RANG 5^ Freerk van der Veen fie ttetsftapeung. van deeeiste iang. Plaatselijk nieuws UIT HET DAGBOEK VAN BOLSWARDS NIEUWSBLAD No. 25 TWEEDE BLAD DINSDAG 29 MAART oa gü o ek Dr BLOEMHOF OER LYK- FORBRANNING It smel Gouden Earizer Advertentie 17 1 8 8 5. Nou is ’t Sneintomoam. Unlijich waer! De wyn gült yn ’e tüken fan ’e hege ipen, dy’t om t tsjerkhóf steane en de wolken jetje troch de loft, WAnstaltich en driigjend. Soms hagelt BESTUURSWIJZIGING HICHTUM, 23 Mrt. De damclub „Stryk en Set” heeft de voorlaatste avond t|j- dens de competitie deze onderbroken om tot stemmen over te gaan ter vervan ging van de aftredende bestuursleden. Aftr. waren de heren J. Hannema, J. Sinnema en P. Boersma, resp. voorzit ter, vice-voorz. en secretaris. Gekozen werden de heren: S. Kuipers, voorz., P. Hiemstra, vice-voorz. en R. Tjalsma, 2e secr. ZANGFEEST HALLELUJAH PARREGA. Na de pauze werd een groot toneelstuk opgevoerd „De Skoaijer”. Er werd goed gespeeld door allen. De dank baarste rollen waren die van Joh. van Gosliga als de schooier, de rol van de oude vader van Auke Tigchelaar, de rol van herbergier en herbergierster Durk de Jong en Geertje van den Berg. Een geslaagd slot van deze avond. gen fjouwer Fryske sangen moai twa- stimmich mei guitaerbigelieding fan it adspirant-kritelid Anny Reitsma, dy’t it gutge lietsje „Trije famkes” seis ek meisong. De joun waerd lepene fan ’e foarsitter fan ’e foriening „Doarpsbilang” de hear Joh. Reitsma, en fierder laet en sletten fan ’e kritefoarsitter, de hear S. S. de Jong Dsn. Yn it skoft hawwe kriteleden war dien boeken fan ’e skriuwer-sprekker Abe Brouwer oan ’e man (en oan ’e frou) to bringen. It risseltaet hie greater wêze kinnen, mar de forkochte boeken dogge har forfryskjend wurk wer yn ’e Fryske hüshaldingen. len mei oar in goede Fryske joun. WOMMELS. De ófd. „Hinnaerderadiel” fan ’e Plattelansfroulju hie op har gear- komste fan 22 Maert Dr Bloemhof fan Burgum as sprekker. It ünderwetp wie: „Lykforbranning”. welk mag worden. Sa’n 50 leden hawwe mei greate bilang- stelling nel Dr Bloemhof harke. Sprek ker bigoun syn histoarysk oersjoch by 1700 foar Christus. Ek it bigjin en de groei fan de tsjint- wurdige kremaesje yn üs lAn, Europa en derbf|ten waerd klear en düdlik ütien- set. Sünder nou daliks foar- en tsjinstanner to wêzen is it goed, dat men eat wit fan dit dochs tige aktuele Onderwerp, neffens Dr Bloemhof. dat hja ütpraet wiene, mar omdat der oar bisyk kaem. Mar doe’t master op it strjitsje stie, bleau er noch efkes stean en seach ris om nei dit freonlike lytse hüske. To- gearre hiene hja,praetten oer it doarp, oer de famylje, oer de pleatsen en har nammen, oer de tsjerke, oer aide tiden en doe noch lang oer 't libben en ’t leau- we. En master tocht der net oer, om mei dit minske meilijen to hawwen. Wol heechachtinge en freonskip. Hy kaem nou faek ris efkes oanwippen. Ja, ’t wie al sa fier: as syn kostfrou ris in middei fuort woe, en hja sei: ,,’k Set de thé wol op ’t Ijochtsje”, dan sei hy: „Lit mar, ik gean wol efkes by beppe Janke oan om ’n bakje!” Master mei graech yn tiids nei tsjerke gean. Hy leart sa de minsken hwat kin nen. Hy sjucht se kommen yn bontman tels en yn spotkeapkes üt ’e ütforkeap; de ünforskilligen en de eamstigen. De minsken dy’t elkoar de iene dei ütraze en flokke en de oare deis wer goede freonen binne, mar ek boeren, dy’t net raze, mar elkoar yn gjin tsien, fyftjin jier gjin dei sizze. En allegear komme se om ’t evangeelje to hearren, om de. preek to biharkjen, de preek, dy’t faeks oardielet oer har deistige libbens, mar dy’t hja net oardielje litte, omdat hja seis rjuchtsje oer de preek. De tsjerke is lekker waerm, mar dochs noch in bytsje tryst troch de grauwe winterloft büten. De stem fan de Aide dümny komt rêstich en mei oandrang ta de minsken. It giet oer it sürdei fan it leauwe, dat it hiele libben trochlüke moat, sil it goed wêze. Dan ynienen sjit d’r tusken de grize en dünkere wolkens in sinnestnel. Hy glipt troch it finster en hoewol it great- ste diel fan ’e tsjerke noch yn ’e grau we skierheit fan ’n tsjustere winterdei bliuwt, heint it earizer fan aide Janke dit hearlik Ijocht op, keatst it werom en strielet yn tüzend goude skitteringen. De minsken dêrom hinne boeit dit hear- licht biweech fan Ijocht en goud, mar Janke seis fornimt it net. Unbiweechlik binne har aide eagen op dümny en hja harket nei Gods boadskip oan Syn bern. De sinne lelt ek oer har oantlit in djip- pe glans en master Douwe moat ynie nen tinke oan ’e Camera Obscura, hwerit Beets it hat oer: „de schoonheid der oude vrouwen”. Dat aide wyfke sit der, mar yn in lang en muoilik libben hat it sürdei fan it leauwe har libben en geast klear makke en har siel strielet God tomjitte. En sa’t de gouden pracht fan ’t earizer ré is om ’t Ijocht op to heinen sa is ek dizze moam Janke’ siele ré om kontakt mei God to krgen. De prachtige lytse doarpstsjerke stiet nou hielendal yn ’t sinneljocht. Dümny hat it „amen” al sein, mar master Dou we hat it amper heard. It oargel spilet en de gemeente sjongt. Master sjucht noch stees nei Janke. Hja sit foaroer, de bril op, it tsjerkeboek yn ’e triljende hannen. En de aide stim sjongt mei: Want God zal mij, opdat Hij mij beschut, In ramp en nood versteken in Zijn hut, Mij bergen in ’t verborgen van Zijn tent En op een rots verhogen uit d'ellend’. aangezien hg’ 25 jaar in het bestuur zit ting heeft gehad. Big de rondvraag kwam nog ter tafel een schrgven van de Ongevallenverzeke ring de Nederlandse Lloyd, om bij ge noegzame deelname kinderen voor onge vallen te verzekeren. Dit geldt dan voor het onderweg zijn naar school en terug en ook bjj schoolreisjes. Dit zal nog door het bestuur worden be sproken. Ten slotte werd nog gesproken over de 5 Mei-viering voor kinderen, ook hier over kon men nog geen beslissing ne men. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel z£\ JUBILEUM. WOMMELS, Mrt. de schaduw, maar in het Nieuwe Testa ment valt het volle licht op Christus. In het O.T. komen de typen van de Christus voor. Na de zondeval verwij dert God zich, maar in Christus wordt de breuk hersteld. Zo loopt de gouden draad door de Bijbel die hemel en aarde verenigt te saam. Daarna volgde bespreking van het on derwerp. Mevr. Monroy sprak in deze vergadering over de Vrouwelijke hulp verlening aan de vluchtelingen. Spreekster schetste de nood van deze mensen en drong er bg de aanwezigen op aan, de actie zoveel mogelijk te steu nen. Vier nieuwe leden traden tot de vereni ging toe. ALDERJOUN WOMMELS. Op 24 Maert is yn de lepenbiere skoalle in Alderjoun hélden. De foarsitter koe in great tal Alden wel kom hjitte. It bemekoarke ünder lieding fan master Geertsema is mei great nocht nei harke. Ds Bender fan Marssuum spriek oer „Sexuele Opvoeding”, hwat de folie oan- dacht fan de barkers hie en hwerfan folie to learen foei. Fierder wiene de hüshéldelike bilangen oan ’e oarder. De alden, ündorwizend personiel en élderkommisje kinne we- romsjen op in moaije, mar foaral goede joun. JOUN MEI ABE BROUWER TSJERKWERT, 25 Mrt. De foriening „Doarpsbilang Tsjerkwert en O.” en de krite „De Findels Foar” hawwe yn ’e mande in kulturele joun bilein mei de hear Abe Brouwer as sprekker, dy’t ütlei hoe’t er ta it skriuwen fan syn roman „De Sénduvel” kommen wie en hwat er dêrmei sizze wollen hie. Om de karakters fan ’e haedpersoanen André en Theo Felkers en de oarsaek fan ’e léste syn hate tsjin Fryslan düdlik ütkomme to litten, lies de skriuwer ün- derskate brokstikken üt syn roman foar dêr’t de lju yn ’e flink bisette ünder- seal sa stil as in mXs nei harken. Nei it skoft joech de sprekker yn syn harkspul „De domste boer fan Fryslén” dêr’t er alle fiif rollen seis yn fortolke, in persiflaezje op ’e harkspulopfierings fan ’e RON. De oarspronkelike foarm en it ünforwachte forrin boeiden de lju wol en der waerd tige om lake. Sprekker bisleat de joun mei hwat koarte bydragen ünder de titel „Humor fan ’e fémerk”, dy’t mear koartswili- gens, grappigens as humor joegen en net op it peil stiene fan ’e kost fan foar it skoft. Dochs is der tige om lake. „De Kritemuzikanten” (4 akkordions, in guitaer en in klarinet) brochten mu zikale ófwikseling en setten de oanwê- zigen oan it sjongen fan bikende Fryske lieten. De adspirant-kriteleden Anny 25 JAAR BROODBEZORGER PARREGA. Elke Donderdag gaat hij op pad bij de klanten langs. Is er iets nieuws, dan wordt dat op duidelijke wij ze verteld. Wie is die man? De heer P. van der Wal, die in dienst staat van bakker Zandstra. Reeds 25 jaar hebben ze het volgehouden. Ze, want eerst deed „de vrouw dit werk”, zoals de heer Van der Wal het uitdrukt. Hartelijke gelukwens, familie Van der Wal, en schuif het wagentje nog maar wat jaartjes. PLANNEN ORANJE VERENIGING OOSTEREND, 23 Mrt. Het bestuur van de Oranjever. „Oranje en Heitelén” kwam in vergadering bgeen, teneinde nadere beslissingen te nemen voor de in dit jaar te vieren gedenk- en feestda gen. Wees het besprokene op de ledenverga dering al op het feit, dat de Oranjever eniging plannen koesterde om in 1955 eens op waarlijk grootse wijze voor de dag te komen, het bestuur werkte deze plannen nader uit en nam de nodige be slissingen. I~ jewel er stemmen waren opgegaan om de wijdingsdienst in de avond van 4 Mei te verschuiven naar’ de morgen van 5 Mei, wat uiteraard een enigszins wijzi gen van het karakter der dienst in hield, was het bestuur toch van mening dat hierin geen wijziging moest worden aangebracht. Voor 5 Mei is ’s namid dags een goochelaar voor de kinderen gedacht en een voetbalwedstrijd voor de oudere jeugd, ’s Avonds zal het to neelstuk „Postbus 4” worden opgevoerd in de oude school. Wat de zomerfeesten betreft, deze zul len weer twee volle dagen in beslag ne men. De eerste dag voor de. jeugd en de tweede dag voor de ouderen. Een en ander zal zo aantrekkelijk mogelijk op gezet worden. De zomerfeesten zullen worden besloten met een groot avond feest. Het gezelschap Tetman en Jarich de Vries is hiervoor uitgenodigd met de opvoering van een geheel nieuw stuk waarmee het gezelschap in de komen de zomer op tournee hoopt te gaan. Er zijn onderhandelingen gaande over het huren van een tent, waarin voor ten minste 800 personen zitplaatsen zullen zijn. OPBRENGST COLLECTE WOMMELS, Mrt. Bij de gehouden col lecte van het NW-t.b.c.fonds in de ge meente Hennaarderadeel was de op brengst f222.71. EEN GEMEENTE, DRIE KERK VOOGDIJEN BURGWERD, 23 Mrt. Woensdag werd in het lokaal een gemeenteavond ge houden van de Herv. Gemeente. Ds van der Heide sprak een openings woord ter inleiding uit Tim. 2. Het eerst werd het woord gevoerd door de adm. kerkvoogd de heer J. Poelstra. Wat is kerkvoogdij? Er zijn in deze ge meente wel 3 kerkvoogdijen n.l. die van Burgwerd, Hichtum en Hartwerd, ieder college bestaat uit 3 kerkvoogden en 4 notabelen. Men kan hier niet aan gesloten zijn bij de Nieuwe Kerkorde, want dat zou betekenen, dat men dan in elk dorp maar één kerkvoogd mocht hefoben. Vervolgens bracht de heer Poelstra het financiële gedeelte der kerkvoogdij van Burgwerd naar voren. De heer H. Visser sprak namens de Kerkvoogdij Hichtum, en de heer Y. Wiersma namens de kerkvoogdij van Hartwerd. Verder bracht de heer A. Kroondijk nog iets naar voren over de Pastoralia en de heer A. A. de Boer over de 3 ge zamenlijke kerkvoogdijen. Deze avond had ten doel cm de leden der gemeente eens in de gelegenheid te stellen een overzicht te krijgen van het financiële beleid der kerkvoogdijen af zonderlijk en der gezamenlijke. Over het algemeen was men wel tevre den, toch werd een beroep gedaan op de leden der gemeente om dit vaak zo moeilijke werk financieel te steunen, aangezien men in de toekomst voor grotere uitgaven komt te staan. Enkele vragen die uit het bovengenoem de voortvloeiden, werden naar aller te vredenheid beantwoord. JAARFEEST JEUGDCLUBS MAKKUM. De jeugdclubs van de Herv. Kerk hielden gezamenlijk hun feestelijke jaarvergadering, waarbij ouders en af gevaardigden waren uitgenodigd. Er werden twee avonden gehouden om ieder in de gelegenheid te stellen dit jeugdfeest bij te wonen. De leiding was in handen van Vic. den Draak, die na gebruikelijke opening een welkomstwoord sprak. De secr. en pen- ningm. van iedere club verschenen sa men op het podium om hun verslagen te> laten horen. Zij getuigden van een gezond verenigingsleven, bij ieder der ver. was een batig saldo. Er werd een inleiding gehouden door Akkie de Vries van de meisjesclub over „De zalving door Maria en het verraad van Judas”. De kleine meisjesclub voerde „Bitsjoen- de skuon” op. Afwisselend brachten de afgevaardigden van plaatseljjke jeugd clubs hun beste wensen over. De jongensclub gaf het stuk: „De ge stolen uitvinding” heel aardig weer. De Jongelingen en Meisjesclub voerden samen het stuk „Waar liefde woont” op. Tot slot liet de kleine meisjesclub een keurig tableau zien: „Wees een licht”. De pauzes werden gevuld met muziek door leden van de club. In verband met het tableau werd gezongen Gez. 222 1, waarna Vic. den Draak een slotwoord sprak en met dankgebed eindigde. DE HEER DE GROOT 25 JAAR SCHOOLBESTUURSLID BURGWERD, 25 Mrt. Onder leiding van de heer P. Eringa hield de Chr. Schoolvereniging haar jaarvergadering in het Lokaal. De voorzitter opende met een woord van welkom en sprak vervolgens een woord naar aanleiding uit Lucas 17 28-34. Uit het jaarverslag bleek, dat het aan tal leerling 70 bedraagt. Mej. Feenstra werd opgevolgd door de heer P. van der Ploeg en als lesgeefster in nuttige hand werken fungeert thans mej. Trijntje Nijdam. Het schoolbestuur was 6 maal bgeen geweest. De tandverzorging had één keer plaats gehad. De boeken van de penn. sloten dit jaar met een flink voordelig saldo. L. Bloem hof gaf namens de kascommissie te ken nen dat alles in de beste orde was be vonden. Bij de bestuursverkiezng werd het aftr. lid W. J. de Groot met grote meerder heid van stemmen herkozen en nam zijn benoeming aan, dit betekende, voor de heer de Groot een zilveren jubileum, VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN MAKKUM, 24 Mrt. In de vergadering van de Chr. Plattelandsvrouwen in ’t Jeugdhuis, sprak de heer de Groot, H. van de Chr. Landbouwschool te Wor- kum over het onderwerp: „Gouden dra den door de Bijbel”. De inhoud van de Bijbel wordt verge leken met een kathedraal die af is. Lu ther bgv. zat erg met het boek Ester omdat Gods Naam er niet in voorkomt. Er staat geen paal te veel in de kathe draal. In het Oude Ttestament is nog l van der Meer en Hanny Draaijer son- ONVEILIG VERKEER PARREGA, 28 Mrt. Zondagmorgen vonden de kerkgangrs een beter soort harmonica op het Schil. Het bleek een auto te zgn geweest, die de vorige avond geprobeerd had bij de heer D. D. de Jong binnen te rgden. De bestuurder was er goed afgekomen. Sinds 30 Januari is de verkeersgroep Leeuwarden al voor de 3de keer in Par- rega geweest. De Romeinen zeiden: Caveant consules! Wij zeggen: Dorpsbelang, let op! VERKEERSEXAMEN WOMMELS. Op 23 Maart werd alhier het practisch gedeelte van het jeugd- verkeers-examen gehouden, waaraan door het personeel van de Verkeersgroep der Rijkspolitie te Leeuwarden haar me dewerking werd verleend. Aan het op 8 Maart j.l. gehouden schrif telijk gedeelte van dit fxamen hadden deelgenomen 121 candidaten, behorende tot 10 van de in deze gemeente geves tigde scholen. Voor het schriftelijk gedeelte slaagden 116 candidaten. Van dit aantal waren 6 niet verschenen om aan het practisch gedeelte van het examen deel te ne men. Van de overgebleven 110 candi daten slaagden 104. Met 0 fouten, zowel voor het schriftelijk als het practisch gedeelte van het exa men slaagden 6 candidaten en wel: Simon de Jong van de CVO-school te Hidaard; Rients Bakker van de CVO- school te Spannum; Jenny Hornstra, Sjoukje Kingma, Benny Okking en Gerlof Tuinstra van de L. O. school te Itens. Na afloop van het gehouden examen volgde een samenkomst op het gemeen tehuis te Wommelg, waarbij door de heer Burgemeester dank werd gebracht aan onderwijzers en de leden van de Rijkspolitie, die aan het slagen van de verkeersexamens hadden meegewerkt. Hierbij was voornamelijk de nadruk ge legd op het verkregen resultaat, het- zonder meer gunstig genoemd 1932 20 Juli. Aanbesteding van een nieuw te bouwen huis voor ouden van da gen te Makkum. Als laagste in schrijver werd de bouw gegund aan de heer J. Roosjen te Zurich. Het verfwerk aan de heer B. de Vries Sr. te Makkum. Er waren 34 in schrijvingen voor het bouwen en 27 inschrijvers voor het verfwerk. 18, 19, 20 en 21 Aug. Buitengewoon warme dagen, verscheidene mensen in ons land door de warmte bezwe ken. Sept, werd een aanvang gemaakt met de aanleg van een autorijweg vanaf de zeedijk naar de Kerke- buren te Makkum, door de gem. Wonseradeel in uitvoering gesteld onder toezicht van de Heide Maat schappij als werkverschaffing voor de werklozen, welks aantal in Ne derland ruim millioen bedroeg. 6 Sept. Door de gemeenteraad van Wonseradeel werd in de vacature van O. Politiek, als Armmeester benoemd de heer H. Klgnsma te Joure, standplaats Makkum, terwijl er twee stemmen waren uitgebracht op de heer O. Attema te Zurich. 8 Sept. Grote staking onder de Neder landse kocpvaardif-zeelieden. Ver scheidene boten in Amsterdam en Rotterdam liggen stil wegens ge brek aan bemanning. Aide Janke is seis en tachtich jier aid en dit kin sein wurde: it libben hat har net sparre. lenkear wie hja ek jong, knap en fleu- rich, mar dy tiid leit al lang efter har o sa lang. En och, dy tiid fan ünbi- soarge nocht en wille hie mar koart duorre. Doe’t hja tweintich wie, wie se al troud, moast hja trouwe. Auke wie as sij, soargeleas en ünforskillich. Nei in hou- lik fan amper tsien jier wie der fuort- setten, sa’t it hjitte nei Dütsklan om der wurk to sykjen yn in molkstal. En as dat slagge, woe der har en de bern ek komme litte. Mar. hy wie nea werom komd. In pear kear hie hja noch in brief fan him hawn. De léste kear skreauwde hy, dat hja mar stil yn har hüske bliuwe moast: hy kaem wol ris wer. Sa wie hja sitten bleaun mei seis bern. Mar hja wie sterk en soun en hja hie molken by de boeren, hie arbeide, en mei de bollekoer roun, dei üt, dei yn. En amper hie hja tiid hawn foar har eigen hüshalding to soargjen. Doe wiene de bern great wurden. Mar doe Earst wie Hieke, har aldste famke, siik wurden. Tarring neamde men dat doe. Freselik wie dat west. ’t Fanke wie achttsjin jier, hie forkearing en in hiele rigele freondinnen. It wie ien stik brüs- jende libbensnocht en samar waerd hja delslein yn ’e moaiste tiid fan *t libben, Soms wie hja Janke oanflein en hie it ütraest: „Mem, mem, ik wol net stjer- re! Ik wol libje as de oaren!” Dan hie Janke har yn ’e earmen hélden. O, hja koe dit famke sa bigripe. Mar doe ek hie se ütsjoen nei oare Help en hie hja bidden leard. Hieke skriemde of flokte. Mar Janke bea. En einlings, doe’t it ütlibbe lichem neat mear fan ’t libben frege, learde ek Hike:. „Amen” to sizzen op Gods wel en re’izge hja bliid óf nei in oar en better Heitelén. Doe tanke Janke en gong stil har lib- benswei fierder. Twa jier letter moast hja ek noch de beide jongste bern to hóf bringe, beide oan ’e selde kwael as Hieke. Janke hie har forsoarge, by har wekke en..hie foar har bidden. Sa héldde hja noch trije jonges oer. De Aldste wie nei Amearika tem: „Om dollars to winnen”. Nou, dat wie him bjusterbaerlik bést slagge. Hy hie der nou in greate farm mei hünderten stiks fé. En hy hie in soune, fleurige hüshalding. Mar hy wie nea wer yn ’t aide heitelén west. In kear as fjouwer yn ’t jier kriget Janke in brief fan him, heal yn ’t Hollénsk, heal yn ’t Ingelsk. En stéfêst sit der in fjirtich-dollar-biljet yn. De brief lést dümny dan oan Janke foar. En ’t jild docht hja de earstkom- me-nde Snein yn ’t ponkje foar de dia- konije. Seis hat se der gjin forlet fan. Hja hat har hiele libben kloek west en altyd arbeide. Nou hat hja noch wol in forgarre stür en kriget se ommers fan Drees En froeger hiel lang forlyn doe’t de bern sa siik wiene, dat Janke net bólrinne en melke koe, hie de diakonge bysprongen en sünt dy tiid fielt Janke har altyd hwat by de diakens yn ’e skuld, in skuld, dy’t hja nou ófbitellet mei de dollarbriefkes. Fansels wit Hal- be, de soan, der neat fan. Mar dy hoeft ek net alles to witten, wier? Jan, har twadde soan, fart op sé. In echt fleurige baes is dat. De minsken yn ’e buorren helje der de skouders wol oer op, mar dat deart Janke net. De minsken tinke, dat in Aid wyfke as Janke de gefaren fan ’t sémanslibben net ken. Mar dat is net wier! Hja wit dealske goed, dat it net allinnich stoarm en needwaer is, dat de sélju biloert, mar dat de gefaren oan ’e wal ek mei- sprekke. Mar Janke bidtz Hja bidt foar de Aldste, dat dy net fan de dollars syn ófgod makket en foar Jan om Gods bi- warring. En dêrom is hja rêstich. Har jongste is yn Nederlan. Hwat dy docht, wit Janke einlings seis net. Ja, hy is slachtersfeint fansels, mar dan sit hy hjir en dan dér. Soms komt hy by har oanwaeijen, mei in boekje, üt- puoljend fan jild. Dan smyt hy har faek in briefke fan hündert ta. „Kinst dat wol misse, jong?” freget Janke dan. Mar hy lit har laitsjend de tüzenen sjen. Hja warskóget him dan om hwat to biwarjen foar de kweade dei. Mar dan laket er soargeleas. Nei in pear dagen giet er wer fuort. Janke wikselt dan it briefke fan hündert yn fjouwer fan fiif en tweintich en leit dy üt ’e wei yn in doaske yn ’t kammenet, hwant hja wit moai grif: oer in wike as hwat komt hy wer sünder in sint yn ’e büse. En dan freget er wer: „Hat mem ek hwat?” en kin hja him fjouwer kear bliid meitsje mei in briefke fan fiif en tweintich. Ja, ja, it aid wyfke is liep. De minsken yn ’e buorren flüsterje, dat Sjoerd wed- det op ’e hurddrr.verijen en oars ek wol. „Gokke” neame se dat. Der wit Janke net fan. Hja wit hielendal net iens hwat „gokke” is. ’t Wurd soe har dus ek neat sizze. Mar hja hat wol troch, dat it nét hielendal suver spul is. En dêrom is har bea ek ynmoedich foar dizze „jonge” it en dan beart de wyn noch raerder om ’e êlde toer. Mar dy hat al sa folie stoarmen meimakke. Janke is klear om nei tsjerke to gean. Hja wennet der flak by en hja is it wend om alle Sneinen twa kear to gean. De „nije” swarte jurk (dy’t nou al fyf tjin jier de „nije” west hat) is oan. Ek de kreaze swarte mantel (noch in erf- skip fan frou de Boer, in aid rinte- nierske). Om ’e hals een büntkraech fan murdefel, Alderwetsk, mar waerm. En op ’e holle it smel gouden earizer, altyd har stille gloarje. Alle Sneontojounen wriuwt se it efkes op mei in lapke mei hwat read kryt. En Sneintomoarns om acht üre, as hja it bytsje wurk, dat der is, oan kant hat, set hja it op. Der nimt hja altyd goed de tiid foar. Earst de tipmütse, dan it swarte mütske, dan it earizer en dan noch de flodder. Ek har gloarje! Hwant dy wasket hja seis en hwer sjucht men ea in floddermütse dy’t moaijer is as dy fan Janke? Ja, hwer sjucht men einlings noch in floddermütse? Hjir yn it doarp is Janke de iennichste noch dy’t in earizer draecht. En hoelang sil dat noch duorje? Janke set nou ’t earizerhuodtsje op. Stekt de brilledoaze yn ’e büse fan ’e jurk, de büsdoek en it pipermintsje- doaske ek. Dan sjucht hja noch efkes nei de kachel, nei de parren op ’e kom- foar en nei de kofje op it fjürstoofke en dan giet hja. Büten grypt meiiens de wyn har en wol d’r al fan troch gean mei har huodtsje. Hast üntglydt har it tsjerkeboek nou’t se taest om har holle- toai to rédden. Mar der is de nge, jon ge master al neist har. „Jow my mar in earm, beppe. En jou tsjerkeboek. Sje sa!” laket hy. Sa binne hja gau by de tsjerkedoar. Yn ’e foartsjerke set hy noch gau efkes har huodtsje rjocht en dan geane hja der yn. Janke sit yn ’e stuollen, hwer’t hja in plak forgees krige hat fan ’e diakens, fanwege de dollarbriefkes. Master skout der tichtby yn ’e losse banken. De minsken fine de jonge mas ter „sa aerdich en sa gewoan”. Nou ek wer, sa meilydsum foar ’t Ai de minske. Janke hat lykwols hiel hwat freonen. Hja hat net forgees goed fjir- tich jier mei de bollekoer roun. Mar nou hawwe de minsken it dochs wer mis. Master Douwe tinkt d’r net oan, om meilijen mei Janke to hawwen. Hy is noch jong en stelt tige bilang yn syn nij wenplak. Wol der graech hiel hwat fan witte. En sadwaende is ’r, foar in wike of hwat ris by Janke kommen. Dy hat hjir ommers seis en tachtich jier wenne. Hy woe ris in heal ürke mei har prate: hy kaem om trije üre en gong om acht üre wer fuort. Net, om- Us Aide doarpsge- noat, de hear Geart de Boer hat it feit bitinke kinnen, dat hy 50 jier efterien by deselde wurkjower wurksum west hat, n.l. by de fr. Feitsma (earen Zand stra en Feitsma). Lange jierren wie hy yn ’e skrep by de Aid Wommelsor boat en letter by de auto fan de firma en bistie syn wurk yn it ünderhAld fan it greate tsiispak- hüs. In bodder dy’t der wêze koe. As blyk fan weardearring krige de ju bilaris in goude horloazje. Hy sil nou syn libbensjoun slite yn it tehüs fan Alden fan dagen „Elim” to Boalsert. JIERFEEST EASTEREIN, 24 Mrt. De jongesklub „Thimotheus” hie yn ’e rin fan ’e wike de ütnoegingskaerten forstjürd foar har jierfeest. Dêrmei waerd sein: wy binne der klear foar. Nou, dat hat ek dizkear dan ek wer tige by tige bliken dien, hwant hwat hja joegen justerjoun wie fan de boppeste planke. It toanielstik „Wylde fügels” wie in ge niet, mar ek it Dübeld of Neat en it Mastklimmen waerd tige troch de oan- wêzigen weardearre. In lotterrj, dy’t yn it skoft hélden waerd brocht f 46.04 op. Easterein mei him lokkich priizgje oer it bisit fan springlibbene aktive jeugd- organisaesjes yn hokfoar formiddens de initiativen net ütgeane fan lieders, dy’t har üt de sloffen skreppe, mar hwer’t de aktiviteit opbloeit üt de formiddens seis, hwertroch it müglik is mei hwat goeds, hwat geefs foar it Ijocht to kom men, der likernóch kaem it slotwurd fan de lieder fan dizze joun, de hear Rispens op del. Hertlik tanke er allegearre, dy’t hoe dan ek, oan it slagjen fan dizze joun meiwurke hiene en sleat de feestjoun demei mei tankbea. In de afgelopen nacht zwaar onweer over geheel Nederland. Op verscheidene plaatsen ontstond brand door blikseminslag. Oct. B|jna de gehele maand Octo ber regen en nog eens regen. Het inzamelen van de bouwvruchten nam daardoor veel tgd in beslag. Nov. Grote betoging in Den Haag, uitgaande van het N. V. en de S. D. A. P. De leuze was: 40-urige werk week, geen loonsverlagingen, betere steunregeling voor de werklozen. Bijna 100.000 mensen namen aan de betoging deel. Dec. Is successie verleend aan de A. T. O. .(Algemene Transport On- dem.) te Utrecht voor een vaste autobusdienst Alkmaar-Leeuwar- den over de Afsluitdgk. 15 Dec. Frankrijk en België weigeren op de gestelde tgd de oorlogskosten te betalen. 16 Dec. De kosten van de Afsluitdgk bedroegen in totaal f 129.597.412. De raming was f 90.000.000. 22-23 Sept. In de afgelopen nacht is de baggermolen „Camili”, die ver voerd werd door de sleepboot „Else” in de golf van Biscaye gekanteld en gezonken, waarbij de 21-jarige J. Sperling en de 31-jarige C. Bas, beiden van Maassluis zijn omgeko men. 13-14 Oct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 3