NA VIJF JAAR AARZELEN WESTEUROPESE UNIE IS STERKER DAN E.D.G. de: regering Faure heeft al tijdens de U behandeling van de accoorden in de Senaat een reeks plannen aangekondigd om ook de politieke en economische sa menwerking der bij de accoorden be trokken landen uit te bouwen. We zul len op die plannen nu niet dieper ingaan, de praktijk zal moeten leren wat er van terecht komt. Zo in de loop der jaren Is men ten deze wat voorzichtig gewor den, maar hoopvol is zeker wel dat de Franse minister van buitenlandse zaken spoedig naar Bonn zal gaan om daar over een nauwe economische samenwer king van gedachten te wisselen: als dat de inleiding vormt van een betere ver standhouding van twee grote buursta ten, die sedert 1870 elkaar steeds naar het leven hebben gest: an, dan zal dat Blleen maar zjjn toe te juichen, mits die samenwerking niet ten koste gaat van de kleinere partners in de nieuwe ge meenschap. f 1200.— vogels Oud-Bolswarder schenkt volière voor DA3 zowel het Westen als Rusland prijs zullen stellen op een conferen tie wordt overigens ook toegeschreven aan het groeiend inzicht bij beide par tijen, dat een nieuwe oorlog, welke on herroepelijk het atoomwapen op de voorgrond zou brengen, moet worden vermeden, hoewel in het openbaar de Russen blijven doorhameren op het feit, dat zo’n oorlog wel de ondergang van de kapitalistische landen, maar niet de hunne zou betekenen. Buitenlands Overzicht Ineens happig op conferentie Frankrijk draait bij Unieke collectie Zuid-Amerikaanse kolihrrs Tweede Kamer heeft er vrede mee Wat zal de conferentie van Bandung brengen Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwaf Lat Qabe Skroar 51e Jaargang No. 26 Vrijdag 1 April 1955 PIET in het van Moeilijkheid. KAMEROVERZICHT Het telegram. ward. 1ste week April 1930 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Na korte ongesteldheid plotseling over leden de heer A. Wagenaar Azn., vanaf 1 Juli 1921 burgemeester van Workum, In de ouderdom van 38 jaar. De ouders van schoolgaande kinderen te Cornwerd wenden zich tot B. en W., in verband met de gevreesde opheffing van hun school. Met 8 tegen 6 stemmen aangenomen de verbouwing van de openbare lagere en ulo-school te Witmarsum. De grootste moeilijkheid bracht wel de reusachtige Nandoe met zich mee, een grote Zuid-Amerikaanse struisvogel het grootste exemplaar uit de collectie. Deze vogel is rechtstandig 2.20 m. hoog. Juist voor het afdrukken van ons blad wordt ons medegedeeld, dat de Nandoe in het park vannacht een ei heeft ge legd. Dit is naar schatting 3 en een half pond zwaar. Vrienden maakten bekend, Jullie stuur moet gewend; Ga met buurman verstandig es praten, Kom als gast in zijn tent, Licht daagt een nieuwe lent’ Voor je zelf en voor al je nazaten. Als je niet mee instemt. Dreigt je ’t isolement, Zeg es! heb je dat niet in de gaten? Frankrijk keek vrijwat zuur, Ondervond ’k heb een buur, Die mijn rust al een paar keer verstoorde. ’k Wil geen nieuw avontuur. Vrees maakt mij overstuur. Ik vertrouw niemand meer op zijn woorden; Goede raad bleek hier duur, Het kwam heftig in ’t vuur, Tegen alle Parijse accoorden. Frankrijk toonde zich wijs, ’t Werd een moeilijke reis; Faure die ’t eerste doelpunt vlot scoorde Hoop op een eenheid herrijst, Door een kil wolkengrijs. Wacht af, even een zonneglimp gloorde. Samenwerkingsbewijs, Ieder land dankt Parijs Voor de aanneming van de accoorden. In rau aei kin men net troch de glêzen smite Kerk en Vrede. Openbare vergadering in de Doele. Spreker de heer F. Schurer te Lemmer. Gelegenheid tot debat. En tree 20 cent. Namens het voorlopig'co mité: Ds J. Vink. Nederlands oudste radm-sportverslaggever George Hogenkamp (nestor van de Frese Elfsteden Rjjwieltochten), vierde zijn 80ste verjaardag Maandagavond was een receptie in het Minerva Paviljoen te Amsterdam georganiseerd. Van 1. n. r,: George Hogenkamp, Kees Fallenears, Oor Blekemolen jweorriftter Hrd«iging-<'ornitê) en Jan Pijnenburg door afgevaardigden uit vijftien lan den. AI deze nieuwe ontwikkelingen moesten deze week door de Tweede Kamer wor den bezien. Het was een debat over de „Parijse protocollen”, zoals dat gewich- Het aantal leerlingen der ulo-school te Witmarsum neemt gestadig toe. De nieuwe cursus is begonnen met 29 leer lingen, zodat thans reeds 53 leerlingen in het totaal de lessen volgen. Op de avond van 7 April werd inge broken in de CVO-school te Bolsward. De lessenaar, waarin het gespaarde geld voor een vacantiereisje werd open gebroken. Een bedrag van ongeveer 60 gulden werd ontvreemd. De Raad van de Franse republiek vroeger noemde men het de Senaat heeft met flinke meerderheid de Parijse accoorden aan genomen en daarmee is een eind gekomen aan de vijfjarige periode van aarzelen, welke Frankrijks internationale positie geen goed gedaan heeft. Maar nu president Heuss van West-Duitsland de accoorden ook al getekend heeft, mag men met enig vertrouwen de ontwikkeling van de West-Europese samenwerking tegemoet zien, niet alleen op militair, maar ook op politiek en economisch gebied, want de Beneluxlanden, die de accoorden nog moeten goed keuren, zullen dat ongetwijfeld ook doen. Na de mislukking van het E. D. G.-Verdrag dat in eeh mid- zomernacht van 1954 niet door het Franse Parlement in behande ling werd genomen is in grote haast gezocht naar andere oplos singen. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, zorgde voor een conferentie in Londen, de resultaten daarvan werden later te Parijs definitief geregeld. bulance van de Dierenbescherming haal de hier de kostbare collectie vogels van boord. Dit was nodig omdat enige van de dieren zeeziek waren geworden. Per telegram werd Bolsward op de hoogte gesteld van de aankomst en direct heeft men de handen ineengeslagen om de no dige maatregelen te treffen, want reeds gisteravond omstreeks 9 uur werd het transport alhier verwacht. tig heet. Behalve de communisten had geen een Kamerlid bezwaar tegen de West-Europese Unie en dus ook niet tegen de herbewapening van W.-Duits- land. Men zag deze noodzaak daarvan ter dege in. Natuurlijk waarschuwde de één wat feller tegen eventuele gevaren dan de ander, maar het eindresultaat bleef toch hetzelfde, grote blijdschap was er zelfs over de deelneming van Engeland. Nu is het niet zo, dat onze volksverte genwoordigers de gedachte aan de een heid van Europa zonder meer overboord hebben gegooid. In grote meerderheid waren zij voor de Kolen- en Staalge meenschap en voor de Europese Defen sie Gemeenschap. Dus voor organen met een boven-nationaal gezag. Of nog an ders gezegd: voor een Europese Rege ring voor Kolen en Staal en de Defensie. Het overdragen van een deel der natio nale zelfstandigheid op beperkte ter reinen achten onze politici nu eenmaal noodzakeljjk. Ten eerste om Europa po litiek gezond te maken (geen oorlog meer tussen Frankrijk en Duitsland) en ten tweede om de welvaart te kunnen verhogen. De West-Europese Unie heeft niets supra-nationaal. En zo liep het debat eigenlijk over de vraag: hoe krijgen we de supra-natio- nale wagen weer op gang? De menin gen liepen daarover nogal uiteen. In ieder geval stond het vast, dat men niet te hard van stapel wilde lopen. Van een verdere uitbreiding van de K. S. G., met andere taken, wilde de meerderheid niet weten. De West-Europese Unie mag men niet gebruiken voor de verdere een wording van Europa. Engeland kan dit nu eenmaal niet gedogen. De enige af gevaardigde, die daar wel iets voor voel de, was de heer v. d. Goes van Naters (arb.), maar de meeste andere sprekers waren het eens met de heer Bruins Slot (a.r.) dat het adviserende element zó moet gaan werken, dat de Engelsen er aardigheid in krijgen. Wie weet wat er dan nog gaat gebeuren. De integratie-wagen kan weer op gang worden gebracht door een Benelux- initiatief. Als de samenwerking tussen de drie landen er eenmaal is, hebben zjj een groter economisch potentieel dan Frankrjjk. Daar zitten mogelijkheden in en verscheidene afgevaardigden hebben daar dan ook op gedoeld. En verder valt van de discussie eigenlijk alleen maar te vertellen, dat minister Beyen prac- tisch geen bestrijding ondervond. De communisten waren eenlingen. En als dat eenmaal het geval is, dan is de aar digheid van het debat af. Hoe belang rijk het onderwerp was, de Kamer had in eerste Instantie in zes uur tijds haar mening verteld. De overige vogels, meer dan 290 in ge tal, zijn ondergebracht bij leden van de Volière-vereniging „Zang en fleur”. Hierbij zijn vogels in allerlei kleur en van diverse pluimage. Ook sprekende vogels ontbreken niet en in menige woning kan men vanmorgen een welge meend en vriendelijk „Good morning!’* horen. Zoals gezegd, bevat de collectie ook de kleinste vogels ter wereld, de z.g. lilliput-kolibri's, die kunnen nestelen en jongen groot brengen in een pijpekop. Als extra attractie zullen deze vogeltjes indien de zon schijnt vanmiddag tussen 4 en 6 uur worden losgelaten in de aanplakkastjes van Bolswardia en R. E. S., resn. Snekerpoort en Grote Dijlakker. In beide kastjes is een pjjpe- kop gelegd, benevens enig paardehaar. Indien de vogeltjes aanstalten maken tot nestelen, zal men zolang de ech te volière nog niet gereed is deze plaats willen handhaven. De tralies van de meeste Bolswardse kooien zijn n.I. te wijd voor deze vogel tjes, zodat deze kastjes een ideaal plek-* je vormen. De vogeltjes zullen dan ook wel veel bekijks hebben, evenals de Nan doe in de muziektent. Zijn benen zijn in staat een trap te ge ven, waarbij gemakkelrjk iemand be wusteloos kan worden geslagen. Ge blinddoekt heeft men gisteravond het dier naar het Park geleid, waar reeds een „kermisbed” was opgemaakt in de oude muziektent, die voor dit doel door gemeentewerken geheel met tralies was afgesloten. VAN Westelijke zijde schijnt er nu plotseling zo’n gretige belangstel ling voor zo’n conferentie te zijn, dat men zich gaat afvragen of deze gretig heid de onderhandelingspositie van het Westen op zo’n conferentie al niet bij voorbaat schaadt. Hier in het Westen is steeds betoogd, dat als de Parijse ac coorden eenmaal waren aangenomen 't Westen een dusdanig sterke positie zou innemen, dat men uit kracht daarvan wel met de Russen zou kunnen onder handelen, maar als men zjch thans zo happig op zo’n conferentie toont, wekt dat eer een indruk van zwakheid dan van kracht. Gelukkig mogen we daar om haast wel zeggen, krijgen we echter diezelfde indruk van happigheid van Ten deze dienen deze partners echter wel degelijk een oog in het zeil te hou den. Trouwens de gehele toestand moet nog met enige voorzichtigheid bekeken Worden. Daar is n.1. een conferentie der grote Vier in de maak. En het zijn niet alleen maar Frankrijk en Engeland, die ronduit er voor uitkomen, dat ze zo’n conferentie wensen. Niettegenstaande minister Dulles nog enkele dagen tevoren bekend gemaakt had dat een conferentie met de Russen Amerika alleen welkom was als tevoren vaststond, dat er kans was op overeen stemming over het Duitse en Oosten rijkse vraagstuk, kwam president Eisen hower op zijn persconferentie van vo rige week met de verklaring, dat er misschien een conferentie zonder een bepaalde agenda kon worden gehouden, een idee, dat zoals bekend Churchill al lang heeft gekoesterd. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jongs Nieuwsblad heeft moeten beloven geen aanval te gen Oost-Duitsland te beginnen om de hereniging te bewerkstelligen. En bo vendien dat is wel het belangrijkste de Amerikaanse, Engelse en Franse troepen blijven in West-Duitsland ge- ■stationneerd. Deze beperkingen doen de herbewapeningspeil wel enigszins ver gulden. Voor Engeland was de verwerping van de D. G. aanleiding om nauwere mi litaire banden met het Europese conti nent aan te knopen. De Engelsman wenste met de E. D. G. niet in zee te gaan, omdat hij in geen enkel opzicht bereid is een deel van zijn souvereiniteit af te staan. Hij heeft, zo zegt hij, niet alleen met West-Europa, maar met *t gehele Britse Gemenebest te maken, ’n rijk, dat over de gehele wereld ligt ver spreid. Maar toen we na de verwerping van het E. D. G.-verdrag in de im passe zaten, heeft de Engelse regering ons daaruit gehaald. Zij heeft beloofd v;er divisies op het vaste land te sta- tionneren, benevens haar tweede tacti sche luchtvloot. Dat was een belofte van belang. En al mocht de E. D. G. dan sterker zijn naar zijn vorm, deze nieuwe West-Europese Unie. Om Duitsland te kunnen herbewapenen jzou het eerst weer souverein moeten j worden verklaard. Tien jaar na zijn ne- digd, dat het blijkbaar meer hecht aan!derlaaS is het nu zover. West-Duits- propaganda dan aan ontwapening. <land wordt weer een zelfstandige staat. En het wordt opgenomen in de N.A.T.O. en de West-Europese Unie. Deze laat ste is een uitbouw van de Westerse Unie Dus van een verdrag dat enige jaren na de bevrijding is gesloten tussen En geland, Frankrijk en de Benelux-landen met de bedoeling elkander bij te staan in geval van oorlog. Duitsland en Italië zijn nu ook tot de Westerse Unie toege laten en daarom heeft men het verdrag West-Europese Unie genoemd. Zij wordt bestuurd door de raad van ministers, die besluiten neemt bij meerderheid van stemmen, terwijl zij tevens een Parle ment heeft, dat echter niet meer kan doen dan adviseren. Dat Parlement wordt gevormd uit de parlementariërs van de zeven deelnemende landen, die door tftt’hg hebben fn de Raad van Europa E’EN propaganda, welke ditmaal voor- al gericht zou zijn op de Aziatische en Afrikaanse volken, welke volgende maand te Bandung in conferentie bijeen komen en welke onder de indruk moe ten worden gebracht van de vredelie vendheid der communistische landen rood China zal op die conferentie daar op nog wel eens extra de nadruk leg gen en van de oorlogszuchtigheid en het kolonialistisch streven van spe ciaal Amerika. In deze voorstelling van zaken speelt natuurlijk de Formosa- kwestie een rol. Op dit punt weten de Amerikanen nog van geen wijken en dat is rood China ook nog eens duidelijk gemaakt x India, waar men verzekert, dat Peking Straatsburg, welke wordt gevormd er daarom voorlopig niet aan zal den ken dat eiland aan te vallen. Anders schijnt het met de eilandjes Que- tnoy en Matsoe voor te staan. De rode Chinezen voelen zich hier sterker om dat deze eilandjes vlak onder hun kust liggen, zij zouden de positie van een Amerikaanse vloot, welke hier Tsjang Kai Sjeks strijdkrachten zou willen bij staan, zeer onaangenaam kunnen ma ken. Het ontbreekt in het Westen niet aan waarschuwingen aan het adres van Washington om zich niet in dit wespen nest te steken, zowel Engeland als Ca nada hebben die de laatste tijd gegeven. Maar de Amerikanen weigeren tot nog toe hardnekkig hun standpunt ten op zichte van de verdediging van deze eilandjes te preciseren. En zo blijft de positie in Azië zorgwek kend voor het Westen. En des te zorg wekkender, omdat Pakistan, een der bondgenoten van de Ver. Staten in dat werelddeel, in de greep van zeer ern stige binnenlandse moeilijkheden ver keert, en het in Zuid Vietnam, in Indo China dus, ook al valt te betwijfelen of de pro Amerikaanse premier Diem zich zal weten te handhaven tegen de Viet- mlnh-aanhang en het verzet van enige religieuze sekten, die over eigen leger tjes beschikken. Dat Engelse initiatief was hoogst be langrijk. De verwerping van het E. D. G.-verdrag betekende de niet-inschake- ling van Wesf-Duitsland in de N.A.T.O. Dat was een ernstige zaak. Een onbe wapend Duitsland wil zeggen, dat N.- Oost Nederland niet kan worden verde digd. En als een groot deel van ons land achter de Ussel zonder slag of stoot een prooi kan worden van een eventuele overweldiger, dan is dit van belang voor de verdediging van West- Europa. Met dit ene argument kan men de noodzaak van een herbewapening van West-Duitsland reeds aantonen. Het is begrijpelijk, dat, als men zich verder in deze zaak verdiept, rr nog talloze an dere argumenten te vinden zijn. Nu had het E. D. G.-verdrag ongetwijfeld het Modevakschool, Harlingerstr. 13, Bols- De nieuwe cursussen beginnen Weer. J. V. d. Vliet en Y. Klom, gedipl. leraressen. pRACTISCH lijkt dat het einde x de illusie te betekenen, dat Duits land binnen afzienbare tijd herenigd zal worden, het denkbeeld van de handha ving van de toestand, zoals deze nu is, van de status quo, schijnt dus te heb ben gezegevierd. Maar dat is helemaal niet wat de nieuwe partner in de weste lijke samenwerking, W. Duitsland, wil. Dr Adenauer heeft de Duitse bondsdag een en andermaal verzekerd, dat, als W.-Duitsland deel uitmaakte van het Westelijk blok, de tijd rijp zou zijn voor overleg met de Russen over een her eniging van Duitsland. En direct nadat de Franse Senaat de Parijse accoorden had aangenomen, werd in tal van Duit se bladen verklaard, dat de westelijke landen zich nu hebben verbonden in sa menwerking met de Duitsers, te zullen trachten de eenheid van Duitsland te herstellen. Men ziet dus, dat bet bij een ontmoe ting van de grote Vier voor het Westen niet zo gemakkelijk zal zijn zich te ver enigen met de handhaving van de be staande toestand, daar zullen de Duit sers wel voor zorgen, die als ze zich neerleggen bij de huidige toestand, ook meteen het Saarland opgeven; het is heel goed mogelijk, dat op zo’n confe rentie de hechtheid van de westelijke samenwerking opnieuw aan een zware proef zal worden onderworpen en dat de Russen daarop zullen aansturen ook. Zoals uit tal van artikelen in ons blad is gebleken, wordt dit door oud-Bols- warders, die reeds voor jaren zijn ge ëmigreerd als het ware nog gespeld. Het is geen wonder, dat de grootse plannen, die Bolsward in verband met de eeuwfeesten koestert, ook ja vooral op de oud-stadgenoten in Ame rika en elders grote indruk maken. Zo ging het met Mr. Steffen Harkema, die thans (na een avontuurlijk bestaan in Zuid-Amerika) in Argentinië een grote onderneming bezit en nog steeds een trouw lezer van ons blad is. Oud-Bolswarders hebben Steffen nog wel gekend. Hjj was rond 1900 loopjon- ben bij de gemeente-reiniging alhier. Als oudste uit een gezin van 16 kinderen, moest hij n.I. reeds op 10-jarige leeftijd de handen uit de mouw steken. Toen de wet op de kinderarbeid hem „werkeloos” maakte, trok Steffen er spoedig op uit. Eerst ging het hem niet naar wens, maar met een ongelofelijk doorzettings vermogen wist hij zich door alle moei lijkheden heen te slaan, totdat Fortuna hem gunstig gezind bleek en hij in en kele jaren carrière maakte. Bolsward vergat hij echter nimmer en nu hij las van de plannen, een volière aan te bieden, meende hij zijn steentje te moeten bijdragen.. Mr. Harkema gaf deskundigen opdracht in Zuid-Amerika een exclusieve collectie vogels te kopen en gaf daarbij de wens te kennen, dat deze zowel de grootste als de kleinste vogel van dit werelddeel zou moeten bevatten. Russische zijde. Moskou had tot nog toe steeds gezegd, dat een viermogendheden conferentie geen zin meer zou hebben als ’t Westen de Parijse accoorden aan vaard had. Maar eind vorige week, toen het al vast stond dat Frankrijk deze accoorden zou aannemen en de West- Duitse president ze al had getekend, kwam de Russische premier, maar schalk Boelganin verzekeren, dat hij ’t denkbeeld van president Eisenhower om een conferentie der grote mogendheden toejuichte, mits die conferentie zou bij dragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. En Boelganin stelde daarbij ook niet eens meer de, voor de Ver. Staten onmogelijk aan vaardbare voorwaarde, dat communis tisch China ook op zo'n conferentie ver tegenwoordigd zou zijn. Beide partijen verlangen dus naar een ontmoeting maar het is de vraag of er een basis zal kunnen worden gelegd Voor een belangrijke mate van overeen stemming. Op een ondergeschikt punt als het vredesverdrag met Oostenrijk schijnt de kans daarvoor nu wel aanwe zig te zijn, als het Westen genoegen neemt met een neutralisatie van dat land. Maar dan is er het Duitse vraag stuk, dat geheel andere aspecten heeft gekregen nu West-Duitsland Westelijk blok is opgenomen. Het leuke was, dat Mr. Harkema de Volière-commissie te Bolsward totaal onkundig Van zijn voornemen heeft ge laten. De vogels waren reeds inge scheept, voordat er iets van uitlekte. Doordat zich op de vrachtboot s.s. „Pre sidente Peron” een Bolswarder pas sagier bevond, was het plan om Bols ward te verrassen, weliswaar aan en kele Bolswarders bekend, maar deze logische en chemische wapenen mogen i wisten het geheim te bewaren, produceren. Het zal met meer dan 121 Gistermorgen meerde de „Presidente te Hoek van Holland. Een am- Toch blijft de ontwapeningsconferentie te Londen nog weinig voortgang maken al deden het Westen en de Russen el kaar kleine concessies. Maar de hoofd zaak blijft een stelsel van waterdichte controle te ontwerpen, dat beide par tijen bevredigt, terwijl de Russen vast houden aan hun voorstel, dat de strijd krachten van alle landen als eerste faze van de ontwapening met een derde verminderd zouden worden, waardoor Rusland verhoudingsgewijs toch nog de sterkste strijdkrachten op de been zou houden. De westelijke mogendheden streven daarentegen naar een beperking welke een zeker evenwicht van sterkte tussen het Oosten en Westen in het leven roept. Het doet ook niet prettig j opzet is sterker naar de inhoud. Want aan, dat Rusland de eerste faze van be- wat de E. D. G. niet lukte, lukte de perking der strijdkrachten zou willen West-Europese Unie: nauwe banden doen ingaan op 1 Januari 1955, d. w. z. met Engeland, dat overigens in het ka- dat West-Duitsland, dat toen nog geen der van de N.A.T.O. West-Europa toch man onder de wapenen had, helemaalniet in de steek zou hebben gelaten, niet aan bewapening zou toekomen. Van westelijke zijde is, omdat de Russen zich niet houden aan de voor de bespre kingen in deze conferentie geldende ge heimhouding, Moskou er van beschul- voordeel, dat we niet te maken kregen met een nationaal Duits leger. Want de Duitre regering moest evenals de re geringen van Benelux, Frankrijk en Ita lië de souvereiniteit over het leger opdragen aan een commissariaat, dat een Europese defensie politiek zou gaan voeren. Toen dit ve-rdrag mislukte, was'*t dui delijk, dat Duitsland toch herbewa pend moest worden en wel op de nor male bondgenootschappelijke manier. Toch is men er op de conferenties te Londen en Parijs nog in geslaagd om enige beperkingen aan te brengen. Zo zsl Duitsland geen atomische, bacterio- dfvisies op de been mogen brengen, hetjperon

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1