4. Kerkelijke ingebruikneming Martinikerk stijlvolle plechtigheid Mg Ingezonden I)o.Oh. Stadsnieuws E 55 Cé Voetbal Veel belangstelling bij inwijdingsdienst Aspirin Dc de (C GEDENKBOEK C. A. B. Bolswardia klopt Makkum met 3-1 Snoek 4 met 9-0 door CAB 2 gekraakt De eersten Friesland op Predikatie. het «s, R. VAN DER MEULEN. Plechtige opdracht. Een plechtig moment was het toen, na het door de dienstdoende ouderling bin- nenleiden van predikanten en kerkeraad de gemeente staande het „Geloofd zij God met diepst ontzag” aanhief en Ds Wouda, staande in het koor de volgende opdracht uitsprak: Tot de volmaking der heiligen, Tot het werk der bediening, Tot de opbouw van het lichaam van Christus, Wijden wij thans dit huis. AARDBEVING MINDANAO: RUIM 400 DODEN Bij de aardbeving van Vrijdag op Min danao in de Philippijnen zijn 432 perso nen om het leven gekomen en meer dan 2000 gewond. Dit is het laatste offi ciële cijfer, dat is bekend gemaakt. Tot troost van alle treurenden, Tot kracht van alle beproefden, Tot licht voor alle verdoolden, Wijden wij thans dit huis. en Broerekerk) zullen worden gebruikt. Leiddraad bij de besprekingen hierover is geweest, dat wij het moeten afleren een gebouwengeloof te hebben. Wij mogen Hem dienen in onze eredienst die Zelf gekomen is om te dienen, Die ons gezegd heeft: Schaft de tempel niet af, maar reinig deze tot het rechte ge bruik als huis des gebeds. Zo kunnen wij met dankbaarheid komen tot Hem, Die zich uit de mond der kleine kinde ren lof bereid. De ware jubel komt van zelf en wordt gewekt door de Heilige Geest. Al omringen ons gevaren, de geest wordt nooit gebonden. Wij kunnen nooit loskomen van die levendmakende en in vrijheid stellende Geest van God, die ons gebed maakt tot een jubel. Moge deze ingebruikneming ons bren gen tot de bede: Kom Schepper, Hfeilige Geest! Vc de on Su Hi sts Bi be oi II vc D V G g' VI ELFSTEDENTOCHT VOOR ZEILERS De Friese elfstedentocht te water, waar aan men met alle soorten pleziervaar tuigen kan deelnemen en die eens in de vijf jaar door de zeilvereniging „De Meeuwen" te Leeuwarden wordt geor ganiseerd, zal dit jaar gehouden worden van 25 tot en met 30 Juli. De eerste dag varen de deelnemers naar Dokkum, vervolgens naar Franeker, dan naar Bolsward. Donderdagavond 28 Juli bereiken zij Staveren. Vandaar gaat ’t naar Sloten. De tocht wordt in Grouw beëindigd, waar ’s avonds in hotel „Oostergoo” een feestelijke bijeenkomst wordt ge houden. omdat U een verkoudheid voelt opkomen, is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bij hoofdpijn, verkoudheid, griep en reumatiek helpt ASPIRIN snel en betrouwbaar. in het offensief, echter door de buiten- spelval open te zetten, weet de thuisclub de eerste aanvallen tot staan te bren gen, maar wanneer op een gegeven ogenblik even geaarzeld wordt, weet v. d. Meer hiervan profijt te trekken en dat betekent 2-0. Dit wordt de gastheren blijkbaar te erg, ’t tempo wordt tenminste opgevoerd en enkele minuten later weet de midvoor met een ferm schot de stand op 2-1 te brengen. Dit brengt weer hoop in de Makkumer gelederen, enthousiast werpen allen zich in de strjjd en even lijkt het er op, dat de Bolswardianen toch nog aan het kortste eind zullen trekken, maar dank zij doelman v. d. Schaaf en de goed slui tende achterhoede, zien de gastheren geen kans een bres in de Bolswardia- verdediging te slaan. In de laatste mi nuten weten de bezoekers het spel zelfs weer te verplaatsen en als dan Duiker de bal voor de 3de maal langs de Mak kumer keeper knalt, is het pleit be slecht. Het einde komt met een 3-1 zege voor de Bolswardianen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Aan de heer B. Boekema, die als 1ste stoker van de gemeentelijke gasfabriek eervol ontslag is verleend in verband met het bereiken van de voor hem pen sioengerechtigde! leeftijd en de over schakeling op aardgas, is bij zjjn af scheid door H. M. de Koningin de ere medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. De heer Boekema kwam op 36-jarige leeftijd als terreinwerker in dienst van het gemeentelijk gasbedrijf. Later werd hij resp. bevorderd tot reservestoker, stoker en 1ste stoker. De ere-medaille werd hem uitgereikt door burgemeester J. G. S. Bruinsma, die tevens voorzitter der gascommissie is. Ook de leden der gascommissie, de heren P. Einsingh en P. Bijvoets gaven van hun belangstelling blijk. Tot lof van God den Vader, die ons ge roepen heeft in Zijn genade, Tot lof van God, den Zoon, die ons heeft liefgehad en Zichzelf voor ons heeft gegeven, Tot lof van God den Heiligen Geest, die ons verlicht en heiligt, Wijden wij thans dit huis. Tot den dienst des Heren, in gebed en lofprijzing, Tot de verkondiging van het Evangelie van Jezus Christus en dien gekrui sigd, Tot de Bediening der Heilige Sacra menten, Wijden wij thans dit huis. NOGMAALS DE WETHOUDERS- VERKIEZING c.a. Ondanks veler welgemeend advies betoog van de heer Letschert in uw blad d.d. 1 April ’55 wegens het karakter van een „uitlaat van venijn” e.d. totaal te negeren, toch graag enige plaats ruimte voor het uiten van mijn verwon dering, dat iemand, die zelf zoveel durft Uit te spreken, thans volstaat met de kern der dingen buiten beschouwing te laten. Ons werd een exemplaar gezonden van het gedenkboek, uitgegeven ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de v.v. C. A. B., samengesteld door de heer JE. Ruiter. Een zeer waardevolle uitgave, rijk ge ïllustreerd, met o.a. artikels van burge meester J. G. S. Bruinsma, Ir. H. F. Kopster, voorzitter K.N.V.B., R. van der Meulen, ere-voorzitter, tijd, fungerend voorzitter, B. Bölger, G. H. Sutherland Royaards, R. S. Haitsma (oud-voorz.). Bij het doorbladeren van dit gedenkboek glijdt een halve eeuw voetbal als een film aan onze geest voorbij. De heer J. Wijma Jr. zorgde voor een statistisch overzicht. Hieruit blijkt, o.a. dat Gerrit Draaisma het grootste aan tal malen in een eerste elftal voor offi ciële competitiewedstrijden der KNVB voor CAB uitkwam, n.l. 219 fnaal. Ook blijkt uit dit gedenkboek, dat de tegen slagen CAB niet voorbij zijn gegaan, maar dat ups en downs elkaar ruim schoots afwisselden. Ook de stuwende kracht van de ere-voorzitter P. van der Meulen, thans tijdelijk fungerend voor zitter (voor de zesde maal hanteert hij reeds de hamer) wordt door deze uit gave belicht, terwijl de diverse jeugd herinneringen buitengewoon interessant zijn. 1. Politieke kant. Na een weergave en verklaring van op vattingen en verhoudingen werden door mij 3 omstandigheden vermeld, die ze ker (zonder verdere bewijskrachten van node te zijn) de tegenstelling langs be paalde scheidslijnen duidelijker naar vo ren deden treden van een vakleraar had mogen worden verondersteld, dat hij hier de objectieve zin had gecon stateerd en was dan vrij zeker een con clusie als in laatste alinea onder sub 1 achterwege gebleven. Volstaan wordt met het geven van een onnodig advies, daar mijn mentaliteit niet meebrengt om me eerst geen re kenschap van de dingen te geven in dit verband, d. w. het goede lezen van het mandement kan opponent gerust zijn. De kwestie raambiljetten, tevens als herinnering aan dergelijke publica ties uit oorlogstijd, waarbij andere groe pen van landgenoten werden uitgeslo ten, wordt door de volledige niet-R.K. bevolking aangevoeld en was zeker van meer belang geweest dan de goedkope opmerkingen .Raadsleden" en „ama teurs” in dit laatste verband de vraag, of de kiezers er zijn voor en door de gekozenen of omgekeerd? De inwg'dingspredikatie werd hierna uit gesproken door Ds H. Kreb naar aan leiding van Marcus 11 17: „En Hij leerde en sprak tot hen: Staat er niet geschreven, dat Mijn huis een bedehuis zal heten voor alle volken?” Opgemerkt wordt, dat pure uiterlijke omstandigheden er toe hebben geleid dat de kerk thans op Palmzondag weer in gebruik kon worden genomen Onze ge dachten worden als vanzelf geleid naar de feestelijke intocht in Jeruzalem. Toch moeten wij oppassen de ingebruikneming van deze kerk en het Hosanna-geroep op Palmzondag niet al te vlot en te dicht bij elkaar worden gebracht. De Palmzondag was enerzijds meer dan openlijke huldebetuigingen. Het was meer en in eerste instantie ook iets an ders. Het Hosanna betekende terug grijpende op het boek der oude bede ling „Help” of „Geef geluk”. Deze jubel mogen wij niet te spoedig annexeren. Natuurlijk is het voor de Hervormde gemeente vandaag een feest dag. Het huis des Heren is, hoewel nog niet in alles voltooid, toch genoegzaam gereed, om weer bewoond te worden door de gemeente. Dit is een reden tot' diepe en innige dankbaarheid. Maar wij moeten bedenken, dat de intocht op Palmzondag volgens de eerste drie evangelisten uitliep op een bezoek aan de tempel, dat leidde tot de tempelrei niging, waarbij door Jezus de kopers en verkopers werden uitgedreven. Zijn huis zou zijn een huis van gebed en niet een huis van koophandel of rovershol. Ook een kerk wordt tot een huis van koophandel, zodra elke groep zijn eigen doeleinden gaat nastreven. Deze kerk wil ons aller kerk zijn, hoewel in de toekomst beide kerkgebouwen (Martini- j HET ZWAKKE KIND De afdeling Bolsward van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies, hield haar jaarvergadering in „White Cor ner”. Evenals vorige jaren was de opkomst der leden gering. Uit het jaarverslag van de secr.esse blijkt, dat er 8 kinde ren zijn uitgezonden naar het Rivierhuis in Dé Steeg en 3 naar het Bio Vacan- tieoord Russenduin in Bergen aan Zee. De gewichtstoename was zeer bevredi gend. Ouders worden opgewekt om zich aanvullend te verzekeren. Dit kost slechts enkele centen per week en bij eventuele uitzending wordt door het zie kenfonds f 1.per dag vergoed tot een maximum van f 40. De aftredende bestuursleden mej. R. H. Tjeerde en Zr. A. van Veen werden her kozen. Vele gelukwensen. In een gezellig samenzijn in het Con vent, dat hierna gehouden werd, wer den door verschillende sprekers geluk wensen gesproken. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zeide, onder de indruk van de wijdingsvolle dienst, gaarne uiting te willen geven aan de intense vreugde, die er heerst bij het gemeentebestuur, nu een der mooiste kerken die Bolsward bezit, weer voor ’t kerkelijk gebruik gereed is. Spreker wenste, dat het opgaan naar deze kerk velen tot steun en troost mocht zijn en dit rijke vruchten mocht afwerpen, ook voor het gemeenschapsleven te Bols ward. Namens het breed moderamen der Pro vinciale Kerkvergadering in Friesland sprak Ds D. Miedema van Tzummarum Spreker hoopte, dat de stoerheid en so berheid van lijn, die het gebouw accen tueert, een symbool mocht zijn van het gemeentelijk leven. Bij deze woorden sloot Ds R. Boonstra van Franeker zich namens de classis Franeker gaarne aan. Vooral het feit, dat deze kerk is ingericht op de ver kondiging des Woords had op spreker indruk gemaakt. Namens de ring complimenteerde Ds L. Nieuwpoort van Kubaard de kerkeraad met deze dag. Als oud-predikant sprak hierna nog Ds J. Vink, als president Kerkvoogd de heer D. Sandstra en namens de plaatse lijke Gereformeerde Kerk en Doopsge zinde Gemeente Ds H. van Bilderbeek. Namens de kerkeraad bracht hierna Ds S. J. Wouda allen die blijk hadden ge geven van belangstelling, dank voor hun aanwezigheid en goede woorden. In het bijzonder betrok spreker hierbij ook de Kerkvoogden en Notabelen, het Kerk koor en cantor-organist, terwijl de dia kenen dank gezegd werd voor de goede organisatie. Zondagmiddag had er voor geheel Bolsward, inzonderheid voor de Herv. Gemeente een wel zeer vreugdevolle gebeurtenis plaats: de plechtige ingebruikneming van de Martinikerk. Inclusief de voor bereidingen heeft de restauratie van deze in 1446 voltooide prach tige gothische kerk nu ongeveer zeventien jaar geduurd en nog is het einde niet. Hoewel de restauratie nog niet is voltooid, heeft men echter gemeend niet langer te moeten wachten met de inge bruikname. Voor' de gelegenheidsdienst, hiertoe gehouden, bestond grote belangstelling. Niet alleen waren er honderden leden der Herv. Gemeente, die getuige wensten te zijn van dit historisch gebeuren, ook van de zijde van niet-He-rvormden was er belangstelling, ter wijl wij onder de aanwezigen o.a. opmerkten de oud-Bolswarder predikanten Ds J. Vink, Ds H. F. Winterwerp en A. G. van Wijk, het voltallige college van B. en W., deputanten van provinciale kerkvergadering, classis, ring, naburige gemeenten en zusterge- meenten ter plaatse. De dienst werd geleid door de beide plaatse lijke predikanten Ds S. J. Wouda en Ds H. Kreb. Medewerking werd verleend door het Herv. Kerkkoor onder leiding van de cantor-organist Gez. Schrik, die ook het pas gerestaureerde orgel bespeelde. Almachtige Heilige God, Zoudt Gij dan waarlijk bjj de mensen op aarde wonen? Zie, de hemel, zelfs de hemel der hemelen, kan U niet bevatten, hoeveel te min dit huis, dat wij gebouwd hebben! Wend U dan tot het gebed van uw knecht en tot zijn smeking. Here, mijn God. en hoor naar het geroep en het gebed, dat uw knecht voor uw aan gezicht bidt, zodat uw ogen dag en nacht geopend zijn over dit huis, de plaats, waar Gij naar Uw belofte Uw Naam zoudt doen wonen, zodat Gij hoort naar het gebed dat uw knecht te dezer plaatse opzenden zal. Hoor dan naar de smekingen van uw knecht en van uw volk, die zij te dezer plaatse opzenden zullen. Ja, Gij zult het horen uit de plaats uwer woning, uit de hemel; en wanneer Gij het hoort, zult Gij ver giffenis schenken. .Amen. Man wil omweg vermijden: door trein gegrepen. De electrische trein Maas- tricht-Heerlen greep Zondagmiddag bij Meerssen de 76-jarige heer H. Eycke- boom uit Maastricht. Het slachtoffer was op slag dood. Het ongeluk gebeurde ongeveer honderd meter voorbij een overweg. Ooggetuigen verklaarden, dat ze de man onder de draden langs de spoorweg zagen doorkruipen. Waar schijnlijk heeft hij een omweg over de overweg willen vermijden. te Den Haag, werd als deskundige be noemd om voor de justitie een rapport Uit te brengen over de instorting aan de Vijzelstraat te Amsterdam. Niet op afbetaling. Inbrekers hebben in een afbetalingsmagazijn aan de Lijn- baansgracht te Amsterdam hun slag geslagen en geld en goederen ter waar de van f 11000 gestolen. Moeder zag zoon verdrinken. Voor de ogen van zijn 74-jarige moeder is Za terdagmiddag de 31-jarige J. Spijker uit Muntendam in het Winschoterdiep ge vallen en verdronken. De man stond aan het roer en vermoedelijk doordat een verhoogstuk van het roer brak, ver loor hij zijn evenwicht en viel te water. De moeder, die in de roef zat, merkte onraad toen het schip tegen de wal bot ste. Zij klauterde naar boven en zag op énkele tientallen meters haar zoon spar telen, doch kon geen hulp bieden. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. In den Naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geester. Amen. Zoals we reeds verwachten, kon er Za terdag en Zondag weer volop gevoetbald worden. Bolswardia startte met een uit wedstrijd tegen Makkum en zorgde di rect al voor een verrassing in de vorm van een 3-1 zege, waardoor de Makku- mers practised voor een e.t. kampioen schap werden uitgesloten. Bolswardia 2 bleek ook geen nadelige gevolgen van de lange rustperiode te hebben ondervonden, de groen-witte voorhoede scoorde n.l. een half dozijn doelpunten en daar de gasten niet ver der dan 4 tegengoals konden komen, wonnen de reserves met 6-4. In de ontmoeting Makkum 1 adsp. Bolswardia 1 adsp. waren de jonge gast heren het meest productief en wonnen dan ook met 3-2. Bolswardia 1B adsp. trad thuis tegen Nijland adsp. aan, beide elftallen scoor den eenmaal, zodat de puntjes broeder lijk gedeeld werden. Dat Bolsw. 2 adsp. het niet zou kun nen bolwerken tegen Froonacker IB, lag enigszins voor de hand, het werd dan ook 4-1 voor de gasten. CAB 2 wou in de jubileumweek laten zien, dat roodwit over haar reserve-ma- teriaal niet behoeft in te zitten, de re serves kraakten n.l. het 4e elftal van Sneek met niet minder dan 9-0. Ook CAB 3 liet zich van haar goede zijde zien, door thuis WZS 4 met 4-3 klop te geven. Het enigste elftal, dat van RES binnen de lijnen kwam, heeft zich tegen het tamelijk sterke WZS 3 goed geweerd. De Snekers, alhoewel favoriet, moesten met een 1-1 gelijk spel tegen RES 3 genoegen nemen. Kansel, doopvont en avond maalstafel. Na gebed en psalmgezang bracht de dienstdoende ouderling de Bijbel op de kansel thans geplaatst op de hoek van het choor Noordzijbeuk en las hieruit voor Lucas 4 1621. Ook het doopvont en de avondmaalstafel werden in de inwijdingsdienst betrok ken. Staande naast het doopvont (aan de Kerkvoogdij afgestaan door het rijks- museum) sprak hiertoe de dienaar: Dillen was goed zonder meer, de manier waarop hij de voorzet van Roosenburg afwerkte, was in één woord schitterend, maar overigens was ook hij niet bij machte het publiek in extase te bren gen. Roosenburg heeft van begin tot eind gezwoegd, de Sneker deed enkele zeer goede dingen, maar toch lijkt hij ons niet de ideale midvoor van ons Oranje-team, daarvoor is hij lang niet snel genoeg. Keeper de Munck gaf een zeer betrouw bare indruk en kan dan ook op een goede wedstrijd terugzien. Bij Nederland vonden wij spil Van der Hart de beste speler, bij de Belgen was ongetwijfeld Carré de uitblinker. Het was een niet op hoog peil staande maar wel aantrekkelijke en pittige wed strijd. De 12-jarige Pieter M. de Groot te Tzum komt de eer toe dit jaar het eerste kievitsei in, de gemeente Franekeradeel gevonden te hebben op Tritsum, onder Tzum. Woensdagmiddag is ^iit aan de burgemeester F. W. Steenhuizen aange boden. De heer J. Brouwer te Arum vond het eerste kievitsei van Arum’s omstre ken oo 30 Maart, zodat ook Arum’s eer in deze sport weer is opgehouden. Al in pear dagen hiene twa skoallejonges yn in stikje lan net sa fier fan Easterlittens de Ijipkes omskarreljen sjoen en merk# biten, dat mei gauwens dêrre wolris in aeike to finen wêze soe en dat hja goed sjoen hiene, kaem Tongersdeitomoarn, 31 Maert siker oan it Ijocht. Underweis nei skoalle hawwe Kees Hilverda en Gerke Hielkema it greate lok hawn en founen hja it earste Ijipaei yn dizze om- kriten. It is boargemaster Boelens oan- bean. De jeugdige Ruurd Zijlstra van Greon- terp vond Donderdag het eerste kievitsei in „De Ryp”. Hij hee.t het aangeboden aan de heer J. Nooitgedacht te Ijlst, wat hemt geen windeieren legde. De jeugdige G. de Jong te Nijland had, wat het vinden van kieviteseieren te Nij land en omgeving betreft, de première, doch bij het aanbieder aan de neer Van Welderen Baron Reigers, was hij de derde. Het eerste kievitsei in de omgeving van Makkum is op 1 April gevonden door S. van der Woude. Het eerste kievitsei in de omgeving van Gaast is op 1 April gevonden door Sjoerd H. de Boer aldaar. NederlandBelgië 1-0. Eindelijk dan weer eens een overwin ning, wel geen éclatante, maar ook geen onverdiende. Niet dat Oranje nu zo bui tengewoon goed speelde, maar in tegen stelling met Denemarken werd er nu tenminste door allen bijzonder hard ge werkt en hoofdzakelijk hieraan dankt het Nederlandse elftal ons inziens deze 1-0 overwinning. Hét Belgisch elftal dat we wel eens veel beter hebben gezien, kon tegen onze hechte verdediging, doordat Van der Hart de virtuoos Coppens volkomen in zijn zak had en de bedde backs Kuys en Wiersma voor de rest zorgden, weinig goeds tot stand brengen. Was de achterhoede dus prima, ook de kanthalf en aanvoerder Van Schijndel speelden een zeer nuttige partij. Wat Klaassens betreft, deze deed als halfspeler vele goede dingen, alleen z'n plaatsen was weer niet feilloos te noe men, maar toch is hij deze middag zo wel opbouwend als verdedigend van gro te waarde geweest. De voorhoede heeft niet gefaald, maar ook niet uitgeblonken. Wel werd er hard, zeer hard door onze aanvalslinie gewerkt, maar van raffinement was geen sprake. Bertus de Harder was ongetwijfeld veel beter als tegen Denemarken, technisch was hij de beste man in de voorhoede, maar productief schoot hij ook nu te kort. Timmermans vonden wij de meest actieve speler, ook Schaap deed vele goede dingen, maar hij kan ons een Abe Lenstra niet doen vergeten, daarvoor was zijn spel niet verrassend genoeg. 2. Persoonlijke kant. De voorlaatste alinea inzake innerlijke beschaving werd accoord bevonden, doch dat thans na falen van het „grove ge schut’’ de moderne strijdmiddelen van „gifgassen” in stelling worden ge bracht, geeft te denken. Een vergelij king van „ijzerhandel” met concrete (tastbare) artikels met abstracte be grippen als een „litt. studie”, gaat wel heel mank. Dit pleit zeker niet voor 't wel aanwezig zijn van de „gave des on- derscheids". Overigens zij in dit verband cpgemerkt, dat hier zelfs geen (destijds niet vereist) vakdiploma aanwezig is misschien wel een andere „ondergrond” doch dit is bij deze beoordeling een fac tor van de tweede rang. De insinuatie „Rottum etc.” was duidelijk, doch ze ker kunnen daar wel „innerlijke” par- keerborden bestaan voor „snelheidsma niakken in woorden’’ dat voor het bewijs, dat de „middelen” het „doel” heiligen de politieke kant nogmaals naar voren wordt gebracht, werp ik verre van mij zelfs „gewone” mensen als onderget. lezen wel eens „Kamerversla gen”, doch zo’n voorgestelde „borrel” moge bij zakelijke verschillen aan de orde kunnen zijn, doch om hiermede de in persoonlijk opzicht zeer grievende be- jegingen te willen „afdoen”, stemt eveneens tot nadenken. De twee „woordjes” mens en illegale werker zijn spoedig neergeschreven, evenals het lanceren van een „begrips- vernauwing” wat echter achter die twee woordjes staat (en dan is nog niet eens genoemd het vele werk gedu rende meer dan 30 jaar in tal van maat schappelijke en sociale functies, alsmede op het terrein van het onderwijs) en de daaraan verbonden prestaties in de moeilijkste perioden van het menselijk bestaan onder doodsbedreiging etc., zou zeker voor alle andere leden van de KVP-fractie en voor hunne voorgan gers (om maar met namen als de heren T. S. van der Zee, F. B. van der Meer, S. E. Lunter te volstaan) aanleiding zijn geweest voor een meer humane wijze van afdoening en in een andere sfeer, welke laatste door onze burgemeester terdege is aangevoeld (getuige zijn toe voeging aan het welkomstwoord als wethouder). Persoonlijk spijt het me een „achterge bleven dampje” van de gebruikte tweede strijdmethode te moeten tonen te meer, omdat dit geheel ingaat tegen mijn persoonlijke opvatting van eerbied voor ieders waarachtig principe, voort spruitend uit het „Eén is uw meester, en gij allen zijt broeders’’ juist daar door verheugt het mij zo uitermate op rechte vrienden te tellen onder alle ge loofsrichtingen (en zeker ook onder het R.K. gedeelte) en het is mijn innige wens, dat dit zo mag blijven in het be lang van „ons aller mens-zijn”. Juist daarom ook sluit ik thans onher roepelijk eveneens de discussie af, doch met dezelfde wens inzake „verbitte ring” als de heer Praamsma. „Wij scheppen met vreugde het water uit de fonteinen des Heils, want Hij heeft ons, niet om werken der gerech tigheid, die wij zouden gedaan hebben, doch naar de ontferming gered door ’t bad der wedergeboorte en der vernieu wing door de Heilige Geest”, terwijl de ze, nadat de dienstdoende diakenen broodschalen en beker op de Avond maalstafel hadden geplaatst, achter deze tafel staande sprak: „En Jezus nam het brood, sprak de dankzegging uit, brak het en gaf het hen, zeggende: Dit is mijn lichaam, dat voor U gegeven wordt; doet dit tot Mijne gedachtenis. Evenzo de beker, na de maaltijd, zeg gende: Deze beker is het nieuwe ver bond in mijn bloed, dat voor U vergoten wordt.” Na deze wijdingen, telkens gevolgd door gebed en gemeentezang, werden teu teken, dat de kerk weer in gebruik was genomen, de klokken geluid en zong ’t koor het Gloria in Excelsis Deo Op de grote Energietentoonstelling E 55 die dit jaar van 18 Mei t.e.m. 3 Septem ber te Rotterdam gehouden zal worden, zal Friesland over een paviljoen van 12 bij 12 m kunnen beschikken en het is dus niets te veel gezegd, dat men met de ruimte heeft moeten woekeren. Immers 144 m2 is wel heel weinig voor een heele provincie, terwijl bovendien nog een be langrijk deel hiervan moet worden vrij gehouden voor ’’et publiek. Men heeft daarom dan ook besloten te trachten in deze zeer beperkte ruimte een algemeen beeld van de provincie te ge ven, zodat men hier dus tevergeefs naar een bepaald bedrijf en een bepaalde in stelling zal zoeken. De Friese inzending zal dus een algemeen karakter hebben en daarbij heeft men zich natuurlijk nog weer sterk moeten beper ken, zodat op vier sectoren de aandacht gevestigd zal worden, n.l. de industrie, de landbouw, de recreatie en de cultuur. Makkum 1Bolsw. 1 1-3. In de eerste helft is met een vrijwel gelijk opgaande strijd, waarbij zich voor beide doelen spannende momenten voor doen. De eerste 25 minuten weten de resp. achterhoedes, die een goede partij spe len, baas in eigen huis te blijven, maar als centervoor Duiker in de 26e minuut na een uitstekende pass in volle ren een keihard schot lost, is de Makkumer defensie met inbegrip van haar doelman machteloos, 1-0 vooi’ Bolswardia. Makkum komt nu fel opzetten, met als gevolg diverse hachelijke situaties voor het Bolswardiadoel, maar doelman Van der Schaaf weet door steeds snel te rea geren en met de hulp van lat en paal zijn heiligdom schoon te houden. Even voor rust weet de thuisclub de Bols- warder doelman wel te passeren, maar daar dit doelpunt geen genade kon vin den in de ogen van de scheidsrechter, kan groen-wit met een 1-0 voorsprong de rust ingaan. Na de thee komt Bolswardia het eerst Wat de industrie betreft zullen o.a. enige producten van de Friese industrie te zien zijn, de landbouw komt o.a. naar voren in een diorama met een Fries land- schap met daarbij de betekenis van de landbouw in cijfers en bij de recreatie zal de nadruk op de watersport vallen. Op deze inzending zal o.a. een groot wa pen van Friesland in Makkumer tegels de aandacht trekken, terwijl het ook in de bedoeling ligt, tege i een lage prijs boek jes met gegevens over onze provincie beschikbaar te stellen. Aangezien op de tentoonstelling zelf maar zo weinig over onze provincie kan worden getoond, is men bovendien nog bezig met het ver vaardigen van een groot draaiboek, om daarin nog andere aspecten vas onze pro vincie te tonen. Op 25 Mei zal er een speciale provincie dag voor Friesland worden georganiseerd. Wat er op deze dag precies allemaal zal gebeuren, staat nog niet vast, maar wel staat al vast, dat het publiek die dag een echte Friese ringrijderij zal kunnen aan schouwen, uitgevoerd door leden van het Fries Paardenstamboek. De kosten van een en ander zullen veer tig tot vijf en veertig duizend gulden be dragen. Hiervan neemt de provincie f 20.000.vo haar rekening, terwijl de rest van andere zijden wordt verwacht. Inmiddels heeft het bedrijfsleven hier voor al ruim twaalfduizend gulden o ge bracht. Verschillende bedrijven hebben ook technische hulp toegezegd, om zo de kosten te drukken, hetgeen uiteraard dankbaar is aanvaard. Momenteel is men druk bezig de verschillende plannen uit te werken en te verwezenlijken, waarbij het dan in de bedoeling ligt, eerst in Leeuwarden, voorzover dat althans mo gelijk is, de zaak in elkaar te zetten, voor men alles naar Rotterdam overbrengt. Het paviljoen Friesland zal tussen de pa viljoens van Groningen en Drente in ko men te liggen. Zoals gezegd, de ruimte is eigenlijk te beperkt, maar toch hoopt men volgens de plannen, die er nu worden uitgewerkt, van het geheel een aantrekkelijk „visite kaartje" van ons gewest te kunnen ma ken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2