun nen veroveren en dat zij aanspraak kun nen maken op buitenlandse hulp. Zij, die deze illusies wekken, gaan in tegen de diepste belangen van dit volk. Daar om moeten we de moed hebben om te gen deze illusie in te gaan en moeten wij het risico willen lopen, dat zij van 1 van de NZHVM, de 58-jarige H. Groot ons zeggen, dat we tegen Ambon zijn.” I uit Monnikendam, die bü het tramonge mogelijk, dat nu het bezit van atoom wapenen ook een bewijs van volwaar digheid wordt, de kleinere Europese landen ook naar dit bezit zullen stre ven en daarvoor samenwerking met Pa- Burgwerd, rijs zullen zoeken, voor de Fransen al leen is het bijhouden der allergrootste mogendheden stellig ook zwaar genoeg. Overigens ziet men dat de bewapenings wedloop in volle gang is in dit ver band mag ook niet onvermeld blijven,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1