DE 20e BOEKENWEEK WERD INGELUID KRIS-KRAS door Nederland Fan de Martinytoer Tóch een conferentie! Gouden filmpjes Betoging verliep tamelijk rustig 9?Zeg mij welke Uw boeken zijn en ik zal U zeggen wie gij zijt” us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Skroar 51e Jaargang No. 25 Dinsdag 29 Maart 1955 Goed idee. 1 TJ- de X. Vergeet het Friese boek niet Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Tot eandidaat der Tweede Kamer ge steld, Dr C. J. Nier.rejjer te Bolsward. Dessert Rook s.v.p. deze uitstekende 3 cents sigaar en ge blijft deze sigaar ro ken, Alleenverkoop bij K. Falkena Bzn. Dit komt natuurlijk in de eerste plaats door het feit, dat de opening van de Friese boekenweek doorgaans te Bols ward geschiedt en de Friese pers hier zeer veel aandacht aan besteedt. Dit komt óók door het feit, dat de Friese boekenweek wordt gehouden in de tijd, dat men zich weer rustig met ’n boekje in een hoekje placht te begeven, het begin van het winterseizoen, en de Ne derlandse boekenweek zich juist in het voorjaar aandient als de natuur gaat lokken en men geneigd is alles wat boek is dicht te klappen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 535 (K 5157) Ynbielding is slimmer als de treddedeiske koarts Het boek en gij. De komende weken herdenken wij hoe wjj voor tien jaar werden bevrijd. Her innert U zich ook nog de affiche, die in de dagen na de bevrjjding in de etalages van de boekhandelaren prijkte? „Het boek bleef U trouw, blijft gij het boek trouw?” stond er op. Inderdaad, er is zelden zoveel gelezen als juist in de donkere oorlogsjaren. Het was de tijd, dat zelfs van sinaasappelkisten zo die te krijgen waren boekenkasten werden gemaakt en ieder deed zijn best die zo gauw mogelijk vol te krijgen. 4de week Maart 1905 op de buorkerij jit hiel hwat dingen, dy't fierst to swier binne foar dy jonge ba zen al sjogge se dat seis fakentiids net yn. En dy fierst to swiere sile lüke for- skate fan harren ta har geastlik en li- chamelik neidiel. Wy hoopje dêrom, dat mei gauwens dizze foarm fan berne- eksploitaesje ünmooglik makke wurdt, sawol foar de eigen boerebern as dy fan de arbeiders. Mar nimmen kin it keare, dat de arbeid yn de lAnbou him oanpast by de hurd foroare omstannichheden. Wy geane, ik ha dat al faker sein, yn it greidebidriuw nei it gesinsbidriuw ta. It bidriuw fan ien hüshAlding. It bi- driuw, hwerit de boer allinnich foar komt to stean, om’t de frjemde arbeids- krêften net mear wolle of net mear wold wurde. Fan jier ta jier giet dat dy kant fierder üt, al sille de greatere bi- driuwen jit jierren de help fan arbeiders nedich hawwe. Wie it lange jierren in izeren wet, dat men op in buorkerij su- nich wêze moast mei it guod en rojael mei it wurk, de forhaldingen binne nou omkeard. Hiel hwat dingen, dy't ear- tiids troch sunigens mei de hannen dien waerden, wurde nou derfoar to djür. It wetterpompen bygelyks en it boarnen mei de amers, it meitsjen fan grêven yn it steal, it greppeljen mei de hén, it dongriden en dongsljuchtsjen, it sti- kelstekken of lüken, it weidleegjen en -loeijen, al dizze dingen wurde of binne mear mechanisearre en sille yn tanim- mende mjitte minder minsklike arbeids- krêften freegje. De fokkerij is tige tanomd, aloan mear hawwe great bilang by de ütfier fan libben fé, de helte fan de Fryske boe ren docht oan it Stamboek en op man- nich buorkerij jokje de jonge knapen de hannen fan üngeduldich wachtsjen, dat hja seis baes wurde sille en ek mei fok ken bigjinne kinne. Dy’t in bytsje foar- üt sjocht, hat wol yn de gaten, dat it melken allinnich op in sober stikje brea ütrint as dat moat op de Aide wize. Der foaroer nimt de K.I. tige hurd ta en sil de fraech nei bollen der de gefolgen fan ünderfine. Prinsipieel hat de K.I. de striid al woun, it is nou mar in kwestje fan tiid, dat hja algemien tapassing fine Een zucht van verlichting is opgegaan in heel België. De protestmars door Brussel en de demonstraties, welke Za terdag in hot gehele land werden ge houden, hebben een relatief rustig ver loop gehad. Afgezien van een 100-tal personen, die tjjdens schermutselingen tussen gendar mes en katholieke betogers builen en Op 22 Maart werd door 2 leden van de Veldclub, de heren M. Kuiper en K. van Gosliga een kievitsei gevonden en nog dezelfde dag verzonden aan H. M. de Koningin. Ze ontvingen een dankbetui ging. Bolsward vreesde het ergste, toen een timmerman in het nachtelijk donker bij de Gronser tille een rijwiel vond en dit b(j de politie bezorgde. Deze begon ter stond te dreggen. Later bleek de fiets aan de veearts te behoren, die aan de overkant een patiënt bezocht. sil. Itselde kin men sizze fan de gers- droegerrjen. Berne üt oarlochsomstan- nichheden hawwe hja ek nei de oarloch har bisteansrjucht biwiisd, binammen as hja troch in goede technyk en orga- nisaesje der yn slagje de droegerskos- ten likernoch op ien hichte to hélden. Warkum jowt yn dat opsicht mar in treflik foarbyld. Yn de suvelfabriken is ek gjin ding op plak bleaun. Yn de measte fabriken is de hiele ynventaris nei de oarloch fornijd en wurdt mei min der minsken mear dien. De konsin- traesje fan fabriken giet net 'hurd, mar hAldt oan. Lêstendeis is Surch dat wer gewaer wurden. Hja wurdt by Wyt- marsum lutsen foar it greatste part. Mei de oansluting op de wetterlieding wurdt nou eamst makke. It Ryk en de Provinsje binne mei oan it stjür git ten gien en it liket der tige op, dat in bilangryk diel fan de Fryske pleatsen nou einlings it ünmisbere goede bi- driuwswetter krge sille, al moat dit fan harren jit greate offers kostje. Ek mei de elektrisiteit is yn bigjinsel de doar op in kier set. Forsinne wy üs net, dan sil yn de kommende tiid ek hjirre it Ryk byspringe en de ünmooglike taek fan de agraryske provinsjes oer it deade punt hinne helpe. De wichtige saek fan de moderne pleats sit jit alhiel yn de pogge. De boer of eigner kin dat net oplosse en sa sil der wol neat oars op- sitte oft de oerheit moat del komme om hjiryn forbettering to bringen. Hie men de bileanning fan de agraryske produk- ten nei de oarloch better en rjucht re- gele en dêroan forboun in forplichte by- drage foar modernisearring en fornijing fan de pleatsen, dan hie der ütsicht west. Nou binne dy tsien jier net brükt en sil de almachtige Steat wol wer del komme moatte om de skreauwende ef- terstAn op dit gebiet lytser to meitsjen. Mei de wetterbihearsking is men jit oan de stüdzje. It twadde gemael is jit net yn iepenbiere diskusje, wol wurdt der drok yn de studearkeamers oan wurke, mar men is der jit net üt. De kwestje fan de tüzenen to lytse bidriuwen sleept ek mar fierder sünder doel en foarftt- levensbeschouwing. Tenminste, zo be hoort het te zijn. Het is daarom wel licht aanbevelenswaardig deze week uw ogen eens te laten glijden langs uw ver zameling. Veel zal hierbjj zijn, dat is verouderd. Doe deze boeken aan de kant, voor zover ze geen persoonlijke herinnering zijn. Ook vindt u boeken, die toch achteraf bekeken, niet pasten bij uw ontwikkeling of levensrichting. Doe ook deze boeken aan de kant. Een boek wil meer zijn dan een versiering van uw kast. Komt het er slechts met de schoonmaak uit om te worden afge- Duitsers: ga begin Mei niet naar Neder land. De „Frankfurter Algemeine Zei- tung”, een van de meest vooraanstaan de dagbladen van West-Duitsland, geeft de Duitse toeristen de raad tijdens het Nog steeds Nederlanders in Rusland ge vangen. Volgens een schatting van het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis bevinden zich nog ongeveer 40 Nederlanders in Russische krijgsgevan genschap. Aangezien de Russische re gering dit in zeer veel gevallen doet, verwacht men wel, dat er binnenkort weer een aantal zullen worden vrijge laten. Het komt herhaaldelijk voor, dat aan de stadsgracht tussen Blauwpoort en Schildwijk de wallen bezet zijn met vaartuigen. Omwonenden beklagen zich over het minder smakelijk gezicht als door de schippers des Zondags op de schepen linnen, klederen, enz. te drogen wordt gehangen. Al wordt er dan een speciale Frie se boekenweek gehouden, het is aan niemand verboden ook in de „grote” boekenweek Friese boe ken te kopen. Het is zelfs gewenst dit zoveel mogeltjk te doen. Het Friese boek, dat slechts een klein taalgebied tot zijn beschik king heeft, heeft sympathie en belangstelling nodig, zal het zich kunnen handhaven. In dit verband wijzen we op „De Fleanende Krie”, een propagan dablad, dat U deze week in de bus krijgt en dat u het Friese boeken nieuws bezorgt. Minder belasting voor vrijgezel? De Ne derlandse vrijgezel wil minder belasting betalen dan de minister van Financiën hem heeft opgelegd in de jongste tarie ven voor loon- en inkomstenbelasting. De Ned. Vrijgezellenbond heeft in een request aan de Minister bepleit, dat fiscale gelijkstelling gewenst is voor ongehuwden met lage inkomens met gehuwden zonder kinderen. De progres sie in de heffing voor vrijgezellen wordt ook te zwaar geacht. Het eerste kievitsei op 21 Maart onder Nijland gevonden door Ruurd Sieperda aldaar. Het werd voor f5.verkocht aan Jacob Wijnia, winkelier te Nijland. Aandacht verdiend. Het is daarom wellicht gewenst thans destemeer de speciale aandacht voor *t boek te vragen. Zo juist is de 20e boekenweek ingeluid en deze week wil geheel staan in het teken van alles wat met boeken, boe ken lezen, boeken schrijven en. boe ken kopen te maken heeft. Het is inderdaad nodig het boek weer eens in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen, want het goed© boek mag niet in discrediet raken. Degene, die onze tqd de tijd van het ge ïllustreerde blaadje noemde, heeft wel een beetje gelijk gehad. Onze tijd gunt vaak de lezer niet meer het genot om zich eens rustig enige uren met een goed boek vertrouwd te maken. Zelfs de scholen klagen er over, dat de leer lingen zich moeiljjk meer kunnen con centreren. Wat voor een kind de beeld roman is, is voor de volwassene het tijdschrift. Het spreekt in dit opzicht (vergeef ons de beeldspraak) boekde len, dat van regeringswege en ook van de zijde van grote instellingen, de laat ste jaren de verslagen en toelichtingen verschijnen in de vorm van rijk geïl lustreerde tijdschriften of.beeldstrips. Zelfs de bijbel wordt reeds op stations in tjjdschriftvorm verkocht. Dit alles wijst er op, dat een goed, pit tig, degelijk boek minder in aanzien komt. Van de inzet van de Nederlandse boekenweek merken wij doorgaans minder dan van die der Friese. Een enkele flits uit de aether, een plaatje in de pers, waarop de minister-president, Dr Drees, zich met zijn echtgenote naar de openingsplechtigheid begeeft, een groen witte vlag bij de boekhandelaar en wellicht enige folders in uw brievenbus, zijn weliswaar sprekende symptomen, maar tot een „beleven” van de boekenweek, die nu reeds het vierde lustrum viert, komt het hier maar zelden. NEA STIET IT LIBBEN STIL As it dêrmel Maeije is, sil op mannich buorkerij foroaring komme. Ut ien fan üs doarpen hearde ik fan fjouwer boe ren, dy’t dan sünder féste arbeider buor- kje woene. Jonge jonges is tige fraech nei, mar normale arbeiders komme der hoe langer hoe minder. Salang de ün- gelokkige regeling fan de legere lanbou- skoallen jit trochduorret, to witten de twa en in heale dei skoallegean yn- pleats fan in normale wike, wurde dizze jonges graech en folie brükt. Dit is mis fansels en moat sa gau mooglik foroare wurde. De learplicht jildt ek foar har ren en it hat in forkeard bigryp west, dat hjirmei de hAn lichte waerd. Ik wit wol, in handige jonge kin tsjintwurdich al hiel hwat dwaen. It melken sawol mei de hAn as mei de masine, docht er flot en goed, alles hwat mechanysk giet, kin hy ek hantearje en troch fluggens en fivens fakentiids better as dejingen, dy’t der net mei opgroeid binne. Dat nimt net wei, dat men troch dizze situ- aesje de saken net yn in goed ramt hAldt. Hwant neist dizze'dingen bliuwe stoft, dan is dit een teken, dat het voor U geen waarde heeft. Daarom nog eens: doe het maar liever weg. U kunt er wel licht een bibliotheek of het Rode Kruis mee helpen. Doe het weg en.vul de ontstane ruimte aan met nieuwe boe ken. Zo wordt de inhoud van uw boe kenkast weer een „levend” bezit. Niet gebruikte boeken geven geen rente. Wilt gij zelf „bij” blijven, dan dient dit ook het geval te zijn met uw boeken kast. 3>4 km Nederlandse geschiedenis. Op de bevrijdingsdag (5 Mei) zal in Den Haag een historische optocht gehouden woeden, lang 3% km. en waaraan 2000 personen deelnemen. Behalve een keur van costuums en klederdrachten, krijgt men tal van dramatische gebeurtenissen uit onze vaderlandse geschiedenis vanaf de middeleeuwen te zien, onder ’t mot to: „Onderdrukking, bezetting en bevrij- ding". Geen afzetgebied in Drente voor 100.000 ton aardappelen. Meer dan 100.000 ton consumptieaardappelen liggen in Dren te nog op kopers te wachten, zo wordt door het Drents Landbouwgenootschap meegedeeld. De enige oplossing is om deze aardappelen, welke vorig jaar met veel moeite en kosten uit de natte grond zijn gehaald, te verwerken in mengvoe der. ding zal moeten blijven gehandhaafd, want te veel pockets op de markt ver hindert de mogelijkheid op blijvend suc ces. De goede naam, die de pockets nu hebben, kan alleen gehandhaafd blijven als de uitgevers hun keus blijven beper ken tot de beste werken. Le kieskeurigheid van het Nederlandse publiek gaat zeker weer zijn woordje meespreken bij de aanschaf van het boek. Men onderscheide goed en slecht, welke laatste er nog steeds te veel ver schijnt, vooral op het gebied van ro mans. Verzetsboeken blijven in de belangstel ling, maar hier kiest men nog zorg vuldiger. Dit verheugende verschijnsel, dat gun stig afsteekt bij de eerste tijd na de oorlog, moge een goede stimulans zijn voor de uitgevers bij hun keuze van hun uitgaven. Een vergelijking. De belangstelling in Nederland voor ’t boek mag bevredigend worden genoemd wanneer men vergelijkingen maakt met andere landen. Per 100.000 inwoners verschijnen in Nederland 70 boeken per jaar. In Amerika is deze verhouding slechts 8.3 boeken op 100.000; in Frank rijk 28, in Engeland 36, in Zweden 50. Maar Usland spant de kroon met 312. Zou het publiek ook zonder Boekenweek wel tot het boek komen? Stellig niet zo, als thans het geval is. Behalve de enorme belangstelling in de boekenweek is de waardevolle boekengids van de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse boek een betekenisvolle factor. De hoogconjunctuur van dit ogenblik weerspiegelt zich zeker ook in de ver koop van het boek, al is de vraag naar de goedkope en goede pocketbooks zeer groot. De grote keus in deze goedkope deeltjes maakt het boek ook erg geschikt voor kleine geschenken. Maar daarnaast stelt men voor een goed boek ook dikwijls prijs op een luxe uitvoering. Die verhou- sicht. Hopet men op de komst fan de yndustry, dy’t „fansels” dit probleem oplosse sil, ik wit it net. Of wol men de nije polders, mei Lauwerssé en it Waed brüke om der it mes ris yn to petten? Nei’t men seit wurdt der by de rije pol ders nou al op wiisd, dat de lju, dy’t der hinne gean as pioniers net rekkenje moatte op in pleats. Dat soe al yn dy rjuchting wize. Mar yn de tweintich, tritich jier, dat der mei dit wurk hinne gean is der foar de stêdden en de yndustry al wer safolle lAn om in luchje gien, dat it düdlik is, dat de lytse boer net lAns dy wei holpen wurde kin. En de öfstAn tusken him en de arbeider yn de stêdden wurdt fan jier ta jier greater. Yn lean en yn lib- bensomstannichheden groeije hja al mear ütinoar. Hoe lang sil de driuw ta selsstannigens it jit hAlde tsjin de oer- macht fan de bettere materiële omstan nichheden? Nea stiet it libben stil, „Tempora muntantur et nos mutamur in illis”. De tiden foroarje hurd en wy sille mei moatte, oars reitsje wy derüt. It plattelAn stiet net foar in maklike taek, hja moatte tsjin de wyn en stream yn- roe(je, üs tiid Ijjt oan de mechanisaesje fan de kultuer, hweryn jild, tal en uni formiteit it heechste wurd fiere. De ur- banisaesje, de forhearliking fan de greate plakken hat de measten to pak ken. Dat men dêrmei de woartels fan it it folk oantaest, sil men to let ynsjen. Dizze lizze yn de agraryske sfear en al linnich as dy soun bliuwe, kin it folk in harmonysk gehiel bliuwe, hweryn it rhythme fan it libben net dearint op de stienklompen lAns de asfaltpaden. De kommende heale ieu sil deroer yn Ne- deriAn bislisse en elts fan üs draecht in diel fan dizze swiere forantwurdelik- heit. As it plattelAn bloeit, komt it hie le folk ta woltier mar as de stêdden allinnich groefje en it plattelAn fortutea- zet, giet it nei de bidelte. en gjin minske kin it dan noch keare. schrammen opliepen, hebben er zich geen ernstige persoonlijke ongevallen voorgedaan. Het samenscholingsverbod is alweer opgeheven, evenals de „nood toestand”. Even heeft het er Zaterdagmiddag naar uitgezien, dat er in de oude straten van de Brusselse binnenstad bloed zou vloeien, doch dank zij het beheerste op treden van de Rjjkswachttroepen, als mede de discipline onder de demon stranten, konden ernstige ongelukken vermeden worden. Gedurende meer dan drie uur heeft een menigte van virca 50000 betogers Za terdagmiddag door het centrum van de hoofdstad „gewandeld”. Een ordedienst van enkele duizenden gendarmen in oor- logsuitrusting, bijgestaan door honder den politie-agenten hield de betogers in toom, ook al moesten bereden gendar mes enige malen met de blanke sabel het Beursplein, alsmede de Noord-Zuid Boulevard schoonvegen en moesten zij in de zijstraten rond het Noordstation gebruik maken van rook- en traangas bommen om de orde te handhaven. De betogers lieten zich tijdens de charge ook niet onbetuigd en onthaalden de gendarmes op een waar spervuur van rotte tomaten, lege bierflessen, straat keien en voetzoekers. Circa 500 personen, die zich tegen de politie verzetten, werden ingerekend, doch konden, nadat tegen hen proces verbaal was opgemaakt, weer huns weegs gaan. De fa. K. Plantinga geeft ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan een prachtige reclameplaat uit, n.l. een li thografie van Jos. Van Dras en Co., voorstellende een West-Indische plan ter. Reeën sterven aan leverziekte. In de omgeving van Achterveld zijn reeds 10 lammeren van reeën gevonden, die door Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Slagader doorgesneden. De 20-jarige mej. J. Leyen, werkzaam bij de Suiker- werkfabriek „Frisia” te Harlingen, kwam in de nabijheid van de fabriek te vallen met een fles. Een van haar col lega’s vond haar naast de gebroken fles bewusteloos met doorgesneden pols slagader. In zorgwekkende toestand is het meisje in het ziekenhuis opgeno men. leverziekte zijn omgekomen. De lange Winter schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Grote groepen reeën doen zich te goed aan het opkomend roggegroen. De schade hierdoor ontstaan, is nog niet groot te noemen. Groepen van 10 tot 16 reeën en herten werden waargeno men. Twee belangrijke gebeurtenissen in het afgelopen weekeinde hebben de hoop verlevendigd, dat nog dit jaar Oost en West aan de conferentietafel zullen plaats nemen voor een bespreking van de internationale geschillen. In Parijs heeft de Franse Senaat Zater dagnacht zijn goedkeuring gehecht aan de z.g. „Parijse accoorden”, dit voorzien in de herbewapening van West-Duits land. Daarmee heeft Frankrijk de ratificate dezer accoorden voltooid en is een voor waarde vervuld, die Londen en Was hington hadden gesteld voor het houden van een eventueel nieuw overleg met de Sovjet-Unie. In Moskou verklaarde premier Boelga- nin kort tevoren, in te stemmen met ’t denkbeeld, voor het beleggen van een conferentie der grote mogendheden, zo als door president Eisenhower geopperd, vooropgesteld dat dit „zou bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld”. Terwijl in het Westen de ratificatie door Frankrijk van de herbewapeningsac- coorden alom zonder voorbehoud wordt toegejuicht, was de ontvangst van Boel- ganin’s verklaring voorzichtiger, zij ’t niet onhartelijk, omdat men haar eerst nauwkeurig wil bestuderen. Vooral ziet men er een aanwijzing in, dat Rusland zijn verzet tegen de rati ficatie der Parijse accoorden heeft laten varen. Londen heeft reeds onthuld, dat het Westen een groep deskundigen zal belasten met de voorbereiding van een conference van Vier en met het zenden van een invitatie aan Moskou, „als de tijd rijp is”. Het gemeentebestuur van Ede heeft besloten in navolging van hetgeen bij de stichting van gebouwen onder toezicht van de Rrjksgebouwen- dienst gebruikelijk is, voortaan bij de bouw van scholen e.d. door de gemeen te, een bedrag, overeenkomende met 1 pct. van de bouwsom beschikbaar te stellen voor het doen vervaardigen van kunstwerken. Deze opdrachten zullen zich niet behoeven te beperken tot kun stenaars, wonende in de gemeente Ede. Doktoren naar Z.-Afrika. Naar Reuter meldt, heeft de Zuid-Afrikaanse medi sche en tandheelkundige Raad besloten om in dit jaar en in 1956 aan twaalf Nederlands© praktizerende geneesheren toe te staan in Zuid-Afrika werkzaam te zijn. Zulks onder een wederzijdse overeenkomst tussen Zuid-Afrika en Nederland. Dit besluit betekent een eerste stap tot een erkenning van de Nederlandse medische diploma’s door Zuid-Afrika en een versoepeling van de emigratiebepalingen voor zover het Ne derlandse medici betreft, die naar Zuid- Afrika wensen te emigreren. Het kopen aangenaam. De Nederlandse boekhandelaren steken de bekende groen-witte vlaggen weer uit en ook dit jaar ontvangt U in deze week weer het tradtionele boekenge schenk bij aankoop van tenminste f 4.50 aan Nederlandse of Friese boeken. Het geschenk is dit jaar een charman te beschrijving van een tocht door het land, die Clare Lennart maakte langs een vijftiental Nederlands© auteurs. Een verhaal van haar ontmoetingen met schrijfsters en schrijvers, o.m. Anne de Vries, Bertus Aafjes, A. Viruly. Dit alleraardigste boekje, dat verlucht is met foto’s, gemaakt door Nico Jesse, kreeg de titel: „Op schrijversvoeten door Nederland”. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar weer voor de jeugd een gedichtenbun deltje in de Muze-reeks verschijnen; het heet „Twee Muzen” en is voor f 0.75 verkrijgbaar. Het bevat 50 Nederlandse verzen over muziek, verzameld door Jan Engelman en Wouter Paap. Het boekje heeft een fraai omslag in twee kleuren en is verlucht met pentekeningen van Bert Bouman. Ook aan de jonge kinderen is gedacht: Voor hen ontwierp Mance Post een Leg- puzzle, tegelijk kleurplaat, waarmee mooie prijzen zijn te winnen. Voor iedere belangstellende is voorts een boekengids beschikbaar, waarin men te kust en te keur kan gaan. Prinses Wilhelmina herstellend van keelontsteking. Prinses Wilhelmina heeft tot haar leedwezen moeten afzien van een voorgenomen veertiendaags ver blijf in Amsterdam, in de tweede helft dezer maand, in verband met een lichte keelontsteking. De Prinses is thans her stellend. tulpenseizoen niet naar Nederland te komen, daar deze tijd samenvalt met de bevrijdingsherdenkingen. Massagevecht op de Zeedijk. Op de Zee dijk te Amsterdam hebben agenten met de sabel een menigte van 100 personen moeten uiteendrijven, van wie enkele tientallen met elkaar aan het vechten waren. De menigte wilde zich op een sommatie van de politie niet verwijde ren en nam een dr eigende houding aam Tijdens de vechtpartij is een aan een gevel bevestigde reclame stukgegooid. - Schuldvraag ongeluk in Vijzelstraat. In het justiële onderzoek naar de schuld vraag over het instorten van de twee flats in de Vijzelstraat te Amsterdam zal een rapport worden uitgebracht door een deskundige, die deze week zal be noemd worden. Predikant trouwde zijn tweelingbroer. Dat een predikant zijn broer trouwt komt vaker voor. Als echter een domi nee zijn tweelingbroer trouwt, is dat een zeldzaamheid. Zo’n geval heeft zich Donderdag in Amsterdam voorgedaan, waar Ds G. Ch. Duinker, Remonstrants predikant te Boskoop, het huwelijk van zijn 31-jarige broer, de heer J. J. Duin ker, arts, met de 24-jarige mej. Elly M. Pauw, apothekersassistente en gedi plomeerd heilgymnaste en masseuse uit Koog a. d. Zaan, heeft ingezegend in de Remonstrantse Kerk. Zelfs overjarige restanten gingen vlot van de hand en spoedig toonden de boekwinkels lege planken. Toegegeven moet worden, dat in die dagen rijp en groen werd gekocht, zonder dat men zich afvroeg, wat men kocht. Na de bevrjjding toen zoveel andere za ken de aandacht vroegen, raakte het (goede) boek op de achtergrond en kreeg de tekst op de bedoelde affiche alle zin. Na jaren doet de oude waar heid: „Zeg mij wie uw crienden zijn en ik zal zeggen wie gij zijt”, in geva rieerde vorm weer opgeld. Een goed boek is immers een goede vriend, een slecht boek een slechte ka meraad. Een blik op uw boekenkast of boeken plank vertelt van uw karakter, uw Mg 4 l.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1