In zes KRISKRAS door Nederland jaar werd verrassend veel bereikt, maar.... nog geen garantie een massale Sowjet-agressie te kunnen weerstaan Fan de Martinytoer Hoogste dool: de derde wereldoorlog vermijden Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ’J'oen us hjoed p p to sizzen De krantebisoarger fan Wommels Hwat hat (jabe Skroar Dinsdag 5 April 1955 51e Jaargang No. 27 PYT. Tj. de J. 4 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Op 1 April herdacht de werkman J. Bruinsma het feit, dat hij voor 60 jaar als leerjongen in dienst trad bij de man- denmakerij van R. van der Meulen. Tengevolge van de storm geraakte te genover Gaast een schip op het strand, ’s Morgens ontdekte men 3 man in de mast. Rappe mannen uit Gaast, Mak- kum en Hindeloopen togen uit om hen uit hun benarde positie te redden. 4 April: Geboren: Johannes, zv D. B. Eerdmans en H. Eerdmans-Spijksma. Donderdag 6 April werden er pl.m. 1000 kievitseieren aangevoerd te Bolsward. De prijs was 19-22 cent' per stuk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolswaïd Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Prinses Wilhelmina onthult standbeeld. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal Woens dag 4 Mei ’s morgens 11 uur, het stand beeld, waarmede de nagedachtenis zal worden geëerd van Tante Riek, (wijlen mevrouw H. KuipersRietberg) in het plantsoen naast het gemeentehuis te Winterswijk onthullen. Tante Riek ver vulde, zoals bekend is, in het verzet een grote rol; zij stierf in 1944 in het vrou wenkamp Ravensbrück. Het beeld is ge maakt door de beeldhouwer G. Bolhuis uit Amsterdam. Negende jeugdherberg in Friesland ge opend. In het Friese watersportcentrum Grouw aan de rand van het Pikmeer heeft burgemeester R. Walda van Idaar- deradeel de negende jeugdherberg in Friesland geopend. Deze jeugdherberg is ondergebracht in het verbouwde voor malige tehuis voor bejaarden en zal te vens de functie van Dorpshuis, vervul len. Schoolboekje over bevrjjding. Onmiddel- In de leeftijd van 73 jaar is te Santpoort overleden de heer Dirk Nijland bekend schilder en graficus. Prof. Kernkamp zal binnenkort zyn werk hervatten. De minister van Overzeese gebiedsdelen, prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp, die geruime tijd wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kon ver richten, is thans zover hersteld, dat hij op Maandag 18 April het beheer van zijn departement weer op zich zal kunnen nemen. Stéfêst twaris yn ’e wike Kaem hy middeis efkes del; Doarpsgenoaten lieten ’t blike, Us ald-freon is goed yn tel In boskje kranten ünder ’e earm, Gong hy fluch tan doar oant doar, Graech waerd in amerij peteare Yn ’e styl fan Gabe Skroar. Elk dy’t murk, hy kin syn wurdsje ’t Sin stiet trochstrings wakker skoan, Alles, greate en lytse putsjes Naem hy hwer’t it him foardie oan Oeral koe hwat mei fortsjinne, ’t Hindert suver neat hwat fak. Hy woe der as feint foar rinne, Wis yn alle silen mak. Deskundige voor de Vijzelstraat. Dr. Ir. J. Emmen, oud-directeur van de afdeling Constructie van de Rijksgebouwendienst In ring om ’e sinne moat yn wetter torinne 1ste week April 1905 M. P. VAN STRATEN, Puorren 3. Kimswert. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardscbe Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad foarhAldt yn har striid foar in rjucht- feardige fordieling fan it nationale yn- kommen deselde wapens to brüken as de oare maetskiplike groepearingen. Hwat is hjirfan de bidoeling? It wapen to hantearjen fan de fakbounen of to prebearjen yn yntellektueel opsicht by to kommen? It eerste wol der by my net yn, omt dit yn striid wéze soe mei de libbens- en minskeskóging fan de hear de Jong. It oare hoecht net yn ’t geding brocht to wurden, omt it bisyk- jen mei redenearingen de oaren to oer- stjügjen nea hwat birikt wurde kin. Se witte der blikskaterse goed, hoe’t de foarke yn ’e stille sit. Fan nature is Nederlan in mienskip mei in sterk agraryske ynslach. De middels fan bistean geane as fansels de kant üt fan de Lanbou. Us lin is in grounstof- earm lin, dêrom sprekt it hast fansels, dat de bifolking om de mage it swijen op to lizzen, har heil yn ’e groun socht. De lannen, dy’t seis grounstoffen hiene, koene har wer mear üntjaen, nei de yn- dustriële bidriuwen. En dér sit nou de hiele saek op fèst. De natuerlike tsjin- stelling: stêd, dus hannel en yndustry en plattelün, dus lan- en tünbou, komt by alle problemen min of mear om ’e hoeke. Dit héldt yn, dat de yndustry en de stêdden .c greatste bilang hawwe by goedkeap iten, hwant wurdt der it lib- ben fan de wurknimmers djür, dan moatte de leanen omheech en de kon- kurrinsjekrêft wurdt minder of fait al- hiel ynmekoar, mei as gefolch greate wurkleazens. De bilanghawwende groe pen üt hannel, skipfeart en yndustry binne der altyd op üt har ynfloed op polityk en publike opiny dy kant üt to stjüren. Tsjin dizze» eftergroun moat te alle ekonomyske problemen ek dy fan de lanbou bisjoen wurdj. Bart dit net, brül.t men by de sköging fan de mienskip dit ütgongspunt net, dan sil ek de fomimstichste redenearing ta forkearde konklüzjes komma. Dit moat dus ek it ütgongspunt wéze as wy üs ynlitte mei de minder gun stige perspektiven foar lin- en tünbw. Door de grote droogte kunnen de weide vogels geen voedsel vinden Zelfs am bitieuze zoekers laten de pols maar rus ten. gemaakt. De gemiddelde etmaaltempe- ratuur heeft in De Bilt 3.0 graad Cel sius onder normaal. Maart 1917 was even koud, maar voor een koude Maart moeten w(j 67 jaar, tot 1883, terug gaan. Er werden in De Bilt 22 vorst- dagen waargenomen. In de laatste hon derd jaar kwamen slechts drie lente maanden met een groter aantal vorst- dagen voor. Meisje redt haar zusje van drie. Het 3- jarig meisje Heremina B. Munnik viel te Amsterdam bij het spelen langs de wallekant van de ringvaart in Oost in het water. Zij werd door het kordate op treden van haar 9-jarig zusje Annechine van verdrinking gered. Moarns mei it petroaljekarke, Like goed as 't koeke-guod, Faken koe syn skil biharke, Stil: in nijtsje.siz it fuort. En syn lüd klonk oer de buorren Lyk in heldere brünsen klok, Sa hat hy de tiid forduorre, Libben - drokte - fleur en lok. IN TROU LEZER OAN IT WURD len fan de trouwe lêzers vafl dit hoekje hat de muoite nomd om syn sjenswize oan de Redaksje witte to litten oer de maetskiplike posysje fan de plattetóns- bifolking. Alhoewol it gjin regel wurde kin, wolle wy him foar dizkear de plak- romte jaen, dy’t foar dit doel biskikber is. It is dus hjoed in oare kok, dy’t it miel klear makke- hat en üt aerd fan de saek is de forantwurding foar it menu foar him. It is mei mear of minder nocht, dat ik de stikken ünder de Martinytoer lês. Dizze stikken fan de hear Tj. de Jong, dy’t wy wike oan wike léze kinne yn it Boalserter Nijsblêd ünderskiede har ren fan oare publikaesjes faken troch in flotte en tige lêzbe-e foarm. Yn it op ien nei léste stik Vket my de visy fan de hear de Jong m’nder konkreet, hwer’t hy de boeren of lit üs sizze de agrariërs Hwant al is tige goedkeap iten in lib- benskwesje foar stêd en yndustry, dan hêldt dit noch net yn, dat men op it plattel&n wer foar in rkats arbeidzje moat. Stéfêst twaris yn ’e wike, Wie hy middeis op en paed, Fiif en tritich jier bisiker, Krig’ er krante-emeritaet. Nea bisoargersplicht forsomme, Sokke tsjinners bliuw’ üs djür; Mei weardearring seit hiel Wommels: Hulde en tank oan W. de Boer! ZES JAREN NATO IN DE PRAKTIJK Dit met grote kennis van zaken en verrassende eerlijkheid samenge stelde artikel werd geschreven door Generaal Alfred V. Gruenther, Geallieerd Opperbevelhebber in Europa, ter gelegenheid van het zesjarig bestaan van de NATO op 4 April 1955. Het werd ons blad ter beschikking gesteld door bemiddeling van de United Nation States Information Service te Den Haag, waarvoor we zeer erkentelijk zijn. derwjjzers van lagere en ulo-scholeri in Amsterdam een boekje ter hand worden gesteld, dat de titel draagt: „Wilt al uw daghen dit wonder bijzonder ge- dencken toch.” Dit boekje, dat is sa mengesteld door de Onderwijs-commis- sie ter voorbereiding van de herden kingsdagen 4 en 5 Mei 1955, zal in de laatste tien dagen vóór de vierde Mei in de klassen worden behandeld. Het bevat, behalve vertelstof, ook een aan tal suggesties voor tekeningen, waar door de commissie de herdenking een diepere betekenis voor de leerlingen hoopt te geven. Maart zelden zó koud. De lentemaand heeft dit jaar een heel slechte beurt Onderzoek oestercultures in Wemeldin- ge. Naar het ANP verneemt, zal te Wemeldinge een substation worden ge vestigd van het rijksinstituut voor visse- rij-onderzoek te Bergen op Zoom. In dit station zullen onderzoekingen worden gedaan met betrekking tot de oester cultures. Twee Nederlandse balletten naar Duits land. Het Nederlandse Ballet is geën gageerd voor twee voorstellingen (6 en 7 Augustus) in de Europese weke-n in Passau. Voorts is een toumée in voor bereiding voor de tweede helft van Juni waarvoor reeds enige Duitse schouw burgen zijn besproken. Ook het Ballet der Lage Landen gaat naar Duitsland en wel voor de gala-avond op 9 April in de Kurzaal te Bad-Baden, georgani seerd door de speelbank aldaar. Bom btf spoorbaan gevonden. Langs het perron van het station Culemborg der N.S. is een projectiel aangetroffen. De stationschef heeft onmiddellijk de personentreinen over enkel spoor geleid. De Mijnopruimingsdienst heeft het pro jectiel, een bom van 60 kg., verwij derd. Niet gestopt voor brigadiertje. De kan tonrechter te Winschoten heeft de vis handelaar J. S. uit Ter Apel veroordeeld tot f 100 boete met een half jaar voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid en een proeftijd van 2 jaar. De man was ondanks het door ’n dienst doend jeugd-verkeersbrigadiertje gege ven stopteken doorgereden. Schoolkin deren en verkeersbrigadiertjes moesten zich in allerijl in veiligheid stellen. Raadsleden gaan collecteren. In de ge houden raadsvergadering van de ge meente Winterswijk hebben de 19 raads leden unaniem besloten als collectan ten op te treden bij de van 27 April tot Mei a.s. te houden inzamelingsactie van de Stichting 1940-1945. Gestolen geld terug? Een familie te Eindhoven vond in haar brievenbus drie gloednieuwe bankjes van 100 gulden en daar deze familie verleden jaar f 300. werd ontstolen, neemt zij nu aan, dat de dief zijn buit heeft teruggebracht. Hoge vrachttarieven. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Neder landse Spoorwegen gemachtigd het ta rief voor wagenladingen met ingang van 1 Mei te verhogen. Prof. Waterink ere-doctor. De Uniyer- siteit te Potchefstroom verleende prof, dr J. Waterink, rector-magnificus der V. U. te Amsterdam het ere-doctoraat in de paedagogiek. Dirk N|jland overleden. Nog geen garantie Het is in één woord een wonder wat hier werd bereikt. Wanneer wij bedenken dat de Sowjet strijdkrachten in het geheel niet gedemobiliseerd werden en dat onze strijdkrachten in Januari 1951 op zulk een laag peil stonden wat getalsterkte be treft, dan zou er inderdaad van een won der sprake zijn indien onze macht thans reeds groot genoeg was om met succes een massale Sowjet agressie te weerstaan; dit kunnen wij evenwel nog niet ga ran- Dodelijke klap tijdens ruzie. In de keu ken van een hotel aan het Damrak te Amsterdam is de tweede chef van de spoelkeuken, de 41-jarige heer L. Voer man bjj een ruzie met een collega zo ern stig gewond dat hij enkele uren later in het Binnengasthuis overleed. De 31- jarige bordenwasser A. van S. die zijn chef met de scherpe kant van een pan op het hoofd had geslagpn, werd door de politie in zijn woning gearresteerd. Passiespelen te Tegelen. De première voor het Passiespel te Tegelen is vast gesteld op Hemelvaartsdag 19 Mei. Politie corrigeerde drie telepathen. Een jaar geleden werden van een bejaarde man B. te Roosendaal, zijn spaarduitjes tot een bedrag van f 4250, gestolen. Drie telepathen door de bestolene geraad pleegd, wezen een 79-jarige buurvrouw als de schuldige aan. De politie heeft dezer dagen de buurvrouw van alle blaam weten te zuiveren. Een 16-jarige jongen, familie van de bestolene, werd wegens kleine diefstallen aangehouden en bij het verhoor viel hjj door de mand. Hij bekende dat hij begonnen was geld van de bejaarde man weg te nemen, omdat het daar „te grijp” lag. Varen wordt duurder. Alle Nederlandse en buitenlandse scheepvaartmaatschap pijen, die op het Verre Oosten varen, be sloten tot verhoging van de passage- tarieven, De verhoging gaat 1 Mei in. Vrij wonen in Den Haag. Het Haagse gemeentebestuur heeft besloten de wo ningen, die tot stand komen met behulp van de nieuwe premieregeling, welke minister Witte heeft afgekondigd, vrij te laten van de bemoeienis van het bu reau voor de huisvesting. Toekomstige bewoners van deze woningen behoeven slechts aan te tonen, dat zij hun werk kring in Den Haag hebben. Met de pre mieregeling wil minister Witte de parti culiere woningbouw bevorderen. Schiedamse drieling. Het gezin Schet- tersSchuurbier aan de Slachthuislaan te Schiedam is verrijkt met een drieling een jongen en twee meisjes. Leo, Hannie en Elsje wegen resp. 1750, 4000 en 2800 gram. Friesland krijgt F.M. zendstations. Door Piet de Vries, architect BNA, Drijf- streek te Leeuwarden, is namens de Ver. van Radio-omroep PTT te ’s-Gra- venhage onderhands aanbesteed het bouwen van een Radio Zendstation t. Irnsum. De veehouder B. Groenhof in het Hei denschap schafte een z.g. windmotor aan. De voorlopige resultaten zijn gun stig. Christen-zijn,. De- Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft in een herder lijk schrijven het onderwerp Christen- zijn in de Nederlandse samenleving uit voerig behandeld. De beer werd afgemaakt. Casto, een Russische bruine beer, die uit circus Boitini te Apeldoorn ontvluchtte, was na zijn „arrestatie’’ zo zenuwachtig, dat het dier moes| worden doodgescho ten. Eenhoofdig opperbevel Om te beginnen bestond er geen een hoofdig opperbevel. Toen kwam de invasie van Zuid-Korea in de zomer van 1950. De NATO-landen realiseerden zich dat het van het aller grootste belang was onverwijld maatre, gelen te nemen voor de verdediging van Europa tegen wat naar alle schijn een op handen zijnde invasie vanuit het Oosten was en zij besloten daarom over te gaan tot oprichting van een Opperbevel voor Europa het eerste dat ooit in vredestijd tot stand was gekomen. Met algemene stemmen werd Generaal Dwight D. Eisenhower tot Opperbevelhebber geko zen. Voor het bekleden van zijn nieuwe post scheept hij zich in Januari 1951 naar Europa in en richtte zijn hoofdkwartier in Parijs op. Drie dagen na zijn aankomst begon Generaal Eisenhower een korte tournee door de aangesloten landen en hij constateerde daarbij dat er feitelijk geen strijdkrachten aanwezig waren om met succes weerstand te kunnen bieden aan agressie. Bovendien bestond voor het gebruik van waren. er geen enkel plan de troepen, die er vandaag een daad van agressie zou plaats vinden. Wïj zouden een uitstekende de fensie kunnen ontplooien. Onze strijd krachten zijn drie of vier maal zo sterk in aantal als ten tijde dat Generaal Eisen hower in Europa kwam en wat de paraat heid en uitrusting betreft is deze verhou,- ding nog gunstiger toen bezaten wij 15 vliegvelden, nu 130, toen hadden wij de grootste moeite de verbindingen te onderhouden, nu bezitten wij een uitste kend netwerk van verbindingen. deren. Onze strijdkrachten zouden dap per en doeltreffend strijden, maar zij zijn nog niet sterk genoeg om met redelijke zekerheid onze missie tot een goed eit.de te brengen. Om die reden adviseren wij nog meerdere strijdkrachten ter beschik king te stellen. Het was onvermijdelijk dat wij in onze plannen rekening zouden houden met het strategisch belang van West-Duitsland. Naarmate dit probleem door de SHA PE dieper bestudeerd werd, werden wij meer en meer overtuigd van de grote moeilijkheid om Europa zonder deelne ming van West-Duitsland te verdedigen. Het zal U bekend zijn dat de Londense en Parijse accoorden de weg gebaand 1 -b- ben voor de toelating van West-Duitsland tot de NATO als vijftiende lid. Wanneer deze accoorden geratificeerd zijn door alle NATO-landen, zal West- Duitsland als deelgenoot van het verbond met 12 divisies aan de verdediging van Europa bijdragen, voorts met 18 tot 20 wings aan de tactische luchtmacht :n met een klein smaldeel, dat hoofdzakelijk met een missie in de Oostzee zal worden be last. Zes jaar geleden, op 4 April 1949, vond de ondertekening plaats van het Noordatlantisch Verdrag en dit gebeuren vormde de inleiding tot een volkomen nieuw experiment in de internationale betrekkingen. Twaalf onafhankelijke en souvereine staten later gevolgd door nog twee andere gingen tot oprichting over van een collectief bondge nootschap, dat zich niet alleen zou uitstrekken op militair gebied, maar ook op dat van politieke, economische en sociale aangelegen heden. Gedurende de laatste vier jaren zijn verbazingwekkende vorde. ringen gemaakt bij het streven de veiligheid van de bedreigde naties van het Westen te verzekeren. Gedaald moreel het Atlantisch bondgenootschap werd obgericht was het moreel in de vrije wereld sterk gedaald. In Europa had de hoop, dat na afloop van de Twee de Wereldoorlog er een nieuwe en betere wereld zou komen, plaats gemaakt voor het besef, dat het imperialisme wederom de kop opstak. Polen en de Balkanlan- den waren reeds overweldigd, er had een staatsgreep in Praag plaats gegrepen en de blokkade van Berlijn, die althans sommige van de Westerse landen de ogen geopend had voor het dodelijk gevaar, waarin zij verkeerden. Met dat inzicht ging helaas de wetenschap gepaard dat nergens in Europa voldoende strijdkrach ten disponibel waren om met succes weer stand te kunne r bieden aan nieuwe agres sieve stappen van de Sowjets. de Benelux, noch de Jeropeeske ynte- graesje, noch greatere produksje ek mar in bytsje foroarje oan dizze skean groeide forhê.ldingen. It komt der yn de groun neat op oan, oft in produkt in goune jildt of in kwartsje, mar wol oft de iene produsint mei syn arbeid de arbeid fan de oare bitelje kin. En nou kinne üs offisiële ekonomen noch sokke moaije theorieën opstelle, noch sa handich mei de sifers güchelje, it wetter fan de sawn greate seeën wasket it net óf, dat de saken yn in lan as Nederlan der sa en net oars hearre to rinnen. Yn in demokra- tysk lan kinne de lésten, as de rekken net slüt, net troch ien groep en dan jit de swakste droegen wurde. Der bin ne wol middels om dizze greate forskil- len to nivelearjen, tink mar ris oan bi- paelde bilêstings, dy’t de lan- en tün bou wol, mar de kouponknippers net to biteljen hawwe. Dizze wiere dingen bin ne ek bikend by it regear. En hwat wol men nou? It ünrjucht bistindigje, dan sil de ein de lést komme to dragen. Tinke hja faeks, Ministers en Keamerleden „nei my de sindfloed” of ,,my sil it ünheil net mear ynheije?” Sjoch, hear de Jong, as der op koarte termyn net foroaring komt, dan sille de spanningen tanimme. De striidrop: „Nea wer tobek nei de tritiger jierren” iibbet sterk yn de herten fan de agra ryske bifolking. En dan sille, as de piattel-nners yntellektueel by steat bin ne slach to leverjen tsjin stêd en yn dustry, bliken dwaen oft hja net dreaun wurde nei it klassike middel, dat mo- minteel jit öfwiisd wurdt. Der biheart wol hwat moed ta, om dit léste middel oan to priizgjen, mar as de oare groepen har halding net wizigje, dan sil ien kear de tiid komme, dat troch de diskrimi- naesje de minske fan it l&n ryp wurdt foar de „ultimo ratio”, it uterste mid- del. Parijse accoorden in Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal eventueel op Woens dag 13 April een begin maken met de voorbereiding van het debat over de Parijse accoorden. Voorzitter Jonkman heeft Donderdag meegedeeld, dat de verdragen die dag wellicht in de afde- Itjk na de Paaevacantie zal aan alle on-,. zuUe.n worden onderzocht. ,4 w’O v» Inn-nvn vv «-»_£•«>■> nlnn 1VS Kinderlijkje in kanaal, m het J. van Hasseltkanaal-oost te Amsterdam-N. is een pasgeboren jongetje aangetrof fen. Het bevond zich in een zwart plas- tic-boodschappennetje. Toch oecumene. In Laren (N.H.) zal op 5 Mei de bevrijding worden herdacht met een gemeenschappelijke dienst van alle plaatselijke kerkgenootschappen. De dienst wordt gehouden in de r.k. kerk. Daar zullen achtereenvolgens de pastoor, de hervormde predikant, diens gereformeerde collega en de vrouwelijke predikante van de protestantenbond de kansel bestijgen voor het uitspreken van een korte rede. Hoe is de situatie thans? Wij hebben een gevestigde en goed func- tionneerende organisatie van het opper bevel; het gebied dat dit opperbevel be strijkt is verdeeld in vier sectoren: een met hoofdkwartier in Oslo ter verdedi ging van Noorwegen en Denemarken, een Ijoofdkwartier in Fontainebleau voor het belangrijke centrale gebied, een hoofdkwartier in Napels voor de verde diging van Italië, Griekenland en Turkije en een hoofdkwartier op Malta voor de verbindingslinies in het Middelllandse Zee-gebied. Al deze hoofdkwartieren bezitten wat wij noemen plannen voor onvoorziene ge,- beurtenissen; iedere commandant weet precies wat er gedaan moet worden als er Het hoogste doel Wegens de beperkte sterkte die ons, zonder West-Duitsland, in Midden- Europa ter beschikking staat, is het niet mogelijk de verdediging ver genoeg naar het Oosten te doen uitstrekken. Dit is een onbevredigende strategie, want wij kun nen geen enkel gebied prijs geven als wij de aanvalskracht van gemechaniseerde le gers moeten opvangen en moderne vlieg tuigen met straalaandrijving moeten af weren. Een dergelijke defensie zal uit voerbaar zijn wanneer de Duitse bijdrage effectief wordt. In de laatste vier jaar is reeds veel ondernomen en veel bereikt. Het zou tragisch zijn indien wij, nu wij reeds zo dicht bij het doel, het verzekeren van de wereldvrede zijn gekomen, zouden versagen. Ik ben er rotsvast van overtuigd dat dit probleem tot een oplossing zal komen, wanneer de 400 millioen inwoners van de NATO-landen goed begrijpen dat ons voornaamste doel is een derde wereld oorlog te vermijden. Nog nimmer is van groter belang geweest dat wij ons volle dig en eensgezind wijde' aan onze taak, die ons aller belang is. Dan zijn wij er zeker van te zullen slagen. It ünderbiteljen fan it lénbouwurk is in gefolch fan de ünderweardearring fan dit wurk. En it leit foar de hén, dat men fan dy kant iverich socht hat om dy diskriminiaesje to motivearjen. Nou kin de lanbou gjin prizen easkje, dy’t de yndustry it ünmooglik meitsje soe de konkurrinsje op de wraldmerk fol to hólden, mar. dat seit net, dat men deryn birêste-moat altiten yn in neidie- lige ruilposysje to bliuwen, m. o. w. libje to moatten op in peil, dat mei in permaninte krisis gelyk stiet. Mar dan sil dor hwat oars barre moatte as her- forkavelje, mechanisaesje, wetterbi- hearsking, bettere ynsektebistriding en sokke dingen mear. Dit alles liedt, kin tominsen liede ta produksjeforheging. Mar is mei in greate produksjeforheging de lanbou tige tsjinne, steld dat dit jit müglik is Der is al sa’t ien en oar bard op dit terrein en sa as mei alles, sille hjir ek wol grinzen wéze, dêr't men net straffeleas oerhinne w&dzje kin. Wy sjogge it nou al wer mei de jirapels, as it efkes hwat stroef rint by de grinzen, dan sakje de prizen sa mar wer ünder de kostpriis. Dat dit in inkelde kear bart, wie wol oer' to kommen as de fiskus yn de goede jier ren net in to great part easke hie mei it ta trjje, fjouwer kear ófreamjen fan de winsten. Al by al draeit it hjirom, wy moatte mei üs rom 10 miljoen min- sken libje, dus foar stêd en yndustry it iten leverje sa goedkeap as it kin. Mar nou de tsiinprestaesje. As dy deryn bistiet, dat oan in radio-apparaet 200 goune en mear fortsjinne wurde mei en in bulte dingen, dy’t wy ynruilje moatte mei hannel en yndustry? Wurde dy ek op in fraksje fan in sint ütrekkene sa as by de molke? En nou, hear de Jong, hoe wurde sokke dingen yn it lykwicht brocht? Fan dizze fraech hinget alles óf. Al it oare is mar bysaek, omt noch

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1