KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD I Stadsnieuws Gewestelijk Arbeidsbureau Harlingen RHTEAL UUltfD A. J. OSINGA N.V. Plaatselijk nieuws Prijs f4.90 Jaaroverzicht 1954 Ingezonden J i J Dominici moet 7300 1 gulden betalen BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN I jlA BB I b a. R. v. d. MEULEN. I' Tón de Lier HITSEN UIT HET LEVEN VAN EEN DOMINEE tot en met 19 n 51 43 MEISJE IN MOEILIJKHEDEN Een ongeveer 8-jarig meisje vertelde ons huilend, dat haar pop Zaterdag op straat een gebreid sokje had verloren (rose). Wij beloofden haar ons best voor haar te zullen doen. Wie het sokje ge vonden heeft, wordt vriendelijk verzocht het aan de redactie af te geven. Voor de zoveelste maal werden de wed strijden van RES, zowel als van ÖAB afgekeurd, en vanzelfsprekend concen treerde zich nu alles op de belangrijke le klasse wedstrijd Heerenveen-Willem II. Toen de scheidsrechter, oud-inter- nationaal Van Gelder, beginnen floot, waren zeker 9 a 10.000 toeschouwers rondom het Heerenveenveld geschaard. eens maar WETHOUDERS VERKIEZING Naar aanleiding van het verslag in Bols- wards Nieuwsblad d.d. 22 Maart ’55 en kele opmerkingen. was voorzien en. met man en macht gewerkt aan het monteren van de ver warming. Zelfs de stoelen kregen nog een goede beurt. Het zal deze week nog een en al bedrijvigheid zijn om de kerk Zondag a.s. weer in gebruik te kunnen nemen. bedschut een verant- geven. Na enige tijd Jong een voordracht „Goochelaars Con gres”, terwfl de kleine meisjesver. een klompendans uitvoerde. Winnaars van „Wie doet dat uit de doeken” werden Jac. Tol en mej. Smeding. Na het zingen van het Fries Volkslied volgden samenspraak van de Kn. Ver. en een voordracht van Wiebren Hofstra. Na het bondslied der MV gaf J. Hoek stra ’n inleiding over „Het Godsbestuur in ons leven.” Door de JV werd opge voerd „De Zangver. van Potjesdam”. Daarna „mastklimmen” en een tableau door de kleine MV „De twaalf maan den van het jaar”. JAARVERGADERDING KNAPEN VER. en MV OP G.G. WITMARSUM, 25 Mrt. GEVONDEN VOORWERPEN OP DE IJSBAAN Gedurende het afgelopen seizoen wer den aan de kiosk op de ijsbaan diverse soorten handschoenen alsmede een re genjas en wollen vest als gevonden aan gegeven. Deze kledingstukken zijn thans terug te bekomen bij de heer Sj. Huisman, KI. Dijlakker. f 1.60—f 1.66 f 1.55—f 1.59 f 0.08 f0.34 GEM. VISAFSLAGBEDRIJF MAKKUM. Aanvoer 14 Maart: 758 kg Snoekbaars 887 kg Baars 1435 kg Voorn 6 kg Karper 1 1 1 i l I I f s V t 1 1 1 I I X l 1 1 s r T 1 i 1 i I f r I a f I I c t t 1 s r t e J e J V I J n d e r s d v 1 d h s b F ii J t o d ii v f: tj h a y n k f J y d s B BOEKHANDEL BOLSWARD b. c. BEVESTIGING en INTREDE PINGJUM. Zondag had in de Ned. Herv. Kerk alhier de bevestiging en intrede plaats van de nieuw beroepen predikant J. J. Franck, die enkele jaren hulppre diker was geweest in Den Haag. Als bevestiger was overgekomen Ds Bergstra uit Den Haag. Ned. Herv. pre dikant aldaar, die als tekst had gekozen gedeelten uit Hebreeën 8 5. De hand oplegging geschiedde door Ds Bergstra en de consulent Ds van Leeuwen uit Witmarsum. De consulent sprak daarop enkele woor den van welkom tot de nieuwe predi kant in zijn nieuwe gemeente Pingjum en Zurich. Beiden wensten de predikant vruchtdragende werkzaamheden toe met samenwerking van de leden en kerke- raad der gemeente. ’s Middags had de intrede van Ds J. J. Franck plaats, die als tekstwoorden had gekozen gedeelten uit Jesaja 53 1-12 en Markus 10 35-45. Na de preek richtte de nieuwe predikant een persoonlijk woord tot de bevestiger, de consulent, de kerkeraad, de gemeente en allen die hadden meegewerkt om dit alles tot stand te doen komen. Ds Wentsel, Gref. predikant te Pingjum en Mej. Da Doyer, Doopsgezind predi kante, van Witmarsum, spraken daar op woorden van welkom als collega’s, terwijl als laatste spreker namens de kerkeraad de heer J. van de Witte Ds Franck het welkom toeriep, waarna staande een Psalm de nieuwe herdef werd toegezongen. Beide keren was de kerk overvol. 2. Arbeidsbemiddeling. Gedurende het jaar 1954 werden in to taal ingeschreven 5634 werkzoekende mannen en 165 werkzoekende vrouwen. Daarvan werden geplaatst 2586 mannen en 62 vrouwen, terwijl werden afge voerd, omdat zij zelf werk gevonden hadden of om andere redenen, 2930 mannen en 135 vrouwen. Van werkgeverszijde kwamen binnen aanvragen om 2957 mannelijke en 113 vrouwelijke arbeidskrachten. DE LAATSTE HAND Koster D. de Way heeft gisteren de overall aangetrokken en met behulp van enkele werksters is de grote schoon maak in de Martinikerk begonnen. Hef was een geschrob en geboen van je welste. Het vuil van jaren hoeveel jaren reeds? werd vervolgd met een opgelucht gevoel van „Gelukkig, einde lijk!” Trouwens er waren meer vaklieden, die volijverig bezig waren. Enkele tonen van het orgel werden nog eens beproefd en de preekstoel nog van een laagje Hadden bovenstaande cijfers dus be trekking op vertrek naar het buiten land, ook in het binnenland had ver plaatsing van arbeidskrachten plaats. Zo werden buiten het eigen gewest ge plaatst 263 personen, waarvan 139 bui ten Friesland, terwijl aangetrokken wer den uit andere gebieden 145 arbeids krachten, waarvan 16 van buiten de provincie Friesland. In het verslagjaar werden 95 aanvra gen om een ontslagvergunning ingevol ge het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945 ontvangen. Hiervan werden 50 ingediend door werkgevers en 45 door werknemers. Van de werkgeversaanvragen werden 12 toegestaan en 6 geweigerd, terwijl in de 32 overige gevallen alsnog een minnelijke schikking kon worden be reikt. Van de werknemersaanvragen werden toegestaan 6 en geweigerd 1, de reste rende 38 gevallen werden eveneens langs minnelijke weg geregeld. Gedurende 1954 werden in het gewest 6 vreemdelingen toegelaten, n.l. 2 man nen en 4 vrouwen. Hieronder waren 4 stagiaires (1 man en 3 vrouwen), 1 man werd voor tijdelijk verblijf toegelaten en 1 vrouw voor vast verblijf. Aan het einde van het jaar waren daar mede in het gewest in loondienst werk zaam 18 vreemdelingen, n.l. 14 mannen en 4 vrouwen. Dit is ten opzichte van 1953 een vermindering met 6 mannen. Een drietal statenlozen kreeg n.l. de Nederlandse nationaliteit terug, een 2- tal andere vreemdelingen werden gena turaliseerd, terwijl 1 vreemdeling naar Canada emigreerde. museum op rich bracht. Dit alles om het woorde plaats te van intensief arbeiden en dit bedschut kan voorgoed een „welterusten” worden gewenst. HET BEDSCHUT Het is een wel toevallige omstandigheid, dat na 13 a 14 jaar onderhandelen, nu het veel besproken huisje aan de Ba- gijnestraat weer is ópgetrokken, men begonnen is met het antieke bedschut dat eens in dit huisje werd aangetrof fen, een definitieve plaats te geven in het stadhuis. De nog pas voor een paar jaar aange brachte linnen bekleding in de z.g. oude archiefkamer is daartoe thans weggeno men, kasten worden weggebroken, een nieuwe trap naar de zolder van het bu reau gemeentewerken (welke zolder een zelf lijkt) is aange- „Ik ben wel tevreden over je,” verklaarde koning Hou- mejasvas genadig. „Je hebt me naar het handelswater gesleept en de zaken gaan uitstekend; de schatkist is boordevol. Nu wil ik je het sleeploon uitbetalen.” „Maar ik heb al sleeploon ontvangen,” zei Kappie, „van de boomkweker, die mij met die bomen had uitgestuurd.” „Woo,” zei de koning, ,maar eerlijk is eerlijk. Je hebt nog niets ontvangen voor het slepen van mij en mijn volk. Ik had a’s loon gedacht, dat vier handen kralen, drie spiegels en acht scheerkwasten. Onder leiding van de plaatselijke predikant, Ds S. S. van Dijk, hielden bovengenoemde ver enigingen hun jaarfeest. Na de gebruikelijke opening en het zin gen van „Scheepken onder Jezus hoe de” gaf Tj. Koops en inleiding over „De geen garantie zijn voor „innerlijke be schaving”. De „mens” die ook toen sprak zal zeker hebben aangetoond, dat ook dit gedeelte bij hem in orde is en zullen zeker zeer velen zjjn optreden als wet houder met alle vertrouwen tegemoet zien. Met dank aan U, geachte redactie, voor de verleende plaatsruimte en ten zeer ste hopende, dat de door onze burge meester bij zijn tweede welkom (nu als wethouder) uitgesproken wens bewaar heid zal worden, opdat geen stemmin gen zoals in nabuurlanden hier zullen ontstaan, „Daar begint die vent weer met zijn kralen en scheer* kwasten,” dacht Kappie en hij hief afwerend de handen op. „Het is ja heel vriendelijk,” zei hij vermoeid, „maar heus, ik scheer me maar met één kwast. En mijn schip moet nu vertrekken, dus „Hij slaat het af, de ontzaglijke sufferd," fluisterde de koning tot Tinky, „dan kunnen wij onze kostelijke spiegels en kwasten beter behouden. Misschien kunnen wij hem afschepen met een paar van die gekleurde steentjes, waar blanken altijd zo kinderlijk blij mee zijn?” Gaston Dominici, dé Franse landbouwer, die wegens de drievoudige moord op het Britse gezin Drummond ter dood is ver oordeeld, heeft in de gevangenis te Mar seille de Slotrekening van de Franse staat ontvangen voor de kosten van ’t proces: 735.607 frank (ongeveer 7300 gulden). Als Dominici niet binnen een week be taalt, zal hij vervolgd worden. De 78- jarige landbouwer gaf als commentaar: „Ik zal de rekening naar mijn familie sturen. Ze zullen er blij mee zijn.” I Zoals uitdrukkelijk werd gesteld was ’t doel, van deze avond niet het maken van propaganda voor emigratie, omdat dit ieders persoonlijke aangelegenheid is, doch wel, om door het geven van objectieve voorlichting een eventuele be slissing omtrent de te nemen stap zo verantwoord mogelijk te doen zijn. In de door de heer Pelder, emigratie- ambtenaar van ’t Gewestelijk Arbeids bureau Leeuwarden gehouden causerie met lichtbeelden, kwamen alle aspecten die met het betreffende werelddeel sa menhingen naar voren. Na afloop wer den door de spreker nog enige vragen beantwoord. die richting af en omgekeerd. Een der gelijke situatie biedt zeker de meeste kans op doorstroming van ieders denk beelden en principes in dit belangrijke met het dagelijks bestuur (voor laatste amendement Ensingh eveneens talrijke ambtel. benoemingen) belaste college. De heer Letschert roept in zijn betoog herinneringen aan de voor zeer veel ja ren gepasseerde „April-beweging” op vrij zeker hebben ander zeer recente feiten als: geen medewerking door R. Ka th. in de Wereldraad der Kerken, wat het oecumenisch streven betreft, het Bisschoppelijk mandement; de vaak botweg in advertenties en raambiljetten (inplaats van per per soonlijke convocaties is hetzelfde doel te bereiken) geplaatste aankon digingen „uitsluitend toegankelijk voor R.-Katholieken”; bewerkstelligd, dat in de practijk van het leven de tegenstelling langs de scheidslijnen R.-Kath. en niet-R.-Kath. sterker naar voren begint te treden is het dan een wonder, dat in het eens gezinde besluit van de andere raads fracties tot uiting kwam, dat m een gemeente met ruim 1/3 deel R.K. stem gerechtigden, geen 2/3 vertegenwoordi ging in aangehaald college wenselijk werd geacht. Dat men het als een ge meentebelang van de eerste orde blijft beschouwen de bestaande toestand te handhaven, waardoor dan zowel aan de meer Orthodoxe als Vrijzinnige levens richting van het niet-R.K. gedeelte me dezeggenschap wordt verzekerd. Men kan nu wel andere Friese gemeen ten er bij sleuren, doch in een gemeente als Leeuwarden bestaat het college uit meer dan 3 personen Voorts ligt de situatie in Bolsward weer geheel an ders dan elders met veel geringer R.K. vertegenwoordiging bovendien gaat een Raad vaak prat op zijn autonome positie en heeft dus geen enkele ver plichting naar „derden” om te zien, zo dat zeer zeker de geuite critiek aan het adres van de PvdA en de WD gevoe gelijk achterwege had kunnen blijven. onze Burgemeester, die hier inder daad tracht voor te gaan, wees oij zijn welkomstwoord als Raadslid op de „die nende” functie en het belang der ge meente „zonder aanzien des persoons”. De heer Praamsma had dit zeker niet in woorden behoeven te bevestigen. On dergetekende weet van zeer nabij, dat zo één Bolswarder in de Duitse periode dit in de practijk heeft waar gemaakt, dat het dan zeker de heer Praamsma (en met hem zijn gehele gezin) is ge weest meer dan 1/3 van Friesland werd door zijn bemoeiingen van ille gale bonkaarten voorzien in vele on dergrondse acties was hij, ongeacht groot levensgevaar,, een der initiatief nemers en voormannen. Deze „feiten” zijn zeker „waarborgen” van de eerste rang voor een dienen van het algemeen belang op de juiste wijze, waarbij voorvallen als in de „1ste op hem gerichte aanval van de heer Boe- këma” in het niet vallen. Voorts heeft de heer Praamsma door zijn waardige beantwoording zeker ge toond, dat uitsluitend „litt’ studie” etc. 3. Bijzondere werkzaamheden. Gedurende het jaar 1954 werden JAARVERGADERING GROENE KRUIS, AFD. WITMARSUM WITMARSUM, 25 Mrt. In de jaarver gadering waren 18 leden (van de 961) aanwezig. (Voorzitter A. van Popta heette allen hartelijk welkom. De secr. Elgersma, las het jaarverslag voor, waaruit bleek dat het een bewogen jaar voor de afde ling is geweest door aankoop van het voormalige café „Het Hert” en wat nu door verbouwing tot een eigen wijkge- bouw tot stand komt. De wijkzuster bracht in het geheel 3818 huisbezoeken, en gaf twee cursussen Huis- Ziekenverzorging. De financiën werden uitstekend be heerd door de heer Br. Tilstra, die tot penningm. werd benoemd. Met het oog gericht in de toekomst voor een eventuele nieuwe auto voor de wijk zuster is reeds nu meer financiële steun wel gewenst. Hierover kreeg men nog nadere gegevens. Voor het nazien der boeken werd een kascommissie benoemd bestaande uit de heren P. Adema en Y. Haagsma. Herkozen tot bestuursleden de heren A. van Popta, S. van der Veen en mevr. A. A. Terluin-Piekema. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering werd aangewezen mevr. Terluin, Zuster van der Velde hield een praatje over „Wat doet het Groene Kruis, in al haar verschillende facet ten.” Zij memoreerde de verpleging voor 50 jaar geleden en wat er heden tot de verpleging behoort. Ook in de wijk heeft de Zuster met tbc, rheuma, kankerbe strijding, kraamverzorging en kinder- hygiëne te maken. EMIGRATIE-VOORLICHTING Voor de Donderdag j.l. door het Ar beidsbureau Bolsward gehouden emigra- tie-voorlichtingsbijeenkomst bleek be hoorlijke belangstelling te bestaan. men, betrekking hebbende op 93 perso nen. Hiervan waren 4 voor Australië, 27 voor Canada, 1 voor N.-Zeeland, 6 voor Zuid-Afrika, 1 voor Brazilië en 4 voor de Verenigde Staten van N.-Amerika. In totaal vertrokken in dat jaar 92 ge zinnen, omvattende 191 personen, en wel 9 gezinnen naar Australië, 73 naar Canada, 4 naar Nieuw-Zeeland, 3 naar Zuid-Afrika, 1 naar Brazilië en 2 naar de Ver. Staten. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de be langstelling voor emigratie, tot uiting komende in het aantal aanmeldingen, in 1954 belangrijk lager was dan in ’53. <jers schijnen nu reeds te zijn vergeten 1. Politieke kant. Sedert mijn jonge jaren herinner ik me dat de samenstelling van het college van Burgemeester en Wethouders steeds ge baseerd was op de 3 grootste bevol kingsgroepen was er een Orth. Prot. burgemeester benoemd, zoals in de ambtsperioden Oberman en Praamsma, emigratiegevallen in behandeling geno- dan trad onmiddellijk de wethouder van Werkloosheid en werkgelegen heid. I De geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Harlingen was in 1954 hoger dan in 1953. In 1953 bedroeg deze reserve gemiddeld 654 mannen, waarvan gemid deld 542 werkloos waren en gemiddeld 112 werkzaam op aanvullende werken (voorheen DUW). In 1954 waren er gemiddeld 685 mannen geregistreerd, waarvan gemiddeld 585 geheel werkloos en gemiddeld 100 werk zaam op aanvullende werken. De oorzaak van deze stijging moet ge zocht worden in afneming van de werk gelegenheid oij openbare werken (weg- omlegging etc.), vooral in het rayon Harlingen. In het rayon Franeker daal de de gemiddelde werkloosheid n.l. van 197 in 1953 tot 176 in 1954, terwijl het rayon Bolsward vrijwel geen wijziging te zien gaf (gemiddeld 180 in 1953 te gen gemiddeld 178 in 1954). Uitgedrukt in een percentage van de to tale mannelijke beroepsbevolking be droeg de gemiddelde werkloosheid in 1954 3.6 pet. tegen 3.4 pet. in 1953. Het maximum werd bereikt aan het ein de van Februari met 1601 mannen, het minimum aantal bedroeg 190 aan het einde van October 1954. Deze fluctuatie in de maandcijfers is een gevolg van de seizoensinvloeden, die vooral in de land bouw en in de bouwvakken voorkomen. Tegenover dit vrij belangrijke aanbod staat de openstaande vraag naar ar beidskrachten, waaraan niet of althans niet op korte termijn kon worden vol daan. Dit aantal bedroeg gemiddeld 107, tegen 49 in 1953. In tegenstelling tot het aanbod heeft de openstaande vraag vooral betrekking op vaklieden, hoofdzakelijk voor de bouwvakken en de metaalnijverheid. Het geregistreerde aantal werkloze vrouwen bedroeg in 1953 gemiddeld 13, tegen gemiddeld 18 in 1954. Deze stij ging is voor een groot gedeelte te zoe ken in de invoering van de werkloos heidswet, waardoor vrouwen, die voor een uitkering in aanmerking kwamen, verplicht waren zich als werkzoekende te laten inschrijven (bijv, hotelpersoneel, seizoenbedrijf). Tegenover dit aanbod stond evenwel een belangrijk grotere vraag, vooral naar huishoudelijk en ver plegend personeel (1953 gemiddeld 31, in 1954 gemiddeld 42). Over de wedstrijd het volgende: De thuisclub wint de toss en kiest de vrije harde wind in de rug. Reeds in de eerste 5 minuten tracht midvoor Brand sma met 2 felle schoten f»n voorsprong te forceren, maar rèserve-keeper van Neer weet de bal beide keren in be dwang te houden en dan is het de beurt van Willem II. Goed combinerend trekken van Roessel en Debruykere op Heerenveen’s veste af, doch Siebenga werpt zich er tussen, ontneemt van Roessel de bal en dan' is het woord weer aan Heerenveen. Na dat v. d. Oord hard over de lat heeft geknald, belandt de bal na de uittrap bij centerhalf Blauw, deze geeft goed door naar Brandsma, en als deze dan zuiver naar de vrijstaande Lenstra door geeft, betekent dit in de 12e minuut 1-0 voor de thuisclub. Heerenveen blijft het meest in de aan val, doch aan het plaatsen en afgeven hapert nogal het een en ander en daar vooral midvoor Brandsma zich hieraan bezondigt, worden enige kansen lelijk om zeep gebracht. Blauw probeert het ondertussen met een paar vliegende schoten, beide keren staat van Neer precies goed opgesteld, waardoor resultaten uitblij ven. In de 20e minuut komen de Tilburgers gevaarlijk opzetten, eerst vliegt een kopbal van v. Roessel rakelings naast en nog geen minuut later knalt rechts buiten de Jong tegen de bovenlat. Weer komt Willem II terug, maar de uitstekend spelende Blauw weet het spel weer te verplaatsen en nu wordt de doelman der gasten enige malen aan de tand gevoeld. Wanneer ook dit niets op levert, komen de gasten weer aan bod. Tweemaal worden te teruggeslagen, maar als ze voor de 3de maal terugko men, en Siebenga radicaal over de bal heentrapt, is het voor de snel toeschie tende de Jong een kleine moeite Nijen- huis het nakijken te geven. 1-1. Even voor rust lijkt het er op, dat Len stra, na zich keurig vrij gespeeld te heb ben, zijn club opnieuw de leiding zal geven, doch zijn schot, alhoewel zuiver gericht, is te zacht, en de uitstekende Tilburger doelman weet zich nog precies op tijd op de bal te werpen. Na de rust is Willem II de eerste 10 minuten veel sterker, doch verder dan 3 achtereenvolgende corners weten ze het niet te brengen. Heerenveens ach terhoede speelt thans stukken beter en alle stormlopen van de gasten stuiten af op de hechte Friese verdediging. Langzaam maar zeker weet Heerenveen het spel te verplaatsen en dan volgt tot het einde een boeiende Strijd met wis selende kansen. Tien minuten voor het eind is het de thuisclub, die het dichtst bij de over winning komt te staan, als Lenstra op 2 meter afstand van het Willem H- doel Brandsma de kans van zijn leven geeft, doch ondanks een zee van ruimte ziet hij nog kans precies in de handen van keeper van Neer te schieten. De laatste 10 minuten verlopen onder grote spanning, doch wat de beide voor hoedes ook proberen, de hechte verdedi gingen geven geen enkele serieuze kans meer cadeau en in de stand komt geen verandering meer. Alhoewel Heerenveen met dit 1-1 gelijke spel tevreden mag zijn, het had een overwinning kunnen worden, wanneer de voorhoede in betere vorm was ge weest. De middenlinie was deze middag het beste deel van de Heerenveen-ploeg. 2. Persoonlijke kant. Spr. brengt de gedachte „aan schieten” barmhartige Samaritaan” en Klaas de naar voren, doch zijn eigen in stelling gebrachte „grove” geschut, doet hier wel zeer onaangenaam aan. Dat in het algemeen iemand met het klimmen der jaren iets meer aan „de voorzichtige kant” komt te staan, behoeft zeker geen conservatisme of onmogelijkheid tot sa menwerking in te houden vaak is een dergelijke combinatie nog meer waar borg voor de „beste” besluiten in het algemeen belang. Zeker heeft het jeug dige initiatief en doorzettingsvermogen van de afgetreden en algemeen geachte wethouder de voorbereidingen en beslui ten ten zeerste gediend, aoch de op een krenkende wijze gedane mededeling in verband met candidatuur-Conradi en ten slotte de aangewezen enigste candidaat van de KVP wettigen zeker de vraag, of dan hier op vrij zeker nog hogere leeftijd absoluut alle progressiviteit kon worden verwacht? Dat echter iemand, die nog slechts en kele jaren Bolswarder ingezetene is, in een dergelijke „philippica” de persoon van de heer Praamsma voor zjjn doel einden durft te misbruiken, is iets, dat vele en vele Bolswarders (zowel R.K. als niet-R.K.) tegen de borst stuit. Over een maand worden de „gevallenen” herdacht, doch de „levende” verzetsstrjj- ROND DE RESTAURATIE Na de vorstperiode is de restauratie van het raadhuis weer met frisse moed aangepakt. De zoldering van de raadzaal is reeds van de teerlaag ontdaan, in de Vier schaar vordert het te voorschijn bren gen van de oude natuurlijke kleur even- I eens. De toegang tot de raadzaal is. dichtgemetseld. Men kan de ruimte an ders niet bereiken dan langs een ladder vanuit de waag. De trap, die voorheen naar het bureau gemeentewerken leidde, is weggebroken en in dit gebouw opnieuw geplaatst. Zo komt de ruimte achter het gevan genpoortje weer vrij. In de Vierschaar was men gisteren bezig met het weg breken van de ballustrade. De deuropening naar de oude archief kamer is hier reeds dichtgemetseld, ter wijl er meer naar rechts een nieuwe ingang werd gemaakt. De gebeeldhouw de ornamenten, afkomstig uit de tuin muur van het voormalige Hooghuis, die als curiositeit in de rechtse muur van de Vierschaar waren gemetseld, zijn hier weggenomen, want ook dit gedeel te van het historische gebouw wenst men in de oude vorm terug te brengen. WITMARSUM. De Bond van Platte landsvrouwen, afd. Witmarsum, hield op 23 Maart een vergadering waarin als spreker optrad de heer J. Slofstra van Leeuwarden met het onderwerp: „Het huisgezin en de radio”. Op boeiende wjjze en met het laten ho ren van verschillende fragmenten uit muziekstukkeri op gramafoonplaten, vertelde spreker hoe de radio ingrijpt in de beslotenheid van het huisgezin. Dit schept vooral in gezinnen met grote kinderen vaak problemen. We moeten wel degelijk weten, wat we binnenhalen in onze eigen stijl van leven en voor zichtig zijn met hetgeen we beluiste ren. De radio beïnvloedt in sterke mate de huishouding. De techniek heeft ook een gevaarlijke kant, ze heeft geen hart, is een motor die doordraait. Wij moe ten ervoor waken dat ze ons niet re geert, maar er de baas over blijven en op tijd de knop omdraaien. Met zorg moeten we onze programma’s kiezen en uitzoeken wat we willen horen, dan kan ook de radio een vriend zijn. In vele gezinnen staat de radio echter de gehele dag aan en volgt het ene pro gramma het andere op, goede en slechte muziek, goede en slechte sprekers. Dit is fataal ook voor onze opgroeiende kin deren. Zo beheerst de radio het leven in huis, laat op die manier de muziek over zich heen gaan en luistert niet meer en ge niet er niet meer van zoals bijv, een klassiek stuk muziek om stilte en aan dacht vraagt om het te kunnen opne men en beleven. Amusementsmuziek is beter geschikt voor de huiskamer om er bij te praten en met het werk door te gaan. Een probleem tussen ouders en grote kinderen vormt ook de Jazzmuziek veel al. De ouderen verdragen deze moderne mu ziek slecht, de jeugd vindt ze prachtig. Toch moeten de ouderen proberen de betere moderne muziek ter wille van de jeugd te leren verstaan. Het is een uiting van onze motorische tijd en vraagt een andere waardering. Deze tijd vraagt van onze jeugd veel van het ze nuwgestel. Ze zijn vaak bang voor de stilte en hebben behoefte aan lawaai om zich heen. Maar de rust is een kos telijk goed en wij moeten onze kinderen daaraan wennen. De pres, dankte de spreker voor de in teressante lezing. Nog enkele huishou delijke zaken werden behandeld, excur sies besproken en een afgevaardigde be noemd naar de algemene vergadering te Leeuwarden op 20 April. DE PUNT VERKEERD WITMARSUM. Wie het verslag van de boerenleenbank nauwkeurig heeft ge lezen, zal begrijpen, dat bij een tweetal cijfers de punt op de verkeerde plaats kwam. Het effectenbezit is niet f 1435.00 maar f 143500, terwijl het bedrag aan voorschotten niet f 1534.00, maar f 153410 bedraagt. V III1** CO* MA1TIH rOQNOtï $IUD<O4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2