Bolsward houdt herdenkingsfeest van grote allure Pater Brugman speelde bij de totstand koming het stadrecht te Bolsward van Gevarieerd programma üs hjoed p p to sizzen een grote rol Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 51e Jaargang Vrijdag 8 April 1955 No. 28 Herdenkingsrede vereiste Abonnementsprijs f 1.60 pet kwart»*! (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mra Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 2de week April 1930. Het plan tot verbouwing van het stad huis te Bolsward opnieuw in stemming. Het werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Een niet alledaags verschijnsel was bo ven Bolsward waar te nemen. Een drie tal vliegtuigen (in het verslag lucht reuzen genoemd) koerste over Bolsward Het geronk van de motoren was al van verre te horen. BOLSWARD f J GYSBERT JAPICXSTAD J S Geen honderden, maar duizenden jf affiches en autoraambiljetten zul- R g len straks overal in den lande de J r aandacht vestigen op het feest te S Bolsward. Zelfs zult U deze bil- U ju jetten aantreffen op de reclame- 5 U borden van de Spoorwegen. Het 5 o.i. goed geslaagde affiche werd g ontworpen door onze stadgenoot B de heer L. de Vries. Het stelt de H g figuur van Gysbert Japicx voor g tegen de achtergrond van het S stadssilhouet. u Van het programma vermelden we ver der het volgende: Het feestgeschenk. Na het feest zullen er behalve de her innering een drietal zaken het aanden ken aan het kroonjaar bewaren. Zoals reeds gemeld, hebben de voogden van 't Weeshuis en het St. Anthony Gasthuis de Bolswarder gemeenschap een prach tig carillon aangeboden. Dit wonder van gietkunst werd, aldus de heer Timmer in 1949 in het geheim te Asten (N.B.) gegoten. Het was bedoeld om op een vrachtauto te worden gemonteerd en heeft in die vorm propaganda gemaakt voor het geschenk dat het Nederlandse volk heeft geschonken aan Amerika, dat ook uit een carillon bestond. Op zijn reis door ons land heeft het destijds ook reeds Bolsward bezocht. Ook in andere landen (België, Frankrijk Zwitserland) werd een tournee gehou den, waarbij de beroemdste beiaardiers het hebben bespeeld. Unaniem is men van oordeel, dat dit carillon qua klank tot de schoonste van het land behoort. Boerendag. Zoals gezegd is deze dag allereerst boe rendag. In dit verband wijzen we op de grote graslanddemonstraties, die ’s mor gens om 10 uur aanvangen en waar voor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Ook bij de paardensport (draverijen met totalisator) die ’s middags op het ijs- baanterrein worden gehouden, kunne» boer en buitenman hun hart ophalen, terwijl op de grote economische expo sitie, waarin tal van grote landelijke zaken acte de presence zullen geven, naast het algemene industriële aspect, ook ruimschoots aandacht zal schenken aan het agrarische. DONDERDAG 14 JULI Donderdag is voor Bolsward markt-, dus boerendag. Deze dag die wordt ingeluid door koraalmuziek op de trans van de Stadhuistoren vormt de eer ste echte feestdag. van de stadsreiniging het huisvuil op te halen, daar de arbeiders van deze dienst nog niet te werk waren gesteld. Taferelenspel. En nog is het einde niet van deze eerste feestdag, ’s Avonds zal n.l. de première worden gegeven van het historisch ta- ferelenspel dat in het Julianapark zal worden opgevoerd. Al is er op de prijs vraag, die was uitgeschreven, voor het beste manuscript voor een openlucht spel, geen enkel antwoord binnen geko men, thans wordt er door een viertal Friese schrijvers van naam met bekwa me spoed gewerkt aan de samenstelling van een passend taferelenspel. De heten S. J. van der Molen, D. A. Tamminga, Abe Brouwer en P. Terpstra nemen hiertoe elk een ruim deel voor hun re kening, zodat in dit (in het Fries ge schreven) spel de Bolswardse historie aan het oog voorbij zal trekken. VRIJDAG 15 JULI De Vrijdag wordt ingezet met een au bade door de schooljeugd voor het stad huis (annex optocht). VRIJDAG 22 JULI Op de volgende dag zal de historische optocht worden herhaald, terwijl er ’s middags turnbetogingen zullen worden gehouden, zodat ook deze tak van sport „syn gerak” krijgt. Des avonds is gereserveerd voor diver se demonstraties. DONDERDAG 21 JULI De Donderdag is weer boerendag. Iets nieuws is de kaaskeuring, die ’s mor gens in de Doele zal worden gehouden, traditioneel is het „Heamiel” dat op deze dag zal worden genuttigd. WOENSDAG 20 JULI De veekeuringen worden in Bolsward steeds op Woensdag gehouden en al is de zomertijd niet het meest geschikte tijdstip tot het houden van fokveekeu- ringen, wel is dit het geval met een productiekeuring. De Provinciale Productiekeuring die reeds enige jaren in Sneek werd gehouden, zal dit jaar te Bolsward plaats vinden. Hier wordt veel medewerking verwacht en deze keuring zal met recht een agra risch hoogtepunt kunnen worden ge noemd in de toch al zo rijk geschakeer de feestviering. Zanguitvoeringen. Was de Zaterdag een dag van muziek, ook de zang mag niet worden vergeten en zo zal er op Woensdagavond door de Bolswarder zangverenigingen een uit voering worden gehouden. In skroar, dy’t gjin knoop op ’e tried docht, hat in stek forlern Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Ten behoeve van het toenemend ver keer zullen de hekken tussen Workum en Hindelopen niet weer worden ge plaatst. De beweiding van de dijksberm zal voortaan alleen met „vastgeprikte” schapen mogen geschieden. Bolsward mag dan ook met recht trots zijn op het feit, dat het thans één van de 80 zich in Nederland bevindende ca rillons in bezit heeft. Het carillon be stond, zoals het werd aangeboden, uit 35 klokken samen van een gewicht, groot 3000 kg. Aan deze klokken is nog een dis-klok toegevoegd, waarin de namen van de schenkers zullen worden gegoten. Tevens nam de gemêenteraad het besluit het uit 1680 daterende 10- uurs-klokje om te smelten en als cis- klok te bestemmen, waarmee het caril lon ook geschikt is voor de z.g. nieuwe stemming. Bovendien hebben de H.H. Voogden be sloten nog f 7500.te voteren voor een hypermoderne roltrommel, die het mo gelijk maakt het klokkenspel automa tisch te laten spelen. Behalve dit carillon zal aan het feest blijven herinneren de door de bevol king geschonken volière, terwijl het Di rectorium de Koninklijke Begeer te Voorschoten een herdenkingspenning zal laten slaan. Kaatsen. Een tak van Friese sport mag in deze dagen niet ontbreken, de kaatssport. Zo zal deze middag een kaatsfestjjn worden georganiseerd, waarin een com petitie zal worden gespeeld tussen de vijf eerste klas Friese parturen. Het programma is niet alleen buitengewoon aantrekkelijk, maar ook rijk gevarieerd. Het biedt „elck wat wils” en heeft plaats ingeruimd zowel voor diverse kunst-uitingen, culturele manifesta ties, agrarische dagen, als voor zang, muziek, sport en spel. Behalve dat eerste klas krachten van elders luister aan het feest bij zullen zetten, is er ook ruimschoots gelegenheid voor „zelfwerkzaamheid” der bevolking, niet alleen in de vorm van volks- en kinderspelen, maar ook wat betreft de inschakeling van plaatselrjke zang-, mu ziek-, sport- en toneelverenigingen. Jooldag. Ook voor de Jooldag is nog geen datum vastgesteld. Dat zal echt een dag wor den voor de jongelui, die op deze dag een uitbundig plezier wordt gegund en. bereid. Alle deelnemers en het zullen er hon derden zyn ontvangen een nummer. Aan de jongens en meisjes worden een provinciaal overste over de hele Neder landen. Hij deed nu veel moeite tot het invoe ren van het strengere kloosterleven (de „observantie” van de kloosterregel) in de Nederlanden en aangrenzend Duits land. Zodoende maakte hij tussen 1452 en 1464 vele reizen en kwam op die manier in 1455 ook te Bolsward. Invoe ring van de observantie bij de plaatse lijke Minderbroeders mislukte weliswaar maar hij had wel succes bij het volk, getuige zgn rol bij de totstandkoming van het stadrecht. Zijn ambt van provinciaal overste der observante Minderbroeders, in 1462 voor drie jaar aanvaard, moest hij in 1464 al wegens ziekte neerleggen. De volgen de jaren moet hij teruggetrokken te Nijmegen in het klooster hebben ge leefd, waar hij in de zomer of herfst van 1473 gestorven is. Naast enkele gedichten schreef hjj ook een half dozijn geestelijke werken, maar zijn roem is toch vooral te danken aan zijn geweldig succes als volksprediker en zijn onberispelijke levenswandel. Het begin van het begin. Reeds enige dagen vóórdat het feest op 13 Juli officieel zal worden geopend, cal op originele wijze de aandacht op het Bolswarder feest worden gevestigd. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zal n.l. te Bolsward, vergezeld van Ds H. Kreb, voorzitter van het directorium en drs H. B. P. A. Letschert, voorzitter van de commissie voor Pers en Propa ganda, per helicopter opstijgen om in elk der overige Friese steden te landen en daar de respectievelijke burgemees ters persoonlijk uit te nodigen het her denkingsfeest te Bolsward de eer ste in de rij die een eigen stadrecht samenstelde bij te willen wonen. (Persoonlijk zouden we het prettig vin den als er in het hefschroefvliegtuig ook nog een plaatsje ingeruimd was voor de heamielkeninginne.Ook de Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan zal op deze wflze worden uitgenodigd. Goed begin. Als eerste zal waarschijnlijk Burge meester Bruinsma het carillon bespelen n.l. door de aloude en alom bekende klanken van het Fries volkslied aan de klokken te ontlokken. Naar verluidt neemt burgemeester Bruinsma in ver band hiermee reeds carillonles. Ook is gedacht aan een beiaardiers- wedstrijd of in ieder geval aan de be speling van het carillon door bekende klokkenisten. Na dit praeludium begeeft de stoet van genodigden zich naar de Martinikerk. Na een kort begroetingswoord door bur gemeester J. G. S. Bruinsma en Ds H. Kreb. zal de officiële worden uitgesproken door Plof. Dr F. G. van der Meer uit Nijmegen, die als oud-Bolswarder nog steeds veel belang stelling heeft voor deze stad. In deze herdenkingsrede zal de hooggeleerde spreker zijn visie geven op de beteke nis van de stadsgemeenschap zoals deze Ere-comité. Tevens werd ter conferentie medege deeld, dat er een erecomité is gevormd waarin zitting hebben de ministers van Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en Landbouw, (Z.Z.E.E. de ministers Beel, Cals en Mansholt), de Commissaris der Konin gin in Friesland, Burgemeester en Wet houders van Bolsward, de burgemees ters van de „Europese” steden Castrup- Raussel, Roeselaere en Delft, Drs J. A. Bakker, burgemeester van Andijk, Mgr C. Kramer, prof. dr. F. G. van der Meer, Dr C. Banning, oud-burgemeester Mr. Berger en Nots. Nanne Attema. uitvoering van hat „Utrecht Jubilate” van Handel worden gegeven, door koor en orkest onder leiding van Gezinus Schrik. ’s Avonds zullen rond de natuurlijk rijk versierde en prachtig verlichte stad alom door de jeugd vreugdevuren worden ontstoken om ook op deze wijze den volke kond te doen, dat het tien daagse feest een aanvang heeft geno men. MAANDAG 18 JULI Nadat des Zondags kerkelijke herden kingsplechtigheden zullen worden ge houden, breekt met de Maandag een nieuwe feestdag aan. Het feest wil er zijn voor jong en oud en op deze dag komen allereerst de kinderen aan hun trek. Deze dag is n.l. bestemd voor het houden van kinderfeesten terwijl er ’s avonds in de stad overal (op straat en plankieren) optreden zal zijn van to- neelgroepjes en volksdansgroepen. ZATERDAG 16 JULI De laatste dag van de eerste feestweek zal gewijd zijn aan voren, het meer spectaculaire. Nadat 's morgens en ’s middags een „ballon”- sterrit zal zijn gehouden voor auto’s, motoren en bromfietsen, heeft ’s mid dags de opstijging plaats van ’s werelds grootste waterstofballon „Jhr. van den Berg van Heemskerck” onder auspiciën van de Haagse Ballonclub. Natuurlijk zijn hier allerlei attracties aan verbon den. Europese stad. Zoals ook reeds blijkt uit de samen stelling van het ere-comité is Bolsward nog niet vergeten, hoe het voor enige jaren in heel Europa werd genoemd als Europese stad. Ter gelegenheid hiervan zal er op deze dag een speciale bijeenkomst worden ge houden onder auspiciën van de B. E. F. (Bond van Europese Federalisten). De dag wordt besloten met een tweede opvoering van het taferelenspel. ZATERDAG 23 JULI Op de middag en avond van de laatste dag worden er volksfeesten georgani seerd. ’s Middags wordt er ook voor Bolsward iets nieuws een rugby wedstrijd gespeeld, terwijl het feest be sloten wordt met een grootse slotapo- these: een uitgebreid vuurwerk in het Julianapark. DINSDAG 19 JULI Op deze dag komt een geheel ander as pect van het Bolswarder eeuwfeest naar Nationaal concours. Des middags is er voor Bolsward een hippische hoogtij. Er zal dan een groot nationaal tuig- en springconcours wor den gehouden. Trekt de „tugerij” te Bolsward steeds veel belangstelling, een springconcours werd in geen jaren ge houden. Voor wie nog verzuimde het historisch taferelenspel te zien, bestaat er nog gelegenheid des avonds de slotvoor- stelling van dit spel bij te wonen. Historische optocht. ’s Middags wordt de grote historische optocht gehouden, die, evenals het tafe relenspel een uitbeelding zal geven van Bolswards rijke historie. Of eigenlijk zullen er twee optochten worden gehou den. Een Bolswarder edelman zal van het ene einde van de stad optrekken naar het stadhuis, terwijl een andere optocht, waarin vooral de gilden verte genwoordigd zullen zijn van de tegen overgestelde kant zullen komen. Des avonds zal in het Julianapark door Bolswarder amateurs een gevarieerd programma worden verzorgd. zelf het stadrecht heeft geschreven. Hoe men zich dit precies moet denken, vraagt nog nadere studie. De Jongs Nieuwsblad bevat een tweetal ontroerende afscheidsliederen aan de Van zijn reizen is maar weinig meer bekend, maar zijn woord moet in tien tallen plaatsen hebben geklonken. Hij beslechtte vele geschillen o.a. in Meche len (1448), Groningen (1452), Münster (1457) en Friesland (Gaasterland 1456 of 1463-64). Zelfs begaf hij zich op staatkundig terrein: 1455 Bolsward, 1460 Geldem, pl.m. 1460 Kleef, 1464 Culemborg. In het stadrecht van Bols ward wordt hij als de eerste en wellicht voornaamste opsteller genoemd. In Amsterdam moest hij nogal sterk verzet van de stadsregering overwinnen Dat bezorgde hem daar en zodoende in vele kringen in Nederland eeuwenlang een kwade naam. Zelfs werd hij uitge maakt voor bedrieger, dweper e.d. In Friesland en Groningen daarentegen behield men aan hem, ook na de Her vorming, een dankbare herinnering: te recht, zoals uit modern historisch on derzoek is gebleken, en des te meer, naarmate men leert beseffen, hoe bitter en niets ontziend de partijstrijd hier destijds is uitgevochten en hoe volko men rechteloos de bevolking was tegen over de willekeur van de leiders. Sinds een eeuw is er sprake van eerherstel en zelfs van een zekere Brugman-renais- sance (Moll 1854) en hij stijgt nog steeds in achting bij alle kenners van de 15e eeuw (ook litterair), naarmate zijn enorme werkkracht, zijn ijeilig vuur voor de goede zaak en zijn grote ver diensten op allerlei gebied meer bekend heid verwerven. Pater Brugman is de enige personage, die in het Bolswarder stadrecht met name wordt genoemd. Hij moet in de samenstelling ervan een belangrijke rol hebben gespeeld. Dit kan misschien ook mede hieruit blijken, dat het stadsrecht niet in het Fries is geschreven, hoewel het Fries ook te Bolsward destijds nog wel de ambtelijke taal geweest moet zijn. Het feit, dat juist de dialectische Wiekslag. Trouwens de economische expositie is niet de enigste, die op deze dag wordt geopend. Ook de historische tentoon stelling ten stadhuize zal „Onder de Bolswarder adelaar” haar poorten ope nen. De naam „Wiekslag van vijf eeuwen’’ is zeer terecht gekozen: de expositie, die ten stadhuize wordt gehouden, zal n.l. een overzicht geven van de historie van Bolsward sedert voor 5 eeuwen het stadrecht werd ingevoerd. Onder meer zal deze expositie een unieke collectie Bolswarder zilversmeedkunst bevatten, als nog nooit eerder bijeen is geweest. Zoals bekend geniet het edelsmeedwerk van de Bolswarder meesters niet enkel nationale, maar zelfs internationale roem. Nu de stadsuitbreiding vordert, gaat de Raad te Bolsward over tot het geven van nieuwe straatnamen. Voorgesteld worden de namen: Nanne Reijnsstraat, Hendrik Nannesstraat, Gerben Wopkes- straat, Botestraat en Scheltestraat. De heer Brandenburg vraagt hoe men aan de naam Gerben Wopkes komt. Burg. Praamsma antwoordt, dat Ger ben Wopkes de preekstoel in de Mar tinikerk heeft gemaakt. Wie was pater Brugman? Daar Pater Brugman bij de samenstel ling van het stadrecht een grote rol heeft gespeeld, was het een goede ge dachte deze vaak als legendarische fi guur beschouwde geestelijke, nader te leren kennen. Het is de secretaris van de commissie voor pers en propaganda Drs F. A. H. van den Hombergh voor treffelijk gelukt, het beeld van pater Brugman ondanks de vrij schaarse gegevens te doen leven. Johannes of Jan Brugman werd gebo ren pl.m. 1400, waarschijnlijk te Kem pen in het Rijnland. Zijn jeugd en jon gelingsjaren zijn vrijwel onbekend, maar moeten niet erg voorbeeldig zijn verlo pen, al zal in zijn eigen oordeel over de verderfelijkheid iets van overdrijving schuilen. Hij deed zijn intrede in een weinig se rieus Minderbroederklooster in de Ne derlanden. Daarna volgde zijn studie te Parijs, die volgens zijn eigen woorden vrij onvruchtbaar was. Deze studie is nog steeds een raadsel voor de Brug- man-onderzoekers (o.a. van Titus Brand- sma O. Carm. t). Na zijn bekering trad Brugman in het strenge klooster te Sint Omaars (Noord- Frankrijk). Later heeft hij het gebracht tot kloosteroverste („gardiaan”) te Mechelen en Sluis, en in 1462 zelfs tot Dinsdag werd op een te Bolsward gehouden persconferentie zó het een en ander verteld over de komende eeuwfeesten. Ds H. Kreb, voorzitter van het z.g. Directorium, de overkoepelende commissie van een dertiental subcommissies, belichtte hierbij de achtergrond van de feestviering, drs. F. A. H. van den Hombergh, secr. van de commissie voor pers en propaganda, hield een causerie over de persoon van pater Johannes Brugman (nog steeds in de volksmond bekend uit de zegswijze „praten als Brugman”) die bij de totstandkoming van het stadrecht te Bolsward een grote rol heeft gespeeld, terwijl de heer G. Timmer lid van de carillon-commissie nadere mededelingen deed over het door de Wees- en Gasthuisvoogden aangeboden feestgeschenk. f Waarom het feest? Bolsward houdt geen feest, omdat het zó of zóveel jaren heeft bestaan, aldus Ds Kreb. Deze feesten zijn vaak vrij willekeurig, omdat bij de stedelijke ge meenschappen vrijwel nooit nagegaan kan worden, wanneer ze precies zijn ge sticht. De totstandkoming van het stad recht te Bolsward is echter een feit, dat valt te fixeren. Bij dit stadrecht wer den door de burgerij zelf en ook dat is een belangrijk aspect regelen vast gesteld, waarnaar de stedelijke gemeen schap zich ging voegen. Bolsward was bovendien de eerste Frie se stad, die een eigen stadrecht sa menstelde. Ze heeft gemeend, het feit, dat dit in 1955 precies vijf eeuwen is geleden, niet ongemerkt voorbij te mo gen laten gaan. Hwat hat QabeSkroar WOENSDAG 13 JULI Op deze dag heeft de openingsplechtig heid plaats in de Martinikerk. Zeer waarschijnlijk zal deze des middags plaats vinden. De plechtigheid zal worden voorafge gaan door de overdracht van het feest geschenk, dat namens het Weeshuis en het St. Anthony Gasthuis op de Nieuw jaarsreceptie reeds werd aangeboden, nl. het carillon. Ook zal een plechtige raadszitting worden gehouden. Niet ón mogelijk is het, dat de overdracht tij dens deze zitting zal geschieden. Nog meer plannend Bovenstaande geeft het programma slechts in vogelvlucht weer. Er zijn nog tal van, suggesties gedaan en plannen in voorbereiding. Zo mag een volksre- ceptie (btfv. in het Julianapark) niet ontbreken. Het feest wil er immers al lereerst z(in voor de bevolking zelf. de Muziek. Des middags wordt er een muziekfesti val gehouden: een concours, gevolgd door een marswedstrijd. Des avonds volgt een concert en taptoe door de Ko ninklijke Militaire Kapel onder leiding van de kapitein-directeur Rocus van Yperen. Voor deze gelegenheid is de Kapel gestoken in groot ceremonieel tenue, hetgeen niet weinig-zal bij dragen tot het onvergefelijk doen zjjn van dit gebeuren. sismen zijn te beschouwen, kan er wel licht op wijzen, dat Pater Brugman niet volgt de ontmoeting. In eerste instantie zal het er om gaan, ontstond. Tjjdens de openingsplechtigheid zal een voordat dit vlot geschiedde. Zoals men weet is de (mislukte) staking thans upgeheven. Vervangen wordt door een busdienst Van de N. T. M.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1